ers: Geef ons (de) Ruimte Nieuw jeugdwerk op 18 april van start en Handbal voor scholieren enodisden weer naar huis ANWB-officials: Wij snappen er niets van Gedeelte ANWB-leden van Negentig solisten naar s concours Hoe Schiedam 1 mei viert Vrijspraak voor uitvoerder DOK-bestuur herkozen loop Walvis op het scherm Gusto weet nu alles van olie Bezorgkastjes in Nieuwland A. Janson kwart eeuw bij HVO ZAAL HARMONIE WAS STAMPVOL A. J. de Koning overleden Weer revue van Lou de Groot Utydcuzfewi, Twee jongetjes braken in Simultaan-schakeii tijdens toernooi om de jeugdtitel Visafslag Zilveren jubileum van melkbezorger Paastoernooi voor klaverjassers LOTING BIEDT UITKOMST Wisselkoersen HET VRIJE VOLK DINSDAG 24 MAART 1959 PAGINA 4 Voor Herenmode Tl IV! CO Lekespel Handbal (Van een onzer verslaggevers) Organisatoren, bedrijfsleider, buffetexploitant en personeels leden schudden het hoofd. „Onbegrijpelijk," zo roepen ze in koor, „ongelofelijk". En het is ook niet te geloven! Het gebeurde gisteravond in en om zaal Harmonie in Vïaardingen. Niemand kon zich de dag herinenren, waarop zo iets in Vïaardingen eerder was geschied Een overweldigende belangstelling bestond er gisteravond voor de filmavond, die de NAWB de leden aanbood.in de zaal Harmonie aan de Schiedamseweg te Vïaardingen. Op het programma stonden een gezellig praatje over het doel en het werk van de ANWB, door de heer A. Bruinhout en het vertonen van enkele interessante verkeers- en reisfilms, al of niet in kleuren. Driebandentoernooi Uitslagen van gespeelde partyen in poule 1 by De Moriaan te Maassluis: Ongelofelijk Mopperend Prijzen Hongaren (Van een onzer verslaggevers) Op 1 maart is in Den Haag op een congres van voormalige AJC'ers het Jeugd- en Jongerencentrum „Ruimte" gesticht Dit jeugdwerk zal in drie groepen gedaan worden, namelijk voor de jongelui van acht tot twaalf jaar onder de naam „Bibit", voor de twaalf- tot zestienjarigen als „Jeugdstad Imago" en voor de jongelui van zes tien en ouder onder de naam „Begin", Ook de Schiedamse AJC-groep (die nog maar uit een kern van vijftien leden bestaat) gaat de komende weken met volle energie hieraan werken. Er zullen circulaires verspreid worden, waarin alle facetten van „Begin" beschreven staan en het programma voor de komende weken staat aangekondigd. Op 18 april zal men starten met een bijeenkomst in „Ons Gebouw" b\j het Julia aapark, waar de jonge lui, die zich hiervoor interesseren, kunnen kennismaken met „Ruimte", een dansje kunnen maken en toege sproken zullen worden door een van de bestuursleden. Advertentie IJM |||||lll!l!!lllllllll!lllllllll!llin!l!l!!llll!ll!llll!!lll!lllllilllllllllll!illlllillllll (Van een onzer verslaggevers) Naar w|j vernemen zal het 1-mei- feest in Schiedam dit jaar uit drie bijeenkomsten 1 estaan. 's Ochtends wordt in het 1 olksgebouw door dc toneelvereniging Kunst na Arbeid het ioneelstuk „Beschuit met muisjes" opgevoerd, 's Middags is er in Musis Sacrum een kindermiddag, waarop door leden van Ruimte, Arma, La Matinata en Kunst na Arbeid een lekenspel van Hans Aaandenwiei op gevoerd wordt. Ook in Musis Sacrum is de avondbijeenkomst, waarvoor men het gezelschap van Max van Praag heeft knnnen contracteren. Welke spreker er zal komen, is nog niet bekend. Daar men dit jaar in Rotterdam waarschijnlijk geen spre ker heeft, bestaat de kans, dat ook Schiedam het zonder 1-meirede zal moeten doen. (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen heeft de kantonrechter in Schiedam de uitvoerder C. H. van de Aannemingsmy. NBM uit Zaan dam vrijgesproken. Hem was ten las te gelegd, dat hy op 22 december on voldoende veiligheidsmaatregelen had getroffen, toen het plotseling ging misten. De NBM verrichtte werkzaamheden aan de berm van rijksweg 20. Enkele 2andauto's bleven op de rybaan ach ter, toen de mist was ingevallen en een motorryder reed tegen één van de wagens op. Tegen de uitvoerder was 25 gulden of tien dagen geëist. Op de algemene ledenvergadering, die de christelijke gymnastiekvereni ging Door Oefening Kracht gister avond in het Gereformeerd Jeugd huis hield, is het bestuur herkozen. Voorzitter F. Koelman releveerde in zyn openingswoord het vele werk, aat in het afgelopen verenigingsjaar is verricht en bracht daarvoor aan verschillende mensen dank. In zyn jaarverslag maakte de se cretaris melding van de mooie over winning die DOK met zyn mars- afdeling behaalde op de Gewestelijke pjrndag in Woerden. DOK werd toen Kampioen. Het financieel jaarverslag van de penningmeester sloot met een batig saldo. Er werd verder nog melding ge maakt van de grote openluchtuitvoe ring. voor de adsplrantleden, die waarschyniyk in juni zal plaatsheb ben. In het NCRV-televisieprogramma „Pas geperst" hebben de Schiedamse kijkers gisteren hun stadgenoot Joop Walvis kunnen zien. Door Pi Schef- fer werd Joop Walvis aan de kijkers voorgesteld en iets over deze popu laire organist verteld. Joop Walvis speelde op verzoek van Pi" Scheffer enkele nummers, onder andere een Gershwin-medley, en hij begeleidde het Trio X in het vrolijke „Milsho", dat hij onlangs met hen op een grammofoonplaat zette. DINSDAG Bioscopen: PASSAGS-THEATER. 2 en 8.15 uur: Lemmy Caution Incognito. MONOFOLE-THEATER, 7 en 9 uur Opdracht zonder genade. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5. Diversen: VOLKSGEBOUW, 8 uur: IvAO. iand- schapsschoon en toerisme, lezing. CHR SOC. BELANGEN, 8 uur: Ned Bond van. Oudstrijdsrs, lezing met Illm en dia's. STEDELIJK MUSEUM, 8.1b uur- opening tentoonstelling „Leven om ta fotograferen", WOENSDAG Bioscopen.- PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: temmy Caution incognito. MQNQFOLE-THEATER, 2, 7 en 9 U.: Opdracht zonder genade. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtla&n 5. Diversen: CHR. SOC. BELANGEN. 8 uur: Las- X cub Schiedam, lezing en lllmver- g toning. Een week daarna, op 25 april, is er weer een byeenkomst. De bekende Rotterdamse dominee ds. Julius, die onder andere met zyn „seances" in de Rotterdamse schouwburg veel jongelui trok, zal dan een causerie houden over jazz en religie. Op 2 mei is er dan weer een dans avond en op 9 mei zal waarschijn lijk een van de gebroeders Scholten (Luuk of Karei) een lezing houden over Jazz en poëzie. Cultureel Het ligt in de bedoeling van het bestuur van „Ruimte"- om elke week een culturele bijeenkomst te beleggen met eens in de maand een hoogtepunt, als een bekende persoonlijkheid een lezing houdt. ■Het bestuur denkt hierby aan mensen als bijvoorbeeld Jan Cot tar, Jan de Troye enz., die onge twijfeld interessante dingen over hun beroep kunnen vertellen. Voor de groepen „Bibit" en „Ima go" wil men werkgroepen van oude ren stichten. Men hoopt dat uit die groepen de leiders voor de groepen naar voren komen. Men wil in „Begin" ook creativi teit en groepswerk gaan stimuleren. Zo hoopt men bijvoorbeeld tot een fotogroep te komen en een lekespel- groep. Ook wil men met bandrecor ders gaan experimenteren. Indien er voldoende belangstelling bestaat, gaat men excursies maken en week ends doorbrengen in kampen en honken. De groep „Begin" zal een gedeelte van het 1-meifeest voor zijn reke ning nemen. Het negentienjarige lid Hans Aanöenwlel, die op het moment in militaire dienst is, heeft namelijk een lekespel geschreven, dat op 1 mei 's middags door de leden van „Begin", versterkt met La Matinata, Arma en twee leden van Humt na Arbeid, opgevoerd zal worden. Hans Aandenwiel schrijft in een brief aan het bestuur het volgende over het stuk, waarvan de naam ons tot nu toe onbekend is gebleven: „Opa Humpel vertelt ons hier een verhaal, dat naar hij zegt echt ge beurd moet zijn. Het is echter een outl verhaal, want deze opa heeft het van zyn opa gehoord en die zijn opa ook weer van zijn opa; of het dus werkelijk gebeurd is, weten we niet. Wel weten we dat de gemene gierigaard van een Hannes in het verhaal een gevoelige les krijgt, die hij zijn leven lang niet meer ver geet.,.." Verder laat Hans Aandenwiel over zijn stuk niets los, dus moet men maar afwachten of het een succes zal worden. Jongeren, die zestien jaar of ouder zyn en zich voor „Ruimte" interesse ren, kunnen inlichtingen krijgen bij de voorzitter van het Jeugd- en Jongerencentrum „Ruimte", afdeling Schiedam: Marius Kcxrpel, Cartesius- straat 18 b. Wat de aardoUe voor dé mensheid betekent zette de heer P. Wesseling van de BPM maandagavond in Irene op een bijeenkomst van de personeelsvereniging Gusto uiteen. Deed de olie in eerste instantie dienst als verlichting, nadat de mensen zich vanaf de prehistorische tijd tot en kele eeuwen geleden van "dierlijk of plantaardig vet voor dit doel hadden bediend, thans worden liefst 1200 produkten uit olie gefabriceerd, aldus de heer Wesseling. Honderd jaar geleden werd de eer ste olie uit de grond geboord. Dat geschiedde in Pennsylvania met een zoutboortoren. Een apotheker had rd, ontdekt, dat door aardolie te destilleren een prima brandbare vloeistof overbleef, die voor verlich ting uitstekend geschikt was. Sindsdien heeft de aardolie een enorme vlucht gemaakt. Bedroeg de winning in 1900 nog 20 miljoen ton in 1920 had deze hoeveelheid zich reeds vervijfvoudigd. Het jaar 1930 leverde 200 miljoen ton op, 1940 300 miljoen ton, 1950 550 miljoen ton, 1955 800 miljoen ton en in 1958 won men een miljard ton olie. Dit byzonder interessante betoog werd verlevendigd door enkele dia's, terwyi de heer Wesseling na de pauze twee films vertoonde. „Diep Neder land" gaf een beeld van oliewinning in ons land, terwyi het rolprentje „Land of dew" de aanwezigen liet zien hoe het werk met en op drij vende boortorens geschiedt. Voorzitter J. Th. Nieuwenhuis van Gusto sprak een kort openingswoord. Op 31 maart, 1 en 2 april, Is er op het terrein Boshoek weer het jaar lijkse schoolvoetbaltoernooi. Dinsdag en woensdag spelen de lagere scholen om de hoogste titel In dit sportfes- tein, waaraan donderdag het voort gezet lager onderwijs niet de reserve- elftallen de velden zullen betreden. Het aantal deelnemende elftallen bedraagt in de verschillende afdelin gen: L.O. 32 elftallen, welke in zes poules spelen; ULO en TS vyf elf tallen. Res. ULO en TS ook vijf elftallen. ULO en TS le klas en VGLO acht elftallen, welke in twee poules spelen. Deze wedstrijden zullen geleid wor den door de Schiedamse scheidsrech ters, die als elk jaar hun volledige medewerking verlenen, onder leiding weer de organisator. Voor de handballiefhebbers is er dinsdag 31 maart op het terrein Volkspark het toernooi voor de meis jes van het voortgezet lager onder wijs en ULO. Ook hier staan Schie damse handbalscheidsrechters voor de meisjes gereed om deze, snelle sport te leiden. 1 De Vereniging voor Nationale Peest- en Gedenkdagen is natuurlijk voor de organisatie. (Van een onzer verslaggevers) Gisteren heeft de politie twee Schiedamse jongetjes van negen en elf jaar aangehouden, die bekenden onlangs te hebben ingebroken in de kantine van Excelsior '20 aan de Oudedijk. Hun buit bestond uit snoep goed. (Van een onzer verslaggevers) Morgenmiddag gaat de Verenigde Melkhandel in Schiedam zijn belofte inlossen om in de galerijwoningen bezorgkastjes te plaatsen. Om te" be ginnen wordt een 20-tal kastjes ge plaatst' In het blok woningen op de hoek TroelstralaanBurg. Van Ha renlaan te Nieuwland. Zaterdag werd het feit herdacht dat de beer A. Janson 25 jaar gele den bij Havenbedrijf „Vlaardingen- Oost" N.V. in dienst trad. De heer Janson is werkzaam in de conslruc- tieafdellng en heeft sinds 1 augustus 1955 zitting in de Ondernemingsraad van het bedrijf. Het echtpaar Janson werd in de kantine ontvangen door de heer Baaima, die de jubilaris toesprak en dankte voor de 25 jaren trouwe dienst en die hem het gebruikelijke cadeau onder couvert overhandigde. Mevrouw Janson kreeg een prachtig boeket bloemen aangeboden. Hierna werd gesproken door de heer Van Houweiihgen, secretaris van de Ondernemingsraad, die een fruitmand overhandigde en door de heer Van Wasbeek, die namens de collega's uit de constructie een thee servies aanbood. De volgende woord voerder, de heer A. van der Valk, sprak namens het bazencollege en deelde mee dat in het theeservies ook het cadeau van de bazen was verdis conteerd. Ais laatste spreker trad op de heer Brouwer en ten slotte dankte de heer Janson allen voor de prettige en sym pathieke woorden en voor de prach tige cadeaus. Er zou gisteravond omstreeks 8 uur In de Harmonie een doodgewone ANWB-filmavond worden gehouden. Vóór acht uur was de zaal reeds stamp vol. Niemand kon meer worden toegelaten. Ruim tweehonderd uitgenodigde mensen dropen teleurgesteld weer af. Huiswaarts! Er waren er, die onver richter zake weer naar Hoek van Holland terugkeerden. Al vele jaren worstelden bestuurders van verenigingen, vakorganisaties, partijen, culturele kringen en thea terdirecties in Vïaardingen met het probleem „gebrek aan belangstelling". Zelfs een YVim Kan kon de Stads gehoorzaal slechts tot de helft ge vuld krijgen. Jarenlang nu al geven voorzitters „de televisie" de schuld. Anderen zeggen: „Er is zo veel te doen." En een feit bleef, dat de zalen half of In aansluiting op ons bericht van vorige week kunnen wij thans mede delen. dat de door de Shell-schaak- vereniglng georganiseerde jeugd- schaakwedstrijden tijdens de paas vakantie zeer interessant en afwisse lend beloven te worden. Behalve de serieuze wedstrijden „op de klok", komen namelijk ook ver snelde.'.wedstrijden. (tydèdihli een' uur) en gongwèdstryden j>p h'et 'pro gramma voor. En Itöf but cot léast is de kampioen van Vïaardingen, .de heer B. Jansen/bereid gevonden een simultaan- wedstryd tegen-de deelne mers te spelen. Is het aantal deelne mers hiervoor te groot, dan zal „Shell" trachten nog een prominente Vaardingse schaker voor een simuS- taan-seance aan te trekken. De sporthal van het Sheil-Pernis Sportpark leent zich uitstekend voor dergelijke evenementen. Rotterdam, 23 maart. Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden, Stellendam en elders 350 kisten verse zeevis en 1600 kg spiering aangevoerd. De prijzen wa ren: Tong gr. 3.603.65, midd. 3.10 3.45. klein 3.00—3.05, slips 2.55—2.60; Tarbot midd. 2.002.10; Griet 1.40 1.45; Heilbot 2.50—3.25 p. kg, Schol midd. 3638, klein 2232; Schelvis 3046, klein 3437; Kabeljauw gr. 50—58, midd. 32—43, klein 25—27; Poolvis 23—25; Wijting 25—27; Ha ring verse 3536 p. kist. Spiering 0.35—0.55 p. kg. De heer A, Bruinhout uit Den Haag. propagandist van de ANWB, vertelde op boeiende wyze tal van bijzonderheden over deze organisatie. De aNWB die op dit ogenblik 450.000 leden telt. stelt zich ten doel een uitgebreide service te verle nen aan Iedere weggebruiker. H|j doet dit onder andere door mid del van de wegenwacht en door het plaatsen van wegwijzers, waardoor verdwalen welhaast onmogelijk wordt. Bovendien staat de ANWB klaar voor allen die op reis willen gaan; refc routes worden uitgestippeld, er wordt advies gegeven voor alle voor het rei zen benodigde papieren en zo zyn er nog tal van voorbeelden. - „Het komt er echter op meer," zo zei de lieer Bruinhout, „aat- devoor delen die iedere Nederlander vn de ANWB heeft, door enkelen gedragen worden." Spreker leede derhalve de nadruk op een algemeen lidmaat schap van de ANWB. Verder werden er tydens deze by eenkomst een aantal films vertoond. Op het programma stonden onder meer „Een minuut of eeuwigheid", een film van de Nederlandse Spoor wegen, een kleurenfilm over Enge land, getiteld „I went to Britain" en een filmpje van Walt Disney, dat een parodie op het moderne verkeer was. Vanavond zal er in de Harmonie een propaganda-avond worden ge houden voor niet-leden. Aanvang 8 uur. De huisbezoeker» van de Party van de Arbeid in Vïaardingen hebben er tydens de verkiezingsactie zo'n zin in gekregen, dat ze van geen ophou den weten. Vanavond wordt er weer een wyk uitgekamd tijdens een zoek tocht naar nieuwe leden. De FvdA- werkers verzamelen om zeven uur in het Volksgebouw. De heer A. J. de Koning, oud-direc teur van de N.B, Branderijen Erven Lueas Bo!« en A. de Koning te Schie dam, is L.- een kortstondige ziekte in de Dr. Noletstichting overleden In de ouderdom van 72 jaar. Hy is indertijd in de branders wereld een bekende persoonlijkheid geweest, toen de branderyen nog niet als gevolg van de fabrikage van spi ritus verdrongen waren. Hij bekleed de bestuursfuncties in de moutwyn- verenigïng en in de Coöperatieve Spoeling vereniging tot aan de liqui datie daarvan. De Sectie Toneel van de Schied. Gemeenschap heeft de auteur-regis seur Lou de Groot opgedragen even als vorig jaar een revue voor de va kantiefeesten te schrijven. H W. van Bynen zal weer belast worden met de muzikale leiding. Donderdag is het 25 jaar geleden, dat de melkbezorger D. Scheepmaker Paulus Potterstraat 49, by de Schie damse Coöperatie DES in dienst kwam. Hy zal op die dag thuis door het Coöperatiebestuur worden gehul digd. Bij de jubileumwedstrijden in de eerste klas, die gisteravond bö de BV RES te Schiedam werden gespeeld, heeft de Pleinzicht-speler P. Eiken- broek in z|jn partij tegen de RES- speler Wlllebrand z|jn kunnen op het groene laken getoond. Eikenbroek had 31 beurten nodig om z|jn-200 vol t(; krijgen, hetgeen hem een moyenne van 6.45 opleverde. In drie opeenvolgende beurten liet Eikenbroek series van 26.31 en 17 voor zich noteren en kwam in zyn negende beurt op 96 tegen 38. Twee volgende prima series resp. van 15 en 16 brachten hem op 134 tegen 53. ter- wyi in zij» twintigste beurt Eiken broek met 140 het dubbele aantal caramboles had van Wlllebrand. Ook deze speler toonde met goede series zqn kunnen en kwam na een serie van 27 op 153, toen Eikenbroek reeds 189 noteerde. Willebrand kreeg hierna een royale kans om zUn party nog te winnen, toen Eikenbroek drie maal achtereen poedelde, doch in vier beurten maak te Willebrand slechts drie carambo les en kwam op 156, doch toen maak te Eikenbroek zyn 200 vol. De DKC'er Cordemans had 1 beurt meer nodig om zijn party tegen v. d. Velde (Schiedam) te winnen. Beide spelers startten stroef, doch in zon achtste beurt scoorde Cordemans een serie van 41, gevolgd door een van 11. Hij kwam up bz tegen v. u. Ve.ut pas 47. Toen deze speler later op geiyke voet kwam, liet Cordemans beurten van 23 en 30 voor zich noteren en had toen met. 143 een voorsprong van 23. Wel maakte v. d. Velde nog twee series resp. van 10 en 20 (te laag voor zyn kunnen) en noteerde toen 163, doch hierna maakte Cordemans zyn 200 vol; v. d. Velde bracht het tot 168. Tussen Van Gent en Dykshoon 'ïeett het laatstgenoemde aanvankeiyk een flinke voorsprong op zyn tegenspeler had, In oe 17e beurt was de stand 11863, De achterstand was ln de 31e beurt met 168157 niet zo groot meer, terwijl in de 36e beurt Van Gent met 186 caramboles een achter stand vafi slechts S had. Dijkshoorn kwam op 195, Van Gent miste drie maal achter elkaar, Dykshoom kwam niet verder dan 199, doch wederom maakte Van Gent hiervan geen gebruik om zyn slag te slaan, hij poedelde. Waarna Dijks hoorn zyn 200 vol maakte. In zijn nastoot kwam Van Gent nog tot 196. Eikenbroek Willebrand Cordemans v. d. Velde Dykshoorn v. Gent 200 200 200 200 200 200 200 156 200 168 200 196 31 31 32 32 41» 41 6.46 5.03 41 625 35 5.25 4.87 4.73 Uitslagen jubileumwedstryden: 3e klas, gespeeld by HVO te Vïaar dingen Hansen 75 75 Joosse 75 50 Gerritsma 75 75 Pulle 75 30 Rozen daal 75 75 Van Boon 75 63 Gerritsen 75 75 Rozendaal 75 54 Tillaart 75 75 Van Roon 75 69 Liebregts v, d. Brugge Huiskens Valk Post Groen Gespeeld dingen: Boomert Vink v. d. Linden v. d. Ster Hulsman v. d. Lugt v. d. Vliet De Jong 100 100 100 100 100 100 62 100 75 100 77 100 44 44 43 43 40 40 1.40 2.27 1.74 2.32 1.92 2.50 by Confiance te Vlaar- 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 72 100 69 93 100 46 46 35 35 25 25 44 44 2.17 2.17 2.85 2.03 4.00 2.76 2.11 227 4e klas, gespeeld by Volksgebouw ta Vïaardingen voor poule 2: v. d. Meyden Smit Verbeek Van R|jn Smit Meyer 75 .75 75 75 75 75 75 61 75 59 75 61 46 46 53 53' 72 72 9 7 12 8 2 6 1.63 122 1.43 1.11 1.04 0.84 Poule 3 gespeeld bij Het Oosten le Vïaardingen; De Vette 75 75 45 '3 1.65 v. Marle '75 67 45 7 1.48 Roetman 75 75 49 8 123 Alphenaar Van Wyk Coens 75 67 49 9 1.36 75 75 75 45 39 39 1.92 1.15 Poule 4 gespeeld by MES te Vïaar dingen; 2.41 1.61 31 31 32 32 40 40 38 36 34 34 10 9 11 6 15 10 12 7 14 7 2.34 0.93 1.87 1.57 1.97 128 2.30 2.02 Poule 5 gespeeld by Entre Nous te Schiedam: Droge Mouthaan v. d. Berg v. Duikeren Schellenbeek v. Duikeren Hardingsveld Heinsbroek 75 75 75 75 75 75 75 75 75 55 75 42 75 43 75 55 45 45 26 26 27 27 36 36 7 6 16 10 15 7 7 8 1.66 122 2.88 1.61 2.77 129 2.08 122 Fortuijn Smit ternauwernood bezet bleven. Voor 't eerst sinds lange tyd no digde de ANWB, die in Vïaardingen helemaal geen afdeling rijk is, een aantal mensen uit voor het bywonen van een filmavond. Vorige week werden al deze uitnodigingen wegge stuurd. „Rond 250 mensen kunnen in de Harmonie een plaats vinden. We verstuurden 500 uitnodigingen aan leden. De ervaringen in het land hebben ons geleerd, dat we dan heel biy mogen zyn als de helft komt," zo vertelde ons een KNWB- officlal, die nog niet helemaal over zyn verbazing heen was. „We reserveerden de dinsdagavond voor de mensen die geen Ud rijn, maar die wel belang zouden stellen in ons werk." Gisteravond gebeurde dan het on gelofelijke. Al ver voor acht uur kwam het garderobepersoneel han den te kort om alle jassen op te han gen. En nog vóór acht uur was geen stoel meer ombezet. Velen stonden toen al in een lange rij ontjast en wél aan de ingang van de zaal te dringen. De ANWB-officials zaten met de handen in het haar. Want iedere aanwezige had een uitnodiging ;n zyn of haar hand. En ennocht nie mand meer by, zo geboden de brand wachten. Er zat niets anders meer op: Dege nen, die geen zitplaats meer konden vinden moesten hun jassen weer op gaan halen! De twintig centen voor de jas waren voor niets uitgegeven! Rond tweehonderd mensen liepen mopperend rond cn verdwenen daar na in het avondlijke duister. Een agent van politie werd door veront waardigde ingezetenen uit Hoek van Holland naar binnen gestuurd om eens te horen hoe 't zat. En ook hij moest echt wel erken nen, dat er geen plaatsje meer vry was. Zelfs niet voor genodigden uit de Hoek. Tot half negen stroomden nog de genodigden, die van de prins geen kwaad wisten, de hal binnen. De por tier moest ze allemaal zeggen: Er is geen plaats meer! Mopperend blie zen ook deze laatkomers de aftocht! Wat de oorzaak Is van deze plot selinge belangstelling-hausse? Dat zal wel altyd een raadsel blijven. Er was televisie! Er draaiden in de bioscopen aantrekkelijke films. Het programma van de ANWB was niets buitengewoons. Alleen: De leden kon den de zaal gratis in! De ANWB is van plan om donder dagavond nog een extra-voorstelling te gaan geven! I Vrijdagavond wordt door de Vlaar- dingse klaverjasvereniging DOM een eicrenconcours gehouden. Iedereen kan deelnemen. Dezelfde avond zul len de pryzen van het ledenpaas- toernooi worden uitgereikt. Het zal vol worden in het Volks gebouw, want de wedstrijden om het kampioenschap van Vïaardingen wor den eveneens voortgezet. Er zullen weer twee finalisten uit de bus komen. Ieder, die wil deelne men, wordt verzocht zich voor acht uur op te geven. Voorts wordt ieder verzocht tassen mee te nemen. Er zullen niet min der dan 1500 eieren worden uitge reikt. De twee finalisten van vorige week waren: Berkhout (4786 pt) en J. Smit (4720 pt). Voor dc leden van de werkgroep „Helinium" van de Archeologische Werkgemeenschap voor Westeiyk Ne derland spreekt morgenavond in zaal Mes te Vïaardingen dr. C. de Wit uit Den Haag over ,.De Hollandse kust streek in de prehistorische en ln de Romeinse tyd". Het begint om acht uur. v. d. Water Dries 30 30 30 30 30 25 30 28 107 107 87 87 3 0271 3 0234 0.344 0221 In poule 2 gespeeld by dc Luifel te Schiedam: Van Gerven De Ruiter In poule Schiedam: Broekhuizen Van Duyi Seger Ruggenberg Ruggenberg Van Deursea 30 30 30 25 25 25 1200 1.000 3 by De Karseboom te 30 30 60 3 0.555 48 47 60 7 0.783 42 42 72 3 0.583 42 40 72 5 0555 42 42 71. 3 0291 30 23 71 3 0223 (Van een onzer verslaggevers) Solisten uit Vïaardingen, De Lier, Den Haag, Delft, Lage Zwaluwe, Alblasserdam en veie andere steden en dorpen komen zaterdag 28 maart en maandag 30 maart naar de Harmonie in Vïaardingen om daar deel te nemen aan het nationaal soiistenconcours 1959, dat wordt georganiseerd door de Federatie van Vlaardingse Muziekge zelschappen. „Er was zoveel belangstelling voor het concours, dat velen moes ten worden teruggewezen," zo deelde de secretaris van de federatie, de heer F. Verklei ons mee. Sinds de oprichting van de fede ratie van muziekgezelschappen in Vïaardingen in 1946 worden regelma tig concoursen gehouden. Steeds gro ter werd het aantal deelnemers. Ook het peil, waarop de solistische pres taties worden geleverd, stygt steeds. Zaterdag 28 maart zullen in de Harmonie niet minder dan vyftig so listen hun krachten meten en maan dag 30 maart komen zelfs zestig so listen naar Vïaardingen. In totaal zullen dus 90 amateur-musici uit ver schillende amateurorkesten optreden. De jury wordt ditmaal gevormd door de heer H. E. van Lijnschoten, kapitein-directeur van de Mariniers kapel der Koninkiyke Marine. Voor de pianobegeleiding zal mevrouw J. Rinia van Nauta-Kreulen zorgen. ln de verschillende afdelingen zal weer om tal van prijzen worden ge streden. Voor de afdeling „koper" ïs door de stichting Vlaardingse Ge meenschap een medaille beschikbaar gesteld. Voor de afdeling „hout", waarin ook de accordeons en de snaarinstrumenten begrepen zijn. Is er een plaquette beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur var» Vïaar dingen. Degene, die het hoogste aan tal punten behaalt kan winnaar wor den van de ereprijzen. Voor het hoogste aantal punten van het hele concours is eerx prijs beschikbaar, die door de directie van het Havenbedryf Vlaardingen-Oost is uitgeloofd. „Er zyn sinds het bevrijdingsjaar 1945 vele initiatieven opgebloeid, die weer tot niets vergingen. Het solis tenconcours in Vïaardingen bleef echter. Elk jaar is er een verdere groei. Ik vertrouw dan ook, dat ook dit concours weer opmerkelijke pres taties zal opleveren," zo schrijft Vlaardings wethouder van Culturele Zaken, de heer H. K. van Minnen. Nader vernemen wij nog, dat de belangstelling voor het concours zo groot is, dat niet minder dan 34 kan didaten na een loting moesten wor den teruggewezen. Uitbreiding van het concours zou dan ook overweging verdienen! Engels pond 10,6210,621 Amerik. dollar 3,771— 3 77S Franse frank 76,957 ï.O.- Belgische frank 72417,55j Zwitserse frank 87,3287,37 Zweedse kroon 72,9673,01 Duitse mark 9028190,331 Deense kroon 54,8554,90 Noorse kroon. 52.9753,02 Canada 3,89}|3,89}! Italiaanse lire 60,811—60,86è Oostenrijkse schilling 14,571—14,581 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 Tel. 88788 Onder het hoofdje „Ontvolking? Dan maar Hongaren" (HW 19-3- '59) doet u voorkomen, dat tk op een forumavond van de KAB od 18 maart gesteld zou hebben, dat de ontvolking van Oostenrijk de enige reden is ge weest om de Hongaren in 1956 op te nemen, te-wijl het in feite zo is. dat ik gesteld neb. clat het gemakkeiyker is de Hongaren by ontvolking op te nemen i.p.v. met overbevolking, af gezien van overige motieven. Dat uw visie mij niet aangerekend kan worden meen ik op te moeten maken uit het feit, dat uit de zaal (noch van KAB, noch van persver tegenwoordigers) noch van andere forumleden protest ontvangen werd. terwyi u toch ook weet. dat als uw interpretatie werkelyk uit mijn woor den af te leiden zou zyn geweest, wethouder De Bruyn (en de ardere forumleden) en zeker ook KAB-voor- zitter v. d. Linden geprotesteerd zou den hebben. Dat zyn er de mensen niet naar om dit soort uitspraken te accepteren. Wat my een beetje tegenvalt is. dat u de forumvoorzitter F. van der Gun verwyt. dat h|j niet geprotes teerd heeft tegen myn vermeende uitlating. Ik meen te moeten zeggen, dat dit niet de taak is van een voor zitter: deze is onpartijdig (dat me nen ook uw politieke geestverwanten in de Tweede Kamer) en laat alleen aanwezigen op ordeiyke wijze aan het woord en hij vat de uitspraken samen. Hy is echter niet verantwoor- deiyk voor het gezegde en heeft niet de plicht tot protest. Met de meeste hoogachting. A. J. M. VAN TIENEN, Vïaardingen. (Het i3 jammer, dat de heer Van Tienen de forumavond niet als luis teraar heeft kunnen meemaken. In dat aeval zou hij zijn eigen uitspraak precies zo hebben kunnen opvangen als wij (en ook andere vertegenwoor digers van kranten) noteerden. De heer Van Tienen zou dan ook het rumoer hebben gehoord, dat na de uitspraak in de zaal opklonk en dat de heer Van Tienen zelfs nog deed zeggen: „Ja, zo is het!" Wij zijn verheugd over hei feit, dat nu wel blijkt, dat de heer Van Tie nen in feite niet heeft willen stellen wat hij wél gezegd heeft. En wat de heer Van Tienen wèl zei achtten wij dermate misplaatstdat wij meenden in 't openbaar belang te handeten door de uitspraak, te signa-. leren. Te meer omdat tijdens de ver gadering geen rechtzetting volgde. Red.).

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1