Drie nieuwe oeververbindingen over Hollandsehe IJssel nodig PRIL BEGIN Grote achterstand in Grootboek Huren Oosteuropese leiders komen naar Albanië MOTIE-BURGER WAS NIET OVERBODIG Landmacht schafte nutteloze machine aan voor f226.000 ZONDER COMMENTAAR Kanaaltunnel over 6 jaar in gebruik Spreeuwenpraat KAN laat zich niets wijsmaken Algemene Rekenkamer ontdekt Weer onlusten Bedolven onder berg cement Vier ministers achter deuren Lijk gevonden in vuilnisbak Even lid worden HFFTMaI*»" ONTKENNING ROEMERS OVER LOONDEBAT: iflfSè miïm HET VRIJE VOLK ZATERDAG 30 MEI 1953 PAGINA 3 Bikkels Hoge brug mm Rotterdam en Capelle zullen overeenstemming moeten be reiken voor een groot aantal vraagstukken, zoals daar zijn de uitvoering in fasen, eenheid te?dvafa°SariScfgeb^Sme"1n: Van ^rkwijze, voorziening van Dat ls het offer> dat de stac5 vraa^ kele nedeStingen van forensen ®as- water en elektriciteit, on- een offer, dat tientallen miljoenen derwijsvoorzieningen, politie, brandweer en vele andere. ,,Subcityr Drie grote wegen Op korte termijn y KIES uw, y Verlovingsring (Van onze sociaal-economische redactie) De Algemene Rekenkamer heeft in een verslag aan de Tweede Kamer ernstige achterstanden geconstateerd In het werk van het Grootboek Woningverbeteringen. Dit grootboek is zoals bekend de instelling waarbij huiseige naren een deel van de vorige huurverhoging moeten storten. Die huurverhoging zou tien jaar geblokkeerd blijven. Toen de wet op het Grootboek Woningverbetering al meer dan een jaar in werking was, aldus de Rekenkamer is de toestand nog weinig bevredigend te achten. Pullen-rijm (Van ome sociaal-economische redactie) De tweede voorzitter van het NVV, de heer D. RoemeTS, heeft gisteravond voor de VARA- microfoon twee punten uit het regeringsprogramma bespro ken, waarbij de vakbewegingen ten nauwste zijn betrokken. VAGE FORMULERING ^•SÉapll Rekenfout Tja, daar had Pie ter dan een inlich ting nodig, die hij ai- leen op 'n groot kan toor kon krijgen. La ten we dit kantoor „Openbare uitvoerin gen" noemen. Goed, we pakken de tele foon en draaien het nummer van „Open bare uitvoeringen." Telefoniste.' „Open bare uitvoeringen..." Pieter: „U spreekt met Spreeuw, mag ik mijnheer Appelpap van u." Telefoniste: „Mijnheer Appeipap." Klik-klik-klik-klik, Telefoniste: .Mijnbeer Appeipap spreekt. Kunt u even wachten?" Pieter: „Ik wacht even." Klik-klik-klik-klikNa tien mi nuten geklik, werpt Pieter de telefoon op de haak. Vijf minuten wachten, wéér het nummer van „Openbare uitvoeringen" gedraaid, Andere telefoniste: „Openbare uit voeringen." Pieter: „U spreekt met Spreeuw; mag ik de heer Appelpap van u?" Telefoniste: „Meneer Appelpap? Ik zal u doorverbinden." Pieter: „Dank u." Klik-klik-klik-klik. Na vijf minu ten eind van het geklik. Telefoniste: „Op wie wacht u?" Pieter: „Ik wacht op mijnheer Ap pelpap." Telefoniste: „O, mijnheer Appel pap, Ik zal u doorverbinden." Pieter: „Dank u Mijnheer Appelpap: ,Met Appel pap Pieter vertelt het verhaal, vraagt om de inlichting. Mijnheer Appelpap: „U bent bij mij aan het verkeerde adres. Dan moet u mijnheer Kroteling van de afdeling „Gedane Zaken" hebben.' Pieter; „Kunt u mij even verbin den met de heer Kroteling?" Mijnheer Appelpap: „Natuurlijk mijnheer, wacht u even?" Klik-klik-klik-klik. Stem: „Met de afdeling borderel len" Pieter: „Borderellen? Ik zou de af deling „Gedane Zaken" krijgen. Mijn heer Kroteling." Stem: „Dan bent u hier verkeerd, mijnheer." Pieter: „Dat is jammer. Kunt u rnjj even met de heer Kroteling verbin den?" Stem: ,Dat zal wel gaan," Klik-klik-klik-klik. Stem: ,Met „Gedane Zaken". Pieter: „U spreekt met Srreeuw, Is de heer Kroteling Klik-klik-klik-klik. Stem: „Ja hallo". Pieter: „Met de afdeling „Gedane Zaken"? Stem: „Inderdaad." Pieter: spreekt met Spreeuw. Is de heer Kroteling aanwezig?" Stem: „Króóóóteling. Telefoon voor je." Mijnheer Kroteling: ,Met Krote ling." Pieter vertelt het verhaal, vraagt de inlichting. Mijnheer Kroteling: „Tja, daar mag ik niet over beslissen. Daarvoor zou u iemand van de directie moeten hebben." Pieter: .Munt u mij dan iemand van de directie geven." Mijnheer Kroteling: „Tjawie Zeg (stem klinkt zachter) eh... Hompelmans, hier is iemand van de krant die(stem valt weg) Mijnheer Kroteling: „Het lijkt me het beste dat ik u de heer Modder- maker geef." Pieter: „Dank u." Klik-klik-klik-klik. Mijnheer Moddermaker: „Jae, met Moddermaker." Fijn, vrienden, de heer Modderma ker heeft Pieter welwillend de in lichtingen verstrekt. Maar 't was een transpirerende spreeuw die met een potlood de gegevens op een bloknoot- je neerschreef. En dan noemen ze een telefoon nog een wonder van techniek. Vergissing „Is dit geen vergissing? Is hier wer kelijk geen sprake van een misver stand?" vroeg Pieter donderdag, toen mij werd verteld, dat er in Potter- dam-Zuid op geraffineerde manier een invalidenwagen sou zijn gestolen. En 't is inderdaad een vergissing geweest. Een organisatie op sociaal gebied organiseert een kamp voor in validen. Daartoe moesten vooraf de invahdenwagens worden opgehaald. Wel, dat werd gedaan maar ie man die de wagens zou ophalen, maakte een vergissing en nam bij de ver keerde stalling een invalidenwagen mee. Men haast zich thans om de zaak in orde te maken misschien is zij zelfs al in ordeen Pieter is blij dit in de krant te kunnen zetten. Want het zou toch werkelijk allernaarst zijn geweest. Vraag uit Rotterdam-Zuid: „Wie kan grootouders helpen om twee kleinkinderen in- Amerika gelukkig te maken? Wij willen de kinderen acht bikkels geven. Vroeger zag men die bikkels overal, tegenwoordig niet meer. We konden ze nergens ko pen. Bikkels! zouden ze er nog* zijn? Geen kind speelt er meer mee..,. Aanbod Aan het einde van de week hebben wij de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen opgeschreven: een twee persoons houten ledikant van Van de H van de Stellendamhof, een tweepersoons veren bed van S. uit de Thorbeckestraat, twee armstoelen en een stofzuiger van Van D. uit de Beeningerstraat en een strijkplank van K. uit de Palmstraat te Gouda. Kleding hebben wij genoteerd Tan s. uit de Bruinissestraat, N.N. uit R'dam, Van S. uit de Limburg Stlrum- straat te Vlaardingen, postzegels van N.N., schelpen van Ina P van het Ame- Jandseplein, sigarebandjes van een on bekende, oude uurwerken van. De L. uit de Bern. Gewinstraat en waardepunten jan De M. van het Zevenbergeedijkje. De spreeuwenpot werd verrast met een rijksdaalder van N. uit de Boomgaard straat. Allen onze dank. Verlies Peter Kroes, Weatzeedljk 124, heeft donderdag bij het voetballen zijn bruine Imitatie-suéde Jack in het Park bij de Westzeedijk laten liggen. Een zwarte, lederen motorwant van de heer Callafon, Harlngpakkersstr. 35b, jj op 26 mei mei in de omgeving van de Nieuwe Binnenweg van ac motor ge- TallenMevr. B. Mercey, Corv *rstraat 6a, heeft op 26 mei haar beige por te- ponnee met ritssluiting verloren; inhoud: acht gulden, een foto en een adres. Op 25 mei is mevr. Velt, Polsland- »traat 86, een zilveren ketting met een bruine hanger kwijtgeraakt gaande Tan huis vla de Zuidblaak naar de Hoogstraat. Vondst Mevr, Putkamer, Da Costastraat 3b, heeft op 23 mei op het P. C. Hooftpleln een jaeger wollen damesvest ge- Tonden- (Na 6 uur afhalen). Dierenrijk Bij de fam. Erwich. Russischestraat 68a, t$ woensdag een zwart-witte fox (teuj met een rode halsband komen aanlopen. Mevr. J. Allart. Meester Arendstraat 41c, heeft voor liefhebbers jog «en jong katje. Voor dierenvrienden b»»ft mevr. T G. Bergers, Ceolharen- i •traat 7d. een koerduif. PIETER SPREEUW I (Vervolg van pag. 1) Een van de facetten is, dat een lijn van het emplacement Hillegers- berg oostwaarts om de stad naar de Baanhoekspoorbrug bij Papendrecht en naar het Waalhavenspoor wense lijk kan zijn, aldus het rapport. Hiervoor zijn verschillende tracés denkbaar. Nadere studie moet klaar heid brengen. Men ziet deze spoorlijn in elk geval als een duidelijke scheiding tussen stedelijk en agrarisch gebied. De spoorbaan is aan de rand en niet midden door de geprojecteerde ste delijke uitbreiding gedacht. Enkele kilometers ten oosten van de bestaande dorpskern van Capelle a. d. IJssel zal zij over (of onder?) de Hollandsehe IJssel moeten worden gevoerd. Nog grote onzekerheid bestaat of deze spoorlijn alleen voor goe derenvervoer zal dienen, of voor personen- én goederenvervoer. In het schema zijn verder belangrijke wegenplannen opgenomen. Verschillende zullen de Holland sehe IJssel kruisen. BKSrjl Zoals men weet zal Rijkswaterstaat spoedig beginnen met de bouw van een hoge brug over de oostelijke kop van het eiland Brienenoord, Rijks waterstaat wil een reservetracé voor een eventuele latere tunnelverbin ding openhouden. Dc brug zal im mers bij tijden voor de scheepvaart geopend moeten worden en dit zou tot ongewenste toestanden kunnen leiden. In het plan is een tunnel gete kend over het „schiereiland" De Zaag, ten westen van Krimpen a. d. Aw>iJ Andere wegen hebben een soort gelijke functie. In het schema komen voor gedeel ten met gemengde bebouwing (eta- IJssel bij de mond van Hollandsehe gewoningen in 3 of 4 woonlagen IJssel en Lek. eventueel maisonnettes in 4 of 6 la- Voorts kruist een weg de Holland- gen) met een percentage eengezins- sche IJssel ten westen van Krimpen huizen; uitsluitend eengezinshuizen; a. .d. IJssel, maar oostelijk van de ge- uitsluitend hoogbouw, in acht of meer projecteerde spoorverbinding naar lagen. Papendrecht. Ten slotte is een rivier kruising geprojecteerd geheel ten oos ten van het plangebied, oostelijk dus ook nog van de spoorverbinding. Wethouder H. Havinck van Rot terdam. wijst op de kaart van de nieuwe stad. die de Maasstad en Bebouwing Capelle samen gaan bouwen, het centrum aan. Op de persconferentie over de nieu we stad ten oosten van Rotterdam, heeft de Rotterdamse wethouder Bavinck gezegd: Capelle begint aan de ene kant te spitten. Rot terdam aan de andere kant. In het midden hopen wij elkaar te ont moeten. Dat was meer om een beeld te geven van de noodzakelijke samenwer king, dan bedoeld als werkelijke gang van zaken nemen wij aan," Want zou dan het beeld van de toe komst niét zijn. dat de mensen van 1980 constateren: Je kunt zien waar Capelle is begonnen en geëindigd en waar Rotterdam is begonnen en geëindigd? De wethouder en burgemeester Van Dijk van Capelle konden dat nog niet precies vertellen Dit is alle maal nog maar een pril werkbegin, dat bedoelt een stad te bouwen, die -een eenheid wordt, zeiden ze. Zal dat kiinnen, als inderdaad Rot terdam hier gaat spitten en Capelle aan de andere kant? Veel hangt in dit verband misschien af van wat er met Rijnmond gaat gebeuren. Er ligt immers een wetsontwerp voor de bovengemeentelijke samenwer king gereed. Voor Rijnmond zou zo'n nieuwe stad een prachtige taak zijn. Burgemeester Van Dijk heeft daarop niet bij voorbaat ja gezegd. Hij is er niet van overtuigd, dat er geen vorm van samenwerking tussen Rotterdam en Capelle gevonden kan worden, waarbij men deze nieuwe stad samen kan bouwen en besturen." Het lijkt ons opti mistisch gedacht. nlngen een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Daarnaast onder zoekt men of het mogelijk is in 1960 rond 500 woningen voor de ge meente Rotterdam te bouwen op Dit is inderdaad nog maar het berin trn-roin trori Ho nnmonnfn Ponolla j.- terrein van de gemeente Capelle. De bestaande dorpskernen van Ca- pelle-Schenkel, Capelle-Dorp, Capel- le-West en Kralingscheveer zijn als uitgangspunten voor het schema aangehouden. Met uitzondering van Kralingscheveer is de bebouwing van voldoende kwaliteit om niet tot slo ping over te gaan. Deze woonkernen kunnen zelfs een belangrijke rol spe len als aanzet bü de uitvoering van het plan. Ook voor Capelle-Wcsfc moet trou wens nog voorbehoud worden ge maakt. Deze kern is zeer laag gelegen en dat roept allerlei problemen op. Van zuid naar noord gedacht heeft men een „aangename afwis seling" voor ogen gehad: storm vloedkering bij Krimpen, hoge flatgebouwen in het groen, cen- trum-bebouwing-hoogbouw, stads park en gemengde bebouwing, sta tion. Het is duidelijk, dat dit ge- Tuinders moeten verdwijnen. Men sen, die hun leiven lang gewerkt hebben om hun bedrijf op te bou wen, moeten wijken voor de opdrin gende stad. Zij zullen schadeloos moeten worden gesteld, voorzover mogelijk andere grond elders moe ten krjjgen om opnieuw te begin nen. Het centrum zien de opstellers als een „subcity", in de reeks Vlaardin gen, Schiedam, Rotterdam. zal verliezen en zal worden ge trokken in de groot-stedelijke sfeer, aldus het rapport. Voor recreatie binnen de verschil lende wijken is gedacht aan speelter reinen, sehoolwerktuinen, school- sportvelden, buurt- en wijkpark. Voor recreatie buiten de wijken noemt het rapport verenigingssport velden, volkstuinen, stadspark, zwem bad e.d. Voor het openbaar vervoer denkt men dus voorshands aan 'n sneiver- voeriijn (metro?) met Rotterdam, die Aan de eis van goede verbindingen ïan het centrum naar het noorden met Rotterdam en de Knmpener- j00pt via het nieuwe station en de waard wordt voldaan, alleen aan de WOomvijk ten noorden daarvan, af- eis van de directe spoorverbinding huigend naar het westen. Andere niet. Er is echter een snelvervoerslijn (metro?) geprojecteerd, die de sub city verbindt met een ontworpen station aan de spoorlijn Rotterdam Utrecht. De noordelijke rand van het cen trum krijgt een hoofdweg voor een goede verbinding met dë city van Rotterdam en met de oostelijk van het centrum gelegen wijken In het zuiden leunt het centrum tegen een tweede hoofdweg, name lijk de doorgetrokken Maasboulevard. mogelijkheden zijn echter openge houden. Eventueel zou een ringUjn gevormd kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) Wim Kan kondigt onder de titel 'Laat Je Niets Wijsmaken' een. nieuw ABC-cabaretprogramma aan. Hij werkt thans hard aan dit program ma van wonderen en onwaarschijn lijkheden', waarvan omstreeks 1 augustus de première gaat in het Haagse Diligentia. Ru van Veen en Cor Lemaire com poneren de muziek. Albert Moi is ge- engageerd voor de choreografie. Corry Vonk en Wim Kan voeren samen de regie. Het ensemble bestaat verder uit zes jonge artiesten. In deze ruonek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Intussen had secretaris G ijzen een overzicht gegeven over het werk van de laatste jaren en gaf penning meester Parren een kasverslag, waaruit bleek dat een behoorlijke reserve gevormd wordt voor de ko utende propagandadoeleinden. Er zijn thans 250» leden, maar dit aantal kon hoger als er niet zoveel bedankjes kwamen van mensen die even lid worden in verkiezingstijden om dan weer terug te trekekn. Dit een versJag van de jaarverga dering van dc af4, Roosendaal van de KVP in het Brabant# Nieuwsblad van 26 mei 1959. Het plangebied heeft directe aan raking met drie interlokale autosnel wegen, rijksweg 3, rijksweg 16 en de weg, die ten oosten van het plan is gedacht. Met het gedeelte van rijks weg 16 tussen de te bouwen brug bij Van Brienenoord en de noordelijke hoofdweg, zal men op korte termijn beginnen. Op de kaart is duidelijk te zien, welke verbindingen deze wegen alle maal geven. Voorts kent het plan een aantal belangrijke stedelijke hoofdwegen. De opstellers moesten uiteraard ver der rekening houden met allerlei doeleinden van openbaar nut. Denk aan de waterkeringen, rioolwater zuiveringsinrichting, allerlei leidin gen, collecteurriooi e.d. Voor de recreatie op verdere afstand wordt gedacht aan de Rottemeren, de Reeuwijkse Plas sen, de Krimpenerwaard en het recreatiegebied langs de Oude Maas. Bijna aan het slot van het rapport, staat dat Rotterdam op de rechter Maasoever al in 1960 binnen de ge meentegrens geen grond meer be schikbaar zal hebben voor de bouw van woningwetwoningen. Daarom worden nu al voorbereidingen getrof fen om op korte termijn met de bouw ten oosten van Rotterdam te begin nen. Aangenomen wordt, dat in 1961 met de bouw van rond 1800 wo- vJ LONDEN (Reuter). De Kanaal tunnel tussen Engeland en Frankrijk zal waarschijnlijk over ongeveer zes jaar in gebruik zijn. zo heeft William Tceling, die voorzitter is van dc Britse parlementaire commissie, mee gedeeld. Teeling zei dat men tot nu toe geen belemmeringen had ontmoet en dat wat de ingenieurs vijftig jaar gele den zeiden, juist blijkt te zijn. Wij willen echter absolute zekerheid heb ben, aldus Teeling. Hjj zei voorts dat het ontwerp zo zou zijn dat de tunnel na enkele ja ren gemakkelijk zou kunnen worden uitgebreid als de toeneming van het verkeer dit zou eisen. Advertentie IM. uit. de apaüp collectie van IL.t.1 IIlH^ooiTZEEDIJK >55-157 van de gemeenschap zal vergen. Deze miljoenen gaan vooraf aan de bouw van. de nieuwe stad. De steeds groeiende bevolking, de steeds groeiende steden leggen deze last aan de gemeenschap op. Het is een ontwikkeling, die een tik keltje benauwt, maar waaraan Rotterdam en Capelle niet veel meer kunnen doen dan er klaar voor te zijn. Met een nieuwe stad-op-papier, een woonstad vooral. En met de vaste wil de ontwikkeling voor te blijven. BEIROET (AFP, Reuter)In Irak zijn weer ernstige onlusten uitgebro ken, aldus onbevestigde berichten die m Beiroet de ronde doen. Het Iraakse communistische par tijblad maakt melding van „reactio naire activiteit" die geleid beeft tot botsingen. Het somt een reeks inci denten op waarbij gewonden zouden zijn gevallen. BELGRADO (Reuter, AP) Op de luchtwegen tussen Tirana, de hoofdstad van het berg- landje Albanië, en Moskou heerst een ongekende drukte. In de komende dagen zal deze drukte nog toenemen, want de meeste Oosteuropese landen hebben Zuidslavië om toestem ming verzocht over het land naar Albanië te vliegen. De Russen alleen al hebben, voor de duur van premier Chroesjtsjows bezoek fdat- 6 juni eindigt), om toe stemming voor dertien vluchten, ver zocht. Dinsdag komt ook de voorzit ter van het communistische Noord- koreaanse parlement in Tirana. Het ligt voor de hand dat er aller lei berichten de ronde doen over een grootscheepse conferentie van com munistische leiders. De Oostduitse premier, Grotewohl, en dc Chinese minister van Defensie, Peng Teh- Hoeai, zijn reeds in het land. Het bericht dat Chroesjtsjow waarschijnlijk ook een onderhoud zou hebben met de Zuidslavische pre sident Tito is van Zuidslavische zij de echter tegengesproken. Volgens andere bronnen sou Chroesjtsjow na zijn bezoek aan Al banië een bezoek brengen aan Hon garije. Het zou hier een voorberei ding betreffen van een grootse com munistische conferentie te Praag of Moskou 'ter bestrijding van revisio nistische stromingen in sommige Oosteuropese communistische par tijen.' Over oen mogelijke bespieking met Arabische leiders echter niets sm*r vernomen. Ten eerste: het aantal aanmel- aanvankeiijk op 300.000 geraamd en later op 200.000. Maar op 30 sep tember 1957 hadden zich In feite nog geen 47.000 gemeld, zodat op dat moment, indien de raming juist was ongeveer 150.000 verhuurders van woningen in verzuim waren. Tot 23 september 1958, een jaar later dus, werden nog bijna 95.000 nog altijd ongeveer 60.000 aan- meldmgsphchtigen, ofwel een der de van het geraamde totaal in verzuim waren. Ten tweede: er was een enorme achterstand in het bijwerken van mutaties. Eind augustus 1958 waren er 11.365 ingekomen stukken wegens mutaties, wegens leegstaan, on inbare huren, niet of slechts ge deeltelijke toepassing van huurver hoging enz. Daarvan waren er nog geen 4000 afgedaan. Er waren 3672 formulieren voor deblokkering en ontheffing waarvan 27 waren afgedaan. Er waren meer dan 20.000 formulieren voorname lijk wegens aan- en verkoop van woningen, waarvan tot dat ogen blik geen was afgedaan. Deze aantallen bleken op 16 sep tember 1958 nog te zijn opgelopen. Dit alles had tot gevoig, dat het ef fect van de blokkeringswet werd vertraagd en dat het bijkomend rentevoordeel voor het rijk vermin derde. De Rekenkamer heeft minister Witte verzocht haar te willen be richten welke maatregelen waren getroffen om de achterstand in te halen. Volgens het antwoord van de mi nister was in maart 1958 een begin gemaakt met een streekproefgewijs onderzoek naar de nalatige aan- meldingsplichtigen. De minister ver wachtte, dat in het lopende stor- tfeigsjaar (1 augustus 1958—1 augustus 1959) een groot aantal nalatigen zou zijn opgespoord ea aangeschreven. Bij de aanmerke lijke overschrijding van de aanmel dingstermijn kwam ook nog, dat de meeste formulieren onvoldoende waren ingevuld, wat vee! extra werk meebracht en waardoor de verzoe ken om wijziging en deblokkering niet onmiddellijk in behandeling konden worden genomen. De minister verwachtte dat deze moeilijkheden in de loop van het stortingsjaar zouden zijn opgelost. Advertentie IM. Vadec mag op Vaderdag zeker wel 'li Pullen-stel dua mevrouw beatel 't gauw 't wandbord doet. 't zeker goed Pa's plezier: Aanstel Bier! De 46-jarige ongehuwde fabrieks arbeider H. J. Futselaar, werkzaam bij de betonindustrie F, P. Bos en Zn, N.V. te Alphen aan den Rijn, is gistermiddag in een vijf nieter diepe silo om het leven gekomen, toen hij onder een losgeschoten berg cement werd bedolven. De man was gewend alleen te wer ken, zodat men niet precies kan zeg gen hoe laat het ongeluk gebeurd is. Het moet in ieder geva! hebben plaatsgevonden tussen twee en zes uur. De bedrijfsleider miste de man pas toen bij het uitbetalen van de lonen diens loonzakje overbleef. Het ongeval is vermoedelijk ge beurd toen het cement vast bleef zit ten in de toevoertrechter en de ar beider zich naar beneden begaf om het los te werken. Omdat de man dit werk al vijf jaar deed en volko men op de hoogte was van wat er met het cement kan gebeuren vraagt men zich af hoe het gebeurd kan zijn dat hij zich heeft laten verras sen. De Arbeidsinspectie stelt een on derzoek in. GENEVE (Reuter, AP) De mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier hebben gistermiddag hun besprekingen in Genêve hervat met een bestudering van de plannen van Oost en West met Berlijn. De geheime besprekingen schijnen geen resultaat te hebben opgeleverd. Overigens heeft het officiële Sowjet-persbureau TASS zich giste ren optimistisch uitgelaten over de conferentie te Genêve „ondanks wan trouwende uitlatingen van de wes terse ministers". Er heerst volgens TASS echter geen geest van „koude oorlog". De Oostduitsers hebben voor een koude douche gezorgd door luite nant-generaal Karl-Heinz Hoffman, stafchef van het Oostduitse Volks leger" en naaste medewerker van de Oostduitse minister van Defensie, naar Genêve te laten komen. De aanwezigheid van een militair, aldus de Westduitse woordvoerder, roept weer de sfeer van koude oor log op. Ilct waren de loonpolitiek en de overbrenging van een deel van de werkloosheidsvoorziening van Socia le Zaken naar Maatschappelijk Werk. De heer Roemers herinnerde er aan. dat de drie vakcentrales een stemmig van oordeel zijn. dat een huurverhoging slechts aanvaardbaar is, ais de gevolgen van de bestedings beperking zijn opgeheven. De motie van mr. Burger waarin deze voorrang van welvaartsvemii- mmg boven huurverhoging is uitge sproken. is door de confessionele par tijen onder ieiding van prof. Romme overbodig verklaard. Toen mr. Burger vroeg weik stand punt de regering dan inneemt tegen over de gemeenschappelijke opvat ting van de drie vakcentrales is een duidelijk antwoord van minister-pre sident De Quay uitgebleven. Deze gaf er de voorkeur aan de vage formule ring van de regering vast te houden. Daarmee dienen KAB en CNV zich tevreden te stellen, zei de heer Roemers, die de motie Burger geenszins overbodig vond. Over de departementale taakverde ling zei de tweede voorzitter van het NVV onder meer: 'Wij voelen er niets voor een deel van de werklozenzorg onder Maat schappelijk werk te brengen. De werkloosheidsvoorzieningen horen buiten de sfeer van het maatschap pelijk werk.' Hij betreurde het dat de motie van mr. Burger, die beoogde deze over dracht te verhinderen, is verworpen. 'Wij hopen, dat de regering niet doof zal blijven voor de ernstige kri tiek, zowel van uit het bedrijfsleven als uit het parlement en dat zij deze zakelijke kritiek zwaarder zal laten wegen dan de expansiezucht van mi nister Klompé en haar departement. HEREFORD (Reuter, AP). In En geland is een leraar in handenarbeid op opzienbarende wijze aan zijn eind gekomen. Vlak voor het begin van de leosen van een middelbare school te Hereford, in West-Engeland, werd •zijn -lijk aangetroffen in een- vuilnis emmer, in de buurt van toiletten. Het was gekleed in vrouwenkleren, doch zonder schoenen. De dode, de 24-jarige Maleoln Fre derick Clarke, stond bekend als een rustige en vriendelijke man. Hij woonde vlak bij de school en ging er 's avonds vaak heen om aan scheeps- madellen te' werken. De politie acht moord uitgesloten. (Van onze pariemenstredactie) De Koninklijke Landmacht bestelde in mei 1955 een machine ter waarde van zegge en schrijve f 226.000. In juni 1956 werd de machine afgeleverd, maar er werd nooit gebruik van gemaakt. De afdeling wetenschappelijk onderzoek van de Directie Materieel Luchtmacht had drie maanden te voren al vastgesteld, dat de machine volkomen nutteloos zou zijn. door de minister verleende in dustrievestigingspremie van ruim drie ton. Dit vermeldt de Algemene Reken kamer in het verslag van haar werk zaamheden in het jaar 1958. Het is een van 'n grote reeks gevallen waar in de Rekenkamer constateerde, dat er onzorgvuldig met geld werd omge sprongen. Bij de directie bruggen van de Rijkswaterstaat schijnen er gefin geerde rekeningen aan te pas te moe ten komen, om de verbouwing van het pand, waarin de dienst is ge vestigd, mogelijk te maken. Dat kan zo toch niet langer, heeft de kamer laten weten, want er mankeert be halve dit nog wel wat meer aan de administratie van deze directie. Op het departement van Econo mische Zaken was een hoge amb tenaar die enige jaren geleden een ondernemer geheel ten onrechte belastingontheffing toezegde op een Het was een ondoordachte toezeg ging, constateert het verslag en de minister werd l." door in verlegen heid gebracht. De nu niet geheven belasting diende eigenlijk als uitgaaf voor het rijk te worden geboekt. Ook minder grote bedragen ont gaan aan de aandacht van het col lege niet. Zo vond het een fout in een factuur van het Ministerie van Oor- iog, waardoor het bijna duizend gul oen kon terugvorderen en ook in de rekening van een boekhandelaar ont dekte het college een rekenfout, waardoor liet Ministerie van Marine 1 2500 meer ontving voor verkochte zeekaarten.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1