?Scheuren in chassisbalk van vrachtwagen waren niet ernstig Potte hakkers kunst - na vernieuwing - op tentoonstelling Schiedams korfballers krijgen het moeilijk Uitvoering Animo met kwaliteiten ontvangt zondag RCH Onteigening van grond langs Kreupelstraat Hermes weer kans op titel) Voor Schiedams kantonrechter Acht maanden geëist tegen Schiedammers Vlam schoot in acetyleenfles UITSPRAKEN RECHTBANK Jongens tvïlden trein bekogelen Aanbestedingen en gunningen Derde ronde van 1 kl. libre gaat vrijdag in Schiedam leent ruim 1 miljoen Ingebroken Aanrijding Voorwaardelijk straf voor Waddinxvener )rgan isation ieinvs 4 gratis koopdagen TIMCO Vier klassen meer voor uloschool Lezing over Berlijn Parallel Muziek en toneel van OBK-jeugd Lagere school en kleuterschool in Nieuwland-oost Tjimanuk zaterdag van de helling Visafslag Veilingnieuws Veemarkt Den Bosch Wisselkoersen HET VRIJE VOLK DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 Door een toeval ontdekte de verkeerspolitie scheuren in een chassis-balk van een vrachtwagen van de Sehiedamse expediteur B. van P.. die gisteren voor de kantonrechter te Schiedam verscheen. Maar op de zitting bleek ook, dat elke medaille twee zijden heelt en dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat de politie niet nauw keurig genoeg had gekeken by het onderzoek van de wagen. Advertentie LM, Kortste weg De monteur E. N. woont in het diensthuisje van de NS, dat aan de westzijde van de Schie bh de spoor brug staat. Hl) woont daar al ja ren, ofschoon hl) niet m dienst is by de NS. Zijn vader was dat wel, doch toen deze met pensioen ging, mocht hij er biyven wonen en vandaar, dat ook zijn zoon daar nog woont. f 8E0H 8 E DILLON f OSCAR In het Stedelijk Museum te Schiedam is een fraai ingerichte tentoonstelling van Nederlands keramiek, die een overzicht wil geven van haar ontwikkeling na het optreden van de twee grote vernieuwers Chris Lanooy en Bert Nienhuis. Zij heeft haar ontstaan te danken aan het initiatief van de gemeen telijke tentoonstellingsdienst te 's-Hertogenbosch, verbonden aan de Koninklijke Academie voor Kunst en Vormgeving, die de collectie met vakkundigheid en veel goede smaak bijeen zocht. Thans maakt de suggestieve expositie een rondreis door Nederland met zeven musea als gelukkige begunstigden. (Van onze korfbalmedewerker) Als de voortekenen niet toedriegen, kan het komende weekend weer eens een volledig korfbalprogramma worden afgewerkt. Maar of er veel winstpunten voor de Sehiedamse clubs geno teerd kunnen jworden, staat te bezien. De eerste twaalftallen krijgen het in elk geval moeilijk. De nog piepjonge christelijke gymnastiekvereniging Animo te Kethel heeft gisteravond in De Ark een uitvoering gegeven, die méér bood dan de gebruikelijke turnnummers en ritmische oefeningen. Alleen al de twee oefeningen, die speciaal zijn ont worpen voor de Turndag 1959 van het NCGV, en de omvangrijke openings- en slultnummers hebben bewezen, dat de Kethelse evreniging, die vorig jaar januari werd opgericht, kan wedijve ren met tientallen jaren oudere gymnastiekverenigingen in Schiedam. Een bijzonder fraaie collectie gebruiksaardewerk toont leer zaam en overtuigend aan dat er ook kunstzinnig verantwoorde kopjes en koffiepotten worden gemaakt (Edmond Beliefroid). PIET BEGEER. PANTALON DE BROEKENKONING De uitstekende overwinning van Hermes-DVS in de uitwedstrijd tegen lijstaanvoerder Sittardla heeft onze stadgenoten in de kopgroep gebracht met het gevolg, dat er weer enig perspectief is op de titel. RECEPTIE-ALBUMS Het geval kwam aan het rollen door het ontbreken van een borgpen In de koppeling tussen vrachtwagen en aanhang. De chauffeur had geen borgpen kunnen vinden en had toen maar een stukje koperdraad geno men. Of het nu door het slechte bor gen kwam, of door het feit, dat de chauffeur de andere verbinding tus sen vrachtwagen en aanhang niet goed bevestigd had, is moeilijk te zeggen, maar de aanhang raakte los toen de wagen op het Stationsplein moest remmen. Het gevolg was, dat de vrachtwagen naar het politiebureau werd over gebracht, waar deskundigen de ver binding aan een nader onderzoek onderworpen. Toen zij daarmee bezig waren ont dekten zij de scheuren in de chassis balk en dat was erger dan de ont brekende borgpen, omdat, zo conclu deerde de politie, dit geen opper vlakte- of haarscheuren waren, maar zogenaamde door-en-door scheuren. Ook daar werd dus verbaal van opge maakt. De expediteur kon evenwel niet geloven, dat het door-en-door scheu ren waren, weshalve hl) maatregelen voor een onderzoek nam en boven dien als verdediger mr. P. van Bochove koos. Op de woensdag gehouden zitting werd allereerst de hoofdagent van de verkeerspolitie H. van H. gehoord. Op de vraag van mr. Van Bochove: „Heeft u de chassis-balk ook van de andere zijde bekeken, zodat u kon constateren, dat het werkelijk door- en-door scheuren waren?" antwoord de de verbalisant: „Nee, dat heb ik niet gedaan, maar je kon zo wel zien, dat het door-en-door scheuren wa ren". In zijn requisitoir zette de ambte naar bij het OM, mr. R. A, Schim mel uiteen, dat verdachte reeds meerdere malen voor het hekje was verschenen in verband met manke menten aan een van zyn wagens. Hij achtte bewezen hetgeen ten laste was gelegd en vorderde 100 of veertig dagen hechtenis. Mr. Van Bochove dacht daar even wel anders over, want er waren geen. door-en-door scheuren. Een deskun dige van de Netam, de heer Hoekstra heeft het chassis nader onder de loep genomen en concludeerde, dat zich alleen haarscheuren in de chas sis-balk bevonden. De raadsman had echter nog meer oyien op zijn boog, want op 7 novem ber kreeg de expediteur een exper tise-rapport van een technisch bu reau over de toestand van zijn wa genpark, De keuring haenkele da- „„„„„„„.v.. gen voor 31 oktober plaatsgehad en Brandweer en politie werden ge- I in dat ropport stond, dat de ook de alarmeerd De brandweer o.lv, D. de bewuste wagen geheel in orde was. Jager slaagde er wel in de fles af te (Van een onzer verslaggevers) Acht maanden met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar eiste de officier van Justitie vanochtend te gen twee Schiedammers, de 26-jarige taxichauffeur P. M. B. en de 45- jarige terrelnchef P. H„ die verdacht werden van een inbraak bjj de coöperatie DES. Met een sleutel van H. waren zij het pand aan de achterzijde binnen gegaan, waarna diezelfde verdachte met een breekijzer het kluisje be werkte Toen dat geen resultaat had, zijn zij "vertrokken maar nog in die zelfde nacht keerde H. terug en haal de een partij sigaretten weg terwaar- de van 700, die hij aan B. voor t 100 verkocht. Verdachte B. heeft een blanco strafregister; H heeft enkele veroor delingen achter de rug die echter grotendeels, van voor de oorlog da teren. In rijn requisitoir zei de officier van Justitie het .ondanks het feit dat hun aandeel in de gepleegde misdrijven verschilt, toch gewenst te achten dat belde verdachten een gelijke straf wordt opgelegd. Uitspraak over veertien dagen. De vlam schoot In een acetyleen fles, toen gistermiddag in de werk plaats van IDW aan de Broersvest te Schiedam de chef-monteur D. V, wou gaan lassen en de brander van de fles ontstak, V. slaagde er niet in de kraan dicht te krijgen en zocht, evenals de anderen in de werkplaats, een veilig heenkomen worden. Bovendien zouden er rönt genfoto's gemaakt kunnen worden. Om echter naar zijn woning toe te gaan, moet hij de spoorbrug pas seren en dat is jaren achtereen goed gegaan, tot er een agent van politie kwam, die oordeelde, dat hij daar nu maar eens een stokje voor moest steken, want uiteraard bevindt N. zich steeds als hij de brug passeert op verboden terrein. Nu heeft-N. wel een mondelinge, maar geen schrif telijke toestemming en dus- ging hjj op de bon. N. voerde evenwel aan, dat hij volgens de Ongevallenwet de kortste weg naar huis moet nemen. Natuur lijk hij kan zijn woning ook via Ke- thel en via de Vellevestsingel berei ken, maar als je nu op het station in Schiedam aankomt, dan Is het toch wel een hard gelach eerst nog een uurtje te gaan lopen voor je je huis, dat op honderd meter afstand van het station staat bereikt. Bovendien wandelen ook bakker, slager, melkboer, groenteboer en meer va ndie lieden over de brug. De zaak werd onbepaald aangehouden tot N. over een schriftelijke toestemming beschikt. (Van een onzer verslaggevers) CONFORM de eis veroordeelde de Rotterdamse rechtbank heaenmorgen de 20-jarige Duitse matroos A. W. A Sdie verleden jaar op belde kerst avonden Inbrak in een confectiefa briek aan de Waaldijk, tot vijf maan den met aftrek. WEGENS medeplichtigheid aan een van die inbraken werd de 38- jarige Surinaamse stoker C. R. S eveneens tot vijf maanden met af trek veroordeeld, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De eis was vijf maan den onvoorwaardelijk. TEGEN de 34-jarige chauffeur L H. B., die wegens heling heeft te recht gestaan, luidde de uitspraak twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftyd en een boete van 10 of veertien dagen hechtenis De of ficier van Justitie had een week on voorwaardelijk geeist. De politie heeft gisteren bij de spoorlijn tussen Schiedam en Vlaardingen een aantal Sehiedamse jongens van 10 tot 14 jaar aangehouden, die hun zakken vol stenen had den. De jongens waren van plan geweest de treinen te be kogelen. Aan de schooi voor individueel onderwijs aan het Edlsonplein be staat dringend behoefte aan een rij- uielbergpiaats. Het is mogelijk op de binnenplaats van deze school een overdekte rijwielberging te maken B. en W. van Schiedam stellen voor daarvoor een extra-krediet van ƒ1400 toe te staan. sluiten. Daarna werd de fles in een bak met water gezet, evenals een zuurstoffles die door de hitte warm was geworden De arbeidsinspectie zal een onder zoek instellen DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Don't go near the water. Geen avondvoor stelling. MONOPOLE-THRATXR, 2. 7 en 9 tl.: Met de dood voor ogen. Apotheek: Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Nederlandse keramiek. Ach tsjd, waar beu Je gebleven; Moderne Nederlandse expressionisten (alle t/m 22 maart). Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur. Amster dams Volkstoneel brengt „Kamer tjeszonde". NPB-KERK, 8 uur: Ned. Prot, Bond. lezing over „Israel te midden der volkeren". VRIJDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER. 2 en 8 15 uur: Schört 1st die Welt MONOFOLE-THEATEB, 2, 7 en 9 U.: Indiscreet. Apotheek: Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Nederlandse keramiek; Ach tijd, waar ben je gebleven; Modern® Nederlandse expressionisten (alle t/m 22 maart). Diversen: STADHUIS. 8 uur. openbare vergade ring van de gemeenteraad, WIJKCENTRUM, 8 uur; SBLO, Jaar vergadering. Advertentie UL Ft*S DE ROTTfKOAMSE SCHOUWBURG 1*1/ KOTTIKX) AMI TOM HL I L^l I zaterdag 28 februari, «a «ondag 1 maart, 8 uur Tonc«lip*l Tan John Otbomt «n Anthony Cr«tghto«y NU) ISLANDS! COM1DIX u maandag 2 maart, 8 uur BU]*p«I na Claud* Magsior, Xo Tan Dl)k, Mimi So*«nqcK a. XOMXNXLUKX NXDHLANDIX •CHOtnrstma - «lln#dag 3 maart, 8 uur Mjnid«r* yatmntoSUf HET SPOOKHUIS Tragi eomodl* Tan ld. d« FÜippo. Dl NIDmAMMCHl OM*A woonsdag 8 maart, 7.90 «mr L0HENQRIN Wagavr. Nochtans it de wagen door het aan brengen van een soort van verbin- dingsbaik gerepareerd, maar zo de kantonrechter het nodig mocht ach ten, dan zou men de scheuren alsnog kunnen gaan bekijken. Mr. Van Boc hove achtte het een ridluele zaak en vond dat van strafoplegging geen sprake kon zijn. Mr. Cos hield de zaak aan, zodat de wagen nogmaals onderzocht kan Succes ontvangt bv. Sperwers en ook deze ontmoeting zal de zo fel begeerde winst niet opleveren voor de blauwwitten. Daarvoor zijn de Rotterdammers te sterk. Maar een kleine nederlaag zou al een heel ver Voor de bouw van een 18-klsssige n.l.o.-schoo! aan de St. Liduinastraat werd door de raad vorig jaar een krediet beschikbaar gesteld vat» ƒ1.21.150. Thans Is goedkeuring ver leend voor de bijbouw van vier loka len. Aangezien het verleende krediet bestemd was voor de bouw van acht tien lokalen, dient voor de bijbouw van deze vier lokalen nog een krediet te worden verleend De bouwkosten hiervan worden ge raamd op 206.000. Aangezien de bijbouw zo mogelijk dient te geschieden gelijktijdig met de aanvankelijk toegestane bouw van achttien lokalen en het van groot belang is, dat daaraan zo spoedig mogelijk wordt begonnen, stellen B. en W. voor een krediet te verlenen van ƒ206 000. Het 15 nummers tellende program ma duurde misschien wel wat lang, maar dat komt voor, als alle leden aan bod willen komen. De lengte deed evenwel allerminst afbreuk aan de verzorgdheid van de uitvoering-, die werd ondersteund met orgelspel van C. Dubbeld. De avond begon na de opening (waarin alle dames, heren, meisjes en jongens ach aan het publiek voor stelden) met een ongekunsteld fca- bouterspel door jongens en meisjes van 5 en 6 jaar. Vervolgens kreeg men uitvoerig de gelegenheid het tehcnisch kunnen van de oudere le den te aanschouwen. Hoogtepunt van de avond waren de twee oefeningen voor Turndag 1959. Van progressiviteit in de gymnas tiek getuigde de eerste, een bewe gingsscholing op „Piano Pots" van de meisjes van 14 tot 16 jaar, ontworpen door P. van Dijk. Nog „gedurfder" was de bewegingsfantasie voor dames op de muziek van Patricia van Perez Prado volgens ontwerp van H. Voor bad!. De tehcnische leiding van deze uit voering. die hedenavond wordt her haald, was in goede handen bij de dames J. M. G. van der Heiden en M. Brugman en de heren H. Voor- bach en A. Meyboom. Voor de afdeling Schiedam van Nieuwe Koers sal ds. J. B, Smids hedenavond ten huize van de fam. Boerman, Burg. Knappert!aan 189a, een lesing houden over „de speelbal tussen Oost en West", Berlijn. Ds Smids bracht onlangs een bezoek aan Berlijn en zal tevens lichtbeel den van deze stad vertonen. Aan vang acht uur. De hoofddirecteur van Gemeente werken heeft vanmorgen aanbesteed bestek 510; het bouwen van een dul- keraluis in de toekomstige Maasbou levard met een aansluitende open watergang en een vaste overbrugging, met bijkomende werken en hulpwer ken bü het ziekenhuis Bethesda aan de Oostmaaslaan. Van de 48 mschnjvres was laagste het aann bedrijf vil. A. Dubbers te Molden met 1.382 000 en opvolger de N.V. H. J. Nederhorst te Gouda met 1.383.000. Gegund werd voorts het maken van perskaden in de polders Nieuw Noordland en Verloren Hoek ten zui den van het Hartelkanaal te Spii- k en Is se en Geervliet aan de N.V. vii. J. M. Dekker Zn. te Papendrecht voor 57.900 en het maken van een gedeelte van de waterkering langs het toekomstige Hartelkanaal en perska- den ten zuiden van het bestaande Hartelkanaal te Geervliet (bestek 509, aanbesteed op 6 februari) aan A. Faas' Aanneming Mij. N.V. te Am sterdam voor 32.740. Gemeentewerken van Schiedam heeft het bouwen van een brug over de Noordvest aldaar gegund aan de N.V, Nedero, te Rotterdam, voor f 263.000. dienstelljke prestatie zijn. 1 Misschien werk het eigen veld inspirerend. Schiedam krijgt koploper ODO op bezoek. In Dordrecht hebben de vol gelingen van v. d. Tuuk een punten verdeling weten te bereiken Zouden ze het nu tot een overwinning weten te brengen? Dat zou wel sensatie geven. ODI trekt naar Delft om DES 2 te ontmoeten. Dat de thuisclub zich tot het uiterste zal inspannen om de volle winst binnen te halen, staat bu voorbaat vast en daarom zullen de ODI'ers het niet gemakkelijk krijgen. Maar ook hier geldt, wat we by Suc ces opmerkten; een kleine nederlaag zou al een goede beurt betekenen. Voor de reserveteams zijn vastge steld. Succes 2DOP, Trekvogels 4 Schiedam 2, KwiekODI 2. Eureka 4—Succes 3, ODI, 3TOP 5 en as- piraten KWR a—ODI a en ODI b Oranje-Nassau c. Vrijdagavond gaat de derde ronde in van de strijd om het kampioen schap le kl. libre van het district Schiedam, welke strijd zich afspeelt in de zaak van Eppo Hekman. Voor deze derde ronde luidt het programma; Willebrand—Van der Velde, Van GendtEikenbroek en Van der LeeCordemans. Na twee avonden leidden Wille brand en Van der Lee met vier pun ten uit twee partyen, gevolgd door Van der Velde en Cordemans met twee punten. Willebrand en Corde mans noteren het hoogste algemeen moyenne. We zyn benieuwd of Van der Velde, die met zo'n opvallende prestatie te gen Cordemans begon, zyn tegenstan der Willebrand tot grote krachtsin spanning zal kunnen dwingen en of Leen van der Lee de aanval van de sterk biljartende Cordemans zal kun nen afslaan. Lanooy (1881—1947) en Nienhuis (geb. 1873) waren de eersten die de m verval geraakte Nederlandse pot tenbakkerskunst m 't begin van on ze eeuw met veel talent en liefde volle toewijding tot meuw leven brachten. De keuze uit hun werken is verantwoord, maar zeker wat La nooy betreft had zij vollediger en overtuigender kunnen zyn Vooral in zijn Goudse penode, toen hy de maohtige eeuwenoude ovens op de Raam aldaar tot zyn beschikking had, heeft hy ongelofeUjk fraaie wer ken geschapen. Be beste pottenbakker is de kun stenaar die de ovens de beste kan sen geeft en naar deze formule heeft Lanooy in die jaren als een bezield alchemist geexperimenteerd. Hy zuiverde de vorm, zonder naar een vernieuwing tol de vormgeving te zoeken. Als vernieuwer ontleent hy zyn betekenis aan zyn bewonderens waardige toepassing van de in on bruik geraakte loopglazuren. In zyn beste werken, die echter moeilijk vindbaar over geheel Nederland zyn verspreid, is hy onovertroffen Eveneens van grote klasse is Bert Nienhuis, die anders dan Lanooy, nimmer het slachtoffer hoefde te worden van een te grote produktie. Niet Perzie maar China was zun bron Hy is daardoor minder zinne- ïyk m de kleur en substantie van zyn edele glazuren. H(i is tevens ge varieerder in de vorm en zocht be wuster naar een harmonie tussen vorm en glazuursubstantie Als le raar aan de Kunstnyverheidsschool te Haarlem en aan de Queïlinius- school te Amsterdam heeft hy op zyn leerlingen grote invloed uitge oefend. Deze beide grootmeesters doen de pottenbakkerskunst geen geweld aan; zij richtten zuh ceib'edig, bezield en oorspronkelijk naar de keramistische opvattingen van de meest uitgelezen stijlen in de loon der historie. Het zelfde geldt voor J. H. Andree 'geb. 1882) van wiens subtiele kunst een verrassende collectie aanwezig is. De vele zoekers in het spoor dezer groten hebben aangetoond dat er in hun nchting geen verdere ontwikke ling meer mogelijk was. Alleen Frans Slot (geb, 1909). leerling en later medewerker van Lanooy. weet zich ais een waardig vertegenwoor diger der oude garde te handhaven. De vernieuwing, die daarna nood zakelijk komen moest, loopt parallel met de ontwikkeling der schilder kunst. Kunstenaars ais Dirk Hubers Luigl de Lerma, Just van Deventer en die van de experimentele afdeling van de Porceleyne Fles onder leiding van dr. Dobbelman en Iep Valkema, zoeken naar een keramie, waarin het dienende element ondergeschikt wordt gemaakt aan de zelfstandige creativiteit van de kunstenaar, zo wel ten aanzien van de vorm als van de decoratie In niet alle werken we ten zij op deze wijze tot een over tuigende eenheid te komen, zy ge tuigen van een pottenbakkerskunst in moeizame ontwikkeling. Een pot met een doodgewone ouderwetse stoopvorm, drie op el kaar gepropte halzen en gedeco reerd op de wryze van 'de epigoon oer moderne schilderkunst is dui delijk tweeslachtig van conceptie Zoveel te meer verheugend zijn dan ook de geslaagde werken, die be wijzen dat de nieuwe opvattingen rijke mogelijkheden bieden. Ook de jeugd komt by OBK aan haar trekken (of moeten we zeggen aan haar blazen?) Er bestaat name- ïyk een harmonie- en een accordeon orkest, terwyi daarnaast uit de jeugdleden nog een dansband „The Music Stars" gerecruteerd is. Deze drie ensembles geven zater dagavond een uitvoering in Tivoli. De jeugdleden zullen ook enkele to neelstukjes opvoeren Aanvang acht uur Iedereen, die zich voor de jeugd interessceft, is welkom. Advertentie IJA HOOGSTRAAT 88 - TELEFOON 68981 Hedenavond om 8 uur houdt prof. dr. M. A Beek m het kerkgebouw van de Ned. Prot. Bond, Westvest 92, een lezing over het onderwerp „Israël temidden der volkeren" Dr Beek is hoogleraar in de Oud-Testamenti- schë wetenschappen aan de Gemeen- teiyke Universiteit te Amsterdam. Ontmoeting De CJV Ontmoeting, een fusie van de afdelingen CJVF Martha en CJMV Westerkwartier, houdt zater dag in Irene haar jaarlijkse familie avond, die voor iedereen toeganke- lyk is, zolang er kaarten verkrijgbaar zijn Aanvang acht uur. Medewerking verlenen o a. de Zingende Zusjes de Fryo's en een groep Indonesische danseressen Schiedams raad besloot in 1956 over te gaan tot de bouw van een openbare school voor gewoon lager onderwijs en een school voor open baar kleuteronderwijs in Nieuwiand- Oost. De voorbereidingen voor deze bouw zyn thans zover gevorderd dat. naar verwacht mag worden, spoedig tot aanbesteding kan worden ovei gegaan, indien de gelden die voor de bouw nodig zyn, beschikbaar kunnen wor den gesteld Zoals bekend zal een besluit waar- by een krediet wordt beschikbaar ge steld. de goedkeuring van Gedepu teerde Staten der Provincie eerst verkrijgen, ais kan worden aange toond dat de bouw zal worden ge financierd uit een vaste geldlening. Onderhandeling tot de sluiting van een vaste gelddlening zyn inmiddels begonnen. Teneinde de bouw van de school niet langer te vertragen dan strikt noodzakeiyk is, stellen B. en W voor thans reeds een krediet te verlenen van 1.312.000. Zaterdagochtend omstreeks tien uur zal van de IJsselwerf van Bij- ker's Aannemingsbedrijf N V. te Gor- kum het vrachtschip Tjimanuk te water worden gelaten Dit schip, dat een draagvermogen heeft van 4400 ton. is gebouwd voor de vaart in de tropen Het zal wor den opgeleverd aan de Koninkiyke Java China Pakket bijn Het is, evenals enkele nog in aanbouw zijn de schepen, bestemd voor de vaart tussen Indonesië en Noord-China. De doopplechtigheid zal worden verricht door mevrouw L. Speelman, de echtgenote van een der directeu ren van de KJCPL, Ruim honderdduizend perso neelsleden van de Mexicaanse natio nale spoorwegen zijn als gevolg van het mislukken van onderhandelingen met de directie, in staking gegaan. Het spoorwegverkeer ligt nagenoeg stil. Rotterdam, 25 februari. Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 300 kisten verse zeevis aangevoerd. De pryzen waren. Tarbot klein 130 •135 p. kg; Schol midd. 4043, klein 2o30; Kabeljauw gr. 4950, midd. 43—47. klein 35—38; Makreel 33—38; Wijting 3839; Haring verse 3440 p. kist; Kuit 0 500.60 p. kg. Van de Ban k voor Nederlandse Gemeenten ontving de gemeente Schiedam een aanbieding tot het aangaan van e envaste geldlening van 1.141000 ter financiering van de aankoop van het pand Broers- vest 95; de verplaatsing van het woonwagenkampde verbetexing van de oeververdediging van de Wilhel- niinahaven; de verbetering van de buitenwaterkering; de verbreding en riolering van de Schiedamseweg; en het bouwrijp maken van de grond voor 136 woningen in Nieuwland. Koers 99ü%, looptyd 30 jaar, ren te 4%%. B. en W. adviseren de raad de le ning aan te gaan Advertentie I.M SCHIEDAM Gisteravond is by afwezigheid van de bewoonster, de 46-jarige mej J M. Kingebroken in. het pand Nas- saulaan 10a te Schiedam Men drong aan de achterzijde de woning bin nen en nam een portefeuille met ƒ100 aan bankbiljetten mee. Op de Rotterdamsedyk te Schie dam is gistermorgen omstreeks half acht de voetganger J C. V. aange reden door een auto toen hy over stak. De automobilist, de Rotterdammer A L, werd door de mist enigszins misleid en zag V. te laat Hy remde. De wagen slipte, raakte de voetgan ger en kwam tegen een paal tot stil stand. V kreeg verwondingen aan het voorhoofd en een gekneusde en kel. De voorzyde van de auto werd vermeld. ZUID.- HOLLANQSCHE kantoorboekhandel De laatste tijd is duidelijk geworden, dat het niet mogelijk is om in Schiedam zonder onteigening van de gronden langs de Kreupel straat een nieuwe aanvaardbare bebouwing op het terrein, tussen de Broersvest en de Kreupelstraat op te richten. In verband hiermede is het nodig om zo spoedig mogelijk de voor de bebouwing nodige gronden met op stallen, gelegen aan de Lange Kerk straat, de Kreupelstraat en de Boter- straat, in bezit te verkrijgen. Met de eigenaren zullen onderhandelingen worden gevoerd om de percelen in der minne aan de gemeente over te dragen. Mocht onverhoopt een aankoop by minnelijke overeenkomst niet slagen, dan zal tot onteigening moeten kun nen worden overgegaan. Aangezien de totstandkoming van een omeigeningstitel geruime tyd vordert, is het gewenst daartoe reeds thans de nodige stappen te onder nemen. Daarom bieden B en W nu reeds de raad ter voorlopige goedkeuring een plan aan tot onteigening, ter verkrijging van de beschikking over ongebouwde en gebouwde eigendom men, gelegen aan de Lange Kerk straat. de Kreupelstraat» en de Bo- terstraat. De eigendommen zyn begrepen in het uitbreidingsplan in onderdelen voor gedeelten van Nieuwland en 's-Gravenland. Volledigheidshalve tekenen B en W. nog aan, dat de percelen, gelegen tussen de verlengde Broersvest en de thans te onteigenen percelen in het Onteigenmgsplan Nieuwland opge- nomen en reeds m eigendom aan de i gemeente zyn overgegaan. De 61-jarige meubelfabrikant J. A. uit Waddinxveen zag woensdag voor het Haagse gerechtshof de hem opgelegde onvoorwaardelijke straf voor dronkenschap achter het stuur veranderd in een voorwaardciyke straf en we! van 6 weken met daar bij een geldboete van 209,A. werd conform het rechtbankvonnis voor vier jaar het rijbewijs afgeno men. A. was na het drinken van twaalf borrels in zyn auto gaan ritten Hy eindigde in een sloot nadat hy de macht over het stuur was kwijtge raakt by het opsteken van een sigaret De procureur-generaal had aan gedrongen op een voorwaardelijke straf ten einde de refusalkuur, die A. op het ogenblik ondergaat, niet te onderbreken. Maar de blauw-wltten zullen toch wel heel zuinig moeten zijn met de puntjes, want in dit stadium is eik verlies funest. Hetzelfde geldt voor RCH, de ploeg, die zondag naar de Damlaan komt. De Haarlemmers staan er niet zo best voor en ook voor hen is iedere punt goud waard. Aile factoren zyn dus aanwezig, dat de komende ontmoeting tussen de oude rivalen weer, zoals vanouds, een spannend en aantrekkeiyk duel zal worden. Aanvang 2 uur. Het tweede elftal is vry en voor het derde team wordt het nu werke- iyk tyd. dat er wat punten gaan ko men Of dit zondag het geval zal zijn in de wedstrijd tegen Unitas 2, om 10 uur aan de Poldervaart, zal de tyd leren Eenvoudig zal het in ieder ge val niet zun Het vierde elftal heeft het even min gemakkelijk in de uitwedstrijd tegen Flakkee 2. De 92-overwmning van afgelopen zondag geeft echter vertrouwen. GORKUM Veiling van 25 fe bruari: Prei 2332: Kroten 6—13; Groene kool 17; Rode kooi 22; Knol len 711; Uien 8—13, Winterpeen 79; Boerenkool 2735; Witlof 27 63; Veldsia 138175; Spruiten 38 55 p kg. Bellefleur Brabantse hh 14; Gol den Delicious hh 38—60, k 1732, Goudrei.net hh 2236, k 921; Jona than hh 2841,k 622; Lombarts Calville hh 2853. k 1022; Bredero hh 1721, k 915; Comtesse de Pa ns hh 614; St Rémy hh 916, IJs- bout 15—17. VTERPOLDERS Coöp. Veiüng- venigtng „Eiland Vooroe en Omstre ken" van 25 februari. Andijvie S3— 115; Boerenkool 626; Waspeen 11 28; Peen 6IX; Prei 1443; Spina zie 119; Sla 23; Sprinten 2658; Uien 4—11, Witlof 2866, Selderij 8—13; Knolselderij 12—16. Golden Delioious 2865; Goudrei- Zweedse kroon 72.96173,015 Duitse mark 90,31—90,36 Deense kroon 54,715—54,764 Noorse kroon 52,915—52,964 Canada 3,885—3,884 nette 831; Jonathan 636; Win- Italiaanse Ure 60,814—60 861 I ston 20—47. i Oostenrijkse schilling 14,553—141562 Op de Bossche veemarkt van woensdag werden aangevoerd 6301 stuks vee, zynde: 2361 runderen. 186 graskalveren, 674 vette kalveren, 843 nuchtere kalveren, 379 schapen, 12 geiten. 59 fokzeugen, 371 siachtvar- kens. 38 lopers, 1378 biggen De pryzen waren behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: Melk- en kalfkoeien van 7601290. guste koeien 675950, kalfvaarzen 8751285, klamvaarzen 775—975, guste vaarzen 660840, pinken 475 690, graskalveren 320190. nuchtere kalveren voor fok- of mestery 70— 260, weideschapen 3580. drachtige ooien 90125, drachtige zeugen 330 410, lopers 7488, biggen 4966, al les per stuk, Slaebtrunderen: aan- \oer 661 stuks. Extra-kwaliteit van ƒ3 40—3 55, le kwal. 3 303 40 2e kwal. 3 053.25, 3e kwal 2 85—3 05; vette stieren 3 15—3 30, worstkoeien 2 702 85, alles per kg gesl gew. Vette kalveren le kw al. 2 60—2 95. 2e kwal. 2 30—2.55, 3e kW. 190—2.15; nuchtere slachtkalveren 130160; slachtvarkeiis 1 75185; slachtzeugen le kw. 162168, slachtzeugen 2e kw 1561.60, alles per kg levend gew Vette schapen 65110 per stuk, nuchtere slachtkalveren 45—70 per stuk. Verdere mededelingen: melk- en kalfkoeien: aanvoer ruimer, handel rustig, pryzen weinig verandering; guste koeien, ruim. slepend, prijs houdend, jongvee: beperkt, lui duur; vette kalveren; normaal kalm. nau welijks pryshoudend, nuchtere slachtkalveren groter, langzaam, moeilijk te handhaven; schapen en lammeren minder, goed, stuf duur; fokzeugen gioter. levendig, vast; lopers en biggen, minder, vlot, ruim prijshoudend, slachtvee; minder, stug, op gelijk niveau, slachtzeugen: normaal, traag gedrukt Engels pond Amenk. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank 25 FEBRUARI 10,664—10,61 3.77H3,77g 76 95—77,05 7,55i7,555 87,47*87,524

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1