m principe aan v ens Probleem Korte Haven blijft voorlopig bestaan Maar ophaalbrug maakt plaats voor no Oranjeboom Voetbalproblemen van op ver Zoontje zonder schoenen verzuimde de school Nog niet voldoende op BB mm H UITSPRAKEN Scholieren in bont programma I;H Man kreeg giek op hoofd Ook in Europoort drinkt U 1 natuurlijk het opnieuw met goud bekroonde A Drie miljoen voor 150 woningen Qf&n van R|ej^?k- een Schiedammer Voor Herenmode TIMOO Vergadering ABC Ruim tweehonderd Schiedammers geven bloed Geen overstap Abri's DONKER BOVEN AAN DE TRAP ÉÉii PANTALON De Broekenspecialist Jeugd Uitstel Als. de Sfchiedainse raad ermee akkoord gaat, krijgt de gemeente Rotterdam (REX) een nieuwe vergunning voor de tijd van vijf jaar om trams en bussen naar en in de gemeente Schiedam te laten rijden. Burgemeester J. IV. Peek heeft inmiddels besprekingen met de RET-directie gevoerd naar aanleiding van het ETI-rapport over het openbaar personenvervoer in Schiedam cn de in de raad naar voren gebrachte opmerkingen cn wensen,. De directie van de RET kon nog geen bindende toezeggingen doen, maar B. en W. van Schiedam vertrouwen erop, dat aan verschillende verlangens zal worden tegemoet gekomen. Zo zal vooruitlopend op de toe komstige route van buslijn 40 door Nieuwland-oost reeds thans de Mgr. Nolenslaan. tussen de Nieuwe Damlaan en de Piersonstraat, in het traject worden opgenomen. In het massavervoer bi.) bijzondere gelegenheden, zoals sportevenemen ten in Kethel, zal zoveel mogelijk worden voorzien. Ook- blijft de verbinding met Ke- thel-noord (r.k.-kerk) bestaan; na gegaan zal worden of de vervoers vraag in de ochtenduren op werkda- j gen een extra-dienst evenals op zondagochtend wettigt. Een zelfde onderzoek zal ten aanzien van de avonduren plaatsvinden. Tot nog toe was hiervoor niet voldoende vraag aanwezig. Aan het rijden dóór Tuindorp-Ke- thel zal een einde worden gemaakt, doordat de bussen, die niet naar Ke- thel-noord doorrijden, een lus via Meeuwensingel en Zwaluwlaan zullen rijden. Het scheppen van een overstapge- legenheid in Nieuwland van lijn 39 op lijn 40 op een zo directe wijze als in het ETI-rapport is voorgesteld en in de raad is bepleit, stuit echter op overwegende bezwaren, daar lijn 39, die thans een grote lus rijdt via Alei- dastraat, P. J, Troelstralaan en Ru- benspiein alsdan in Nieuwland haar eindpunt zou moeten vinden. Dit zou voor de bewoners van het westen (tussen Burg. Knappertlaan en Vlaardingerdijk) een nadeel in geld en tijd betekeuen, daar dan door hen voor een rit naar het station twee maai zou moeten worden be taald, terwijl doorgaans aan 't eind/ beginpunt een wachttijd zou vallen. Het voordeel, dat de Slachthuiswyfc met lijn 39 wordt bediend de proef voldoet goed zou dan tevens ver vallen. Wel verklaarde men zich bereid de thans bestaande afstand (nog geen 250 m) tussen de lijnen 39 en 40 in Nieuwland in de toekomst niet te vergroten. Hiermede wordt bereikt, dat da reizigers voor lijn 40, die in Nieuwland op lijn 39 willen overstap pen, ook in de toekomst, na vervan ging van de bestaande spoorwegover gang in de Schiedamseweg door de Advertentie I.M. Rjpf06 ROTTERDAMSE SCHOUWBURG NEPIELANDSE COMED1S vtljdog 24. opil), 8 uur DE ZWANEN VAN DE THEEMS geprojecteerde overgang in de Nieu we Damlaan. niet verder- behoeven te wandelen dan vanaf de Buys de Bee- renbroucklaan naar de P. J. Troel stralaan, Het bezwaar, dat- de bussen van llin 39, rijdend vanaf de Korte Singel straat via de Marconiweg naar het station voor het verkeer opleveren, kan geheel worden opgeheven door deze vanaf de Marconiweg niet links af via Van Swindensingel en v. Swin- denstraat. doch recht door via Swam- merdamsingel en Boerbavelaan naar de Prof. Kam. Onneslaan te laten rijden. Komend vanaf het station be houden zij de bestaande route langs Van Swindenstraat, Van Swindensin gel, Marconiweg en Korte Singel straat, Eén ook in de raad naar voren gebracht. punt. kon nog niet tot oplossing worden gebracht; dit be treft de abri's. De RET decide nl. mede, dat op zichzelf tegen het aan brengen van de gewenste abri's uit technisch oogpunt, weinig of geen be zwaar bestaat, doch dat de vervoer bedrijven in den lande in het alge meen als richtsnoer aannemen, dat de kosten van het aanbrengen en het onderhouden van abri's niet voor re- kennlg van het vervoerbedrijf, doch voor rekening yan de betrokken ge meenten dienen te komen. Wel wil de RET nagaan of op het Rozenburgerplein en in Nieuwland nabij de Buys de Beerenbrouckiaan een abri kan worden geplaatst. Ove rigens zal dit vraagstuk in gemeente lijke kring nader- onder het oog moe ten worden gezien. De Koningin Wilhelminaschool hield dinsdagavond een goed ge slaagde ouderavond in het wiiklokaal van de Bethelkerk in Schiedam. Leerlingen uit diverse klassen ver zorgden een bont programma. llereerst trad de schoolmondaccor- zevenjarige. Willy Kooiman droeg een deonciub o.l.v. de heer J. Bras op. De gedichtje voor en Géa Putters speel de enkele nummers op de piano, af wisselend begeleid door Herrus Lobé met zijn accordeon. Enkele kinderen uit de tweede klas Voerden het spel. Sneeuwitje op, waarby voorad de kleding en de on gekunsteldheid opviel, e derde klas kwam zelfs met een bok op het to neel bfj het sketsje „Onder moeders paraplu". Een dierentemmer met tijgers ronde het afwisselende pro gramma af. Advertentie I.M. ROTTERDAMS TONEEL zaterdag 2S opril. 8 uur SUIKER Toneelspel van Hugo Clou». zondag 26 april. 8 uur W0YZECK ven Georg Bdchner voorclgegaan door CIRCUS van Michel de Cheldeiode. TONEELGROEP „THEATER" maandag 27 april, 6 uur Ia afwijking van de Kunstagenda van William Inge regie: Jan Teulings. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER. 2 uur: Rivalen zien niet om. Geen avondvoor stelling. MONOFOLE-THEATER, 2, 7 eu 9 uur: Nat asfalt. Apotheek: Van Westendorp, singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Leven om to fotograferen (foto's van Ed van der Elsken). Diversen: PASSAGE-THEATER, 8 uur: OBK, concert. MUSIS SACRUM:. 8 uur: Gemengd Koor brengt ,,De mijnopzicbtex" .van Zeiler. IRENE. S uur: De Mathcnesscrkrmg, uitvoering van de cantate ,,A negrogirl goes te school" van I. Lillen. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Quo VacUs. MONQFOLE-THEATER, 2 7 en 9 uur: Ohma Doll. Apotheek: Van Westendorp. Singel SI. Tentoonstellingen; stedelijk MUSEUM. 10—5 uur: Lavpn om te fotograferen (toto's van, Ed van c'w Eiskcn). Diversen: STADHUIS. 8 uur: openbare verga dering gemeenteraad. VOLKSGEBOUW:. 8 uur: ABC Jaar vergadering. MUSIS &ACR(JM. 8 uur SG Sectie Toneel, prijsuitreiking toneelwed strijd. 1 I I SINDS B, en W. van Schiedam stellen de raad voor om de Korte- Havenbrug te slopen en deze te vervangen door een noodbrug. De kosten worden begroot op f 40.000. In augustus, 195,7 moet, de Korte Havenbrug wegens de zeer slechte toestand van het landhoofd aan de zijde van de Beurs, voor het land en scheepvaartverkeer gesloten wor den. Bij zeer lage waterstanden is. on langs de situatie ter plaatse weer op genomen. Daarbü is gebleken, dat de afbrokkeling van de waterpijler zich verder had voortgezet. Het geheel is zo, onbetrouwbaar geworden, dat be stendiging' van deze toestand niet verantwoord wordt geacht. De ijzeren ophaalbrug zal dan ook afgebroken moeten worden. Met het oog op de toestand van brug en! kademuren wordt reeds ge ruime tijd overwogen wat er met de Korte Haven moet gaan gebeuren. Bjj de studies zijn verschillende mo gelijkheden naar voren gekomen t.w.; handhaving van de beslaande toestand met- vernieuwing van de kademuren en bouw van een nieu we brug;- versmaling van het water- met, bouw van niéuwe kademuren op enige afstand vóór de bestaande, waardoor de straten breder- zou den kunnen jvorden, zodat het verkeer meer ruimte krijgt, en bouw van'een nieuwe brug; gedeeltelijke demping met aanleg van een zeer wijd riool, gedeelte lijk vernieuwing van de kademu ren en bouw van een nieuwe brug; 9 algehele demping met aanleg van een zeer wijd riool. Uit de voorlopige ramingen is reeds gebleken, dat de kosten van deze vca oplossingen, zullen variëren 1.5000.000 tot J 2.000.000. De vraag rijst echter of het, gelet op de grote investeringen, die de ge meente zich thans, voor werken op andere plaatsen in de stad moet ge troosten (ziekenhuis, stadhuis. Pro- veniersbrug. Stationsplein, verhoging van de buitenwaterkering e.d.) mo gelijk zal zijn op korte termijn ook nog het herstel 'of de wijziging van de Korte Haven ter hand te nemen. 4671 (Van onze sportredactie) Vele problemen zijn aan de orde gekomen op de vergadering, die de Sectie Voetbal van de SBLO gisteravond in Wijkcentrum Nieuw land hield. De jeugdsnbsidie, het bedrijfsvoetbal, het straatvoetbal en het veldenprobleem bleken de agendapunten, waarover het meeste te zeggen viel. DRZ had op de. enkele maanden geleden gehouden algemene jaarver gadering van dé SBLO voorgesteld, dat. de voetbalverenigingen, die mo menteel een behoorlijk inkomen heb-. Strakke horizontale cn verticale lijnen, veel glas, grote balkons en terrassen rondom, dat is typerend voor- de creatie yan de Rotter damse architecten Swaneveld en Goslinga, het café-restaurant aan de Schiedamse Maasboulevard „Europoort", dat gistermiddag onder overweldigende belangstel ling door de commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz is geopend. Advertentie I-M.. Vk SJ» HOUUSTKAAX 86 - TELEFOON 68981 Het Rijk heeft besloten tot een jaarlijkse bijdrage in de exploitatie kosten van 15.0 woningen van de 531 die in Nieuwland-oost worden ge bouwd. Voor bouwgrond en bouwkos ten stelt, hét Ryk 2.774.920 beschik baar tegen een rente van i%. In? verband hiermee zal de ge meenteraad van Schiedam besluiten: lé tot de bouw van'150 woningen en. daarvoor een aanvullend krediet van 649.920 beschikbaar. te stellen, 2e 'te aanvaarden uit 's Rijks kas een jaarlijkse" bijdrage in het, exploi tatietekort van. dé 150 woningen van 60.230,11, een voorlopig grondvoor- schot van 515 032 en een voorlopig bpuwvoorschot van 2.259.8,88. 3e jaarlijks een bedrag van f% van de op het tijdstip van storting gel dende jaavhuur je storten in een re servefonds overeenkomstig de bepa lingen van de beschikking bijdragen woningwetbouw 1950. Weliswaar is Jan van Riebeeck in Culemborg gebreno, maar van zijn derde tot negentiende jaar heeft hij gewoond in Schiedam, zo blijkt uit twaalf belangrijke documenten die onlangs in Schiedam zijn gevonden ep $ie betrekking hebben op de fa milie Vari Riebeeck. Na" de opening van het café-res taurant Europoort heeft de ambas sadeur' van de Unie van Zuid-Afrika, dr. G'eidenhys, gistermiddag kennis! genomen van deze stukken en samen mét burgemeester J. W.Peek het- woonhuis van Jan van Riebeeck in de Lange Kekrkstraat bezocht. .Kinderen behoren naar school te gaan. Regelmatig naar school te gaan en als 'zij verzuimen dan dient daarvoor een geldige reden te worden opgegeven. Mevrouw A. S—B. had haar zoontje van school gehouden en in verband daarmee verscheen zij woensdag morgen voor de kantonrechter te Schiedam. Mevrouw S. verklaarde, dat zjj haar zoontje «iet haar school had kunnen laten gaan, omdat hij niet in het bezit was van een paar schoe nen, maar mr. O. W. Spikes vond dit toch geen reden om de school te ver zuimen. zij had zich in verbinding kunn enstellen met Sociale Zaken, die haar wellicht een voorschot had kunnen verstrekken. Dit schoolver zuim kostte mevrouw S. 10 of vier dagen'hechtenis. Ongeveer negentig centimeter breed, compleet met haoientanden en vleugels was het scherpe uitsteeksel van de wagen van Th. W. B. uit Oos terhout, die in Schiedam bekeurd was en waar bovendien deze scherpe uit steeksels vaii zijn wagen verwijderd waren. Meneer B. vond het uitsteeksel echter zo erg niet. HÜ vond liet'een beetje belachtelijk, dat de kanton rechter zoveel drukte maakte over zo'n kleinigheid .maar meneer B.keek toch wel een beetje vreemd, toen mr. Sipkes hem tot f 2,50 of een dag ver oordeelde en bovendien het scherpe uitsteeksel verbeurd 'verklaarde. „Wat, krijg ik het nipt terug?" vroeg hy verbaasd. ..Dat is me'bok wat' moojs, -dat heeft veel, gejd ge kost," 'maar het uitsteeksel'was en bleef verbeurd verklaard. B. J. V. en J. A. M. S, uit Rotter dam zyu handelaren in textiel. De kens én dergelijke. Öp een goede dag werden zij op de 'Parallelweg aange houden, omdat een "agent van politie in de veronderstelling was, dat de hé- rep liepen te venten zónder iii het bezit te zjjn van een ventvergunning. Inderdaad liepen zy daar "mét dekens, maar voor de kantonrechter bleek, dat zy niét hadden lopen te venten, zy hadden nl. drie bewoonsters van de Parallelweg als getuigen mee gebracht en die verklaarden', dat deze heren al jaren, ja, al acht. jaar, by hen aver de vloer kwamen en dat, zy regelmatig textiel, waaronder dekens van hen afnamen, zy kochten die pp afbetaling. Zo kop. hét dus gebeuren, dat zjj een weëk voor' dè heren wérden aan gehouden dekens bij hen besteld had- cièn én óp 27 januari, de dag van de bekeuring, werden die dekens afgele verd. Uiteraard kon mr. Sipkes niet anders d°.en, dan de heren vryspre- ken. ben uit de KNVB-toto, hun deel van de Jeugdsubsidie zouden afstaan aan de noodludende verenigingen, zoals de gymnastiek- en zwemverenigingen. Dit voorstel had toen nogal bijval gekregen en ook nu bleken verschil lende verenigingen - bereid hun deel af'té staan, doch helemaal juist vond voorzitter J: Bijloo dit toch niet. Het .beste is deze subsidie normaal tc ver delen en daarna moet elke vereniging voor zich weten wat aü met het geld wil doen. De ABC kwam ook op de proppen en weldra bleek, dat het vraagstuk van het bedrijfsvoetbal voor de ver- sohiliende verenigingen bijzonder ur gent is Diverse clubs ondervinden last van spelers die een wedstrijd van de eigen vereniging afschrijven oni voor- een bedrijfsvó.etbalploégjé eeu wedstrijd le spelen. Uiteraard worde» dergehjke spelers geschorst, maar wat schiet, men daarmee op. De club is gedupeerd en de speler is gedupeerd door- een plóegje, dat. eigenlijk als pa rasiet leeft. De heer Bijloo verzuchtte: „Ja, was het maar be'dryfsvoetbal. Uit erva ring weet ik, dat, het heus wél leuk is met het personeel zo nu en dan een wedstrijd te spelen, maar tegen woordig worden de spelers teveel van clubs betrokken." Na het bedrijfsvoetbal kwam het. straatvoetbal van de heer' Scholten aan de orde. Ook deze vorm van voetbal dient tot het uiterste beperkt te worden.en zo zullen de jongens die lid van een vereniging zijn, sugge reerde de secretaris van de sport- comrnissie J, C. Bronneman, dopr Scholten losgelaten moeten 'worden*. Dè heer Bijloo voegdè hier nog aan toe, dat het straatvoetbal dankzy, hét' hier ter stede uitstekénd georga niseerde pupillenvoetbal achteruit zal gaan. Om de jeugd nog meer tot de ver enigingen te binden, besloot men in de nabüe toekomst een bijeenkomst te houden, waarop de cricketsport en de honkbalsport gepropageerd zullen worden. Een dergelijke avond zal in samenwerking met de verenigingen, die zomersporten beoefenen, gehou den worden en wellicht, dat door een dergelijke bdjeenkomst ook andere verenigingen tot een zomersport zul len overgaan. Het veldenprobleem kon uiteraard niet uitblijven. Verschillende clubs zyn hoog nodig aan een nieuw velö toe en zo zal naar alle waarschyn- Hjkheid Martinit. nog in september van dit jaar verhuizen naar het Har- ga-complex. HBSS heeft toestemming gekregen om te gaan bouwen, maar daardoor raakte Ursus enigszins in de knel. Ursus gebruikte nl. ook de kleedgelegenheid, dia aan KBSS was toegewezen in verband daarmee is aan de vergunning vopr de bouw van de HBSS-kleedgelegenheid de voor waarde verbonden, dat ook Ursus daarvan gebruik mag maken. Schiedamse Boys klaagde over het slechte veld aan de Havendyk, doch ln deze situatie kan voorlopig geen verandering worden gebracht. Ook werd nog besloten, dat de ABC, het bedryfsvoetbal dus, geen gebruik zal mogen, maken van -.het eerste veld van Boshoek. -(Ongecorrigeerd) In dit verband bezien komt. het B. en W. gewenst voor hiermee nog enkele jaren te wachten, zodat voor lopig de zware lasten, die uit dé hier voor genoemde grote investeringen zullen voortvloeien, nog geen rol zul len spelen. Bovendien ka» inmiddels een beter beeld van de. ontwikkeling in de naaste omgeving worden ver kregen. De kwestie van. de Korte Haven staat n.l. niet op, zich zelf; zy. houdt ook verbnd met de verkeersontwik- keling op, het kruispunt Nieuwe Damlaan-Nieuwe Haven-.Vlaardin- gerdijk, alsook met de plannen voor de driehoek Vlaardingerstraat-VeUe- vest-Vlaarciingerdijk, en wellicht ook met het parkeervraagstuk in de 'stad e-d. Al deze overwegingen, hebben ertoe geleid een tijdelijke oplossing- te zoe ken,. hierin bestaande, dat de ophaal brug wordt, vervangen 'door een noodbrug. De breedte, yan deze nood brug komt overeen met die van. de oude ophaalbrug; zfj zal voor-licht ryyerk.eer (personenauto's, bestelwa gens e.d.) toegangkelfjk zyn.. (Van een onzer verslaggevers) WEGENS diefstal van grote, par- tyen rollen steengaas op, bouwwer ken in Den Haag en Schiedam wer den de 40-jarige steengaassteller j. F, van de B. uit Den Bosch en de 44- jarige Haagse taxichauffeur" H. A. M. vanochtend, door- de Rotterdamse rechtbank veroordeeld, tot 8 maan den. met aftrék wf arvan resp. 2 en 3 maanden, voorwaardelijk. De- officier yan Justitie had tegen élk. van hen. 6 maanden met "aftrek geëist. Wegens, medepliohtighêid aan' deze. diefstallen, vonniste 'de récht-' bank. de 38-jarige. Rotterdamse, steen gaassteller. L, v. V: eyeheeiis met 8 maanden gevangenisstraf met af trek waarvan, 4 yoorwaardelük;- Te gen hgrn. luidde de - pis 8 "maanden waarvan,. 3 voorwaardelijk, DE RECHTBANK heeft, vanoch tend de 27E-jarige, taxichauffeur S. H. v. d., B. die verdacht 'werd van. heling, wegens gebrek aan bewfjs, vrij gesproken. De officier van Justitie had 14 dagen geleden, 50 gulden boete tegen hem geëist. Advertentie LM,. De gezondheidszorg bij de middelbare seho.li.eren wordt: jammer genoeg nog niet voldoende toegepast. Is het, voor kleuters zo, dat; er consultatiebureaus zijn en worden óp, de lagere school de kinderen regelmatig door de. schoolarts, onderzocht, terwijl tegenwoordig ook aan de schooltandverzorging veel aandacht besteed wordt, van dit alles vindt men doorgaans niets op de middelbare scholen, aldus zei gisteravond in Irene mejuffrouw "Van Vogelpoel van het' voorlich tingsbureau voor de voeding in Den Haag, die tijdens de ouderavond yap de Willem de Zwijgersehool een causerie hield, die getiteld was „De voeding tussen 12 en 2,0". Een kauwgumbal-automaat is Vannacht afgerukt van de gevel van pand Singel" 158 te Schiedam. Een politieagent vond de kauwgom ballen, maar 'de automaat is nog steeds zoek. De afdeling Schiedam van de ABC houdt vrydagavond haar jaarverga dering in het volksgebouw, Tuinlaan 50. Aanvang acht uur. De agenda vermeldt o-a- jaarverslagen en be stuursverkiezing. Bovendien zal er gesproken worden over de mogelyk- heden voor werktydverkor-ting. De periode tussen 12 en 20 jaar brengt voor de kinderen grote licha- meiy.ke en geestelijke veranderingen met zich. Het is dan zo erg, dat som mige artsen spreken van een „bio logische chaos". Er is een zeer snelle groei, het blóed neemt toé en veran dert van samenstelling en de stof wisseling verandert van hoog naar laag niveau. Er zijn daarom in deze periode vele factoren, waaraan de opvoeders, aan dacht moeten; besteden, wil men voorkomen, dat het kind aan het eind yan deze periode niet slap en lusteloos is of aan bloedarmoede lijdt- Ret kind moet voldoende rust hébben, aan gezonde lichamelijke oefening doen en ee» goede voeding genieten. De voeding van het kind moet uit drie stoffen bestaan, namelijk bouw stoffen, zoals kalk, ijzer, eiwitten enz die zorgen voor het vormen 'van nieuw weefsel, brandstoffen als vet ten. suiker en zetmeelstoffen en be schermende stoffen, die h'et kind voldoende weerstand geven. By de samenstelling van het menu, behoeft men zich ih, Nederland geen zorgen te maken öf er voldoende brandstoffen aanwezig zyn, aldus mejuffrouw Van Vogelpoel. Men is hjer nogal gewend veel vet te eten, terwyl mep ook mef de suikerpot niet zuinig omspringt. D.é bouwstof fen zyn heel belangi-yk. Men' heeft in Nederland de keus' uit 800 levens middelen. Hierna gaf mejuffrouw Van Vogel poel aan de hand van, een schema- tisohe voorstelling richtiynen voor het samenstellen van een goede voe ding. Een belangryk- ding aldus merkte zij nog op, is dat.de voeding gelykmatig overdag verdeeld wordt. Gok is. een" goed ontbyt van belang. Na de pauze wérd de voorlichtende film „Voor zover het aan jou' ligt" vertoond. De 51-jarige B- Stolk uit, Schiedam kreeg gisteren ccn giek op zijn hoofd toen een verroeste lierdraad brak. Het ongeval vond plaats by'de Han- delmaatschappy J. de Wit in de Bakkerstrraat. S. liep een -vleeswond op. en is ih het Gemeenteziekenhuis behandeld. R-Uim tweehonderd Schiedammers hebben meegewerkt aan dè. bloed- plasma-actie van het Nederlandse Rode Kruis, Dinsdagavond meldden zich 104 én gisteravond 105 donors in het Rode KruisgeboMw aan da Lange Nieuwstraat.' Vierhonderd 'Schiedam mers, waren aangeschreven.- Onder de 209 donors waren twin tig personen die geen aanschrijving hadden gekregen, maar gekomen waren naar aanleiding van de PUbk- katies in de plaatsélyke pers.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2