Lichte helmen: directeur Verhlifa beschuldigd Oppositie, taak voor -generatie die dit werk nog niet kent DE KABINETSVORMING: FEITEN EN FANTASIEËN HEELAL HEEFT EEUWIGE JEUGD ZEGT RUS Parkeermeter op komst ZONDER COMMENTAAR WD-geestdrift bekoeld door hoge AR-eisen? 1 "JA lil'J Spreeuwenpraat Gratis gireren voor geschenk aan Koningin vond dief Minister waclit rapport af Samkalden in Amsterdam: Nieuwe vrienden Spit,Spierpijn Hl. Helievuren stoken Voordelige kernenergie 'HET VRIJE VOLK ZATERDAG 11 APRIL 1959 PAGINA 3 Dank ZO Haringvliet-brug'- (Van onze sociaal-economische redactie) Minister Zijlstra heeft thans eindelijk hekend gemaakt welke gemeenten in aanmerking zuilen komen voor.stimulering van industrievestiging. Blijdschap en teleurstelling, dat is onze eerste indruk van da reactie, die de beslissing van de minister van Economische, Zaken in de ontwikkelingsgebieden in het noorden van het land. en in de andere stimuleringsgebieden heeft gewekt. (Van een onzer verslaggevers) 'De oppositie die de PvdA straks zal gaan voeren als zij daar toe geroepen mocht worden, moeten we zien als een nieuwe taak die alleen hekend is bjj hen, die actief in de SDAP hebben gestreden. In de PvdA zal die oppositie echter moeten worden gedragen door een generatie die 25 jaar jonger is en dat werk voor een belangrijk deel niet kent.' Niet ver genoeg In Friesland daarentegen is men van oordeel, dat de minister juist voor deze gebieden niet ver genoeg is gegaan. Lopende jaar Reeds voor het lopende begrotings jaar zal als eerste stimulering het grootste deel van het voor een vijf jarenplan uitgetrokken bedrag van 17,5 miljoen ter beschikking komen. VERVOLG VAN PAGINA 3 'professor De Quay ontvangt naarstig allerlei meer of minder bekende politieke man nen en mej. dr. Marga Klompé hij leest rapporten, en brieven en geeft van tijd tot tijd een communiqué uit VELE VRAGEN NOG VOL MOED a& enige echte Verdienstelijke isotopen Voorzichtig met straling ,JHet is een won derbaar ietseen -moe der, Anderen mogen ons liefhebben. Onze moeder begrijpt ons." We geloven niet, dat wij deze regels gauw zuilen vergeten. Meldde ik u gisteren de ontvangst vaneen dikke veertig brieven, vandaag zijn wij ze ker tot boven de hon derd gestegen. Het aantal telefoontjes is iet minder, maar ook zéér respectabel. 33e neer 33© Haas heeft dus het „gedicht" waar het om ging. Maar er zijn ook nog enkele andere „moe dergedichten" opgeschreven. Mevr. W. van Diggele van het Hoge Hof te Rotterdam herinnert zich bijv. het volgende (niet zeer opgewekte) vers: „Daar komt een rouwkoets stapvoets aan, maar zonder bloemenpracht. Daar wordt een arme moeder naar het kille graf gebracht. Zij laat haar jongen nu alleen, die bij de groeve staat En snikkend ziet hoe moederlief voorgoed de kuil ingaat". Refrein: „Moeder waarom ging je henen. Wat heeft uw kind u misdaan? Dat ik als een eenzame zwerver al leen op de wereld moet staan. Moeder waarom ging je henen. Zeg mij wat heb ik misdaan? 't Enige kwaad wat een moeder ooit doet dat is van haar kind weg te gaan.' Weinig vrolijk is ook het gedichtje, aat mevrouw Van Laarhoven van de West-Varkenoordscweg te Rotterdam voor ons opschreef: ,Jn het huisje aan de overkant zijn de gordijnen, neer. Daar loopt een flinke jongeman ge bogen heen en weer. Mij bracht vandaag zijn lieve vrouw zoor altijd heel ver weg. Ik hoor zijn stem als ik mijn oor dicht aan zijn venster leg." Refrein: .Moeder ik kan je niet missen. Het is toch zo stil om. me heen. 't Is of het geluk van mijn leven als sneeuw voor de zonne verdween. Moeder ik kan je niet missen, 't Is toch zo leeg om me heen. Het brandt in m'n ogen en 't bonst in mijn hart. Ach moeder waarom ging je heen?" Bij het lezen van dit refrein zag Pieter 'm weer staan: de oude straat zanger uit mijn geboorteplaats, ver fomfaaide hoed in de hand en een stem als een bazuin. Ze zijn van onze straten verdwenen, die zangers van het zo heerlijk sentimentele le venslied. Vaak mis ik ze. En wat het moederlied betreft: ten slotte de heer J. Dlez uit de Orion- straat te Rotterdam, die in 1917 in een Woolworth-store (beroemd wa renhuis) te New York een reproduk- tie kocht van een schilderij, waarop een moeder met baby was afgebeeld. Het volgende gedicht stond erbij: „She labored and loved and was happy. For down deep in her kind heart she knew. Your kindness and love would repay her. For all that she did just for you." Vrvf vertaald: „Ze zwoegde en had lief en was ge lukkig. Want diep in haar warme hart wist ze dat jij haar met jouw warme liefde zou terugbetalen voor alles wat zij deed. alleen voor jou." Men schreef ook enkele regels over vader voor ons over: „Hij is niet al leen de man van de moeder. Hij is niet alleen maar de vader van 't kind. Hij is voor dat kind ook een oudere broeder. Hij is ook een raads man. Hij is ook een vrind." Wel, er is over vader nog meer te zeggen. Mevrouw I. C. Verhagen uit de Blijvenburgstraat te Rotterdam denkt aan de volgende woorden: „Wie weet den nood en breekt het brood in edel zei)-vergeten? Wie geeft den raad en leert de daad, wie is er wil en wete? De vader in wiens rustig oog we ons leven mogen schouwen. De man. die nooit en nooit bedroog ons kinderlijk vertrouwen." Mevrouw Boogaard heeft ook nog een mooi gedicht over vader: „Wat Vademaam tot kind'ren zegt. Wie kan ons dat beschrijven? Zo vroeg reeds in ons hart gelegd. Wie kan die naam verdrijven? Een vader is de sterkste kracht, waarop de jeugd kan bouwen. Niet een, die schenden kan de macht van 't kinderlijk vertrouwen." Ik beken t met de hand op m'n hart: deze spreeuwenpraat heb ik met zeer veel vreugde geschreven. Ik hou van die oude liederen. Wil men Pieter persoonlijk een plezier doen? Pan graag de tekst van een lied dat ik heel vroeger heb horen zingen, 't Gaat over een fiere jongeling die in 't woeste bergwoud door rovers wordt gevangen en voor zijn dood nog eenmaal zijn fiedel laat horen. Pe roverhoofdman wordt door 't fie- delspel ontroerd, laat de fiere jonge ling vrij en keert "t slechte leven de rug toe. En ziet daar blijken hoofd man en fiere jongeling broeders te zijn. 't Laatste regeltje herinner ik me nog goed: „Aan moeders hart rust een verloren zoon." 'n Dankwootd' tot besluit van de week. De familie J. J. van der Neut, Dahliastraat 6Sd te Rotterdam zegt: Onze twaalfjarige zoon was dinsdag 1 april haast Verdronken. Hij ging naar de rinses Trerie" aan de Park kade kijken, bbog té 'ver voorover en viel in het wdtèr. Dé mensen van de „Prinses Irenèf' hebben hem gered en een reuze goede verzorging ge geven. Heel hartelijk bedankt." Welk dankwoord Pieter graag overbrengt. Aanbod Een groot aanbod oox aan het einde van deze week. Met vreugde schreven wij op: kleding van H. uit de Iepenlaan en B. van de Fluttstraat, capsules en slgare- bandje8 van B. uit de Raephorstatraat, een ledikant met spiraal en bed van N. uit de Stationstraat te Schiedam, een schudbed van V. uit de Van LeeuweD- hoeckstraat te Schiedam, een eenpersoons ledikant met eplraal van L. uit de Rle- beekstraat. een tweepersoons ledikant roet spiraal van B. uit de Verboomstraat, vier stoelen van N. van de Sparrendaal, stoelen, tafel, een dressoir, een thee meubel en een ledikant van V. uit de Van Oosterzeestraat, een fauteuil en een mantel van Van SI. uit de Dr. de Visser- straat, een divan, een fauteuil en een gasstel van B. van do Bergslngel en een kinderwagen van Van Z. van het Cer- beruspad. Wij noteerden voorts: een groot aqua rium met tafel van De G. uit de Azalea straat. kinderkleding van Van B. van de MaldeDburg, een kokosloper en kleding van De B. uit de VUnderstraat, een kachel van Van der H. van de Bergslngel, een klnderleülkant van De J. uit de Aronskelkstraat, een tweepersoons ledi kant van Ten B. uit de Entrepotstraat en een rljksdwaalder voor de spreeuwen- pot van N. uit de Boomgaardstraat. Onze beste dank. PIETER SPREEUW. (Van onze parlements- redactie) Oplichting, bedrog en vals heid in geschrifte. Dat wordt een directeur en een verkoop leider van de N.V. Verenigde Blikf abrieken (Verblifa) te Doesburg ten laste gelegd. Zij zouden zich hieraan zelfs wil lens en wetens schuldig heb ben gemaakt subsidiair hun n.v. zich daaraan schuldig heb ben laten maken- Het bereft hier de levering door Verblifa van enige duizenden helmen aan Luxemburg. De helmen, waren ondeugdelijk: te licht. Toch stond er een goedkeuringsstempel in, nota bene van het Directoraat Materieel Land macht Het DML had met deze leve ring echter niets te maken, Hoe kwam dit stempel er dan in? Deze vraag heeft de Justitie lang durig beziggehouden. De keurmeester L. B. zou er de hand in hebben ge had. Hij zou het stempel hebben aan gebracht Inmiddels is hij reeds ver oordeeld tot twee jaar gevangenis straf wegens fraude bij de keuring van helmen voor het Nederlandse leger. Maar dat is een andere zaak, In de tenlastelegging tegen de top functionarissen van Verblifa is spra ke van drie artikelen van het Wet boek van Strafrecht die zij hebben .overtreden. Er staan resp. gevange nisstraffen op van ten hoogste 3, 1 en 5 Jaar. Of de verdachten hebben zelf de overtredingen begaan, of zij hebben het hun n.v. laten doen, aldus de be schuldiging, die dus uit zes onder delen bestaat De verdachten hebben daartegen een bezwaarschrift ingediend. .De rechtbank in Arnhem heeft hen daar over zaterdag in raadkamer gehoord. Donderdag besilste zij dat de directeur en de verkoopleider op grond van vijf van de zes onderdelen van de dag vaarding in het openhaar terecht zullen moeten staan. De verdachten, die al het mogelijke hebben gedaan en waarschijnlijk zul len doen om dat te voorkomen, heb ben nu drie dagen de tijd om tegen deze beschikking van. de rechtbank in hoger beroep te komen. Dan zal ■het Arnhemse gerechtshof in raad kamer moeten beslissen of zij zich al of niet in het openbaar voor de Arn hemse rechtbank zullen moeten ver antwoorden. Als het Hof evenals de recht bank van mening is, dat een open bare rechtszitting nodig is, kunnen de verdachten daartegen nog in cassatie' gaan bij de Hoge Raad. Daarna kun nen zij niets meer doen. Tot zolang kunnen zij in elk ge val niet terechtstaan. Het proces kan als het doorgaat dus nog wel even op zich laten wachten. (Van onze parlementsredactle) Autorijdend Nederland zal binnen afzienbare tijd ein delijk kunnen kennismaken met de parkeermeter. Minister Van Aartsen heeft zich name lijk verenigd met het advies van de commissie veilig weg verkeer om in bepaalde ker nen van de grotere steden par- keermeters te plaatsen. Voordat het echter zover is zal de motorrijtuigenbelastingwet nog moe ten worden gewijzigd, omdat er vol gens de tekst van de huidige wet geen andere belasting geheven mag worden voor het gebruik van de open bare weg. Tussen de Departementen van Ver- kere en Waterstaat en Financiën is nog overleg gaande hoe een wets wijziging geformuleerd moet worden, waardoor het heffen van een bijdrage van chauffeurs door middel van par- keermeters toch mogelijk kan wor den gemaakt. In het wegenverkeersreglement zul len vervolgens nog nadere bepalingen moeten worden opgenomen, zoals de hoogte van het tarief. Minister Van Aartsen is voorts van plan dit reglement tegelijk zoda nig aan te vullen, dat ook met de parkeerschijf proeven kunnen worden genomen naar het voorbeeld van de zogenaamde zone-bleu te Parijs. In deze nibriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. De heer Harenbosch is vice-presf» dent van het Europese parlement. Zes jaar geleden deed hij sös een van de jongste leden zijn intrede in het Nederlandse parlement, waar hij op viel als goed spreker en als vooruit strevend man. De vooruitstrevend heid bij de heer Hazenbosch kwam later niet meer zo op de voorgrond. Zijn eventuele vertrek uit de a.r.- fractie betekent een nieuwe aderla ting van deze reeds zwakke ploeg. De meesten vinden drs. Korthals echter te licht voor dit departement en achten het waarschijnlijker, dat hij bewindsman van Verkeer en Wa terstaat zal worden. De heer Kort hals is een 'prettige' liberaal al spreekt hjj zeer luid maar hij Is afhankelijk van prof. Oud. Dit de Volkskrant van 10 april '59. De hoofddirectie van de PTT In Den Haag. heeft telegrafisch alle directeuren of beheerders van alle postkantoren, hulpkantoren etc. in Nederland instructie gegeven, dat tot en met 18 april stortingen op giro 640000 Amsterdam ten gunste van de rekening Verjaarsgeschenk H. M. de Koningin kunnen plaatsvinden zonder heffing van rechten. Dit betekent dus, dat men behalve by alle bankkantoren, spaarbanken en boerenleenbanken nu ook op alle hoofd- en bijkantoren van, de Pos terijen kosteloos elke bijdrage, hoe klein dan ook, kan storten voor het verjaarsgeschenk van H. M. de Ko ningin. (Van een onzer verslaggevers) „Wat geeft die man veel geld uit aan zijn kanaries. Dat gaat beslist ten koste van zijn gezin. Laat ik se daarom maar weghalen." Met een glashard gezicht hield de 21-jarige stoker P. L. uit Utrecht dit originele pleidooi, toen hij zich vrij dagmiddag voor de Utrechtse politie rechter moest verantwoorden wegens diefstal van vijf kanaries ten nadele van A. L. uit De Bilt. „Mijn enige bedoeling was de Biltenaar een hartig lesje te geven en hem zijn. hobby af te leren," zo vervolgde de stoker zijn verdedi ging. De politierechter kon hem niet ge loven. L. had al vijf vonnissen we gens diefstal op zijn strafblad staan, terwijl nog twee voorwaardeiyke ver oordelingen als een zwaard van Da- moccles boven zijn hoofd hingen. En die zou iemand een lesje moeten geven? „U moet n zelf maar eens onder handen nemen," vond de politierech ter en vonniste met drie weken on voorwaardelijk. De officier vn- stitie was met zijn eis van er heel wat mil der geweest. Dit is de „fondvisore", een soort juke-box, die is uitgevon den door een fabriek in Rome. Het apparaat werkt precies als een „juke-box", maar bevat in- plaats van grammofoonplaten, korte geluidsfilms. Als men een muntstuk in de jondvisore stopt, hoort men via een luidspreker het geluid van een gekozen film, terwijl men deze op het beeld scherm vertoond ziet. (Van onze parlementsredactle) Minister Van Aartsen (Verkeer en. Waterstaat) wacht een rapportaf van de directeur-generaal van de Rijks waterstaat over een voorstel van de Flakkeese Gemeenschap de brug over het Haringvliet bij Numansdorp ver vroegd uit te voeren. Na ontvangst van dit rapport zal hij in overleg met zijn collega van Financiën zijn stand punt bepalen,' waarna hij de Staten- Generaal nader zal inlichten en zo nodig bepaalde voorstellen zal doen. Blijdschap, omdat men thans eindelijk aan de slag kan gaan met del verdere uitwerking van de ontwikkelingsplannen. de eerstkomende jaren meer gcio wordt uigetrokken. :Wij herinneren er in dit verband aan, dat in de eind vorige maand bekend gemaakte noordelijke 'claim nota* een bedrag van 2,6 miljard noodzakelijk wordt geacht voor dé eerste twintig jaar. De thans genomen maatregelen hebben, zoals de minister in zijn brief aan de provinciale besturen zegt, Biel! alleen ten doel de structurele werk loosheid te bestrijden, maar zijn ook doelbewust gericht op de noodzakelijk geachte spreiding van industriële werkloosheid. Er zal een tegenkracht worden geschapen tegen de zuigkracht van de industriële gebieden elders in het land. Om dit te bereiken, aldus minister Zijlstra, zal. echter concentratie van de ontwikkeling in een beperkt aan tal plaatsen moeten worden nage streefd. Op een drukbezochte kadervergade- Teleurstelling, omdat het voorlopig voor vijf jaren beschikbaar gestelde bedrag van. 7,5 miljoen bijzonder laag wordt geacht. In het Noordén, waar men meende te weten, dat in de nota van de informateur Beel over de politieke situatie zelfs een bedrag van vijftig miljoen wordt genoemd, had men een hoger bedrag verwacht. De reacties zijn overigens gemengd. In Groningen en Drente is men van mening, dat de minister er niet ver standig aan heeft gedaan, af'te wij ken van zijn oorspronkelijke voorne men de industrialisatie zoveel moge lijk in enkele gemeenten te concen treren. Men is daar van mening, dat de aanwijzing van enkele gemeenten, die als secundaire kernen worden beschouwd zal leiden tot versnip pering van krachten. Aangewezen als zogenaamde pri maire kernen voor de stimulering van de industrialisatie zijn: In Friesland: Drachten, Harlingen, Heerenveen, Leeuwarden en Sneek en voorts als secundaire kernen, die In het stimuleringsbeleid zullen worden! betrokken: Bergum, Kooteterfcille, Lemmer, Oosterwolde en Wolvega. In Groningen: Delfzijl, Groningen, Stadskanaal, Veendam en Winscho ten en voorts als secundaire kernen) Hoogezand, Leek en Ter Apel. In Drente: Assen, Emmen en Hoo- geveen en in de tweede plaats Coe- vorden, Klazienaveen en Roden. Over Meppel is nog geen beslissing geno men in afwachting van nadere maat regelen, die zullen worden uitgewerkt voor het aansluitende gebied van Noordwest-Overijsel. In Zeeland: Goes en Temeuzen en daarnaast nog Sint-Maartensdijk en Zierikzee. In Limburg: Weert en als tweede categorie Panningen en Venray. In Noord-Brabant in de ministeriële brief genoemd bij de tweede groep gemeenten zijn het BladeU Etten, Ouyk, Oas en Uden. Met de provinciale besturen van Noord-Holland en Ov'erijsel zal nog. nader overleg worden gepleegd over de te stimuleren plaatsen. De minister van Economische Za ken wil voorts bevorderen, dat voor verdere aanvullende maatregelen in ring van de PvdA in Amsterdam heeft prof. L Samkalden gisteravond een waarschuwende vinger opgehe ven. 'Wij[ zullen ook en vooral in de oppositie,' zei hij, 'het verenigings punt dienen te zijn en te blijven voor alle progressieve mannen en vrouwen van uiteenlopende levensbeschou wing. Door de vooruitgang van de tech niek en de voortschrijdende automa tisering is het aantal zogenaamde nieuwe middenstanders in de samen leving gegroeid. We zullen er ook In de oppositie voor moeten zorgen hen te behouden of te winnen. Ik verwaarloos niet de oude kracht van de socialistische beweging. Het constructieve vermogen van de PvdA wordt echter groter naarmate men er in slaagt meer groepen van de sa menleving aan te trekken. Wij blijven trouw aan de gedachte zoals deze heeft geleefd in de SDAP, maar we moeten haar tevens aan vaardbaar maken voor alle progres sief denkenden. Men blijft hem beschouwen als kan didaat voor een nieuw departemen! van Europese Economische Zaken maar de beslissing over de vorming hiervan schijnt onder andere af te hangen van de adviezen van minister Luns. die vandaag in Den Haag wordt terugverwacht. sommigen geloven, dat de heer Blaisse weliswaar is aangezocht als bewindsman, maar dat hij als minis ter zonder portefeuille in het depar tement van Buitenlandse Zaken zou worden belast met de Europese kwes ties. Als mr. Luns hier niet voor voelt, Het vaderland, voorgegaan door de pers, houdt zich intussen bezig met het gezelschapsspel van het kabi net formeren en het commentaar krijgen wij er viot bij. De fantasieën tieren welig, maar een oud spreekwoord zegt: "Wtuar rook is, is vuur' en tussen, de fanta sieën bevinden zich ook wei enige feiten. Het Algemeen Handelsblad heeft ja "Haagse politieke kringen' de volgen de ministers horen noemen: De antirevolutionairen prof. Zijlsta, mr. Van Aartsen en drs, Hazenbosch zouden de portefeuilles van Finan ciën, Verkeer en Waterstaat en So ciale Zaken krijgen: van de CHU zou mr. Helders weer naar het departe ment van Zaken van Overzee gaan en Jhr. mr. De Geer van Oudegein zou Binnenlandse Zaken krijgen; de WD zou drie ministers krijgen, na melijk drs. Korthals op Oorlog, mr. Toxopeus op Justitie en ir. Keyser op Landbouw. De overige portefeuilles zouden dan voor de KVP zijn. Hoe die ver deeld worden weet De Telegraaf: prof. De Quay minister-president, mr, T/tms Buitenlandse Zaken, mej. dr. Klompé Maatschappelijk Werk, mr. Cals Onderwijs, Andriessen Volkshuisvesting, mr. Blaisse Ec- -ia- mische Zaken. Maar andere luisteraars in "Haag se politieke kringen' weten te vertei len, dat mr. Blaisse Europese Zaken zou krijgen, een geheel nieuwe por tefeuille en dat mej. Klompé er Vo&SFeKcdheld hij tan kzjjgen s£ dat de gezondheidstoestand van de beer Andriessen hem niet toestaat minister te worden. Het Handelsblad schrijft: 'Aange nomen kan worden, dat de ministers Staf en. Witte niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wensen te komen en dat ook minister Struyc- kan wei niet meer zal terugkeren;' De Teiegraafllberalen zijn na hun lawaaiige verkiezingscampagne al op de terugtocht. De Telegraaf vindt, dat de WD met drie minis ters een al te bescheiden plaats in het kabinet zal innemen. Bovendien krijgen de ministers de verkeerde portefeuilles. Het blad schrijft: 'De stemmenwinst van de VVD is voor een niet gering deel te danken aan hen, die in. deze partij een zeker vertrouwen koesteren wat betreft haar bereidheid het staatsbeleid enigermate in anti-dirigistische rich ting te stureru Bij de weinig invloedrijke bezetting, die thans voor deze partij is gepro jecteerd, kan deVVD haar verlan gens gesteld, dat deze aanwezig 'zijn nimmer in daden omzetten.' Zulke zinnen moet men langzaam proeven. Het blijkt, dat De Telegraaf er nu niet meer zo zeker van is, dat bij de VVD werkelijk het verlangen bestaat in antidirigistische richting te sturen. En het verkiezóngskabaal wordt gekarakteriseerd als de bereid heid enigermate in antidirigisische richting te gaan. En zelfs van deze Advertentie IM. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg- met achteraf zo bescheiden doelstel ling zal wel niets komen, kondigt De Telegraaf aan. De lberale drs. Korhals is, naar Volkskrant 'meedeelt, 'een "T ge" liberaal, al spreekt hij zeer maar dat zij hem vergeven en he:. ,5 ook niet in te zien, waarom Juist een minister niet hardop zou mogen spreken. Een wezenlijk bezwaar signaleert De Tijd-Maasbode: De naam van drs Korthals wordt nog altijd voor het departement van Defensie genoemd. Ingewijden vrezen echter, dat het boven zijn krachten zal gaan.' Ook de Volkskrant is niet gerust: De meesten vinden hem echter te licht voor dit departement (Defensie) en achten het waarschijnlijker, dat hij bewindsman voor Verkeer en Wa terstaat zal worden.' Dat schijnt een departement voor zwakke broeders te zijn. De meeste bladen zijn van oordeel, dat het de schuld van de Partij van de Arbeid is, dat zij deze keer niet meedoet. De PvdA heeft gewild, dat er een regeringsprogratn zou ko men, waaraan de partijen zich zou den binden .En dat gaat niet, zo zeggen die bladen. Maar de NRC constateert heel nuchter: 'De formateur is natuurlijk verant woordelijk voor zijn methode en haar consequenties, dus ook voor het niet- deetnemen door een groep, die deze methode niet wenst te volgen.' De Volkskrant begint al te begrij pen, dat er aan die methode grote gevaren zijn verbonden en schrijft: 'Voorzover het om het bezwaar gaat, dat de PvdA bindende afspraken voor bet uitvoeren van het regeringspro gram wilde, kunnen wij ons voorstel len, dat de binding zo strak kan zijn, dat er voor het parlementaire stelsel al t» weinig ruimte overblijft. Aan de andere kant is echter evenzeer waar. dat een kabinet zonder rede lijke zekerheid dat het voor zijn pro gram voldoende medewerking zal vinden, t och ook aangeduid zou moeten worden als een hachelijk avontuur. Als de formateur nu vol doende houvast meent te hebben in hetgeen ook van VVD-zijde over zijn program is gezegd, dan moeten wij hopen, dat hij in dat vertrouwen niet zal worden beschaamd.' pt dan schrijft de Volkskrant dat een vooruitstrevende politiek het best tot gelding kon komen bij een samenwerking van de christelijke partijen en de PvdA. Maar, zo zegt het blad dan verder, ook zonder de PvdA kan er een chriatelijfc-sociale politiek worden ge voerd. En als nu de WD maar de moed heeft haar conservatieve aanhang te leur te stellen en mee te doen met die christelijk-sociale politiek, dan loopt bet nog wel los, zo peinst de Volks krant verder. Maar het blad schijnt er niet geheel zeker van te zijn, dat de WD tot deze politieke zelfmoord bereid Is, zou de heer Blaisse ïn aanmerking komen voor Economische Zaken. Prof. De Quay stelt zoveel prijs op het oordeel van mr. Luns, dat hij van plan schijnt hem vandaag van Schip hol af te halen om onderweg al te kunnen praten. De eerste bezoeker van de forma- :eur was vrijdag de liberaal Korthals. Aan te nemen valt, dat ook hij voor het ministerschap is gepolst. Maar voor welk departement? En zal hij bet doen? Het zijn vragen die de laatste dagen in Den Haag worden gesteld. Het enthousiasme van de liberalen >m aan een kabinet-De Quay mee te loen schijnt namelijk af te nemen. Dat wordt veroorzaakt door een aan le formateur toegeschreven streven! te komen tot een zetelverdeling' 7:3:3:2, d.w.z. zeven voor de KVP, drie voor de VVD, drie voor de ARP en twee voor de CHU. De antirevolutionairen gedragen zich alsof zij de verkiezingen heb ben gewonnen. Zij vragen drie zware portefeuilles, te weten Finan ciën (Zijistra), Sociale Zaken (Ha zenbosch) en Verkeer en Water staat (Van Aartsen) en bovendien wensen zij prof. Zijlstra als vice- premier te z'en. Voor de liberalen zou dan alleen Defensie, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en Justitie over blijven. Binnenlandse Zaken en Zaken Overzee schijnen namelijk te worden gereserveerd voor de CHU en dat nu vinden vele WD'ers een al lerminst plezierige positie. Er zal nog heel wat moeten worden gepast en gemeten om de zaak voor eikaar te krijgen. Nu reeds bekende kandidaten zouden wel eens verdron gen kunnen worden door thans nog onbekenden, wanneer dat beter kou passen in de politieke legkaart Prof. De Quay rol aardig moeien schipperen om 'positief reagerende groepen' niet uit elkaar te zien gaan, nog voor zij aan hun eerste openbare optreden toe zijn. Zelf heeft hij de moed allerminst verloren; hij denkt er nog niet over zijn opdracht terug te geven. Adverten tie I.M. 3*tkurtUO De heie Oeralketen zal voortaan deel uitmaken van Europa, terwijl de Kaukasus weer bij Azië ingedeeld zal worden, aldus een besluit van het Russische aardrijkskundige genoot schap, dat in het jongste nummer van zijn. orgaan De wereld rond voor deze verandering geologische redenen aanvoert heelal heeft de eeuwige jeugd- Dit geluid komt uit Rusland, waar de sterrenkundige Viktor Ambartsumjan verklaard heeft 'sterren in de maak' te heb ben aangetoond. Hij heeft melk wegstelsels ontdekt, waarin hevi ger natuurkundige processen gaande zijn dan tot dusver elders zijn waargenomen. Aldus het pers bureau Tass. Deze nieuwe soort melkwegstelsels zou niet-stationair zijn en bestaan uit gas, waaruit klaarblijkelijk nieuwe sterren ge boren worden. Ze zouden voorts een bron zijn van krachtige kos mische straling. De 'eeuwige jeugd' van het heelal is nu bewezen, roept Tass. Commentaar van elders onbreekt voorshands nog. Radioactieve isotopen hebben in 1958 de Amerikaanse indus trie meer dan 400 miljoen dollar bespaard, blijkt uit een enquête van het Atom Energy Centre. Het belang van isotopen zal in Neder land worden gedemonstreerd op de technische voorjaarsbeurs van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs te Utrecht van 15 tot en met 24 april. Wat doet men met isotopen? Te veel om op te noemen. Slijtage- onderzoek van motoren, grondon derzoek, medisch onderzoek, aller lei soorten van controle (lassen in oliepijpleidingen, zandgehalte in vloeistof bij bagger- en zand zuigers) en nog honderden (kos tenbesparende) dingen meer. We moeten op aarde hellevuren stoken. Dat zijn: laborato- riumtemperaturen van 10.000 tot 60.000 graden. Wat er bij meer dan 5000 graden precies ge beurt bij chemische en fysische processen weten we nauwelijks en boven 10.000 graden helemaal niet. Misschien valt er niets bij zonders te ontdekken. Misschien ook wel. Bij voorbeeld nieuwe ra ketbrandstoffen. In. elk geval zo betoogt dr. Aristid v. Grosse, Amerikaans natuurkundige moeten we het experiment doen. De Russen doen het vermoedelijk al en stel je voor dat ze iets be- belangrijks ontdekten! Voor het eerst heeft een onder neming het aangedurfd een atoomcentrale aan te bieden, waarbij voor de te winnen elek triciteit een produkticprijs wordt gegarandeerd. Dat aanbod is ont vangen door een groep Duitse elektriciteitsbedrijven en het komt van een .Duits-Amerikaan se onderneming. De beoogde atoomcentrale zou. stroom leveren voor een prijs die niet hoger is dan die van een moderne cen trale op steenkool- of oliebasis. Kinderen speelden in Schotland op een vuilnisbelt waar afval was gestort van een fabriek die lichtgevende wijzers en wijzerpla ten maakt. Vrijwel zeker hebben ze daarbij geen stralingsschade opgelopen, maar in het Lagerhuis zijn vragen gesteid, en de Britse regering overweegt nu een wets ontwerp in te dienen om het toe zicht op radioactieve afvalstoffen, te regelen. En in Wenen is een gesebchap deskundigen bijeen om de gevaren te bestuderen van het vervoer van radioactief materiaal. Een andere groepexperts werkt, eveneens In Wenen en eveneens voor het In ternationaal atoombureau, aan een algemeen stelsel van regelin gen om de veiligheid bij zulk ver voer te .garanderen,

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2