Goed initiatief van VPRO Weerzien van moeder en e na 2y2 jaar Glubb Pasja: niet genoeg begrip voor Arabieren katoenen kinderpakjes Peeks Cloppenburg Instrumenten van RPhO aan vernieling ontsnapt Zwendel - schilderijen' WASSEN ZONDER COMMENTAAR Spreeuwen praat Weer opstand in gevangenis elke woensdag jongens- Stroom doodt vrouw tijdens het strijken °P Harten veroveren begint bij "Wassen" Minder werklozen in Ver. Staten Meer interesse voor emigratie naar Frankrijk Maasland Verbazing HET VRIJE VOLK DINSDAG 12 MEI 1959 PAGINA 3 Bezorgd Advertentie I.M. fet-Wat? Praten met tolk markt leuke vlotte modellen, prachtige kwaliteit cord-regatta in frisse kleuren combinaties Speciale êJA. prijs Het Rotterdams Philharmonisch Orkest is op zijn Italiaanse toer- nee verschillende moeilijkheden met veel succes te boven gekomen. De pianist Cor de Groot moest in Milaan een toegift geven; in Rome kwam de soliste Elly Ameling niet van het podium af voordat zij het lied 'Das himmlische Leben' uit Mahlers Vierde Symfonie had her haald. Voor het zover was, was er heel wat werk achter de schennen ver zet. De vrachtauto met instrumenten is in Milaan een half uur /oor het begin van het concert gearriveerd. Dit ondanks herhaalde tegenslag: bij Stuttgart begaf de pas gereviseerde motor het, zodat van Den Haag uit een nieuwe moest worden nagezonden; kort voor Milaan schoof een personenwagen met (volgens de eerste berichten onder invloed verkerende) Amerikanen onder de vrachtwagen- geen iast meer van lichaamsgeur U treft er een keus uit duizenden Wü herinneren ons de opmerkingen van de heer C. Gebraad te Oude Tonge, secretaris van het meicomité op Flak- kee. Hy was niet zo erg tevreden over het door de afdelingen gezamenlijk gevierde meifeest. De opkomst had groter kunnen zi.in. Hebben de men sen geen belangstel ling meer voor der gelijke bijeenkom sten? Waar is het enthousiasme gebleven? Pieter weet, dat men zich dit bij meer meicomités afvraagt. En deze comités zou ik het nieuwe Rotter damse recept willen voorhouden. De ze spreeuw meent: een best recept. Wat is er in Rotterdam gebeurd? Ook daar merkte men de laatste ja ren, dat de belangstelling voor het meifeest wat geringer werd. Men merkte nóg iets: de jeugd liet voor een flink deel verstek gaan. Men vond dat natuurlijk jammer, want de Jeugd heeft de toekomst. In Rotterdam heeft men van het meifeest een volksfeest willen maken. Wat dacht u van een programma met het promenade-orkest onder leiding van Cor Steyh en zang van Christine Spierenburg en Bert Robbe, van een programma met twee gerenommeer de dansorkesten (Bella Musica en Theo Paternotte)mét balleider Theo Moens, mét drie volksdansgroepen, een Rotterdams, een Hongaars, een Frans? Revolutionair, nietwaar? Ongeveer 3500 "meivierders hebben dit feest meegemaakt. Men luisterde naar het promenadeorkest, men maakte een dansje, keek naar de volksdansers, wandelde plezierig door da grote Ahoy'-hal. Moeders en va ders hadden hun kinderen meegeno men. Men ontmoette oude kennissen. Kortom: Pieter vond het er bijzonder gezellig. Misschien vraagt de heer Gebraad nu of men die avond ook nog aan het socialisme heeft gedacht. Dat hééft men. Er was een kort, zeven-minu- ten-speechje, waarin de betekenis van het meifeest uiteen werd gezet. Het promenadeorkest speelde het Morgenrood. En zelden klonk in die hai een Socialistenmars krachtiger dan toen Cor Steyn da menigte uitno digde om dit zo dierbare lied uit voile borst mee te zingen. Wat zo bijzonder plezierig was? Bijna veertig percent van de aanwe zigen waren jonge mensen tussen de 15 en 25 jaar. Natuurlijk waren er Ouderen, die met enige heimwee te rugdachten aan de bijeenkomsten van vroeger. Maar toch ook heel wat zei den: „Ja, dit is goed. Op deze manier kunnen we ook de jeugd trekken." De leider van het Franse volksdansgezel schap vond het een geweldige mei- viering. .Excellent," zei hij. Onze verslaggever schreef aldus: „Zo zijn op zeer gelukkige wijze op dit grote avondfeest het element van strijd en het element van feestviering tot harmonie gebracht." Woorden die Pieter van harte wil onderstrepen. „Ja," zegt het meicomité op Flakkee nu wellicht, „maar Rotterdam is een grote stad en ze hebben daar meer geld. Hoe moeten wij dit betalen? Pieter gelooft, dat dit op de meeste plaatsen in het land mogelijk kan zijn. Maar men moet samenwerken: een kleine afdeling van de Partij van de Arbeid en kleine afdelingen van NVV-bonden kunnen dit onmogelijk doen. Ik ben benieuwd wat voor be richten ik volgend jaar van Flakkee hoor. 'k Zou zo zeggen: „Probeer uiteraard ieder naar vermogen - dit Rotterdamse recept eens." Mevrouw Muller uit de Bonaven- turastraat te Rotterdam vertelt en thousiast over een merel, die bii haar op 't balkon bovenop een rek broedt. Vorig jaar zat daar in hetzelfde nest ook al een merel, die tot twee maal toe jongen grootbracht. Vraag: Kan het dat zo'n merel steeds hetzelfde nest opzoekt? Met stelligheid heeft men waarge nomen. dat merels dezelfde nest plaatsen weer uitkiezen. Of dat ook in de Bonaventurastraat het geval is, kan men natuurlijk moeilük zeggen. Men heeft pas een goed bewijs als de vogels geringd worden. Vele vogels tonen gehechtheid aan de eenmaal gekozen broedplaatsen. Dit is zeer sterk bij de vogels die in kolonies broeden. Maar ook de een zame komen graag terug. Kijk maar eens naar de ooievaars en de mezen. Men is nog niet uitgepiekerd over de „eend-in-de-dakgoot". In de broedmachine van de vogelklas berichtte Pieter zijn de elf eieren nu uitgekomen. Eén van mijn lezers vindt het maar zorglijk: „De pluisjes hebben op het ogen blik niet te klagen, maar het is toch eigenlijk niets voor eenden. Het ver lies van de moeder doet zich nu sterk gevoelen. In een teil met water kun nen ze niet lang blijven. Ze groeien als kool. Loslaten in een vijver kan niet; ze zouden een prooi van de rat ten zijn. Ze kunnen zich niet redden. Hoe nu?" De heer Schot zal die eendekuikens heus niet aan hun lot overlaten. Als zij groot genoeg zijn om voor zich zelf te zorgen, krijgen zij ongetwijfeld de vrijheid. De groei naar de volwas senheid is onder de hoede van de heer Schot voor de kuikens minder gevaarlijk dan onder bescherming van moedereend, die en dat kunt ge 'leder jaar bij onze singels zien nog wel eens een kuikentje kwijt raakt. Aanbod In dank hebben wij vandaag de vol gende aanbiedingen opgeschreven: een tweepersoons ledikant met spiraal van De R. van de Jagersyaan, een divan van D. van de Spangesekade, een ledikant met spiraal, twee fauteuils en een ka- chelscherm van K. uit de Chr. de Wet straat en een bankBtel van P. van de v. Ostadelaan te Schiedam. Verder hebben wij meubelen genoteerd van K. uit de Fabriekstraat, een kinderwagen van R. uit de Helenastraat, een baard van Ter R. van de Spangesekade, kleding van G. uit de Fazantstraat, K. uit de Caracas- straat, C. uit de Borgesiusstraat, en Van V. uit de Zwartewaslstraat. De spreeu- wenpot werd verrast met een gulden van I. uit de Boezemstraat te Bolnes. Verlies Me). Moelker, Melchertstraat 58, heeft zaterdagmorgen een groene p o r t fi rn o n n e e met ongeveer zestien gulden verloren, gaande van huls naar de Jan Ugtbartsfcraat. In de omgeving van Charlols is Plony Baas. GoereeBestraat 106c. op 5 mei haar bedelkëttink- J e met elf bedeltjes kwijtgeraakt. Op 29 april miste mevr. Boogaarts, Meikever straat 17. op de Schans of de Schiedam- seweg haar rechter glacé hand schoen. Meta de Haan, Sikkelstraat 57a, ver loor op 3 mei ln de Ahoy'-hal of op weg naar huls haar nikkelen horloge met dito rekbandje. De zoon van mevr. B. Schinkel. West-Kruiskade 83a, was zo onfortuinlijk op Hemelvaartsdag zijn lederen tas met zijn complete sport- uitrustlng te verlie^ei.HU Is hier door zeer gedupeerd. Dierenrijk Mevr. G. de Jong. Kerkhofstraat 1, vraagt, wie de eigenaar ls van de zwart witte poes. die reeds enige weken in die omgeving rondzwerft. De Duitse staan der „Terry" van de fam. Traas, Blekers- laas 45, ls van huls weggelopen. Hij ls bruin en heeft witte vlekken, lange slap ie oren. een korte staart en een rode halsband. PUTTER SPREEUW Op het platform van Schip hol zag mevrouw Dalrian haar dochtertje Groetje weer. twee en een half jaar... Na veerkrachtig-plooihoudend- waskaar (Vsn een onzer verslaggevers) Sir John Glubb, ook in Nederland meer befaamd ais "Glubb Pasja', de vroegere commandant van het Arabische legioen in Jordanië, is van mening dat ook thans nog in het westen niet genoeg begrip bestaat voor de diep gaande veranderingen die zich de laatste jaren in de Arabische volken heb ben voltrokken. Voor de studenten van het Neder lands Opleidingsinstituut voor het Buitenland in kasteel Nijenrode. die gistermiddag de primeur hadden van Sir Johns lezingentournee in Neder land, gaf de grijze generaal een boeiende theorie over de revolutio naire ontwikkelingen in het Midden- Oosten ten beste. Deze wel bij uitstelt deskundige ziet de grote breuk in de houding der ontwikkelde Arabische leiders vallen in de Eerste Wereldoorlog. De groep der thans rond zeventig jarigen, die voor deze oorlog opgroei de. is door staatsgrepen en ander ge weld welhaast overal in het Midden- Oosten vervangen door de veertig jarigen die hun opvoeding tussen de beide wereldoorlogen in Europa of aan Europese scholen in het Midden- Oosten ontvingen. Deze moderne Arabische leiders steunen dan weer op de grote groep der zeer jeugdigen, die de laatste jaren geprofiteerd hebben van het zeer uitgebreide lager onderwijs. De dictators van het type Nasser steunen niet in de eerste plaats op polltieterreur, maar vinden hun kracht in het opwekken der revolu tionaire sentimenten van deze groep. 'Zij willen 105 percent onafhanke lijkheid,' aldus Sir John, die, zoals alleen een Engelsman dat vermag,. 36 jaar dienst in de Arabische wereld qua uiterlijk spoorloos achter de rug heeft. Sir John Glubb zal vanavond om 8.15 uur voor de afdeling Rotterdam van het genootschap Nederland-En- geland spreken in museum Boy mans-van Beuningen. FORT PILLOW, Tennessee (Reu ter) Ongeveer 150 gevangenen, werkzaam op een boerderij van de gevangenis van Fort Pillow, Tennes see, zjjn gisteravond in opstand ge komen. Zjj overmeesterden, twee bewakers en trokken zich terug in een kamer in de westelijke vleugel van de boer derij, De gevangenen hebben ge dreigd de twee gijzelaars te zullen doden als de politie traangas tegen hen gebruikt. De politie heeft een cordon gelegd om de gevangenen, die niet willen zeggen waarom zij in opstand zijn gekomen, zy hebben om een onder houd met de gouverneur van de staat gevraagd. ln deze rubriek vermeldt Hel Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. "Wie zat de minister-president zijn in het kabinet, dat prof. Beel niet aan het formeren, maar aan het pan klaar maken is? Steeds meer komt in dit verband de naam van prof. De Quay naar voren. Het zou dus hierop neerkomen, dat de drieledige taak van prof. Beel is het ophaien van de steken die prof. De Quay als formateur heeft laten vaüen. Vervolgens zou het breiwerkje weer de Noordbrabantse commissaris in handen worden gegeven, waar schijnlijk alleen voor het afhechten. De enige ervaring van prof. De Quay in de landspolitiek was zijn deelneming aan het driemanschap van de Nederlandse Unie, in het be gin van de bezettingstijd. Wij heb ben al eerder opgemerkt, dat wij daarin geen kwalificatie voor een minister-presidentschap in 1959 kun nen zien. AI* de bovengeschetste theorie van het breiwerkje wordt ver wezenlijkt, zou dit bij ons verbazing en ook enige ongerustheid .wekken. De nieuwe minister-president zou voor een nieuwe eonste iatie komen te staan. Het zal een taak zijn, die een ervaren en vaardige hand eist. Nieuwe Rotterdamse Courant van 9 mei 1959. (Van een onzer verslaggevers) Mevrouw Masima Dabian die op Aruba in een bungalow kamp woont, heeft gistermid dag op Schiphol haar achtjarig dochtertje Greetje teruggezien. Zij had haar kind, dat spas tisch is, twee en een half jaar niet gezien omdat Greetje al die tijd in het Goois kinder ziekenhuis werd verpleegd. En dat Greetje Dabian in die lan ge tijd dank zij de uitmuntende ver zorging van verpleegsters, dokters en specialisten goed vooruit is ge gaan bleek toen zij haar moeder op Schiphol "Mamma' toefluisterde. Mevrouw Dabian kon niet veel zeg gen bij het weerzien van haar doch tertje. Het was eigenlijk allemaal 'n beetje te veel voor haar. Toen zij enkele weken geleden hoorde dat de KLM had aangeboden haar gratis naar Nederland te brengen om Greetje, die woensdagavond in een televisiedocumentaire van de VPRO over spastische kinderen te zien is. te ontmoeten, had zy aanvankelijk geaarzeld. Maar toen zij de schrik te boten was. stemde zij grif toe naar Neder land te vliegen. Greetje was verge zeld van hoofdzuster Verwelius van het Goois kinderziekenhuis naar Schiphol gekomen en daar werd zij in een rolstoel naar het vliegtuig ge reden. Na het woordje mamma werd er echter geen woord meer gewisseld tussen moeder en dochter. Toen Greetje namelijk twee en een half jaar geleden naar Nederland ging kon zij nog geen woord zeggen, omdat zij ten gevolge van haar ziekte haar stemvermogen niet be heerste. Een spraakierares heeft in de af gelopen jaren met eindeloos geduld Greetje enkele woorden leren zeggen. Nederlandse woorden uiteraard. Maar mevrouw Dabian spreekt al leen maar Papiamento, zodat zij haar dochtertje nu nog niet kon ver staan en er een tolk bij moest laten komen. Dit was de Surinaamse mevrouw Douglas, wier zoontje Eswin toeval lig ook in het Goois kinderziekenhuis wordt verpleegd. Mevrouw Douglas vertelde mevrouw Dabian hoe goed Greetje vooruit was gegaan ei, nadat zij het zwijgend had aangehoord stapte de Arubaan se vrouw ten slotte op haar doch tertje toe om te voelen of haar been tjes niet meer zo slap waren als twee en een half jaar geleden. Men ken aan haar zien dat ze blij was haar dochtertje te hebben toever trouwd aan medici in het verre Ne derland. Dr. A'. C, van Swo!, die de televisie- Uitzending--van woensdagavond zal leiden, vertelde ons dat mevrouw Dabian èen dag of tien iü het Goois kinderziekenhuis mag blijven. Greetje, die om te zien een gezond kind is en die voor de gelegenheid een helgele strik in haar donkere krullen had, blijft daarna nog een poos hier, maar voor haar be handeling zal het zeker goed zijn dat ze haar moeder heeft teruggezien. Ook al wordt zij in het Goois kinder ziekenhuis verzorgd op een wijze die op Aruba helaas niet mogelijk is. Advertentie l.M. 2 joar fkfeinc sN/grng per moofj (Van een onzer verslaggevers) In Leeuwarden is gistermiddag de 36-jarige mevrouw L. Visser, moeder van twee kinderen, om het leven ge komen. Door een defect aan een elek trische strijkbout kreeg zij de stroom door zich heen en overleed ter plaat se. De vrouw, die met haar gezin nog maar kort in de nieuwe flat aan d© Pieter Stuvvesandtweg woont, stond op het balkon te strijken. Omwonen- den hoorden plotseling gillen en hulpgeroep en zagen de vrouw in el kaar zakken. Buren renden naar boven en trok ken onmiddellijk de stekker uit het stopcontact, maar toen bleek het al te laat te zijn. De vrouw, die op blote voeten op de stenen vloer stond, had de volie lading door zich heen gekregen. Tijdens haar worsteling om ziclg los te rukken, viel zij ook nog dooe een ruit en vervolgens met het lichaam op het gloeiende strijkijzer. Medische hulp was snel ter plaatse) maar toen was het al te laat. De stad Blankenberge heeft drie gouden zeesterren uitgeloofd als in ternationale prijzen voor respectieve lijk de beste tekst, de beste illustra tie en de beste presentatie van toe ristische boeken, die in de laatste zes jaar zijn verschenen. Beide wagens werden beschadigd, maar wonder boven wonder waren er geen persooniyke ongelukken. Alle instrumenten bleven heel. Maar eer de Amerikaanse militaire politie ter plaatse was en de zaak had afgewik keld, waren weer vier uur verstreken. Advertentie IM Het was opeens over Mevr. E. Bekkum. Bischop- weg. Amersfoort, schrijft; ..Niemand nam meer notitie van me Opeens bedacht ik- me dat het wel eens ooor mijn transpiratie kon komen. Ik nam de proef op de som met Arrid en was stomverbaasd 20 snel als het transpireren ophield. En meteen veran-, derde ook de houding^van mijn rkennrtscn.*'" Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél sterker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door ..emotie" - opwin ding. spanning, angst, zenuwen: Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm, op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigst© middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in handige rol-top flacon - dub bel aktief door Transtop, dubbel zacht door lanoline. Arrid verdwijnt onmid dellijk in de huidwèg transpiratie, wèg lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen «vlekken in. uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulling f2.- Niettemin verschenen de expedi teurs De Lely f vader, en zoon) en de orkestboden Brand en Berkelaar tydig bij de concertzaal. Maar de instrumenten konden niet uitgela den worden: ze moesten worden in geklaard, en de douane, die op een heel ander uur had gerekend, was op zondagmorgen niet onmiddeliyk paraat en liet bijna een uur op zich wachten. Instrumentloos Het orkest zat intussen op het podium. Het werd voor elke beweging van elk orkestlid met applaus be loond door een ongeduldig maar goedmoedigpubliek, maar muziek wkam er pas toen om II uur een half uur over tijd, de instrumenten op het podium verschenen. Gerepeteerd was er uiteraard ook niet, maar het suc ces was niettemin aanzieniyk. De lange reis naar Rome verliep vlot. Opineuw arriveerden de instru menten op tyd, dank zy de prestatie van de expediteur, die met zyn zware wagen (tien ton met lading) een bergpas met een hoogteverschil van 2200 meter in vier uur „nam". Het concert ging volkomen naar wens. Onder de Nederlandse toehoorders bevonden zich de zangeres Helene Ludolph en de Rotterdamse architect ir. E. H. Kraaüvanger. De orkestleden hebben in Rome hun vrije tyd gebruikt om veel van de eeuwige stad te zien. Op de reis naar Bari, die 's nachts gemaakt werd, reisden de orkestboden met de trein mee. Zij hadden hun rust nodig: sinds zaterdagmorgen hadden ze geen gelegenheid meer gehad om te sla pen. Er zijn geen zieken (alleen de fa- gottist Henk de Wit heeft in de Scala te Milaan zijn voet verstuikt) en het weer is prachtig. Als het zo blijft, wordt het concert te Bari vanavond in de open lucht gegeven. Advertentie IM. Bij "Wossen" kunt U op Uw ge- mok Uw keuze maken uit een verrassend grote collectie char mante, moderne creaties, de'één nog leuker dan de anderi U slaagt altijd, -want "Wassen" weet wat U staat, wot U bekoor lijk maakt. (Van een onzer verslaggevers) Twee Deense politiemannen heb- oen gisteravond laat 48 schilderijen gedeponeerd op het Amsterdamse hoofdbureau van politie. Deze schil derijen, die een rol hebben gespeeld in een grote kunstzwendel-affaire, zullen hier op hun waarde worden onderzocht. Vierendertig van de doeken zijn twee jaar geleden in Denemarken door de Nederlander E. P. voor 200.000 gulden verkocht aan een Deens industrieel. Later bleek, dat de schilderijen nog geen 5000 gulden waard zouden zijn. De Deen pleegde zelfmoord toen uit een onderzoek van de Justitie vast kwam te staan, dat hh het Advertentie IM. slachtoffer van een schilderijen- zwendel was geworden. De Nederlander E. P. werd in Duitsland gegrepen en arriveerde later in Nederland, waar hij onder borgstorting op vrije voeten kon blij ven. WASHINGTON (Reuter) Het aantal werklozen in de Verenigde Staten is in april met driekwart mil joen verminderd tot ruim drie en een half miljoen. In vergeiyking met dezelfde maand van het vorig jaar is er per man twee uur langer gewerkt. De oorzaken van deze styging van de werkgele genheid liggen volgens het Ameri kaanse Ministerie van Handel in een ongewoon sterke groei van de bouw nijverheid, dc grotere activiteit in dé zware industrie en een toeneming l van de vraag naar arbeiders in de I landbouw. (Van onze Pary'se correspondent) Er begint weer wat beweging te komen in de emigratie van Neder landse agrariërs naar Frankrijk. In Den Haag worden op het ogenblik besprekingen gevoerd over de moge lijkheid Nederlandse boeren een kans te geven in nieuw ontgonnen gebie den in de Landes. De Nederlandse regering zou hierin zo menen de Fransen dan ook eeen steentje moeten bydragen. Een delegatie van katholieke, pro testantse en neutrale deskundigen zal waarschijnlijk in juli een bezoek aan Frankrijk brengen om de emi gratiemogelijkheden te bestuderen. Speciaal voor de Nederlandse tuin ders schijnen goede kansen te bestaan in die streken, waar veel industrie wordt gevestigd. (Vervolg pag. 1) Alle drie verdachten zijn al eerder veroordeeld. Het samen uit, samen thuis, was ditmaal volgens de offi cier riet geheel van toepassing, om dat V. als hoofddader moet worden beschouwd. Het reclasseringsrapport noemt hem iemand die tegen de maatschappij in opstand is gekomen. S. is een meeloper en de rol van II. is betrekkelijk ondergeschikt. V.'s verdediger betoogde, dat zijn cliënt niet schuldiger is dan de beide anderen. Er is in deze affaire stellig een tipgever geweest, maar de politie heeft vergeefs naar hem gezocht. V, wil uit sportiviteit de naam van die tipgever niet noemen. Pleiter ver zocht een lagere straf dan was ge- eist. Ook de raadsleden van S. en H. pleitten clementie. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Gisteren is de controle door de Oostduiste politie en door Sowjet- militairen van de weg van Berlijn naar West-Duitsland verscherpt. Aangenomen wordt, dat men op zoek is naar een Sowjet-deserteur. En, wat belangrijk is, de prijzen zijn verrassend laag. Past U eens deze enige japon van zware kwa liteit linnen met zeer aparte pl- qué-kroag, die zo'n "gekleed" effect geeft. De wijde rok met "ingebouwde" petticoat, modieus, gracieus en. bekoorlijk. Voor deze zomer idylle betaalt U bij "Wassen" als seizoenverrassing de fantas tisch lage prijs van <0% ja ~J «j, In 2 moderne, meerkleurïge dessins. Maten 36 t/m 42. ROTTERDAM: "City Centrum" Binnenweg, tel. 139315 e Dorpsweg hk. Katendrechtse Lagedijk, tel. 74 25 3 DEK HAAG: Spat hk. Kaivermaikt. tel18 2148

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1