Emotioneel duel in rechtszaal vervolg van Veteranenriizie Indonesië wijst Nederlands protest af Visie van ir. Wissingj Plan-Langen langer houdbaar f Meineedzaak accountant in er Oceaanreuzen naar sloper? Spreeuwenpraat Gezagvoerder Ghanakust vrijgesproken ZÓNDER C Ax'gentinië wij st rode diplomaten uit het land A Oud eist Alles op Verdachte in bed C/L\ HET VRIJE VOLK DONDERDAG 9 APRIL 1959 PAGINA S Munt (Van een onzer verslaggevers) Spectaculaire rechtszaken in. het buitenland worden altijd be heerst door het duel tussen de openbare aanklager en de verde diging vaak emotioneel geladen gevoerd, ten overstaan van een jury. (Vervolg van pag. 1) jj De visie van ir. Wissing op de ruimtelijke ordening in jË het Waterweggebied wijkt principieel af van het voor- stel van het college van-Gedeputeerde Staten, opgesteld j door de Prbvliiciaïè Rianolbgfeche 'Dleastr en gepubliceerd gj in het inmiddels na bespreking in de Provinciale Staten jj tot een officiële nota gepromoveerde rapport Randstad 1 en Delta. 1 In dit rapport wordt voor een verdere uitbreiding van het g zeehavengeibed een terrein aangewezen in de Hoeksche Waard g aan het Haringvliet ter hoogte van het eiland Tiengemeten. Een ruim dertig kilometer lang zeevaartkanaal (het zoge- jj naamde Drieweg kanaal) zou de toegangsweg naar zee en de g verbinding met het Rotterdamse havengebied vormen. g Villa opblazen Verboden vraag Ti! Advertentie I.M. Overspel QUEEN MARY EN QUEEN ELIZABETH NIET RENDABEL MEER (Van onze Londense corespondent) Zijn de dagen van 'De twee oude dames van de Atlantische Oceaan', de Queen Elizabeth en concurrentie tegen de Amerl- GU vreet, dat deze spreeuw graag schrijft over histo rische zaken. En daarom heb Ik me met veel belangstel ling verdiept In een stukje dat onze cor respondent uit Ber- kenwoude heeft ge< schreven over het ontstaan van de plaatsnaam Berken woude. Perkou voor de mensen uit de Krimpenenvaard. Kent u Berkenwou de? Nee? Jammer, Pieter vindt het een van de aardigste dorpen van het Zuidhollandse polderland. Ze ma ken daar prima kaas en fokken ko ninklijke zwanen. Ook koningin Juliana heeft er hij haar bezoek aan de waard veel bewondering voor ge toond. Perkou's gemeenteontvanger en archivaris, de heer C, W. Molenaar, heeft onze correspondent over de verklaring van de plaatsnaam Ber- kenwoude heel wat interessants ver teld. Zou het werkelijk zijn naam te danken hebben sommigen beweren dat aan berkenbossen? De heer Molenaar hecht veel meer waarde aan andere gegevens. Vooral, omdat men eigenlijk nooit heeft kunnen nagaan of er in Berkenwoude ber kenbossen zijn geweest. Wel heeft men bij bagger- en ander slootwerk gedeelte van eikebomen gevonden. Hoe oud Berkenwoude precies is? Men weet het niet. Men vermoedt dat het ontstaan is omstreeks de tiende eeuw. De uit Denemarken af komstige familie Sonoy of Snooy, later gewijzigd in Snoeij (vrij beken de naam in Zuid-Holland) trok met paard en wagen naar Holland en vestigde zich in de Nesse te Ouder kerk aan den IJssel. Deze familie Snoeij heeft later een huis gebouwd In de Wellepoort te Berkenwoude. Men moet bij dit alles niet verge ten, dat de buurtschap de Achter broek bij Berkenwoude in die jaren deel was van een handelsweg voor goederen komende uit Duitsland en andere landen. Deze goederen wer den dan gelost in de Kranenpoort de Gouderak en langs de Achter- broek vervoerd naar het kasteel „De Welrepoort". Men vermoedt dat de familie Snooy uit drie gebroeders bestond. Een heette Barend, de ander heette Charles of Karei en de derde maar dit is niet met zekerheid te zeggen Gerrit. Broer Barend nu was in het bezit gekomen van land met ongeveer de oppervlakte van de tegenwoordige gemeente Berken woude. Dit land werd in de volks mond spoedig Berendsooi of Berens ooi genoemd. Men kent in deze con treien nog Scharlesooi, het land van Charles. Berendsooi (het huidige dorp) is beduidend later gesticht dan de ne derzetting met het kasteel. De kerk werd in de veertiende eeuw gebouwd, vermoedelijk door Berend Sonoy. En wat gebeurde er met die naam Be rendsooi? Die veranderde. Berendsooi werd in de loop der eeuwen Be- rendsou, Bemsou, Berkou en in de achttiende eeuw Berkenwoude. In de buurtschap „De Achterbroek kent men het volgende schend- rijmpje: „Achterbroekse katten, han gen aan de leer, zij kunnen ons zeel ten niet keer". En ook in dit rijmpje ontdekt men een herinnering aan de familie Snooy. Waren zij niet afkom stig van de boorden van het Deense Kattegat? De zeelten hebben betrek king op de inwoners van Berkenwou de, omdat daar veel zeelt werd ge vangen. Aan die katten herinneren ook nog de Kattendijk en de Katten- dijkse polder. Is het niet leuk om je op een der gelijke manier in de geschiedenis te kunnen verdiepen? Het kan een bron van vreugde zijn voor mensen die van oude zaken houden en graag snuffelen in oude, vergeelde paperas sen. Dit doet deugd in dez gestroom lijnde, zeer mechanische tijd. De heer J. van D. van de lange Hilleweg te Rotterdam bezit een zil veren halve gulden van het jaar 1862 deze munt heeft dus de respectabele leeftijd van 97 jaar. Aan een kant zie je het Nederlandse wapen met als randschrift „Munt van het Ko ninkrijk der Nederlanden". Aan de andere kant zie je de beeltenis van koning Willem IH met het raad- schrift: „Willem III Koning der Ne derlanden G.H.Vi.". Inderdaad mijnheer Van D„ dit GH.VI. betekent Groothertog van Luxemburg. Of dit geldstuk veel waarde heeft? ft Is natuurlijk meer waard dan vijftig cent, maar ik zou er toch niet te veel van verwachten. Een munt krijgt pas waarde als zjj zeldzaam is en ik neem aan, dat er nog vrij wat van die halve guldens bewaard worden. U krijgt er voor. wat een verzamelaar er voor over heeft. Over munten gesproken: enkele kranten hebben bericht, dat bij rio leringswerkzaamheden in Oostvoome munten zijn gevonden, die het jaar tal 767 dragen. Geweldig oud, die munten.... t Is jammer, maar men heeft met gezien dat voor het getal 767 nog heel flauw het cijfertje 1 stond: 1767. En men had ook niet gezien, dat er aan de andere zijde „Overijssel" stond. In het jaar 767 was Overijs sel er nog niet eens. Deskundigen hebben wei gelachen toen zij die be richten lazen. Aanbod Kleding op de eerste plaat» vandaag. Zendingen zijn ons toegezegd door H. uit de Harddraverstraat, L. van het Burgem. Metneszpleln, S. uit de 2e Vlrulystraat, N.N., S. Uit de Fotgleterstraat (plus echoenen), nog eeu N.N. en van H. van de FoeHnhurg. Twee fauteuils zijn aan geboden door ten B. uit de Strijenee- straat, een ledikant met spiraal en kle ding door 3. van de Puteebocht, een le dikant met nachtkastje door B. uit de Bellevoysstraat, een kinderledikant, kin derwagen. twee armstoelen, tafel, lage e'Ven kast en atoelen door F. uit de orote Visserijstraat, slgarebandje» door Jannte en Apple B. van de Ie IJzerstraat en T. uit de Couwaelstraat (ook postze gels., relsbonnen en wsardepunten door H. van de Schoonoordstraat, twee ledi kanten, een bed en diversen door W. uit Bijsoord, een spiraal door N.N. uit de Brulnlssestraat, een tafeltje en een droogrek door B. nlt de Vlaggemanetraat en relsbonnen en waardepunten door M. van de Gehaard IJK te Krimpen aan den IJssel. Onze hartelijke dank. Vondst Es beer A. Prins. Pleinweg 211c. ver telt dat WJ op 6 april ln de buurt van de Goudseslngel een rechter bruine glacé herenhandschoen heeft gevonden. Bil de fam. Lusseuburg, Zuid hoek 2Mb. berust een gevonden por temonnee met een Stdmaatechap- kaart met de naam Kooiman. BIJ de fam. Van der Goes, Berkelstraat 43, berust een op 27 maan ln de Prinses Julianas traat gevonden blauwachtige bril met optaal ln koker. Op de Slaak vond de heer Van Buuren. J. Parkstraat 13, een pijp ln blauw etui. Zo ziet de architect en ste- debouwkundige, ir. W. "Wis sing, die tevens Ud is van de vaste commissie van de Pro vinciale Planologische Dienst in Zuid-Holland, de toekom stige en meest ideale kaart van het Waterweggebied als men voldoet aan de econo mische eisen en planologische verlangens, zoals hij die in een uitvoerig rapport heeft geformuleerd. Twee hoofdmomenten: Een concentratie, van het zeeba- vengebïed op Rozenburg en Voorne-Putten en een band stad van Hoogvliet naar Hel- levoetsluis. Ter oriëntatie: kust van Rozenburg, op de Maasvlakte dus (S) een eigen toegang tot de zee zal hebben en een zee vaartkanaal, de Bozen- burgse Waterweg naar het oosten, evenwijdig aan de Nieuwe Waterweg, 0 Is de Brielsche Maas met een vergroot Brlelle. Daar wil de heer Wissing een groen eiland, omringd door een binnenvaartka- naal, uitsparen. Op de oostelijke' punt (3) van dat eiland vindt men Geer vliet en Heenvlïet, die tot één woonkern zün samen komt in twee kanalen: een aansluiting op de Oude Maas en het ringvormige kanaal op Voorne-Putten. Deze kanalen blijven door sluizen zoet, O Geeft het punt aan, waar de zogenaamde Tussen weg het Haringvliet zal passeren. Noordelijk daar van de woonsteden Helle- voetsiuis en Oudenhoorn. Rechts daarboven Si- monshaven, dat een be langrijke functie zou krij gen als stadscentrum van de bandstad, die zich uit strekt tot en met Hoog vliet (6). gesmolten. O Een punt tussen Hoek van 0 Op dat punt splitst zich Q Daar begint het zeevaart- Holland en Maassluis. 't binnenvaartkanaai, dat kanaal, dat dwars door Zuidelijk daarvan Euro- evenwijdig aan de Briel- Voorne-Putten naar de poort, dat dan voor de sche Maas van Europoort Oude Maas zal lopen en waarop verschillende ha vens kunnen uitmonden. De heer Wissing noemt dit vaarwater, dat, even- al» de Rozenburgse Wa terweg, sluizen zal krijgen, de Voomse Waterweg. 0 De Oude Maas tussen Spljkenisse en Hoogvliet. Zuidelijk daarvan ziet men een rondje, zoals men er ook elders op de.kaart zal zien. Dat zijn woonge bieden voor beter gesi tueerden, die daar hun bungalows en villa's kun nen bouwen. O Is het dorp Oostvoome, dat ingeklemd wordt door twee kanalen. De heer Wissing wil dit dorp uit sparen in de gordel van Industriële vestigingen. 0 Daar moet de Nieuwe Waterweg verlegd worden. De bestaande bocht wordt recht getrokken, zodat ruimte wordt geschapen voor de Rozenburgse Wa terweg, die dan uitmondt in de Botlek. 0 Geeft een punt aan aan de noordoostgrens van Rotterdam, waar de nieu we woonwijken van Kra- lingen ook zijn aange geven, Is het punt tegenover het eiland Tiengemeten, waar het rapport Randstad en Delta een nieuw havenge bied projecteerde. Het Drieweg Kanaal vandaar naar de Rozenburgse Wa terweg zou de toegangs weg zün. HAVÊU6EBIEO WOONWUKEM Iets van die speciale sfeer hing gistermiddag in de kleine kamer van de Utrechtse politierechter mr. J. Klaver. Daar diende de zaak, die is voortgevloeid uit het conflict in de leiding van het Veteranen Legioen Nederland. Dierenrijk Mevrouw Van Dlejen, Zwartewaalstr 109, verzorgt «led» maandagavond een op de Pleinweg aangereden beige, langharig hcsnsiie (rode halsband). Door ziekte kan gij dat niet langer doen. Wie ia de eige naar? Mevr. Van Dillen. Voorde 31, zoekt een zwarte kater (enkele bruine «erepen, witte voetjes en befje )dle sinds 5 april van hul» verdwenen ls. PIETER SPREEUW DJAKARTA (Antara) De In donesische regering heeft de Nederlandse protestnota tegen de economische maatregelen van Indonesië tegenover de Ne- Serlandse belangen in Indonesië met kracht van de hand gewe zen. Aan het hoofd van de Nederlandse diplomatieke missie in Indonesië, mr. A. H. Hasselman, is meegedeeld, dat Indonesië iedere bemoeiing van an dere landen met de uitvoering van de Indonesische nationalisatiewet zal beschouwen als ongepaste en onaan vaardbare inmenging. De Indonesische regering voert in liaar antwoord aan, dat in strijd met het gestelde in de Nederlandse protestnota, de vraag of een wet geldig is of niet bepaald wordt door de wetgevende organen in het land waar die wet wordt uitgevaardigd, en niet ter beoordeling staat aan enig ander land. De Indonesische regering betreurt het, dat de Nederlandse regering tot het uitvaardigen van haar protest is overgegaan zonder zich rekenschap te geven van de redenen waarom de Indonesische regering tot deze maatregelen heeft besloten. De jongste overnamen en de daar op gevolgde nationalisatie van Ne derlandse ondernemingen moeten worden beschouwd als een tegen- maatregel van Indonesië tegen de weigering van. Nederland, om Nieuw- Guinea terug te geven aan Indonesië of althans onderhandelingen te ope nen over dit Indonesisch eebied. De Raad voor de Scheepvaart heeft de gezagvoerder Simon K. uit Am sterdam van het Nederlandse vracht schip "Ghanakust" van de Hollandse Stoombootmaatschappij N.V. te Am sterdam vrijgesproken van schuld aan de aanvaring en het verlies van dit schip na aanvaring met het Spaanse vrachtschip 'Monte Tjrbasaf, In deze rutsriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wer den geciteerd. "In de liberale dagbladpers 1» reed» tijdens de informatie-werkzaamheden van prof. Beel de aandacht gevestigd op de neiging in sommige rechtss bladen om te soggerereen, dat, wan neer het een Kabinet zonder socia listen zou worden, van confessionele zjjde wel bekende politici zitting zouden krijgen onder wie thans demissionaire ministers en zelfs een lijstaanvoerder als prof. Zijlstra maar dat daarnaast uit liberale kring slechts z,g. "randfiguren" zouden wor den uitgenodigd. Wanneer aan confessionele zijde bekende politieke figuren voor het mi. nistersambt worden aangezocht, b «f geen enkele reden ten aanzien van de WD een andere methode toe te passen, evenals er geen reden is, de nieuwe, versterkte positie va» de WD daarbij dan niet ten volte te laten meespreken'. Vrijheid en Democratie, weekblad van de WD, van 4 april 1950. De heer Wissing acht dit voorstel "zowel planologisch als econo- misch onaanvaardbaar. Hp is van oordeel, dat de oorspronkelijke g Visie-Lange zo veel „deuken." heeft gekregen, dat het daarvan afge- Ieide rapport Randstad en Delta niet langer houdbaar is. M Hij erkent, dat de Visie-Lange bijzonder aantrekkelijk scheen. Ze j§ werd echter in de kern aangetast, toen bleek, dat het Haringvliet niet gebruikt kan worden als toegangsweg naar zee. Met het kostbare Drieweg Kanaal heeft men later in Randstad en Delta dit bezwaar pogen op te vangen, maar daarmee verliet men, zo oordeelt de heer Wissing, het principiële uitgangspunt: de schei- ding van werkgebieden en van woon- en werkgebieden. De gave visie werd naar het oordeel van de heer Wissing verder g afgebrokkeld, toen men aanvaardde, dat Rozenburg opgeofferd zou worden aan de industrialisatie: Europoort. Het plan voor de woonstad Hellévoetsluis betekende verder eer. aantasting van het beginsel, dat Voorne-Putten als een groen eiland fg bewaard zou blijven. De heer Wissing noemt ais bezwaar tegen Randstad en Delta, dat dit voorstel een groot gebied zal aantasten: Rozenburg, Voorne- Putten en de Hoeksche Waaid. Hij acht dit planologisch niet ver- g antwoord. Zijn economisch bezwaar is, dat de lange vaarweg tussen de beide havengebieden de samenhang zal verstoren, waardoor het nieuwe havengebied bij Tiengemeten noodgedwongen een zelfstandig bestaan s zou moeten leiden De heer Wissing is van oordeel, dat er in Nederland geen be- g hoefte bestaat aan een dergelijk zelfstandig werkgebied onder de §j rook van de Waterwegagglomeratie. Deze zelfstandigheid zou een kostbare aangelegenheid zijn, omdat veel, dat in Rotterdam aanwezig is (havenuitnisting), daar weer aangebracht zou moeten worden, terwijl de economische noodzaak daarvan twijfelachtig is. Het Drieweg Kanaal zou grote investeringen vergen. Het zou onmiddellijk in zijn geheel voltooid moeten worden. Verder maakt het de bouw van acht tunnels noodzakelijk. Ook moet men aanvaarden, overweegt de heer Wissing, dat het lange vaarwater het havengebied niet aantrekkelijk zal maken voor de scheepvaart, maar evenmin - voor industriële vestigingen, die daarvan afhankelijk zijn. DE HEER WISSING KOMT TOT DE CONCLUSIE, DAT DEZE OPLOSSING VOOR EEN GOEDE RUIMTELIJKE ORDENING NIET AANTREKKELIJK IS, VEEL GELD ZAL KOSTEN 1SN GELIJKTIJDIG DE CONCURRENTIEPOSITIE VAN HET ZL1D- HOLLANDSE HAVENGEBIED IN DE WERELD ZAL VERZWAK KEN. Hij zoekt de oplossing in een geleidelijke uitbouw van het zeehavengebied op Voorne-Putten. De voordelen zijn, dat men voldoet aan de economische noodzaak van de ondeelbaarheid van het Zuidhollahdse zee havengebied, terwijl de bewoonbaarheid van het'gehele gebied beter gediend kan worden. BUENOS AIRES (Reuter). De Ar gentijnse regering heeft vijf commu nistische diplomaten uitgewezen: vier Russen en een Roemeen. De Russen zün ambassaderaad Belof, eerste secretaris Dikonof, culturele secretaris Monokof en handelsem ployé Iwasjof. De Roemeen is Alexis Marin, cultureel secretaris. De uitwijzing houdt verband met de recente arbeidsonrust. Belof zou politieke activiteit hebben bedreven en zich hebben ingelaten met Ar gentine's binnenlandse aangelegen heden. De anderen worden beschul digd van onruststoker jj. Vrijdag hebben vakverenigings leden in Buenos Aires zes uur lang met de politie gevochten, waarbij een dode viel. Het is bekend dat minstens twee communistische ge meenteraadsleden een actieve rol bij de ongeregeldheden hebben gespeeld. Er zün aanwijzingen dat nog meer communistische diplomaten zullen worden uitgewezen. De heer N. A. Kochheim uit J Zeist stond er terecht op beschuldi ging van smaadschrift. De Amster damse advocaat mr. W. J. Spanjaard had een aanklacht tegen hem inge diend. Na een voor onze rechtspraak hoogst merkwaardige zitting van ruim anderhalf uur werd de zaak "voor onbepaalde tijd' aangehouden, omdat een belangrijke getuige in het buitenland vertoeft en dus niet kan worden gehoord. Bijzonder vinnig streden officier van Justitie en raadsman over de vraag die in zaken ais deze altijd centraal staat: "Was met de ge wraakte uitlating het algemeen be lang gediend, ja. of nee.' In dit geval ging het om een zin, die de verdachte had geschreven als onderdeel van een anderhalve meter lange brief aan bestuurders (33 in totaal) van het VLN. De heer Kochheim had daarin be weerd, dat mr. Spanjaard betrokken was geweest bij het plan om do zetel van de Indonesische diploma tieke vertegenwoordiging in ons land de villa Backershagen bij Wasse naar "op te blazen.' Deze brief werd geschreven op een moment, dat er een scheuring was ontstaan in de leiding van het VLNj Dat was eind vorig jaar. Het royement van de heer J. L. Cassa uit Amsterdam (hoofdbe stuurslid) bleek de aanleiding tot het conflict. Deze man had destijds de politie geholpen bij het verijdelen van de wilde nlannen. Volgens de raadsman mr. O. ter Laan uit Utrecht heeft de verdachte wel degelijk het algemeen belang willen dienen. Hij vreesde represaille maatregelen jegens de Nederlanders» die toen nog in Indonesië vertoef den. Mr. Ter Laan vond ook, dat het algemeen belang eiste, dat het be wijs van de waarheid der gewraakte bedoeling thans moest worden ge leverd. De politierechter verwierp het ver zoek daartoe en ging over tot het verhoren van de getuigen, Mr, Span jaard was de eerste. Hij verklaarde zich beledigd te hebben gevoeld ais staatsburger. Vervolgens kwam de heer Cassa naar voren. De raadsman stelde, hem. onder meer de vraag of het waar was dat men hem met liquidatie had bedreigd als hij bepaalde gegeven» sou "verklappen' aan de politie. Mr. Klaver verbood deze vraag. Dat doet hier niet ter zake.' De zitting werd om over zessen voor onbepaalde tijd geschorst. Ge tuige Winter vertoeft in Engeland sn kon dus niet worden gevraagd of hij had gezegd dat mr. Spanjaard de geestelijke vader was van het plan-Backershagen, Advertentie I.M. Doe met ons mes aan de AVRO actie: Het geeft U evenveel voi- dosnlng als een goede nachtrust op de voortreffelijke OLGA matrassen. PRIMEUR 20 et PROMINENT 22 <et> PREFERENT 27 ct (Van een onzer verslaggevers) In de zaal van. het Amsterdamse; gerechtshof schoven parketwachter» dinsdag 'een wit bed tot voor del 'groene tafel. Even later werd de per ambulancewagen uit Maassluis ver-; voerde 38-jarige accountant L. KJ binnengedragen. Een ernstige ruggemergziekte maak te het hem onmogelijk de zaak, waar-j in hij de verdachte is, zittende of staande bij te wonen. De accountant moest terechtstaan,; omdat hij een meineed zou hebben,' afgelegd in een reeds jaren slepende! echtscheidingsprocedure van zijn» broer, een Amsterdamse chirurg. De hoofdstedelijke rechtbank heeft, na een bewogen tweedaagse zitting in het Huis van Bewaring - een zit ting, die de accountant ook slechts ia bed liggend heeft kunnen bijwonen meineed bewezen geacht.. Dit college veroordeelde hem gin december tot een. gevangenisstraf! van 43 dagen met aftrek van hetl voorarrest (eveneens 43 dagen). De, straf zou - volgens de president van) de rechtbank in zijn. toelichting opi het vonnis belangrijk hoger aijw uitgevallen, als de accountant nietj zwaar ziek zou zijn geweest. De ei» luidde 6 maanden mot aftrek. De accountant, die van het recht-» bankvonnis in hoger beroep is gaan, heeft zijn verklaring, dat hü| wel degelijk overspel met zijn schoond zuster heeft gepleegd, gehandhaafd.) De procureur-generaal eiste dins-j dagmorgen bevestiging" van het rechte bankvonnis. Tijdens de zitting, die met gesloten deuren werd gehouden, heeft het Hof meer dan tien getuigen gehoord. E» rechtbank hoordeer 21. Raadsman was beide keren mr. A. F. A. van Velzen uit Schiedam. Deuitspraak is op 21 april. In deze affaire is de Amsterdams» chirurg dr. A. J. H. E. door de hoofd stedelijke rechtbank eveneens wegen» meineed veroordeeld tot 9 maanden met aftrek (eis 1 jaar). Hij heeft echter in zijn vonnis berust. GOED KAMP ln Den Haag, thans gesloten, heeft het record aantal van 59.000 bezoekers geboekt. De Standhouders zijn dubbel en-dwars tevreden. het prestige ter zee van de Britse koopvaardij. kaanse schepen, waaronder de Umted de Queen Mary geteld? states, is steeds moeilijker geworden, „„„i—ri.„.T„., vooral door de subsidie die deAme- Zullen de trouw® zeekastelen, die rikaarwe regering niet alleen bij de bouw van de United States heeft ver! over het lot van Se vaartuigen cfc? De vraag is nu of de beide zee- niet weinig hebben bijgedragen tot kastelen vervangen moeten worden reeds duizenden en nog eens duizen den passagiers tussen de Nieuwe en de Oude Wereld hebben vervoerd, na nog enkele jaren van trouwe dienst te gronde gaan onder de ha mer van de sloper? Het ziet er wel naar uit dat aan een romantisch hoofdstuk van de zee een einde komt. De rederij, de Cunard Lines, voert thans met de Britse regering onderhandelingen leend, maar ook toekent voor de ex ploitatie. De Queen Elizabeth (83.673 ton, afgebouwd in 1946) en de Queer Mary (81.237 ton, in de vaart sinds 1936), die "echte" passagiersschepen zijn. kunnen moeilijk op tegen de United States van 50.000 ton. die eigenlijk een 'vermomd' troepen transportschip is. door kleinere schepen die evenvee! passagiers kunnen vervoeren en of het helemaal nog wel rendabel is grote passagiersschepen in de vaart te ne men nu het Atlantische vliegver keer zo toeneemt en steeds moderner wordt. Aan de bouw van een nieuw zee kasteel van 80.000 ton (zo'n 50 miljoen gulden) valt in de huidige tijd na tuurlijk niet meer te denken. De beide Koninginnen van de Oceaan kunnen niet op een andere lijn dan de Southampton-Cherbourg- New York-lijn worden ingezet omdat zij te groot zijn. Wordt dus besloten de schepen uit de vaart te nemen, dan zullen zij onherroepelijk naar de sloper gaan.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2