in Politieke interesse groter dan vroeger Vragen over wijziging busroutes jeugdige Myra Peters opent balletschool Schilder-zeeman vindt Ep Simons over praktisch en gezellig wonen 4Dik en Dun in zaal Marijke VERKIEZING Tweede Kamer Geen ronde van Nederland Jongen valt van f lattrap Vallende boom treft man chiedammevs j elkaar onder Hermes-reserves verslaan met 1-0 Feijenoord 2 AFSLUITING SPUISLUIS 'U Burgerlijke Stand Reddingsmateriaal in haven gegooid 4 gratis koopdagen TSSV1CO Wandelaars bijeen Schiedamse pater krijgt Belgische onderscheiding In februari flink inlegoverschot Jongetje overreden GEVONDEN HET VRIJE VOLK DINSDAG 10 MAART 1959 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Aan de vooravond van de verkiezing heeft de Partij van de Arbeid in Schiedam de balans opgemaakt. Het batig saldo is groot: sinds de kabinetscrisis zijn tot gisteravond 236 nieuwe leden ingeschreven. Dit betekent in vergelijking met het oude ledental van ruim 1000 een winst van meer dan 20 procent binnen een paar maanden tijd. Dat zijn belangrijke cijfers, verheugende cijfers. Afdelings voorzitter ir. C. Boerman steekt zijn vreugde daarover dan ook niet onder stoelen of banken. „Het is geweldig." Hij vertelt, dat van de nieuwe leden een ongewoon hoog per centage gevormd wordt door jonge mensen, voor wie men veel al geen moeite heeft hoeven te doen, maar die zich uit eigener beweging hebben gemeld. Gorzen dichtgeplakt Hoeveel werk? Wie zou daar enig besef van kunnen hebben, als hij alleen maar zou gissen naar het aantal arbeidsuren, gestoken in dat ene „karwei tje" het verzenden van 6000 j brieven naar allerlei adressen in Schiedam. W: SM»®®!# Sluiting gemeentelmreaus STREEFKERK Hei, wijde land rondom Streefkerk, biedt al de eenvoudigevlakke schoonheid van de Hollandse polders. Een groepje wipmolens staat er met overbodige waakzaamheid trouwhartig bijeen, alsof ze nog niet goed kunnen bevatten, dat hun taak overgenomen is door elektrische gemalen. Aan hun voet, langs de smalle Tiendweg, snort zo nu en dan uitdagend een bromfiets voorbij, maar dat is dan ook de enige dissonant in het koor van rustige, landelijke geluiden. De boeren, die met kleine, platte bootjes door de sloten varen, hebben een bijzondere vaardigheid ontwikkeld. Als ze een van de talrijke, nietige brugjes naderen, geven ze hun vaaruig met de vaarboom nog een duwtje toe, duiken dan snel in elkaar en glijden onbelemmerd door de nauwe brugkoker. Elke keer op nieuw stoten ze zich net niet tegen het brugdek. Wanneer men praktisch en ge-cilig wil wonen, dient men eerst de tarel uit het centrum van de huiskamer weg te schuiven en deze bijv. voor een raajn te plaatsen; zodoende wordt er veel ruimte ge wonnen. Dit advies bracht de bekende binnenhuisarchitect de heer L. Ep Simons, in zijn lezing „Praktisch en gezellig wonen" naar voren, die hij gisteravond ter gelegenheid van de Tiendaagse voor de Woninginrichting 'n Musis Sacrum hield. Ook niet in september De KNWU had er oorspronkelijk iets voor gevoeld de Ronde van Ne derland te verschuiven tot september. Later bleek dit tijdstip, vlak na de wereldkampioenschappen, die ook in Nederland worden gehouden, even min gunstig. Servetten Gerard 'f. Hart- kwam tekenpapier te kort om alles weer te geven wat hii zag en ervoer. Ook de papleren servetten, bestemd voor de dienbla den aan boord moesten het ontgel den en dragen nu impressies van Broadway. Stadsmens PvdA nieuwe Wij hebben gisteren een geestdrif tige PvdA-afdelingsvoorzitter gespro ken, die dik tevreden was dat hij zo'n prachtig cijfer op tafel kon depone ren: 236 nieuwe leden sinds de kabi netscrisis! Een ledenwinst van ruim twintig percent. Een schitterend resultaat, niet waar? Maar gisteren is alweer verleden tijd. Vanmorgen kregen wij een tele foontje. „Dat 236 moet veranderd worden in 246. Er zijn namelijk weer tien nieuwe leden bij gekomen!" tien nieuwe leden bijgekomen!" avond lijd en dat op de valreep, zo iets vindt zijn weerga niet in de hele historie van de Schiedamse arbeiders beweging. „Het is de plezierigste verkiezings actie. die ik ooit heb meegemaakt," is het oordeel van ir. Boerman. Plezie rig, omdat de werkers, die avond aan avond op pad zijn, niet vergeefs aan de deuren kloppen. Want gewerkt is er door de Partij ook in Schiedam als zelden tevoren. Wat denkt u bij voorbeeld van die man die zijn naam niet in de krant wil hebben, die wijkleider in de Gor zen, die in zijn eentje zeventig nieuwe leden won?-Mensen zoais hij geven aan hoe groot het enthousias me en de werklust in de PvdA zijn! Was het voor het eerste elftal zon dag een goede dag, ook het tweede was afgelopen weekend succesvol, want in een goed gespeelde wedstrijd versloegen dc Hcrmcs-reserves onder flinke publieke belangstelling de Feijenoord-reserves, waarin toch he- i kende spelers als Meerman, Oster- i holt. Temming, Den Blejjker en De Kreek acte de presence gaven. De eerste helft gaf een snel wis selend spelbeeld te zien, met weder zijds goede aanvallen. Toch was HDVS iets gevaarlijker en enige mi nuten voor rust resulteerde in dit een door Jacobs gescoord doelpunt. Na de rust was het vrijwel alleen Feijenoord dat de toon aangaf, maar de stevige HDVS-verdediging gaf geen krimp. Zelfs stopte keeper Van der Tuijn nog een strafschop, hoe wel hij later bij een vliegend schot van De Kreek geluk had, dat de bal via de lat overging. Door deze overwinning ls het tweede elftal ook weer enigszins uit de gevaarlijke zone gekomen. „En dat zijn de beste propagandis ten," zegt Cees Boerman, „mensen die zich zelf opgeven en die uit zich zelf geld -in het verkiezingsfonds storten zullen geen gelegenheid voor bij laten gaan om met anderen over deze zaak te prate n," En praten is nu belangrijk, want er is meer politieke interesse, aan zienlijk meer, dan bij de vorige ver kiezingen, aldus ir. Boerman. Hij geeft een voorbeeld. „Als je nu bij de mensen aan de deur komt met raambiljetten, gebeurt het vaak dat ze je vragen binnen te komen om een kop koffie te drinken. Want de men sen willen nu praten en dat was vroe ger niet het geval. En, laten we nu eerlijk blijven, zo'n groot aantal persoonlijke gesprekken, als wij in de afgelopen weken heb ben gevoerd, is vruchtbaarder dan een verkiezingsvergadering, waarbij je vaak alleen voor eigen parochie spreekt. Bovendien komt iemand in een persoonlijk gesprek makkelijker tob vragen stellen." Hoe is het overigens gegaan met dc raambiljetten?, wilden we weten. „Fantastisch" is het duidelijke ant woord. „Er hebben in Schiedam nog nooit zoveel biljetten van ons gehan gen als nu het gevai is. Een wijk als de Gorzen bij voorbeeld zit „dicht geplakt". YVü hebben zelfs biljetten moeten nabestellen." „Het is de plezierigste verkiezings actie die ik ooit heb meegemaakt," geeft de heer Boerman ais zijn. me ning te kennen, die ongetwijfeld door velen gedeeld zal worden. Want al hebben de partijleden de laatste tijd harder moeten zwoegen en sjacheren dan in vele jaren het gevai is ge weest, al deze moeite wordt ruim schoots beloond door de weerklank die hun werk bü de Schiedamse bur gerij vindt. „Een bijzonder groot aantal werkers is in de afgelopen weken avond aan avond in de weer en op stap geweest," vertelt voorzitter Boerman. „Maar de mensen willen graag helpen, het gaat met animo." „Het merkwaardige is," besluit hij, „dat alles gerealiseerd is in zo'n korte tijd. Voorbereiding was er niet. Geld was er niet. Maar binnen een paar maanden tijd hebben de leden zelf ervoor gezorgd, dat het benodigde geld er kwam en dat een enorme hoe veelheid werk kon worden verzet." Met ingang van vandaag zal het verkeer over de Nieuwe Spuisluis we gens het uitvoeren van grond- en bestratingswerkzaamheden ged uien- de enkele weken worden afgesloten. Gedurende deze tijd van afsluiting zal de Havenstraat alleen bereikbaar zijn uit westelijke richting over de Westfrankelandse dyk. Het vei-keer van Havendij'k naar Westfrankeland se dijk en omgekeerd kan dan al leen via de Westerhavenbrug plaats vinden. Een en ander is ook met borden ter plaatse aangegeven. Zoveel als het werk en de veilig heid het toelaten zal echter het voet gangersverkeer op beperkte schaal over een smal trottoir toegelaten worden. Eveneens zal met ingang van de zelfde datum of enkele dagen later het verkeer over de Geervliet.se straat vanaf de Heenvlietse straat in zui delijke richting en over het stuk Ha- vendijk *vanaf de Geervlietse straat tot ten oosen van de Voornse straat, alsmede het zuidelijkste stuk van de Voornse straat wegens herstratings- werkzaamheden gedurende enkele weken zijn afgesloten. „Dik en Dun, Dik en Dun!" was het spreekkoor, door Jeugdige Schiedammertjes zaterdagmiddag aangeheven, toen Stan Laurel en Oli ver Hardy op het witte doek ver schenen. Voor deze filmmiddag, die door de wljkvereniging Het Singel- kwartier was georganiseerd, bestond grote belangstelling en zaai Marijke was dan ook tot de nok met kinderen gevuld. Voorzitter J. H. F. Fredriks be loofde zijn best te doen om de vol gende keer iemand met een poppen kast te engageren. Het is de bedoeling van het Singel- kwartier de woensdag na Pinksteren met de kinderen een dagje uit te gaan naar Breda en omstreken, ter wijl ook nog een week in Soest op het programma staat. Ter algemene kennis wordt ge bracht, dat met het oog op de aan staande verkiezing de bureaus van de gemeente-secretarie, gevestigd ten stadhuize en Nieuwstraat 26, alsmede het kantoor van de gemeente-ont vanger, donderdag voor het publiek gesloten zullen zijn. De afdeling Bevolking en Burger lijke Stand (Nieuwstraat 26) zal die dag echter wel geopend zijn voor za ken betreffende de burgerlijke stand van 8.30—12 uur en van 13.3014.30 uur en voor verkiezingsaangelegen heden van 8—19 uur. Geboren: Krijn zv A Harkema en M Kok; Peter zv J D van Velsen en P E Rosman: Olai H. zv C K Engel- chor en H J van Gorp; Eenedicta dv L J Voorwald en H T van Diggelen; Kornelis zv F Wolthuis en L M Plooij Edith P dv A Moniharapon en G van der Lee: Marianne dv W van Steen oven en H J van der Steen; Dirk zv S D Schneider en J J K Daleman; Johannes zv D Amsterdam en B Vroon: Maria J dv J H van der Pluijm en P M Smit. Gehuwd: H Nieswaag 27 Jr en A Monster 25 Jr Overleden: M P Das 76 jr wed van P Karreman; G Schrooten 68 Jr; A Kreemer 58 ir echtg van P J L de Leng: G H Hoorman 73 jr; A P Vlug 74 jr echlg van P Büloo; J L de Jong 74 jr: C van den Akker 80 jr wed .an A T Broekmeijer; T E F Ascher- mann 93 jr. Een aan zijn zeereisen voer de Gerard 't Hart naar New York. Het bekende silhouet van deze wereldstad is een van de vele reisimpressies die hij vastlegde. Tijdens het weekeind is reddings materiaal, dat bij de Nieuwe Sluis in Schiedam hing, in het water ge gooid. Het waren een reddingshaak, een dreg en de riemen van een roei boot. Bij de Appelmarktbrug werd een roeispaan vernield. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 3 en 8.15 uur: Dracula. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Ik beken. Apotheek: Gouka, Hoogstraat. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur Nederlandse keramiek. Ach tijd. waar ben Je gebleven: Moderne Nederlandse expressionisten (alle t/m 22 maart). WOENSDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER, 3 en 8.15 uur: Dracula. MONOPOLE-THEATER, 3. 7 en 9 u.: Ik beken. Apotheek: Gouka, Hoogstraat. Tentoonstellingen STEDELIJK MTJSEUM. 10—5 uur Nederlandse keramiek: Ach tijd, waar ben je gebleven; Moderne Nederlandse expressionisten (alk* Vm 22 maart). Diversen GROTE KERK. 8 uur: Rott. Philh. Orkest, Matth&us-Passlon. MUSIS SACRUM, S uur: Wllton- Fijenoord, filmlezing. (Van een onzer verslaggevers) De kennelijk even enthousiaste als jeugdige Myra Peters (22 jaar) heeft gisteravond in de Nieuwstraat boven de sportschool van Ber Janse een balletschool geopend. Haar tweede in Schiedam, want zij heeft reeds een balletschooltje in Nieuwland in het Wijkcentrum. Myra Peters, die nu ook nog les geeft in Breda en Tilburg, wil zich mettertijd geheel aan Schiedam wijden. En dat ogenblik is ge komen, wanneer zij voldoende leerlingen heeft. In het Wijkcentrum brengt zij thans 35 leerlingen de beginselen van het ballet bij, zowel kleuters van vier ais dames van veertig jaar. van de nieuwe school, ruimer en centraal gelegen, compleet met spiegels en barre, heeft zij hoge verwachtingen. Haar bedoeling is uiteindelijk te ko men tot de vorming van een beroeps klas, al is dit nog vérre toekomstmu ziek. Myra vertelde ons, dat zij vanaf haar zestiende jaar op balletles is geweest. Na de mulo is zij anderha.f jaar telcfoniste-voor-halve-dagen in Amsterdam geweest en van het geld dat zij verdiende, betaalde zij haar opleiding voor beroepsdanseres. Toen zij bijna twintig was kwam zij in het corps van het Nederlands Ballet en na een jaar stapte zij voor drie maanden over naar de groep van Hans Cavraz. Advertentie I.M. De burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat don derdag van 8 tot 19 uur de stem ming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer zal plaats hebben. Hij herinnert aan de verplichting, bedoeld in artikel I 9, der kieswet, luidende: Ieder, die volgens het kie- zersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen de voor de stemming be paalde tjjd aan te melden bij het voor hem aangewezen stembureau. Voorts wijst hü op het bepaalde in artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij die opzette lijk zich voor een ander uitgevende, aan een verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. De burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat op grond van artikel J 18, lid 1. der kies wet als stemlokaal, waar kiezers uit het centrale bevolkingsregister, die in'het bezit zijn van een kiezerslegi- timatiekaart, zich kunnen aanmelden om deel te nemen aan de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is aangewezen stenoureau 1 (School Oude Kerkhof 13). De Schiedamse wandelsportvereni ging SWS en OV heeft zaterdag voor haar leden en donateurs een con tactmiddag gehouden, waarop films werden vertoond, o.a. over de waters noodramp van 1953, een tekenfilmpje „Assepoester" en een fraaie kleuren film over Lourdes. Zij die zich interesseren voor de wandelsport kunnen zich voor inlich tingen wenden tot de secretaris van SWS en OV. F. M. Bogerd, PKO- laan 107b. Niet lang geleden heeft zij het bal- letsehooltje ia Nieuwland overgeno men en de opening thans van een tweede, grotere school getuigt alles zins van durf en doorzettingsvermo gen. Myra Peters heeft vertrouwen in Schiedam en zij wil, dat Schiedam ook vertrouwen in haar kunnen krijgt. Daarom geeft zij op 28 april met haar Schiedamse leerlingen een uitvoering in het Wijkcentrum en daarom zal haar ballet ook present zijn op de muzikale show, die 't jubilerende Har monie op 30 april in het Passage- theater houdt. Door het lid van de Schiedamse gemeenteraad, mr. H. B. Engelsman (arb.) zijn de volgende vragen ge steld naar aanleiding van de Verleg ging van de routes van twee bus lijnen van de RET, 1. Heeft uw college opdracht ge geven tot het aanlegen van halte plaatsen in Nieuwland, kennelijk verband houdende met wijziging van de routes der RET-autobusdiensten? 2. Betekent zulks dat met de RET reeds een definitieve afspraak is tot stand gekomen? 3. Indien vraag 2 bevestigend wordt beantwoord, is zulks dan niet in strijd met de toezegging gedaan in de raad om aan de hand van het uitgebrachte ETI-rapport de raadsleden in de ge legenheid te stellen over de meest wenselijke oplossing hun oordeel te geven? 4. Ligt het in het voornemen be halve een wijziging der busroutes ook een wijziging in de frequentie en de tarieven aan te brengen? 5. Wordt met name afschaffing van het stadstaricf op de Vlaardingse lijnen 43 en 48, voor zover het de route door onze stad betreft, doorge voerd? 6. Is uw college bereid alsnog op korte termijn een openbaar debat over het ten aanzien van de stads verbindingen te voeren beleid te be vorderen? B. cn W. hebben de volgende ant woorden op de vragen gegeven: Ad Door ons college is bij wijze van proef ingestemd met een door de RET voorgestelde wijziging van de routes der RET-autobus- diensten door Nieuwland. Ad 2. Deze vraag moet ontken nend worden beantwoord. Ad 3. In verband met het ontken nend antwoord op vraag 2 vervalt vraag 3. Ad 4. De onder 1 bedoelde proef brengt geen wijziging van frequentie of tarieven mede, Ad 5. Het stadstarief op de lijnen 43 en 48 wordt, voor zover dit de route op Schiedams gebied betreft, niet af geschaft. Ad 6. Het is onze bedoeling in de eerstkomende raadsvergadering aan de hand van het ETI-rapport het gevoelen van de raad in te winnen omtrent de voorwaarden, te verbin den aan de nieuwe m.i.v. 1 juni 1959 aan de RET te verlenen vergunning, zodat het in deze vraag bedoelde openbaar debat dan zal kunnen plaatsvinden. Aan pater Sebastiaan J. A. J. Bas- tiaanse is wegens zijn verdiensten in de Belgische Kongo door de Koning van België de gouden medaiUe van dc koninklijke orde van de Leeuw toegekend. Deze onderscheiding is zondag door de vice-consul van Bel gië uitgereikt aan het adres Nieuwe Haven 75b te Schiedam. De heer Ep Simons verduidelijkte zijn lezing met behulp van interes sante dia's. De vele aanwezigen zact-n hoe zij een plattegrond van hur Ti mers en meubelen konden mak en aan de hand daarvan de juiste vorm en grootte vaststellen van een even tueel nieuw meubel dat men wilde aanschaffen. Zeer handig zijn de schakel- of aanbouwmeubels. Hiermee kan men zijn originaliteit leggen in de inrich ting van zijn huis, want zij bieden dc koper vele mogelijkheden. Na de pauze werden enige vragen gesteld aan een forum, waarin zitting hadden mevrouw Popma en de heren Ktiin. Hartman, De Boer en Van Oosten, allen specialisten op het ge bied van de woninginrichting. (Van een onzer verslaggevers) Er komt dit jaar geen Ronde van Nederland. De Stichting 'Sporteve nementen', de licentiehoudster, heeft aan de KNWü medegedeeld, dat zü dit jaar geen kans ziet deze wieler ronde, die met uitzondering van het rampjaar 1953, ieder jaar sedert 1948 is gehouden, te organiseren. Naar wfj van de zijde van de KNWU vernemen was het dit jaar bijzonder moeilijk een plaats voor de Nederlandse ronde te vinden op de toch al zo overladen wielerkalender. Op het kalendercongres te Zürich was Nederland een plaats gegeven, die samenviel met de Ronde van Zwitserland. Verschuiving was niet mogelijk. De Stichting Sportevenementen, die >ok nog met de moeilijkheid zit van het tekort van de ronde van 1958, dat naar achteraf blijkt nog groter is ge worden dan men dacht, heeft toen medegedeeld, dat men van de orga nisatie afzag. Dat betekent, dat dit jaar geen Ronde van Nederland gehouden zal worden, want het ligt niet in de be doeling van de KNWU de licentie aan een andere combinatie te geven. Liever wil men een jaar wachten om zich dan van een gunstige plaats op de wielerkalender te verzekeren. De tienjarige Sander de Graaf is gistermiddag bij het ophalen van oude kranten in de Hemaflat te Schiedam van de trap gevallen. Zijn linkerbeen schoot door een ruit, wa-ardoor hij een diepe wond aan zijn kuit opliep. De jongen is in het gemeenteziekenhuis behandeld. De maand februari was voor de Spaarbank Anr.o 1820 te Schiedam zeer gunstig. Ingelegd werd 1.008.769,62 en terugbetaald 638.399,16. Een inlegoverschot dus van ruim 370.000,(februari 1958 296.000.—). Het aantal spaarders nam in fe bruari met 223 toe tot 46.0X5 (ultimo februari 1958 44.005). Opmerkelijke cijfers indien wij deze stellen tegen over het inwonertal van Schiedam van ruim 79.000. Ook de diverse afzonderlijke dien sten van de spaarbank konden zich in februari in een grote bloei ver heugen. Om enige voorbeelden te noemen; door de afhaaldienst werd van 2739 adressen een bedrag van 63.453.opgehaald, uit spaarbus- jes werd een bedrag van 17.556.27 geledigd, door deelnemers aan het bedrijfssparen werd 14.188.75 ge spaard. Het aantal deelnemers aan het sparen krachtens de Jeugdspaar- wet steeg tot 931 met een gezamen lijk tegoed van 121.125,—. „Toen ik een boot gekocht had en hem bij de vorige eigenaar was gaan halen, probeerde ik dat trucje ook. Maar de boot schoot onder me van daan; ik bleef nog even spartelend hangen en viel in het water." De man die- dit vochtige avontuur vertelt met de ogen tintelend van ple zier achter de brilleglazen, is Gerard 't Hart (25) een jonge Goudse kunst schilder. die een der Streefkerkse molens bewoont, al is het misschien niet meer voor lang. De huishouding in de molen is al gedeeltelijk verplaatst naar Gouda, want Gerard had vrouw en kind een tijdelijk vaarwel gezegd om zijn nautische gaven op breder water dan de Streefkerkse sloten te1 gaan be proeven. Hij monsterde aan op een vrachtschip naar de. Verenigde Sta ten. Drie reizen als zeeman heeft hij achter de rug. Verre steden als New YorkHavana, Tampico, New Or leans zag hij en in zijn vrije uren legde pantryman 't Hart zijn indruk ken vast op papier. Stapels reis schetsen in waterverf hebben we doorgekeken in het knusse kamertje onder de molen bij de tevreden knor rende kachel. In het kalme Nederlandse platte land, met, zijn gedempte tinten, schitterden toen de kleuren van sub tropische gebieden, doemden de om trekken op van de wolkenkrabbers op Manhattan en tekende zich de Hollands aandoende kustlijn af bfj de monding van een Amerikaanse rivier. Er zijn echter niet alleen tekenin gen en schilderijen van andere we relddelen. Het oude Europa is even eens goed vertegenwoordigd. Deze kunstschilder-zeeman klom tot voor enkele jaren regelmatig in het zadel van een racefiets en nam deel aan wedstrijden. Voor hij deze vrij dure sport vaarwel zet, maakte hfj een fiets tocht - door een groot deel van Europa, tot Rome en langs de Middellandse Zee door Frankrijk terug. Onderweg hield hii een log boek bij, zoals dat een g"oed reizi ger betaamt en de notities zijn ge ïllustreerd met schetsen en foto's. Ofschoon geen groot prater, wordt hij welbespraakt als hfj over zün be levenissen op reis vertelt. Vooral de veertien dagen die hij op zijn fiets tocht aan de Rivièra doorbracht. lo gerend bij een Franse kunstbroeder van Poolse afkomst, waren een bij zondere belevenis. Het zeemansleven is wel heel an ders dan een zwerftocht per rijwiel. Maar over het algemeen kon Gerard het wel vinden met de ruige zeerob ben. Hij kon een potje breken, want deden zich kwesties voor, waarbij er voor ieder ander wat gezwaaid zou hebben, dan werd het in zün geval afgedaan met een schouderophalen. Alsof men dacht: Nou ja, hij is ten slotte schilder. Achtte de stuurman de koffie niet naar wens. dan riep hij: „De schil- d heelt ze zeker gezet." op e- toon. alsof hij dankbaar was geen verf in het brouwsel aan te treffen. Gerard verbergt, terwijl hij dit ver telt, een. glimlach onder zijn snor. Vroeger ging hij bovendien nog schuil achter een baard, maar der gelijk gewas moet meer gezien wor den als het symbool van een bepaal de levenshouding in een deel van je leven; je ontgroeit het, vindt hfj. De molen ligt hoger dan het om ringende landschap en lijkt het mid delpunt van een geweldige groene schfjf. Tijdens ons bezoek scheen de zon en voor de molen staande zingt Gerard een loflied op dit prachtige land. Hij. de stadsmens, want geboren in Den Haag waar hfj tot zijn veertien de jaar verbleef en later inwoner van de pfjpenstad, is gegrepen door de eenvoudige vreugden van het platte land in alle jaargetijden. „Er lag sneeuw," vertelt hij: „Dat moest ik schilderen. Eh 'in'de koude .wind heb ik uren buiten staan iver ken. Ik voelde het niet eens." En na een korte pauze: Als je lekker bij de kachel blijft zitten en schildert wat je door het raam ziet, ioordt het niks. Je moet het voelen." Ondanks alle iof is 't Hart niet blind voor de nadelen van het leven op een molen. Het is niet alleen het ontbreken van elektriciteit, en stro mend water; dat neem je op de koop toe als je naar je zin wilt wonen. Nee. het zfin de commerciële zijden van het vak. Een schilder kan niet van de wind leven, al schijnen som mige lieden dat wei te veronderstel len. Hfj moet verkopen, opdrachten verzamelen. En opdrachtgevers, mensen die snel een boekomslag, een decor of wat dan ook ontworpen willen heb ben, wonen doorgaans in de stad. Het is zaak om bij hen in de buurt te zitten om een graantje mee te pikken. Daarom denkt Gerard er hard ever om de molen te veriaten. Niet voor goed, want bfj tijd en wijle zal hfj zeker terugkomen om te herademen in de landelijke stilte na de drukte van het stadsleven. (Van een onzer verslaggevers) De 50-jarige landbouwer H. An- holts uit Schoonebeek is gistermid dag gedood door een neerstortende boom. Hij was met enige andere mannen in de Hoofdstraat aan het bomen kappen. Teen een boom werd omge trokken viel deze de verkeerde kant uit. De heer H. Meppelink werd even eens door de neerstortende boom ge troffen. Hij kwam «r met enige schaafwonden in het gezicht af. (Van een onzer verslaggev.rs) Het 9-jarige jongetje A. Letschert ls gisteren overleden enige uren na dat hij op de Utrechtseweg te De Bilt bij het oversteken was over reden door een personenauto. Het hem vergezellende 10-.iarige meisje G. van R. liep een schedelbreuk op. Zij verkeert in zorgwekkende toe stand. De kinderen waren juist uit een schoolbus gestapt en bij het overste ken Keken zij alleen naar rechts. Te bevnan het hoofdbureau van po'. It lp te Schiedam tussen 913.30 uur en 2—6 uur: autoped: balpen en 4-kieu- renpotiood in étui; vulpen; potlood en passet Sn étui; ring met sleutels; regen jas; autoband. Te bevragen bij de vinders: kralen kettLng, A. v. d. Berg, Am. v. Solmsstr. 25b; armbandje. Zoetmulder, Helman Oemstraat l; gouden ring, J. F. Netten. Rotterdamsedfjk 51, 3e etage Grenstlat; zelf binder, mcj. Schuit. vVeteringkade 122, Den Haag; suède jasje. mevr. Wies, Dr. Wlbautplcln 18: regenbroek, F. v. d. Pol. Lange Kerkstraat 31; gr ;s wind jack, C. Baanvlnger, Boerhavelaan 100b; 1 blauwe en I groene want. R. de Jong, Goudseslngel 4 Vlaardlngen; rood lede ren handschoen (l.i, H. Soonbrood, Ar- chimodesstraat 52b portemonnee m. Inh. A. v. Mansimv Nwe Maasstraat. 36b; sleu tel van rijwiel of bromfiets. Boercndonk, Hoogstraat. 150 (süeen 's avonds): bal pen. Spelt. Daltonstraat. 35b: houten stepje, v. d. Hum, Troelstralean 39.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1