Gerard Walschap houdt het meest van Houtekiet ■Pt Eerste Friendship aan TAA overgedragen 'Ik sprong tussen de drie leeuwen zonder er hij te Bij spel met tanks 9 kinderen gewond ZESTIG JAAR BIJ DEZELFDE BAAS Vijftig maal Voor NOVIB was 1958 geen ongunstig jaar Sehippersgezin in levensgevaar op IJselmeer Pliilippi jn houdt het op werven in Nederland Le ge taxi door trein geramd Schip met zout gezonken tamüieöezoek is te duur Vergoedingvooi| Nederlandse joden VLAAMSE SCHRIJVER WEEKEND IN AMSTERDAM Jongen stak broer met schroevendraaier Meisje (9) overleden na aanrijding HET VRIJE VOLK DINSDAG 7 APRIL 1959 PAGINA rag» ps*. Eerst een idee Wij kennen elkaar Zaterdagavond stond Wal schap in Hypokriterion voor de leden van de Vereniging van Beoefenaren der Monu mentale Kunsten. De titel van zijn lezing was: 'Zijn kunste naars allemaal gek?' HANS VAN STRATEN Britten tégen Friendship? «SRsSIPsïRal» - Doffe dreun Veel werk verzet ONVRIJE VEREN (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand heeft het vorige jaar geen ongunstig jaar gehad. Er kon zelfs een bescheiden batig saldo worden genoteerd van ruim 214.000. Met enkele projecten de stichting van een lagere techni sche school in het Griekse Chrysoupolis (kosten 130.000) en de aanleg van een waterleiding in 'Elafochori werden goede vorderingen gemaakt. Goede vertvachtingen EEN PLEZIERIG CAÜSEÜR. deze Gerard Walschap, met vonkende zwarte oogjes achter een ouderwets brilletje. Hij is zojuist uit België komen rij den, maar welzeker, hij wil best met u praten voor de krant. En zo zit ge dan aan een ta feltje bij Schiller in Amster dam en hij vertelt over wat u maar wilt. Vroeger kwam hij vaak in ons land, in de jaren 1930 heeft hij tot in Groningen toe lezingen gehou den voor het Belgisch toerisme. Bovendien had hij als redacteur van Forum hier veel literaire contac ten. Ter Braak. Du Perron, Vestdijk Van Vriesland, hij heeft ze goed ge^ kend. En Doeke Zijlstra, directeur van de uitgeverij Nijgh en Van Dit- mar, dat is een broer voor hem ge weest. Van Ter Braak herinnert hij zich een opwindende liefhebberij: hij wilde steeds bewijzen, dat hij onder alcoholische invloed nóg logischer kon redeneren dan anders. Zijlstra had een andere hobby. Die ging 's nachts in razende vaart door Rotterdam rijden, met de bloem der Nederlandse letterkunde in zijn wagen. 'Het verbaast mij nu nog.' zegt Walschap, 'dat wij toen nooit in de Maas zijn terechtgekomen." In Nederland heeft hij van het be gin af aan veel meer waardering on dervonden dan in België. De Neder landse kritiek is voor mij altijd een enorme steun geweest. Stel u voor: er zijn in België ma nifesten uitgedeeld aan 75.000 Kajot- ters (de katholieke jeugdbeweging Red.), waarin tegen mijn werk werd geprotesteerd! Geen ruitenbreker Aan de kritiek van Greshoff, Vest dijk en anderen dank ik het, dat men. mij in België niet heeft doodgedrukt.: En later ook aan mijn vertalingen. De Fransen en de Duitsers hebben nooit gezien, dat ik een ruitenbreber was! Na de oorlog is de vrijheid van de katholieke schrijver in België veel groter geworden. André Denied is. Du- ribreux, zij kunnen zeker zoveel zeg gen als ik vrpeger. Dat wil niet zeg gen, dat zij in processie worden bin nengehaald! De hele situatie is veranderd. Sinds de dood van Felix Timmermans is het roet de katholieke literatuur ge daan. De beste schrijvers komen nu van links: Louis-Paul Boon. Hugo Claus, en zij nemen geen blad voor ide mond. Wat hij zijn beste boek vindt: De Francais?, misschien? Hij aarzelt even en zegt dan: 'In De Frangaise heb ik willen laten, zien wat ik kon. zitten twee persoonlijkheden in mij: de schrijver, die onder inspira tie werkt, en de vakman. In De Fran- eaise heb ik een onaannemelijk ge geven waar willen maken. U kent het hoek? Een jongen en een meisje, die geen uitweg meer zien en van een toren springen. Dat is mij gelukt: niemand heeft gezegd, dat het gegeven onwaar schijnlijk is. Maar ais ik moet zeg gen, van welk boek ik het meeste houdt, dan noem ik Houtekiet Dat te mijn evangelie. Alle boeken daar vóór heb ik geschreven om het goed te kunnen voor dót boek. Ik ga er hu vervolgen op schrijven, vier a zes 'delen.' He kan het niet laten, toch nog «even terug te komen op De Frangaise «en vraag, of het. gegeven. _die zelf- v -Ij? yfi'- y %;?f. 'iï^*>s A-1 !ï?f moord van twee jonge gelieven, «mi de werkelijkheid is ontleend. 'Nee.' zegt hij. 'dat doe ik nooit. Ik begin altijd met een idee. Als ik aan het schrijven ben, weet ik op de ene bladzij nog niet, wat er op de volgende komt. Soms ont wikkelt zich een bijfiguur tot een hoofdfiguur. Na één derde van 't boek doen de' figuren het mij vóór, maar ik moet' se eerst zien. Ik kan mij sterk in' situaties en mensen inleven. Mijnt huisgenoten verwijten mij wel eens,! dat ik méér leef met mijn roman-1 figuren dan met hen! Toen ik jaren geleden een be zoek bracht aan mijn broer in' Congo, kwamen wij op een plein em opeens zei ik: "Ik ken dit plein!". Ik deed mijn ogen dicht en gaf een. beschrijving van de gebouwen die eromheen stonden. De ramen, de steen, zelfs de brede voegen ken de ik. Dat kwam allemaal door een anek-i dote die mijn broer mij tien jaar; eerder had verteld, en die op dit plein speelde. Ik had mij er zo sterk ingeleefd, dat ik het allemaal voor mij zag. Soms gebeurt het. dat ik iemand ontmoet en tegen hem zeg: "Wij ken nen mekaar goed." Dan gaan we praten en het blijkt, dat we elkaar nooit eerder gezien kunnen hebben. Maar hij leek spre kend op een figuur uit mijn boeken. GERARD WALSCHAP Houtekiet Set is" een soort beroepsdeformatie, u de mensen klaar voor te stellen.' Of hij zich een Nederlands of een Vlaams schrijver voelt? Nederlands! Ik voel mij wereldburger en het ver schil tussen twee landen die dezelfde taal spreken, kan niet van belang zijn. Wat wel van belang is: ik geloof niet dat ge een internationaal schrij ver kunt zijn zonder dat ge wortelt in uw eigen streek. Het internatio nalisme van schrijvers als Gogol, Dostojewski en anderen is eigenlijk hun regionalisme. Daarom, liever dan een Vlaams auteur zou lk een schrijver willen zijn van Londerzeel, het dorp waar ik woon. Pas als ge schrijft over de mensen uit uw naaste omgeving be reikt ge de diepere klank, waarop het aan komt.' (Van een onzer verslaggevers) Dc eerste van de twaalf door de (Trans Australia Airlines bestelde (Fokker Friendship is gistermorgen •op Scliiphol overgedragen. De commerciële directeur van de (Fokkerfabriek, de heer F. J. L. Die- Sen, droeg het toestel, dat Abel Tas ten was gedoopt, over aan de heer ■B. Watkins, directeur van de TAA. Daarbij was onder meer aanwe zig de 29-jarige heer Herman Abel Tasman uit Amsterdam, nazaat van de Nederlandse ontdekkings reiziger die aantoonde dat Austra lië niet was verbonden met enig ander land. Vandaag vertrekt de Abel Tas man naar Australië, met als passa giers onder meer het echtpaar Die pen en de heer Herman Abel Tas man. Een Amerikaans persbureau heeft gemeld, dat de Britse regering bij de landen van het gemenebest erop zou hebben aangedrongen, voorlopig geeit Fokker Friendships te bestellen. De Britse regering zou, volgens dis bericht, liever zien dat de voorkeur werd gegeven aan een bestelling van een min of meer gelijkwaardig toe stel van Britse makelij. Met name zou op Nieuw-Zeeland pressie zjjn ultgeroefend om een reeds, afgesloten contract voor een aantal! Friendships te annuleren. Onze Londense correspondent meldt dat in de Britse hoofdstad van dit' (Van een onzer verslaggevers) Maandagavond ontstond er ruzie tussen twee broers, wonende in de Van Imhoffstraat te Arnhem. Een hunner, een 16-jarige jongen, stak daarbij zijn iets oudere brqer een schroevedraaier tussen de ribben. Deze is in het St.-Elisabethsgasthuis opgenomen. De dader is door de po litie aangehouden. bericht geen bevestiging Is te verkrij gen. Ook een woordvoerder van Fok ker in Nederland verklaarde, het be richt voor rekening van het pers bureau te moeten laten. *Het vertrek van de heer Diepen naar Australië,' aldus deze woord voerder, 'was al maanden geleden be slist, Het te niet onmogelijk, dat de heer Diepen naar Nieuw-Zeeland zal doorreizen, omdat hij daar goede za kelijke contacten heeft.' Tijdens een hevige storm op het IJselmeer raakte gistermiddag de 450 ton metende beurtvaardcr Corma uit Maasbracht in moeilijkheden. De vrouw en de baby van schipper C. Glerum werden tijdens de storm door de sleepboot Klaas, die het in levensgevaar verkerende sehippers gezin om vier uur opmerkte, aan boord genomen. De schipper en zijn knecht weigerden van boord te gaan. Het door de sleepboot gewaar schuwde loodswezen in Enkhuizen zond de sleepboot Ens en de redding boot F. K. Sluijs te hulp. De Ens slaagde erin vast te ma ken. Geëscorteerd door de redding-' boot voer de Corma na enige angstige1 uren eerst om acht uur de veiiige ha ven van Enkhulzen binnen. De beurtvaarder was zwaar gels-*; den met zand en grind. MANILLA (AP) De vice-presi dent van de scheepvaartmaatschappij Philippine Overseas Lines (POL), Elipidio Isip, heeft vandaag in een vraaggesprek meegedeeld, waarom hij van mening is dat Nederlandse en Franse werven beter dan Japanse maatschappijen, de oceaan-vracht schepen, die de kern van de koop vaardijvloot van de Philippïjnen moe ten vormen, kunnen bouwen. „Ik daag elke scheepsbouwer, plaatselijk of uit het buitenland uit, de Philippïjnen vrachtschepen tot en met de laatste as en schilderskwast te leveren voor de prijs die ik aan geboden heb gekregen." De POL heeft schikkingen getrof fen voor de vloot van 43 miljoen dol lar, die mogelijk gebouwd zal wor den door de Nederlandse scheepsbouwer Verolme en de Franse vereniging van scheepsbouwers Genema. Het kabinet van president Carlos Garcia heeft nu de aanbieding van POL. tezamen met de biedingen van de Japanse firma's. Een beslissing hierover is nog niet genomen, door dat een onderzoek ingesteld wordt naar de beschuldigingen dat de Ja panse schepen tegen een te hoge prijs worden aangeboden. De splinternieuwe taxi van de heer A. Kops is gisteravond op een van de spoorwegovergangen in de ge meente Breda van de overweg afge gleden, door een trein gegrepen en geheel vernield. De wagen slipte over de balken, die tussen de rails liggen en kwam naast de onbewaakte overweg over de spoor staven te hangen, 20. dat de wielen niet voldoende vat meer kregen om de wagen over de spoorweg te bren gen. De bestuurder is toen in de om geving hulp gaan halen. Men is met man en macht gaan krikken, maar terwijl men daarmee bezig was, kwam de waarschuwing dat de D-treïn uit Eindhoven naderde. De wagen werd 600 meter door de trein meegesleurd en geheel vernield. Er bevonden zich op dat moment geen mensen in of nabij de auto, zodat persoonlijke on gevallen niet voorkwamen. De trein kreeg geringe schade. Het treinver keer ondervond anderhalf uur ver traging. (Van een onzer verslaggevers) Het met zout geladen vrachtschip Spes (625 ton) uit Zwolle is gisteren op het IJselmeer ten westen van Urk •gezonken. Schipper B. Lindberg en stuurman W. Stuurman konden nog bijtijds overspringen op de sleepboot Luctor, die de Spes uit Kampen gesleept had. Ten westen van Urk brak de sleep tros, Gegrepen door de stormwind helde het vrachtschip over. Ook de inmiddels uit Urk te hulp geroepen sleepboot Klaas kon niet voorkomen dat de Spes bijna geheel onder wa ter verdween. (Van een onzer verslaggevers) 'Ik kan met alle beesten omgaan.' De man die dit zei, ligt nu met koorts in het Wageningse ziekenhuis. Zaterdagmiddag was hij er overdekt met wonden binnenge bracht, nadat hij een minuut lang de prooi was geweest van drie woedende leeuwinnen van Ouwehands Dierenpark. (Van een onzer verslaggevers) Negen kinderen uit Bruns- sum en omgeving moesten de ■afgelopen dagen in het zieken huis te Heerlen worden opge- nomen. Zij hebben verwondin gen en kneuzingen opgelopen ;bij het spelen op twee oude militaire tanks op de Brunssu- merheide. Drie kinderen zullen vermoedelijk .blijvend de gevolgen van hun gevaar lijke spel ondervinden. De tanks hebben ongeveer een jaar ;op de Brunssumerheide gestaan zon- 'der dat de jeugd ze als speelobjecten •ontdekte. Zij dienen als doelwit voor 'de militairen, die regelmatig komen- ■oefenen op een gedeelte van de heide,- !dat buiten de oefentijd voor het pu- Jbliek toegankelijk is. In de afgelopen vakantieweek 'zochten grote groepen kinderen de1 'tanks op. Zij gebruikten de geschuts- Itorens met de kanonslopen als draai- 'molen en vermaakten zich met het «openen en sluiten van de kleppen. Dat het ene kind na het andere ■met ledematen bekneld raakte of een iklap van een kanonsloop kreeg, weer hield de overigen niet van hun ge vaarlijke bezigheid. Toen de militaire commandant t« Maastricht, overste D. Overbeeke. hoorde wat er gebeurd was, liet hij de bewegende delen van de tanks vastzetten en hij plaatste er voor lopig een wacht bij. Het raadslid W. Hiddink (arb.) zal in de eerstvolgende raadsvergadering van Brunssiun verlof vragen tot bet stellen van vragen over de aanwezig heid van de tanks en over de onge- tukken die er het gevolg van zijn ge weest. iM&f (Van een oneer verslaggevers) Het zal niet vaak voorkomen (en dat is maar goed ook), dat iemand 60 (nee, géén vergissing: zes tig!) jaar in dxenst is bij dezelfde werkgever. De 71-jarige Aris Bouw man, Dijklaan 28 te Bergambacht, heeft het gepresteerd en ah het aan (Van een onzer verslaggevers) zeker lijkende doelpunten voorkwam 4 T.-xA- is niet geboekstaafd. Zer.uwenT Nou en of. Voor een wedstrijd ben ik eenvoudigweg niet Mijn beste wedstrijd was die in te genieten. Jo Jurissen, de voortref- Belfast m 1954. zegt Jo Jurissen. lelijke doelverdedigster ren ons na- Met' wonnen onze dames daar. tionale dameshockey-elftal zegt het Maar-iedereen was het erover eens mei overtuiging. 'Maar als de wed- dat die wedstrijd door haar gewon- strijd aan de gang is, dan is het nen werd Want alleen door haar feil- wecr over,' voegt zij er aan toe. 'oze verdediging kwamen de sterke En dat is dan ook wel te merken. Ierse dames niet var, de nul af. Want maar heel weinig hockeyteams Meer dan vier doelpunten in één in de wereld zullen een doelverdedig- fffSn ster kunnen aanwijzen die met zulke ^'Lt dTefstod. razendsnelle, zekere reacties schoten stopt en wegwerkt als Jo Jurissen, die nu vijftig maal het Nederlandse doel heeft verdedigd. Vandaar dat er zaterdagmiddag, zoor en na de wedstrijd België— Nederland in Antwerpen heel wat bloemen en hartelijke woorden voor baar bestemd waren. Vijftig maal op die plaats in een hoekey-elftal, waar iedere fout fa taal is. 'Als je een doffe dreun achter je hoort is het te laat.' zegt onze doel- vrouwe. 'In het veld kan je nog eens missen. Dan is er meestal nog wel iemand achter je om de fout te her stellen.' Vierenveertig maal heeft zij sinds haar eerste wedstrijd tegen Begië op 31 maart 1946 zo'n doffe dreun ach ter zich gehoord in die vijftig In terlands. Meestal tegen Angelsaksi sche hockeysters. Maar het aantal malen dat zij op het laatste moment Jfc.N-Vv 1 ■VW XsAt V'Hv v -.C Eén van die met 4—1 verloren wedstrijden heeft toch nog steeds de meeste indruk op mij gemaakt. Niet vanwege de nederlaag, maar door het gegil van zo'n kleine honderddui-, zend jonge meisjes, die in het reus-: achtige Wembleystadion te Londen' van hun enthousiasme blijk gaven, vertelt Jo Jurissen. 1 Dat dat enthousiasme in Londen niet het minst de enorme uittrappen van haar zelf goldt vertelt zij er niet bij. Voor het internationale dames- hockeytoeraooi In Amstelveen eind- van deze maand heeft zij heel wat; werk verzet. Dat alle servetjes, luci-, fers en bioknootjes vrijwel verkocht, zijn, is voor een groot deel aan haar organisatie en aanstekelijke enthou siasme te danken. In dat toernooi zal ook Jo Juris sen wel weer alle gelegenheid krij gen haar talenten te tonen. Maar vóór die wedstrijden komen dan weer de zenuwen, die het gehe le Nederlandse dameselftal kent en op de koop toe neemt. Niet voor niets werd zaterdagavond tijdens het jubileumdiner in Breda ironisch gesproken over 'de blijmoe dige stemming waarin Jo Jurissen voor een wedstrijd verkeert.' Maar die spot deed geen enkele afbreuk aan de welgemeende waar dering die mej. Jurissen ondervindt in de opgewekte vriendinnenkring, die het Nederlandse dameshockey vertegenwoordigt. - r hem ligt, zal hij de 65 jaar nog vol maken ook. Hij is niet van plan er mee op te houden. Nog net in het laatste jaar van de negentiende eeuw kwam de voor zijn elf jaren nogal flink uit de kluiten gewassen Aris Bouwman in dienst bij de heer G. van Wijngaarden te Bergambacht, die koeien hield en in granen en veevoeders handelde. Voor al na Tweede Wereldoorlog is deze zaak gegroeid tot een flink bedrijf (G. van Wijngaarden en Zonen, m granen, veevoeders, ruwe voeders en kunstmest) In een groot pand aan de Bergstoep. Aris Bouwman heeft die groei meegemaakt en is er tro-ts op. De jubilaris voelt zich best tussen al die jonge kerels. Hij doet het te genwoordig wat kalmer aan dan vroeger toen er hard geploeterd moest worden: „Kwam er een schip met graan aan de wal, dan moest het leeggedrógen worden. Dót was wer ken! ,_Nu werkt Aris Bouwman van negen tot twaalf en van een tot vier. En hij pakt aan, waar dat nodig is. Ze hoeven maar „hééé ome Aris" te roepen. Ome Aris. die het „weerbericht van de fabriek" wordt genoemd en zegt dat hij heel z'n leven goed ge geten heeft („we slachtten hier al tijd een best verrekie") heeft de veevoeders op heel wat manieren vervoerd: met de schouw, met paard en wagen, met een auto, ja, ook met de hondekar. In de Bergambachtse gemeenschap had hij verder nog een bijzondere, zij het wat trieste, functie. Zesen twintig jaar lang is hij koetsier op de lijkkoets geweest: „Ik heb er heel wat weggebracht, héél wat. Ik heb ze zelfs uit Utrecht van het ziekenhuis gehaald. Dat was 'n hele zit, vooral als het koud was". Burgemeester Diepenhorst heeft bij een huldiging de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau van zijn borat gehaald en er een zilveren voor in de plaats ge speld. De heer Gerard van Wijngaar den, kleinzoon van grootvader Ge-' rard, heeft hem een televisietoestel aangeboden. En de reeds gepensio neerde ome Aris verzekerde: „Ik ga maar door." (Van een onzer verslaggevers) De verhoogde veertarieven in Zee land hebben het personenvervoer over de Wesfcerschelde ongunstig be ïnvloed. Het provinciaal bestuur van Zeeland toont zich daarover zeer ver ontrust. Te meer, omdat door het teruglo pen van het personenvervoer, sinds de invoering van de tarieven op 1 augustus 1958. het persoonlijk con tact tussen familieleden op de Zeeuwse eilanden en het maatschap pelijk en cultureel verkeer in het ge drang zijn gekomen. Binnenkort zal een overzicht ver schijnen met vergelijkbare totaalcij fers over het vervoer In 1957. 1958 en het eerste kwartaal van 1959. In het ziekenhuis te Emmen is gisteren de 9-jarige Marchien Huls hof uit Musselkanaal overleden. In de Kerkstraat te Musselkanaal werd zij gistermorgen ernstig- gewond. Zij zat achterop de fiets van haar oudere zusje, de door een met tegels geladen vrachte o omver werd ge reden. Het 10-jarige zusje werd slechts licht gewond. Het Amerikaanse hooggerechts hof heeft afwijzend beschikt op een verzoek tot invrijheidstelling van Caryl Chessman, die in, 1948 in Cali- fornië, op beschuldiging van ontvoe ring en verkrachting, ter dood werd veroordeeld. Chessman is er zes maal in geslaagd de uitvoering van het doodvonnis te doen opschorten. Het hoofd van deze 27-jarige op passer Frits Verbrugge was al in de muil van de leeuwin Blanca ver dwenen, toen hij op een manier die nu nog niemand begrijpt, ln de laat ste seconde werd gered. Gisteren stonden we in Ouve- hands Dierenpark pra^met d« 2ViariEfc oppasser Rudi Sitters, ter wijl deze door de tralies van de •bewuste kool heen Bianca en haar vriendinnen om beurten op de kop •krauwde. Rudi is de waarlijk held- haftlge redder en dit is wat hij te vertellen heeft. 'Het was tien voor één. We hadden net geschaft. Ik had Abeba (een mannetjesleeuw in een andere kooi) verzorgd en was daarna naar- de overkant gegaan, naar de beren.' 'Opeens hoor lk mensen gillen. Ik ren er naar toe, spring over het hek, zie in de leeuwenkooi de drie leeu winnen in een kluwen en daaronder een man. Dat was onze net-nieuwe collega Frits Verbruege.' Waarom was hij die kooi binnen gegaan? Waarschijnlijk om indruk te maken op het publiek. Wij gaan dl» kooi zo goed als nooit binnen, ook niet voor het voederen... Tk weet niet meer precies wat er toen is gebeurd. Ik heb er niet,bij nagedacht. Ik heb het poortje open gerukt en ben tussen de leeuwen ge sprongen. Ze kenden mij, misschien schrok ken ze. in elk geval kon ik Verbrugge naar buiten slepen. Ik weet niet eens of ik ae poort achter me heb geslo ten...' Wél herinnert Sitters zich het vol gende detail, Verbrugge was de kool binnengegaan, gewapend met een stang, een zweep, twee knuppels en een alarmpistool. En toen we buiten de kooi waren, Verbruggen ónder het bloed, schoot hij zijn pistool af! Sitters heeft die nacht geen oog dicht gedaan. De nacht van zondag, op maandag des te meer! En maan-' dag is hij meteen weer aan het werk gegaan. Hij koestert geen enkele rancune tegen de wilde dieren. Ach, die drie wijfjes zijn eigenlijk helemaal niet zo kwaad. Ze zijn nu een jaar hier. Ze kwamen toen ze nog maar' een half jaar oud waren en hebben zich heel goed aan de mensen ea aan de omgeving gewend. Alleen raken ze uit hun evenwicht als een onbekende hun kooi binnenstapt... Slachtoffer Verbrugge heeft won •den aan hoofd, nek, buik, heup, schouder, ar sn en benen. Met... vre selijk bebloed bovenlichaam en-ge- soheurde kleren liep hij zaterdag eerst nog eetl eindje voordat hij met •een taxi naar het ziekenhuis ging. Zijn verloofde in Soest werd het gebeurde in kennis gesteld. Maat "gisteren belde zijn vader uit Schie dam op: die had pas in de krant ge- lezen wat zijn zoon overkomen was. Tegen zijn directeur, de heer ouwe. -hand, die hem in het ziekenhuis op- •zocht, zei Verbrugge: 'Van mij is 1 een stommiteit, voor u een mooie reclame.' Dat eerste is in elk gt een waarheid als een koe. 151 plaatsen is een eerste contact ge legd. De NOVIB beschikt over 271 vaste contribuanten. Sanering Een belangrijk aantal actiekemeu en comités, die in 1957 hun werk wa ren begonnen, bleken het vorige jaar echter niet bereid een meer perma nente taak te aanvaarden. Daardow is een zekere sanering en consolide ring noodzakelijk geworden. Op het ogenblik is nog niet te over zien of er ook dit jaar een spectacu- laire landelijke NOVIB-actie ka® worden gevoerd, aangezien de coie lecteperiode voor internationale hulpverlening nu is toegewezen ao| de federatie voor vluchtelingenhulp BONN (AP). De regering be«ïj vandaag meegedeeld, dat zü er. Ingestemd heeft Nederlandse jodei i wier eigendommen tijdens de twee* wereldoorlog door de nazi's in besl»)" genomen werden, te vergoeden. Het Ministerie van Financiën heef deze overeenstemming bereikt nw de stichting „Jokos", een PartiPvL re vereniging van Nederlandse joaeo De besprekingen op regeringsniveau tot betaling van aanspraken op re»' tutle aan Nederlandse burgers MP nog aan de gang. De overeenkomst is er een in priD' cipe. Het Ministerie van Financies heeft nog geen bedrag geuoen»; maar beloofd dat alle Nederlands^ joden, die bewijzen kunnen dat uw bezittingen door "de nazi's in bes»» genomen werden, schadeloos geste» zullen worden. De regering deelt mee, dat besPtj"-, kingen met particuliere organisatie van Franse en Belgische joden a» -- - -- .de gang zijn en dat overeenstenun»» ke comités en 69 contactpunten. Met i met de Franse groep op handen is. Nog in de loop van deze winter komen de bewoners van dit dorp met de leiding gereed. Voor de school te Chrysoupolis zijn de tekeningen uit gewerkt, zodat nu een bestek kan worden gemaakt en de «aanbesteding kan volgen. De inventaris van het instituut is geschonken door de Ver enigde Naties en reeds voor een be langrijk deel aanwezig. Men heeft nog handgereedschap en ander klem materiaal nodig. Minder voorspoedig is men echter geweest met het project in de Soe dan, waarin het dorpje El Huda een veeverbeteringsstation gesticht zal worden, kosten 400.000. De politieke situatie in dit gebied was ae voor naamste oorzaak van de stagnatie. Aangeboden is nu het project m vier jaar uit te voeren. Op de algemene bestuursvergade ring van de NOVIB, die dinsdag middag in Den Haag is gehouden, kwam naar voren dat deze resultaten goede verwachtingen voor dit jaar rechtvaardigen. Bepaalde groepen van het Nederlandse volk blijken bereid activiteiten te ontwikkelen voor een duidelijk omschreven doel en dit wettigt het vertrouwen dat in 1959 met succes enkele kleine projec ten kunnen worden geëntameerd of projectonderdelen ter adoptie zullen worden aangeboden. Overigens legt de NOVIB in haar plan voor dit jaar vooral de nadruk op de voorlichting (o.a. aan scholen) en de uitbouw van de organisatie. Er komt een bijzondere propagan- decampagne om de gedachte van de 1-percentactie daadwerkelijke gerech tigheid in ruimer kring te verbreiden. Deze actie (die het regelmatig af staan van één percent van het bruto inkomen beoogt) toonde in 1958 een opmerkelijke groei. Het aantal deel nemers steeg van 1900 tot 3000. Voorts wil men het aantal comités en actiekernen vermeerderen. Er zijn nu zes provinciale en 141 plaatselij- Fü nnmifóc on AO /»nnlnnlvut-«4A»« Ultnf

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2