Aanleg van proefweg (op weke bodem!) in Kethel Verder gereedmaken van industrieterrein 39. i Ho f loges Toonkunstconcert op zeer behoorlijk peil .BRASSBAND' LEGER DES HEILS DIT WEEKEINDE IN SCHIEDAM m zijn 4Duizenden Schiedammers gunnen u deze penningf Klinkend feestprogram voor viering 30 april en 5 mei in Schiedam Vuile water in Delfland B. en W. van Schiedam stellen raad, voor: Veertig jaar in zoetwaren Gemengd Koor met première Frans Moonen dirigent bij jeugdconcert Inlijving BB'ers in Schiedam Voor Herenmode TSMCO driedammers onder elkaar 1 gfihA Meisje breekt been op speelweide ENGELEN Wisselkoersen Commissie is bijna klaar met studeren Actie voor geschenk i voor koningin j „REIZEN EN TREKKEN SN UW VAKANTIE" HET VRIJE VOLK VRIJDAG 17 APRIL 1959 PAGINA 5 Karakter veranderd WEER fel gekleurde sireep- bfazers Toneelwedstrijd Comedia Ouden van dagen Bergtoerisme (Van een onzer verslaggevers) De Vereniging Nationale Feest- en Gedenkdagen heeft voor de dagen 30 april en 5 mei een feestprogramma opgesteld dat er zijn mag, al is het wel zo, dat de verjaardag van de Konin gin in Schiedam uitbundiger zal worden gevierd dan de be vrijding, omdat de meeste mensen op de vijfde mei geen vrije dag hebben. VOOR BROMFIETSEN PANTALON DE BROEKENKONING Vooral jeugd Petticoats - Onderjurken - Gaines - B.H.'s enz. EXPOSITIEZAAL N.V. DE ARBEIDERSPERS Voorlichtingscentrum LEZINGEN in de Recreatiezaal In liet gebouw van de N.V. De Arbeiderspers, ingang Emantspad: (Van een onzer verslaggevers! De aanleg van een proefweg naar het gebied ten noorden van de Laan van Bol'es. waar in de naaste toekomst een groot complex woningen zal worden gebouwd. Het verlenen van een totaalkrediet van f 693.735 om het In dustrieterrein ten noorden van de Parallelweg gereed te maken. Het treffen van enkele urgente voorzieningen in het Stedelijk Museum, die een bedrag vergen van 3.980. Dit zijn enkele belangrijke voorstellen, die de Schiedamse gemeen teraad volgende week vrijdagavond te behandelen krijgt. De woningbouw tn Nieuwland is thans zover gevorderd, dat er reke ning mee dient te worden gehouden, dat over enige tijd begonnen zal moe ten worden met de bouw van een groot complex gedacht wordt aan 400 woningen üi Kethel. Dit com plex zal verrijzen ten noorden van de Laan van Botes, de enige plaats waar de gemeente nog voldoende grond in eigendom heeft. Om de bouw van het eerste com plex mogelijk te maken, zal een nieuwe straat moeten worden aange legd, lopende van de Schiedamseweg an westelijke richting langs de noord zijde van het Bad Groenoord. De ondergrond op de meeste plaat sen in Kethel is echter belangrijk slechter dan in Nieuwland het geval is. De straataanleg aldaar zal der halve duur zijn en te verwachten valt, dat het onderhoud in de toe komst grote bedragen zal wordcren. Naar het oordeel van de directeur van gemeentewerken verdient het daarom aanbeveling de mogelijkheid te doen onderzoeken een wegcon structie te vinden, die in de toekomst veel minder onderhoud vergt, zij het dat de eerste aanleg daarvan wel licht duurder uitkomt. Gemeend wordt, dat de nieuw aan proefobject zou zijn, daar de onder grond ter plaatse overeen komt met hetgeen in Kethel verwacht moet worden.. Reeds van het begin af zal er op deze weg een druk verkeer zijn. De weg zal een lengte hebben van ongeveer 350 m: deze kan dan wor den verdeeld in 7 proefvlakken, elk van plm, 50 m lengte en elk van ver schillende constructie. Aan de hand van de ervaring met deze proefvlak ken zal over enige tijd kunnen wor den uitgemaakt of een bepaalde con structie de voorkeur verdient. De kosten van de aanleg van deze proefweg worden begroot op 150.000 By" normale aanleg zouden deze op UO.OOO gesteld kunnen worden, zo dat met de proefneming een bedrag van 40.000 gemoeid ts. Met het oog op de mogelijkheid van de in de toe komst te bereifeetï besnzringeji ach ten B. en W. een dergelijke extra uitgaaf zeker gemotiveerd. De aanleg van het waterleidingnet, het laagspanningskabelnet voor de elektriciteitsvoorziening en de straat verlichting zullen bovendien in totaal 37.900 velgen. Reeds eind 1956 Reeds eind 1956 oordeelde men het nodig, dat voor de verdere ophoging van het Industrieterrein ten noorden van de Parallelweg en voor de straat- aanleg aldaar de nodige gelden ter beschikking zouden worden gesteld. Het betrof hier het gedeelte van het Industrieterrein omsloten door dc Schie. de Bettoweg en de Stricklede- weg tot de grens met Rotterdam. Tengevolge van de bestedingsbe perking was het toen niet mogelijk deze aangelegenheid bij de raad aan hangig temaken, doch werden alleen enige urgente werken in dit gebied, verband houdende met de voort schrijdende industrialisatie, ten be drage van 60.000 uitgevoerd. Thans is noodzakelijk, dat. voor het gereedmaken van het Industrie terrein het nodige krediet ter be schikking wordt gesteld. Hiermede zal gemoeid zijn een bedrag van 585.000. Advertentie LM. VRIJDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 UUr: Rivalen zien niet om. MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 uur: Kerels en kogels. Apotheek: Gouka en. Co., Groeaelaaa 127. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 vuir: Leven om te fotograferen (foto's v&n Ed van eer Elsken). Diversen: CLUBHUIS ST. JORIS DOELB, 7.30 10.30 uur: Cluteuba. MUSIS SACRUM. 5 uur: Bedrijven, feestavond. IRENE, 8 uur: Comer.lusschool B, ouderavond. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur: Rivalen zien niet om. MONOFOLE-THEATER, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur: Kerels en kogels. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 127. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Leven om te fotograferen (foto's vso Ed van der Elsken), Diversen: CLUBHUIS ST. JORIS-DOELE. 230—5 en 73012 uur: Clutenba. STEDELIJK MUSEUM, 8 uur. Ver.. Vrienden van het museum. Jaar vergadering gevolgd door concert. MUSIS SACRUM, 8 uur: Personeels vereniging Vegla, revue „Cocktail en confetti". JULIANAKERK, 3 uur: Nationaal muziekkorps Leger des Hells, con cert. VOLKSGEBOUW, 8 uur: Het Voet licht. toneelavond. TTVOLI. 3 uurCcmcd'.a: toneelavond. ONS GEBOUW, 8 uur: Ruimte, dans avond. Een deel van de Overschieseweg komt te vervallen. Tussen de beide in stand gebleven gedeelten, van de Overschieseweg zal een verbreding worden gelegd. Het ontwerp van een besluit tot onttrekking aan het open baar verkeer van het betrokken ge deelte van de Overschieseweg zal de raad binnenkort ter vaststelling wor den aangeboden. Ten behoeve van de gas-, water en elektriciteitsvoorziening, verband houdende met deze straataanleg, zal nog een bedrag van 108.735 nodig zijn. De Commissie voor het Stedelijk Museum heeft zleh tot B. en IV ge wend met een schrijven, waarin er po gewezen wordt, dat in de loop van de tijd het karakter van het Stedelijk Museum volkomen veranderd is. Lag eens de nadruk op het provisorisch en ongeselecteerd bewaren van his torische voorwerpen, thans wordt mede een groot aantal kunstwerken in eigendom of in bruikleen bewaard en getoond op tentoonstellingen van uiteenlopende aard, die vooral de laatste jaren een steeds hogere assu- rantiewaarde vertegenwoordigen. De Commissie ziet zich ten gevolge van een en ander gesteld voor tech nische problemen, waarvan er enkele dringend om een oplossing vragen, andere op wat langere termijn kun nen worden bezien. Het meest klem mende vraagstuk acht de Commissie dat van temperatuur en vochtigheid. De aanwezige stoomverwarming wordt overdag veel te warm en des nachts veel te koud, waardoor regel matig schade valt te constateren aan schilderijen, houtwerk van lijsten. spieramen. meubelen en schotten. Ter zake van het temperatuur- verloop stelt de Commissie voor, In het depot één of twee elektrische olie-radiatoren te plaatsen, uitgerust met thermostaten. Dit zal een oedrag van ten hoogste 500 vergen. T.a.v. de vochtigheid, die m het gebouw regelmatig oploopt tot ze/r hoge percentages, geeft de commissie in overweging een ontvochter met hygrostaat van het type „Humezair" te installeren, speciaal bestemd voor het depot, maar tevens geschikt om in een zaal t.e worden opgesteld. Met de aanschaffing en installering daar van zal een bedrag van ca. 2000 gemoeid zijn. Vervolgens wijst de commissie erop. dat liet museum met een groot tekort aan kastruimte kampt. Voorgesteld wordt daartoe een zelfdragende sta len combinatie aan te schaffen, die geschikt is voor uitbreidingen en die ook in onderdelen verplaatsbaar is. Blijkens een ontvangen offerte zal deze kast een uitgave van 68C ver gen. Voorts is het noodzakelijk de muren, waarvan de bekleding geheel door vocht is verteerd, te herstellen en vocht-afstotend te maken en in enkele muren scheuren te doen dich ten. Hiermede zal een bedrag van ten hoogste 800 gemoeid zijn. Advertentie 111. Advertentie I.M. HEREN KL&D1NG HC?OGSTRA«r SCHIEDAM Niet de penning mag waarde voor u hebben, doch de gedachte dut er duizenden Schiedammers zijn, die u deze penning gunnen," aldus sprak gisteravond in de bovenzaal van Beyersbergen de voor zitter van de Schiedamse Gemeenschap, de heer M. Hol, tot de heer G. J. W, Brand, die hij de penning van verdienste van de SG uil- reikte, omdat hij 25 jaar als leider aan de gymnastiekvereniging THOR-verbonden was. „De gymnastiekvereniging mag blij zijn, dat ze u 25 jaar hebben kunnen strikken als leider," aldus de heer Holl. „Ook de schiedamse Gemeen schap is U grote erkentelijkheid ver schuldigd, want nooit deden wij te vergeefs een beroep op u." De heer Brand verleende onder meer zijn me dewerking aan de jaarlijkse revue en verrichtte belangrijk werk in de SBLO. „Uw grootheid ligt niet in grote daden, doch veel eerder in de veie kleine dingen, die u zoveel voor de vereniging heeft gedaan." „Persoonlijk acht ik jou heel hoog.'" zo ging de heer Holl verder, „ik heb een groot respect voor het werk dat je hebt gedaan. Je bent een vent uit één stuk!" De leuze „Eendrachtig samenstre- vend", die op de penning van ver dienste staat te lezen is voor de heer Brand eigenlijk het intrappen van 'n open deur, zo vond de heer Holl. Een gymnastiekvereniging kan immers al leen maar tot heil van het volk zijn als er eendrachtig samengestreefd wordt, „Deze penning mag voor de heer Brand een herinnering zijn, dat hij vijfentwintig jaar eendrachtig samengestreefd heeft," aldus besloot de heer Holl, Goede harmonie De erevoorzitter van THOR, de heer Van Schie, had dc heer Brand even te voren de gouden penning van verdienste van de vereniging uitge reikt. Het feit dat de heer Brand al 25 jaar technisch leider was, getuigt van een goede harmonie tussen be stuur en technische leiding, zo zei hij. „Ik ben ervan overtuigd, dat honder den Schiedammers van uw lessen hebben geprofiteerd," De heer Van Schie sprak voorts nog enkele afscheidswoorden tot de heer M. Holl. die binnenkort onze stad gaat verlaten. „Ik hoop dat u in uw nieuwe woonplaats al hetgeen mag vinden, dat u er verwacht." Op de vergadering, die aan de hul diging was voorafgegaan, was het voltallige bestuur herkozen. Er wer den enkele suggesties gedaan om een jeugdraad en een oudereommissie in te stellen. Aan de heer Th, van Weer kom werd voorts een gouden insigne uitgereikt, omdat hij vijftig jaar lid was. Na afloop bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Het onlangs hier ter stede ge stichte jeugd- en jongerencentrum Ruimtegaat zich zaterdagavond aan Schiedam voorstellen. Ter ken nismaking wordt in Ons Gebouw aan de Stadhouderslaan (achter het Ju- lianapark naast de tennisvelden) een. groot bal gegeven, waarop alle jon geren boven de vijftien jaar van harte -welkom zijn. Het feest begint om acht uur en de toegang is geheel gratis! Deze dansavond zal de inset vor men van een hele reeks activiteiten vanRuimte". In de komende weken sullen in Ons Gebouw verschillende inleidingen over oude en moderne jazz -wórden gehouden en op 2 mei volgt weer een grote dansavond, dit alles onder hel motto „Hoe meer jonge Schiedammers er komen, des te beter het is". Dc toneelwedstrijd van de Sectie Toneel van de Schiedamse Gemeen schap, waaraan, acht verenigingen hebben deelgenomen, is afgelopen. Vrijdagavond 24 april wordt in Musis Sacrum de beslissing van de jury be kendgemaakt en zal wethouder mr. M. J. M. van Kinderen de prijzen uitreiken. Een. en ander zal worden vooraf gegaan door de opvoering van de eenakter „Nummer 333", ioaarin al lemaal leden van de bestuursraad van de SG spelen: mevr. M. A. C. Taverne-van Campen, mej, A. E. D. Noordegraaf. N. J. J. van Baarle, P. Groenendaal, L. Kamp, C. Lands bergen en. C. Rauws. De regie is toe vertrouwd aan SG-voorzitter M.Holl. Deze bijeenkomst begint om acht uur. Toegangskaarten, zijn ad. f 1,25 verkrijgbaar bij het VW-huisjeindc Plantage. Vanaf maandag is er plaatsbespreken. Het Schiedamse toneelgezelschap Comedia geeft zaterdagavond in Ti- voli een opvoering van .Drijfzand", een spel in drie bedrijven van Mare Fontenel en Oscar Ferket, Aanvang acht uur. Na. afloop volgt een ge zellig samenzijn. Dé Algemene Bond van Ouden van Dagen houdt dinsdagmiddag om twee uur een ledenvergadering in het Blauwe Huis aan de Lange Nieuw- straat. Op de agenda staat os. een bespreking van de beschrijvingsbrief voor het congres dat op 21 mei in Utrecht wordt gehouden. In de cursus toerisme houdt de heer A. Oostwal uit Amsterdam dins dagavond in het Volksgebouw voor de leden van het IvAO een lezing over bergtoerisme. Het gesprokene zal worden toegelicht met kleuren dia's over o.a. het leven in een hoog gelegen berghut, het redden uit gletsjerspleten, skiën op gletsjers en berg- en dalwandelen. Aanvang acht uur. 1 Op de speelweide aan de Dr. Co- lijnstraf.t" t° Schiedam is gistermid dag de elfjarige Marianne Verhagen van een klimtoestel gevallen. Zij moest met een gebroken dijbeen in het Gemeenteziekenhuis worden op genomen. Advertentie LM. Vandaag is het veertig jaar gele den, dat de heer A. J. van Alphen. als vertegenwoordiger in dienst trad bij de firma A. Jurgens Zoon, groothandel in zoetwaren te Schie dam. Morgenochtend zal hem op het stadhuis door burgemeester mr, J. W. Peek een koninklijke onderscheiding worden uitgereikt. Woensdagmiddag recipieerfc de heer Van Aiphen van 3 tot 5 uur in hotel De Kroon. Advertentie IJVI. Ctfl.siusscr, 12 (li. j».K.O,laan)f tel, 66852 HOOGSTRAAT SS - TELEFOON 68981 Op 23 april zal de Schiedamse opera- en operettevereniging „Ge mengd Koor" In Musis Sacrum een opvoering geven van de komische operette ,Der Obersteiger". CatI Zeiler, de door „Der Vogel- handler" zo beroemd geworden com ponist, maakte ook de muziek voor „Der Obersteiger", laatstgenoemde operette is evenwel bij het publiek minder bekend, hoewel de muziek minstens zo mooi is. Tot heden toe, werd „Der Oberstel- ger" nog niet in Schiedam opgevoerd, zodat „Gemengd Koor" dus voor een première zorgt. De Nederl. bewerking is van Joop v. Dijssel. Het geheel zal onder leiding staan van de dirigent K. W. van Bijnen uit Botterdam. Aangereden door een auto werd gistermiddag de zesjarige Wil- nelmitia Nettebreier toen zij van achter een stilstaande auto de Overschiesestraat te Schiedam over stak. Zij Ucp een buil en schaafwon den op. Door krachtig remmen voor kwam de automobilist, A. O., erger. Dc feestelijkheden op 30 april be ginnen met een mars door de stad en een aubade voor het stadhuis door de harmonie-orkesten OBK, Harpe Davids en Crescendo en het Vendel Schiedam van de Oranje Garde. Vooral de kinderen komen deze dag goed aan hun trek! 's Ochtends een kindervoorstelling in het Pas sage-theater (film) en de finale van het voetbal- en handbaltoernooi op Boshoek, 's middags kinderwedstrij- den op de Maasboulevard in de Nas- saulaan, in de Prins Berhhardlaan en in het Sterrebos. Een gloednieuw nummer in het feestprogramma vormen de schiet wedstrijden, dié bijna de gehele dag door tot zes uur 's avonds in het Beursgebouw worden gehouden en waarvoor aantrekkelijke prijzen be schikbaar zijn gesteld. Diverse sportevenementen staan de Schiedammers op 30 april te wachten: 's middags een wielerwed strijd in Nieuwland en 's avonds de monstraties gymnastiek en judo. De viering van koninginnedag wordt 's avonds gesloten met een openluchtbioscoop op de Broersvest, gevolgd door een taptoe op de Grote Markt, waaraan alle negen harmo nie- en fanfaregezelschappen hier ter stede deelnemen; twee evene menten die vorig jaar bijna zesdui zend toeschouwers op de been brach ten. Het feestprogramma van de vijfde mei is voornamelijk afgestemd op de jeugd, 's Morgens om half elf is er in de Plantage een jeud-appel waar aan het Schiedams Politie Muziek- Gezelschap meewerkt. "s Middags is er een kindervoor stelling in Musis Sacrum, die wordt verzorgd door de Fantasto's met de Kinderrevue Met de jeugd in Sprookjesland, 's avonds is er evenais vorig jaar een groot bevrijdingsbal in het Beursgebouw, waar de band van Jack Wilson zal musiceren. Van zelfsprekend wordt er weer een licht- stoet georganiseerd, die een nog gro ter succes belooft te worden danvorig jaar. Zij die aan deze stoet willen deelnemen, worden wel verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven. (Van een onzer verslaggevers Opmerkelijk stil en aandachtig heeft een. jeugdig publiek van leer lingen van Schiedamse ulo- en nij verheidsscholen gistermorgen in het. passage-theater geluisterd naar be kende werken, van Verdi, Mozari en Tsjajkowski, die met verve toerden uitgevoerd door het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Voor de eerste maal zagen wij Frans Moonen als dirigent bij een pedagogisch jeugdconcert aan het werk en reeds deze eerste keer heeft hij bewezen, dat hij zowel letterlijk als figuurlijk de goede toon weet te treffen om de aandacht van jeugdi ge toehoorders te vangen. Zijn uitleggingen vooraf waren vlot en duidelijk, met vermijding van alles wat naar schoolsheid zweemde. Het programma was gevarieerd en goed afgestemd op de ontvankelijk heid van dit publiek. Het. RPhO speelde de ouverture La Forzs, del Destlno van Verdi, de laatste twee delenuit de Linzer-symfonie van Mozart en enkele delen uit de No tenkrakersuite van Tsjajkowski. Engels pond 10,621—10,62? Amerik. dollar 3,77-^3,77a Franse frank 76,87*—76(97» Belgische frank 7,56—'7,563 Zwitserse frank87.20587,25* Zweedse kroon 72,90—72,95 Duitse mark 80,179022 Deense kroon 54,761—54,81$ Noorse kroon 53,OU53,06* Canada 3,91-ft—391.& Italiaanse lire 60.75160,80* Oostenrijkse schilling 14,571—14,58* Advertentie I.M. Dinsdagavond vindt in Musis Sa crum aan de Lange Haven de inlij ving plaats van de 255 Schiedam mers, die pllchtnoodwachlers zijn bij de Dienst Bescherming Bevolking. De heer A. L. Nouwens, hoofd van de BB in de A-kring Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen, zal op deze avond de gang van zaken uit leggen, waarna de pllchtnoodwach- ters de verschillende papieren krijgen uitgereikt. De zaal zal veranderd worden in een groot kledingmagazijn, want hier wordt ook de uitrusting verstrekt. De pUchtnoodwachters zijn al bij de ver- schillerude diensten ingedeeld. Na af loop kunnen zij de eerste gulden aan presentiegeld incasseren. (Van een onzer verslaggevers) Het probleem van de vervuiling cn de verailtlng van het water in de boezem van Delfland is mogelijk een stapje dichter b|j een oplossing, zo het al kan worden opgelost, Dc com missie, die na de vele klachten over verzilting, vervuiling en vissterfte door de. aanwezigheid van zuurstof- arm water, werd ingesteld, is thans vrijwel klaar met studeren. Volgende week zal zij, zo werd gis teren door dijkgraaf mr. dr. J. Win- semius aan de Verenigde Vergade ring van Hoofdingelanden meege deeld. rapport uitbrengen aan het college van dijkgraaf en hoogheem raden. De meest gesorteerde speciaalzaak RQTTEKDAMSEDI.IK. 339 - SCHIEDAM - TELEFOON 67550 Sober en eerbiedig was tijdens het Toonkunstconcert gisteravond in Passage de herdenking van Eduard van Beinum: bij de uitvoering van Beethovens Eroïca werd na het beëindigen van het tweede deel, de Treurmars,-staande een minuut stilte in acht genomen. Het concert werd ditmaal gegeven door het Brabants Orkest. In de negen jaar van zijn bestaan heeft dit ensemble zich de naam verworven van het beste orkest buiten de drie westelijke provincies: een naam. die het tijdens dit concert, ofschoon niet geheel met hetzelfde elan spelend als verleden jaar in de Grote Schouw burg, toch zonder twijfel eer aandeed. In eik geval lag het uitgevoerde programma behalve de Eroïca de Sinfonia in Bes van Christian Bach en de symphonie Concertante van Mozart gemakkelijk binnen het bereik van de Brabanders. Als tour de force kan men laatstgenoemd werk beschouwen, waarin eerste concert meester Pierre Jetteur en solo-altist Dick Vos als solisten optraden. Helemaal geslaagd was deze ver tolking niet, hoewel de beide so listen en het orkest afzonderlijk uit stekend musiceerden. Dirigent Hein Jordans wist het orkest zelfs bij zonder intiem bij de solisten te doen aansluiten. Maar de tempera menten van Jetteur en Vos lopen te zeer uiteen om tot een geheel bevredigend resultaat te komen. Het contrast tussen de rustige, vrij brede toon van jetteur en het op zich zelf zeker niet lelijke, nerveuzere vi brato van Vos werd nog geaccen tueerd door het verschil in toon: Vos' altviool klinkt zelfs op de a-snaar nasaal eti is veel zwakker dan de mooie, glanzende toon van. de viool van Jetteur. Onoverkomelijk waren deze moei lijkheden echter niet, en het vrij tal rijke publiek is dan ook niet be schaamd in het vertrouwen, dat het in dit voor Schiedam zo goed als on bekende orkest heeft gesteld. RIEN ODWERKERK g De Vereniging Nationale |j Feest- en Gedenkdagen is aangewezen als plaatselijk =e s comité, dat in Schiedam de s actie voor het verjaardagsge-, s s schenk voor- koningin Ju- §f liana zal voeren. Het comité s is al druk in de weer, want g g volgende week zaterdag reeds U moet het in het hele land f§ voor dit doel bijeengezamelde g geld reeds zijn afgedragen. De s s VNFG wijst erop, dat vereni- g j§ gingen, instellingen en bedrij- g s ven via alle plaatselijke ben- s s ken en spaarbanken stortin- g g gen kunnen doen, In alle s openbare gebouwen en bij s H sommige middenstanders en g g particuliere instellingen zul- s len bussen worden geplaatst, s g Ook op de scholen zal een ac- g s tic worden gevoerd. Zoals bekend, houdt konin- g g gin Juliana het verjaardags- g s geschenk niet voor zichzelf s maar zal zij het geld schen- g g ken aan verscheidene sociale g 1 instellingen. g Advertentie IM. Op uitnodiging van de plaat selijke afdeling van het Leger Ties Heils zal het Nationaal Muziek korps, o.l.v. kapelmeester Bernard Verkaaik, op zaterdag 18 en zon dag 19 april een bezoek brengen aan Schiedam. Burgemeester mr. J. W. Peek zal het muziekkorps op het stadhuis ontvangen. De komst van di( muziekkorps heeft ook de belangstelling van de Schie damse Gemeenschap en het Schie damse muziekleven. Twee muziek korpsen, St.-Ambrosius en Crescendo zullen als afgevaardigden van de bij de Sectie Muziek van de SG aange sloten verenigingen erop uit trekken om het Nationaal Muziekkorps za terdagmiddag bij aankomst aan het station te begroeten en het in mars naar het stadhuis te geleiden. Het Nationaal Muziekkorps werd in 1947 door commissioner Charles Dur- man opgericht met het doel om in landelijk verband grotere activiteit te kunnen ontplooien, bij liet evan geliseren door middel van de muziek en om te kunnen beschikken over een goed „getraind" muziekkorps voor bijzondere bijeenkomsten. Sinds de oprichting heeft het mu ziekkorps ten volïe aan het doel be antwoord, iedere maand is het inge zet om de activiteit van een plaatse lijke afdeling cè versterken. Bij zulk een bezoek wordt één concert gege ven om de kosten (reiskosten) te dek ken en 's zondags verleent het mu ziekkorps medewerking aan de bij eenkomsten of het concerteert in ge vangenis, ziekenhuis of sanatoria. De leden van bet Nationaal Mu ziekkorps zijn allen heilsoldaat en lid van één der Leger des Heils-muziek- korpsen, verschillende leden zijn ka pelmeester van een plaatselijke afde ling. De leden van dit muziekkorps hebben zich verbonden om zonder enige vergoeding (met uitzondering vari reiskosten; medewerking te ver lenen. De instrumenten van het muziek korps zij naüe vervaardigd in de in strumentenfabriek van het Leger des Heils te St. Albans (bij Londen). De muziek die gespeeld wordt is gecom poneerd of gearrangeerd door heils soldaten uit aïle delen van de wereld. Verschillende van deze componisten, onder wie Eric Ball en Eric Leidszen, zijn ook buiten de Leger des Heiis- kringen goed bekend. Het Nationaal Muziekkorps werd ook ingezet voor activiteit in Enge land, Denemarken, Zweden en Bel gië en op 2 mei a-s. vertrekt het voor een maand naar de Verenigde Staten én Canada op uitnodiging ran de Staf Band van het Leger des Heils te New York. (De muzikanten heb ben hirvoor vorig jaar hun vakantie laten staan). In de volgende plaatsen zal het muziekkorps medewerking aan bij eenkomsten en concerten geven: New York, Washington, Harrisburg, Al bany, Altona, Fitsburg, Buffalo, Cleveland, Chicago, Toronto, Mon treal, Ottawa, Hartford, Boston, Hol land, Utica, Syracuse en Portland. De kapelmeester van het Schie damse korps is solo-comettist van het Nationaal Muziekkorps, voor hem is het bezoek agn Ottawa van zeer grote waarde, want hij hoopt daar elf van de muzikanten te ontmoeten, die vanuit Schiedam naar Canada emigreerden en daar in het sorps van het Leger des Heils muzikant zijn. Programma voor zaterdag 18 april: 16.10 uur: aankomst aan het station; daar wordt het Nationaal Muziek korps begroet door St. Ambrosias, Cresendo en liet muziekkorps van liet Leger des Heils te Schiedam. Na de begroeting volgt een mars naar het stadhuis waar het Natio naal Muziekkorps door de Burge meester wordt ontvangen, na deze ontvangst trekken de muziekkorpsen naar het gebouw van het Leger des Heils aan de Lange Haven, Om acht uur 's avonds geeft het Nationaal Muziekkorps een concert in de Julianakerk aan de BK laan. Op zondag 19 april is het program ma als volgt: tien uur v.m. mede werking aan Heiligingssamenkon.sten in. het gebouw van het Leger des Heils, 15.30 uur openluchtconcert op het Plantagepodium, 19.30 uur mede werking aan de bijeenkomst voor buiten kerkelijken van het comité „Schiedam voor Christus" In de Julianakerk. SLAAK (bij het Oostplein) - ROTTERDAM A.P.-BOEKWINKEL reis- en taalgidsen, streekbeschri)- vingen, wandel- en autokaarten, vakantlelectuur. gezelschaps- en jongerenreizen naar vele landen, bungalows in Nederland en Chalets en Ferien- wohnungen in buitenland, privé- reizen. excursies, weekends, fiets-, wan del- en bustochten, kamperen, natuurvriendenhuizen in binnen- en buitenland, tochten voor gemo- toriseerden. buitenlandse natuur- vriendenreizen. VAN 18 APKIL TOT 16 MEI A.S. GEOPEND: dagelijks van 9—5 uur. 's Avonds op 20, 25, 27 april en op 2. 6. 8 en 11 mei van 710 uur. Op Hemelvaartsdag van 10—4 uur. GESLOTEN: op zondagen en op 1 en 5 mei. TOEGANG VRIJ. Reisbureau ...DE VRIJE WERELD" I.v.A.O. DE NATUURVRIENDEN DIRECTIE „HET VRIJE VOLK" Zaterdag 25 april: „Vakantie in het buitenland". Praatje door T. Tjebbes, dir. „De Vrije Wereld". Vertoning van films en dia's over Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Zweden. Optreden van De Spelbrekers. O.a.v. „De Vrije Wereld". Tel. 112280. Causerie door drs. J, Mennema, met kleuren dia's, over „Rotterdammers waarheen? Re creatiemogelijkheden rondom onze stad", o.a.v. het I.V.A.O. Inleiding door Jaap van Dijk, met kleuren dia's, over zijn reizen door Joegoslavië, o.a.v. het I.v.A.O. Filmavond voor gemotoriseerden. O.a. de films „Veilig Rijden" en „Stadion-Sterrit", o.a.v. het I.v.A.O. Toegangskaarten zijn a 50 cent verkrijgbaar bij de portier van „Het Vrije Volk" hoofdingang Slaak, Rotterdam; by Burggraaf f, Madelief- straat 38A en op het kantoor I.v.A.O., Heemraadssingel 170. Zaterdag 2 mei: Woensdag 6 mei: Vrijdag 8 mei;

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2