Politie breekt weer gevangenisopstand ERHARD verwacht opbloei In 1958 veel gespaard Formatie biedt een beschamend tafereel Halsteren wil geen Bergense haven Slachtoffers van anto-OD! laatste rustplaats naar FORMATIE Vliegtuig verliest fakkel boven Delft Deed 'stervende zwaan' dienst als 'lokeend' Geleen geeft ambtenaren voortaan zaterdags vrij ZONDER COMMENTAAR Spreeuwenpraat Onderzoek naar olievoorraden bij noordpool Jantjes-aan-ival in buitenland te sober? 6 't W itte Huuske' ivordt gebouwd Suurhoff in A msterdam Retourcabine blijft zoek In Panama geen rebel te zien Soekarno start wereldreis Grootste ter wereld? Niet de besten TV-filmpjes over Griekse mythologie Route bloemencorso HET VRIJE VOLK DONDERDAG 23 APRIL 1959 PAGINA 3 Sportief STRAATSBURG (Reuter, AP, ANP) Europa staat aan het begin van een periode van eco nomische expansie. De kolen- en staalindustrie en ook de textielindustrie zullen dan uit hun moeilijkheden kunnen ge raken. Misschien... Overweldigend groot was de deelneming toen vanmorgen op de begraafplaats naast de St.- Bar'oarakerk te Dreumel de zes slachtoffers van het rampzalige auto-ongeluk bij Wamel naar hun laatste rustplaats werden gebracht. Tijdsverlies „Daar komen, de schuttersDieter sou u Speenhoff's schone lied graag willen toezingen, maar mag ik dat doen? Nog geen en kele oud-schutter heeft gereageerd op het verzoek van het merkwaardige tijd schrift JDe Alleen- loper," dat zo graag herinneringen aan de schutterij zou wil len ophalen. Wij ko men echter niet he lemaal met lege handen, want de bijna tachtigjarige mevrouw B. C. SdrreuderMaas uit de Alb. Thijm- straat te Botterdam heeft in haar meisjesjaren die schutterij van dicht bij meegemaakt: ln dc eerste plaats: de uniformen wren niet zwart maar donkerblauw, Mijn vader was in die dagen opzich ter van het Beursgebouw aan het Westnieuioland. De schutterij had daar vrijdagsavonds om half acht oefening, maar veel militarisme zat er toch niet in. Als het pauze was, vlogen de schutters naar een heel primitief hulpbuffetje een plank op schragen in eer, hoekje van de Beurs om bij juffrouw Lokkerbol een goedkoop flesje bier te drinken. De grootste plechtigheid was er els eens per jaar een schutter be vorderd werd. Dar, kwam kapitein Van Buren of kapitein Wilkens te paard en met een heel nauwe broek m rijlaarzen naar de Beurs. Ook burgemeester Zimmerman is er nog wel eens bij geweest. Met de staking van de havenarbei ders aan het begin van deze eeuw zijn ie schutters wekenlang dag en nacht in het Beursgebouw geweest, ze moesten klaar staan om eventueel tegen de-stakers op te treden. Ik hoop dat er lezers zijn, die zich nog iets meer kunnen herinneren". De heer Voortman uit de Korte- naerstraat te Rotterdam (bijna 81 jaar) heeft de schutterij niet in Rot' terdam maar in Den Haag zijn geboorteplaats gadegeslagen. En hij herinnert zich nog met veel plezier een van de wonderlijkste schutters, die in Nederland hebben rondgelopen, Die man, een zeer vreemde snuiter, Voonde op Doosduinen en moest in de residentie „schutteren". Hij kon het met de overheid en met zijn su perieuren maar moeilijk vinden. Hi) werd bijzonder boos toen hij op 'n dag gestraft werd, omdat h£j opge stikte schoenen aan zijn voeten had. Dat moesten gladde schoenen zijn. De wraak van de schutter? BU een volgende oefening droeg hü klompen, 'n Andere maal arriveerde hü op een ezel, aan zijn zijde een houten zwaard. Toen hij van de ezei afstap te, overhandigde hij 't sabeltje met plechtig gebaar aan 'n hem bege leidende page. En wéér volgde er straf. De schutter werd de „boer op klompen" genoemd. Hü had er het grootste plezier in om tijdens de oefeningen zijn neus te snuiten met een vuurrode zakdoek. De Loosduiner was nl. een vurige aanhanger van Domela Nieuwenhuis. „Ja, die oefe ningen trokken veel bekijks. Je kon er nog eens smakelijk lachen" verze kert ons de heer Voortman. CONCORD, Massachusetts (Reuter, AP). Zwaar gewapende politie-eenheden hebben gisteren de gevangenis van Concord in de Amerikaanse staat Massachusetts bestormd en een op stand van 63 gevangenen, die zestien gijzelaars vasthieidlen, bedwongen. Ik zei u al: we staan hier vandaag nog niet met lege handen. Ik hoop dat meer oude herinneringen zullen volgen. Oud-schutters aantreden! Maar ook de. niet-schutters zijn wel kom. De spreeuwenlezers herinneren zich ongetwijfeld nog de heer J. H. van der Wal uit de Stokroosstraat te Rotterdam, oud-deelnemer aan de Olympische spelen in 1908 en nog steeds: all-round sportsman. Deze sportsman heeft Pieter ver teld, dat hij iets bijzonder weinig sportiefs heeft meegemaakt, 't Doet hem leed 't te moeten constateren De heer Van der Wal is met z'n 72 jaren het oudste lid van de wandel sportvereniging ODI. Nu maakt hij zich voor de jeugd mede verdienste lijk door eens per week met een handcarrier oude kranten te gaan ophalen, 'n Paar jongens helpen hem daarmee. De opbrengst van de kran ten Is bestemd voor de vereniging. En nu die carrier. Zaterdagavond stond, dit voertuig nog keurig in de Violierstraat, maar zondag was 't spoorloos verdwenen. De carrier is gelukkig gevonden, vele straten ver der, maar Pieter, wat zag het beestje eruit. Slot en ketting foetsie. Spatbord ka pot. Achterlichtdraadjes kapotge- trokken. Bel stuk. Stuur uit zijn voe gen en helemaal scheef. Rem kapot. Achterlichtje verdwenen. Grotere jongens breken je werk af wat je voor de kinderen probeert op te bouwen. De politie heeft de handen toch al vol dus je probeert het zelf maar uit te knobelen. Dat wil ik dan ook proberen. Nu is het zo dat ik die schade niet kan herstellen, ik moet van mijn pensioen toch al zo zuinig zijn. Als nu die jongens eens zorgden, dat de carrier weer in orde kwam. Dat is toch eigenlijk niet meer dan logisch. De politie uil ik er niet bijhalen want dat, geeft voor de ouders en die jon gens weer een boel narigheid. Kom op, knapen, toon je van je goede zijde e:i vergoed met elkaar ie schade. Dan zijn jullie sportief". Pieter geeft dit verzoek graag door. De heer Van der Wal woont op bo. 43 a in de Stokroosstraat Aanbod Wie heelt er belangstelling voor een ■linke partij brandhout, aangeboden door de heer W. uit de Graaf.Lodewljk van Nassaustraat? Men melde het Flo- nne. Verder noteerden wij in ons Boek Oer Bijdragen; zilverpapier van B. van Ce Dorpsweg, stgarebandjes van N. N., kleding en een vloerkleed van H. van de rasteuralngel. dames- en kinderkleding van De i. uit de Azaleastraat, kleding 'an H. uit Spijkenlsse, kinderkleding en schoentjes van Van der S. van de Mathe- hesserlaan, een stofzuiger van T, uit de Jac. Perkstraat, een fornuis van Van K. rit de R. Manzstraat, een eenpersoons bed van H. van de .Mathenesserdljk en een kachel van B. uit de Immoblllalaan. Meer kleding: van G. uit de Hulk- Wraat, G. uit de Dr. de Visserstraat en van N. N. Een kinderledikant van D. uit de N. Beetsstraat, een divanledikant van H. uit de Russlsehestraat, een wieg van T. uit de N. Kerkstraat, een kinderledi kant, een wandelwagen en een hobbel paard van H. uit de Toekomststraat te Pportugaal en een haardkachel van O rit de Hoyledestraat besluiten de lijst. Ook nu weer: hartelijk dank. Vondst .Mevr, Trouwborst, Oostvoorasestraat ■9a, zoekt de eigenaresse van een zater dagmiddag ln het centrum gevonden tas met boodschappen. Bij de fam. Van der Meer. J. Idas traas 27. wacht een op «o april gevonden autoped met tasje en popje op de Jeugdige eigenaresse. Verlies Mevr. Nanmnga. Schleweg 232e, was zo onfortuinlijk zaterdag ln de tram SpiJ- Seiusae-Boergoensevliet een bruin kof- 'ertj e, inhoudende een elektrische tteln met rails enz. ln het bagagenet te juten Uggen. W1e vond het? Een kleine 'Oagen betreurt nu het verlies van deze trein. PIETER SPREEUW (Van onze Londense correspondent) Twintig grote oliemaatschappijen, merendeels Amerikaanse en Canade se, hebben volgens de News Chronicle vergunning gevraagd in een enorm gebied van 32 miljoen vierkante kilo meter ln het uiterste noorden van Canada naar olie te mogen zoeken. Het Is een gebied bij de Noordpool, waar enorme olievoorraden schijnen te zijn, misschien groter dan op enige andere plaats ter wereld. Het grootste voordeel van dit ge bied is, dat het niet is blootgesteld aan de politieke moeilijkheden die de laatste Jaren de olievoorziening van Groot-Brittannië en Europa door het Midden-Oosten bedreigd hebben. De belangstelling van deze arcti sche olievoorraden is gestegen sinds de opzienbarende reis van de Ameri kaanse atoomonderzeeër onder de ijskap var. de Noordpool, Canadese olledeskundigen hebben uit deze reis de conclusie getrokken, dat het mo gelijk moet zijn deze arctische olie met enorme atoomonderzeeërs goed koop naar Europa te vervoeren. Het gebied waar geboord zal wor den. bestaat uit talloze eilanden, waar slechts geboord' kan worden in de winter, wanneer het land bevro ren is. Het Canadese Ministerie van Noor delijke Zaken is, naar verluidt, even eens enthousiast en voorspelt een ontwikkeling als in Klondyke, toen daar in de negentiende eeuw goud gevonden werd. Het ministerie kan onmogelijk schatten hoe groot de olievoorraden zijn, maar het spreekt over miljarden vaten. De gevangenen, die zich blijkbaar hadden geïnspireerd op de rebellie in de staatsgevangenis in Deer Lodge van vorige week. hadden gezegd de gijzelaars te zullen doden indien er niet ogenblikkelijk een conferentie met da gevangenisautoriteiten werd belegd. Maar de belegeraars lieten zich niet door bedreigingen uit het veld slaan. Luitenant-kolonel John Blake, de commandant van <ie politietroe- pen, zei: „Ik onderhandel met nie mand. Wij zijn hier om de opstand te bedwingen en de orde te' herstel len." Twee uur na het uitbreken van de opstand deden de politie-een heden een aanval met traangas, dat door de ramen in de gevan genis werd beschoten. De gevan genen trokken zich met de gijze laars terug in een andere vleugel van het gebouw. Toen ze ook daar werden bestookt met traangasbommen, trokken de rebellen naar de derde verdieping. Ruim honderd man politie baande zich een weg door de gevangenis, door afgesloten deuren en bekken open te branden met acetyleen. De gevangenen moesten zich ten slotte overgeven. Niemand werd bij de opstand ge wond. Aanvoerders van de gevange nen waren Martin Feeney, een bank rover, die al eens eerder heeft ge probeerd een revolte te ontketenen, en Charles „Buil" Martin, die een veroordeling wegens ontvoering uit zit. Dit heeft de Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard, gis teren in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa verklaard. De recente „economische pauze" heeft heilzaam gewerkt omdat zij zekere inflatoire werkingen mede heeft uitgeschakeld. Erhard betoog de dat een grotere produktie natuur lijk in hogere lonen tot uitdrukking zou komen. In beginsel dient zU ech ter ook te leiden tot prijsverlaging. Europa moet tot een hechte Euro pese eonjunctuurpolitiek komen en deze zou men kunnen ontwikkelen in de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking wegens haar brede basis. De werkzaamheid van een internationale coördinatie zou nog kunnen worden vergroot door er Canada en de Verenigde Staten bij te betrekken. Erhard zei dat de crisisjaren had den geleerd dat een nationalistische, protectionistische politiek de af braak van de wereldeconomie een vloek was geweest, terwijl men er juist heil van had verwacht. Ook kartelafspraken en produktiebeper- kingen faalden. Nationalisme en egoïsme zijn de werkeljjke_ gesels van Europa. Dat mogen wij nooit vergeten," aldus de minister. (Van onze soc.-econ. redactie) Er is in 1958 gespaard dat de stuk ken eraf vlogen. „Het was voor de plaatselijke spaarbanken een uitste kend spaarjaar", aldus het jaarver slag van de Nederlandse Spaarbank- bond. „Het totale spaartegoed steeg met 195 miljoen tot 2,2 miljard." Binnen de Spaarbankbond is op het ogenblik overleg gaande of men wel of niet zal overgaan tot het spa ren in aandelenvorm. Daarbij is ook gekeken naar de in Duitsland toege paste methode, maar men schijnt daar toch overwegende bezwaren te gen te hebben. De gedachten gaan nu uit naar de popularisering van de aandelen van een of meer beleggings depots. Daarover wordt nu nog ge sproken. De Spaarbankbond maakt daarbij echter reeds nu al het voorbehoud dat aan deze manier van sparen al leen zou moeten worden deelgeno men door spaarders, die wat ruimer in hun geldmiddelen zitten. Onze Koninklijke Marine maakt in het buitenland nog al een povere indruk, aldus het bestuur van de Militaire Belangenvereniging van Be roepsschepelingen bij de Zee macht. Bezoeken aan buitenlandse havens brengen voor de ma rineman vrjjwel steeds extra- kosten mee, vooral door „de behoefte tot het genieten van gepaste ontspanning." De marineman moet finan cieel in staat zijn in beperkte mate een tegenprestatie te stellen tegenover de hem ver leende gastvrijheid. Het bestuur neemt aan, dat de marineleiding er prijs op stelt, dat de schepeling, zijn land op waardige wijze verte genwoordigt. Vandaar dat op de komende algemene vergadering een voorstel zal worden behandeld om aan de schepelingen gedu rende het bezoek aan buiten landse havens een vergoeding per etmaal toe te kennen. De actie ",t Witte Huuske". die onder personeel van de Nederlandse Spoorwegen is gevoerd om twee door kinderverlamming getroffen kinde ren te Opheusden aan een licht en vrolijk huisje te helpen, nadert een succesvol einde. Het personeel heeft 15,000,— bijeengebracht, architect O. van Asten te Vlaardingen heeft gratis een huisje ontworpen en het aannemingsbedrijf Kegelaars te Op heusden zal het huisje op billijke wijze bouwen. ,,'t Witte Huuske" wordt bij het ouderlijk huis aan de spoorlijn ge bouw, zodat de kinderen naar het spoorweg- en treinpersoneel kunnen blijven zwaaien. Men wil het huisje op 27 juni aanbieden. (Van een onzer verslaggevers) 'Een beschamend tafereel van gebrek aan moed om verantwoordelijkheid te aanvaarden,' zo noemde oud-minister J. G. Suurhoff het politieke be drijf van de laatste weken rond de formatie-De Quay. 'Alle heldhaftige lieden en partijen, die tijdens de verkiezingen hebben ge roepen om een krachtige, stabiele regering, die forse beslissingen zou kun nen nemen, zeggen nu 'na u* ais het om impopulaire portefeuilles als Volks- huisvesving. Landbouw en Defensie gaat,' zei de heer Sunrhoff, die sprak op een vergadering van de Partij van de Arbeid in de afdeling Amsterdam - -Siotervaart. Naast het gebrek aan moed is er kennelijk een duidelijke tegenzin om in een wankel geacht rechts kabinet plaats te nemen, In 1956 heeft de kabinetscrisis ook iang geduurd, maar toen ging het tenminste om het opstellen van een regeringsprogram ln nauw overleg met de fracties, en niet om het aan de man brengen van portefeuilles. De Partij van de Arbeid aldus de heer Suurhoff. is vanzelfsprekend bereid geweest om een reële poging te doen weer een gezamenlijke grond slag te vinden voor de vorming van een kabinet. Maar voor die redelijke poging is ons de mogelijkheid zelfs niet gegeven. Tot enig overleg over de lijst van punten voor het regeringsbeleid is het niet gekomen en dat alleen om dat de PvdA de vraag stelde, op welke wijze de heer De Quay dacht een redelijke mate van zekerheid te kunnen krijgen, dat het progTam ook zou worden uitgevoerd. Toch lag die vraag voor de hand, gezien de opdracht die prof. De Quay heeft ontvangen, nl. het vormen van een kabinet, dat zal kunnen rekenen od een vruchtbare samenwerking met het parlement. Een zekere binding van de fracties aan het regeringsprogram achtte oud-minister Suurhoff o.a. noodzake lijk omdat het bij een veelomvattende overheidstaak als er tegenwoordig bestaat nu eenmaal beslist nodig is dat men als minister een tijd vooruit kan denken. Dat kan alleen als men niet voortdurend moet denken: mis schien zitten we hier de volgende week al niet meer. (Van een onzer verslaggevers) Het ziet ernaar uit, dat Bergen op Zoom geen haven zal kunnen houwen op het grondgebied van K listeren. De raad van deze West brabantse plattelandsgemeente heeft namelijk woensdagavond met zes, tegen zeven stemmen het Bergense plan tot aanleg van een haven in de Theodorus-polder verworpen. Bergen op 3oom tobde al lange tijd met een getijhaven, die in geen enkel opzicht aan scheepvaarttechnische en industriële eisen voldeed. De ge meente onderzocht allerlei mogelijk heden om tot een afdoende oplossing te geraken. et plan, dat voorzag in een haven op het grondgebied van de naburige gemeente Halsteren, leek verreweg het beste. Burgemeester Elkhuyzen van Hal steren gaf de raad als zijn overtui ging, dat de Bergense haven grote streekbelangen zou gaan dienen, waarvan de gemeente sterk zou pro fiteren. Op een steenworp afstand van ons dorp zouden we een haven krijgen, die voor alle schepen atijd toeganke lijk is," zo zei hij. „Dat zal ons in dustrieën brengen en dus meer werk gelegenheid. „Er zijn nogal wat werklozen in Halsteren. De tegenstemers toonden zich ver bolgen over het feit, dat de haven in een polder met zeer goede landbouw gronden was gepland. Zij hielden het voor mogelijk een haven te maken buiten de polder. Technisch kan dat inderdaad, maar het project zou dan enorm, veel duurder worden. De voorzitter wees op het histori sche beiang van de beslissing die de raad zou gaan nemen, maar de ver gadering zei: Nee! In deze rubriek vermeldt Bet Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Wanneer nu inderdaad het kabinet tot stand komt en bestaan zal uit de dame en de heren die (op dit ogen blik) als de meest waarschijnlijke ministers worden gedoodverfd, dan ruilen wij, naar mijn overtuiging, een regering hebben, die zeker niet is samengesteld uit de best-denkbare figuren. Zelfs niet uit de best-denk bare politiek-aanvaardbare figuren. Ik heb de indruk, dat voor op z'n minst tweederde der ministerszetels mensen gevonden zijn, die op z'n hoogst twee-derden van de capacitei ten bezitten van werkelijke eerste klassers. Voor een groot deel is dit te wijten aan het feit, dat zulke eerste klassers geen ambitie hebben voor een moeilijk, matig gehonoreerd en onmatig aan kritiek blootstaand ambt, voor een deel ook aan incómp- tabiliteit van het humeur der, de for mateur adviserende politieke leiders met het hunne. Eenvoudiger en meer rechtuit ge zegd: mannen die meer dan de door bun partijleiders wel naar voren ge- schovenen voor het ministerschap in aanmerking leken te komen, kwamen in feite niet ln aanmerking, om dat hun partijleiders hen niet lusten. Het gaat allemaal lang niet zo aardig en soepel als het lijkt Er is veel interne partijpolitiek die zich doet gelden, zonder dat de buiten wereld daar ook maar een vermoeden van heeft. Dit het liberale Haagse dagblad Tipt Vaderland' van 1B4-'S9. Tijdens een demonstratie van het Engelse leger en Wiltshire knipte de fotograaf deze plaat van een „manusje van alles in de lucht" (een helikopter) die een „manusje van alles op de grond" een jeepJ op het oefenterrein afzet. Ter introductie van een aantal filmpjes over de Griekse mythologie, speciaal voor de televisie, hebben de cineasten Wim Nieuwenhuis en Jaap S. Bijmoer gistermiddag in. hun stu dio te Bussum hun eerste produkt .Daybreak of Europe" vertoond. Het ligt in de bedoeling zes k tien film pjes over onderwerpen uit de Griekse mythologie te vervaardigen. Het ver toonde filmpje heeft een lengte van 13 minuten. Jaap Bijmoer "maakte hiervoor 150 tekeningen met Oost- indische inkt en rood, zwart en wit krijt, waarna Nieuwenhuis er een nieuwe dimensie aan gaf. De oud-rector van het gymnasium te Velsen, dr. Brommel, heeft voor authentieke Griekse muziek zorgge dragen. De tekst is van Max Dender- monde. De beide cineasten willen met de t.v.-vertoning in de komende herfst beginnen. (Van een onzer verslaggevers) De zes doden, de 35-jarige A. F. M. v. d. Berg uit Tiel, alsmede de v(jf broertjes Jan (9), Jacques (8), Tonny (6), Theo (5) en Stannie (4) van de familie v. d. Berg te Dreumel, werden allen in één graf bijgezet. Toen omstreeks tien minuten voor negen vanmorgen de klokken van de oude parochiekerk hun klegende gal men over het kleine Maas en Waalse dorp uitstrooiden, was de kerk reeds bijna geheel gevuld met honderden leerlingen der lagere scholen. Kape laan Broeren droeg met assistentie van kapelaan Schreuder uit Tilburg eertijds kapelaan te Dreumel - de Engelenmis op. Boven de orgelto nen uit klonken de ijle stemmen van het meisjeskoor. Tegen half elf begon de plechtige Requimmis, opgedragen door pastoor Van der Hurk. De overledenen werden daarna ge zamenlijk naar hun laatste rustplaats gedragen. Niet alleen uit het dorp zelf, ook uit de verre omtrek waren velen van- i daag naar hier gekomen, om hun I medeleven met de zo zwaar beproef de families te tonen. Pastoor v. d. Hurk verrichtte de absoute, voordat de zes kisten, bedolven onder een zee van bloemen in het graf neer daalden. Een lange stoet van enkele duizen den bracht daarna, diep geroerd, een laatste groet, terwijl schoolgenootjes van de kinderen bloemen strooiden. OSLO (Reuter) Het zoeken naai de retourcabine van de Amerikaanse kunstmaan Discoverer 2 in het ge bied van Spitsbergen is woensdag gestaakt. Er is niets gevonden. Verscheidene Amerikaanse vlieg tuigen en Noorse hefschroefvliegtui- gen hebben aan het zoeken deelgeno men. (Vervolg van voorpagina) Prof. De Quay schijnt zijn formatie niet te willen laten ophouden door het al of niet op korte termijn sla gen van deze poging. Als de rest van de zetels is bezet schijnt hij Land bouw ad interim te willen laten waarnemen. Eerste voorwaarde is, zo zegt men in de kring der coalitie genoten, dat Nederland weer een echt kabinet zal hebben. Het heeft ieder een al veel te lang geduurd. Een moeilijkheid wordt ook nog gevormd door de positie van de chr. hist, minister van Zaken Overzee, mr. Helders. In de kring van zijn partijgenoten voelt men er voor dit departement alsnog te handhaven, waardoor de CHU haar twee zetels zou kunnen krijgen. Maar anderen denken er niet zo over. Misschien zou de heer Helders staatssecretaris van Nieuw-Guinea kunnen worden, onder de minister president, tevens minister van Alge mene Zaken. De overige bemoeiingen van Zaken Overzee zouden naar Justitie onder prof. Van der Grinten (k.v.p.) kunnen worden overge bracht. Bekend is, dat ook de heer Schmelzer (k.v.p.) als staats secretaris voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en Bezitsvorming aan het departement van prof. De' Quay zal worden verbonden. Prof. De Quay heeft vanmorgen uitvoerig ge confereerd met prof. Witteveen, die om tien uur zijn opwachting maakte. Om half twaalf ontving de forma teur bezoek van de heer Hazenbosch, de a.-r. kandidaat voor Sociale Za ken. De heer Hazenbosch heeft de formateur de laatste inlichtingen verstrekt over de voorwaarden waar op hü tot het kabinet-De Quay wil toetreden. De indruk bestaat, dat men bij de anti-rev. juist ais bjj sommige leden der CHU niet wegloopt met het voor nemen, slechts een CHU-minister aan te trekken. Men acht een totaal van drie bewindslieden uit de prot. chr. hoek niet in overeenstemming met de getalsverhoudingen in de Tweede Kamer. Vanmiddag om vijf uur zou mr. Beerman komen. De CHU-kandidaat voor Binnenlandse Zaken kon zich niet eerder vrijmaken, omdat hü vandaag naar gezegd werd, als ad vocaat moest optreden in een belang rijk proces. Het tijdsverlies in de for-, matie als gevolg daarvan heeft men noodgedwongen wel moeten nemen. Zaterdag wordt het bloemencorso 'Bloemenparadijs' in de bollenstreek gehouden. Route heen: Sasscnheim 11.00 uur (start), Lissc 12.12 uur (Vierkant), HUIegom 13.13 uur (Tres long), Bennebroek 13.42 uur (Rijks straatweg), terug: Bennebroek 15.00 uur, Hitlegom 15.30 uur (Treslong), Lisse 16.33 uur (Vierkant)' Sasscn heim. De expositie van de praalwa gens wordt gehouden op 24 april van 13—24 uur in de bloemlusthallen te Lisse. (Van een onzer verslaggevers) Om ongeveer half tien dinsdagavond is cr in Delft een brandende lichtfakkel naar beneden komen vallen, maar van welk vliegtuig deze fakkel afkomstig is en hoe het mogelijk is dat hij boven Delft kon worden uitgeworpen is de politie een raadsel. Er wordt een onderzoék ingesteld. NEW YORK, PANAMA (Reuter) Margot Fonteyn heeft van nacht rustig kunnen slapen in een hotel te New York, waar zij gis teravond, na haar arrestatie en uitzetting uit Panama, per vliegtuig is aangekomen. De beroemde danseres, die er prima uitzag, ondanks de donkere kringen onder haar ogen, bleef volmaakt kalm onder de vragen van de haar opwachtende journalisten. Maar zij weigerde iedere vraag over haar ervaringen in Panama te beantwoorden. Wel wilde zij zeggen, dat zij niet weet waar haar echtgenoot, dr. Arias, is en zij zei dat zij „bezorgd" over hem was. (Van een onzer verslaggevers) I treffende voorstel van B. en W. aan In Geleen, en binnenkort ook in le °v«'weging dat het publiek, aat overdag niet in de ge- Incronhnïel in etn Schaesberg, zullen de gemeente ambtenaren voortaan een vrije za terdag hebben. Het aantal werkuren vermindert niet: dagelijks wordt een kwartier langer gewerkt en vrijdags avonds wordt van 7 tot 9 uur over gewerkt. De raad van Geleen nam het desbe- legenheid is de gemeentelijke kan toren te bezoeken, nu eenmaal per week 's avonds terecht kan. Het mes snijdt dus aan twee kanten. In verschillende andere Neder landse gemeenten, voornamelijk op liet platteland, bestaan overeenkom stige plannen. Bü de fakkel bevond zich een ge deeltelijk verbrande parachute, zodat vermoed wordt, dat het- hier om een noodfakkel gaat, die meestal wordt afgeworpen ais een vliegtuig zoekt naar een geschikte plaats voor een noodlanding. De fakkel kwam gelukkig in een steegje terecht, naast de slagerü van de heer Veelenburg aan het Achter om. Toen de fakkel na drie minuten was uitgebrand, bleek, dat er geen noemenswaardige schade was aange richt. De politie is laat van het gebeurde in kennis gesteld. Op het moment dat men het politiebureau belde kreeg men geen gehoor. Daar werd juist het alarmsysteem beproefd om dat even eerder een defect was ge bleken Slechts eenmaal liet haar goede humeur haar in de steek: toen een journalist het „absurd" noemde, dat zij geen vragen wilde beantwoorden, snauwde zij: „Absurd? Waarom? Ais u in mijn schoenen stond, zoudt u precies hetzelfde doen als ik." De Panamese autoriteiten schijnen nog steeds te denken, dat Margot ais „lokeend" heeft gehandeld door rond te kruisen in het jacht van haar man, met het doei de aandacht van hem af te leiden. Dit heeft in het Britse Lagerhuis aanleiding gegeven tot een vrolijk moment. Aneurin Bevan zei name- lük, dat het Britse publiek, dat Dame Margot Fonteyn heeft gezien als „de stervende zwaan" het zeker niet op prijs stelt dat zij nu op treedt als Jokeend". Overigens is er ook in Panama grote beroering over het feit, dat de regering niet heeft geschroomd een vrouw en dan nog wel een der be roemdste danseressen ter wereld vierentwintig uur lang vast te hou den en te ondervragen over de ver blijfplaats van haar man. De arrestatie wordt in regerings kringen at „een enorme blunder" ge noemd, „dc grootst mogelijke fout". In Panama wordt aangenomen, dat dr. Arias is „ondergedoken" ergens in de heuvels bij het buitengoed van zyn familie, 100 km ten zuidwesten van Panama City. Het grootste raadsel van alles in de mysterieuze zaak is dat in Panama in geen velden of wegen rebellen te be kennen zijn. De autoriteiten hebben overal de wegen versperd, die be waakt worden door zwaargewapende nationale wachten, maar niemand heeft nog ergens een rebel, laat staan een groep rebellen in de trant van Fidel Castro's Cubaanse rebellen kunnen bespeuren. Niettemin zijn de autoriteiten in Panama zo zenuwachtig over zoge naamde wapensmokkel, dat gisteren, een paar uur na het vertrek van Margot Fonteyn, een schip van de onder Amerikaans beheer staande kanaalzone-autoriteit werd aangehou den en op wapens onderzocht door een politieboot van Panama. De Pa namese regering heeft later hiervoor haar verontschuldigingen aan de ka naalzone-autoriteit aangeboden. DJAKARTA (AFP) President Soe- kama is donderdag uit Indonesië vertrokken voor een reis naar Tur kic. Polen, Zweden. Denemarken, Italië. Brazilië. Argentinië, Mexico. Japan en Noord-Vietnam. De reis zal twee maanden duren. Tot zün gezelschap behoort ook de minister van Buitenlandse zakcr. Soebandrlo. -

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1