e kruisDunten aanzienlijk verbeterd Geslaagd festijn voor Schiedams jeugd SNELSTE EZEL Belangwekkende exposities in het Stedelijk Museum mm Voorzichtigheid echter eerste vereiste FLORENCE Bij molen Aeolus en Kolpabad WdZ kampioen volleybal Vandalen op volkstuin ADVËRTKERT Klachten over de bezorging Excelsior '20 speelt in Delft om de titel L. van Es 50 j. bij v. d. Burg Tien jaar Tot 13 juli Al in Rotterdam Piqué imprimé H. G. Schroder MATHENESSERPLE1N 42 Animo uit Ketkel maakt goede indruk Kunst na Arbeid met 'n Wespennest Van de duiventil Bij Kolpabad Cadre-toernooi van district Schiedam Schoolkorfbaltoeriiooi 1959 Twaalf ploegen Spirit-twaalftallen doen het goed HET VRIJE VOLK WOENSDAG 20 MEI 1959 PAGINA ijsüm"""** (Van een onzer verslaggevers) Twee belangwekkende tentoonstellingen zullen op dinsdag avond 26 mei in het Stedelijk Museum te Schiedam worden ge opend. 5 In de eerste plaats zal de alom bekende Haarlemse kunstschilder Kees Verwey een serie tekeningen onder de ge heimzinnige, maar toch wel zeer doorzichtige titel '30 maal 1' exposeren en de tweede expositie geldt meer als experiment. Een drietal jonge kunstschilders uit Eindhoven krijgt namelijk de kans om het nog lang niet volgroeide werk in Schiedams zeer oude museum uit te stallen. Samen worden deze exposities dus uitingen van twee generaties. Want Kees Verwey behoort be slist niet meer tot de jongeren. De tentoonstelling van Kees Verwey zal op een bijzondere ma nier door de kunstenaar zelf worden geopend. Het wordt nog vreemder als we hierbij vertellen, dat de heer Verwey er zelf niet bij zal zijn. Hij zal zijn openingstoespraak via een band recorder in Schiedams museum laten schallen. En wat de drie jonge schilders be treft: Het Schiedamse Museum, dat als kunstmuseum te jong is om zelf Museumconservator F. Janssen is naar Haarlem gereisd en daar heeft de heer Verwey hem verteld, hoe de serie tekeningen '30 maal 1' zijn ont- 56TÏ6 staan. Een bandrecorder, die in de buurt stond, nam alles gewillig op. He tis de bedoeling dat deze band ook tijdens de tentoonstelling een paar keer zal worden afgedraaid. Over het 'wanneer* hopen we u in de loop van deze weken iets mee te de len. De tentoonstelling van de drie jon ge schilders uit Eindhoven zal wor den ingeleid door de heer Lambert Tegenbosch, een enthousiast criticus uit Eindhoven, die iets zal vertellen over de steeds betere wordende si tuatie van de kunst in Noord-Bra bant. Hij zal daarbij 'de dwingende problemen van originaliteit en beïn vloeding' ter sprake brengen, zo zegt de uitnodiging, waarin we dit hele relaas met plezier hebben gelezen. De tentoonstellingen zullen tot 13 juli in Schiedam blijven, zodat alle Schiedammers en ook zij, die van buiten de gemeente komen, tijd ge noeg hebben om eens een kijkje te komen nemen. De schilder Kees Verwey is een meester in het portrettekenen. Hij heeft ook eens als model de heer An- thonie Kok geschilderd. En de heer Kok was een man, die zich dichter noemde, maar die in werkelijkheid maar weinig dichtte en verder vriend van vele kunstenaars was, De figuur Kok heeft Verwey ook geboeid. Hij schilderde hem niet één, maar wel dertig keer. Dertig keer in verschil lende situaties. Op dit moment bevindt zich de unieke collectie zich in het Rijks prentenkabinet, na, naar wij menen te weten, een reeks van steden en dorpen te hebben bezocht. De expositie "30 maal 1' (nu snapt u de naam wel!) wordt nog aange vuld met een aantal bladen uit het bezit van de kunstenaar en met een geschilderd en een geboetseerd por tret. Een deel der bladen van de expo sitie, die In Schiedam komt, heeft in 1955 al eens in het Rotterdamse "Venster' geëxposeerd gestaan, maar de conservator van het Schiedamse museum is ervan overtuigd, dat ze zo mooi zijn, dat ze best nog eens een keertje In deze contreien getoond kunnen worden. Advertentie !M De chr. vereniging voor lichame lijke oefening uit Kethei, Animo, heeft op tweede pinksterdag met succes deelgenomen aan de turndag, die door het Ned. Chr. Gymnastiek- verbond in Dordrecht was georgani seerd. De Anlmo-ploeg, die 50 leden telde, heeft in totaal een zestal prijzen in de wacht weten te slepen. Een goed resultaat voor een vereniging, die pas één jaar bestaat. Een tweede prijs werd tijdens een marswedstrijd behaald. Tweede prij zen waren ook voor de dames tweede graad B, heren: derde graad, aspi rant: dames tweede graad en aspi rant heren tweede graad weggelegd. Een derde prijs behaalden de tjames- derde-graad. Aan de turndag werd door 39 verenigingen en in totaal 1500 leden deelgenomen. WOENSDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER: Jerry als Baby-sitter, 2 en 8.13 uur. MONOPOLE-THEATER: Glant, 2, 7 cn 9.15 uur. Diversen; MUSIS SACRUM: Personeelevereril- ging "WF: Benny Vreden, 8 uur. \OLKSGEBOUW; Bert Brugman voor ABMH, 8 .uur. Apotheek: Van Westendorp, singel 83. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Expositie foto's ad v. d. Elsken. 10—5 uur. „Ach tijd, waar ben Je gebleven?" 2—5 uur. voortdurend al 'museaal' te zijn, stelt enkele malen per jaar jonge kun stenaars in de gelegenheid zich te presenteren. Een loffelijk streven uiteraard, mits niet ontaardt in het geven van talent-presentjes. De bedoeling Is echter een ontmoeting te kun nen hebben met serieuze uitingen uit de wereld van vandaag, een ontmoeting, die terecht een voor waarde van cultuur wordt ge noemd. De 'drie uit het zuiden' zijn: Johan Lennarts, in 1932 geboren: Ad Snij ders in 1929 geboren en Robert Over steegen, geboren in 1928. Het valt over 't algemeen nogal mee met de jeugd van de kunstenaars. Er zijn kunstenaars, die rond hun twintigste levensjaar schitteren.... De drie 'jeugdigen' wonen en wer ken in Eindhoven en zij exposeerden als groep in 1958 onder de veelbelo vende naam T)e Krabbedans' In hun woonplaats. Zij hebben ook al eens in 'het Van Abbe-museum geëxpo seerd. (Van een onzer verslaggevers) De eerste huizen in Vlaardingens nieuwste huurt, de Zuidbuurt, zijn al zover gereed, dat zeer binnenkort de eerste bewoners kun nen binnentrekken. Veie straten, die de namen van verzetshelden zullen krijgen, zijn al aangelegd. De foto, die hierboven te zien is, toont aan, dat de bewoners van de Zuidbuurt voorlopig van fraaie vergezichten verzekerd zijn. Voorlopig, want in de loop der jaren zullen de koeien, die nu nog rustig tussen de beide nieuwe stadsdelen Westwijk en Zuidbuurt lopen te grazen, ook wel gaan verhuizen. Hoe lang de koeien nog zullen grazen in dit gedeelte van Vlaar- dingen blijft nog een vraag. Viaardingen mag immers dit jaar slechts een gering aantal woningwetwoningen bouwen (Van een onzer verslaggevers) Twee verkeerstechnisch gezien zeer moeilijke kruispunten in Viaardingen hebben in de afgelopen dagen aanzienlijke verbeterin gen ondergaan- Gisteren is het kruispunt WestiandsewegDelftse- veerweg bij de molen Aeolus gereedgekomen en dezer dagen kwam het kruispunt BroekwegBurgemeester Pruissingel bij het Kolpabad klaar. Het hijzonder drukke verkeer zal in de komende dagen nog wel moeizaam door de bochten kruipen, maar als de nieuwe situatie algemeen bekend is, dan zal naar onze mening een geduchte verbe tering zijn ontstaan. De Schiedams-Vlaardingse Volley- baicompetitie is ten einde, althans wat de wedstrijden voor de heren betreft. Vooral het laatste deel van deze competitie heeft een zeer span nend verloop gehad. Pas in de laat ste wedstrijden viel de beslissing wie zich kampioen mocht noemen. Het is vooral de wedstrijd SPSV 1 en WdZ 1 geweest, die de doorslag moest geven. WdZ 1 kon zich bij een gelijk spel theoretisch reeds kam pioen noemen, terwijl bij een over winning van SPSV 1 het kampioen schap zo goed als zeker naar dit team zou gaan. Na vee! spanning werd het een gelijk spel, dus het kampioenschap voor WdZ 1. Wij mogen zeggen, dat dit is te rechtgekomen bij het team, dat ge durende de gehele competitie het meest constant heeft gespeeld, waar bij vooral het feit, dat WdZ 1 on geslagen is gebleven, deze jongens grote voldoening zal schenken. Als wij de top van de ranglijst be kijken, dan valt evenwel op, dat het krachtsverschil wel klein is geweest. Willem de Zwijger 1 behaalde "27 punten, gevolgd door SPSV 1 met 26 punten en Set Up 1 met 25 pun ten, terwijl ook Juliana 1 met 22 punten nog goed mee kon. Terugblikkend op het verloop van deze competitie kan worden vastge steld, dat deze in alle opzichten een succes is geweest. Vooral het spelen in eigen zaal kwam de sfeer en de belangstelling bij de wedstrijden zeer ten goede. Tot slot volgt hier de eindstand van de competitie bij de heren: 1. WdZ 1 27 pt.2. SPSV 1 26 pt.; 3. Set Up 1 25 pt.; 4. Juliana l 22 pt.; 5. UVG 1 19 pt.; 6. WdZ 2 10 pt.; 7. Juliana 2 9 pt.; 8. ODO 1 6 pt.; 9. SPSV 2 0 pt. De Schiedamse arbeiderstoneelver eniging „Kunst na Arbeid" gaat op zaterdagavond 23 mei in het Volks gebouw het blijspel ,,'-n Wespennest" opvoeren. Het stuk, dat geschreven werd door het duo J. W. v. d. Hey- den en H. Bakker, wordt in de regie van de heer A. van Rosmalen op de planken gezet. Er is bal na en de toneelavond be gint om acht uur. De heer Opas uit Schiedam, die op een hoekje grond aan de Kom- miezenlaan een kippenhok heeft staan merkte gisteren, dat hem een broedende kip met elf bebroede eieren waren ontstolen. Het euvel op het kruispunt West iandseweg—Delftseveerweg was tot voor kort, dat de Uit de richting Schiedamsedijk (Emaus) komende voertuigen, die links af de Delftse veerweg in wilden gaan, maar moes ten wachten op het tegemoetkomend verkeer en daardoor de rijbaan ge heel afsloten. Thans is de Westiandseweg ver deeld in vier rijbanen, waarvan twee in .elke richting. Het links afslaande verkeer heeft dus een eigen baan en het doorgaande eveneens. De weg gebruikers zijn verplicht het wegaeic te kiezen, dat bestemd is voor de richting waarin zij gaan. Wielrijders, komende uit het Emaus, dienen er wel rekening mee tc houden, dat zij aan het snelver keer voorrang dienen te verlenen. Als dit gebeurt, behoeft men niet be vreesd te 2tin bij laet inslaan van de Westiandseweg het aangegeven weg- vak in te gaan rijden, mits men, ais men op de Westiandseweg rijdende naar links wil afslaan, maar duide lijk de linkerarm uitsteekt, zodat het achteropkomende verkeer kan zien. In een volkstuin aan de' spoorlijn langs de Oude Dijk in Schiedam hebben vandalen huisgehouden. Planten werden uitgerukt, kunst mest werd over de grond uitgestort, een gereedschapskist is meegenomen en de inhoud werd over de tuin rond gestrooid. Verder worden nog een hark en een schoffel vermist. De SCV De Postduif vloog met 628 duiven een wedvlucht vanuit Neuf- ville 146 km, gelost 10.30 uur. Eerste duif 13.00.00, laatste 13.19.19, Eerste 25 prijswinnaars: H Crama 1, J Doejaaren 2 3 8 18 20 25. G Ver meer en Zn. 4, J de Waard 5 9 11 13 17 23. J v Harmeien en Vol 6, J Westerholt 7, W Verhaeren 10 24. C Verboom 12, C Verllnde 14, A Smits 15, W Kerkhof 16. J Koogje 19, Th. Jansen 21. H Kant en Breur 22. A.s. zondag Jubileumconcours van uit Chimay. De p.v. De Snelvilegers vloog zater dag met 67 duiven een wedvlucht vanuit Maastricht, afstand 150 km. Gelost om 11.45 uur, aankomst eerste duif 14.05.29 uur. laatste duif 14.14.31 uur. Uitslag: 1 3 J. Scheepmaker. 2 P. F. Overdevest, 4 17 P. Sprong. 5 7 10 J. Tromp, 6 J. van Rossen, 8 P. J. van Eijk, 9 14 H J. Tjaden, 11 12 15 16 A, Faas, 13 Chr. Zweistra. dat men links af wil. Voorzichtigheid is;natuurlijk geboden, maar men be denke, dat onzeker gedrag gevaar lijk Is. De voetgangers-oversteekplaatsen zijn hier onveranderd gebleven. Op het kruispunt Broekweg—Bur gemeester Pruissingel vormden bij intensief verkeer de wielrijders, ko mende uit de richting Westiandse weg, tot nu toe een probleem. De Broekweg tussen de Burge meester Pruissingel en de Floreslaan is namelijk voor wielrijders verbo den, zodat naar links afslaan nood zakelijk was. Omdat de ene groep de hoofdbaan van de Burgemeester Pruissingel opging, en de andere groep gebruik maakte van een rij wieloversteekplaats werd het snel verkeer, komende uit de richting Rijksweg 20, op twee punten gekruist, kruist. De rijwieloversteekplaats is nu ver vallen en de weg is ook hier 'verdeeld in wegvakken met daarin gestrate richtingspijlen. Door bovendien de rijbaankanten duidelijk te markeren is getracht een duidelijker situatie te verkrijgen. Voorzichtigheid blijft ook hier evenwel geboden. Het district Schiedam van de Kon. Ned. Biljartbond heeft een invitatie cadretaernooi georganiseerd, het welk in café Thalia aan de Rotter damse D(jk te Schiedam gespeeld zal worden, en welke vrijdag 22 mei be gint. Hieraan nemen 6 van de sterkste hoofdklasse-cadre-spelers uit Rotter dam deel en een tweetal tweede klassers uit Schiedam. De Rotterdamse deelnemers zijn: B. van Amen, J. Barzilay, J. Lies hout, J. Boersma, B. Horsten en L. v, Gils, welke spelers 400 caramboles moeten maken. Voor Schiedam zullen uitkomen J. van Duijl en B. van Soeien. welke elk 300 caramboles zullen moeten ma ken. Het door de Schiedamse Commissie voor Schoolkorfbal georganiseerde schoolkorfbaltoernool, dat gisteren is gehouden, is ook In 1959 een groot succes geworden. Na enkele woorden van welkom iot de twaalftallen met hun leiders en de scheidsrechters gaf de heer Kijlstra om tien uur het eerste fluitsignaal, waarmee de wedstrijden op vijf velden uitgelegd op het sport complex Boshoek een aanvang namen. Er werd door dertig deelnemende twaalftallen fel maar sportief gestreden om de te behalen prijzen. In de afdeling uloHHTS (com binatie van Huishoud- en Technische school) viel pas in de laatste wed strijd de beslissing. De Willem de Zwijgerschool ging evenals het vorige jaar met de wisselbeker naar school terug. De HHTS behaalde een alles zins verdiende tweede plaats. In de afdeling ulo 2HHTS 2 wist de HHTS 2 de ereprijs, een wissel beker, te veroveren. De tweede prijs ging hier naar het vierde twaaftai van de Rehoboth ulo en de derde naar de W. de Zwijger 2. Twaalf ploegen van het lager on derwijs hebben fel gestreden om de beste plaatsen. Hier ging de wissel beker naar de Jan Ligthxrt B, de tweede en derde prijs gingen naar de Pr. Beatrixschool en de Comenius- school B, terwijl de Kon. Wilhelmina- school, de Oranje-Nassauschool en de Prof. Dr. Kohnstammschool een vier de prijsje in de wacht sleepten. Ook in de afdeling LO'2 viel pas in de laatste wedstrijd de beslissing. De wisselbeker ging naar de Pr. Beatrix 2, terwyi de tweede en derde prijs respectievelijk naar de Prof. Dr. Kohnstamm 2 en de Oranje-Nassau 2 gingen. De heer Kijlstra kon om half vijf de prijswinnaars bekendmaken. Hij dankte in zijn slotwoord onder meer de aanwezige scheidsrechters, die In de nabijheid van het woon wagenkamp aan de spoorbaan Schie damViaardingen is gisteravond om acht uur een steen naar de trein ge worpen. Een ruit werd vernield. Klachten over bezorging van de krant kunnen elke avond tussen half zeven en half acht opgegeven worden aan ons kantoor te Rotter dam, telefoon 11.10.30. De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. (Van onze sportredactie) De beslissingswedstrijd voor het kampioenschap In de derde klasse B tussen Excelsior '20 en Westlandia zal zondag worden gespeeld op het DHC-terrein te Delft. Aanvang 2.30 Met een zestigtal leden heeft de Schiedamse Arbeiders Sportvereni ging ARMA aan het Pinkstersport- leest van de NCS in Rotterdam mee gedaan. De ARMA-jeugdgroep be haalde een groepspriis tijdens de wandeimars van tien kilometer en het ARMA-lid mevrouw Ger Geerhof van de Windt eindigde in de Ahoy'- hal als derde in individuele gymnas- tiekweristrijden. In het gemeenteziekenhuis te Schiedam zijn geslaagd voor het diploma A de verpleegsters J. L. Jor- daan, M. H. T. Nuvelsteyn, G. W. Pietem, M. Pols en E. J. van de Welle. De traditionele Pinkstsr-ezel- remten nan Groot-Brittannië tverden dit jaar gehouden in Hayward Heath, op Wivelsfield Green. Winnares werd de der tienjarige Geer Down op de langoor Fift. Fifi lag een paar \ezels-Joorlengten voor op Full Cry, bereden door de tienjarige Ann Curd. Het was een vrolijke wedren en de ezeltjes toonden zich heus niet zulke luie bees ten als waarvoor zij meestal worden uitgemaakt. voor dit sportevenement spontaan een dag hadden vrijgemaakt. Het hoofd van de Oranje-Nassau- school, de heer Slemons, tevens een goede bekende in de kringen van de Christelijke Korfbalbond, reikte na enkele welgekozen woorden gericht tot de Schiedamse schooljeugd, prijzen uit. Tot slot speelden de scheidsrech ters nog een demonstratiewedstryd tegen de winnaars van de afdeling uloHHTS. De scheidsrechters won nen met 60. Op het kantoor van de firma C, van der Burg en Zonen, kisten- en vatenfabriek te Viaardingen, is za terdag tijdens een Intieme bijeen komst de heer L. van Es gehuldigd. De heer "Van Es was die dag precies een halve eeuw in dienst van de firma. Directeur C. van der Burg Jzn heeft tijdens de bijeenkomst na een toespraak, waarin hij betoonde ijver en plichtsvervulling prees van zijn werknemer, de oorkonde voor 50 jaar trouwe dienst overhandigd. Reeds eerder, by het 40-jarig dienst- jubiieum, ontving de heer Van Es de ere-medailie in brons, verbonden ana de orde van Oranje-Nassau. Namens de directie en namens het personeel waren er geschenken voor de jubilaris en diens vrouw. De voor zitter van de personeelsvereniging, de heer Kortlever, sprak namens het personeel. Een collega van de heer Van Es. de heer J. Dingelhoff, heeft op gees tige wijze de levensloop van de ju bilaris geschetst. Hij memoreerde, hoe de heer Van Es vier generaties Van der Burg langs zich zag trek ken. Aan het 32-ste bondsdagtoernooi van de Christelijke Korfbalbond te Rotterdam, werd door 't Vlaarding- se Spirit met vier twaalftallen deel genomen. Het was een zeer geslaag de dag. Dank zO de zeer goede op komst wist Spirit deze dag enkele aardige succesen te boeken. Zo behaalde Spirit I in zijn afde ling de eerste prijs, door alle vier wedstrijden te winnen. Vooral de wedstrijd tegen SSS 3 uit Wagenin- gen was hierby een goede wedstrijd. De volledige uitslagen waren: Spirit —Fiks 2 4—1, SSS 3~Spirit 2—3. GroningenSpirit 03, Spirit—SKV 2—0. Spirit 2 begon zeer goed, maar verloor de laatste wedstrijd verdiend voornamelijk door slordig aanvals- spel. Hier waren de uitslagen: Spi rit 2—Wordt Kwiek 3 2—1, AWLO —Spirit 2 AWLO niet opgekomen, Spirit 2Animo 2 2-H), DSVP—Spi rit 2 io. - De a-junioren hadden wat teveel invallers om-, hier, enig. succes te be halen en zy kwamen dan ook verder dan een gelijk spel in eerste wedstryd. De uitslagen waren hier: Spirit aFluks a 00, DES a Spirit a 20, Spirit aKinderdijk a 04, Rott. Zuid a—Spirit a 3—0. De junioren b ten slotte wisten met hun enthousiaste spei eveneens de eerste prijs in hun afdeling te ten: Kinderdijk eSpirit b 11, behalen, door de volgende resulta- Spirit b—DKOD b 2—0, Fluks c— Spirit b 02, Spirit bVrienden schaar c 20. Al met al was het voor Spirit een beste dag, en met verlangen wordt dan ook weer al uitgezien naar de 33ste bondsdag. Het programma voor a.s. zaterdag levert nog enige competitie-restjes op, t.w.: Kwiek 2Spirit 2 en Or.- Nassau eSpirit b. Als beide Spirit teams in haar volledige opstelling kunnen uitkomen, zal dit zeker twee overwinningen voor Spirit betekenen. Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding bestaat ae volgende maand 10 jaar. In die tyd heeft het zeer beiangryke bedragen ter beschikking kunnen stellen van die instellingen en personen, die zich :n dienst hebben gesteld van het on derzoek naar en de genezing van kanker. Niettemin is het ieder, velen helaas door ervaring in hun naaste om geving, bekend, dat van een onder drukking van deze ziekte nog geen sprake is. wy zijn van de2e vijand van ons bestaan nog niet af. Alleen ai voor het aanschaffen van de ap paratuur, welke nodig is voor de be striding, zullen nog enorme sommen moeten worden betaald. Ongeveer 1150 Vlaardlngers zorgen voor regelmatige inkomsten van het Koningin Wilhelmina Fonds als lid (minimaal 2,50 per jaar) of contri buant (minimaal 1,— per jaar). Eeriyk gezegd zyn dit er voor een stad als Viaardingen niet zo veeL In vergelijking met plaatsen als Gouda (i 2500), Gorlnchem (i: 1700) en Ridderkerk ot 1200) is de situatie m Viaardingen beslist voor verbetering vatbaar. Daarom heeft het bestuur van de afdeling Viaardingen van de Neder landse vereniging tot. Steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds nog eens huis-aan-huis een schrifteiyke op wekking om lid of contribuant te worden ïaten bezorgen. Daarom heeft de Federatie Vry- willige Vrouweiyke Hulpverlening te Viaardingen besloten haar steun te verlenen by deze nieuwe wervings actie. Daarom hebben tien talie,vrouwen uit alle bij deze federatie aangesloten organisaties zich bereid verklaard in de schaarse tyd, dat zij het huishou den of andere beslommeringen in de steek kunnen laten, op huisbezoek gaan, ten einde persoonlijk 'van dé noodzaak van steun aan de kanker bestrijding te getuigen en de contri- outie voor 1959 te innen. Mogen de Vlaardlngers hun moeite belonen i Het bestuur van de afdeling Viaardingen van het Koningin Wilhelmina Fonds.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1