Kongolese leiders vri en en naar Brussel gevlogen felle kritiek op 'Hitier- methoden' HENRI DUNANT IN ZIJN ELEMENT GPV-lid vraagt om Communisten vooruit, Soustelle achteruit Weer doden in verkeer NASSER T.b.c.-epidemie in Ter Apelkanaal ZWITSAUTTEN Jongen sterft na liter whisky on weddenschap Spreeuwenpraat Uit Krupp vraagt opheffing van verkoopplicht Meisje verliest oog door schot Meer oproepen voor BB op til 'Dom maar te trouw Scholier schiet vriend dood Landman Tiveede Franse verkiezingsronde Bij aansluiten van gasfornuis gestikt Geen ernstige koper Gebroken HET VRIJE VOLK MAANDAG 16 MAART 195>9 PAGINA 3 nu... btifduidénd goedkoper (Van onze Brusselse correspondent) België heeft het weekeinde gebruikt voor het uitvoeren van eeri koloniaal huzarenstukje. Drie vooraanstaande Kongolese leiders zijn volkomen onverwacht uit gevangenschap ontslagen en met een militaire DC-6 in ézn ruk van Leopoldstad naar Brussel gevlogen, alwaar zij in de nacht van zaterdag op zondag zijn verdwenen. Een brief als een granaatinslag, vindt Pieter. Ik zou Jan Beton, die alles van de vrolijke kant wil zien, en P. S. uit IJsselmonde, die bet zeer ernstig beziet, wel eens naast elkaar in een forum over dit onderwerp Vrees Planning loopt mis hui t De 72-jarige A. Heystek uit Vogelenzang is zaterdagmiddag om half twee gegrepen door een uit Amsterdam komende trein op de overweg Vogelenzang-Bennebroek, toen hij deze per fiets overstak. VERVOLG VAN PAGINA 1 Politieman vijf maanden bewusteloos, nu overleden GARITASP00L: DE POOL VOOR HET GOEDE DOEL (Van een onzer verslaggevers) Minstens vijftien leden van de gymnastiekvereniging TSV in Ter Apelkanaal zijn door t.b.c. besmet. Honderden mensen wor den tbans onderzocht. Men vreest dat het niet bij deze vijftien gevallen zal blijven. De oorzaak van de epidemie meent men gevonden te hebben in de aanwezigheid van t.b.c.-bacillen bij een jongeman die lid is van TSV. Advertentie LM. Zeggen de Rotter dammers te gauw boer tegen de niet- Rotterdammers? Be gint voor hen achter de Kralingse Plas het boerenland? If:n oostelijke beroeps chauffeur vond van teel en hij was daar door bitter gestemd. En wat men er in Rotterdam zélf van zegt? ,Ach, dat is misschien oei waar, maar we menen het toch zo slecht nog niet. 't Is zomaar een wijze van spre ken". Dat is zo ongeveer de tendens van de meeste brieven. Luisteren we naar mijn goede vriend Jan Beton, een bomovakar- beider: „Laten we het toch van de vrolijke kent bekijken. Als je op een bouwwerk met Rotterdammers onder elkaar bent, hoor je ook vaak ,zo, boeren-Rotterdammer"Of bij een voetbalwedstrijd: ,Zo, ben jij van je boerderij helemaal hier naar toe ge komen?" Een beetje vrolijkheid in het leven, dat is gezonder voor ons allemaal". Nu de brief. <üe ik u zaterdag be loofde. Die is geschreven door de heer P. S. (nee, per se géén Pieter Spreeuw) va nde Koninginneweg te IJsselmonde. Hij noemt zich „import- Rotterdammer". Zijn kritiek is niet mals. O neen „Onze chauffeur heeft het zich aangetrokken, dat hij door Rotter dammers voor boer wordt aangezien. De chauffeur, werkzaam bij een groot bedrijf en werkzaam in een grote stad in het oosten des lands, wenst voor geen boer door te gaan. Blijkbaar vindt ook hij een boer een tweede- of derderangsburger. Dan begaat hij de zelfde fout als de Rotterdammers. Het is gewoonweg belachelijk om iemand, alleen om zfn taaltje, als dom te kwalificeren, want dat moet dan toch de betekenis van boer zijn. Heeft men wel eens de taal van de Rotterdammers beluisterd? Deze staat minstens even ver van het zui vere Nederlands als die van de boe ren. Ik zelf ben ook een boer en ben er niets verlegen mee. Ik wens mijn eigen taal te spreken en heb dan de zekerheid niet voor de Rotterdam mers onder te doen. Dikwijls vraag ik me af: „Waar haalt de stedeling de moed vandaan om de plattelaiider te beschouwen als iemand, die achterloopt?" Of vindt dat mede zijn oorzaak in de voorlichting in onze pers? Wat een prachtstad is dat Rotterdam toch, en welke prestaties worden daar gele verd. Twee, drie kolommen verslag over de luttelste dingen. A proposI Hoe komt het dat zo veel „boeren" bij de Rotterdamse politie zijn? Of worden zij soms eerst gepolijst door de Rotterdammers? Boeren mede-lotgenoten, schaam je niet voor je taal óf woonplaats. Ga beslist voor een Rotterdammer niet op zij." Advertentie LM. morgen is het de grote gordijnendïg, want dan begin nen wij om 9 uur met de verkoop van drie partijen overgordijn- stof in de betere kwaliteiten. Huismoeders die voor Pasen nog klaar willen zijn voor een prijs lager dan ze ooit konden dro men ...jongelui die hun spullen maar vast in huis willen hebben voor minder dan de helft van de prijs, zorg dat U er bij bent want morgen begint de verkoop van Dobbystof, Peau de Pêche en Cretonne Rou leau, door elkaar per meter voor nog géén twee gulden. Kleuren groen beige enz Kleur groe"- BoU,CCr"etonn© Kieur- en wasecht. in moderne dessins^ 120 cm breed Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze grote collectie overgordijnstoffen, alle drie de soorten voor één prijs, per meter voor willen laten praten Ik heb er het woordenboek van Van Dale eens bijgehaald. Beste vrienden, een boer is van alles. Ik noem op: iemand, wiens bedrijf be staat uit landbouw en veeteelt, baas ener boerderij, bewoner van het platteland, lomperd, ongemanierd persoon, Hollands sprekend kolonist van Zuid-Afrika, leverancier, die zijn waren langs de huizen brengt, kaart die in rang staat tussen vrouw en de tien. tichter bij de koot, die andere jongens in het kootspel met stenen trachten om te gooien, hoorbare lo zing van gassen uit de maag Neen, het is geen schande om een boer te zijn of op het boerenland te wonen. Pieter bewaart vreugdevolle herinneringen aan boerderij en boe renland. Maar als dat boer wordt uitgesproken met het accent van lomperd, ongemanierd persoon, dan is dat gans niet leuk en kan men zich terecht onplezierig getroffen voelen. Of de Rotterdammers het nu zó bedoelen? Ik geloof het niet. Want 'n flink deel van die Rotterdammers weet heel goed, dat hun vaders en grootvaders tijdens de snelle ontwik keling van de havenstad in de vorige eeuw van buitenaf naar Rotterdam zijn gekomen. En toen waren het óók boeren! Tot slot: Ik weet niet of de heer P. S. uit IJsselmonde Het Vrije Volk goed leest. Ik neem aan van wél. Dan moet hij toch weten, dat wij bij onze voorlichting de plattelanders zeker niet beschouwen ais mensen die ach terlopen. Integendeel! 't Gebeurde ergens op een stem bureau. Een stokoude man komt binnen, pakt zijn stembiljet en schui felt het hokje binnen. Hij scharrelt wat met papier en potlood, keert zich om en roept boos: „Drees, ik kan Drees niet vinden. Waar is Drees?" De voorzitter deelt mee, dat Drees ditmaal niet op het stembiljet voor komt. „Kan niet," zegt de man, „Drees is er altijd geweest." De voorzitter tracht uit te leggen, dat er nu een andere lijstaanvoer der is. Maar dat lukt niet erg. Boos mompelt de man, dat Drees er toch moet zijn. Ze kunnen hem nu wel zo veel vertellen. Zijn foto stond laatst nog in de krant. De man heeft zijn stembiljet inge leverd. Pieter had graag willen we ten welk hokje hij nu wel rood ge maakt zou hebben.... Verlies Mevr. G. van Ee, Nispenstraat 8, ls een slgaretteaansteKer met een In gegraveerde naam en een nieuwe p o tt e- feu tl le kwijtgeraakt. Tussen huls en do Futscbocht miste mevr, L. van der Sande. Kamcllastraat 38, haar zwarte stola. Rlnlc Wiegman, Zweedsestraat 141b, verloor op 7 maart tussen de Kruis kade en huls zijn bruine portemon- n e o met het diploma van Sparta erin, In de omgeving van de Maashaven miste mevr. Aarden, Bonedenrljweg 435. een wit kinderlaarsje. Mevr. Van Utrecht. Heer Vrankestraat 32c. heeft op 8 maart haar horloge verloren gaande van de Crooswljksestraat naar huls. Mevrouw De Vries, Fr. Bc-kkemraat 84, was zo onfortuinlijk om bij de Schlc- damseweg een zwarte, gebreide want kwijt te raken. C. van Ha-.tum, W. Schürmannstraac 3lc, zoekt een lu die buurt verloren rode vulpen. Vondst In de omgeving van de Boergoense- •vliet heeft mevr. Esveld, Zegenstraat 88. op 11 maart geld opgeraapt. Mevr. Nootenboom, F.usthofstraat 5a. heeft op 10 maart een paar wit met blauwe gymschoenen gevonden ln de Kerkhoflaan en op 11 maart een por tefeuille met een zwemkaart en foto op de Mariniersweg. Cor. Bicsheuvel, Oostelnde 28. heelt een step voor de deur gevonden. G. J. Aarts, Fleretstraat 38b. heeft op 7 maart een zilveren kettinkje met bedel tjes opgeraapt. Robert de Jong. Herman Gorterstraat 10b, heeft op 9 maart bij het Oostpleln een Noorse wollen k 1 n - d e r w a n t (links) gevonden. Mevr. S. van de Griend, Van Heusde- straat 91b. heeft op 10 maart op het Mathenesserpleln een klnderbril met een bruin hoornen montuur gevonden. De heer J. Visser, Persoonshaven 187, heeft een hondeketting opgeraapt. PIETER SPREEUW SALIBURY (Reuter). De rege ring' van Zuid-Rhodesië past bij haar bestrijding van het verboden Afri kaanse nationale congres methoden toe, die karakteristiek waren voor het Hitier-regime. Deze zware beschuldiging heeft zaterdag James Hughes, de (Angli caanse) aartsbisschop van Centraal- Afrika, uitgesproken. De aartsbis schop richtte ziln kritiek vooral op het buiten de wet stellen van het congres, een maatregel, die hij onver enigbaar vond met de tradities van de Britse Justitie. De rooms-katholieke bisschop' van Boelawajo, Adolph Schmitt, was het met mgr. Hughes eens, dat de rege ring met haar wetsontwerp volgens hetwelk het congres voor altijd wordt verboden, op de verkeerde weg is. Tijdens het weekeinde zijn in de Centraal-Afrikaanse Federatie weer tal van nationalisten gearresteerd. In het gebied van Fort Hill in Nyassa- land opereren groepen nationalisten, die de negerbevolking die loyaal blijft aan het Britse gezag, bedreigen, hun huizen in brand steken, en regerings eigendommen vernielen. De benden schijnen in grote gebieden de baas te zijn. De Kongolese leiders zijn: 1. Joseph Kasavoeboe, 41 jaar, voor zitter van de Abako, de grootste semi- culturele, in wezen politieke organisa tie van Kongo, afgezet burgemeester van Kalamu, een van de inlandse ge meenten van Leopoldstad. 2. Daniel Kanza, vice-president van de Abako. 45 Jaar, voor de revolutie van begin januari assistent van de eerste burgemeester van Leopoldstad. 3. Simon Nzeza, bestuurslid van de Abako. De vrijlating van de drie Kongole zen ging vergezeld van een officieel communiqué. .Aangezien het voor onderzoek de gevangenhouding in Leopoldstad niet meer noodzakelijk maakt," aldus dat communiqué, „zijn de drie Congolezen vrijgelaten en in gemeenschappelijk overleg naar Bel gië gebracht." .Direct verantwoordelijk voor de ma noeuvre is de Belgische minister vooi Congo, de heer Van Hemelrijck, die begin vorige week naar Leopoldstad vloog en twee uur voordat de drie A'oakoleiders op transport gingen, met een lijnloestel van de Sabena van het vliegveld van Leopoldstad opsteeg. Volgens het nauwkeurig opgestelde schema zou minister Van Hemelrijck zaterdagavond om half acht op Meis broek in Brussel arriveren, de Con golezen een uur of vier later, zodat de minister alle maatregelen voor hun ontvangst kon nemen. Maar iets in de planning van het cowboyspel ging mis. Het Sabena- toestel kreeg motorstoring en kon slechts met moeite in Lissabon lan den/Het moest een nacht overblijven, terwijl het militaire vliegtuig rustig (Van onze correspondent te Bonn) Alfried Krupp von Bohlcn und Hallbach is thans persoonlijk in het krijt getreden voor de opheffing van de verkoopverplichting van een deel van zijn oude bedrjjven. Krupp moet namelijk op geallieerd bevel zijn grondstoffenbedrijven verkopen, op dat er niet weer een gevaarlijk mono polie kan ontstaan. Op een bijeenkomst noemde Krupp die verplichting (waaraan nog in geen enkel opzicht is voldaan) een verouderde regeling. Krupp verlangt de opheffing van de verkoopver- plichting, die de normale functione ring van de Krupp-bedrijven in de weg zou staan. Hü verklaarde, dat tot dusver geen enkele ernstige koper voor zijn grondstoffenbedrijven is komen opdagen en toen hij dat zei, was er niemand in. de vergadering, die na deze woorden ook maar glim lachte. Op het ogenblik werkt een geal lieerd-Duitse commissie aan een op lossing van dit vraagstuk, dat bui tengewoon moeilijk is. omdat er in- derdaad geen enkele Duitse onder- doorvloog. Het volkomen onvoorbereid neming het waagt een bod te doen op de kabinet van dienst van minister gronoSvOuenbearijven van Krupp. Van Hemelrijck stond voor do pijn- (Van een onzer verslaggevers) De huisknecht van tandarts L. te Harlingen heeft zaterdag in een over moedige bui het vijftienjarige dienst meisje Coby van der Molen uit VVij- naldum in het rechteroog getroffen met een kogel uit een windbuks. Het meisje, dat is opgenomen in het Diakonessenhuis te Leeuwarden, zal het oog moeten missen. Zü kon door de politie nog niet worden ge hoord. Tijdens het koffieuurtje van het personeel richtte de huisknecht de windbuks op het meisje. Op de waar schuwing van de oudste dienstbode, antwoordde hij: „Hij is ongeladen." Hij richtte en schoot. De kreet van het meisje overtuigde hem pas van het feit dat de windbuks wél geladen was geweest. Volgens het Russische persbu reau Tass zal op de berg Ararat in Armenië, die 3800 meter hoog is, een televisie-relaisstation worden ge bouwd, dat door zijn ligging het hoogste van Rusland zal worden. iijke taak, de Congolezen op te van gen. Het heeft zich in stijl van zijD taak gekweten. Kwart over tien zaterdagavond tandde de machine op het meest af gelegen punt van het militaire deel van de luchthaven Meisbroek, drie kilometer van 'de bewoonde wereld'. De drie Congolezen werden in gereed staande auto's geladen en verdwenen met onbekende stemming. Zij waren vannacht nog steeds zoek. Vandaag zal de Belgische regering natuurlijk voor het parlement en de pers met een verklaring moe ten komen. Er zijn geruchten, dat de drie Congolezen in Brussel als "on derhandelaars' zullen optreden. Zacht gezegd is dat vreemd. De drie Abakoleiders vertegenwoordigen een belangrijke, maar bepaald niet de, enige Congolese politieke groepering. Waarschijnlijker is,dat de Congo lezen van twee kwaaè zaken (verblijf in een tropische gevangenis of tran sport naar Brussel) de minst kwade hebben gekozen, in afwachting van het proces dat tegen hen gevoerd zal worden. De Nijmeegse invalide mejuf frouw J. J. Hoos heeft zater dag in Mülingen aan den Rijn Het Rode Kruis-vakantieschip Henri Dunant tc water gelaten. Een uitstekend geslaagde te waterlating, die werd bijge- ivoond door vele juctionarissen van het Nationale Rampen fonds, het Nederlandse Rode Kruis en de Raad voor Invatt- demorg. De Henri Dvmant is een 65 meter lang passagiersschip, het heeft een tussendek, eett hoofddek, bovendek en topdek. Langs alle verdiepingen lo pen een personenlift en een epijzenlift. Het schip wordt op 23 mei overgedragen aan het Rode Kruis, dat deze zomer al weke lijkse vakantietachten met 80 bedlegere chronische invaliden gaat maken met ie Henri Du nant. (Van een onzer verslaggevers) Binnen niet al te lange tijd kunnen maatregelen verwacht worden die het oproepen van buitengewoon dienst plichtigen voor de noodwacht (Be scherming Bevolking) mogelijk ma ken. Aldus is meegedeeld op een pers conferentie van de provinciaal advi seur van de BB in Friesland. Binnenkort zal de noodwachtplicht ingevoerd worden voor de tweede serie van 16 gemeenten of streken in ons land. Het zijn Leeuwarden, Almelo, De venter, Hengelo, Enschede, Apel doorn, Nijmegen, Zutphen, Haarlem, Den Helder, de Zaanstreek, Delft, Breda, Den Bosch, Venlo en de Nieuwe Mijnstreek. KANSAS CITY, Missouri (Reuter). Een jongen van ze ventien jaar, Jess C. Lea uit Kansas City in de Amerikaan se staat Missouri, is vrijdag, een paar uur us-dat hij ora een weddenschap v. n tien dollar bijna een liter whisky, in vijf minuten had opgedronken, overleden. Zijn stoffelijk overschot werd aangetroffen lu de auto van een der twee mannen, met wie hij de weddenschap had aan gegaan. De politie heeft deze twee mannen gearresteerd. Het feil, dat in een Delfts stembureau op de verkiezingsdag de stembus tussentijds werd geopend en het feit, dat het Gereformeerd Politiek Verbond op de valreep die enige zetel, die het had gekreger zal moeten missen, is voor de heer C. D. Goudappel te Delft aan leiding geweest het Centraal Stembureau in Den Haag telegrafisch om herstemming te verzoeken. De heer Goudappel is wél lid van het GPV maar geen bestuurslid. Het versturen van dit telegram is dan ook een persoonlijk initiatief. De inhoud van het telegram is: „Volgens dagbladberichten is de stembus van stembureau 22 te Delft tussentijds geopend. Verzoeke onder zoek en herstemming." Hetzelfde verzoek ter zake stembu reau 21 waar een stembiljet van el ders is binnengebracht." Zoals bekend kwam deze zaak aan het rollen doordat een Delftse vrouw vanuit haar slaapkamerraam toe vallig zag dat de bus werd geopend door de voorzitter van het stembu reau. De heer Goudappel heeft herstem ming. gevraagd, maar hij vertelde ons, zelf niet te weten hoever zijn verzoek moet strekken. Hij weetniet of dit alleen herstemming in de beide bureaus zou moeten zijn, in heel Delft of in heel het land. Hierover hoopte hü vandaag in Den Haag meer te horen, waar hij de zitting van het Centraal Stembureau zou bijwonen. in cJeee rubriek vermeldtBet Vftfe Volk —..Kinder oormvtmt'aar d&f-, jonde uUspmk-ety' tiagt- ander en,tsfter- aard voor rékertmg'~~ den georteerd. i'-vm hen die t*or- Nu al spreekt de PvdA over klas senstrijd en In de verte zien w® het gebroken geweertje weer. De PvdA die zoveel ellende overhel volk heefl gebracht, is reeds nu pfLhctpsed ge! broken. Uit het verslag van een rede van de heer C. H. Hoijtink <a.r.) in De Typhoon (Zaandam) van 2 maart 1950. (Van onze Parijse correspondent) In Metz heeft een scholier een medescholier van dertien jaar met een revolverschot gedood. De jongen toonde het wapen aan zijn speelka meraden en mikte. Pas op, riepen de jongens, je schiet ons dood. Wat denk je wel, luidde het ant woord, de revolver is niet geladen. Op hetzelfde moment schoot hij. Er zat inderdaad nog een kogel in. Een dertienjarige jongen kreeg de kogel 'in het hart en was op slag dood. In de buurt van Bordeaux gebeur de eenzelfde ongeluk. Daar werd een meisje het slachtoffer. (Vervolg van pagina 1) De leiding en de verantwoordelijk heid voor de gang van zaken in BVV is door de KNVB voorlopig in han den gegeven van mr. H. Minderop uit Den Bosch, C, van Hoeckel uit Rot terdam en N, S. Verbeek nit Nijme gen. Zoals gebruikelijk, hebben alle ge schorsten veertien dagen de tijd- om in beroep te gaan. Zij zijn allen van daag van de uitspraak op de hoogte gesteld. (Van onze Parijse correspondent) De tweede en laatste ronde van de gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk heeft het resultaat van de eerste ronde op 8 maart onder streept: opnieuw vooruitgang van de communisten en achteruitgang van de gaullistische partij van Soustelle. Gaat deze ontwikkeling door, dan zal in de nieuwe senaat van april de partij van Soustelle zeker niet de grootste partij zijn. Gisteren is alleen nog maar ge stemd in die gemeenten beneden de 120.000 inwoners, waar op 8 maart (eerste ronde) geen kandidaat de volstrekte meerderheid kreeg. Dat wil zeggen: de helft plus een. Bij de tweede ronde van gisteren werd hü gekozen, die de meeste stemmen kreeg. Soustelle had gehoopt, dat de par tijen van rechts en van het centrum overal zulke waterdichte coalities zouden sluiten, dat de communisten (en ook de socialisten) verreweg het grootste deel van hun burgemeesters zouden verliezen. Die vlieger is niet opgegaan. Bij de eerste ronde wonnen de communisten een groot deel terug van de anderhalf miljoen stemmen, j die zij bij de novemberverkiezingen vorig jaar hadden verspeeld. Ook in de tweede ronde wonnen zij, vooral in Parijs en in het noorden van Frankrijk. Over het algemeen genomen heeft de socialistische party het ook bij de tweede ronde goed gedaan. Guy Mollet werd in Atrecht herkozen met de steun van de katholieken, maar met een felle tegenpropaganda van de communisten. De gehele lijst met de socialist Ramadier aan het hoofd werd herkozen, maar door hun voor keursstemmen werkten de kiezers Ramadier zelf weg. Eind april kiezen de nieuwe ge meenteraden de senaat, die veel link ser zal worden dan de kamer met haar verpletterende rechtse meer derheid. S&SIÜSS (Van een onzer verslaggevers) „Dwaas, maar te goeder trouw," oordeelt de heer A. J. Cramer, hoofd van de Bevolking in Delft, over de overheveling van een stembiljet van een stembus naar een andere. Er is een fout gemaakt door een controleur. Een kiezer was in het stembureau 22 terechtgèkomen, ter wijl hü in 21 thuishoorde. De voor zitter noemde züa naam en nummer, de controleur lette alleen maar op het nur imer Nummer 117 van bureau 21 is dus terechtgekomen in bus of bu reau 22. Toen de „echte" 117 op het bureau kwam, werd de fout ontdekt. De leden van beide stem bureaus, zes in getal, hebben toen gezamenlijk besloten, dat deze klei ne vergissing kon worden rechtge- breid met de overheveling van één willekeurig biljet. „Het verandert natuurlijk niets aan de situatie," aldus de heer Cra mer, „maar het is nogal dom." (Van onze verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Zondagmiddag is de 74-jarige M. T. K, dood in zijn woning te Groningen aangetroffen. Hij bleek door gasver- stikking om het leven te zijn geko men. Een familielid, dat een sleutel van de woning had, trof hem zittend op een stoel in de keuken aan. De gehele woning stond vol gas. Rond de oude man lagen gereedschappen. Voor de hoofdleiding, waaruit nog steeds gas stroomde, stond een nog niet aange sloten gasfornuis. De oude heer had het pas cadeau gekregen en heeft dat vrüdagavond zelf willen aansluiten. Daarbü heeft hü nagelaten de hoofd kraan, die in de benedenwoning zit, af te sluiten. Tijdens het werk is hü door het uitstromende gas bedwelmd geraakt en overleden. De machinist zag geen kans het ongeluk te vermüden, de fietser reed om de halve spoorwegboom heen toen de trein al tot op tien meter was genaderd. Omstreeks twee uur saterdag middag werd de 54-jarige H. van Het Syrische leger heeft de be schuldiging uitgesproken, dat drie Iraakse toestellen zaterdagmiddag een aanval met raketten hebben uib gevoerd op twee dorpen in het Sy rische deel van de VAR. Van haar kant beweert de Iraakse regering, dat Syrische stamleden her haaldelijk Irak binnenkomen. Vol gens radio-Bagdad zijn er officiële bewijzen, dat Nasser de staatsgreep in Mosoel (die 2000 doden heeft ge kost) heeft georganiseerd. Het Caïrose blad Al Ahram schrijft, dat een Koerdische verpleger kolonel SJawaf, de leider van dë mislukte op stand, heeft vermoord. Sjawaf .was door een luchtaanval gewond ge raakt en in een ziekenhuis opgeno men. Toen hij op de operatietafel lag, üou de Koerd een revolver hebben ge. pakt en Sjawaf hebben doodgescho ten. Zijn beloning: een bedrag van 100.000 gulden, uitgeloofd dooi Kassem. In Beiroet is in de nacht van zater dag op zondgg een dynamietaansla? gepleegd op het Russische culturele centrum in Beiroet. Er vielen gcei slachtoffers. Het gebouw, waarin ziel een filmzaal en een bibliotheek be vinden, werd beschadigd. der Kuil op de Markt te Haaks bergen door een autobus overreden en gedood. Het slachtoffer fietste naast zün zoon en zwenkte plotseling naar links toen beide rijwielen elkaar raakten. Hij viel voor de achterwielen van de juist passerende bus. De 19-jarige bromfietser J. A. N. uit Vreeswijk werd zaterdagavond gegrepen door een volkswagenbusje, toen hij het kruispunt van de rijks weg aan de voet van de Waalbrug overstak zonder gebruik te maken van het fietspad. Hij overleed in het ziekenhuis te Zaltbommel. In Utrecht is zaterdag op de Kru- gerlaan het 3-jarige meisje Annigje van den Brenk door een vrachtwa gen overreden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde toen de wa gen wegreed; het is nog een raadsel hoe de kleuter onder de auto terecht is gekomen. In de nacht van zaterdag op zon dag is de 46-jarige A. Stoopen te Til burg op de Korvelseweg aangereden en op slag gedood door een Zwitserse auto die doorreed. De chauffeur werd later aangehouden in een hotel te Goirle. Bü het plotseling oversteken van de Broeklaan te Maasniel werd za terdagmiddag het vüfjarige doch tertje van de familie Van Meerwük door een auto gegreperi en zo zwaar gewond, dat het kind enige uren later overleed. In het ziekenhuis 'Voorburg' te Vught is na een bewusteloosheid van vüf maanden overleden de 35-jarige gehuwde politieman J. Zeeuw uit Til burg. Op 14 oktober van het vorig jaar was hü op de rüksweg tussen Tilburg en Oisterwijk met zijn auto tegen een boom gereden. Advertentie 'IJL 12 wedstrijden. Verschuldigd bedrage 5 kolommen 78 cent, 10 kolommen 125 cent, of 15 kolommen 175 cent. Bij grote deelname: hoge prijzen en grotere steun aan onze hulpeloze medemens. Doe het nu: wordt Carltaslid. Inlicht ineen: Caritas. Postbus 185. Heerlen. Contributie per Jaar twee gulden. Giro 667271 op bijstrookje vermelden: wil Carltaslid worden. WIJ VRAGEN OVERAL MEDEWERKERS, voor het Innemen van de ingevulde Carltaspools van onze leden. Redelijke vergoeding. BIJ voorkeur sigarenwinke liers, kappers e.d„ (alhoewel niet verplichte voorwaarde). Inlichtingen bU bovenstaand adres. Loterij goedgekeurd bij Ministeriële Beschikking d.d. 16-2-1959 nummer L.O. 590/008/184 gesteld t.n-V. M. G. Hermes in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Nat. Ver. Caritas. Doelstelling: steun aan Nederlandse organisaties op het gebied van de lichamelijke en geestelijke volksgezondheid. Opbrengst voor alle gezindten. Het eerst werden t.b.c.-verschünse- len ontdekt bü twee leerlingen van de r.-k. lagere school te Zandberg. Dit maakte het verdere onderzoek bü- zonder moeilijk, de school ligt op de grens van drie gemeenten (het Drentse Odoorn en Onstwedde- Vlagtwedde in Groningen). Alle 300 leden van TSV ontvingen de bekende krasjes bü het onderzoek, evenals de leerlingen van de school te Zandberg en van de openbare la gere school in Ter Apelkanaal, waar de gymnastiekvereniging oefende. Verder werden de ouders en tiental len andere inwoners onderzocht. Meer dan 150 mensen reageerden positief op de krasjes. Dit hoeft ech ter nog niet te betekenen dat zij met t.b.c. besmet zün. Deze groep wordt in Winschoten röntger.oiogisch on derzocht. De lessen van de gymnastiekvereni ging zün gestaakt. Acht mensen moe ten de eerste weken het bed houden.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2