TAL VAN CURIOSITEITEN OP SCHIEDAMS POLITIE-ZOLDER ,Mu.sed over oo en criminaliteit m Ouderwets volkstoneel BRILLENMODE 1959 'West-Berlijn is zeer kwetsbare plek' 'Zionisme: oerverlangen op bodem van joodse ziel naar het beloofde land' mSt Zaterdagclubs alle in actie VAN LOENEN VOOR LIJSTEN Raambiljetten van cle PvdA Brand in nieuw pand van Imko Kermis weer op Broersvest HET VRIJE VOLK VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 ch iedammers (Van een onzer verslaggevers) „U moet het natuurlijk niet vergelijken met het museum van Scotland Yard," waarschuwde commissaris K. Rijpma ons voordat wij met hoofdinspecteur W. H. Kloeseman als gids ons waagden aan een klim naar de solder van het Schie- damse hoofdbureau van politie in de Lange Nieuwstraat. 'Het was overigens een overbodige waarschuwing, want toe 'zijn nog nimmer in de gelegenheid geweest de curiositeiten van de Londense politie'te bezichtigen. Maar, al kan Schiedam niet wedijveren met Londen, het lang niet alledaagse bezit van'een oorlogsmuseum en een crimineel museum moge een politiekorps en de plaatselijke burgerij tot voldoening stemmen. 4 gratis koopdagen TSMCO Schiedammer geeft levende haven cadeau mor. kinderboerderij Niet „echt' PANTALON DE BROEKENKONING p - i mommm mm ^SfpïpKIpl ■ïSÏS i Lachende IS SB'er Leerzaam Vrijstelling wegens broederdienst nu... beduidend goedkoper mMpHMHAMH 10.000 kinderen worden ingeën t tegen POLIO Wisselkoersen Petticoats - Onderjurken - Gaines - B.H.'s enz. v. d. AREND Advertentie I.M. De meeste Schiedammers zijn ech ter nog niet eens op de hoogte van het bestaan ervan. Dé twee „musea" bestaan dan ook nog niet lang na de oorlog is men er eigenlijk pas goed werk van gaan maken. Boven dien zijn ze niet zomaar voor het pu bliek toegankelijk. Op de zolder van het politiebureau, een oud herenhuis, zijn twee, betrek kelijk kleine vertrekken in ieder geval tè kleine vertrekken, maar de Schiedamse politie moet zich nu eenmaal behelpen met de ruimte volgestopt met criminele voorwerpen en voorwerpen die dateren uit de oorlogsjaren, voornamelijk 1940-'45. zoals de heer Kloeseman het uit- drukt een leerzame voor de gene- -* li ratie, die de oorlogsjaren niet heeft f -« meegemaakt. Jonge aankomende agenten beginnen in Schiedam dan ook vaak met een kijkje op zolder. gj;;® In het crimineel museum staan en ^«li- hangen verscheidene voorwerpen. feSf; waarover wij moeilijk kunnen schrij- ite ven en waarvan v.ij zeker geen foto's fltSt kunnen laten zien. Maar er is ook „onschuldiger" goed aanwezig. Wat denkt u bijvoorbeeld van een uitgebreid stel inbrekerswerktuigen, een kleine verzameling opiumpijpen en strikken, een clandestiene zender of een gesplitste gulden? En dan zijn er nog heel onschuldige voor werpen, zoals ouderwetse poütiepet- ten en -helmen. Bij elkaar genomen zijn het hon derden voorwerpen, die in het oor logsmuseum en het crimineel mu seum van de Schiedamse politie zijn opgeborgen. Maar hoe! Na tuurlijk, men heeft ze zo zorgvul dig mogelijk geëtaleerd. Maar de beperkte ruimte laat niettoe er een „echte" overzichtelijke ten toonstelling van te maken. Steekt u even up? De opium- pijp met toebehoren ligt klaar. Echter: in het crimineel mu seum van de Schiedamse po litie en. die heeft maar weinig op met opiumschuivers. Men zou het wat graag willen bij de politie. Maar pas b(j uitbreiding of nieuwbouw^ van het bureau zal daar van iets kunnen komen, aldus hoofd inspecteur Kloeseman. Tot zolang zal hoofdagent Brouwer, „de wapen meester", of na hem iemand anders ervoor moeten waken, dat de voor werpen in goede conditie blijven. Advertentie I.M. HOOGSTRAAT 86 - TELEFOON 6898! Het zgn. oorlogsmuseum is het be- langwekkendste en het uitgebreidste Zoals wij reeds In het verleden t ran ,]e twee. De wanden zijn voigc- meldeu. krijgt het recreatieoord in hangen met een keur van wapens: Kethel een kinderboerderij. Nieuw is, j ,i0u4cn> sabels, pistolen, buksen, ge- dat de Schiedamse Gemeenschap de weren, handgranaten. Molotov- levende have ten geschenke zal ge- COcktai)s en allerlei projectielen, ven. Zij kan dit doen dank zij de gulle gift van een Schiedammer, die onbekend wenst te blijven. Ja, dat lijkt wel een wandelstok. Maar vergis uniet. De mensen, die met deze wandelstokken in de hand plachten ie gaan wandelen, hadden bepaald geen goede bedoelingen. Want kwamen zij iemand tegendie hen niet aanstond, dan trokken zij even aan de onderste helft van de wandelstok en (Van onze sportredactie) Het ziet ernaar uit dat de Schie damse zaterdagmiddagclubs zaterdag weer eens een volledig programma gaan afwerken. De start vorige week na de win terslaap was van GSS en GTB voor treffelijk, maar voor HBSS (16- nederlaag tegen NSW), was het de I huivering van óe koude douche. Za- terdag gaat HBSS op bezoek bij Excelsior P. en ook hier dreigt er weer een nederlaag. Hoe PPSC overwinterd heeft, gaan de Schiedammers op eigen terrein tonen tegen Barendrecht, waarbij de bezetting van de tweede plaats op de ranglijst op het'spel staat. GSS-en GTB gaan buiten hun geluk beproe ven en wel tegen resp. Vlaardingen en ZBVH. Op het eerste gezicht wei nig krachtsverschil met gelijke spe len in de verwachting. zie, een vlijmscherpe en hoogst gevaarlijke degen kwam dan tevoor schijn, waarmee zij hun tegenstan ders een lelijk en meestal dodelijk gaatje in het lijf konden prikken. Deze combinatie van wandelstok en degen kwamen we tegen in het oorlogsmuseumpje van de Schiedam se politie, waarover u elders op deze pagina meer kunt lezen. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en SAS uur: Schön 1st die Welt. MONOPOLE-THEATER, 2, eo 9 u.: Indiscreet. Apotheek: Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Nederlandse keramiek; Ach tijd. waar ben Je gebleven: Moderne Nederlandse expressionisten talie t/m 22 maart). Diversen: STADHUIS, 8 uur: openbare vergade ring van de gemeenteraad. WIJKCENTRUM, 8 uur: SBLO, Jaar vergadering. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2, 4.15. 7 en 9.15 u'urSchön 1st die Welt. MONOPOLE-THEATER, 3, 5, 7 en 9 uur: Indiscreet. Apotheek: Westendorp. Singel SI. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Nederlandse keramiek: Ach MJd, •waar ben je gebleven: Moderne Nederlandse expressionisten (aUe t/m 22 maart). Diversen: MTJSE5 SACRUM, 8 uur: Jonge Strijd, Dutch Swing College Band. IRENE. 8 uur: CJ V-ontmoeting, familie-avond. TIVOIX o uur:ÓBK-jeugd, muziek. en toneel. c jjjj| Daarnaast zijn bordjes, pamfletten I en affiches verzameld, die sterk her- I inneren aan de bezettingstijd. Wij i zagen bijvoorbeeld weer het welbe- j kende plankje met de woorden „Voor j Joden verboden". Een pamfletje met I het smerige en kreupele rijmpje I „Nederland, maak schoon je nest de Joodse invloed is de pest!", j Er hangt een levensgrote affiche, waarop een lachende blondgelokte jongeman in een grasgroen uni form staat afgebeeld tegen een achtergrond van een goudgeel korenveld. Bovenaan de woorden: „Wilt ge vrijheid of knechtschap? Vrijheid alleen door de NSB." Op stoelen zitten een paar poppen met monsterachtige koppen die zijn uitgedost met uniformen van de NSB en van de Wehrmacht. Er zijn petten en mutsen van de Jeugdstorm te zien, van Duitse officieren en sol daten, enz. Hel is geen opwekkende collectie, die men er te zien krijgt, maar wei Aan al de ingeschrevenen voor de lichting 1961 van de gemeente Schie dam, dit zijn de geborenen in het jaar 194,1, is een kennisgeving ge zonden omtrent hun inschrijving voor de dienstplicht. In deze kennisgeving is onder meer aangegeven op welke wijze vrijstel ling wegens broederdienst kan wor den aangevraagd. Eveneens is aangegeven de wijze waarop de bestemming tot buitenge woon dienstplichtige kan worden aangevraagd. Ook voor geestelijken of aanstaande geestelijken is dit aan gegeven. De aanvraag dient te geschieden binnen 14 dagen na ontvangst van voormelde kennisgeving en wel ter gemeentesecretarie, afdeiing Militai re Zaken, bureau Oude Kerkhof 19, Schiedam. Advertentie lil. dus zaterdagmorgen moet U er bij zijn, want dan beginnen wij met de verkoop van hon derden waterdichte linnen boodschaptassen. Grote boodschaptassen, waarvan de normale prijs 6.25 is... gemaakt van waterdicht linnen en waarvan de handvaten met tuigleer aan het ijzersterke linnen bevestigd zijn... zulke grote boodschaptassen koopt U nü „beduidend goedkoper" voor nog géén vier gulden. Zaterdagmorgen om begint de verkoop van deze grote boodschaptas sen, in diverse ruicdessms, voor( 9 uur Advertentie I.M. BRB£RSVeST93 T£i.6793.7-SCMfDAM (Van een onzer verslaggevers) Een oude moeder, wier echtgenoot jaren geleden is weggelopen, zit zeer fatsoenlijk van honger te sterven. De dokter wil best helpen, maar alleen indien 'de oudste dochter Marie hem amoureus ter wille is. En dezewe tend dat er geen uitweg is uit de nood, stemt tandenknarsend toe. Zo wordt haar moeder met schandegeld gered. 'Marie gaat al spoedig als Blonde Marie de ontucht in. Want de dokter is evenals zijn collega een cy nische fielt en stuurt na acht maan den Marie weg. De moeder denkt, dat het meisje een fatsoenlijke be trekking heeft, terwijl het zich in feite met gebroken hart verkoopt. Zodra de moeder daar echter lucht van krijgt, gaat zij op haar oude be nen alle kroegen van de stad af en zij ontdekt Marie inderdaad. Het meisje is dronken en bevindt zich sterk gedecollecteerd in een opka mertje. Met een man, wiens haren verward zijn en wiens vest veelzeg gend is losgeknoopt. En o gruwel, die man blijkt haar'vader. Na deze scène wordt Marie zieken zij blijkt zelfs niet te redden na in keer van de medische stand. Zij sterft in dezelfde stoel, waarin haar moeder Aan het begin van het stuk bijna was gestorven. Fel realistisch „Kamertjeszonde" heet het „fel realistisch zedendrama". dat gis teravond door liet Amsterdams Volkstoneel is opgevoerd in net Passage-theater te Schiedam. Een schrijver heeft het stuk blijkbaar niet. Met de gelijknamige roman van Herman Heijermans heeft het niets te maken. Het Amsterdams Volkstoneel be heert het bezit van de vroeger zeer bekende Jan- Nooy. Zijn vrouw Bep Nooy en zijn dochter Beppy Nooy spelen de hoofdrollen in deze onder neming, die de realistische draken van veertig jaar geleden pakkend weet te brengen. Verdienstelijk spel Beppie Nooy speelde haar rol van Blonde Marie met alle hartbrekende pathetiek, die ervoor nodig was, en haar creatie was in haar ouderwetse overdrevenheid heel verdienstelijk. Bep Nooy was fatsoenlijk als moe der. Dity Doornbos gaf een aardige karikatuur van een-nare buurvrouw. Jopie Korda was een vrolijke en cy nische kasteleinse. Zij droeg boven dien bij aan een onverwacht komisch intermezzo. Want behalve gehuild, kon er ook gelachen worden om .Kamertjeszon de". Het fel-reaiistische zedendrama werd zo nu en dan onderbroken door revue-scènes; een pantomime vaneen bordeel-ober (Alex Faassen jr.) en een paar liedjes. „Alex de Haas heeft met duidelijke heimwee de tijd van de music-hall, de tijd van voor de, ivereldoorlog ge parodieerd. Het Amsterdams Volks toneel speelt uit die tijd onvervalste volksstukken. Het is verbazingwek kend, komisch en op een bepaalde wijze nog ontroerend ook. Advertentie INI. Inlijsten vaii - foto's, platen, enz; DASf ll 13 - TELEFÓjÖN C6192 Het bestuur van de Partij van de Arbeid, afdeling Schiedam, bericht, dat leden en geestverwanten raam biljetten voor lijst 1 kunnen afhalen bij de volgende adressen; C. Tette- laar, Marconistraat 11; M. de Braaf, Westfrankelandsestr. 115; R. Krikke, Lekstraat 76; J. J. Bieze, Ruys de Beerenbroecklaan 6; F. v. d. Hoek, Fabriplein 3; J. van Beek, Rozen- laan 16 (Kethel); A. Bakker, Graaf Florisstraat 14. Er bertaat keuze uit drie formaten. De meest uiteenlopende voorwerpen van criminele aard zijn in dit hoekje van. het Schiedamse politiemuseum bijeengebracht. (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond tegen tien uur brak brand uit in het nieuwe pand van de N.V. Handelsonderneming Imko aan de Noordvest te Schiedam. Op de bovenste verdieping hadden vliezen en schillen van olienoten, die lagen opgeslagen, vlam gevat. De brandweer, onder leiding van ir. S. Moesker, rukte uit met groot ma terieel; drie wagens, waaronder de ladderwagen. De brand viel echter nogal mee. Binnen een half uur had men het vuur bedwongen. De schade bleek niet groot. De directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Schiedam maakt bekend dat vol gende week maandag van 2 tot 4.15 uur en dinsdag, woensdag, donder dag en vrijdag van 9 tot 11.30 uur en van 2 tot 4.15 uur en zaterdag van 9 tot 11 uur de eerste inenting tegen kinderverlamming zal plaats vinden voor de kinderen geboren in 1945, 1946, 1947, 1948, 1949 en 1958. Voor de kinderen geboren in decem ber 1958 zal de eerste inenting in april geschieden. De oproepkaarten voor kinderen van bovengenoemde jaarklassen zijn reeds verzonden. De inentingen zullen wederom plaatsvinden in de Koopmansbeurs. Lar.ge Haven met uitzondering van Kethel waar de inentingen op 11 en 17 maart in het v.m. gemeentehuis zullen geschieden. Voor een vlot verloop en mede ge zien het grote aantal kinderen (ruim 10.000) wórden de ouders of verzor gers dringend verzocht zich stipt aan de op de oproep vermelde datum en tijd te houden. Voor inlichtingen wende men zich tot de administratie van de GG en GD. Tuinlaan 80, telefoon 69290. „Zionisme is het oerverlangen op de bodem van de joodse ziel om naar het land te trekken dat aan de voor vaderen is beloofd. Ook al zouden er geen jodenvervolgingen zijn, dan zou toch het Zionisme wel bestaan." Deze mening bracht prof. dr. M. A. Beek iu z(jn lezing „Israël te midom der volkeren" naar voren. Er waren donderdagavond dan ook vele Schiedammers naar de kerk van de Nederlandse Protestanten Bona aan de Westvest gekomen om iets meer te weten te komen over dit be trekkelijk kleine tand aan de Mid dellandse Zee. Het woord Zionisme is afgeleid van de naam van een der bergen waarop Jeruzalem is gebouwd, de berg Zion. Na eeuwen is het de joden dan ein delijk gelukt een eigen „tehuis" te krijgen en wel het vruchtbare Pa lestina. Dit zagen de Arabieren met lede ogen aan én zij haten de Israë liërs nog steeds om dit feit. Israël is toch maar een klein stukje grond? Dit is wel zo. maar dit land is heel vruchtbaar, terwijl men in de Arabische wereld juist gebrek heeft aan vruchtbare grond. Egypte heeft slechts landbouw gronden langs de Njjl en Irak langs de Eupliraat en Tigris. Het grote conflict tussen Arabieren en joden ontstond op 14 mei 1948. toen Israël onafhankelijk verklaard werd. Dezelfde nacht nog wierpen Egyptische bommenwerpers hun la ding op Tel-Aviv; dat betekende na tuurlijk oorlog. De jonge staat toonde meeen al waartoe zij in staat was. want spoedig werd een wapenstil stand gesloten, die in haar voordeel uitviel. Israël had ook nog een zware strijd te voeren tegen de erosie en hel wa. ter. Moerassen moesten worden droog gelegd, waarbij eens ontdekt werd, dat ook de Romeinen dit al gedaan hebben. Toen in de buurt van Tel- Aviv een tunnel moest worden ge graven werd, om het water van een moeras in de zee te laten lopen, een Romeinse tunnel ontdekt, die voor i hetzelfde doel in de grijze oudheid was aangelegd. Deze diende dus nu alleen maar gerestaureerd te worden. Waarom hebben de Arabieren dat nooit ge daan? vroeg de heer Beek zich af. Heeft men enex-zijds water te veel, anderzijds heeft men water te weinig. Er zijn echter al grote waterleidingen naar de Negev-woestijn aangelegd, want de grond hier is wel vruchtbaar maar veel te droog. Om de erosie te bestrijden worden vele bomen aange plant, die voorkomen dat de grond wegspoelt. Tot slot vertoonde prof. Beek nog enige interessante dia's over irak om zodoende de bezoekers enigszins een indruk te geven van de Arabische wereld, die Israël omringt. De kermis komt dit jaar weer op de Broersvest en wordt weer gehou den onder auspiciën van de Schie damse Gemeenschap, aldus bericht de SG in haar orgaan. Advertentie LM. Zaterdag is het de dag voor de jonge en aanstaande Moeders onder onze klanten, die een extraatje over willen houden in deze voor hen toch al zo dure tijd, en even goed voor hun klei ne een mooi, sierlijk en solide iedlkantje willen kopen. Want zaterdag beginnen wij met de verkoop van moderne dub- belgelakte ledikantjes. geheel van hout, goed afgewerkt, en sierlijk van lijn. Een feest voor het oog deze schattige ledikantjes en een dubbele verrassing, omdat U nu zo'n ledikantje van 51 gulden kunt kopen voor een prijs, die méér dan dertig procent lager is dan normaal. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze moderne kinderledikantjes. ver sierd met een leuk chabloon, in de kleurencombinaties gebroken wit met geel en bleu. 55 x 110 cm.. w (ook leverbaar In de maat 60x1 Wem.) 26 FEBRUARI Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling 10.60s10,611 3.77,V-3.77ji 76,97 j—77.074 7.5517,551 87.41—87,46 72,98—73,03 90.32—90,37 54,76—54.81 52.921—52.975 3.88«—3.89,'x 60.83460.884 14.561—14.571 Advertentie I.M. Het college van B. en \V. van Vlaardingen stelt de raad voor een vierde instrumentarium voor de stichting ter bevordering van de schooltandverzorging in Vlaardingen aan te schaffen. Op 1 september werd nog een krediet verleend voor het derde instrumentarium. De uit breiding is in hoofdzaak noodzake lijk door de toeneming van het aan tal deelnemende kinderen. De meest gesorteerde speciaalzaak in ROTTERDAMSED1JK 399 - SCHIEDAM - TELEFOON 675511 Advertentie I.M. ONTVANGEN. NIEUWSTE MODELLEN IN KLEUREN HOOGSTRAAT 91 - SCHIEDAM - Erkend Zlekenfondslererancier i steeds bloeit. Hoewel de kerk wel „West-Berlijn is een zeer kwetsbare plek", aldus poneerde cis. T. Smids in zijn lezing, die hij voor Nieuwe Koers, afdeling Schiedam, hield. De leden van deze vereniging hebben donderdagavond ten huize van de fam. C. Boerman, B.K.laan 189a, ongetwijfeld veel kun nen opsteken van de ervaringen die de heer Smids tijdens zijn tien daagse bezoek aan Berlijn heeft opgedaan. wat aan de communisten heeft moe ten toegeven. Uit het „arme stadsdeel" vluchten velen naar het westen, waardoor eigenlfjk heel Coit-Duitsland een ge brek krijgt aan intellectelen. West-Berlijn steunt voornamelijk op het gehele vrije westen, want het weet, dat haar toegangswegen met West-Duitsland ieder ogenblik afge sneden kunnen worden. Wanneer dit geschiedt, dient er een luchtbrug te worden ingesteld. Dit is inderdaad wel een bewijs, dat West-Berlijn een kwetsbare plek is. Aan de hand van enkele lichtbeel den liet hij vooral de verschillen tus sen Oost- en West-Berlijn zien. In het westelijk deel van deze stad heerst een bruisend uitgaansleven, dat zeer materialistisch aandoet. De oostelijke bewoner ieeft daaren tegen zeer sober, maar is misschien meer idealistisch ingesteld. Ds. Smids. die niet alleen geeste- It-ken uit Oóst-Berlijii, maar ook uit Oost-Duitsland heeft ontmoet, ver- l telde, dat het kerkelijke leven er nog

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1