'V f Gemeente Den Haag zet jeugdhotel onder druk Officier gestraft die mariniers en Sonia Gaskell verlaat Nederlands Ballet; opvolger J. Huckriede Opnieuw rumoer in Belgische kamer Macmillan ZONDER COMMENTAAR Spreemvenpraat je van 2 verdronken? Rente en aflossing niet betaald Zelfbediening brillen Bus botst in Mexico: 27 doden Socialist ivoord ontnomen Vrijhandelszone is ornno KLM-vliegers staan achter SAS-collega's m Nieuwe leuze Na-inlevering oude rijksdaalders In Teteringen nu wild. burgemeester EVERT VERMEER: 'Bezitsvorming afwegen tegen onderwijsplan' EEG-commissie: Wapenhandelaar vermoord Overleg tussen CHU en Clir. Volkspartij HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 MAART 1950 PAGINA 3 Jarig Méér kleding Geen kuifkam Op eigen gezag Verbitterd Pieter zélf beeft geen familiewapen en dat heb ik nooit als een gemis gevoeld. Toch houd ik van die wapens, 't Doet me bijv. altijd deugd om het wapen van Rot terdam te zien. De Amsterdammers zijn trots op hun drie kruizen, de Hage naars op hun ooie vaar en de Leide- naars op hun dubbele sleutels. Maar het x mooist vind ik toch het wapen van mijn geboortestad: de dubbelgekopte en geklauwde adelaar van zilver op een veld van azuur. Een wapen, dat tot de fantasie spreekt: ridders in harnasssen. kastelen, ge kantelde torens, toernooien. Pieter was (en is bij tijd en wijle) een groot liefhebber van boeken als .Het slot op de Hoef" en .Huico de Min streel" Onze correspondent uit Reeuwyk heeft een aardig stukje geschreven over het wapen van die gemeente. Een ieuk wapen, want men ziet er hei kopje van een ree en een uil met uitgespreide vleugels op afgebeeld. Onze correspondent meent, dat zelfs een heleboel Reeuwijkers niet zullen weten hoe die dieren op het gemeen tewapen komen. Tot aan de eerste juni 1870 waren daar in het hart van Holland enkele genieenten, die nu niet meer bestaan Sluipwijk en Stein- In de gemeente atlas van Nederland, die omstreeks die jaren werd uitgegeven, ziet men nog plattegronden van deze gemeen ten. stein telt slechts 430 inwoners. Sluipwijk heeft er iets meer: 800 Op 1 juni 1870 nu werden Reeu- wijk. Sluipwijk en een stuk van, Stein tot één gemeente samengevoegd; een ander stuk van Stein kwam bij Gou da. De nieuwe gemeente Reeuwtjk, nog niet in het bezit van een wapen, verzocht een jaar later aan de com missaris van de Koningin om aan Zijne Majesteit een aantal papleren op te zenden: een adres van de ge meenteraad en een tekening van het in dit adres verlangde wapen. En op 4 november 1871 kreeg Reeu wijk dm toch zijn nieuwe wapen: een horizontaal doormidden gedeeld schild, van boven van. keel (rood) be laden met een reekop van goud, van onderen van azuur (blauw) beladen met een uil van zilver, alles omgeven met 't randschrift: gemeentebestuur van Reemvijk (provincie Zuid-Hol land)." Die zilveren uil had de gemeente van het voormalige Sluipwijk geërfd. De Sluipwijkse uil ziet men o.m. in het wapen van Maria Magdalena van Sluipwijk, gravinne van Moens, vrij- grondvrouwe van Vrijane.-;, ambachts- vrouwe van Sluypwyck, Ravensberg, Oud- en Nieuw Gravekoop. Nieuwen- broek en elfhoeven met den aankle ve van dienHeeft u even diep ademgehaald? En nu die ree. Daarmee zit de zaak moeilijker. Is het inderdaad histo risch juist dat „reeu" (of ree) met het ons bekende dier te verbinden? De geschiedschrijvers zijn het er hele maal niet over eens, dat er vroeger in dat gebied reeën hebben rondge zworven. Men kan dus denken aan een grappig fantasietje van de teke naar. Hoe dan ook: Pieter, liefhebber van dieren, vindt dat Reeuwijkse wapen alleraardigst. Ik stel er prijs op om vandaag een irouto spreeuwenvriend war m de hand te drukken. Willem de Bruin van de Landzicht straat te Krimpen aan de Lek wordt vandaag zeventig jaar en dat is een felicitatie waard. De heer De Bruin is de man die ieder jaar trouw het aantal ooievaars telt. Daarvoor legt hij verscheidene kilometertjes af. En Pieter krijgt al tijd het bekende ansichtkaartje: „Twee ooievaars gearriveerd te.. De jarige is een man, die veel van de natuur houdt. Die urenlang vogels kan observeren en veel vreugde heeft aan alles wat leeft en groeit.'k Hoop, dat Willem de Bruin nog vele jaren ,/ijn" ooievaars mag tellen, Onze kledingacüe komt op gang. Kleding, véél kleding, méér kleding, dét is de komende dagen onze leus. Kijkt uw kasten na, o huismoeders. De spreeuwenlezeressen, die dat al deden en ons kleding voor jong en oud. toezegden, waren: de dames Van der H. uit de Donkerslootstraat, L, de J. uit de Narcissenstraat, O. uit de Rochussenstraat, Van der O. uit de Brederodestraat, B. uit de Avenue Concordia, S. uit de Bas Jungerius- straat, N. N. van de Schieweg, Van B. van de Bergselaan, nog eens twee maal een N. N„ De J. van het Sam. Muilerplein, J. uit de Hogenwaard- straat, K. van de Heyplaat, S. van de Putsebocht, B. uit de Sliedrechtstraat E. van de Bloemhof, N: uit de G. van der Lindestraat en van G. uit de Da Costastraat. Wie, o wie volgen? daar er intussen niets meer is gekomen, moet ik wel aannemen, dat er in Nederland geen kuifkammen meer zijn. Jammer, he?" Aldus een lezeres uit SÜedrecht, die ons ver telde, dat de Kuifkam waarmee haar hoogbejaarde moeder haar ganse le ven had gelopen, gebroken was. Ner gens zo'n kuifkam op de kop kun nende tikken, vroeg ze of de lezeres sen van Pieter wilden helpen, 't Stond immers zo vreemd, moeder met plat haar. Er kwamen ouderwetse kammen genoeg, maar dat waren niet de echte, originele kuifkammen. Dat is spijtig maar de sliedrechtse lezeres toont zich niettemin zeer dankbaar voor de weerklank van het oproepje. De gestuurde kammen worden nu toch gebruikt. Aanbod Met vee! genoegen hebben wij de vol gende aanbiedingen ln ons Boek der Bijdragen opgeschreven: een tweeper soons ledikant met spiraal (bestemd) van Het J. uit de Adaroshotstraat. een tweepersoons schudbed (bestemd) van B. uit do Frans Bekkerstraat, een twee pers. schudbed eu klok (alles bestemd) ran B, uit de Mr. Arendstraat, een een persoons ledikant met bed en stoel (alles bestemd) van M. uit tie Corn. Evertsen- atraat en een divan (bestemd) van P. uit de Aagje Dekenstraat. Twee fauteuils (bestemd) hebben wij genoteerd van Van VV. uit de Burg. Roosstraac. drie stoelen (bestemd) van I. uit de Van der Sluisstraat, een tafel (bestemd) van J. van de Plelnweg. een haard (bestemd) van B. van de Carnlsselaan en melsjes- klcdlng van P. van de Dr. Kuyperlaan te Schiedam. Verder hebben wij lapjes voor sanatoria ontvangen van K. utt de Nlc. Beetsstraat, capsules van K. uit de Paulus Potterstraat te Schiedam, een wringer (bestemd) van K. uit de So- phiastraat en een gasstel (bestemd) van een onbekende. Allen onze dank. Vondst ChriBtlaanse, Watergeusstraat 15lb, Heeft op 2 febr. op de Mathenesserdtjk een paar bruine glacé handschoe - hen opgeraapt. De beer H-. Ardoa, Bol lenland 7, heeft op 2 maart op het fiets pad tussen R'dam en IJsselmonde een regenbroek gevonden.' Een wit le deren kinderschoentje werd ge vonden door mevr. Vermeulen, Putsebocht 96 op 2 maart voor de deur. Op 27 febr. heeft mevr. Srl-.Oltc. VUlkcpperstraat 2, op de Meent een grijs met zwarte he- renhandscboen opgeraapt. De Deinumer vierling wordt morgen een half jaar. Samen wegen de kinderen op de kop af 16,18 kg. Moeder Lautenbachdie ze hier op schoot heeft, weet het gewicht van elk van haar sprui ten precies uit het hoofd. Het is van links naar rechts: Ytje, 3,87 kg; Meint 3,75 kg; Dirkje 4,42 kg en Willem 4X4 kg. De kinderen maken het uitste kend, het zijn rustige baby's, die zelden huilen (Van een onzer verslaggevers) In Oisterwijk is dinsdag vermoede lijk het tweejarige dochtertje van de familie Wonninck verdronken. Het meisje was 's morgens om elf uur met haar vierjarige broertje en een even oud buurjongetje naar de oude watermolen aan de Blauwe Ley gegaan. Daar zag een poliieagent de kinderen aan het water spelen en stuurde het drietal naar huis. De twee jongens kwamen echter zonder het meisje thuis. Een hunner zei, dat het meisje in het water was gevallen. Hoewel men direct met dreggen is begonnen en men voor.alle zekerheid ook andere nasporingen ba de om geving deed. was het meisje woens dagmorgen nog niet gevonden. Men neemt aan,' dat het kind in het snel stromende riviertje is gevallen en daardoor is meegevoerd. (Van een onzer verslaggevers) Het gemeentebestuur van Den Haag heeft het bestuur van de stichting, die het internationale jeugdhotel in Scheveningen beheert, onder zware druk gezet. B. en W. eisen twee leningen, die onder hypotheeair verband zijn ver leend, terug, tenzij er op korte ter mijn rvordt voldaan aan enige voor waarden, waardoor enkele vroegere handelingen van het dagelijks bestuur van de stichting ongedaan worden gemaakt. Hiervoor nemen drie leden van het algemene bestuur, zoals zij per com muniqué hebben laten weten geen enkele verantwoording, omdat zij naar hun. zeggen volledig buiten spel zijngezet. De leningen belopen een bedrag van 183.000. Rente en. aflossing, die per 1 januari betaald hadden moeien worden aan de gemeente (in totaal tien mille), zijn nog niet voldaan. Dit is de aanleiding van het dreige- Advertentie I.M. Het gaat by de keuze van een bril toch in de allereerste plaats om het belang van üw ogen. Hoezeer kleur en vorm van het mon tuur bü die keus ook een rol spelen, de optische eigenschappen moeten ten slotte de doorslag geven. Daarom zal het vakkundig advies van een opticien te allen tijde onmisbaar zijn. Zelfbediening zal zich bij de verkoop van brillen nooit verder mogen uit strekken dan tot de manier, waarop Groeneveld Brillen dit heeft opgelost. Daar bevinden zich op een groot tableau meer dan tweehonderd bril monturen, duidelijk geprijsd, in alle mogelijke prijsklassen. V kiest eerst zelf het model dat u lijkt en pas daérna controleert een der opticiens rustig met U aan een pastafeltje gezeten of Uw keuze ook optisch juist is geweest. Op die wijze bent U er zeker van dat Uw bril aan zijn coel beantwoordt. Groeneveld Brillen, Oostplein 45, Rotterdam (tel. 01800—112344), be reikt U met de tramlijnen 1, 18 en 17 en met bussen 34, Twee Provinciën en Van Gogh. aeze rubriek, vermeldt Het vrije Volk zonder commentaar - tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dietoor- den geciteerd. Dc socialisten, om hen zo ie noe-' men. doen eigenlijk net alsof zij in Nederland het schone klimaat ver oorzaakt hebben, doch vergeten enigs zins dat geen enkele sociale maatre gel mogelijk was geweest zonder me dewerking van andere partijen. Op een gegeven ogenblik, toen zij de aeh- a ren dag hadden verworven, moest er in het partijbestuur ernstig beraad slaagd worden over een nieuwe leuze... en toen zeiden zij: ontwa pening. Onder de dreiging van Hitler's Duitsland moesten zij daar weer van afstappen, want het ging niet alleen om onze, maar ook om hun nek. Johan Luge? JnJbed Wwtofcd Limburg. (Van een onzer verslaggevers) Een officier in de marinekazerne Doorn heeft dezer dagen acht dienst plichtigen, die kort voor een parade z(jns inziens niet netjes genoeg voor de dag kwamen, laten kaalknippen. De man is na protest van deze mari niers disciplinair gestraft. Het voorval in de Van Braam- Houckgeest-kszerne heeft enige opschudding gewekt, maar wordt naar buiten zoveel mogelijk ver zwegen. Hoe heeft dit kunnen gebeuren? Militairen hebben zich in het alge meen te houden aan bepaalde ge dragsregels en zijn verplicht, zeker ter gelegenheid van speciale plech tigheden, o.a. behoorlijk geknipt aan te treden. Naar het inzicht van de bevelvoe rende officier gaven in dit geval diverse haardossen een veel te slor dige indruk. Hij haalde een groepje „nalatigen" bij elkaar en was ken nelijk zo ontsticht over hun voor komen, dat hij hen onverwijld naar de kapper doorzond. Niet echter met de bedoeling, dat zij zich zouden laten fatsoeneren om hen eventueel daarna te straffen, maar met de opdracht, het haar te laten millimeteren. H(j nam deze rigoureuze maatregel zonder.de com mandant op de hoogte te brengen van de situatie. Hij handelde op eigen gezag, zo deelde de Marine-voorlichtingsdienst ons mee, die het bericht over de kaalknipperij bevestigde. Toen de mariniers met een kaal hoofd van de kapper tei-ugkeerden, hebben zij een protest opgesteld. Protesteren kan men in dienst im mers pas nadat een bevel is uitge voerd. De commandant bleek het oneens te zjjn met het eigenmachtig opti'e- den van de officier. Hij heeft een onderzoek gelast en disciplinaire maatregelen genomen tegen de be trokkene, die, naar verluidt, intus sen is overgeplaatst. In verband met vele verzoeken tot na-inlevering van oude zilveren rijks daalders deelt het ministerie van Financiën mede, dat van 16 maart tot en met 18 april hiertoe alsnog gelegenheid zal worden gegeven. Om wisseling kan geschieden bij alle postkantoren en poststations en bjj de kantoren en agentschappen van de Nederlandse Bank N.V. ment van B. en W. om tot executie over te gaan. De oorzaak ligt dieper. Het tweehoofdige dagelijkse bestuur heeft een bedrag van 70.000, dat de gemeenteraad als aanvulling op een eerste lening verstrekte met het doel schuldeisers van het jeugdliotel te betalen, ten dele gebruikt voor een geheel andere bestemming. Het kocht een volkomen ongeschikt pand aan de Parkweg in Den Haag via een inderhaast opgezette nieuwe stichting met vrijwel dezelfde mensen als in de oude zaten, inclusief een gemeentelijkegedelegeerde. De secretaris van de eerste stich ting maakte als architect een verbou- wingsplan, dat later volledig is af gekeurd. Maar hij ontving, kort voor dat de rente en aflossing van 10.000 aan de gemeente vervielen, als hono rarium 8000. B. en W. eisen, dat met name deze laatste handelingen worden terugge draaid. Het jeugdhotel zelf floreert en ook de exploitatie is gezond. Zij willen dit in ieder geval laten be staan, eventueel door het aan een gemeentelijke instelling in beheer te geven. MEXICO-STAD (Reuter, AP). Een. botsing tussen een autobus met 35 inzittenden en een vrachtauto bij Portazar in Midden-Mexico heeft aan 27 mensen het leven gekost. Door de botsing ontplofte de benzinetank van de bus, waardoor het voertuig in brand vloog. (Van een onzer verslaggevers) Teteringen- heeft een waarnemend burgemeester. Voor de duur dat de huidige burgemeester niet zieken verlof is, zal burgemeester Van Oers van het naburige Oosterhout, daar als' zodanig werkzaam zijn. Men hoopt in Teteringen overi gens, dat de ontslagaanvrage van de burgemeester niet ingewilligd zal worden. Na de grote vergadering van vrij dagavond, die 800 inwoners van deze kleine gemeente op de been bracht, is men druk doende met het verza melen van handtekeningen. De heer Oomen, de secretaris van het actie comité vertelde ons vanmorgen, dat er hem nog geen persoon in Tete ringen bekend is, die niet spontaan zijn handtekening heeftgezet. Het eindresultaat zal zijn dat op de lijs ten 1300 handtekeningen komen te staan wat gelijk is aan alle inwoners van 18 jaar en ouder in Teteringen. Waarschijnlijk zal morgen de petitie in Den Bosch op de provin ciale griffie worden overhandigd. til- SONIA GASKELL ...ben maar een mens (Van onze kunstredactie) Sonia Gaskells besluit staat vast. Zij verlaat het Nederlands bal let per 1 september. Het bestuur van de stichting heeft maandag avond na een lange zitting haar ontslagaanvrage aanvaard en on middellijk daarop de tijdelijke zakelijke leider van het ballet, Jan Huckiïede, de artistieke leiding voor het seizoen 1959'60 opge dragen'. De leden van het ballet zijn dinsdagavond na de voorstelling in het Gebouw van K en W in Den Haag door de voorzitter van de stichting, mr. Evert Cornells, op de hoogte gebracht van deze besluiten. Dinsdagavond gaf het stichtings bestuur van Het Nederlandse Ballet het volgende communiqué, uit: „Het bestuur van de stichting Het Nederlands Ballet heeft meegedeeld, dat mevrouw Sonia Gaskell, die sedert de oprichting de leiding van dit ballet heeft gehad, heeft verzocht, van 1 september 1959 af van deze leiding te worden ontheven. Na uit voerige besprekingen met mevTouw Gaskell beeft het bestuur aan dit verzoek voldaan, daarbij uitdrukking gevende aan zijn grote dankbaarheid jegens de scheidende leidster voor hetgeen zij voor de danskunst in het algemeen en voor Het Nederlands Ballet in het bijzonder heeft gepres teerd. Het peil waarop dit zich thans be vindt, dankt het aan mevr. Gaskell. Het bestuur blijft streven naar hand having van dit peil. De voorbereidingen van het vol gend seizoen zullen worden voortge zet door de huidige zakelijk leider, de heer Jan Huckriede." De heer Huckriede was (nu acht jaar geleden) de stichter van de Am sterdamse Kunstmaand, en richtte enkele jai-en geleden het Kunst- maandorkest op, dat zich in korte tijd een voortreffelijke naam wist te verwerven. (Van onze Brusselse correspondent) Voor de tweede keer binnen veertien dagen is een vergadering van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers geschorst wegens wanordelijkheden. De eerste maal, vorige week, ontstond het tumult tijdens het debat over het Borinage-conflict. Voorzitter Kroonacker weigerde toen op formele grond twee socialistische interpellanten na elkaar aan het woord te laten. (Van een onzer verslaggevers) Prof. Romme heeft onlangs op een vergadering in Hengelo gesproken over het KVF-plan voor bezitsvor ming. Hij heeft uitgerekend dat dit plan per jaar 150 tot 200 miljoen gul den zal kosten. „Mag ik" aldus de voorzitter van de PvdA Evert Ver meer, op een gisteravond in Amstel veen gehouden verkiezingsbijeen komst „mag ik dr. Lucas nu vra gen of hij bereid is het Nederlandse volk te zeggen, dat het dit bedrag gezamenlijk moet betalen?" De socialisten hebben met een gro tere bezitsspreiding van oudsher in gestemd. Maar we zullen maatrege len op dit gebied toch op hun eigen waarden willen toetsen. Als ik zie dat inkomen uit bezit niet of veel minder zal worden be last dan inkomen uit arbeid, blijf ik bij dat onderdeel toch een groot vraagteken zetten. Winstdelingsregelingen moeten wor den bezien in het kader van de ge hele loonpolitiek. En daarbij moet ook rekening worden gehouden xnet bedrijven als ziekenhuizen e.d. die in het geheel geen winsten en met be drijven die geen grote winsten maken. De sterkste schouders zullen de zwaarste lasten moeten dragen, aldus Vermeer. Het onderwijsplan „Gelijke kansen voor allen," aldus Vermeer, „vergt 75 miljoen gulden. Er is alle reden dit plan tegen dat van de KVP af te wegen. Als we in ons land niet tot verdere ontwikkeling van onderwijs en cultuur komen, zullen we voor de toekomst ernstig te kort schieten." PARIJS (Reuter, AP). De Europese Commissie van de Euro- markt heelt thans wel definitief een streep gezet onder de pogin gen om tot een vrijhandelszone te komen. Een vrijhandelszone is een theore tisch geval, dat in een modern economisch stelsel niet kan worden verwezenlijkt, zo heeft de commissie volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen in Parijs gerapporteerd aan de regeringen der zes Euromarkt- landen. Zelfs een eenvoudige douane-unie is onmogelijk, als de geldpolitiek en de economische politiek in de ver schillende deelnemende landen niet zorgvuldig op elkaar worden afge stemd, en als er geen gemeenschap pelijke handelspolitiek wordt gevoerd. De commissie heeft in een memo randum aan de zes regeringen, dat op 27 februari is verzonden, voorge steld een veel minder ingrijpende en eenvoudiger oplossing na te streven voor de handel van. de Euromarkt met de andere Westeuropese landen. Zij wil dat een beperkte overeen komst voor de tijd van vier jaar wordt gesloten, waarbij 1. de invoercontingenten die de lan den elkaar toestaan automatisch met 20 percent worden vergroot: 2. de douane-rechten worden ver laagd na onderhandelingen tussen de Euromarkt en de omliggende landen. Deze verlagingen die na die onder handelingen tot stand zouden komen, zouden ook gelden voor een hele reeks andere landen buiten Europa. FRANKFORT (AP. Reuter) Georg Puchert, een 43-jarige West- duitse zakenman die in wapens han delde en onder meer aan de Alge rijnse opstandelingen zou hebben geleverd, is gisteren in Frankfort bij een bomaanslag om het leven geko men. In de auto van Puchert, een ex- officier van de Wehrmacht, was een tijdbom aangebracht onder de zit bank van de bestuurder. Toen Pu chert zijn auto wilde starten, ont plofte de bom. De wagen werd geheel vernield. Tot op 100 meter afstand sprongen ruiten. Volgens de politie heeft Puchert, na uit een Russisch krijgsgevange nenkamp te zijn vrijgelaten, lange tijd in Tui'kije en Tanger gewoond. Van de dader is geen spoor gevonden. Gistermiddag was het incident van gelijke aaard: de socialist Pierson wilde spreken over de onverwachte terugkeer van de oorlogsmisdadiger Daels, een bij verstek ter dood ver oordeelde Belgische professor, die zich deze week op de luchthaven Meisbroek gevangen liet nemen. De socialisten vonden dat hun verzoek voorrang diende te hebben boven het stemmen over de begroting van Ju stitie van minister Morchier, De minister, aldus de socialisten, wist namelijk vorige week reeds dat Daels terug zou komen, voordat zijn begroting in discussie kwam. De te rugkeer van Daels is een belangrijke zet in de politieke strijd om de am nestie aan de oorlogsmisdadigers. Het was onbehoorlijk onder die omstan digheden, aldus de socialisten, het debat over de begroting te laten af lopen. Hoe redelijk het vereoek ook leek, de katholiek-liberale kamermeerder heid dreef, evenals vorige week, haar zin door. De socialisten mochten wel spreken, maar pas na de stemming over de begroting. Toen daarop voor zitter Kroonacker de socialist Pierson. het woord ontnam, ook al op formele grond - hij zou de gelimiteerde spreektijd van vijf minuten hebben overschreden was het hek van de dam. De stemming in de Belgische ka mer is de laatste weken steeds ge prikkelder geworden. Het rumoer is daarvan een duidelijke uiting. (Van onze Scandinavische correspondent) Dc Vereniging van KLM- vliegers heeft telegrafisch aan de Scandinavische vereniging voor vliegend personeel mee gedeeld de Zweedse collega's in het conflict bij de SAS elke mogelijke steun te zullen ver lenen. Bovendien hebben de KLM-vlie gers in telegrammen aan de Zweedse ministers van Sociale Zaken en van Verbindingen hun ontstemming uit gedrukt over de door 'de SAS-directie gevolgde methode van 'uitsluiting' van personeel. 'Dit is een niet meer passende methode in een moderne democratische relatie tussen werk gever en werknemer,' aldus de KLM- vliegers. De Vereniging van KLM-vliegers overweegt, op de jaarvergadering van de internationale federatie van na tionale vliegersorganisaties (IFALPA) die van 10 tot en met 17 maart in Helsinki wordt gehouden, voorstellen te doen tot het bepalen van een in ternationaal standpunt over de me thode van 'uitsluiting'. De bedoeling is, uitsluiting zo niet onmogelijk, dan toch wel zeer moeilijk te maken. In Stockholm heeft de KLM-ge- zagvoerder Bellink, penningmeester van de IFALPA, gisteren een bespre king gevoerd met vertrouwensman- GÖsta Lindgren, van de Scandinavi sche vereniging van vliegend perso neel. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn vooral de bü deze vereniging aange sloten Deense en Noorse mecaniciens het niet eens met de verwerping van het zaterdag door de commissie van bemiddelaars gedane voorste!. Er zou een verbitterde stemming heersen onder de hierdoor automa tisch door de lock-out' getroffen boordwerktuigkundigen. Kinderen van uitgesloten personeel is de toegang ontzegd tot de speciale school in Rome, waar kinderen van piloten en mecaniciens door een Zweedse lerares worden onderwezen. Overigens wordt een spoedig in grijpen van de Zweedse regering w de situatie verwacht. (Vervolg van pagina 1) In Parijs zullen vandaag kanselier Adenauer en president de Gaulle ge heime besprekingen voeren. Onge twijfeld zal Macmillans bezoek aan Moskou een belangrijk agendapunt vormen. Belangrijker voor Adenauer zal echter de mogelijkheid zijn dat de Sowjet-Unie een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland zal slui ten. Gisteravond heeft radio-Moskou de bepalingen van het voorgestelde niet- aanvalsverdrag met Groot-Brittannië gepubliceerd. Het zou een verdrag voor 20 jaar zijn, waarin beide landen beloven, geen buitenlandse militaire bases op hun grondgebied toe te laten en geschillen door onderhandelingen op te lossen. Wordt een van beide landen aangevallen of bedreigd dan zal het andere land die actie niet steunen, maar alles doen wat moge lijk is om het conflict op te lossen. Andere Europese landen en öe VS zouden ook kunnen toetreden. (Van een onzer verslaggevers) De Christelijk-Historische Unie en de Christelijke Volkspartij, die geves tigd is te Koog aan de Zaan hebben overleg gepleegd over de wijze, waar op zij bij de verkiezingen kunnen samenwerken. De Christelijke Volkspartij heeft besloten niet zelfstandig aan de ver kiezingen deel te nemen en met de CHU samen te werken. Zij wil echter naar zelfstandigheid handhaven. Het overleg, dat in goede sfeer is uevoerd, wordt voortgezet.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2