Ontgoochelde prof. De Quay trekt terug met stille trom Teveel aan optimisme en vertrouwen wreekte zich atrix Anti's hadden pas maandag bezwaar Peekt Kloppenburg ZONDER COMMENTAAR h Anklets Parade in stretch nylon Spreeuwenpraat Frans bezoek aan Rotterdam BurgerPvdA wenst serieus overleg Prof. De Quay bevestigt: B loemenmeisjes naar Parijs 7 voor blijvend mooie handen KAB-f orum eSke woensdag jongens - markt HET VRIJE VOLK DINSDAG 28 APRIL 1959 PAGINA 3 ROTTERDAM» (Van onze parlementsredacteur)" Een ontgoochelde prof. De Quay is naar Brabant teruggekeerd. AI zijn gepraat, geschrijf en gereis van de afgelopen weken heeft niet tot resultaat geleid. Een confessioneel-liberaal ka binet bleek niet te vormen op de door hem gelegde basis- Prof. De Quay is nog net op tijd tot een beslissing gekomen om op 1 mei in zijn geliefde Brabant zijn koperen ambtsjubileum als Commissaris der Koningin te kunnen vieren. handcreme Niet zo hecht Ha, dit was het! Welk roer? Kliekjes Prestige zaak Tiveede keer MABURODAM TELEURSTELLEND WAARDERING MERKWAARDIG „Daar komen de schuttersHa, vrienden, daar heeft zich eindelijk een oud-schutter aange diend: de heer W. H. Sirre, Ommoordse- straat 68b te Rotter dam. Hij is het ech ter maar een. paar weken geweest. Toen werd de schutterij opgeheven. In de encyclope die heeft Piet-er nog eens opgezocht wat er met die schutterij precies aan de hand was. Schutterij: vroegere naam van de strijdmacht bestemd, om in gevai van oorlog het land te verdedigen en overigens om de inwendige rust te bewaren. Zij werd verdeeld in dienstdoende schut tert). m gemeenten waarvan de be volking binnen de bebouwde kom 2-00 inwoners en hoger bedroeg, en rustende schuttert), die in tijd van vrede onder gewone omstandigheden geen dienst behoefde te doen. Deze rustende schutterij vond men in de kleine gemeenten. De sterkte bedroeg twee man op iedere honderd zielen in elke ge meente. Bü de wet van 24 juli J90I uanmveerwet) le de schutterij op- geheven. Zij yerdween pas in 1907. .Dat is dus in 't kort de geschiede nis van de schutterij. Trouw spreeu wenvriend Jan Auberfc sr. uit Rotter dam vertelt ons, dat hij „gelukkig nooit schutter" is geweest. Maar hij heeft toch nog wel wat herinnerin gen aan de mannetjesputters van Rotterdam. Hij gelooft dat er niet veel schutters meer in leven zullen zijn. „Voor die schutterijaldus de heer Aubert, was verplichte aanmel ding voor alle mannen tussen de 25 en 35 jaar. Zij moest optreden bij volksoproer en dergelijke; ja, het loos vroeger nog wel eens spannend bij stakingen, vooral bij de bootwer kers. Maarhoewel ik met mijn neus steeds vooraan stond, heb ik nog nooit een schutter bij deze gele genheden als hulpsoldaat dienst zien doen. Wel sag je huzaren en troepen uit Limburg Vooral op 31 augustus (de verjaar dag van toen nog koningin Wil- helmina) waren de schutters actief. Het was een vredige activiteit, Er werd dan parade gehouden. Eerst op het grasveld bij de Parklaan, later op een veld waar nu de tunnel is. En laten we vooral niet de muziek van de schutterij vergeten. Die was ronduit geweldig. Wat een prachtige concerten werden gegeven in. het park, in de Diergaarde of in de mu ziektent op het Van Alkevutdeplein. De echte muziekliefhebbers waren daar graag. Dergelijke muziek teas een van de weinige goede dingen uit die minder goede oude tijd". En nu de oud-schutter, de heer Sirre. Nog maar een paar weken deed hjj dienst en toen werd de schutterij opgeheven: ■AD 25-jarige burger kreeg ik de oproep om mijn schuttersplichten te gaan vervullen. Bij hel bureau mi litaire zaken op het Acht er klooster moest ik mijn uitrusting gaan ha len. Daar was ook een geweer bij. Een dag in de week moest je 's mor gens om zeven uur bij hst beursge bouw aan het West-Nieuwland zijn. Dan werd je afgericht. Na een paar weken moest ik nog niet geoefend zijnde mijn anderhalf meter lange geweer inleveren." De schutters konden ook gestraft worden: „Hef gebeurde wel eens dal de schutters met ongeoorloofde kleding bij de excercitie kwamen, of ze wa ren te laat. Of ze hadden, meer bit tertjes gedronken dan goed voor hen was. Dan kregen, ze straf, die moest worden uitgezeten op de Deljtse Poort. Als het niet te druk was ten minste, want anders zei de bewa ker: „Kom op een andere avond maar eens terug De heer Sirre lacht om die verha len over schutters op klompen: „Al lemaal legendes." Dat de schutterij brandpiket had, kan hij' zich nog goed herinneren. Ook de heer Sirre denkt nog met veel vreugde terug aan de schutterümuziek onder aan voering van Bart Verhaüen; „Als het korps door de stad marcheerde, gin gen alle ramen open. Prachtig waren de concerten op het Van Alkemade- plein. Na de Grenadiers en Jagers hadden de Rotterdamse schutters zeker wel het beste muziekkorps." Heel rustig „Wij zijn." zo zegt de heer H. de Groot, Taandersstraat 91b te Rotter dam, „rustige brommers, die helemaal niet van plan zijn door bos en hei te knetteren en onze bromfiets alleen, maar gebruiken als vervoermiddel. Wij verplaatsen ons ermee en gaan dan te voet verder om kalm van de natuur te genieten." Dit naar aanleiding van het stuk je dat wij vrijdag schreven over de bromfietsclub Europoort, waarvan de heer De Groot voorzitter is. Pieter wenste de club alle goeds toe. maar zou het jammer vinden als de rust van bos en hei verstoord werd. 'k Heb daar meer over gesproken: 't gaat me aan het hart, moet u weten. De heer De Groot heeft mij met de hand op het hart verzekerd, dat lawaaimaken en racen geenszins het doel is van zijn club. Het aantal le den is groter geweest dan op het ogenblik. Hoe dat kwam? „Er waren van die Binnenwegra cers bij, die het jammer vonden, dat wij niet zo hard reden en na een ki lometer of vijftig afstapten om in de vrije natuur verpozing te zoeken. Die racers mogen voor ons thuis blijven." De heer De Groot vertelde me, dat hij zelf enthousiast kampeerder is. En zijn kampeerders niet kalme mensen, die blij zijn als ze een fijn, stil plekje hebben? Aanbod Wat «en aanbiedingen! We starten snel; tweepersoons ledikant van C. uit de Borgesiusstraat. twee fauteuils van J. tilt de Zwederstraat, een radio van E. van de Rozengaarde, vloerkleed, capsules en zilverpapier van P. uit de Van Duyl- r;raar, melsjeskieding en een gasstel van Van O, van de Hazenakker. kleding van W, uit de Zweedsestraat, kleding, schoe nen en oen lamp van 13. uit de MUnshe- renlean, kleding van H uit de Dressel- huysstraat, kinderkleding en schoentjes van D. van de Dorpsweg, een klok van K. uit de Berkelstraat, speelgoed van R. van het Maarland, een tweepersoons driedelig bed van L. van de Hooldrift, nog een bed van B. uit. de BUderciljk- staraaf, en. dameskleding van H uit de Schepenstraat. Alle aanbieders onze hartelijke dank. Vondst Wie mist een ondergebit? Mevr. Kooy, Jaffadwarsstraat 7. vond er vrij dagavond een op de Oudedljk. BIJ de tem. Dubbeldam, Wolchersestraat 103c, berust een in de Goereesestraat gevon den kindertasje. „IK heb op zater dagavond 18 april een tweewielig k 1 n- derfletsje In huls gehaald. Het stond de hele middag onbeheerd tegen het hek," meldt da heer J. Suurland, Paradijslaan 83. Hij heeft het ook al bij de politie aangegeven. De wed, K. Stok, Josepbstraat Slb, vond de zaterdag voor Pasen aan het begin van de Nieuwe Bln- netrweg een nieuw kinderschoen- PIETER spreeuw Advertentie DM. »WAAItSTE\SHAf. IK «EltLA *n weer- cnlvyindbe>tepdigj- A'A' V. j.Y pintje pokjeff lé—-t f TRAAG RET MERK, ja lïajv v 0 f*<H>UCf VAN M KOMIHKIUKC TAlAK?ABtUt VAN tOSSEM tOITCEOAM Prof. De Quay begon zijn optreden op 28 maart, daags voor Fasen. Hij liet toen zeer optimistisch mededelen, naar verwachting, niet langer dan veertien dagen nodig ie zuilen hebben om een kabinet te voltooien. Het heeft echter meer dan vier weken geduurd voor hij tot de conclusie kwam, dat hij een opdracht niet zou kunnen aanvaarden. Prof. De Quay scheen verheugd te zijn. over het verzoek, dat de Koningin hem op 28 maart deed: trachten een kabinet te vormen, dat zou kunnen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. Verheugd, ook al was hij niet de eerst uitverkorene. Advertentie IM. ondanks huishoudelijk werk de onzichtbare handschoen In dozen van 75 en 1.25 In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref- jende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. (gehouden in Wormer op 24 april) Op felle, maar zeer duidelijke wijze heeft de meerderheid van het forum bij monde van zijn voorzitter stelling genomen tegen de gang van zaken na de verkiezingen. Voorzitter E. Clijnck, stelde kort en bondig, dat de KAB geen vertrouwen heeft in de samen stelling van welk kabinet dan ook, zo lang er WD'ers in zitten. 'Deze mening.' aldus de heer Clijnck, "wordt door het landelijk be stuur gedeeld en geen KAB'er zal dan ook een ministerspost aanvaarden. Het is duidelijk, dat de VVD a! haar eisen ingewilligd heeft gekregen en dit is voor de KAB het sein, zich te distantiëren. Op de avond, dat de uitslag van de verkiezingen bekend werd, hebben de heren Middelhuis en Zwanikken ter stond prof. Romme meegedeeld: het is dnidelljk. wij moeten weer samen gaan met de FvdA. Waarop de heer Romme heeft geantwoord: Wij moe ten allereerst voorkomen, dat nog meer katholieken overlopen naar de WD.' "Toen wethouder Meulenkamp (een van de forumleden) desgevraagd mee deelde, dat hij de samenwerking KVP en PvdA de beste oplossing vond, -applaudisseerden de aanwezigen." De Typhoon, dagblad voor d» Zaanstreek van 25 april. Zijn partijgenoot prof. v. d. Brink, lid der KVP, was al vóór hem bü de Koningin geweest, maar hjj had ge vraagd niet in aanmerking te hoeven komen 'wegens persoonlijke omstan digheden'. Deze drie woorden zouden in de loop van de kabinetsformatie nog vaak opduiken, wanneer uitgenodigde kandidaten, vooral van KVP-huize, geen zetel in het kabinet wensten te aanvaarden. Prof. De Quay scheen zaterdag voor Pasen, zoals gezegd, overtuigd vaa een spoedig succes. De informatie- werkzaamheden van prof. Beel, die ook ongeveer veertien dagen in be slag hadden genomen, schenen voor hem de weg té hebben gebaand, In confessionele en liberale kring zou men hem, meende hij te mogen verwachten, geen moeilijkheden in de weg leggen en hij hoefde, aldus de mede door hem gevestigde indruk, weinig anders te doen dam personen aan te zoeken. Aam hartelijke mede werking voor het door hem, te vormen eerste naoorlogse kabinet zonder socialisten behoefde hij niet te twij felen, dacht hij. Prof. De Quay is te goed van ver trouwen geweest. De basis-Beel bleek helemaal niet zo hecht als hi) bad verondersteld, en er ginr in de kring van zyn geestverwanten bepaald een ongerust geluid op, toen hij maar di rect zonder socialisten van wal wilde steken. Zij wilden dat, in overgrote meer derheid althans, ook wei, maar: de PvdA moest elegant buiten spel wor den gezet. Niet iangs de direote weg die prof. De Quay voor ogen stond. Prof. de Quay, goed van vertrou wen, bleek ook naar adviezen te wil len luisteren. Althans, ais hem dat in zijn. kraam te pas kwam. En toen kregen we het intermezzo van de op schrift gestelde 'saillante controversiële punten vaa regerings beleid'. Daarover moesten de fractie voorzitters hun mening geven. In die antwoorden werd de stok gevonden om de socialistische hond te slaan. Mr. Burger, de parlementaire aan voerder der PvdA, stelde in zijn brief een zeer redelijke vraag. Welke ze kerheid wordt er geschapen, zo wilde hij van prof. De Quay weten, dat een aanvaard program ook zal worden verwezenlijkt? De heer Burger, zo liet de forma- trur mededelen, wil bindende afspra ken tussen kabinet en fracties en tussen fracties onderling ia enigerlei vorm ter zake van het program. "Daar hiertegen bü de formateur overwegende bezwaren bestaan, heeft hij geconstateerd dat de PvdA niet aan een door hem te vormen kabinet zal deelnemen.' Zo, dat was dat: de socialisten stonden er nu geheel buiten. De onre delijkheid van mr. Burgers vraag begreep weliswaar niemand, doch alleen een politieke kniesoor schenkt daaraan aandacht, meende prof. De Quay. De antwoorden van de andere frac tievoorzitters waren heel wat anders, nou, en of! "Positief hadden de heren Romme, Oud, Brains Slot en Tilanus gereageerd en uit hun "wil om tot overeenstemming te komen' ook een kreet uit die dagen kon wor den afgeleid, dat de kabinetsformatie verder nog maar een peuleschilletje zou zijn. Dat intermezzo van brieven aan de fractieleiders had een paar dagen tijd gêkost, maar nu was de baan vrij. Dat was op 8 april. Prof. De Quay, goed van vertrouwen en optimist, bleek echter weer buiten de Haagse politieke waard te hebben gerekend. Met de antirevolutionairen had hij niet veel last. Voor een kabinet zon der socialisten kan men op de volge lingen van dr. Bruins Slot rekenen. Ook de liberalen gooiden geen roet in het eten. De formatie-D© Quay had liet enthousiasme opgewekt van prof. Oud en toen de formateur bereid bleek te voldoen aan de wensen van de WD, wat betreft aantal en aard der Dortefeuilles. kwamen de liberalen zelfs met een kandidaat voor Defen sie. Op het militaire beleid hadden de liberalen de afgelopen jaren hun heftigste kritiek geuit. Ais er een liberaal zou komen zou het roer om kunnen. De vraag is slechts: welk roer? Dat van de mi nister van Oorlog en van Marine of dat van de VVD? Zijn eigen partijgenoten, de KVP'ers, waren voor prof. De Quay in den beginne de moeilijkst te ver teren kluiven. Het drama van de 'om persoonlijke redenen' bedankende kandidaten voor Economische Zaken ligt ieder vers in het geheugen. Het werd zelfs zo pijnlijk, dat prof. Romme er zich mee 'ging bemoeien. Hij ging samen met pater Beaufort op zoek naar een man die niet zou bedanken, als hij door prof. De Quay werd aangezocht. En al ging het met pijn: mr. Van Campen, de Eindhovense boerenleen- bankdirecteur, stelde zich beschik, baar, mits zijn zwager, prof. Van der Grinten, aan Justitie zou komen. Ook dat lukte. En toen de CHU. Ach. daar had eigenlijk niemand zich om bekom merd. Het gouvernementele karakter der unie, waarop dr Tilanus te pas en te onpas stoft, scheen borg te zijn voor hartelijke medewerking van die kant. Goed. er waren wat harde woorden gevallen in de christelijk- historische fractie bij het opstellen van het antwoord aan. prof. De Quay: niettemin werd het Tiet persoonlijke antwoord van dr. Tilanus' maar prof. De Quay en de zijnen twijfel den niet aan de bereidheid der CHU om mee te doen. Als de gasten aan tafel zouden zit ten, zou de CHU, als onaanzienlijkste der deelnemers, het niet erg vinden om als laatste te worden bediend en dus genoegen te moeten nemen met wat er in de schaal was achterge bleven. Nadat eerst de antirevolutionairen hoog van de toren hadden geblazen in Trouw drie zetels en de post ran vice-premier voor de anti's en dr. Bruins Slot had gezegd, dat er niets waar was van berichten dien aangaande, zodat zij genoegen namen met slechts twee zetels en in een later stadium zelfs berustten in het offeren van prof. Zijlstra, gingen de GHU'ers plotseling flink doen. Zij pasten eenvoudig voor eeo plaatsje aan het ondereind van de tafel. Ze werden zelfs lastig, vooral, nadat de wensen van allerlei geraad pleegde leden der CHU (Tilanus, Staf. Beemink en Van Mastrigti on derling niet gelijkluidend waren. Men wenste twéé portefeuilles, en dat mochten niet de laatst overgebleve nen zijn. Goed, zeiden de anti's: dan ne men wii Landbouw wel, Wi) willen Binnenlandse Zaken, zei de CHU. Goed. zei de WD. die mr. Toxo- oeus al gevierd hal als toekomstig minister van Binnenlandse Zaken. Alleen moeten wij, liberalen, dan Financiën hebben. Goed. zeiden de antirevolutio nairen, als wij Landbouw voor Bie- wenga krügen, hoeven wil Finan ciën voor prof. Zijlstra niet meer te hebben. Maar toen puntje bii paaltje kwam, wilde de christeliik-historische kan didaat mr. Beerman de portefeuille van Binnenlandse Zaken helemaal niet hebben. Daar zat prof. De Quay. Hü sommeerde aan het einde van de vorige week dr. Tilanus om op korte termiin over de brug te komen met namen van. kandidaten die wei bereid zouden zijn om de vrijgemaak te portefeuille van Binnenlandse Zaken en de overgeblevene van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid te aanvaarden. De hele CHU kwam overeind. Het werd een soort prestigekwestie en zelfs zij die een mislukking van prof. De Quay allerminst een ramp zouden hebben gevonden, kwamen in het geweer. Een geschikte kandidaat kwam er: de Rotterdamse senator mr. Lichten- auer. Maar hij stelde moeilijke voor waarden, en toen prof. De Quay maandagmiddag bovendien nog op verzet stuitte la antirevolutionaire kring, wat betreft het programma en de gang van zaken, waarbü de heren Biewenga en Hazenbosch zelfs met terugtrekken dreigden, was de maat vol. Met vliegende vaandels en slaande trom uit Brabant gekomen, keert prof. De Quay er stil terug. Hij wijdt zijn dagen als commissaris der Ko ningin nu opnieuw aan de beharti ging van de Brabantse belangen. In 1940 stootte hü zün neus reeds aan de hogere politiek bij en na de oprichting van de Nederlandse Unie, nu, bijna negentien jaar later, doet hij dat opnieuw, tüdens de mislukte kabinetsformatie, die 31 dagen heeft geduurd en waarvan, ons in de aan vang een spoedig succes was toege zegd. Door schade en schande wordt een mens wys. Prof. De Quay zal nu wel in de politieke vergetelheid verdwü- nen: hü heeft niet volbracht wat prof. Romme en de KVP van hem hadden verlangd. Dus kan hü gaan. (Van een onzer verslaggevers) Vjjf Franse torpedojagers die de nummers" D607, D631, D635, D621 en D632 dragen, zijn voor een bezoek aan Rotterdam in de haven aangekomen. Na aankomst in Rotterdam vonden de kruisers ligplaats aan de Park kade en in de Parkhaven by het ventilatiegebouw van de tunnel. Gistermorgen maakte de com mandant van het eskader, vice-ad- miraal M. Douguet, zün opwachting bij de burgemeester, die om kwart over twee een tegenbezoek bracht aan boord van de flottieljeleider Guiehen. Woensdag- en donderdagmiddag van twee tot vier uur zullen de kruisers voor het publiek te bezich tigen zün. Advertentie IM. Kom naar het onvergetelijke miniatuurstadje! Den Haag - Scheveuingea (Van onze parlementsredacteur) 'Eigenlijk heb ik geen commentaai want men heeft de PvdA overal zorj vuldig buiten gehouden. Over ee; program is met ons nooit onderhar deld en dus weet ik ook niet, waar op prof. De Quay tenslotte is ge strand.' Aldus antwoordde mr. J. A. XI BURGER, de voorzitter van de socia listische fractie in de Tweede Kamei op onze vraag naar zijn oordeel ove de mislukte poging tot kabinetsfoi matie. 'Wanneer men de PvdA niet bi voorbaat wil uitsluiten, zal er nu ein delijk eens serieus met ons moet® worden gepraat. Tot nu toe is da nagelaten. Het standpunt van d PvdA is bekend.' aldus mr. Burgei "Wij wensen in het regeringspre gram een redelijke weerslag te vin den van onze verlangens, neergelegi in het verkiezingsprogram, en ea redelijke zekerheid dat een overeen gekomen, program ook zal words verwezenlijkt. Dat eist dus overeen stemming met de fracties wier geest verwanten tot het kabinet toetreden Wil men dat niet/ zo vervolgde mi Burger, 'dan zal de PvdA ook in di volgende fase wel zorgvuldig buitei spel blijven. En dan wordt het. hoi men het ook wendt of keert, wie ooi de opdracht krijgt en wie ook minis ter-president mag worden, een con servatieve onderneming.' Opmerkelijk vond mr. Burger he ten slotte, dat de antirevolutionaire! er prat op gaan, op het laatst he kabinet in wording te hebben latei springen. Hij kon dit alleen verkis, ren uit de te elfder ure b(J dr. Bruin Slot en de zünen ontstane behoeft om "het politieke misdrijf, aan prol Zülstra begaan, ongedaan te makea Dr. H. W. TILANUS, leider van tb CH-fraotie in de Tweede Kamer, zei 'Het is in hoge mate teleurstellend dat de formatiepoging van prof. I> Quay is mislukt. Ik heb alie moeit gedaan hem bij zijn pogingen te hel pen.' De heer Tilanus zei voorts zie) uiteraard nog niet te kunnen uitlatei over de verdere ontwikkelingen. Prof. OUD, voorzitter en fractie leider van de VVD: 'Ook ik acht he In hoge mate teleurstellend, dat prof De Quay niet is geslaagd. Van ona zyde is hem alle medewerking ver leend. Grote waardering heb ik voot de volharding, waarmede prof. D< Quya zijn taak heeft verricht. Ova hetgeen thans staat te gebeuren moet ik eerst even rustig nadenken. Mr. VAN DOORN, voorzitter vaa de KVP: 'Het is inderdaad bijzond« teleurstellend, maar ook merkwaardij dat het de zeer volhardende en be. kwame prof De Quay niet is gelub uit voldoende kringen steun te krij gen in die zin, dat men met menset van vereiste kwaliteit is kunnen ko men.' (Van onze parlementsredaetie) Prof. De Quay, de es-formateur, heeft bevestigd, dat de anti revolutionairen pas op het laatste ogenblik z'.jn gekomen met hun bezwaren tegen de gang van zaken bij de formatie en het program en met hun vrees, dat de pIoeg-De Quay geen „christelijk sociaal beleid" zou gaan voeren. Op de vergadering van zaterdag in het Kurhaus, waar alle toen bekende kandidaat-minister aanwezig waren, was van dat bezwaar niets gebleken. „Zaterdag," aldus prof. De Quay vandaag op een persconferentie, „tra den er geen meningsverschillen aan de dag." De ex-formateur verklaarde ook, dat „een christelijk sociaal beleid" naar zijn mening zeker wel zou kun nen zijn gevoerd door het kabinet, dat hü heeft getracht te formeren en waarin dus ook liberalen zitting zou den hebben gekregen, „Het was ge heel afhankelijk van de uitgezochte personen." Oorzaken van de mislukking zag hü in de lange tü'd, die hü nodig had gehad, in de persoonlijke weigeringen en in „tegenstellingen en menings verschillen in bepaalde groeperingen en fracties." Overigens bleek hij van mening, dat hen, die „om persoonlüke rede- Advertentie I.M. originele Italiaanse import in feite zonnige kleuren en. stretch groeit een mootje mee. Speciale J. M. prijs iaat nen" hebben bedankt, hun weigering niet te zwaar moest aanrekenen. Prof. De Quay schooi de anti revolutionairen nadrukkelük niet de schuld voor de mislukking van de formatiepoging in de schoenen. „Men kjjkt er uiteraard het gemakkelijkst degenen op aan, die de formatie in het laatste stadium heeft laten mis lukken. Maar dat Is dan het sluit stuk van een reeks moeilijkheden." Prof. De Quay heeft uitgelegd, dat hij voor zün kabinet niet streefde naar formele binding met en aan de fracties, maar naar morele binding, „met een zelfstandig kabinet en een zelfstandige volksvertegenwoordi ging". Hetzelfde geluid, dat prof. Oud sinds jaar en dag heeft laten horen. „Ik rekende bovendien op een loyale oppositie (van de PvdA dus), die elk wetsontwerp op haar inner lijke waarde zou beoordelen." Prof. De Quay legde er aan het slot van de conferentie de,nadruk op, dat de volgende formateur moet slagen, „in 's lands belang. Neder land heeft een goede regering nodig. (Van onze Farijse correspondent Naar aanleiding van de interna tionale bloemententoonstelling te Parijs worden dinsdag in de Franse hoofdstad twintig jonge Haarlemse meisjes verwacht, die uitgezonden zijn door de stichting Haarlems Bloei. Zij worden vergezeld door de voor zitter en de directeur van deze stich ting, de heren D. J. A, Geluk, wet houder en W. Willegen. Op de avond van de 28ste sullen de meisjes het publiek bloemen aanbieden in de pauze van het recital, te geven door Aafje Heynis en. Johan van den Boogert in de Salie Gaveau. Op 29 april zullen dezelfde meisjes op het grote plein van de Opéra verkeersagenten en publiek bloe men aanbieden, 's Middags zal het zelfde gebeuren aan de patiënten van een poiitieziekenhuis te Parüs. Des avonds wordt de delegatie officieel op het stadhuis ontvangen. Tüdens een bezoek van de Nederlandse am bassadeur op 30 april aan de Flora lies zal de delegatie eveneens aan wezig zijn. De firma Jan van Gelderen uit Boskoop heeft als enige buitenland se deelneemster van de tentoonstel ling een ereprijs ontvangen ter waar de van 500.000 frank.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2