Intelligent, doortastend, doelbewust ROOF motief voor moord Zwarte Traus Zwemverbod Gevoel spreekt te veel bij gedachtenwisseling Reijens of Wilsveen xnmm DODENINVERKEER halfzware Ook water eist tol ZONDER COMMENTAAR mum» Spreeuivenpraal ADVERTEERT Streek federatie Centrum PvdA DE NIEUWE VOOR VEELEISENDE ROKERS HET VRIJE VOLK MAANDAG 25 MEI 1959 PAGINA 3 Dank (Van onze buitenlandredactie) Van de vredesconferentie van Versailles af, heeft John Foster Dulles zich in de Amerikaanse buitenlandse politiek bewogen, die hij ten slotte praktisch in zijn eentje leidde van januari 1953 tot april 1959. Toen hij gezond was en zijn werk als adviseur, gedelegeerde of minister met de volle inzet van zijn sterk gestel kon doen, was hij nooit populair zelfs niet op zijn eigen departement. In februari 59, slechts enkele maanden voordat zijn lichame Milieu-invloed. lijke toestand hem dwong zijn werk neer te leggen, bezocht', Foster Dulles (links op de foto) de Engelse premier Macmïllan Antikolonialisme W ereldreehtsorde Ondermijning Geen rustperiode Hoge taakopvatting Zo zal hij in de herinnering blijven leven als een van de grootste ministers van Buiten landse Zaken die Amerika ooit gehad heeft. 111 .spaar door nu te 'kopen mini LLLLÜH I Restaurant wam chsn Advertentie I.M. Er te ook GOLDEN MIDWAY Halfzware shag iïrtfÊmI Decentralisatie Ir. Klein vond, dat elke grond voor de planning van de bouw van nieuwe steden zou ontbreken, in dien men ernstig meende, dat de centralisatie van overheidsdiensten niet te verwezenlijken zou zijn. Er mag nl. maar één nieuwe stad in het westen komen. Een ongeremde groei van Den Haag zou echter een tweede noodzakelijk maken. „Jullie in. Hotter- dam hebt geen bos," zei de familie uit het bosrijke Nabije Oosten van ons va derland. Om te be wijzen dat „wij in Botterdam" wél bos hebben, wandelde Pieter met groot ge volg door de Kra- linger Hout.Het„Na- bye Oosten" was op getogen; vooral de combinatie bos-plas werd bewonderd. Ik w-n. Probeerde dit mooi -Rotterdam met de ogen van een vreemdeling te beküken 'k Was er zeer door bekoord. ToeJï. ,wi-' ia de buurt van het strandbad wandelden, herinnerde ik t me plotseling met schrik: Daar la gen in de spreeuwemnap nog brie ven van lezers, die voor mij het ge dicht over het Rotterdamse strand hadden overgeschreven. En dat schone lied had nog niet in deze ko lom gestaan _'t Was vroeger toch wel grappig* zo gebeurde er iets en zó had de een of ander er een lied op gemaakt. Een lied kwam er óók toen Rotterdam op i januari Hoek van Holland an nexeerde „annexeren", zo staat het u» de encyclopedie, 't Kinkfc wat wreea. Een van onze lezers heeft erop gewezen, dat er heus liederen be staan van het Rotterdamse strand - ook in dit opzicht hoeft de Maasstad niet achter te blijvenHij wist er nog een- paar regels van. Andere spreeuwenvrienden hebben voor de rest gezorgd. „Met verwondering moest ik lezen, dat je niet wist, dat er een. liedje was over Rotterdam aan Zee," zegt mij bijv. de heer C. Fagel van de Hoven- daal. De heer Fagel meent, dat cüt lied gemaakt is of door Nap de la Mar of door Henri Oraan Feit is, dat een van „onze oude humoris ten" er als de kippen bij was om die annexatie van Hoek van Holland in rijm vast te leggen. „Goede avond, gij dames en lieren Ik kom u eventjes feliciteren Rotterdam is in een badplaats her schapen Meisjes en, "knapen zijn dol ver heugd!'" De dichter vertelt, dat hij zich urenlang cp liep te winden: „Ik zocht me gek en. kon de zee maar niet vin den." Maar gelukkig: „Eindelijk nam mij iemand mee naar de Hoek van Holland, ach herejee. En dat was nou Rotterdam aan Zee." Schoon is het refrein: „Laat de heleboel maar waaien. In Rotterdam daar kan je baaien. In plaats dat ik nou Sche- veningen een bezoek doe, ga ik een zondag fjjn met mijn vrouwtje naar de Hoek toe..." Ook in Amerika had men het heug lijk feit vernomen, dat Rotterdam badplaats was geworden: .Dadelijk is er een familie gekomen, 'trots de mijnen, vliegmachines en bommen, is men naar onze zee gekomen. Maar na f'ndeloos zoeken(volgt een minde, parlementair woord), zijn. ze bij de Kralingse Plas terechtgeko men De dichter koestert veel hoop voor de toekomst voor Rotterdam aan Zee: „Binnenkort dan. krijg je hier ook een Kurhaus en een pier. En dan zingen we allen, vol plezier! Refrein." Een toegewijd spreeuwenvriend is hert me zelfs voor komen zingen. Ik verzeker u, dat ik ervan genoten heb. Wat *n bas! Maaien Ik zag op die wandeling, dat het gras er goed bij stond. En dat deed me weer aan iets denken: het ver zoek van een zesenzestigjarige vrouw, weduwe en wonende in Rotterdam- Zuid. ,Jk klop nu ook eens bij je aan. Is er misschien, iemand die het gras uit mijn tuin wil maaien. Dat moet met een-, zeis gebeuren, 'irnnt het is hoog en 'stug gras. Met een machientje kom je er niet door. Zelf kan ik het niet. Ik heb AOW plus SZ, maar een pakje sigaretten kan ik nog wel missen. De vorige grasmaaier is over leden en nu zit ik met een slordige tuin." Pieter zou ook niet graag met eer, slordige tuin willen zitten en daarom waag ik: Grasmaaiers vóór! Wij hebben in deze rubriek veel verhalen v..n oud-schutters gelezen. Wij vroegen naar die verhalen op verzoek van de heer Felix Kirchhoff, redacteur van het merkwaardige ola'i „De alleenloper". De heer Kirch hoff is de lezers zeer dankbaar: „Waarde vrienden, het zal mij een genoegen zijn u allen in een wat minder algemeen schrijven mijn op rechte dank te betuigen voor de moeite die u gedaan hebt om mij stof cöor een artikel over wijlen de schutterij te bezorgen. Nu doe ik het voorlopig maar op een goedkope ma nier door een stukje ruimte van Pie ter Spreeuw te gappen. Ik kan allen verzekeren, dat ik al het ingezonden kan gebruiken en dat ook zal doen - tot op de laatste kruimel." Aanbod Aan het begin van de nieuwe week hebben wij met veel genoegen de vol gende aanbiedingen ln ons Boek der Bij dragen opgeschreven: twee ledikanten met spiraal van B. uit de Frans Bekker- straat, een kinderiedlkant met bedje van V. van de Berenkamp, een kinder- tedlkant met bedie en babykleding van C uit de Borselaarstraat, een stoel van N*. van de Nederhorst, een fornuis van S. van de Vlaardlngerdijk te Schiedam ea een haard van. K. van de Matheues- serweg. Een kinderstoel en een kinder wagen hebben wij genoteerd van D. uit de Sopölastraat, kleding en een kinder wagen van O uit de Waterlooetraat, kleding van B uit de Doedesstraat, zil verpapier van Z. van de Prinses Mar grietlaan. een kanarte met kool (be stemd) van De R. uit de Hekbootstraat, relsbonnen en schoeisel van K. uit do Colonlastraat en. relszegels van W. uit de Rös. Manzstraat. De spreeuwenpot werd erra-'i met een gulden van W, uit de Sprundelstraat en van K. uit de Colonla straat. Onze dank. Verlies Greta de Otter, Beverstraat 115. was zo onfortuinlijk om vrijdag ln het Zul- derparkbad de bovenrand van haar meisjesbnl (doublé) te verliezen. Karei Huson, Adamshoistraat 25a. was ook al ongelukkig in een bad. Aon het Kral strandbad verloor hij op 13 mei een bril met bruin montuur. De fam. Van Gilst. Paradijslaan 8". zoekt een vorige week maandag bij het Schuttersveld verloren bos sleutels en een groene porte monnee. De heer A. Bosgleter, Jacobusstraat 20b, heeft dinsdag zijn armband horloge verloren, gaande van huls naar het centrum eu daarna naar Kra- liagen. Gaande van de Krallnger Hout naar huls miste mevr, Verhoecks, Jo- sepbstraat 117, een linker kinder schoentje (gebroken wit). In de Ohr. de Wetstraat is de heer B. O. Groothuyzen, Chr. de Wetstraat 115a, eert ring met twee sleutels eraan kwijtgeraakt. Vondst In Florines lade liggen een m e dal 11e („St. Chttstofoor"), die op de Ringdijk is gevonden en een paar grijze heren handschoenen (nappal, die irt de Oostroaaslaan zijn opgeraapt. Bij mevr. F- Timmermans. Portugeseslraat Sa. berust een muziekboek voor Plano, dat ln de Franselaan is gevonden PIETER SPREEUW Dulles vaste lijn wekte kritiek en bewonderim Maar toen zich in I95S bij hem de eerste verschijnselen van een kwaad aardige ziekte openbaarden en hij ondanks herhaalde ernstige opera ties aan het werk bleef alsof er niets aan de hand was, maakte zich lang zamerhand een grote bewondering van de hele westerse wereld meester, bewondering voor de man die onder zulke moeilijke persoonlijke omstan digheden zoveel doorzettingsvermo gen toonde. 'Populariteit' is niet het juiste woord voor dit gevoel, 'eer bied' is wellicht beter. Zodat John Foster Dulles, die in februari 1888 te Washington, geboren werd, in de laatste jaren van zijn le ven het aanzien genoot van één der krachtigste persoonlijkheden onder de opeenvolgende (54) Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken. Het is waar, deze kracht kon Dul les als minister vooral tot gelding maken omdat president Elsenho wer meer dan enige president in de Amerikaanse geschiedenis op zijn minister van Buitenlandse Zaken bouwde, maar de grote intelligentie, de doortastendheid en vooral de doel bewustheid van Dulles waren toch de grondslag van zijn persoonlijkheid. En dan: de factor van het "milieu* komt in dit geval wel bijzonder dui delijk tot uiting. Dulles werd gebo ren in het huis van zijn grootvader van moederszijde, John Watson Fos ter, die in 1892 en 1893 onder presi dent Harrison minister van Buiten landse Zaken was. Ben neef van moe derskant Lansing vervulde de zelfde functie ónder Wilson, Johns vader was presbyteriaans do minee en wilde dat zijn zoon zijn voetstappen zou drukken. Weliswaar bleek grootvader Poster maatschap pelijk meer invloed op de jonge John te hebben, maar deze Weef zijn le ven lang toch een actief lid van de Presbyteriaanse Kerk, die hij voor en na de oorlog in de Wereldraad van Kerken vertegenwoordigde. In 1948 wan hij voorzitter van de commissie voor een rechtvaardige en grondslag van Dunes' polities ge weest. Hij was een groot voorstander van militaire bondgenootschappen als de Noordatlantische en de Zuidoost- 1 aziatische Verdragsorganisatie (de tweede was geheel zijn. geesteskind),, het verdrag iran Amerika metTsjang; Kai Tsjek (Formosa) en de zogenaam-' de 'Eisenhowerleer' voor het Midden-, Oosten. den geconstateerd: die van Wood- row Wilson, in Johns studiejaren nog president van de universiteit van ISf Princeton, maar korte tijd later de Wereldraad van Kerken m Am- (1913) president van de Verenigde sterdam. Bjj trok nogal de aandacht omdat hij algemeen gedoodverfd werd als de toekomstige minister van Bui tenlandse Zaken van de Republi keinse regering, die men zag komen na de verkiezingen van november '48. Staten. Wilsons opvattingen over een we reldrechtsorde (nieuwe term!) geba seerd op democratische methoden, en vooral op het zelfbeschikkingsrecht „„„„„„„1,4.^, der volken, hebben Dulles diep- Maar het onverwachte gebeurde „a, n(i h»v»,vinMi (onverwacht dan alleen voor énde- 'vr ren dan de meerderheid van het .John Foster Dulles was bij de ver- Amerikaanse volk die in die maand J;e vai) a* advocaat, lid op de Democraat Truman stemde!) van een internationaal advocaten- - kantoor in New York waarvan hij m de loop der Jaren leidende vennoot zou worden met een inkomen dat hem aan de top der .Amerikaanse en kandidaat Dewey werd niet ge kozen. We zijn hiermee natuurlijk tien tallen jaren vooruitgelopen op de advocaten plaatste. Hij was in 1912 carrière van John Dulles, die de cst.rrmwrt «.n aiir» h,»*» „m, naam van zijn moeder, of hever: van zijn grootvader, als tussennaam aannam. Was het toen hij na zijn .tudies (internationaal recht en diplomatie in Princeton, Parijs en Washington) met zijn grootvader als negentien jarige jongeman meemocht naar de tweede vredesconferentie van Den Haag in 1907? Het was immers zijn grootvader, die hem de diplomatie ke richting uitstuwde en hem op de ze conferentie voor het eerst het in ternationale politieke klimaat liet ruiken dat John zo hevig interes seerde?' Een. derde invloed moet, naast die Tan zijn vader en grootvader, wor- Wat in Den Haag na 1946 aan samenwerking tot stand was gebracht, werd vanaf het Hekelveld in Amster dam (d.wa. Het Vrije Volk) en door de VARA-microfoon (voor zover het de binnenlandse socialistische com mentaren betreft) stelselmatig en telkens heftiger en vinniger onder mijnd. En wat de KVP betreft: zij heeft ook ln verkiezingstijd duidelijk van haar voorkeur voor samenwerking met de socialisten In een brede basis doen blijken. Jos J. G (leien) i in Limburgs Dagblad v*n I i, 12 mei 1959. getrouwd; een van zijn twee zoons werd later jezuïetenpater met vol ledige instemming van zijn vader. Maar zijn werk in de advocatuur werd toch steeds onderbroken door zijn deelneming aan internationale congressen, te beginnen bij een we tenschappelijk congres in 1917 en de conferentie van Versailles in 1919. Een lange reeks zou volgen, onafhan kelijk of Democratische dan wel Re publikeinse presidenten in het Witte Huis zetelden, want beide partijen wisten gebruik te maken van Dultes' grote kennis en inzicht en groeiende ervaring in de buitenlandse politiek Ket beste bewijs daarvan is wel dat president Truman hem in 1951 tot speciaal ambassadeur benoemde om te helpen het vredesverdrag met Japan te ontwerpen, dat dan ook grotendeels van zijn hand is. In. 1948 was zijn kans op het mi nisterschap voorbijgegaan door de nederlaag van Dewey. In 1952 keerde de kans weer toen Eisenhower tot president werd gekozen; een van diens eerste officiële daden was John Foster Dulles tot Secretary of State te benoemen. Het was de bekroning van een loopbaan, maar allerminst een periode van rust. Dulles zette de pas erin op een nog niet vertoonde manier. In januari 1953 trad hij in func tie Twee jaar later had hij op zijn vliegreizen reeds meer dan veertig landen bezocht (o.m. Nederland), waarvan de helft nog nooit door een Amerikaanse mmisto- van Bui tenlandse Zaken was beJbcht. Dit tempo zette hij voort tot en kele maanden voor zijn aftreden in april 1959, al moest hij sinds 1956 enkele rustpauzes inlassen in ver band met zijn ziekte. Een antieommumsine, gebaseerd op christelijke en democratische be ginselen, die ook zijn antikolonialis tische inzichten, beheersten, is de Militaire steun aan bedreigde lan den als Jordanië en Libanon verleen de hij grif, maar toen Engeland en Frankrijk in 1956 probeerden Egypte militair te overrompelen vonden zij Dulles tegenover zich omdat zijn an* tikolonialis** iets dergelijks niet toestond. Vandaar dat ook zijn opvattingen over economische steun aan achter gebleven landen, waarover hij keer op keer met een onwillige Republi keinse groep in het Congres de degens kruiste, meer dan in het Westen wel eens beseft werd, een zuiver ethische achtergrond hadden.^ In het Westen had Dulles Immers meestal een slechte pers (in de com munistische wereld stond hij natuur lijk aangeschreven als de bonte hond van het 'imperalisme') omdat hij nogal eens onvoorzichtig-openhartige uitlatingen deed die met veel diplo matieke manoeuvres weer opgevan gen moesten worden. Zijn bedreiging dat Amerika zijn politiek in Europa aan een 'uiterst pijnlijke herziening' zou moeten on derwerpen als de Europese Defensie gemeenschap niet zou worden opge richt als middel om West-Duitsland in de westelijke deiensie te betrek ken, zette bij voorbeeld in 1954 kwaad bloed in Frankrijk. (Engeland redde de situatie door een omvorming van de Westeuropese Unie voor te stellen als 'middel om Duitsland lid van de NAVO te maken.) Zijn hardnekkige steun aan Tsjang Kai Tsjek viel in Engeland niet in goeae aarde. Nederland nam hem nogal eens kwalijk dat Amerika het met voldoende steun gaf in het con flict met Indonesië. Maar bij- alle "kritiek bleef de er kenning van Dulles' hoge opvatting van zijn taak en zijn volstrekte toe wijding aan de zaak van de wereld vrede. Zoals gezegd: in later jaren kwam een gevoe! ran eerbied voor de strijdende persoonlijkheid daar naast. (Van een onzer verslaggevers) Roof is waarschijnlijk het motief geweest voor de moord op „Zwarte Trims". Aanvankelijk werd aangeno men, dat de 45-jarige mevrouw J. Krieger-Buddingh verleden weck za terdagavond in donker Amsterdam werd omgebracht door een „lust moordenaar". Uit verklaringen, afgelegd door personen, uit de naaste omgeving van deze vrouw blijkt, dat er in ieder ge val geld verdwenen moet zijn. Zü had 's avonds, toen zij haar huis verliet, ongeveer tien gulden bij zich. In het door haar gehuurde vertrek ln de Bergstraat werd dit bedrag te ruggevonden. Het staat echter vast, dat zjj in de loop van de avond be zoek heeft gehad van ten minste vier personen. Het geld, dat deze figuren de vrouw gegeven moeten hebben, is verdwenen. De dader heeft dit geld gemakke lijk kunnen vinden, want hij is hooguit tien minuten in het vertrek bij de vermoorde vrouw geweest. Deze nieuwe feiten veranderen uiteraard de richting van. het politie onderzoek. Het zoeken naar de opval lend blonde jongeman, die de laatste bezoeker van de wouw is geweest, wordt voortgezet. Er zijn ten minste twee, maar waarschijnlijk meer ge tuigen, die hem onmiddellijk kunnen herkennen. (Van een onzer verslaggevers) Een daverend gelach barstte zaterdagmiddag los in het Spaar bankgebouw te Zoetermeer, waar de streekfederatie Centrum van de Partij van de Arbeid voor bestuursleden en raadsleden een bijeen komst had belegd. Toch ging het om een ernstige zaak: Wilsveen of Reijens. Aanleiding hiertoe was echter aan het slot van de discussie de losweg gemaakte opmerking van een der aanwezigen, dat de weg van Reijens naar zee over een korter afstand door de vrije natuur gaat dan die van Wilsveen, Ir, J. L. Klein uit Voorburg, die zich in een referaat vóór Reijens had verklaard, pakte onder grote hilariteit de kaartehstok en toonde ijverig passend en metend het tegendeel aan. In Rijnland en Delfland mag weer gezwommen worden. De vrees voor besmetting door zwemmen in open water in verband met de massale visvergiftiging in deze omgeving is geweken. De farmaceutisch inspecteur van de volksgezondheid in. Zuid-Holland heeft zijn advies aan de burgemees ters om het zwemmen te verbieden, zaterdag ingetrokken. De Algemene Hengeïaarsbond heeft zaterdag, vanuit de algemene leden vergadering te Amsterdam, de minis ters van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw en Visserij, telegrafisch dringend verzocht een spoedige behandeling van het wetsontwerp op de watervervuiling te bevorderen. De bond overweegt gerechtelijke vorderingen tegen de voor de Zuid hollandse visvergiftiging verant woordelijke maatschappijen en in stanties in te stellen, maar wil eerst een overzicht van de schade aan de visstand hebben. Het onderzoek naar de watervergif tiging in de hoogheemraadschappen Rijnland en Delfland wordt thans vooral gericht op het insektenverdel- gingsmiddel „endrin" van de Shell. Een kleine hoeveelheid van deze stof of afval van de endrin-produktie, is al voldoende om grote oppervlakten water ernstig te verontreinigen. Advertentie I.M. Verbijsterende aanbiedingen damespyjama's bracht onze textlel-inkoper ulc Twente mee. De mooiste No-lron poptin damespyjama's die nog nooit voor een lagere prijs dan 12.95 verkocht zijn damespyama's van fijn lingeriekatoen uit de series van 10.95 Honderden bedrukte keperfla nellen pyjama's van een fabri kant die dacht dat het nooit meer koud zou worden (het hete seizoen was de prijs 12.75) en een grote partij van uni keper flanel van 11,50. pOp"n druKte rBane» Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze vier soorten damespyjama's in de allernieuwste modelten, vete moderne kleuren en In alle courante maten, door elkaar voor één prijs voor (Vervolg van pag. 1) Op de Yredcnburehweg in Rijswijk reed zaterdagmiddag een bestelauto op twee fietsende jongens in, toen tengevolge van een plotseling defect aan het Hnkervoonviel de bestuur der J. C. S. uit Den Haag het stuur uit handen werd geslagen. De 10-jarige J. van der Meer werd tegen een hek gedrukt en zodanig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. De tweede jon- De enige Hilfzwawt die zacht en toch pittig is. En... in handige tabakszak! ia de jtewoa* wptkkiof. EEN KWALITEITSPROQUKÏ VAN BIGGEL AAR - ROOSENDAAL gen kreeg hoofdwonden. Bij een verkeersongeval op de Grotestraat te Almelo is zaterdag avond het dertienjarig meisje B. W. Grooters uit Almelo om het leven ge komen. Het meisje viel van haar fiets en werd overreden, door een autobus die uit tegengestelde rich ting kwam. Bij de Vinkeveense plassen op de parallelweg langs de autoweg Am sterdam-Utrecht, is zaterdagmiddag omstreeks drie uur de zestienjarige Robert de Langen uit de Van Ostsde- straat 110-HI te Amsterdam overre den door een auto. Hij is later in een ziekenhuis in zijn woonplaats over leden. Hü zou woensdag zeventien jaar zijn geworden. De jongen stak met zijn bromfiets plotseling van het fietspad afzwen kende de parallelweg over en werd gegrepen door een auto die hem tege moet kwam. Zaterdagmiddag is te Hoogerheide (gem. Woensdrecht) de 26-jarige mevr. Van Amsterdam-Raaymakers aangereden door een haar achterop komende vrachtauto. Zij werd dode lijk gewond. In de nacht van zaterdag op zon dag botste de 38-jarige W. van der Meer te Winterswijk met zijn brom fiets tegen een Duitse auto. Hij over leed ln een ziekenhuis. Ter hoogte van de Kaag werd zondagavond d" r>7-jarige kelner W. J. l. bij .„teken van de rijweg aangen n dodelijk ge wond. In een ziekenhuis te Mont de Mar- san in de omgeving van Roquefort in Frankrijk is zaterdag overleden de 56-jarige echtgenote van de Neder landse consul te Rosario (Argenti nië), de heer C. Rosberger. Het echtpaar Rosberger, dat per auto door Frankrijk reisde, kreeg vrij dag een auto-ongeluk. De heer O. Mayer uit St. Pancras die op 12 april bij het oversteken van de nieuwe Schermerweg te Outdorp door een auto werd overreden en zwaar gewond naar het ziekenhuis Dc vrolijkheid ontstond, omdat dit voorval 7.0 duidelijk demonstreerde, hoeveer de openbare gedachtenwis seling over Wilsveen en Reijens wordt beheerst door gevoelsargumenten. Dat was een zaak waar ook de andere inleider, dr. Z. IJ. van der Meer, op wees. 9 Deze laatste gaf, na een inleiding over de algemene bevolkingsproble men in de Randstad Holland, zijn motivering vóór Wilsveen tegen Reijens. Zijn grootste bezwaar was dat Reijens te dicht by Rotterdam' ligt, waardoor deze nieuwe stad slechts zeer ten dele verlichting zou schenken aan de problemen van de Haagse agglomeratie Ir. Klein's voornaamste argument om te kiezen voor Reijens was, dat Reijens er op den dunr toch zal ko men, ook al kiest men in eerste In stantie Wilsveen. Langs de reeds aanwezige „metro"-lijri (het Hof- plein-lijntje) zal men nl. zijns inziens slechts met zeer grote moeite en dan nog maar zeer ten dele kunnen tegengaan, dat zich een verstedelij king voordoet. Hij meende echter, dat in het weidegebied Wilsveen' nooit uit zichzelf een nieuwe stad zou ontstaan. Een ander probleem, waar ir. Klein op wees, en dat nog in de discussie terugkwam, was dat van de decen tralisatie van overheidsdiensten. Hij achtte een oplossing van dit pro bleem nog belangrijker dan de vraag, waar een nieuwe stad moet komen. Over deze zaak bleek bij beide in leiders volledige overeenstemming te bestaan. Zij keerden zich dan ook scherp tegen een uitlating van een van de Haagse aanwezigen, die zei „niet veel te zien in die decentrali satie". Dr. ir. Z. IJ. van der Meer keerde zich speciaal tot zijn „Haagse vrien den", toen hen zei: „Men moet niet te bang zijn een overheidsdienst te verliezen. Alle gemeenten moeten offeren. Wat beslist niet in het wes ten hoort moet eruit geweerd wor den. Ik hoop en vertrouw, dat de besturen van de gemeenten zich in het belang van de komende genera ties de nodige beperkingen zullen opleggen." Beide plannen spelen zich op of zeer in de nabijheid van het Zoeter- meerse grondgebied af. Dat was dan ook de reden, waarom Zoetermeer er goed aan meende te doen liever een eigen plar. op te steTen. Begrijpelij kerwijs zorgden de Zoetermeerders er wel voor. dat dit plan ook in de discussie werd betrokken. Dit plan kon bij geen van heide sprekers echter genade vinden. Voor namelijk omdat het de problemen niet oplost. Het plan Groot-Zoeter- meer kan nl, slechts 40.000 inwoners bergen, terwijl men heeft uitgere kend, dat er een nieuwe stad voor minstens 100.000 mensen ndoig is. In een vijver van het gemeentelijk recreatiegebied De Pan van Persijn (e Katwjjk aan denRijn is zondagmiddag het 13-jarige meisje R. van L. uit Oegstgeest, die met enige vriendin netjes aan het zwemmen was. ver dronken. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is na langdurig dreg gen om half negen 's avonds gevon den. Het driejarig zoontje van de landbouwer M. den Besten uit Berg ambacht is zaterdagmiddag in een onbewaakt moment te water geraakt. Toen het jongetje uit de sloot gebaald werd, bleek lüj reeds overleden te zijn. Uit het Noordhollandsch Kanaal bij Ilpendam is het lijk opgehaald van de 66-jarige W. Muis uit Ilpen dam, die sinds dinsdag 19 mei werd vermist. De politie neemt aan, dat hü door de duisternis misleid met de fiets in het kanaal is gereden. De rivierpolitie te Nijmegen heeft gistermiddag uit de Waal het stoffelijk overschot opgehaald van de 41-jarige J Spaan uit Gendt (Over Betuwe), De man werd sinds tweede pinksterdag vermist. is in de nacht van zaterdag op zon dag aan de verwondingen overleden. -Zondag is tengevolge van een auto-ongeluk bij Augsburg de 32- jarige masseur G. E. Bakker uit Pur- merend om het leven gekomen. Zijn vriend, de 38-jarige uitgever P. E, M. Brandt uit Bussum, met wie hü sa terdag per auto uit Nederland was vertrokken voor een reis door Joe goslavië, werd niet levensgevaarlijk gewond. De auto, waarin de beide Nederlanders zaten, sloeg bij het on geluk over de kop en werd totaal vernield. De 57-jarige bromfietser W Venema, uit Enschedé is zondagmid dag bjj een verkeersongeluk in Ol- denzaal gedood. Zijn achter op de duo zittende vrouw werd levensge vaarlijk gewond. Het ongeluk ge beurde doordat V. verzuimde voor in Alkmaar moest worden vervoerd, rang te verlenen aan een autobus.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2