pi»" Thriller van Puck wel wat te traag Bril nodig? Hermes naar Amsterdam Judo-cracks komen naar Schiedam Fors en stng spelend BW naar de Bosrand in Vlaardingen nu per auto zonder morsen N.V. 'Neerbos-Befaro' opgericht PvdA-vrouwen vergaderden ^Catoenen zo elegant aio zijde HARDOLIH Oecumenische diénst in Opstandingskerk Zaal onder kerk heeft nu ook een toneel Politie vindt lijk van verdronken man Zwaluwen tegen Sportverein 1928 mm Natuurlijk zonder meer Niet toevallig f 1 Gebrek aan jong bloed Daarna praten wij over de mogelijkheden van de Schiedamse Gemeenschap en over het zwakke punt van de stichting, het gebrek aan jong bloed. Ook 'loslopend.en' (Van een ónzer verslaggevers) Stuart Ready's toneelthriller „Manhandled", die de toneel groep Puck gisteravond in Schiedam in Hans Roduins Neder landse vertaling onder de titel Streep door de rekening" voor de Katholieke Kring in het Passage-theater opvoerde, heefteen aardig gegeven, het zij toegegeven. Niettemin is het te dun om een hele avond op de heen te blijven. v. d. AREND - Hoogstraat 91 pTntalon De Broekenspecialist Petticoats - Onderjurken - Gaines - B.H/s enz. schilderen Voor Herenmode TIMCO Volop werk het VRIJE VOLK VRIJDAG 10 APRIL 1959 PAGINA 4 SG gaat M. Holl (straks weg zeer ter (Van een. onzer verslaggevers) „M. Holl verlaat Schiedam." Het was een simpel berichtje in onze krant, maar het was gisteren voor velen 't onderwerp voor hét gesprek van de dag. Op het bureau van onderwijs In de Hoogstraat hebben wy gistermiddag met de heer Holl zitten praten, bijna anderhalf uur, niet zoveer over zijn ervaringen ais gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, ook niet zozeer over zijn persoonlijke toekomst, maar vrijwel uitsluitend over de Schie damse Gemeenschap, een zaak die hem zoals hU ruim tien jaar lang als voorzitter dag In dag uit heeft bewezen en zoals ook in dit gesprek weer eens bleek zeer ter harte gaat. Het is met de heer Holl plezierig praten, on danks de vele telefoontjes, die het gesprek in etappes doet uiteenvallen. Ky ziet je voortdurend reent in de ogen en rookt stug pijp. Op 3 mei, 1915 werd hij in Nijmegen geboren, onder het teken Stier dus, ontdekten wij achteraf, net als Napo leon. Sn in hem herkennen wij dan ook de voor naamste eigenschappen van de Stier: een organi sator, een geboren Jeider, energiek, betrouwbaar en eerlijk. Hij spreekt op de man af, windt er geen doekjes om en dat is ook de reden, waarom niet alles, wat hü heeft gezegd, in de krant kan. Op 1 december 1946 werd hij in Schiedam aan gesteld als inspecteur. Voordien was hij als peda gogisch adviseur verbonden aan het Nationaal In stituut te Amsterdam, dat reeds voor de oorlog de stichting van een Zaandamse Gemeenschap had gestimuleerd. Tijdens de oorlogsjaren groeide de gedachte om te gelegener tijd pogingen in het werk te stellen het gemeenschapsgevoel en de burgerzin van de Nederlanders te versterken. Consequent is het Nationaal Instituut na de oorlog plaatselijke en regionale gemeenschappen gaan propageren. Het was dan ook niet helemaal toevallig, dat de toenmalige wethouder van culturele zaken, Al berts, zei graag te willen profiteren van Holls er varing. toen deze in Schiedam kwam solliciteren. De gedachte aan een Schiedamse Gemeenschap leefde toen al en wie zou een en ander beter kunnen voorbereiden dan de gewezen pedagogisch adviseur van het Nationaal Instituut? En zo geschiedde. In 1947 werden de inleidende besprekingen gevoerd. Het enthousiasme was niet erg groot, maar geleidelijk aan verzamelden zich toch een aantal mensen, die op 18 mei 1948 de grote daad stelden, de Schiedamse Gemeen schap .werd een feit, M. Holl werd tweede voorzitter maar reeds na een half jaar volgde hij voorzitter Alberts in diens functie op. Bijna elf jaar dus heeft de heer Holl de SG ge leid. "Wat is de winst geweest in al die jaren?' willen wij weten. Het antwoord komt vlot. 'De winst is dit geweest, dat de scherpe scheidingen tussen de diverse ver enigingen op geioofs- en levensbeschouwelijk ge bied zijn weggevallen: Zij zijn elkaar gaap leren en waarderen cn de laatste jaren willen zij zelfs van elkaar leren." 'Kunt u achteraf ook zeggen, of de baten tegen de kosten hebben opgewogen?' U bedoelt of het resultaat opweegt tegen de menselijke inspanning die er achter zit? Ja, ja, er is toch immers iets gegroeid. Zo was het in 1948 toch ondenkbaar,, volkomen uitgesloten, dat een gereformeerde reciteervereniging zou meedoen aan een toneelwedstrijd. En kijk nu eens!" De telefoon op zijn bureau gaat. Dat is nu al voor de derde of vierde keer.. Achter de rug van de heer Holl hangt een grote platte grond van de gemeente Schiedam, schaal 1 5000. 'Door allerlei activiteiten te ontplooien, maar vooral door dit zelf te doen, moet de Schiedamse Gemeenschap ook de jeugd zien te betrekken in een opgewekt cultureel leven. Want dat is er nu in Schiedam helemaal niet", aldus Holl. 'Hoe zou de SG dit moeten doen?' 'Wist ik dit maar', is het nuchtere antwoord. 'Daar heb ik me al een hele tijd suf over zitten prakkizeren.' Niettemin komt hij met enkele suggesties op tafel, die volgens hem ruimere mogelijkheden voor de Schiedamse Gemeenschap zouden ontsluiten. In de eerste plaats meent de heer Holl. dat de binding met de verenigingen, nu nog getrapt via de secties, anders dient te worden. ,,De binding mét de verenigingen zelf, met de levende praktijk, moet groter worden. Meer rechtstreeks contact dus." Een tweede, maar minstens even belangrijk punt vindt hij een verandering in de wijze, waarop het bestuur wordt samengesteld. „Een bepaald deel zou uit vertegenwoordigers van verenigingen moeten bestaan. Het bestuur moet dan worden aangevuld met particulieren, met loslopenden, om dat lelijke woord maar ie gebruiken.". Op die manier zou de SG ook die Schiedammers-berei ken, die niet bij een of andere vereniging zijn aangesloten. „Maar," zegt de heer Holl met een bedenkelijke uitdrukking op zijn gelaat, „het-is moeilijk met zo'n log lichaam als de SG een grote zwaai te maken." ...Hoe zijn uw ervaringen met Schiedam en de Schiedammers geweest?" vragen wij ten slotte nieuwsgierig. De bedenkelijke trek verdwijnt. „In het begin leek het allemaal erg moeilijk. Maar ik heb hier met ontzaglijk plezier gewerkt. Al moet ik toege ven, dat Ik. meestal met import-Schiedammers in contact ben gekomen. Zij werken hier hard, een snel levensritme. Maar wel kijken de Schiedam mers te veel de kat uit de boom. ze zijn te voor zichtig. Ook om die reden zou het wenselijk zijn wat meer jonge mensen in de SG te hebben. Die durven wat meer, die vragen zich niet zo gauw af of iets kan, maar zeggen dat iets moet gebeu ren." Als de heer Holl over enkele maanden Schie dam moet .verlaten, hoopt hij één ding van ganser harte: dat de Schiedamse Gemeenschap verder voortgezet en uitgebouwd zal worden, Maar vooral-hoopt hij, dat Schiedam nog eens een cultureel centrum zal krijgen. „Want dat is mijn grootste desillusie geweest, dat het cultureel centrum niet tot stand is geko men. Dat was toch al een prachtige moge lijkheid geweest om ook de minder kapitaal krachtige mens bij het cultureel leven te be trekken." Advertentie IJM. Korte Hoogstraat 22 - Rotterdam TEL, 1 f:90.00 Als éénakter had het pittig kun nen worden nu duurt het vijf taferelen en daarvan heeft eigenlijk alleen de laatste anderhalve akte ge noeg vaart om de betiteling „thriller" waar te maken. Vóór die tijd sleept het verhaal van de rijke Engelse dorpswinkelier en zijn hulsgenoten, die stuk voor stuk wel raad zouden weten met wat geld, als hij maar niet zo gierig was, zich maar moeizaam voort.. Als altijd zorgt Herman Bouber wel voor schilderachtige momenten als deze kort aangebonden midden stander en Jan Hundling doet aar dige dingen als dorpsdokter. Maar de overige drie spelers, Diny Sprock, Bia Vroemen en Bob Ver- straete blijven hangen in het trage spelmateriaal, dat de acteur hun heeft verschaft en waar Guus Ver- straete ook niet goed raad mee heeft geweten. Decor en kostuums van Hep van Delft (hij mocht de dankbare sfeer van negentiende-eeuws Engeland op roepen) zün uitstekend. Advertentie I.M, SCHIEDAM (OOK VOOR PONDSLEDEN) Zondag gaat Hermes-DVS naar Amsterdam om aldaar de nog lang niet veilige Volewijckers te gaan ont moeten. De laatste weken echter boeken de Amsterdammers zeer be hoorlijke resultaten, zodat Hermes op een warme ontvangst kan rekenen. Om zich vast in de bovenste com petitiehelft te kunnen nestelen mag Hermes deze ontmoeting niet ver hezen. zodat onze stadgenoten deze wedstrijd heel serieus moeten voor bereiden en aanpakken om winst te behalen. Het 2e speelt thuis en wel om 2 uur tegen DFC 2, Hierin zit een kans voor de Hermes-reserves om zich definitief veilig te plaatsen. Hetzelfde recept voor Hermes-DVS 3. dat om 2 uur aan de Poldervaart CVV 2 ontvangt. Via een 2I-overwinning op kop loper RFC behield het 4e van Her mes haar kans op de titel. Voor zon dag staat de derby DHS 3Hermes- DVS 4 op het programma, aanvang 11 uur, waarbij het zal spannen, om dat Hermes 4 zich geen nederlaag kan veroorloven. Advertentie 1NL HOOGSTRAAT «6 TELEFOON 689SI it (Van een onzer verslaggevërs) De top van de Nederlandse judo- wereld komt zondag naar Schiedam. In het Sportcentrum Schiedam wordt.'s ochtends namelijk de cen trale training van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond gehouden, die plaats vindt in verband met de komende Europeses judokampioen- echappen. Deze training is niet voor publiek toegankelijk. Wei ziet men graag toeschouwers bij de judowedstrijden •ten bate van de kankerbestrijding, die 's middags in het Sportcentrum Schiedam worden gehouden en waar aan vele cracks we noemen alleen maar al Anton Geesink, Hein Es- stnk, Tonny Wagenaar en Dirks zullen deelnemen. Om een uur beginnen de voorron den en om half drie de grote wed strijden. Er wordt in alle categorieën in gewichtsklassen gestreden. De prijsuitreiking -- inzet is namelijk de A P. J, M. Huisker-wisselbokaal vindt om ongeveer vijf uur plaats. De toegangsprijzen variëren, van 1,50 tot 5,De opbrengst komt geheel ten goede aan het Konlngin- Wilhelmlnafonds. Advertentie I.M. De meest gesorteerde speciaalzaak in ROXTERDAMSEDIJK 399 - SCHIEDAM - TELEFOON 65550 Met algemene stemmen heeft de raad van Vlaardingen gisteravond besloten een aanvullend krediet te verlenen voor de inrichting van een speellokaal van de nog niet geopende kleuterschool aan de Van Hogendorp- laan tot werklokaal. Advertentie I.M. tfar de 'verf met de grote dekkracht en de prachtige glans tVAGÉMÜfoERS BREDA De Bosschenaren komen zondag bij de roodgroenen op bezoek en daar de 3O-nederlaag in Den Bosch aan de Bosrand nog niet ver geten is, heeft men nu alle gelegenheid hiervoor revanche te nemen. Een en ander zal echter in het ge heel niet makkelijk vallen. Het stug er. fors spelend BW beschikt over een prima defensie en heeft 11. zondag Limburgia met een nederlaag naar huis gezonden. De SVV'ers hebben echter ook een zeer verdienstelijk overwinning be haald op het zeker niet zwakke Eind hoven, welke nederlaag men in Eind hoven kennelijk moeilijk heeft kun nen verteren. De berichten uit Eindhoven dat de inmiddels gestrafte Eindhovense midvoor door sabotage hiervan de schuld was, raakt kant nog wal, al dus- SW, want deze midvoor had wei nig in te brengen bij de prima spe lende stópper Wink, terwijl men deze aanvalsleider moeilijk verantwoorde lijk kan' stellen voor de fraaie doel punten van de dit keer eens doortas tende SW-voorwaartsen. Indien de SVV'ers zondag op de zelfde wijze BW tegemoettreden en hun kansen weten te benutten, dan kan de w.^st ook in deze ontmoeting aan de Bosrand blijven. SVV 2 gaat op bezoek bij SHS 2, dat in. deze afdeling met zes punten achterstand de rode lantaarn draagt. Indien de - roodgroene reserves tot winst kunnen komen op Duinhorst, dan zijn zij definitief uit de gevaren zone. SVV 3 gaat op bezoek bij RFC 2 en heeft eveneens hard de punten nodig om zich te handhaven.- Voor de. oecumenische kerkdienst, die zondag 12 april .'s avonds om 7 uur in de Opstandingskerk zal wor den gehouden heeft de Oecumenische Raad van „Kerken de medewerking verkregen Vagi 4a. W. A'éïüdjgjer, Ge reformeerd ..predikant, Idle de .prèdi- katie (zal,-,houden en van 4«.,& G. v. d.": HaagériG Êv„ Lu'fch. predikant, 'dié in deze dienst als liturg zal optreden. De grote benedenzaal onder de Op standingskerk. kan met recht een van de mooiste zalen van Schiedam ge noemd worden. De goede accoustiek het moderne, beschaafde interieur en het buifet verhogen de gezelligheid. Jammer genoeg ontbrak hieraan nog een behoorlijke toneelaccomo- datie. Deze is thans gereedgekomen onder leiding van de Rotterdamse decorbouwer Chiel de Mey. Bosde- cors en verschillende kamerdecors staan thans ter beschikking, terwijl ook met behulp van gordijnen een toneel te vormen, is. De verlichting is uitgebreid met voetlichten en schijn werpers, vooralen van verschillende kleuren. Het toneel wordt dinsdag officieel in gebruik genomen met een toneel avond. Het Schiedams Onderwijzers Toneel zal spelen: „Ik huurde deze kamer", een thriller van Wim Bi- schot. Belangstellenden in de nieuwe en moderne outillage worden ook uitge nodigd op zaterdag 18 april om 15.00 uur nm. in de zaal aan de Dr. Kuy- perlaan, waar de decorbouwer alle mogelijkheden van dit toneel zal de monstreren. (Van een onzer verslaggevers) In de Rotterdamse Lekhaven heeft de rivierpolitie donderdagmiddag het stoffelijk overschot gevonden van de 39-jarige elektrisch lasser G. For tuin uit de Burgemeester -Van. Haa- renlaan te Schiedam, die sinds 3 ja nuari jl. werd vermist. Voor het eerst in het 24-jarig be staan van de Vlaardlngse zaterdag- middagvoetbal-verenSging Zwaluwen komt een buitenlandse club op be zoek. Zaterdag 9 mei komt nu het eerste elfta! van Sportverein 1928 uit Frankfurt a.M. een wedstrijd tegen Zwaluwen 1 spelen. De wedstrijd zal aan de Kethelweg worden gespeeld, zo meldt De Zwa luw, het orgaan van de voetbalclub. Zwaluwen zal voorts weer deelne men aan het JAC-toernooi om de Rooy-wisselbeker. die de VI aar din gers vorig jaar kwijtraakten. (Van een onzer verslaggevers) Ook in Vlaardingen draait nu een betonmorteifabriek op volle toeren. Dat. betekent, dat elke acht-urige werkdag auto's met kegel vormige,-draaiende trommels rond 350'm3 betorimbrte! vanaf het: fabrieksterrein aan de Deltaweg naar bouv^Iaatsenjif Vlaardingen: en in het Westland vervoeren. Dat betékent ook, dat auto's van de' drie Rotterdamse betohmoftelcentralès niet langer eenlange weg; behoeven af te leggen om het beton kant en klaar in Vlaardingen en omgeving af te leveren. De nieuwe betonmorteifabriek is aan de oevers van de Nieuwe Maas, vlak bij het Deltahotel, gebouwd in opdracht van een nieuwe naamloze vennootschap, de N.V. „Neerbos-Befaro". In oktober werd met de bouw van de installatie begonnen en de produktie is enkele weken geleden geleidelijk begonnen. Vanmorgen" is, na een bezoek van de burgemeester van Vlaardingen, mr. J. He us d e ns en de wethouder van Stadsontwikkeling, de heer T, de B ruij n, de pro duktie officieel gestart. -Reeds gedurende enkele jaren be stond er bjj de in 1932 opgerichte na de oorlog sterk uitgebreide N.V. Van Neerbos' Industrie- en Handel maatschappij in Vlaardingen een Vanochtend in alle vroegte kwamen de eerste van de 60 wa gens die de rijdende 'karavaan van Circus Mexico telt, Schie dam binnenrijden. Later op de ochtend volgde.de rest. AI direct na aankomst begonnen de tentbouwers met hun werk. Er moet namelijk heel wat gebeuren voor een viermasttent met toebehoren goed staat, de stallen in orde zijn gemaakt en voor alle wagens een plaatsje hebben gevonden waar zij nie mand in de weg staan. Vanavond geeft- Circus Mexico al zijn eerste voorstelling. Op de zandvlakte in het Sterrebos wemelde het tussen de middag van de kinderen, die de tentbouwers op hun handen keken, maar die toch vooral oog hadden voor de bruine beren in hun getraliede wagen. Advertentie I.M. De Vrouwengroep van de Partü van de Arbeid heeft gisteravond in het Volksgebouw vergaderd. Nadat de normale agendapunten afgehan deld waren, werden de congresvoor- stellen behandeld, wat een nogal lange en interessante discussie op leverde. Er werden voorstellen be sproken over de tandverzorging op scholen, de toezicht op bejaarden huizen en studietoelagen. Bij de bespreking ledenwinst werd medegedeeld, dat er de laatste t(jd een ledenwinst van 50 is gemaakt. 'Als afgevaardigden naar het congres werden gekozen de dames Van Os, Van de Hoek en Van Woerkom. plan een betonmorteifabriek op te richten. De N.V. Betonmorteifabriek Rot terdam „Befaro" bleek eensluidende bedoelingen te hebben. En omdat Befaro auto's, installaties en erva ring bezat cn. Van Neerbos beschikte over een geschikt fabrieksterrein aan de oevers van de Nieuwe Maas, twee opslagsilo's en een stenen produktie- bedrijf, besloten de twee N.V.'s te gaan samenwerken. Zo kwam het, dat in enkele maan den tijd aan de Deltaweg een ranke, maar stevige „doseercentrale" ver rees, Boven In deze centrale werd een viertal bunkers (inhoud 30 m3) ge bouwd, waarin via een transport band grind of zand of cement kan worden gestort. Via een vernuftig systeem kunnen beneden in een schakelkamer de juiste hoeveelheden toeslagstoffen voor de betonmortel bij elkaar wor den gevoegd, waarna het gemengd met water via een menguitlaat naar de trommels op de vrachtauto's wordt afgevoerd. In de doseercentrale wordt de mortel dus alleen maar samen gesteld. In de kegelvormige, draaien de trommels wordt het mengsel via een bepaald proces al draaiende betonmortel. Als de, auto's even later bü het bouwwerk aankomen, dan kan de mortel kant en klaar gestort worden, wat vee! ongerief van betonmolens en opslag van cement, zand en grind voorkomt. Bovendien blijkt dé fa brieksmatige mortèibereiding econo mischer. „Wij hebben hier in Vlaardingen al volop werk. En omdat we hier middenin een dynamisch gebied zijn gevestigd verwachten we ook in de komende jaren een grote aflevering. Voorlopig blijven auto's van de Befaro met de Befaro-chauffeurs nog rijden. Maar het is de bedoeling dat langzamerhand in Vlaardingen eigen auto's gaan rijden met chauf feurs, die in Vlaardingen wonen. Overigens ts uitbreiding van de cen trale geleidelijk aan ook te verwach ten", zo deelden bestuursleden ons gisteren mee. Bestuursleden, omdat de .Neerbos- Befaro" N.V. een Raad van Bestuur heeft, die bestaat uit de heren B van Neerbos, F. B. van Neerbos. J, M. André de la Porte en H. van Dru- nen Uttel. Met de dagelijkse leiding belast zyn de heren M. H. Kranen donk en W. H. v. d. Kaay. De doseercentrale zelf is allerminst een arbeidsintensief bedrijf. Slechts één man is nodig om de hele beton- mortelinstallatie te bedienen. De rest van het -personeelischauffeur, ;En de" schepen «van de binnenvaart voeren cement, grind en zand aan tot vlak naast de installatie.-Twee op- slagsilo's (inhoud 300 en 500 ton) naast de fabriek zorgen ervoor, dat er ook bij mist of vorst geruime tijd voorraad is! Advertentie LM. VERKOOPT U EEN KOSTUUM MET PERFECTE PASVORM? HERCNiaeOlN® fjOOGSTBAAT 1M sotiecw» Advertentie l.M. 8R0SRSVCST93 T(1.67937 SCHlWm VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Gigi. MONOFOLE-THEATER, 2, 7 én B U.: De dokter van Stalingrad, Apotheek: Gouka, Hoogstraat 28, Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Leven om te fotograferen (foto's van Ed van der Elsken). Diversen: STADHUIS, 8 uur: PJCS, cpenbitr» vergadering Jeugdgemeentéraad. STEDELIJK MUSEUM, 8.15 uur: Ver- Vrienden van het Museum, demon stratie-avond over grafische kunst, STERREBOS (Zandvlakte), 8 uur: Circus Mexico, gala-voorstelling. ARCADE, 8 uur: Kon. Wlibelmin» ronds, propagaada-fllmavoad VOLKSGEBOUW, S uur: Grafische Bond, vergadering. MUSIS SACRUM. 8 uur: SG-fconeel- wedstrijd. Geron brengt „Het on stuimige hart". IRENE, g u.: Kerkkoor Opstandings kerk, feestavond. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur: Gigl. MONOPOLE-THEATER. 2, 4.15. 7 ett 9.15 uur: De dokter van Stalingrad. Apotheek: Gouka. Hoogstraat 29. Tentoonstel! Ingen: STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Leven om te fotograferen (toto's van Ed an der Elsfcen). Diversen: STERRELOS (Zandvlakte): circus Mexico. 3 uur matinee. S uur avond voorstelling SFORTFCXDoENBAD, 5,30 uur- af- zwemfeest, VOLKSGEBOUW, 8 uur: toneelavond MUSIS SACRUM. S uur: Hennes-" DVS, feestavond.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1