VIJF jaar geëist voor doodslag op Wim de la Parra fsso) GAS WD IS BEREID TOT HULP AAN DE QUAY Oud: wij moeten ons best doen voor kabinet-De Quay *WB 1 MAGDA JANSSENS VIJF EN ZEVENTIG m m Henry Denny behouden in haven ZONDER COMMENTAAR Silvester mag niet spelen in Blokker Studenten stelen 'hoestbui' van Dorus Spreeuwenpraat Er zijn flessen en FLESSEN HET GAS IN DE FLES VS-luclitmacht zoekt cabine uier om in tééijtën f Rebellerende gevangenen Delftse fietser gedood toffees moeten van van-Melk zijn TANDPASTA IVO ROL Impertinentie PAS TERUG NA OPTREDEN IN NUENRODE BET VRIJE VOLK ZATERDAG 18 APRIL 1959 PAGINA 3 Zonder zonden Wij schreven een stukje over een vier jaar geleden veroordeelde man, die door een nieuwe werkgever niet werd aangenomen, omdat iemand er die werkgever op gewezen had, dat hij (de man) „gezeten" had, Is dat recht?, vroeg die man. Dat was krom, antwoordde Pieter, 'Zonder mij Opzet aanwezig INHOUD Esso Gas flessen bevatten, gegarandeerd 13 kg veilig butaangas- Heus— met Esso bent U beter uiL jVERVOLG VAN PAGINA 1 Weinig respect (Van onze kunstredactie) Vandaag wordt de actrice Magda Janssens vijfenzeventig jaar. Men kan haar nog geregeld, en met een bijzonder jeugdig élan op zien treden bij de Nederlandse Comedie, waaraan zij nu al weer jaren verbonden is. Dorus' 'hoestbui op vier wie len' het gammele, uit de twintiger jaren stammende Fordje van Tom Manders is gisternacht ontvreemd. Pieter brengt van daag eens *n bezoekje aan Maassluis. En we pratei^daar over het voormalige soephuis, dat evenals andere saneringsobjecten (krotwoningen, oude pakhuisjes) door de slopers met de grond gelijk Is gemaakt. Onze correspondent, de heer P. A. Bout kan, zegt het met enige historische weemoed: „Door de ze sloop is weer een stukje geschiedenis van de voormalige vissersplaats Maassluis verdwenen." Of we erom treuren moeten? Ie het jaar 1803 lazen de heren van de Gereformeerde Diaconie-Arm- kamer in de „Letterboden" een be richt dat zeer hun aandacht trok. 't Ging over de uitdeling van runder koolsoep en erwtensoep aan behoef tige lieden in de. stad Groningen. Het gevolg was dat de Gereformeer de Diaconie-Armkamer in Maassluis liet soephuis stichtte. Dit is eene nuttige instelling/ vond een historicus. Ja, nuttig was dat soephuis zeker in een Maassluis met z"n in hoofdzaak vissersbevol king. Vrij veel gezinnen hadden des winters nauwelijks (of in 't geheel geen) inkomsten. Men was op de be deling aangewezen Ia 1805 werd aan het gemeente bestuur, dat bij de stichting 250 bad gegeven voor de aankoop van ketels, fomuisen en verdere fourni turen" verzocht om een toelage te mogen hebben tot „soutien van de eedaane koste voor het locaal der soepkokerij van gepasseerde jaar." jBefc locaal met alle zijn toebehoren h»bben gecost in 1803 en 1804 te za- men 1.305." Ter vernieuwing van de soepketel werd een „doceur" van honderd gulden ontvangen. Ge ziet het de beter-gesitueerden leefden wel'mee met de minder-bedeelden. Dat meeleven bleek ook in 1812. In dat jaar werd besloten „Mijnheer de Maire (burgemeester) de vrijigheid te geven om voor de behoeftige per sonen een ketel soep in gereedheid te doen brengen op 7 december bij de viering van den verjaardag van Zijne Majesteit, den Keizer-Koning." Een jaar daarvoor had „Mijnheer de Maire" een „beroep gedaan op die Burgers, dewelke door het Bestuur der Goddelijke Voorzienigheid nog in de mogelijkheid verkeerde om hunne Plaatsgenoten te verkwikken en als *t ware voor Hongersnood en den Dood te bevrijden." Dit alles klinkt nogal theatraal maar we moeten niet vergeten, dat ons land in die jaren aan de rand van de afgrond leefde. Een groot deel van de burgerij was dood- en doodarm. En ook de beter-gesitueerden maak ten zeer moeilijke dagen door. Het .soepbuis stond aan het Soep- ilop, De spijskokerij kostte nogal wat. 't Is aardig om na te gaan hoe men aan het geld kwam. Het inkomen be stond uit een collecte in de gemeen te, een bijdrage van het burgerlijk armbestuur 300), een bijdrage van de Hervormde Diaconie (ƒ200), een bijdrage van het Fonds Liefdadig heid 50) en de verkoop van kaar- Bsrst kostte een kaart drie gulden, later een rijksdaalder, omdat ze min der bonnen bevatte. Deze kaarten werden aan de armlastigen uitge deeld. Elke bon gaf recht op één liter soep. Twee maal per week had een uitdeling plaats, daarvoor drie keer. De spijs bestond uit twee maai erwtensoep. Bij drie maal uitdeling kwam ook bonensoep voor. De spijs werd bereid in een ketel van duizend liter. De laatste kok, wijlen de heer Kruiniger, die zich bijna veertig jaar met dit werk bezig heeft gehouden, ging 's nachts half drie aan het werk, zodat om half twaalf de soep goed gaar zou zijn. Ia dat Maassluizer soephuis zijn ook in later jaren nog geweldige prestaties geleverd.' Zo reikte men in de winter 1939-1940 gedurende tien wekea zestienduizend liter soep uit. Tijdens de Duitse bezetting werd de .nuttige instelling" opgeheven. Op 14 december 1944 kwam er een cen trale keuken, waar de inwoners een warme maaltijd konden krijgen. Het soephuis in Maassluis is met de grond 'gelijk gemaakt. Een merk waardig brokje sociale geschiedenis verdween. Wat schrijft een lezer uit Rotter dam? ik dat „Mat belangstelling heb stukje geleeen. Ook ik heb enige ver oordelingen gehad en ook ik heb meegemaakt, dat mijn werkgever daar later van op de hoogte was ge steld. Het zou te stom zijn om los te lopen om, als men een veroordeling heeft gehad, dit aan een. iverkgever maar mm xoerk toil hebben, te ver tellen, Zo goed als zeker krijg je dat werk dan niet.' Ten slotte: Er is toch niemand in de wereld die geheel zonder zonden is?" Zo spreekt een verbitterd mens. En Pieter zegt met hem: „Er is toch niemand in de wereld die zonder zonden is?" We zouden er nog iets aan kunnen toevoegen: „Wie zonder zonden is, werpe de eerste steen." Aanbod Aan ïiet einde van de weck hebben wij de volgende aanbiedingen opgeschre ven: een tweepersoons ledikant en. een naaibox van D. uit de Betje Wolffstraat, een tweepersoonsbed van A. van de Put- selaan, een ledikant met spiraal en een sch-udbed van O. van de Randweg, een opklapledikant van S. uit de Stavenlsse- straat en een tweepersoons bed van Van de B. van de Mathenesserweg. Een for nuis hebben wij genoteerd van B. uit de Justus van Effenstraat, een kinderwa gen van L. uit de Dorpsstraat te H. I. Ambacht, kinderkleding van M. uit de Gerrit Jan Mulderstraat, een pak kle ding van N. N., Jongens- en dameskle ding van Van D. uit de Bremstraat, een smeedijzeren lamp van K, uit de Quackstraat en een patafoon van H. uit de Vijverhofdwarsstraat. Allen onze har telijke dank. Verlies Waar is de gouden zegelring die de beer Posthuma, Schiekade 145 <ic) op dinsdagavond 14 april tussen die kade en de Boezemkade kwijtraakte? Fenny Smeets, Hoyledestraat 40, miste op 9 april ln de buurt '•an de Boezems!ngel een beige linker handschoen (gehaakt ®et glacé. De heer De Hoop, Mijnsherenpleln 58b, zoekt een vulpen (Pelikaan) die hij op 13 april op het Ericaplein kwijtraakte. Mevrouw De Vries, Van Lennepstraat 63a, vraagt wie maandagavond in de Boreelstraat een badhanddoek met badpak en badmuts heeft gevonden. ïn de buurt van Charlois verloor C. Bokhove, Grondherenstraat 4, op 11 april een blauwe olunjezak met voetbal spullen. De heer A. de Roode, Matbenes- serweg 95, miste op 10 april een antra cietkleurige bril in een zwarte koker. E. Blommers, Tweebosstraat 56, was zo onfortuinlijk om tussen huis (vla de Butselaan) en do tunnel een sport zak te verliezen. Inhoud: voetbalschoe nen, een kort broekje, een shirt, ccn badhanddoek en een toilettasje. Vondst De heer Morllng, Sophlakade 80, heeft op 13 april op de Schiekade tandarts- materiaal gevonden. Van wie is de autoped, die de heer Van Dreumen, Overijsselsestraat 71. onder de Breebrug heeft gevonden? (Van een onzer verslaggeefsters) Vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en. vervolgens ter be schikkingstelling van de regering wegens doodslag, gepleegd op de achtjarige Wim de Ia Parra in de bossen van Driebergen, Deze straf eiste gistermorgen de officier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht, mr. W. H. Overbeek tegen de 39-jarige Utrechtse schoonmaker R. G. Op 22 juni 1957 heeft G. het kind .op zijn bromfiets meegenomen naar Drieberger;, Hij wilde ontuchtige hars. delingen met hem gaan plegen, maar hij doodde het kind;, omdat het huilde. Pas een jaar later werd het stof felijk overschot ontdekt. Een achter gebleven ceintuur van. een regenjas leidde te slotte naar G., die op 17 september 1958 werd gearresteerd. Hij legde een bekentenis af. De officier zowel als de verdediger, mr. H. J. Rink, vroeg de zaak met gesloten deuren te behandelen, wegens het zedenkwetsende karakter. De president mr. D. Visser zei ech ter, dat de rechtbank dat vooralsnog ndet nodig vond. Hierna begon de president meteen de verdachte te verhoren: 'Op zater dag 22 juni 1957 was u met uw brom-1 fiets op het Vreedenburg...' REYKJAVIK (Reuter). Het 499 ton metende Nederlandse kustvaartuig Henry Denny dat donderdag in een zware storm ten zuiden van IJsland ernstige averij opliep, is vrijdagavond met zestien hongerige opvarenden aan boord in> een haven van de Vest- manneilanden aan de zuidkust van IJsland aangekomen. ET waren twee vrouwen en vier kinderen aan boord. Een van de vrou wen is de echtgenote van kapitein G. Pepping uit Stadskanaal, die drie kinderen bij zich had. Twee dagen lang hadden de opva renden niet gegeten. Zij zagen er uit geput uit toen zij aan land kwamen. De brug is zwaar beschadigd. De gouverneur van Kentucky heeft de mobilisatie van duizend le den van de Nationale Garde gelast met het oog op de staking in de ko lenmijnen in het oosten van de staat. Advertentie IM. ÖE BESTE Bnnietduur.Tube95-70-4Stt ln deze rubriek vermeldt Het Vrije olk zonder commentaar trei nde uitspraken van anderen, uiter- ird voor rekening van ken die jrden geciteerd. De VVD, zo is onze stellige indruk, is niet van plan zich op welke wijze dan ook ïn de hoek te laten drukken :loor impertinentie van antirevolu tionaire zijde. Wanneer de portefeuilles van Fi nanciën en Sociale Zaken aan anti revolutionaire ministers worden opge dragen, acht men dit in WD-krin- gen een ruime toebedeling aan d« antirevolutionairen. Daarnaast nog een derde portefeuille te verlangen benevens het vice-premierschapis een typische zelfoverschatting, waaraan, naar een liberale zegsman ons op merkte, de antirevolutionairen zich wel meer schuldig maken. Uit het Algemeen HandebWad van I I aapril XSBA. 'Als u de deuren niet sluit, kunt; u de zaak beter zonder mij behaa-' delen, stuur mij dan maar rustig naar mijn cel terug, dan doe ik toch geen mond open.' De verdediger wees erop, dat G. misschien de betekenis van het woord vooralsnog niet kende, maar hij bleek het heel goed te begrijpen: "Ik wil alleen veel liever rustig in mijn cel zitten, ik wil liever niet antwoor den, u kunt de zaak toch wel doen zonder mij...' "Liever is er nu eenmaal niet bij,', zei de president, "wilt u nu antwoord geven of ndet?' Na nog een poosje tegenstribbelen' zei de verdachte ten slotte: 'Nou goed dan'. Stap voor stap ging de president hierna de gebeurtenissen van die za terdagmiddag 22 juni 1957 na. G. stopt 's middags met zijn brom fiets op bet Vreedenburg in Utrecht achter een bus. Op dat moment kwam. 'Jantje' uit de bioscoop en. vroeg of hij mee mocht op de brom fiets. President: 'Jantje?' Het kind heet te toch Willem?' Verdachte: 'Hij werd Jantje ge noemd, thuis ook'. President: 'U kende de jongens De la Parra, niet -waar?' Het bleek, dat G. omgang had met een oudere broer van Willem, Jan de la Parra. Hij maakte de ramen schoon in de flat waar de familie De la Parra woont, daardoor was hij met de broer in contact gekomen. Toen de kleine jongen vroeg of hij mee mocht op de bromfiets was G. op weg naar Soesterberg om "naar de straaljagers te gaan kijken'. Hij nam de kleine jongen mee naar de bossen, met de gedachte ontucht met hem te willen plegen, "Als Jan tje het goed vond, anders niet.' In. het bos praatte het jongetje nogal hard en verdachte zei. dat hij stü moest zijn. President: "Waarom moest de. jon gen stil zijn?' Verdachte: 'Er was daar een mili- itaire schildwacht in de buurt en als !je zulke dingen wilt gaan doen, moet ;je er natuurlijk voor gaan zorgen, ■dat je niet het hele bos alarmeert. Dat jongetje was nogal bang uit gevallen. Hij ging huilen, toen ik zei dat vrij in een verboden bos wa ren'. G. is daarop in paniek geraakt Hij kneep het. kind de keel dicht, tot hij stil was. Denkend dat de jongen dood was, droeg hij hem weg. Plots sloeg het kind de ogen open, G. knoopte hem een veter stijf om de hals, daarna heeft hij het kind uit gekleed, het lichaam begraven en de kleren op een andere plaats verstopt De president ging hierna hét ver leden van de verdachte na: de jon geman is al vier maal eerder veroor deeld, onder meer ook wegens diefstal, len en brandstichting. De laatste maal in 1955 is hij ter beschikking gestéld en verpleegd in Groot Batelaar te Lunteren. Hij was pas korte tijd in voorlopige vrijheid gesteld, maar stond nog onder toezicht. De vader van het vermoorde jon getje, de 60-jarige mr. De la Parra, werd als getuige gehoord. Hij ver telde, dat zijn jongste zoon alleen' naar de bioscoop was gegaan. De psychiater dr. VP. Vaandrager, die G. heeft onderzocht en een rap port over hem heeft uitgebracht, zei,i dat G. ten tijde van zijn daad zoda-l nig ziekelijk gestoord was, dat hij; sterk verminderd toerekeningsvatbaar! geacht moet worden. Soms wordt hij ineens zeer agres sief, dan gaat hij stelen of brand-1 stichten. "Hij is een gevaar voor de samenleving en dient onvoorwaarde lijk ter beschikking gesteld te wor- den.' aldus dr. Vaandrager, die meent, dat bij langdurige individuele psy chiatrische behandeling nog wel enige kans op genezing bestaat. De officier van Justitie, mr. W. H. Overkeek, sprak woorden van grote deernis Jegens de familie De la Parra. Hij wees op het gevaar, dat kinderen lopen door zulke figuren als G„ waar tegen geen enkele wettelijke maat regel afdoende is. Mr. Overbeek vond de verdachte een tragische figuur, die in de 29 jaar van zijn leven alleen maar van kwaatl tot erger is vervallen. Hij had niet de opzet Wim de la Parra te doden. Hij wilde ontucht plegen en dit dreef hem tot die veel ergere daad: het kind dat ging schreeuwen te willen wurgen. Toen het kind niet dood bleek, heeft G. hem opzettelijk een veter stijf om de hals gebonden, waardoor het is gestikt Hierin ligt wel degelijk de opzet om te doden. De officier achtte dood slag bewezen (subsidiair was mis handeling de dood tengevolge hebbend - ten laste gelegd). 'Een strenge straf is ook voor deze ge stoorde mens die zijn verantwoorde lijkheid nu wel beseft, op zijn plaats," aldus de officier, "maar die straf mag de kans op een medische behandeling niet verstoren.' De raadsman mr. Rink betwijfel de of de opzet wel zo duidelijk ge formuleerd kan worden als de offi cier gesteld had. Hij vroeg zich af, of het veel zin heeft nog een gevan genisstraf te laten voorafgaan aan de terbeschikkingstelling. Het voor naamste is, dat de verdachte uit de maatschappij wordt verwijderd en behandeld, maar wat belde punten betrof refereerde hij aan het oordeel van de rechtbank. Uitspraak over veertien dagen. Advertentie IM. VaRfctmdïge voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. De kans dat dit lukt is aanwezig. I De liberale partijvoorzitter, prof. Oud, heeft zich vrijdag in een rede voor de algemene vergadering der VVD zeer inschikkelijk getoond. Hij blijkt zeer veel te willen doen om prof. De Quay toch maar te laten slagen. Natuurlijk wil de WD voldoende invloed in het kabinet, maar, zo zei prof. Oud letterlijk, 'zij (de WD) moet daarbij niet met millimeters gaan werken.' Prof. De Quay heeft vrijdag over deze zaak uitvoerig gepraat met ir. Staf. Omdat de WD er zo nauw bij betrokken is, werd ook de heer Kort hals, die voorbestemd is om de scep ter te gaan zwaaien op Verkeer en Waterstaat, bij het gesprek betrok ken. Helemaal schijnt men er nog 'niet uitgekomen te zijn, want ir. Staf heeft eveneens nog geconfereerd met dr. Til anus. Ondertussen zag men elders in Den Haag toekomstige bewindslieden, als mej. Klompé en de heren Zijlstra en Hazenbosch, bij wie zich later ook de heer Korthals voegde, bijeenzitten. Het verluidde, dat zij zich reeds bezonnen op de tekst van de rege ringsverklaring waarmee prof. De Quay voor de Tweede Kamer zaJ ver schijnen. Als de formatie tenminste lukt! In datzelfde gezelschap werd ook staatssecretaris Schmelzer opge merkt, die zich later naar de forma teur begaf. Hij schijnt een zeer bij zondere positie ln het eventuele kabi net-De Quay te zullen krijgen. De heer Schmelzer blijft staatssecreta ris, zo is de bedoeling, maar de afde ling Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie en Bezitsvorming wordt van Binnenlandse Zaken overgebracht naar Algemene Zaken. De heer Schmelzer, oud-leerling van prof. De Quay, schijnt zo'n beetje zijn adjudant voor sociaal- economische aangelegenheden te moeten worden. De formateur heeft de vrijdagavond doorgebracht in het gezelschap van i minister Klompé. Hij heeft met haar ^gepraat over kwesties van departe mentale indeling. Zou Neeriands eer ste vrouwelijke minister haar depar tement van Maatschappelijk Werk nog altijd niet zwaar genoeg vinden? BOBO (Reuter) Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn gis teren begonnen de wateren rondom het eiland Spitsbergen te onderzoe ken in de hoop, de cabine van Dis coverer II te vinden. Inwoners van de mijnstad Long- yearbyen aan de westkust van Spitsbergen menen, de cabine te hebben gezien. Woensdag zagen zij een aan een parachute hangend 'ding' zweven, dat éven later in zee verdween. Dit jaar zal het kader van het Amerikaanse Discovererprogramma elke maand een satelliet worden ge lanceerd aldus schout bij nacht Clark van de afdeling raketten van het ministerie van Defensie. De Verenigde Staten zullen vol gens hem over twee tot drie jaar in staat zijn satellieten met tien tori nuttige last te lanceren en over vijf jaar zelfs kunstmanen van 90 ton. (Van onze pariementsredacteur) 'Als de poging van de heer De Quay zal slagen, zullen in onze politiek nieuwe wegen kunnen worden bewandeld. Ik acht dit van zo uitnemend belang, dat wij ons uiterste best zullen moeten doen om de nieuwe samen werking, als zij komt, tot een succes te maken.' Aldus de voorzitter van de WD. prof. mr. P. J. Oud. vrijdagavond op d* jaarvergadering van zijn partij te Vlissingen. Overigens blijken niet alle libera len de opvattingen van de heer Oud te delen, want cie partijleider zei ook: 'Van het ogenblik af. dat prof. De Quay aan heft werk was gegaan, heb ben mij aan de hand van allerlei in de pers geuite veronderstellingen om trent de samenstelling van zijn kabinet, uitingen van verontrusting bereikt. Zij waren dikwerf vergezeld van allerlei wenken en verlangens. Op dit alles heb ik maar één ant woord: iaat men geduld oefenen tot dat het einde van de formatie daar is.' Prof. Oud was uiteraard opgetogen over de verkiezingssuccessen van de WD. Van de houding der PvdA zei hij niets te begrijpen. 'Willens en wetens heeft men op 11 december de samenwerking met de confessionele partijen verbroken. Thans beklaagt men zich erover, dat deze partijen onvoldoende bereidheid tonen om door onderhandelingen de breuk te herstellen.' Prof, Oud vervolgde: 'Ik ban voor al dat geweeklaag weinig respect op brengen. Het wordt in de kring van. de PvdA veel te veel gewoonte de rol van slachtoffer te spelen. De radiorede van dr. Drees, onmid dellijk na zijn aftreden, was één klaagzang. En de hoofdredacteur van Het Vrije Volk, die ons iedere zater dagavond voor de VARA-microfoon op zijn socialistisch commentaar pleegt te vergasten, doet het al niet anders. Het verbaast mij nu en dan, dat de tranen zijn stem niet ver stikken, als hij spreekt van het on recht, dat zijn PvdA wordt aange daan." Prof. Oud moest toegeven, dat zijn stelling in verkiezingstijd: 'geen sa menwerking met de socialisten,' ook in eigen kring op tegenspraak is ge stuit. Hij bleef erbij, dat zijn uit spraak vallen moest ter wille van da politieke duidelijkheid. Een groot deel van de rede was gewijd aan kritiek op de PvdA en haar voormannen. Het socialisme mist, naar de opvatting van prof. Oud, voldoende openheid, zulks uiter aard in tegenstelling tot het libera lisme. De katholieke arbeidersbeweging, die zeer huiverig staat tegenover opneming van .liberalen in.het ka- Advertentie IM. - blnet. kreeg te noren, aai ook Schaepman in zijn tijd gaarne contact zocht met de liberalen, di« een politiek van sociale rechtvaar digheid voorstonden. Natuurlijk besteedde prof. Oud grote aandacht aan de verkiezings uitslagen. Hij zei in verband hier mee: 'Waaraan hebben wij ons succes te danken? In de kringen van de PvdA is men met het antwoord spoe dig gereed. Zij die het stijlvol willen zeggen, schrijven het toe aan con junctuurwinst. Wie minder om decorum geert, spreekt als onze gewezen minister president. dr. Drees, van de werking van het geestelijk varkensvoer, dat de WD de kiezers op te slobberen heeft gegeven. Onze kiezers worden als slobbe raars van varkensvoer gediskwalifi ceerd. Onze socialisten zijn wel slechte verliezers.' (Vervolg van voorpagina) Gisteren overdag zag het ernaar uit, dat een „wapenstilstand" zou worden gesloten door toedoen van de aalmoezenier: de gijzelaars zouden worden vrijgelaten In ruil voor open baarmaking van bijzonderheden over het gevangenislcven, dat volgens de gevangenen ondraaglijk is. Maar 's avonds riep Jerry Myles, een be ruchte inbreker die als woordvoer der voor zijn makkers optreedt, over de luidsprekerinstallatle om, dat hij en de andere gevangenen achteraf hadden besloten het akkoord te ver werpen. De gouverneur van de staat Mon tana weigert in te gaan op het ver zoek der gevangenen met hen te ko men praten. „Eerst moet de1 orde hersteld en moeten de gijzelaars wor den vrijgelaten, alle gevangenen moe ten in hun cellen zijn, voordat ik dat doe." In 1957 is in dezelfde gevangenis ook een opstand uitgebroken. De re bellen hadden toen het ontslag ge- eist van Benjamin Wright, voorzitter van de commissie die over vrijlatin gen moet beslissen. Wright heeft nu aangeboden af te treden, als de hui dige opstand hierdoor kan worden beëindigd. Maar nog steeds is er geen beslissing gevallen en rondom de ge vangenismuren staan 150 tot de tan den gewapende mannen: zij wachten of het bevel tot bestorming alsnog zal komen. (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond is in Delft de 53-jarige IV. Aarssen, Oranjeplantage 52 te Delft, om het leven gekomen, door dat hij met zijn fiets nit zijn woning komende onmiddellijk wegfietste, waarbij hij in botsing kwam met een juist naderende motorrijder. Beide mannen werden gewond bij de valpartij, die ontstond. De heer Aarssen overleed echter na aankomst in het Gasthuis. De motorrijder Van Leeuwen van de Zuiderstraat had een hersenschudding en "haaf- wonden en is later naar he Hippolytusziekenhuis vervoerd (Van een onzer verslaggevers) Victor Silvester zal Hemel vaartsdag géén concert kunnen geven in Blokker. De Nederlandse Toonkunstenaarsbond is onver zoenlijk en heeft de Engelse or kestleider toestemming geweigerd voor een optreden in Nederland. De motivering van de NTB is, dat de werkvergunningen, die het rijks arbeidsbureau heeft afgegeven vals zijn, omdat dit bureau niet bevoegd is. Alleen de NTB zou bevoegd zijn. Ben Essing, de organisator van het „Festival Blokker", zal nu Vic tor Silvester een proces aandoen wegens contractbreuk en de NTB omdat deze bond hem zeer belang rijke schade* heeft toegebracht. Van twee uur tot bij half zeven gisteravond heeft het bestuur van de British Union of Musicians te Londen erover geconfereerd of men de ver gunning, die al aan Silvester was verleend, zou laten doorgaan, of zou intrekken, zoals de Nederlandse Toonkunstenaarsbond had verzocht. Na vele spannende uren was het resultaat, dat de Union geen bezwa ren meer had tegen Silvesters con cert in Blokker, maar dat de Engelse vakbond geen toestemming zou geven tegen de zin van de NTB. Advertentie IM. Magda Janssens werd in Antwer pen geboren en heeft van haar pril ste jeugd af naar het toneel willen gaan. Op 15-Jarige leeftijd begon zij daar aan haar opleiding, een oplei ding in de praktijk. Zij speelde al veie jaren, toen zij bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog naar Ne derland vluchtte. Men onderkende hier snel haar talent: dr. Willem Royaards nam haar op in zijn troep. Zij werd daar door voorgoed voor Nederland ge wonnen: ook toen de eerste wereld oorlog voorbij was. is zij gebleven en nog steeds woont en "werkt zij in Amsterdam. Tot 1926 bleef Magda Janssens «pelen bij Royaards. Talloos zijn de stukken, waarin zij een rol ver vulde: Fientje Beulemans, La Pari- sienne. De winkeldochter. Drieko ningenavond, De vrolijke vrouwtjes v. Windsor, in Een midzomernachts- droom, De getemde feeks, Veel leven om niets. Een winteravond sprookje, Elektra, Doodendans. Ma dame Sans-Gêne. De dood van een Handelsreiziger, noemt u maar op. Zij schreef overigens ook zelf een toneelstuk Een jongen of een meisje en zij werkte met vele, veie regis seurs. Zo was zij bij Eduard Ver kade, Saalbom. Ko Arnold: en Cor van der Lugt Melsert. Magda Janssens, die wij het laatst zagen in De naakten kleden van Pirandello, speelt zeer geëmotioneerd toneel: zij is steeds een sterke, bij zonder levendige figuur op de plan ken, die met haar brede gebaar en haar nog steeds wat zuidelijk aan doende stem de situatie snel en gemakkelijk weet te beheersen. Zij zal haar verjaardag vieren in haar huis aan de AmsteL (Van een onzer verslaggevers) Terwijl deze gevierde radio- en te levisiester in zijn riante villa te Laren lag te slapen, drongen onver laten door in zijn voortuin, alwaar zij het onder een afdakje staande vehikel ln beweging wisten te krijgen onmiddellijk op gang gebracht, doch om er vervolgens een goed heenkomen faalde jammerlijk, totdat Dorus mee te zoeken. in de loop van de middag werd op- Toen Tom Manders 's ochtends sebeld .door enige studenten, die be- ontwaafcte, miste hij zijn fordje ^enderi zich aan de diefstal te heb- zeer kostbaar, juist omdat het zo 13611 schuldig gemaakt, oud is terstond. Het betrof studenten van het in- Het Larense politieapparaat ward stituut Nijenrode, die Tom Manders reeds geruime tijd geleden hadden verzocht tijdens een intern te vieren evenement voor hen op te treden. Na Manders' weigering (hij had geen tijdzonnen zij op wraak, waarna het idee om de Ford te stelen, spoedig bij hen rijpte. 's Nacht om één uur hebben zij, zo bleek uit hun verhaal, de Ford ge- vijven uit Laren weggehaald en hem vervolgens naar Huizen geduwd, al waar hij op een voorshands geheime plaats is ondergebracht. De studen ten hadden de motor van het Fordje niet kunnen aanstaan, omdat zij niet over het contactsleuteltje beschikten. De 'dieven' hebben toegezegd Doras' autootje vandaag om half twaalf in Laren terug te bezorgen. Doch niet dan nadat zij deze artiest de belofte hadden afgeperst dat hij dinsdag voor hen zal optreden,

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1