Raadsel van dode vissen nog steeds onopgelost Afval wordt Biologen en ingenieurs onderzocht speuren naar oorzaak s mm <GER - KRAT* Conferentie in Genève emeester betér naar Parijs sturen Amelands horeca hoos om inmenging B. enW. msl m 5ta Worse Spreeuivenpraat GEVOLGEN Jongen (4 jaar) verdronken Nederland vroeg geen toelating Stt?rter~ Opwinding in Nieuwkoop over erfenis Musici treden in buitenland op Stuurloze tanker binnengesleept Totalitair HET VRIJE VOLK WOENSDAG 13 MEI 1959 PAGINA S (Van een onzer verslaggevers) 'Het mysterie van de dode vissen' is nog steeds niet opgelost. Vier dagen nadat bij Gouderak, Boskoop en Alphen aan den Rijn de .eerste duizenden vissen roerloos voortdreven in Gouwe en Oude Rijn is er nog geen oplossing gevonden voor deze ge- Na onderzoek kan pas blijken of zich heimzinnige vis-vergiftiging. Vier dagen lang hebben de man onder het afval inderdaad stoffen nen van net Hoogheemraadschap Rijnland, van Rijkswaterstaat controien'zyn heengegUpt1 en 'ver- en van het Rij ksinstituut Zuivering Afvalwater (RIZA) als antwoordelljk gesteld kunnen wor den voor de massale vissterfte. itumiiiiinimiiiiiiiiüinniimiiitniiiiitiiiüiraiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniiiiHiii v (Van een onzer verslaggevers) Op het eiland Ameland is ongezouten kritiek losgebarsten op het beleid van het gemeentebestuur ten aanzien van een ver dere ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer. Amelandse zakenlieden, die het voornemen koesterden een n.v. op te rich ten om verdere plannen uit te werken, hebben met boze gezich ten hun eigen initiatief voorlopig op de lange baan geschoven. De zakenlieden uit horeca- en middenstandskringen verwij ten de vroede vaderen ontoelaatbare inmenging en bedilzucht. iÜtlli Pieter gaat van daag .weer eens en thousiast in de oude doos rommelen. Het aantal brieven en verhalen over voor bije zaken is zo groot, dat ik snel een greep doe. Waren wij eerst bang, dat wij niets van oud-schut ters zouden horen? Die vrees is onge grond gebleken: er leven nog verschei dene hoogbejaarde Rotterdammers, die het schubterspak hebben gedragen. „Legende," zei een oud-schutter toen in deze kolom het verhaal werd verteld van een Haagse schutter, die op klompen by een parade verscheen. Legende? .Absoluut waar," zegt de heer E. Hermans, oud-Hagenaar, die nu al veertig jaar in Rotterdam woont: „Met klompen aan kwam die schutter op een grote boerenknol aanrijden. Ik meen me te herinneren, dat de man ook nog een houten ge weertje bij zich had. De klompen- schutter moest afstijgen en voor •straf meemarcheren. Als je dat had gezien. Pieter, dan had je de buik vastgehouden van het lachen, want het Malieveld was geen parketvloer, maar een terrein vol gaten en kuilen. Er werden zelfs kaarten van die kiompenschutter verkocht." Wij dan ken de ruim tachtigjarige heer Her mans voor zijn brief. Oud-schutter is ook de 96-jarige heer De Waal uit Rotterdam. Zijn zoon, de voorzitter van Vreewijks huurdersvereniging, vertelde mij, dat vader nog' verscheidene schone her inneringen aan de Rotterdamse schutterij bewaart. Zo heeft 'de heer De Waal parade moeten lopen ter gelegenheid van de kroning van ko ningin Wilhelmina. De schutters droegen stokken met vetpotjes. Na afloop van de parade was de hele familie druk bezig om uniform en kepie met haneveren te reinigen. Het kaarsvet was in flinke druppels naar beneden gekomen Nóg een schutter, een spreeuwen vriend wiens naam ik jammer ge noeg niet kan ontcijferen. Zijn ver slag is echter bijzonder uitvoerig. Deze 82-jarige was zelfs scherpschut ter: „Voor wij gingen schieten, moesten we de sjako met de stormband vast zetten. Het gebeurde nl. nogal eens, dat door de klap bij het afschieten een schutter met sjako achterover- tuimelde. tot grote hilariteit van de hele troep. Je kon ook een dubbeltje verdienen. Een van de officieren maakte het zich gemakkelijk, stak een gouwenaar op en legde een handvol dubbeltjes klaar. Als men dan de roos had getroffen, kreeg je een dubbeltje of een glas melk van een oude adjudant met grote bakke baarden." Soms was er een schietwedstrijd. De officieren schonken prijzen die op een met de vaderlandse driekleur ge dekte tafel werden uitgestald. ,Jk bewaar!' zo zegt deze oud-schutter, „nog steeds een sin ar enkoker. die mij na zo'n wedstrijd door de overste Van Buren icerd geschonken. Dat is nu ongeveer 54 jaar geleden." Wel, er zijn nu genoeg oud-schut ters aan het woord geweest. Streep onder' deze verhalen. We hebben er erg van genoten. Alle inzenders veel dank. Nog, meer „oude doos." In de spieeuwenkamer ligt: op het ogen blik een pentekening van een aardig stuk oud-Rotterdam: de grote molen die zo'n halve eeuw geleden nog op de Coolvest bij de Leeuwenstraat stond. De heer C. Wildenbos van de Mathenesserdijk vertelt büzonderhe- den over dit plekje: „Tja, die Coolvest. Er ging toen nog een. pontje naar de overkant. Voor een cent (kinderen een halfje) werd je overgezet. In die buurt lag ook de schuit waarin de tonnetjes werden geledigd. Het huisvuil werd in open karren aangevoerd en ook in een schip gedeponeerd. En geen tien me ter verder had je demelkmarkt. De vroegere stadsbestuurders namen het zo nauw niet met de volksge zondheid." De 75-jarige heer Wildenbos ver telt verder: .Misschien ben ik nog de enige in leven van hen. die in 1897 werkzaam waren op de drukkerij van Massereeuw en Bouter op de Ged. Binnenrotte. Daar was ik druk kersmaatje en moest op -de snelpers de Sociaal-Democraat inleggen. Hen drik Spiekman was toen nog letter zetter en van hem kreeg ik mijn eer ste injectie voor de socialistische ge dachte en het georganiseerd zijn." Ook over de oude munten zijn we nog niet uitgesproken, 't Blijkt me, dat er vrij wat mensen zijn die op een bescheiden manier toch een aar dige muntenverzameling bij elkaar hebben gekregen. De heer J. W. van Loon jr. uit de Oranjeboomstvaat te Rotterdam, is verzamelaar van Hol landse munten. Zijn verzameling van verlopen papiergeld is compleet öfr een briefje van duizend na. Op het ogenblik is de - heer Van Loon bezig met het sparen van halve gul dens, guldens en rijksdaalders op het jaartal. Een van de lezers had een halve gulden uit 1848. De heer Van Loon, die zelf zo'n geldstuk met het jaartal 1826 heeft, vertelt, dat er in 1848 ruim vier miljoen van die halve gul dens geslagen zijn. Hij is ook nog in het bezit van een gouden tientje van Willem I en van een drieguldenstuk met het jaartal 1821, waarvan er toen ruim 276.000 zijn gemaakt. Aanbod Met veel genoegen hebben wij van daag de volgende aanbiedingen in ons boet der Bijdragen opgeschreven: een tweepersoons ledllcaift met spiraal van Van W. van de Chris Bennekerslaan, een driedelig bed van S. uit de Belgische straat, een klnderledikant van Van P. uit de IJsclubstraat, vier stoelen en twee fauteuils van W. van het Mel Iep a a en een radio van. J. uit de Aronskelk- straat. Een vulkachel nebben wij geno teerd van De V. uit do Waterloostraat, een koffiemolen en een keukenrek van De G. van de Beukendaal» een schilderij van B. uit de Rodenburgstraat, kleding van W. van de Maaskade, schoenen van M. uit-de Goereesestraat, een lamp van S. uit deLcopoldstraat en postzegels van Jacob van D. van de IJsseldijk. Allen onze dank. Verlies Mevr. Bergsma, Vredenoordlaan 46a, is haar korenblauw vest kwijtgeraakt op de oversteekplaats Slaak-Vredenoordlaan Het is waarschijnlijk opgeraapt door een heer op een fiets. De heer A. Blok,' Zie- rikzeestraat 44b. heeft op 9 mei. tussen de Dordtsestraatweg naar de Rijksweg zijn overall verloren. In het Centrum miste Rietje van de Hoek, Bonaventura- straat 69a, haar rode Marokkaanse portemonnee met cassabonnen en een contrölekaart. Op 10 mei, verloor mevr. Van der Sluys, Koninginneweg 75, vermoedelijk in lijn 3, een rode portemonnee (paraplumodel) met drie rijksdaalders en wat klein geld. Vondst Op Hemelvaartsdag vond mevrouw J, Bruin, Kameliastraat 5a, op de Putse- bocht, een wit kinderschoentje. Van wie is het grijs-blauwe jack met aangebreide mouwen en boorden, dat de heer Rijswijk, Catharinastraat 27b, p.a. Punt, op 7 mei in het Kxalingse bos heeft gevonden Bij de fam. A. Blauw, Wlekstraat 27, berust een kettinkje met een medaillon, dat op 1 mei in deze straat la gevonden. (Van een onzer verslaggevers) Het chemisch laboratorium van Rijn land heeft gisteren monsters van de afvalhoop bij Gouderak getrok ken. Nieuwpoorts handel- en transport- maatschappij te Gouda stortte dit afval, dat afkomstig is van zee schepen, bedrijven en werven uit het Rotterdamse havengebied. Het diende ten behoeve van grondver betering in een Gouderaks uitbrei dingsplan. De firma zet het stor ten thans voort op een eigen ter rein, daar het uitbreidingsplan volgestort is. Het Goudse bedrijf heeft hiervoor onder meer vergunningen van Rijkswaterstaat, dat toezicht uit oefent, van de gemeente Gouderak, het Hoogheemraadschap Krimpe- nerwaard en de Inspectie van de Volksgezondheid. De aanvoer ge schiedt door particuliere schippers. speurders in een detective-roman door het hart van Zuid-Hol land gedwaald. DE DODE vissen zijn er nóg steeds. Dinsdag ochtend stond ik op de brug in Boskoop en zag zeker wel 15 vissen per vierkante meter voorbijdrijven," zegt Boskoops burgemeester mr. dr. E. P. Verkerk. „Dit hebben we nog nooit meegemaaktzegt de heer B. M. Hoeks, bioloog van de RIZA, die gistermiddag voor de tweede maai een uit gebreide speurtocht langs de Gouwe en de Hollandsche IJssel maakte. Samen met ir. D. Mus, scheikundige van Rijnland, en de heer O. Krul, technisch hoofdambtenaar van Rijn land, heeft de heer Hoeks gisteren de vuilnisstortplaats, één kilometer bui ten de dorpskom van Gouderak, on derzocht. Op dat moment is juist een schuit met 'verdacht afval', afkom stig van de Shell in Pernis een lig plaats bij de vuilnisstort geweigerd. andere aard. Bij het opensnijden van de dode dieren heeft men geen byzondere verschijnselen aange troffen, zodat de biologen in sterke mate afhankelijk zyn van het che misch onderzoek en van de resulta ten van de proefnemingen, voordat zij tot een bepaalde conclusie kun nen komen. In de loop van vandaag hoopt men Coin hnrreU öat de experimenten van de RIZA u-O", en het onderzoek van Rijnland enige „Vorige week is hier ruim twee ton positieve resultaten zullen opleveren, van dat spul gelost," vertelt de kan- Dat is van groot belang voor de be- Kinderen vertonen na het zwem- tonnier van Rijkswaterstaat, die in spreking die de betrokken instanties donderdag in Alphen aan den Rün men in het vergiftigde water van de een oud blik een monster heeft ge- boezem Rijnland braakverschünselen, schept uit de wit-gele brei van de katten en eenden zijn na het eten tweede schuit. Ir. Mus giet een deel van de dode vis gestorven. van de „pudding" over in een plastic emmertje. De politie in alle aan het water grenzende gemeenten oefent streng Tussen de witte substantie bevin- otezicht uit op de naleving van het den zich gele korrels. „Die zijn we zwemverbod. Aan de bedrijven die aan het onderzoeken," vertelt hij, Van het rivierwater gebruik maken, maar dat valt niet mee, want er zijn wordt aangeraden dit zoveel mogelük duizenden chemische verbindingen, te beperken. Advertentie I.M. i. a' Korte Hoogstraat: 18 - Tel.135763 (Van een onzer verslaggevers) De vierjarige Frits Groen uit de Rcmbrandtlaan te Zwijndrecht is gistermiddag in de vijver bij het par keerterrein van de passage verdron ken. Omstreeks drie uur vertelden kin deren, die daar speelden, aan een voorbyganger, dat er een kindje te water was geraakt. De voorbyganger begon meteen met zoeken en haalde het kind na enkele minuten boven water. Dr. Broekman liet het kind, na het zuurstof te hebben toegediend naar het Diaconessenziekenhuis te Dordt overbrengen, waar de dood werd geconstateerd. (Van een onzer verslaggevers) Vannacht werd de ruim 400 brt metende Zweedse tanker Standaard door de zeesleper Holland van de rederij Doeksen de haven van IJmui- den binnengesleept. De Standaard dreef dinsdagmor gen op de Noordzee stuurloos rond met machineschade, noordoostelijk van Ameland', 's Middags was zy door de Holland vastgemaakt. De tanker, geladen met olie van Zweden voor Rotterdam, zal In IJmuiden worden gerepareerd. Het schip is 40 jaar oud. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen cfi« worden geciteerd. Over de democratie bestaan in het socialisme veel verschillende me ningen. Partijen zijn in een demo cratische staat onmisbaar: ook het 'socialisme erkent dat, maar haar partij wordt soms een soort *kerk* met totalitaire neigingen: men eist totale onderwerping. Moet men hier niet denken aan de totalitaire journalistiek van Het Vrije Volk, dat met onfeilbare uit spraken schermt, alsof hier een socialistische kerk sprak? Jos J. G(ieien) in Lim- burgsch Dagblad van 9 mei 1959. en we hebben haast. W'e zullen aan de Shell moeten vragen wat het nu precies is. Maar ondertussen kunnen we wel nagaan, welke invloed die gele korrels op vissen hebben." Met dit experiment is men momen teel bij de RIZA in Den Haag bezig. „We hebben oplossingen van dit spul gemaakt en dan moeten we maar af wachten hoe de vissen erop reage ren," zegt de heer Hoeks. Om zeker heid te hebben dat ook dit nieuwe monster van gele korrels afkomstig is van de Shell wordt een snelle rit naar Gouda gemaakt, waar de schuit Jacoba gemeerd moet liggen. Inder daad biykt het schip halfvol geladen te zyn met de 'verdachte substantie'. Watermonsters In de IJssel en in de Gouwe tussen Gouda en Waddinxveen worden nog enkele watermonsters genomen. „Het ziet er goéd uit," zegt de heer Hoeks, „het water is helder en er zit leven In." Aanvankelijk heeft men met de ge., dachte gespeeld, dat er een veront reiniging van blauwe algen verant woordelijk gesteld kon worden voor de vergiftigingsverschijnselen. Maar deze theorie heeft men snel laten varen, toen bleek dat de vergiftiging zich langs de wateren verspreidde. „Het is enkele jaren geleden ook voorgekomen, dat hier bü Gouderak een vrachtauto een paar vaatjes cyaankali rin de rivier dumpte. Daar willen vissen ook snel aan sterven," zegt de heer Koeks ironisch. Maar de vergiftiging waaraan de vissen nu zijn doodgedaan is van gaan houden. Want wat moet er nu verder gebeuren? Wordt de volksgezondheid nog be dreigd of niet? In eik geval is het zwemmen in het door dode vissen verontreinigd water ongezond. En zolang in de doodsoorzaak en de aard van de vergiftigde stoffen geen klaarheid is gekomen, moet het zwemmen wel verboden blijven. Dat is voor de plaatsen langs de Gouwe, de IJssel en de Oude Rijn, die geen zwembad hebben, een hard gelag met dit mooie weer. VERLATEN ligt Gouda's open luchtzwembad in het heerlijke zonnetje te blakeren. 'Zwemmen verboden, water vergiftigd' staat er met grote letters op de borden rond het bad. En wie aan de ernst van dit verbod zou twijfelen, moet maar eens een kijkje nemen vlak bij het zwembad, in het stroom kanaal. Daar lagen gisteren, lus sen het riet, nog honderden dode vissen. Het zwembad staat met dit water in verbinding. Iets verderop werkt het grote Pijnacker Hordijkgemaal van Rijnland op volle toeren. Twee miliioen kubieke meter water wordt er per etmaal doorgedraaid, opdat al die dode vissen, en hope lijk ook de vergiftige stoffen, zo snel mogelijk in de richting van de zee zullen verdwijnen. Maandaf zou het 'Uikkerbadje' geopend worden, maar in verband met de vis-vergiftiging is dat na tuurlijk niet doorgegaan. Opdat de verboden nageleefd zullen wor den, houdt de politie streng toe zicht bü de verschillende zwem- gelegenhcden langs de IJssel. Ook daar staan grote waarschuwings borden. (Vervolg pag. 1) Wat dit betreft, stelde Selwyn Lloyd dat Italië erbij zou dienen te komen als evenredigheid het crite rium was. Maar zou men het ïyden inderdaad als maatstaf nemen, dan diende men Nederland, België en an dere toe te laten. „Maak er op dit ogenblik geen zaak van. het is nog niet aan de orde en houdt de werkelijke be sprekingen alleen maar op," Selwyn Lloyd aan Gromyko. (Van onze parlementsredactie) ,A,. ->v 1 Nederland heeft geen enkele stap vroeg gedaan noch in Genève noch bü de Verenigde Naties om te worden toegelaten tot de conferentie in Ge- Deze laatste voelde daar echter nève. Dit vernemen wij van het mi- nlets voor. Hij zei, dat de westelke nisterie van Buitenlandse Zaken in argumenten hem volstrekt niet had- Den Haag. den overtuigd. De kwestie van even redigheid hoefde men er niet b te Nederland, aldus de zegsman, is halen, meende hij, want dit was geen immers in principe voorstander van conferentie waarop neuzen geteld een zo beperkt mogelük aantal deei- zullen worden. nemers aan deze conferentie. Indien aan dit aantal echter eventueel uit- Gromyko erkende, dat ook andere breiding zou worden gegeven, zou landen, zoals Nederland, van Hitler Nederland wel aan de conferentie te lijden hadden gehad. Maar hü willen meedoen, bleef volhouden, dat het lijden van Ook als er onderwerpen ter sprake I'olen en Tsjechoslowakije groter was komen waarbij Nederland recht- geweest cn dat ze bovendien het streeks is betrokken, wil ons land in grootste bciang hebben bü de Duitse Genève van de partü zijn, aldus de kwestie. zegsman. Als voorzitter had Gromyko het laatste woord. Toen op zyn vraag of iemand nog tets zeggen wilde, geen liefhebbers kwamen, droeg hij de zaak als „onafgehandelde kwestie" over aan de volgende bijeenkomst. Maar... op die bycenkomst van heden zou de Amerikaanse minister Ilertcr voorzitter zijn. En in die kwaliteit heeft hü het recht pun ten aan de orde te stellen. Gromyko heeft echter eveneens het recht het woord te vragen. Hij kan de toela tingszaak aan de orde stellen wan neer hü maar wil. Over hetgeen de andere deelnemers hebben gezegd, moeten wü kort zyn. Minister Herter zei, dat de conferen tie in liet begin altijd beperkt dient te blijven tot de vier verantwoorde lijke mogendheden. Op deze afspraak is men ten slotte naar Genève geko men. Advertentie IM. XfUC' JL*rvv- PRODUCT 8 Dit is het knelpunt: vorig jaar heeft de gemeente Nes, die toen nog deelnam in de badexploitatie, een verlies geleden van 4200. Dit jaar voor het eerst heeft de gemeente zelf het strand van het domeinbestuur gepacht, met de bedoeling een ge gadigde te vinden voor het overne men van de exploitatie. Die gegadigde was er: een n.v. in wording uit horeca- cn middenstands- bedrüven, die ook reeds van projec ten op langere termijn of een sport veld, een tennisbaan, een. openlucht theater en een bioscoop droomde. Oyer de zakelijke opzet was men het eens, er zouden aandelen komen en de gemeente mocht een eventuele subsidie in haar zak houden, zodat ze een flinke verliespost zou kwijt raken. Tot verbazing van de Amelandse zakenlieden echter stelden de vroede vaderen voorwaarden. Goed keuring zou nodig zijn voor de plaatsing van strandtenten, de j kwaliteit van badstoelen en wind- schermen en ook op de te heffen tarieven. „Wü dragen, het financiële risico, het zün onze eenten en dan hoeven we toch zeker zulke inmenging niet te dulden?" riepen de initiatiefnemers verbitterd. Zo riepen in een bewogen vergade ring in Nes nog meer. „Een ramp voor het eiland. Afnokken. WÜ doen geen knieval". Op burgemeester F. G. A. Huber zijn de zakenmensen heel erg gebeten. Immers, op het allerlaatste ogenblik bracht hij een nieuw element in het geding: de op te richten n.v. zou een stuk van het te pachten strand moe ten reserveren voor een hotelhouder die .historische rechten" had. „Wü hebben een rare schipper aan het roer. We kunnen de burgemees ter beter naar Parüs sturen, hy wil toch alle kanten uit". Volledig vastgelopen zijn de onder handelingen met het gemeentebe stuur. Voorlopig geen n.v. en nu het seizoen voor de deur staat geen enkele vorm van badexploitatie, wat ernstige gevaren kan inhouden voor de zwemmers. „Alleen als het gemeentebestuur met een constructief voorstel komt in onze geest zijn wij bereid nog eens te praten", besliste de opge wonden en hevig verontwaardigde vergadering. „Maar niet voor het najaar, want met Pinkster komt de invasie. Wü hebben nu wel wat anders te doen". (Van een onzer verslaggevers) Al een paar dagen is Nieuwkoop In opwinding door de geruchten over een fabelachtige erfenis die het ge zin van de buschauffeur J. van der Voorn te wachten zou staan van een tante in Amerika. De van origine Oostduitse me vrouw Van der Voorn is er helemaal overstuur van. Vorige week kreeg zij bezoek van twee mannen die gebro ken Nederlands spraken, zeiden dat zij 'van de opsporingsdienst' waren, en haar een soort politiepenning toonden. Zij deelden haar mede dat haar al vóór 1918 naar Amerika geëmi greerde tante was overleden, en dat men al maanden naar haar de erfgename had gezocht. De naam van de tante, van wie mevrouw Van der Voom overigens al die veer tig jaren niets vernomen had, klopte. Mevrouw Van der Voorn heeft haar handtekening ge-zet onder een papier waarvan zij niet weet wat het behelsde. Dat was nodig om de zaken tc regelen, hadden de onbekende be zoekers gezegd. Bij hun vertrek deden zij de belofte binnenkort van zich te zullen laten horen. Geldsbedragen zijn niet genoemd. De heer Van der Voom, die met zijn echtgenote en twee kinderen tot 1955 in Dresden heeft gewoond, is ürg boos over de miljoenenfantasieën die in het dorp de ronde doen. Hij weet niet wat hij van de hele zaak noet denken, en vreest zelfs.dat de nverledcn tante misschien wel schul den heeft nagelaten Moeten er meer komen, dan heeft Italië de sterkste aanspraken. En zulke andere landen zouden kunnen deelnemen, indien zo'n deelneming op een bepaald moment ter zake die nend nuttig en gerechtvaardigd zou zijn. De Franse minister Couve de Mur- viile wees'erop, dat bij Vorige vredes verdragen de weg ook in etappes is afgelegd en dat er geen reden is, be halve wat misschien de Duitslanden betreft, om het nu anders te doen. Al het bovenstaande hoorden wij uiteraard niet ter conferentie zelf, waarbij geen pers aanwezig mag zijn, maar uit de mond van delegatie woordvoerders. Vooral de Russen doen hier hun best om' op hun persconferenties zo veel mogelijk bezoekers te trekken. Zij houden drie persconferenties in derdaad in een zeer beminnelijke stijl en zij trekken volle zalen. Gis teren hadden zij als attractie vice- minister Zorin als woordvoerder laten komen. Van hetgeen deze professorale Rus op vragen antwoordde, noteerden wij dat de sowjetdelegatie zich reso luut verzet tegen de voorstelling, als zou de Pools-Tsjechische toelating een procedurekwestie zijn. Zouden de Russen bezwaren ma ken, wanneer andere ianden, zoals Nederland, ais deelnemers worden voorgesteld? Niet vooruitlopen op de gebeurtenissen, zei Zorin. Maar zo iets zou ernstig bestudeerd worden. En als Zuidslavië wil meedoen? Zuidslavië kent ons standpunt. Ik heb het hun onlangs zelf medege deeld, zei Zorin. Maar wat dat stand punt dan wel was, wilde hij niet los laten. Het succes van de conferentie zal echter in hoge mate afhangen van de vraag of de toelating van Polen en Tsjechoslowakije bevredigend wordt geregeld, zei hij en (zo voeg de hij er nogal scherp aan toe) wij hopen, dat het Westen straks na volledige en nauwkeurige stu die van de zaak met nuchterder en redelijker voorstellen zal komen dan vandaag. (Van onze kunstredactie) De sopraan EUy AmeUng en de pianist Hans Dercksen zün uitgeno digd om in de komende zomer in Noorwegen op te treden. Voor de Südwestfnnk te Badcn-Baden en op de Tübinger Musiktage zal het Ne derlands Kamerkoor In juni een pro gramma van hedendaagse werken uitvoeren, w.o. een compositie van Rudolf Eschcr. In augustus zingt het in het Mozarteum te Salzburg. Hans Wilbrink is door de Stadtische Oper Berlin geëngageerd als Pelléas, de mannelijke hoofdrol in het muziek drama Pelléas et Mélisande van De bussy. De voorstellingen hebben 1 plaats in juli en in het naiaar. In augustu geeft Theo Brüins een aantal concerten in Mexico. Anny Delorie zingt tijdens de Europaische Festwochen in Passau de Eboii in Don Carlos en in augustus op de Freilichtbiihne am Roten Tor te Augsburg de Amneris in Aida. Links Gijs van der Voorn rechts mevrouvvan der Voorn. Achter hun de buren, die in deze moeilijke dagen de familie Van der Voom met raad en daad bij staan. Ter nagedachtenis van de Britse majoor Francis Edward Foley, die voor de Tweede Wereldoorlog bü de paspoortcontrole in Berlijn werkzaam was en in die functie duizenden •oden aan de greep der nazi's hielp ntsnappen, zal bij gelegenheid van ie eerste verjaardag van zyn over-' 'iden in juni in Israël een bos wor- >n geplant, - Keizer Haiie Selassi van Ethiopië zal eind juni een officieel bezoek aan de Sowjet-Uhie brengen. Hij is door president Worosjilow uitgenodigd.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1