op Hoe kan gebroken den na 13 maanden groene naalden bezitten? VOORLOPIG GEEN SCHADEREGELING DELTAWERKEN Chefarine 4 Gevangenen gijzelen vrouw urenlang Ambonnezen illegaal naar Indonesië ot m BETUWE BLOEIT ZONDAG n en uit vri presidenten-cel Ruzie leidde tot Jongen verbrand bij Indianenspel FORMATIE rise in Senaat ZONDER COMMENTAAR KRATZ" Spreeuwenpraat WEER TWEE MAANDEN HECHTENIS GEËIST Met (gestolen) mes op de keel Radio-Moskou: Bonn bedreigt West-Europa Weer breuk in prijsafspraken radio en TV Politiechef brak belofte Begrafenis oom en vijf neefjes Vier middelen die betrouwbaar zijn! Trammet j e-wippen' voet afgereden Program Beurssluiting op 30 april en 5 mei lm reders HET VRIJE VOLK WOENSDAG 22 APRIL 1959 PAGINA 3 f (Van een onzer verslaggevers) 'Het was voor mij een complete verrassing dat op de dag van de reconstructie te Oldebroek een paar denneboompjes van de bosrand bij de spoorbaan beschadigd waren. Dat was zeer be slist nog niet zo, toen ik met enige officieren in oktober de bewuste plek bezocht. Daar is toen nog een verslag van opge steld. Ik vraag u trouwens: hoe kunnen er aan een gebroken denneboom na dertien maanden nog groene naaiden zitten? Dat is botanisch onmogelijk!' Zelf hijken Afspraak V laar dinger bij kennis: Slaaptabletten Geen spoor struv/ER^ FAIR HAVEN (Reuter, AP) Een Indianenspelletje heeft maandag een groep jongens van dertien tot veertien jaar zo meegesleept dat het tot de dood van een van de kame raadjes heeft geleid. Morele steun Eén parate divisie? De heer De Dreu wees erop. dat onze defensie-uitgaven verhoudings gewijs al hoger zijn dan die van ver gelijkbare bondgenoten. De minister wil ze echter nog meer verhogen, ter wijl ze juist moeten worden aange past aan die van onze bondgenoten. In 1956 en 1957 Nu heeft Pister wel 'n streep gezet onder al die oude gedich ten. de lezers echter grijpen bijkans elke dag weer naar de pen om 't zangerig ge moed uit te storten. En deze spreeuw luis tert met veel-vreugde naar al die levens liederen 't is een van mijn zwakheden. Moeder komt in het levenslied heel vaak voor, de trou we. liefhebbende, al tijd eerlijke moeder, die steeds klaar staat voor man en kroost, zwoegt en ploetert, ja, moeder, waar je nooit tevergeefs een beroeo op doet. Kan dit beeld van moeder no2 duidelijker getekend worden dan in. het lied. dat de heer H. A. Verhoeve uit de Vlag- gemanstraat te Rotterdam ons toe stuurde? „Kun je ac levensstormen somtijds tniet weerstaan Komt het ongeluk je leven vergallen Of heb je in zwakte een misdaad begaan Of ben je nog dieper gevallen. Als heel de maatschappij je haat Als zelfs je vrouw en je kind je Lverlaat Dan nog vind je troost en liefde bij {één. Die één hier op aarde is je moeder alle en." Moeder, moederliefde, moeders leed. moederhartLuisteren we naar het eerste couplet van een gedicht dat de 75-jarig'e mevrouw J. van Mastricht voor ons heeft overge schreven: „fk ken eet! heerlijk plekje: Het is Viet moederhart Waar ik kan lachen bij vreugde, waar ik kan wenen hij smart Wat ik op deez' aard' mag vinden, 't zij [vreugde of verdriet Bij moeite en bezwaren, een beter rplekje niet." Oud is ooit het gedichtje van me vrouw A. Stekelenburg van de Boeg jes te Rotterdam. Pieter heeft het vroeger vaak horen zingen: Laatste bedrijf schot .Kou ik niet mijn moeder eren. Ach, wat doet zij niet voor mij. Ben ik vrolijk, zij is blij. Ben ik ziek. hoor ik haar klagen, ook wanneer zij bij mij zit. Met het oog omhoog ge slagen, geloof ik dat zij voor mij bidt." Een levenslied in zijn meest pure cn ook in zijn meest sentimentele vorm is het gedicht over de schild wacht. Wat een tranen zullen daar bij te voorschijn zijn gekomen: „Daar staat een schildwacht, strak en bleek, die nimmer lacht oj weent, Die somber op een grafzerk staart, als waar zijn blik. versteend." Waarom de blik van de soldaat versteend is? Zijn moeder heeft hem een bezoek willen brengen. De sol daat staat op wacht en hoort iemand naderbij komen. Hij weet niet wie hef. is, roept driemaal „Werda" en schiet, zoals zijn plicht is. „Getroffen"zegt de schildwacht dof en vangt met laden aan. Toch klopt hem zonderlino het hart en blijft hij peinzend staan. F.n toen uit wolken, dik en zwart, het heldre maanlicht glom Toen dacht hij: „Wie kon dat toch zijn, die straks het pud beklom." Hij nadert en hij blikt ter neer. „Mijn God", daar sluit zijn voet. Daar staart hij op zijn moeders lijk, de borst bevlekt met bloed." Als wij in deze rubriek oude liede ren laten horen, komen vanzelf de aanvragen. Zo zouden Wij mevrouw W. C. J. uit Alblasserdam ..een, ont zaglijk grote dienst" kunnen bewij zen, wanneer wij voor haar het vol gende vers te pakken zouden kunnen krijgen: ,X>e stormwind waait door het'Belgenland. De lucht laait in een rode brand, vol van granaten En verder weet mevrouw J. het niet meer. Zij zegt: „Mijn vader droeg dit altijd voor, Hii was lid van de oude SDAP. Misschien kan dit helpen bij het opsporen." Waarom mevrouw J. zoveel prijs stelt op dit gedicht: „Vader moest van de moffen naar Duitsland en hij is nooit meer teruggekomen." Mevr. De Q.-K. uit Rotterdam zou den wij ook een groot plezier kunnen doen. En wel met de volledige tekst van Hanna de Straatmeid: „Hanna, diende in 't centrum der stad, als jongste van de tweede meiden. Ze had 't in haar leven beter gehad, dat waren gelukkiger tijden E11 voor de leden van een bejaar densociëteit zou de heer B. zo graag willen voordragen: „Als na het bal de gasten....-' Maar de complete tekst heeft hij tot dusver niet op de kop kunnen tikken. En dat vindt hi3 maar jammer voor de sociëteitsleden. Ten slotte nog even de aandacht voor een geheel ander genre van het levenslied: De arme. eenzame sol daat die naar de Oost trekt. De ko loniaal, die in het tropenland piekert over moeder (of het meisje) thuis... Een. voltooid verleden tijd. Zijn er nog lezers die dergelijke liederen kennen? Deze vraag stel ik op ver zoek van een Rotterdammer, die zelf lang in de tropen is geweest. Een van Pieters oudooms, die nog onder generaal Van Heutsz had ge diend en op koninginnedag zijn borst sierde met enorme medailles, kende er heel wat van en deze spreeuw was helaas te jong om ze op te schrijven. Anders had ik onze Rotterdamse lezer misschien wel kunnen helpen. Aanbod Weer 'n flink aantal aanbiedingen vandaag: stoei, zilverpapier, koffiemolen en. poppewageu van K. van de Lange- geer. diversen van B. te Gouda, capsules en lectuur van letje de V. van do J. Peïkstraat, een tweepersoons ledikant en een eenpersoons bed van V. van bet Kobbenoordpleln. een eenpersoons ledi kant van B. van de P. de Hoochstraat, een opklapbed met ombouw van Van R. van de Kon. Eenmalaatx te Delft een eenpersoons bed van H. uit de Bern. Gewlnstraat. twee fauteuils van V. van de Putseloon. vier lauteulls van Van D. uit de Dordtselaan. een leunstoel van De M "van de Sophlakade, twee fauteuils van Den A. uit de Nossaustraat ta Slik kerveer een kinderwagen cn kleding vun O. uit' de J. van Heemskerkstraat te Vlnaralngen, dames- cu herenkleding van L van de Adr. MUlerstraat. dames kleding van F. uit de Van Havenstraat, een autoped van N. van do Wolphaerts- hocht capsules van N. N. en J. uit de TDChtstraat en een riks voor de spreeu- wenpot van S. ulo de Hyactathstmat. Onze dank Is groot. De heer Plak. Ie IJzerstraat 40 deelt mS? dat bij op 16 aprli op de Heem- SJdeslngcl '-en linker beige nappa JTtmXfPhandschoen heeft eevon- den' Dierenrijk Waar Is Sler.nle. bet kleine, zwarte hondje van mevr. 't Hart, Schonkelstrai»! 44b dat vorige week woensdagavond de vrijheid zocht en niet ls teruggekomen} PIETER SPRESUW (Van onze psrlementsredactie) Er valt voorlopig nog geen schade regeling te verwachten, voor degenen die gedupeerd worden ten gevolge van de Deltawerken. Dat blijkt uit het verslag van het mondeling over leg. dat de commissie voor de Delta zaken uit de Tweede Kamer heeft gehad met minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) Het ontwerpen van zo'n algemene regeling is een buitengewoon moei lijke taak, heeft de bewindsman daarin gezegd Hij wilde niet de illu sie wekken, dat er binnenkort al een wetsontwerp ingediend zal worden. De commissie die deze onderwer pen in studie heeft, is verder gevor derd met de verplaatsing van de vis sers van Amemuiden en Veere naar Colijnsplaai, Daarover zai een in terimrapport verschijnen, daar deze zaak zeer urgent wordt. Mr. van Aartsen zou voorts over wegen. de waarde van bedrijven die door de afsluiting worden getroffen, al spoedig te taxeren. In de commis sie werd er namelijk op gewezen, dat die waarde reeds nu daalt, daar men huiverig is er nog in te investeren. Advertentie T-M. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen l De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun vol komen betrouwbaarheid wei zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nog beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. ,f Itgen pijnen en griep. Geschild voor ie gevoeligste waog, «•ot die wetfdt beschermd door het bestanddeel Cheft/oi. Bij het "trammetje-wippen' in tie Putseiaan te Rotterdam is dinsdag avond om kwart voor zeven de acht jarige Reindert Veelen uit de Kam perfoeliestraat te Rotterdam van de treeplank en voor het achterwiel van de tram gevallen. Zijn rechtervoet werd door het wiel afgereden. Hij is in het St-Franciscusziekenhuis opge nomen. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref- jende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. •Wanneer we echter de vraag stel len, waarom verschillende katholieke kandidaten meenden te moeten be danken voor de eer van het ambt, dan zal in het antwoord daarop ook kunnen worden betrokken het nog steeds niet bekende regeringsprogram dat de formateur aan zijn kandidaten heeft voorgelegd. Zou dit program van dien aard zijn, dat men er niet veel heil in ziet. dat men rekening moet houden met de kans, dat het nieuwe kabinet, hetzij door gebrek aan interne homogeni teit, hetzij door onvoldoende vertrou wen van de zijde van de volksverte genwoordiging, maar een zeer kort bestaan zou zijn beschoren, dan is te begrijpen, dat zulk een experiment niet erg aantrekkelijk is voor een kandidaat-minister. Zou b.v. onder liberale invloed in de sociale sector niet worden verwe zenlijkt, wat terecht van een cbriste- Uik-progressief beleid mag en moet worden verwacht, dan behoeven we ons niet te verbazen, dat er katho lieken zyn, die hun medewerking niet wensen te verlenen. Hetzelfde geldt ten aanzien van o.a. het economisch terrein.* He Nieuwe Limburger van 11 3 W*rU M8k Deze woorden sprak (of liever: bulderde) gistermorgen koïonel L. II. ie Fèvre de jVIontigny voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag, waar weer met de nodige sensatie - het laatste bedrijf speelde van de zaak van 'het schot op de spoorbaan'. Het schot dat misschien helemaal geen schot geweest is maar een ex ploderende oude Engelse vliegtuig bom. Het was op 4 februari 1958 dat vlak nadat een trein in de richting Zwolle was- gepasseerd naast de spoorlijn bij Oldebroek een explosie plaats vond die o.a. de bovenleiding vernielde. Omdat er schietoefeningen aan. de gang waren, dacht iedereen onmid dellijk dat daar een fout gemaakt was. De leiding van het schietkamp haalde ai gauw de 29-jarige wacht meester A. J. den O, als schuldig© naar voren. Hij had ais veiligheids- onderofficier dienst gedaan bij een kanon, waarvan naar achteraf bleek een schot niet door de waar- Deniers was gehoord o£ gezien. De krijgsraad te Arnhem sprak wachtmeester Den O. op juridische gronden vrij. In hoger beroep liet op 6 januari jl, kolonel Le Fèvre de Montigny als verdediger van de wachtmeester tot verbazing van liet HMG een grote doos binnenbrengen met het opschrift 'vlugkokende kapu cijners', waaruit enkele roestige brok ken ijzer te voorschijn kwamen. Hij vertelde deze samen met enige hoofdofficieren van de artillerie- school te Breda te hebben gevonden aan de rand van de explosietrechter. Daarbij maakte hij het wel zo aan nemelijk dat deze scherven afkomstig moesten zijn van een Engelse vlieg tuigbom, dat het HMG de zaak aan hield voor nader onderzoek. En zie, op 11 maart wandelden de heren van het Hoog Militair Ge rechtshof rond op de Oldebroekse hei om zelf te kijken. De kolonel had ook gesproken over het merkwaardige feit dat denne boompjes op 18 meter afstand van het punt van de explosie onbescha digd waren gebleven, hetgeen bij een aan de oppervlakte ontploffend acht- inch projectiel (het zwaarste dat we in Nederland verschieten) ondenk baar zou zijn geweest. Maar bij de reconstructie bleken enkele denne boompjes wel te zijn beschadigd en daarbij nog in het bezit van groene naalden te zijn Wie hiervan onder de indruk was, niet de advocaat-fiscaal mr, J, Zaayer. 'Laten we alle vliegtuigbom men, maanraketten e.d. nu maar naar het rijk der fabelen verwijzen. Elke strafzaak kan worden kapot geïnstrueerd. Als je lang genoeg zoekt, vind je altijd ongerijmdheden,' zei hij. Volgens hem was er geen redelijke mogelijkheid dat de explosie op een andere manier zou zijn veroorzaakt dan door precies het eerste schot van de eerste laag d.w.z. uit het kanon waarbij wachtmeester Den O. dienst deed. Omstanders zouden trouwens over dat kanon gezegd hebben, dat het scheef stond. Verrassend Maar kolonel Le Fèvre de Montig ny deed ook hierover een verrassende mededeling. Hij onthulde nt dat luite nant-generaal Schepers, oud-artille rist en raadsheer in het Hoog Mili tair Gerechtshof, bij het bezoek aan Oldebroek nog weer op een heel nieuwe manier had berekend dat het kanon nooit een afwijking kon heb ben vertoond, zo groot, dat daardoor de spoorbaan zou zijn geraakt. De heren van het HMG waren trou wens ook in de waarnemingspost ge kropen en hadden schoten over zich heen laten gaan. Volgens de kolonel was het hun volkomen duidelijk ge worden, dat indien het bewuste, niet waargenomen schot op de spoorbaan zou zijn terechtgekomen, de waarne mers dit per se hadden moeten horen. Hij meende dat nog zekerder dan te voren was komen vast te staan, dat de ontploffing tien minuten a een kwartier aan het bewuste, verdachte schot is voorafgegaan. De advocaat-fiscaal bleef bij zijn eis van de vorige keer: twee maan den hechtenis. De uitspraak volgt over 34 dagen. Advertentie IJVÏ. SAN QUENTIN (Reuter) Twee gevangenen, die ontsnapt waren uit de bekende gevangenis van San Quentin in de Amerikaanse staat Caiifornië, hebben zich gistermiddag overgegeven nadat zij eerst met gestolen messen urenlang een vrouw, die zij als gijzelaar vasthielden, met de dood hadden bedreigd. De uitbrekers, de 24-jarige William Werner en de *26-jarige Billy Wright, die beiden ais gevaarlijk bekend stonden, waren erin geslaagd een pier in de buurt van de gevangenis te be reiken die zich over een kleine 800 meter in de Stille Oceaan uitstrekt. Zij overvielen op de pier een vis sende vrouw, maakten zich meester van een paar messen uit haar visge- rei en wisten de bewakers die hun op de hielen zaten, op een afstand te houden niet de bedreiging dat zij de vrouw zouden vermoorden. Onmiddellijk sloot de politie alle toegangen tot de pier af, een heli kopter en een politieboot werden in geschakeld en de bewakers probeer den de vrouw te bevrijden. Maar telkens als zij een poging wilden doen de gevangenen te nade ren, werd de vrouw aan de haren vastgegrepen en een mes werd op haar botst geplant. De vrouw die de vreselijkste angsten uitstond, snikte en gilde zodat de bewakers niets durfden te doen. Ten slotte beloofden de uitbrekers dat zij de vrouw zouden vrijlaten als zij met enkelen der toegestroomde journalisten mochten spreken.' Een bewaker wees hierop drie verslagge vers aan en na een kort gesprek gooiden de gevangenen hun messen in zee en gaven zich over. Advertentie Ift MOSKOU (Reuter. AP) Radio Moskou heeft vanmorgen VVest- DuUsland ervan beschuldigd plan nen te koesteren om West-Europa te veroveren. „De donkert rriiaduw van het verleden valt over VPc-É-Europa en bedreigt het met een nieuwe sla vernij", heette het. In de Russische uitzending werd felle kritiek geleverd op de West- duitse voorsteilen militaire bevoor radingsbases in andere Navo-ianden aan te leggen. (Van onze correspondent te Bonn) Opnieuw hebben twee Duitse ra diofirma's de prijsbinding voor ra dio- en televisietoestellen opgeheven, zodat voor de derde maal een breuk in de prijsafspraken van de Duitse radio-industrie is ontstaan. Het zjjn de firma's Graetz en Loe- we Opfca en naar verluidt zullen an dere firma's volgen. Korte Hoogstraat 18 - Tel-135763 DJAKARTA (Antara. AFP) De In- donesische legervoorlichtingsdienst heeft in een communiqué de „opstan delingenleiders van de republiek Zuid-Molukken" in Nederland ervan beschuldigd door bemiddeling van de PRI-opstandelingen te pogen hun aanhangers op illegale wijze naar In donesië te repatriëren, De thans in Straatsburg verblij vende vroegere Indonesische ambas sadeur in Rome, Moh. Rasjid, zou de samenwerking tussen beide bewegin gen, tot stand hebben gebracht. De illegale repatriëring zou o.m. worden geleid door S. Tuasela te Utrecht en 'J. Wattimena te Amster dam. De beurzen voor de geld- en fond senhandel sullen op 30 april en 5 mei gesloten zijn. Die dagen zullen voor de geldleningen niet als -werkdagen worden beschouwd. Chief i (Van een onzer verslaggevers) Er is nog maar één warme dag nodig om alle fruitbomen in de Be tuwe zondag in volle bloei te hebben, Fere-, kersc- en pruimebomen hebben de. boomgaarden reeds met een witte en roze gloed overgoten: maar de ap pels hebben die ene warme dag nog nodig om tot volledige bloei te komen. In bet zuiden en op Zuid-Beveland zal zondag alles volop bloeien. De nachtvorst van maandagnacht heeft, voorzover men nu reeds kan nagaan, niet veel schade aangericht. De vroege aardappelen hebben een tik van de kou gekregen, in hetWest- land viel de schade aan de sla mee, Goes maakte zich enige zorgen om de bessen. Van de fruitbomen viel nog niet te zeggen of er enige schade was ontstaan: daar zijn meestal en kele dagen voor nodig om het met zekerheid te kunnen' constateren, In de Betuwe kon men zo werd ons dinsdag gezegd eigenlijk niet van schade aan de fruitbomen spreken. De bomen staan bovendien zo dik in de bloesem, dat een natuur lijke dunning door de nachtvorst eigenlijk niet eens als schade aange merkt zou mogen worden. Alleen de aardbeien in de Betuwe hebben wat van de nachtvorst te lijden gehad. De vijf kinderen van de familie Van den Berg uit Dreumel en de heer Van den Berg uit Tiel, die zondagmiddag tengevolge van een auto-ongeluk te Wamel om het leven kwamen, zullen allen in hun geboorteplaats Dreumel ter aarde worden besteld. In de pa rochiekerk zuilen de slachtoffers wor den opgebaard. Donderdagmorgen te 10.30 uur wordt de mis. van requiem opgedra gen. waarna de begrafenis volgt. (Van onze Londense correspondent) Dame Margot Fonteyn, de gisteren in Panama City gear resteerde ballerina, is vanmorgen in alle vroegte onvoorwaar delijk vrijgelaten uit de gevangenis. De Britse ambassadeur in Panama City, Sir Ian Anderson, had twaalf uur lang erop aan gedrongen haar in de gevangeniscel te mogen bezoeken. In de gevangenis werd Margot Fonteyn de zogenaamde presidenten, suite toegewezen, de beste cel in de gevangenis, zo genoemd, omdat de wisselvallige geschiedenis van de re publiek zoveel ex-presidenten in de gelegenheid heeft gesteld er te 'loge ren. Volgens Britse correspondenten in Panama biedt deze cel een riant uitzicht op het Chinese kerkhof en een oud kanon, maar aan de andere kant is het op het ogenblik het re genseizoen in Panama enhet kerk hof schijnt bij de heersende tempe ratuur van 90 .graden Fahrenheit hoogst onaangenaam te ruiken. Uit de nogal tegenstrijdige berich ten uit Panama .City krijgt men de indruk dat Margot Fonteyn eergis teren de politiechef van Panama, He tor Vaides, opbelde, toen zij hoor de dat zij beticht werd van revolutio naire activiteiten. Zij maakte telefo nisch een afspraak met hem, zeer nadrukkelijk op voorwaarde dat het slechts om een onderhoud zou gaan. Tegen middernacht arriveerden echter politieauto's bij de villa van de politiechef en. Margot Fonteyn werd in opdracht van de districtsprocu reur gearresteerd. In dit stadium van vooronderzoek, voordat er een aanklacht is gefor muleerd, mag volgens de Panamese wet niemand de gevangene zien, niet eens de advocaat. Dit verklaart waar schijnlijk waarom de Britse ambas sadeur geen toegang tot haar kon krijgen. Hij schijnt geprotesteerd te (Van een onzer verslaggevers) De 34-jarige Shell-employé D. C. S, uit Vlaardingen, die zondagmorgen 31 april naast zijn met hamerslagen gedode vrouw, de 30-jarige E. Schie manVan Dijk op bed werd gevon- den, ls uit zijn verdoving ontwaakt. Hij heeft tegenover de politie een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft verteld dat de verhouding tus sen hem en zijn vrouw ze waren ongeveer tien jaar getrouwd de laatste tijd steeds slechter was ge worden. Zaterdagavond 11 april, toen de twee kinderen van zes en negen jaar reeds in bed lagen, leidde een felle onenigheid tot de afschuwelijke daad.; De man die overigens als zeer rustig bekend staat, heeft toen een hamer gegrepen en zijn vrouw op het hoofd geslagen. Dit drama speel de zich af in de huiskamer. S. heeft daarop zijn vrouw, die hevig bloedde, naar de slaapkamer gedragen en haar op bed neerge legd. Daarna heeft de man, waar schijnlijk in een vlaag van waan zin, de vrouw gedood. Volgens de lezing van de politie heeft S. daarna zich zelf van het leven willen beroven. Hij nam een grote dosis slaap tabletten tot zich. Zondagmorgen om half tien trof de politie het echtpaar in de slaapkamer van de woning aan, nadat de kinderen reeds vergeefs op de deur hadden gebonsd. Tot donderdagmiddag heeft de man bewusteloos in het algemeen ziekenhuis te Vlaardingen gelegen. In de loop van maandag is hjj voor de Rotterdamse officier van Justitie geleid. hebben tegen het feit dat Margot Fonteyn met beloften die onmiddel lijk verbroken werden er toe bewogen werd de politiechef te bezoeken. Van dr. Roberto Aris ,de man van Margot Fonteyn, een vroegere am bassadeur van Panama in Londen, schijnen de Panamese autoriteiten nog steeds geen spoor te hebben ge vonden. Hij zou met een gewapende afdeling ergens in Panama zün. De autoriteiten schijnen nog steeds te denken dat Margot Fonteyn naar Balbao en vandaar naar Panama City is gegaan, om de aandacht van de politie op zichzelf te concentre ren en van haar man af te leiden. Vandaag nog zou Margot Fonteyn per vliegtuig naar Londen vertrekken. oonyi/ WUWOMi De jongens hadden, één hunner, de dertienjarige Charles Andrus, aan een martelpaal gebonden en er droog gras omheen opgestapeld. Een van de 'wilden' gooide er een. brandende lucifer in en onmid dellijk vatte de brandstapel vlam. Maar ook. de prairie eromheen begon te branden, zodat de jon gens niet meer bij hun kameraad konden komen. Zij vluchtten in paniek weg. Het slachtoffer werd door de vlam men zelf bevrijd, doordat de touwen, waarmee hij was vastgebonden, door schroeiden. Charles rende naar de dichtstbij zijnde woning, brandend als een fak kel. Het vuur was al spoedig geblust, maar Charles bad zulke zware brand wonden opgelopen, dat hij spoedig daarna in het ziekenhuis overleed. Gisteren is Charles begraven. De knaap, die de lucifer heeft aange stoken, zal zich voor de kinderrech ter moeten verantwoorden. (Vervolg van pag, D AT is de WD bepaald zeer inschik kelijk teegnover de- confessionele partners en al heeft zij, naar het woord van prof. Oud, geen behoefte aan 'milüneteren', wat nu gevraagd werd, ging de liberalen toch heus te ver. Prof. De Quay blijft dus door gaan. In kringen om de formateur werd het niet waarschijnlijk geacht dat vandaag reeds definitieve beslis singen zouden vallen. Daarvoor moet er nog teveel worden gepraat. De heer De Quay verwaarloost geen en kel zijpaadje, hoe onbegaanbaar het ook moge lijken. Wel heeft hij uiteraard behoefte aan morele steun en praktische raad. Daaruit moet waarschijnlijk ook ver klaard worden, dat hij dinsdag weer een tamelijk uitvoerig gesprek heeft gevoerd met prof. Beel, de minister president, Wh zouden ons kunnen voorstellen dat prof. De Quay bh die gelegen heid uiting moet hebben gegeven aan een lichte wrevel, omdat de informa- tiewerkzaamheden van prof. Beel be paald niet alle moeilijkheden uit de weg hebben geruimd. Dat was toch de bedoeling van de tiendaagse ar beid van inlormaeur Beel. (Vervolg van voorpagina) Aan de orde waren de defensiebe grotingen, waarvan de behandeling in de Eerste Kamer nogal verschilde van die in de Tweede Kamer, Ook al merkte de heer De Dreu (arb.) dan op, dat van de zijde van de KVF jaar in jaar uit tegen de Karei Doorman was geageerd, zo on omwonden als de heer De Gou de zaak nu stelde, kwam het toch ais een verrassing. Voorts eiste de heer De Gou nader beraad over opzet, doel en organisa tie van de NAVO en een zuiniger be heer en een grotere doelmatigheid bij de financiering van onze defensie, die op te grote leest is geschoeid. Daarvoor zullen zo nodig afspraken moeten worden herzien, aldus de heer De Dreu. Overigens behoeft een ver mindering van defensie-uitgaven niet noodzakelijk te leiden tot verminde ring van onze militaire NAVO-b(j- clrage. Wel vroeg de heer De Dreu zich af of Nederland met twee parate dlvi-. sies niet te hoog grijpt als deze mo dern moeten worden uitgerust. Zou één goed en modern bewapende divi sie niet evenveel slagkracht bezit ten? Dan zou ook de diensttijd ver kort kunnen worden. Voorts zou belangrijk kunnen wor den bezuinigd als de lasten van de Karei Doorman niet meer op ons zouden drukken. Ook het nut van onze twee kruisers is voor het kleine Nederland twijfelachtig. Mr. Vixseboxse (c.-h.) en mr. Van Rïel (v.v.d.) vonden daarentegen onze vloot niet te omvangrijk. Zij wilden onze defensie-uitgaven zelfs verho gen: de heer Vixseboxse, die de diensttijd 'een eer en geen last* noem de, uitte zijn waardering cn dank voor minister Staf. Mr. Van Bid prees de schranderheid en werkkracht van deze bewindsman. Ook de heer De Dreu roemde diens belangrijk en respectabel -werk, waar door ons internationaal aanzien op defensiegebied is toegenomen. Ook de heer Aigera (a.r.) roemde de minister. Hij pleitte voor een ster ke verdediging van Nieuw-Guinea nu Indonesië steeds meer wapens krijgt. Bij de reDÜieken verklaarde dr. De Gou, dat de KVP-fractie bij de be handeling van de begrotingen van 1956 en 1957 reeds kritiek op het vlootbeleid had uitgeoefend. 'Al wat zich in de Tweede Kamer bij het marmedebat heeft afgespeeld is voor ons geen reden om daarom over stag te gaan ten aanzien van de lijn, die door ons reeds was uitgestippeld," aldus dr. De Gou. De defensiebegrotingen en de be groting van de artillerie-inrichtingen werden ten slotte z.bst. aangenomen de CPN was tegen.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2