Speekenbrink naar VS voor overleg inzake beperking olie-invoer Cloppenburg Verminking van jongetje ruim dat terrein VITELLA Hengelaars verontrust over watervervuiling Brief schept verwarring rond examens ZONDER COMMENTAAR Wilde staking beëindigd Spreeuwenpraat Militairen voor oefening naar Duitsland AO W-premie, dominee voor Hoge Raad elke woensdag lino Shirts Auto-ontwerper: 2lfi jaar Zware straffen voor overval op boerenleenbank Drie kinderen verdronken U&l Tifo! instant pudding Schoolstrijd in Papendrecht Expeditie naar Sterrengebergte heeft pech Speurhond "in functie' gedood Scherp telegram aan ministers ongens- markt EET VRIJE VOLK DINSDAG 26 MEI 1959 PAGINA 3 Gouverneur Antillen in Den Haag (Van onze parlementsredactie) Gouverneur A. B. Speekenbrink van de Nederlandse Antillen gaat In de Verenigde Staten besprekingen voeren over de Ame rikaanse beperkingen van lie-import. Hoewel de nadelen die uit deze restricties voor de Antillen voortvloeien, thans nog niet kunnen worden overzien, heeft de gouverneur ze reeds 'een teken aan de wand voor de kwetsbaar heid van de Antilliaanse economie' genoemd. Kanonnen krijgen betere verlichting Dualistisch Regeringszaak duidelijk teken 38 ct per pakje HOLLANDSE NIEUWE jan publiek Stuk beter Uitkammen Moeilijk Mijnwerker drie jaar naar de gevangenis Duitse jeugd legt bloemen op graven Belgen-Belsen Meldingsplicht voor han delsondernemingen Pieter schreef gis teren: ,Jk probeer de dit mooie stuk Rotterdam (Kraiin ger Hout en plas) met de ogen van een vreemdeling te be kijken. Tc Was er zeer door bekoord." Vandaag zou ik wil len schryven: „Ik heb dit mooi r stuk Rotterdam ook' met de ogen van een Rot terdammer bekeken. En ik was er eigen- lijk minder door be koord. Klinkt 't vreemd? Ik zsJ u vertellen waarom ik er minder door bekoord was. Daar heb je dan zo'n heerlijke, lange, overdadig-zonnige zondag. Je hebt de hele week gewerkt, je kijkt ernaar uit. En op de vroege ochtend t kan ook dat je het zaterdags al hebt gedaan) maak je plannen. Waar gaan we naar toe? Zonder auto, scooter 0f bromfiets zijn de moge- hjKheden in een stad als Rotterdam niet erg groot. Vooruit: De Kralin- ger Hout, dat is ten minste een flink boscomplex. De spreeuwenfamilie stapte uit lijn 16 en wandelde door het leuke park je Rozenburg (geen bankje onbezet vele tientallen kinderen op het gazon) naar de Kraiinger Hout. Op de grasvelden rond de plas was nau welijks een vrije vijf vierkante meter te vinden. Op de plas het gekrioel van boten en bootjes. Aan de over kant van de plas de (tien-én-tien-én- tien) duizendkoppige menigte op het strandbad. We kuierden verder. Het terras bij de molens méér dan vol. Oversteken: Kraiinger Hout. Weiden met dui zenden spelende Sonderen, voetbal lende vaders, bokspringende ooms, badmintonnende tantes, stoeiende grootvaders, breiende grootmoeders. Alle banken vol. De weg door de Hout omzoomd met auto's. Vol óók het terras van de Nachtegaal. Vol, vol, vol! Alleen een enkel koel laantje tussen het geboomte bood enige rust. Pieter is eigenlijk een beetje triest weggewandeld. Triest, omdat al die mensen, volwassenen en kinderen, pijprokende opa's en baby's in kin derwagens, autobezitters met linnen stoeltjes en fietsers zonder linnen stoeltjes, omdat al die lieden van de grote stad toch maar zo'n klein brok je „vrije natuur" hebben, waar ze wat verpozing en ontspanning en ook wat rust, werkelijke rust, kunnen vinden. Randstad Holland (misschien voor al Rotterdam en omgeving) snakt naar recreatieruimte. En die re creatieruimte moet niet te ver van huis liggen. Ze moet bereikbaar zijn voor ouders met kinderen, die geen gemotoriseerd vervoermiddel tot hun beschikking hebben, die niet in staat zijn dure treinreizen te maken, die doodgewoon met hun spelend kroost willen genieten van zon en groen. Een prachtig bos, die Kraiinger Hout. Maar we zouden er in Rotter dam nog een stuk of wat van moe ten hebben. Pieter sprak erover met een auto bezitter. Ik zei: „Jij kunt er ten min ste nog eens op uit. Jij kimt een eind weg rijden." De autobezitter (heus geen rijk aard) heeft mij toen verteld, dat hij er inderdaad zondags nogal eens op uit probeert te trekken. En dan niet zelden in de Kraiinger Hout te rechtkomt. Want, waarde spreeuw: ,Js het zo plezierig om kilomeiers lang in een file te rijden, de blik strak gevestigd op alles wat voor je gebeurt? Met de angst voor een ket tingbotsing, die door de stommiteit van een ander kan ontstaan? Is het zo plezierig om over afstanden van verscheidene kilometers, twee, drie auto's naast elkaar bijna stapvoets te rijden? Goed, je toert naar het Utrechtse heuvelland in de hoop daar enige ruimte te vinden. Stel je er niet al te veel' ïsn voor, want die ruimte komt eigenlijk pas boven de lijn AmersfoortApeldoorn, Maar koe ver ben je dan al niet van Rotter dam? En hoeveel aan benzine moet dit kosten? Of je zou zin moeten hebben om je in het bermtoerisme te storten (Van onze parlementsredactie) Ongeveer 2000 Nederlandse militai ren zijn gistermorgen onverwacht naar West-Duitsland vertrokken. Het betreft hier twee infanteriebataljons van de 41ste gevechtsgroep van de eerste parate divisie *7 december', die twee weken in het kamp Vogelsang in de Eifel gaan oefenen. Deze bataljons zijn in het kader van de legerreorganisatie pas ge vormd. zy zijn bestemd om deze zomer in het verband van gevechts groepen in La Courtine in Midden- Frankrijk te gaan oefenen. Eerst moeten zy echter nog oefe ningen in bataljonsverband houden. Daarom gaan zij nu naar Vogelsang, waar straks opnieuw twee Nederland se bataljons zullen oefenen. Tot de militairen, die nu min of meer hals over kop naar dit Duitse kamp, dat de laatste tijd niet meer door Nederlandse troepen werd ge bruikt, zijn vertrokken, behoren, ook dienstplichtigen, die in februari zijn opgekomen en wier opleiding reeds vorige week enige weken eerder dan normaal is geëindigd. Mr, L. van Heijningen in Den Haag heeft bij de belastingkamer van de Hoge Raad beroep in cassatie inge steld tegen de beslissing van de be lastingkamer van het gerechtshof te Leeuwarden, waarbij het bezwaar schrift van ds. Van. Houdt te Uithui- zermeeden tegen betaling van de AOW-premie is verworpen. Ds. Van Houdt, predikant der Vrij gemaakt Gereformeerde Kerken, had bezwaar gemaakt tegen betaling van premie voor de algemene ouderöoms- verzekering, omdat naar zijn mening niet de overheid, maar de kerk voor de geestelijkheid dient te zorgen. De belastingkamer heeft echter in de uitspraak gesteld dat betaling van AOW-premie niet tegen het geweten kan indruisen, omdat men met ver plicht is de uitkering te aanvaarden. Mr. Van Heijningen meent echter dat ds. Van Houdt wel degelijk tegen zijn wil aan de AOW-verzekermg moet deelnemen en heeft de zaak daarom bij de Hoge Raad aanhan gig gemaakt. Hij heeft verzocht het cassatieberoep mondeling te mogen toelichten. Vele andere predikanten van de Vrijgemaakt Gereformeerde Kerken hebben eveneens bezwaarschriften tegen de betaling van AOW-premie ingediend. De beslissing hierop wordt uitgesteld totdat een definitieve uit spraak door de Hoge Raad zal zijn gedaan. Advertentie I.M. (Van onze verkeersredacteur) Kanonnen die over de weg worden vervoerd, zullen bij donker beter zichtbaar worden. Aan de naar ach teren gerichte loop komt een lamp. die het kanon beschijnt. Wie wél de ruimte vond? De ge lukkige eigenaar van een flinke boot; stevig schip, dat groot en sterk ge noeg is om op ome rivieren te varen. De man sprak me over de zalige rust van de Biesbosch waar vind je mooier brok natuur in het vader land? Hij vertelde me over de ri vierstrandjes boven Schoonhoven, waar je op de rug m het zand kunt liggen en waar je enkel net gekabbel van het water, het gti"is van het riet en de roep van ce weidevogels hoort. Waar je een sim kunt uitwer pen en in 't water kunt duiken. Waar nog bijkans vergeten gebieden te ontdekken zyn In 't water duiken, graag! Hoe groot echter de vervuiling van dat water is' Werp elke dag in de buur ten van Vreeswijk 27.000 ton zout de Lek ro. Dan heb je zo ongeveer de hoeveelheid vuil die elke dag „van boven af naar beneden komt." Dit tussen haakjes. m Pieter was dus 'n ietwat somber man. Ën ik zal ietwat somber blijven tot het ogenblik dat er voor de men sen van de grote stad een redelijke ontspanningsiuimte is. Aanbod Ook vandaag weer heel wat aanbie dingen: capsules van K„ speelgoed van K van CIC Gordelweg, zilverpapier en theelood van K. uit Oudewater, een tweepersoons spiraal van F. uit de Hoogstraat, een cilvan en een kleed van De J van de Zonnehof, een tweeper soons" ledikant van De J. uit de Ver schoorstraat. een eenpersoons ledikant vaa M. van de Prof. Kam. Onneslaan te Schiedam, twee fauteuils van R, uit de Rauwenhoffstraat, twee stoelen van P uit de Meerdervoortstraat, een buf fet van B. uit de Asterstraat, een dres soir en een buffet van T. van de Wol- phaertsboeht. tberkastje en kleding van R. van de Palsterkamp en een kinderwagen van De K, van de Boer- gaensevUet. Voor de spreeuwenpot no teerden we f 1 van K, uit de Beuken- daal en IS van N N. Onze dank. Dierenrijk Wie heeft belangstelling voor een kieine keeshond? De tam. Noordhoek, VrIJenbansestraat 28, zoekt er met spoed een behoorlijk tehuis voor. Mevr. Bui tenhuls. Korfmakersstraat 23b. heeft voor liefhebbers zeven Jonge poesjes. Een lief zwart poesje wordt aangeboden door mei. De Goede, St.-Andrlesstr. 37. Verlies Greetje Sterenborg, Melchertstraat 50, miste vorige week maandag tussen Maastunnel en Schiedam een Marok kaans tasje. Gerrle Zundorf, CUn- gendaal 62, zoekt een op 13 mei tussen huis en Coolstngel kwijtgeraakt tomaat- kleurig wollen vest. Een geel shirt la vorige week woensdagavond tussen Varkenoordseweg en huis kwijtgeraakt door mevrouw Van der Donker, Jagers- laan 211?* In de buurt van de MoerdijKbrug ver- loor een Invalide kennis ven mevr Kw.- keraaat, Br Hllledljk 70, vorige week maandag een tas met deken en een prism a-kijker. pieter spreeuw (Van een onzer verslaggevers) Het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Nolte heeft aan de minister van On- derwys, Kunsten en Wetenschappen schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat vóór de datum van de schriftelijke eindexamens gymnasium een vertrouwelijk schrij ven van het departement is uitgegaan naar de besturen en rectoren der gymnasia, waarin wordt meegedeeld, dat een Koninklijk Besluit tot wij ziging van de bestaande eindexamen- regeling binnenkort zal verschijnen, en waarin de inhoud van dit ver wachte Koninklijk Besluit reeds wordt meegedeeld met de bedoeling, daar bi) het examen 1959 reeds re kening mee te houden? 2. Is het juist, dat an deze wijzi ging, die ook verandering zou bren gen in de taak van de gecommitteer den, aan dezen geen mededeling is gedaan, doch dat hun integendeel ge vraagd is, zoveel mogelijk te willen zorgen, dat de examens volgens de voorschriften zouden worden afge nomen? 3. Zo ja, is de minister dan niet van mening, dat deze handelwijze on zekerheid by de examens heeft ver oorzaakt? Hij zal zich hiervan nu persoon lijk op de hoogte gaan stellen ten einde de landsregering van de An tillen van advies te kunnen dienen. Daarbij zal de heer Speekenbrink ongetwijfeld profijt kunnen trekken van de ervaringen die hij vóór zijn gouverneurschap heeft opgedaan als hoofd van de economische afdeling bij d» Nederlandse ambassade in Washington. De relaties die hij zich in deze functie heeft verworven, zul len hem daarbij van pas kunnen ko men. De gouverneur hoopt kennelijk door zijn interventie de nadelen van Amerikaanse restricties voor de An tillen zoveel mogelijk te beperken. Hij vertoeft thans voor zijn jaar lijks routinebezoek in ons land. 'Ik ben hier niet om politieke vraagstukken aan de orde te stellen," Zo verklaarde hij ons tijdens een ge sprek in het Antillenhuis, de 'resi dentie' van de Antilliaanse gevol machtigde minister W. F. M. Lamps in Den Haag. Hij wees hierbij op zijn dualisti sche positie: constitutioneel hoofd van de Antilliaanse landsregering maar ook koninkrijksorgaan. In de regeringsverklaring bij de opening van het nieuwe zittingsjaar van de Antilliaanse Staten had de Gouverneur reeds aangekondigd, dat er vruchtbaar overleg zal worden ge pleegd over het verschil in opvatting m koninknjksverband over enige sectoren van het statuut voor het Koninkrijk en aanverwante regelin gen, welk verschil nog niet is opge helderd. Het betreft hier o.m. het regle ment van de gouverneur. Dit geeft hem de bevoegdheden om te weigeren een landsbesluit te tekenen en om zich rechtstreeks tot hoofdambtena ren te wenden zonder de verantwoor delijke ministers daarin te kennen. Deze omstreden bevoegdheden heb ben reeds heel wat moeilijkheden veroorzaakt. Hoe de gouverneur hier zelf over denkt? 'De gouverneur geeft hierover naar buiten geen opvatting. Dit is immers een regeringszaak. Daarom zullen hierover besprekingen op regerings niveau worden gevoerd. Daartoe zal een Antilliaanse commissie worden ingesteld, die deze kwestie zal bestu deren. Aan de hand daarvan zal de ministerraad van de Nederlandse Antillen zijn standpunt bepalen en hierover op een ronde-tafelconferen tie met de partners van het Konink rijk overleg plegen,' aldus gouverneur Speekenbrink. Voorts deelde de gouverneur mee dat als het ministerie van Zaken Overzee wordt opgeheven, een aan tal werkzaamheden die niet tot de koninkrijksaangelegenheden behoren, zullen kunnen worden overgeheveld naar de gevolmachtigde minister van de Antillen in Den Haag. Het betreft hier werkzaamheden als keuring, uitzending en uitbeta ling van personeel e.d„ die tot dus verre door het ministerie van Zaken Overzee werden behartigd. vlot model in frisse kleuren - prachtige kwaliteit katoenen tricot. - Felisol, duskleurecht Speciale JM. prijs (Van een onzer verslaggevers) De ontwerper van de Citeria-auto- mobiel, de 2-jarige Hagenaar L. J, van B. is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van een half jaar voorarrest. De rechtbank achtte meermalen gepleegde valsheid in ge schrifte met wisselbrieven bewezen. De auto-ontwerper werd In no vember gearresteerd enkele dagen nadat hij zijn meuwe Citeria-model aan pers. radio en televisie had ge presenteerd. Het was aan het licht gekomen, dat "Van B. enorme schul den had gemaakt, met vervalste wis selbrieven enorme bedragen had los gekregen van de Zuidhollandse Bank en daarmee had trachten te stoppen. Het gehele geval was hem boven het hoofd gegroeid. Hij kreeg het geld los door zelf wissels te maken op naam van enkele Hagenaars die by de bank bekend stonden als betrouwbare mensen, die reeds bereid waren ge weest geld te lenen. Infusen is Van B. failliet verklaard. Naar de officier van Justitie die drie jaar had ge- eist in zijn requisitoir meedeelde wachten Van B. nog meer vervolgin gen. [kleme stijging per moot1 Conform de eis heeft de Rotter damse rechtbank vanochtend de 36- jarigevarensgezel T. V. uit Leiden en de 34-jange glazenwasser W. S. uit Den Haag, die m de nacht van 13 op 14 februari inbraken in de Coöpe ratieve Boerer leenbank in Maasland maar daar werden opgewacht door een naar jofficieren van de Rijkspoli tie, die al enkele nachten op de loer hadden gelegen, wegens poging tot diefstal resp. veroordeeld tot drie en twee en een half jaar gevangenis straf met aftrek. Eveneens conform de eis werd de 44-jarige havenarbeider A. A. A. H. tot een jaar met aftrek veroordeeld. Hy had de inbrekers met een ge huurde auto naar de boerenleenbank gebracht. In Amersfoort is gisteren de vijf jarige jongen L. J. schouten leven loos uit het Spui c-gehaald. Het kind was om half vyf van huis gegaan met een vriendje. Bij het pootjebaden is gister middag de vierjarige H. A, Goorman in de Nieuwehaven m Zutphen bij het industrieterrein verdronken. Een tweejarig zoontje van de fa milie Zethof te Uithoorn, dat sedert gistermorgen werd vermist, is 's mid dags gevonden in een sloot nabli de gemeentelijke tennisbanen. Vermoe delijk is het kind tiidens het spelen te water geraakt. (Van een onzer verslaggevers) Het elfjarige jongetje Kudi Willemstein uit Den Haag ligt met een verminkte linkerhand in bet ziekenhuis De Lichten berg te Amersfoort. Hij heeft een brisantdop die hij had ge vonden op zijn speelterrein, willen demonteren door erop te slaan in het koloniehuis Hemalie te Soesterberg. En nu rijst de vraag: Is het verantwoord, dat kinderen uit een gezondheidskolonie spelen op een stuk grond dat behoort tot uitgestrekte militaire oefenterreinen, waarvan tijdens de oorlog de vijand een ware opslagplaats had gemaakt? Het is een moeilijke vraag. Want in vijftien jaar was er op dat stuk grond bij het vliegveld in het geheel mets van deze aard ge beurd. E- wat de kinderen betreft: die hei i niet zo erg veel ruimte om te sp- .-n als zij géén gebruik maken van die paar honderd vierkante me ter die de Genie te Amersfoort hun ter beschikking heeft gesteld. Het terrein ligt tamelijk dicht ach ter het koloniehuis, dat behoort aan een Haagse vereniging en waar men achtenveertig Haagse bleekneusjes probeert wat sterker te maken. Die jongens en meisjes van zes tot veer tien jaar, wandelen in bos en hei onder geleide. Maar welke leidster die dertig kiL- deren onder zich heeft, kan zien of één van hen .soms een .gevonden Advertentie LM. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. (Vervolg van paê. 1) Daar dit een algemeen maatschap pelijk probleem is, dat niet per be drijf ka nworden opgelost, achtten de vakorganisaties het betei dat aan de beperkte actie een emd komt. Dit manifest had vanmorgen ech ter niet het gewenste resultaat. De vertegenwoordigers van de vakorga nisaties zijn toen opnieuw met de directies m bespreking gegaan. In de bespreking met het perso neel, die daarna plaatsvond, wezen de bestuurders erop, dat de wmst- dehngsregeling door een aantal metaalbedrijven langs de Noord ge zamenlijk is getroffen. Wijziging zal dus ook in groter verband moeten worden bezien. Ze zegden toe, dat zij de regeling aan een kritisch onder zoek zullen onderwerpen. Beiden onderschreven dc scherpe kritiek, die de werknen.ers op de directie uitoefenen. Deze heeft in feite cle ondernemingsraad met haar besluit buitenspel gezet. Men noemde het moreel onaan vaardbaar, dat in hetzelfde jaar, waarin aan de aandeelhouders meer aan de werknemers minder wordt uitgekeerd. Om in deze situatie aan de onder nemingsraad de grootst mogelijke steun te geven besloot het personeel te Kinderdijk daarop weer aan het werk te gaan. De ondernemingsraad zou de directie vanmorgen nog voor een bespreking uitnodigen. stukje koper m ae zak steekt? an wie is er direct bij als het kind daarmee, terug in het grote gebouw, gaat ex perimenteren? Dat i s men nu eenmaal niet altijd en Rudl Willemstein moet nu de vin gers van de linkerhand missen en de wijsvinger van de rechter- en een oog zijn beschadigd. Maar een wond, die een scherf maakte in zijn buik, is gelukkig niet geïnfecteerd ent daardoor gaat het hem al een stuk beter dan zich eerst liet aanzien. Berichten in de pers, dat de ouders hun kinderen nu terugnemen uit deze gezondheidskoionie, noemde de di rectrice, zuster N. Eveleens, uit de iucht gegrepen. Dat heeft geen ouder gedaan. Wel zijn de vader en moeder van Rudi nu in het huis en zij zijn tevreden over de snelle hulp die zus ter Eveleens en dokter Splinter heb ben geboden. Maar wat ieder natuurlijk bezig houdt, is de vraag: wat nu? Mogen en kunnen de kinderen daar in bos en hei weer spelen? Zuster Eveleens beroept zich op de plaatselijke politie, die zegt: wel verantwoord. Eén ongeluk in vijf tien jaar wijst nog niet op veel ge vaar. De gezagsdrager over het terrein, de garnizoenscommandant te Amers foort, overste J. Paling, heeft het liever niet. Hij heeft liefst helemaal geen mensen op de oefenterreinen. Fn als men zich, zoals in dit geval, wil beroepen op een bestaand ges bruik, zegt hij: houd de kinderen dan onder deugdelijk geleide. Hij be grijpt, dat dit een moeilijke opdracht is. De opperste beheerder van het ter rein is de eerstaanwezend ingenieur der Genie te Amersfoort. Hij, overste H. van den Bos, is het ermee eens, dat er beter geen publiek op de terreinen kan komen. Hu echter is het, die reeds jaren geieaen net stuk je grond van enkele honderden vier kante meter heeft gesteld ter be schikking van het kolomehuis als wandelplaats. Hij zou dat niet gaarne ongedaan maken. Het moet eerst nog maar eens duch tig worden uitgekamd, vindt hij. Dat is na de oorlog wel gebeurd, maar het moet ter geruststelling worden her haald. Dit lijkt ons een redelijk stand punt. Nochtans hebben wij op een speur tocht langs het koloniehuis. de plaat selijke politie, de Koninklijke Mare chaussee, de opzichter der Genie Cmet politiebevoegdheid de plaats vervangend garnizoenscommandant, de garnizoenscommandant en de eerstaanwezend ingenieur der Genie, nog niet de man kunnen ontdekken, die tot dit doe! de Mijnopruimmgs- dienst heeft besteld. De samenwerking tussen dit half dozijn organen, is niet zo groot als men zou wensen Wel is het terreintje en als wij het goed hebben, is dit uitgegaan van de opzichter der Genie, de heer D. Hakstege afgezet met witte linten en waarschuwingsborden. Niemand ontveinst zich, dat het ook als de Mijnopruimingsdienst wél zal zijn gekomen - allemaal moei lijk blijft. Want zal er niet altijd enige reden tot ongerustheid zijn in koloniehuizen die zó dicht liggen bij militaire kampementen? De oplossing zal we! vooral in de toewijding van directie en perso neel moeten worden gevonden. Tot een positievere conclusie kati men met de beste wil niet komen in een gebied, waar het geweld van de daverende straaljager alles over heerst, Of men zou heel radicaal moeten zijn en de gezondheidskolo nies daar wéghalen.-. (Van een onzer verslaggevers) De Stichting Christelijk Nijver heidsonderwijs Alblasserwaard-West is by de Kroon in beroep gegaan tegen het besluit van de Üapen- drechtse gemeenteraad, g/en urgentie af te geven voor de bouw van een bijzondere lagere technische school. De besluit nam de raad op 27 april met zeven tegen zes stemmen op voorstel van de meerderheid van B. en W. Burgemeester P. J. Keyzer en de rechtse fracties waren tegen het voorstel. In dezelfde vergadering werd met dezelfde stemmenverhou ding de motie-Van den Heuvel (arb.), waarin B. en W. werden uitgenodigd, de stichting van een algemene lagere technische school te bevorderen, aan genomen. Dit laatste zou dan eventueel in samenwerking met de gemepute Al- blasserdam kunnen gebeuren. (Van een onzer verslaggevert) De Nederlandse wetenschappelijke es ueditie naar het Sterrengebergte van Nieuw-Guinea ondervindt op het ogenblik grote moeilijkheden. Abnor maal slecht weer heeft het transport van de voorraden zo sterk vertraagd, dat er in het basiskamp vandeSibil- rivier nog niet voldoende materiaal aanwezig is om de jungle in te kun nen trekken. Tot overmaat van ramp zijn alle drie de helikopterpi'oten ziek, zodat deze toestellen, die in de Sibil-vallei staan, nu niet kunnen worden gebruikt. Deze teleurstellende mededelingen zijn afkomstig van dr. L. D. Bron- gersma, de wetenschappelijke leider van de expeditie. Niet alleen de hehkopterpUoten, ook enige andere leden van de ex peditie hebben met ziekte te kam pen. Vooral medewerkers die voor het eerst m de tropen zijn. Zij iijden aan ingewandsstoormssen die echter niet van ernstige aard zijn. De bota nicus dr. B. O. van Zanten, die voor Het Vrije Volk artikelen schrijft over ae expeditie, is onder behandeling voor een beenwond. £>3 UafiSl JL* mdbm *oor-ocriog5 P Uit de Volkskrant van 23 men De negentienjarige mijnwerker i. W. H., uit Kerkrade, is gisteren in Maastricht veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en terbeschikking stelling wegens poging tot doodslag. Tegen hem was acht jaar geëist. De man had in de nacht van 25 op 26 september van het vorig jaar ge probeerd de Kleuteronderwijzeres A. J. van den Berg te wurgen. Het meisje had zich weten los te rukken uit zyn wurgende greep. In Utrecht is de verdachte lang durig onderzocht, omdat hij vroeger hersenletsel had opgelopen bi) een jJSgeluk. (Van een onzer vei slaggevers) Maandagmorgen is de bekende politiehond Trees dodelijk veron gelukt op de spoorlijn Amersfoort Utrecht. Het 4! jaar oude dier was er met rjjksspeurhondgeleider wacht meester le klas W. den Breejen uit Soesterberg op zoek naar acht uit het rijksopvoedingsgesticht te Amers foort ontvluchte jongens. Daar de hond hiervoor in het dichte hout langs de spoorbaan moest, liep hij te „revieren." d.w.?,. helemaal los. Juist toen een trein uit Utrecht passeerde liep Trees op de andere rails. Het dier holde even mee, raakte de kiuts kwijt -en kon niet meer wegkomen voor de snel trein, die uit de richting Amersfoort naderde. De hond kreeg een geweldige tik en moet op slag gedood zijn. Trees was al drie en een half jaar „in dienst" en heeft op tal van plaatsen in de provincie Utrecht nuttig werk gedaan en menige boosdoener achterhaald. De jongens zijn nog niet gepakt. Zij worden ervan verdacht inge broken te hebben in een apparaten- fabriek, het zwembad en een kiosk in Soestduinen. Hun succes was daarbij overigens gering: de buit bestond uit wat chocola en een klein geldbedrag. BERGEN-BELSEN (AP). Onge veer tienduizend Duitse jongeren hebben zondag kransen en bloemen neergelegd bij de massagraven der slachtoffers van het beruchte con centratiekamp Bergen-Belsen. De plechtigheid was georganiseerd door niet-politieke jeugdverenigin gen. (Van een onzer verslaggevers) fn scherpe bewoordingen heeft dc Algemene Hengelaars Bond, waarbij 542 verenigingen met ruim 98.000 leden zijn aangesloten, de ministers Korthals en Marijnen telegrafisch laten weten, dat men 'ernstig veront rust' is over de watervergiftiging in de Zuidhollandse wateren. Het hoofdbestuur stelde zaterdag de tekst van de beide, eensluidende telegrammen op en tijdens het bonds- eongres, dat zondag in Amsterdam werd gehouden, betuigden alle aan wezigen er hun instemming mee. De aHB zegt in het telegram »an de ministers van Verkeer en Vaterstaat en Landbouw. Visserij *n Voedselvoorziening, dat de wa- :ervergiftiging is veroorzaakt door met verbijsterende nonchalance en onbegrijpelijk gebrek aan verant- woordelijksgevoel gestorte, zwaar vergiftigde afvalstoffen in openbare wateren van de Randstad Holland in het dichtst bevolkte land ter wereld.' De bond is ook van memng, dat 'de semi-pubüeke overheden een der- gerlijke afvalstorting soms h ebben gesanctioneerd' Op het congres van de AHB werd ook gesproken over de peurvergun- ningen. Enkele jaren geleden besloot de Kamer voor de Binnenvisserij bet aantal peut-vergunningen langzamer hand m te krimpen. Daarom werd toen bepaald, dat geen nieuwe vergunningen voor het vissen met de peur afgegeven zouden worden aan mensen die nog niet eerder volgens deze methode hadden gevist. Op voorstel van de Weesper Hen- gelaarsbond zal de AHB er bij de Kamer voor de Binnenvisserij op aandringen, de beperkende bepalin gen voor het vissen met de peur enigszins te verruimen. Het bondscongres herkoos voorzitter L. Bode voor de tiende achtereen volgende maal. Voor zijn vele ver diensten voor de hengelsport en de AHB in het bijzonder werd hem het gouden bondsinsigne verleend. DJAKARTA (Reuter) Handels ondernemingen in Indonesië die ge- T beel of gedeeltelijk In buitenlandse In de telegrammen woidt aany. nanden zijn, moeten zich binnen der- drongen op een spoedige behandeling tig dagen bij de districtsautoriteiten m de Kamer van het wetsontwerp j meiden, aldus een order van de Indo- od de waterverontreiniging. nesische regering.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2