ramt tram vrouw ernstig e CHU streeft een eigen krant Eisenhowernog geen basis voor toi W. 'mii'- Historische blunder' maar afwachten van wie, zegt mr. v. Doom Bestuur van PvdA veroordeelt optreden van Soc. Dem. Centrum /Kda Spreeuwenpraat Proces-verbaal tegen fanfare was niet juist ZONDER COMMENTAAR FA I-congres onderscheidt 2 Nederlanders op Iederr tip! Acteur blijft in arrest Kort geding van balletmeester Druppel ALS EEN KOUDE DOUCHE Mannen gedood door elektrische stroom I 'n SENSATIE [FRUITWERELDi BRAZILIAANSE: sinaasappelen Exaiiien doen? KVP-voorzitter over de formatie Prof. Muntendam uit Mij voor Geneeskunst HET VRIJE VOLK DONDERDAG 4 JUNI 1959 PAGINA 3 - - ♦Veruit Aeh$\ v©e\^-—j ^voordeligste sinaasappel: „Verschillen verkleinen Berlijn of Bonn? Teamwork 0e wereldvermaarde deodorant-stick „Verdediging" schrijft dik on derstreept dc heer P. V. boven een brief, waarin hij het. neeft over enkele rechts zaken. Ik lees u die brief voor: Jk las in uw veel gelezen Vrije Volk over die lage moord aanslag met roof, door die twee lugu bere individuen ge pleegd op de slagers- zoon. te Amsterdam. De cis was twintig jaar. Een ding kan ik maar niet begrijpen en wel dat een mijnheer (verdediger) en me vrouw (verdedigster) nog pleiten voor verzachtende omstandigheden. Dit begrijp ik ook niet in de' zaak van de moorden op een ciantal pasgeboren babg's. Ook hier verschenen een me- nee- en een mevrouw om die ont aarde ouders te verdedigen. Het blijjt voor mij een raadsel- Zulke mensen nog te verdedigen! Het is gewoon ongelofelijk. Die arme sla- gerszoon is voor zijn. hele leven on gelukkig. En zo gaat het ook met de winkeldieven. Dan zegt zo'n verdedi ger: .Mij stal uit armoede, ik ver zoek u hem vrij te spreken. Geloof me. dat zo'n dader, buitengekomen, hartelijk lacht en denkt: ,jk ga eens kijken oj er nog wat te stelen is." Pieter valt maar meteen met de deur in huis. Nog hooit ben ik het met een brief zo oneens geweest als met deze. Neen, dit is per se geen leuke brief. De mentaliteit die eruit spreekt, vind ik verwerpelijk, 'k Zal proberen het de heer P. V. (Rotter dam-Zuid) uit te leggen. (Van een onzer verslaggevers) Een 46-jarige Rotterdamse vrouw kwam om het leven en haar vijfjarig dochtertje werd levensgevaarlijk gewond toen de tram, waarin zij zaten woensdagavond omstreeks zeven uur op de Schie- damseweg werd aangereden door een vrachtauto waarvan de rem men weigerden. Heeft de lieer V. al eens 'n rechts zitting bijgewoond? Zo ja, dan zal hij weten, dat er achter de groene tafel de rechters zitten, onpartijdige man nen. die een objectief oordeel moeten geven. Van de rechtszaal-uit gezien zit links van de rechters de vertegen, ivoordiger van het openbaar ministe rie. die tegen de delinquent een straf eist. En zou daarmee de kous af moeten zijn? Nee, mynheer V., daar is de kous niet mee af: gelukkig niet. Wij leven nl. in eeu rechtsstaat waarin de verdachte recht (en ik zeg het nog maals: recht) op verdediging heeft. Hij kan dat zelf doen; hij kan zich bij laten staan door juristen. En deze juristen mogen alles aanvoeren wat zij in het belang van de verdachte achten. Alle verzachtende omstandig heden, die zij kunnen vinden. En wat die verzachtende omstan digheden kunnen zijn? Weet de heer V. wat er in het ieven van de ver dachte is gebeurd? Weet de heer V. wat de oorzaken waren die tot de misdaad hebben geleid? Misschien :s briefschrijver opgegroeid in een ge lukkig en zonnig milieu, wellicht heeft hij in zijn leven nauwelijks enige problemen van betekenis gehad. Dan mag hij blij zijn; naast en met u leven duizenden en duizenden wier levenspad vol bochten was en langs afgronden voerde. Mensen die strui kelden en vielen. Oordeel niet te hard, waarde vriend. Ook niet over de winkeldief, die misschien inderdaad bittere ar moede kende. Pieter heeft honderden malen op de verslaggeversbank aan de Noordsingel gezeten. Neem van mij aan. da; het diep menselijk leed kan zijn, dat ge daar ziet. Open brief Als ter redactie het orgaan van het Rotterdamse GEB, Energie, ver schijnt. grijpt Pieter er graag naar. 'k Vind het een aardig geredigeerd blad. Bladerend in dat Energie werd mijn aandacht getrokken door een kopje „Veiligheid". Ik las. dat aan de vrouwen van de GEB'crs. werkzaam in fabrieken en werkplaatsen, vorige maand een open brief werd gestuurd. Pieter heeft die brief gelezen: ik meen, dat het een belangrijke is. De waarnemend veiligheidsadviseur J. Lührs, ing., doet een beroep op de vrouwen van de GEB'ers om ervoor te zorgen, dat hun mannen veiliger wer ken: ..Vertelt hij u bijv., dat het GEB speciale veiligheidshelmen en -schoe nen en veiliglreidsbrillen en nog vele andere beschermingsmiddelen ter be schikking stelt van hen. die daaraan bij hun werk behoefte hebben? Ver telt hij u biiv.. dat hij zich van al die „veiligheidsflauwekul" niets aantrekt? En als hij dat vertelt, gaat u dan bij de pakken neerzitten en gaat u rus tig wachten tot hij misschien van daag of morgen gewond of gekneusd thuiskomt, om van erger nog maai niet te spreken? Of doet u iets?" 't Advies luidt; ..Praat u eens met hem over zijn werft. Vraagt u eens of hij zijn helm of zijn bril of welk an der beschuttuigsmiddel ook. regelma tig gebruikt. Want. mevrouw, uw ge-, zinsgeluk kan er misschien van af hangen. Misschien zult u verbaasd zijn over de eigenwijsheid van uw man En. mevrouw, laat u niet om de tuin leiden" Pieter heeft eens met een veilig heidsinspecteur over bedrijfsongeval len gesproken. Hij vertelde me. dat een zeer groot aantal van die onge vallen veroorzaakt wordt door onvei lig werken. Door eigen domheid, non chalance. Hii vertelde me ook. dat de gevolgen vaak veel minder ernstig zouden zijn geweest ais de man maar de beschermingsmiddelen had ge bruikt. Dit was een open brief aan de vrouwen van de GEB'ers. 't Is eigen lijk ook een open brief aan de vrou wen van alle mannen die in fabriek of werkplaats hun dagelijks brood verdienen. Aanbod Ook ditmaal bebben wij In dank de volgende aanbiedingen opgeschreven: 2 tweepersoonsbedden en 'n tweepersoons ledikant van O. uit <le Boreelst.raat. een kinderledlkant vun De W. uit de Ploeg- straat, twee fauteuils van Van G. uit de Krulningenstraat. stoelen en een fau teuil van B. van dc Albatroalaan en nog een fauteuil van De R uit de Ploeg- svraatVerder bebben wij een fiets ge noteerd van B. van het Broersvest te Schiedam, nog eeu flets van een onbe kende. een doosje met zakdoeken voor Claslcn van N.N. en speelgoed van Joke cu Steven S. van de Vredenoordkade. .Uien onze denk. Vondst BU de fam. Van Ei!meren, Gaesbcek- strwat 12Sa, berust een kinderfiets, die in deze straat is gevonden. Douwe Mculendljks. Gordelweg 45c, heeft op 23 mei in de Diergaarde Blljdorp een wollen trui gevonden. BIJ de zijportier van HW berust een regenjas, die op do Vismarkt, is ge vonden. De heer Groenendijk. Brielselaan 334. beeft een pakje werk manski e- d I n g opgeraapt, dat van een brommer was Bevallen; Inhoud: een trui, een over hemd, schoenen, broeken, enz. Verlies MevT. P. van de Handel, Van de Werrf- atraat 49, heelt zondag tussen huis en de Oostzeedljk haar double horloge met dito rekbandje verloren. PIETER SPREEUW (Van een onzer verslaggevers! De Arnhemse officier van Justitie heeft gisteren de onmuzikale loco- burgemeester A. van Tuyl (s.g.p.) van Kerkwijk gedesavoueerd.' De heer Van Tuyl wekte opzien en tegenstand bij zijn gemeentenaren, toen hij verbood om op koninginnedag muziek ten ge hore te brengen bij de kinderoptocht te Gameren. Do plaatselijke Oranjevereniging stoorde zich niet aan deze 'principiële' beslissing, en liet tijdens de optocht de fanfare 'Prinses Juliana' gezeten op een vrachtauto -- lustig er op los blazen. Tot ergernis van de loco-bur gemeester, die de rijkspolitie proces verbaal liet opmaken. De Arnhemse officier van Justitie heeft gisteren beslist dat het bewuste artikel van de plaatselijke politiever ordening op dit geval niet van toe passing was. De fanfare gaat vrijuit. Er zal nu we! een voorste) tot wij ziging van de politieverordening vol gen, zo neemt men aan in Gameren. In deze ruuriel: vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dis worden geciteerd. De vrachtauto, van een bestel dienst uit Rhoon, kwam uit de Grote Visserijstraat. De bestuurder zag de tram en trapte op het rempedaal, maar de hydraulische reminstalla- tie weigerde. Daarop gooide de chauffeur het stuur naar links, maar hij kon de tram niet meer ontwij ken. Een boven cabine en motorkap aangebrachte ijzeren laadbak van de vrachtauto sloeg door de ruiten van het achtergedeelte van de tram, die nog enige meters doorreed voor hij tot stilstand kwam. De 46-jarige mevrouw H. de Jong- Poelman uit de Zwaanshals was zo zwaar gewond, dat zii op weg naar het ziekenhuis overleed. Haar vijfjarig dochtertje Clazina Uep een schedelbasisfractuur op en. werd naar het tVesterziekenhuis ge bracht. Vanmorgen was liaar toe stand zeer ernstig. Drie andere trampassagiers wer den licht gewond. De drie lichtgewonden zijn de 54- jarige R. Richter uit de Schelfstraat (vermoedelijk een hersenschudding), de' 32-jarige typograaf J. H. Jappe van het Molenpad (snijwonden aan het hoofd) en de 61-jarige mevrouw L. Oosterloo-Betke van de Van Len - nepstraat (snijwonden aan knieën en gelaat). De politie van het bureau Mar- coniplein verzoekt eventuele getui gen van het ongeluk zich te melden (tel. 35970). 'Zoals dc gestadige druppet de steen uitholt, zo moet de gestadige demagogische socialistische propa ganda de massa murw maken, zodat deze het zo langzamerhand wel gelooft. Dien kan dc gemiddelde Vrije-Volk lezer midden in de nacht wakker maken en als u hem dan vraagt: wat I is de VVD? dan zal hij u onmiddci- lijk antwoorden: 'concervatief. Zo is 1 het dan ook nu met betrekking tot het nieuwe kabinet.' De Vrije Amsterdammer v:«n 30 mei 1.959. (Van onze parlementsredacteur) Het handhaven van een grote mate van werkgelegenheid en een gerechtvaardigde verdeling van het nationale inkomen zijn steeds de vraagstukken geweest die mij in het bijzonder hebben gegrepen. Op beide punten is na de oorlog al heel veel gedaan en daar moeten wij uitermate dankbaar voor zijn. Misschien, zo voegde hij daaraan toe, is bij die politiek het individu wel eens wat uit het oog verloren. Ik hoop daar dan in de toekomst meer aandacht aan te kunnen beste den. f V - - - \£\- j MOSKOU (ANP) Op het 52e con gres van de Federation Aeronautique Internationale zün dc Nederlanders de heer II. L. Hilling, directeur van Shell Nederland, en ir. H. C. van Mecrten, directeur van de N.V. Ko ninklijke Nederlandse Vliegtuigenfa- briek Fokker te Amsterdam, onder schelden met het Paui Tissandier- diploma. Dit wordt toegekend aan degenen, die zich in algemene zin verdienste lijk voor de luchtvaart hebben ge maakt. De heer Hilling, die op 46-ja- rige leeftijd met tien uren training het brevet A motorvliegen (sportvlie- gen) heeft behaald, is een enthou siaste propagandist voor de lucht vaart. Ir. Van Meerten is de con structeur van de F 27 Friendship. De hoogste onderscheiding, die de FAI kent, de gouden medaille, werd toegekend aau Andrey Nikolaevich Tupolev, lid van de Russische acade mie van wetenschappen, ontwerper van vliegtuigen. Tupolev heeft meer dan 120 verschillende modellen en types vliegtuigen ontworpen en zijn laatste constructies, de TU-104 (het tweemotorig straalverkeersvliegtuig, dat tegenwoordig tweemaal in de week op Schiphol komt) en de TU- 114 (schroefturbinevliegtuig) verwier ven grote bekendheid. WASHINGTON' - GENÊVE (Reuter). Als een koude douche voor de conferentie in Genève kwam gisteren een verklaring in Washing ton van president Eisenhower, dat er op deze conferentie „geen vooruitgang te bespeuren is die het houden van een topconferentie zou rechtvaardigen". Advertentie I.M. Tijdens werkzaamheden aan dc bovengrondse leiding van het elek trisch net te Hantum is woensdag morgen de 32-jarige M. v. d. Laan uit Dokki'.m met de stroom in aan raking gekomen en onmiddellijk ge dood. De man laat een vrouw en 1 Kindje achter. In de fabriek van de Nederlandse Industrie van Dierlijke Produkten aan de Keileweg te Rotterdam is woensdagmiddag de 32-jarige A. Star- r en burg uit de Riouwlaan te Viaar- dingen om het leven gekomen. Hij was met een hoogfrequent las apparaat bezig plastic te lassen, toen het apparaat het opeens begaf. Hij maakte een piaat ios en stak zijn hand in het inwendige van het toe stel. De man raakte daarop een draad, waarop 1500 volt stond. Hij was vrijwel op slag dood. In Tel-Aviv is een museum voor de grootste verzameling antiek glas werk uit het Middellandse-Zeegebied in het Midden-Oosten geopend. De verzameling is afkomstig van dr. Walter Moses. Dit zei de nieuwe minister van Economische Zaken, de heer De Pous, woensdag in een vlot „vijfmi nuten speechje" voor de algemene vergadering van de CHU in Hilver sum. Advertentie I.M. t** in de 'r Uitgezochte sop-simsasoppeb, gekweekt voor een maximum oon heerlijksmakend, zuiver geurend, J 1 gezond sinaasappelsap. J zongerijpt op de wereldberoemde J plontoges in SAO De tramwagen van lijn 10, woensdagavond op de Schiedamse- weg werd aangereden door een vrachtauto. Eeu vrouw kwam by dit ongeluk om het leven; haar dochtertje werd zeer zwaar gewond. Aan drie leden van de West- duitse bondsdag, op bezoek in Israël, zijn namens vijftigduizend thans in Israël wonende Roemenen verzoek schriften ter hand gesteld om schade vergoeding voor vervolging door de nazi's in Roemenië. JU drinkt ze, U geniet ze, ze geven J JU gezondheid, 'n GLAS VOL SAP* JVOOR WEINIG GELD. J (Van een onzer verslaggevers) De rechtbank in Haarlem heeft de voorlopige voortzetting van de ge vangenhouding gelast van de 41-ja- rige acteur Jan R„ die vorige week dinsdag in Aalsmeer na een dodelijke aanrijding werd aangehouden. De acteur, die volgens het voorlopig onderzoek van de politie onder in vloed van sterkedrank verkeerde was reeds in voorlopig arrest gesteld. Na zijn. voorgeleiding voor de officier van Justitie werd de gevangenhou ding in het Huis van Bewaring be volen. De vergadering heeft zich uitvoerig beziggehouden met de wenselijkheid nauw samen te werken met de anti revolutionairen. In de loop van dit jaar zal er over dit vraagstuk een rapport verschijnen van een com missie onder leiding van de secreta ris van de unie, mr. J. W. van Gel der. De reacties in de vergadering wek ten de indruk dat er in de CHU net zoveel voorstanders zijn van een der gelijke samenwerking als tegenstan ders. Als wij geen protestants-christelijk blok, vormen," zei een van de voor standers, „houden wij op de duur al leen nog maar een handjevol Tila- nus-vrienden en freule-vriendinnen over." Mr. Van Gelder meende evenwel dat er vooral niets geforceerd mag worden. Er wordt onderzocht of er een CH- dagblad kan komen dan wel een CH-editie van een bestaand dagblad. „Wij hopen dat het lukt," zei voor zitter Beernink. Over de mogelijk heid van bundeling van de CHU- week- en -maandbladen zal een pers commissie binnenkort rapport uit- brengen. Advertentie l Hl. Bent U enige dogen voor die tijd reeds onrustig, neem don Mijn- Hordt's Zenuwtabletten, dan on dervindt U reeds van te voren Hoe rustig, beheerst en heider- denkend U er doorwordt en biijft. (Van een onzer verslaggevers) Mr. II. IV. van Doorn, voorzitter van de KVP, is van mening-, dat na het Liberalisme en het socialisme, die elk een halve eeuw lang hun stempel bebben gedrukt op de Europese politiek, thans de beurt is aan wat hij noemt de christen-democratie. De heer Van Doorn vertelde dit tijdens een redevoering voor een KVP-afdeling in paviljoen Plaswijek te Hillegersberg. Hij ging uit voerig in op de jongste politieke ontwikkelingen in ons land. Ook weet Elsenhower niet of de Russen nog evenzeer op een top conferentie gesteld zijn als enkele maanden geleden. De President voegde hieraan toe dat bepaalde verklaringen van pre mier Chroesjtsjow zeker niet heb ben bijgedragen tot vermindering van de spanningen en tot verbete ring van de atmosfeer in Genève. Bevriezing in Berlijn In Genève heerste gisteren juist weer enig optimisme, vooral bii de Franse delegatie. Aanleiding hiertoe was de mede deling, dat het Westen heeft aan geboden de sterkte van de westelijke troepen in West-Berlijn-op het hui dige peil, dat wil zeggen ongeveer tienduizend man, „te bevriezen" zo werd uit betrouwbare bron verno men. Het Westen hoopt hiermee de im passe in het gesprek met Gromyko te doorbreken. Van Franse zijde werd hierover opgemerkt, dat de ministers op het ogenblik vorderingen schijnen te ma ken in de richting van een oplos sing die in feite zou neerkomen op handhaving van de bestaande toe stand in Berlijn. De opmerkingen van president Eisenhower waren gisteren niet uit sluitend somber. Zo zei de President, dat hij zich reeds eerder bereid heeft verklaard tot een ruime opvatting van het be grip „bevredigende vooruitgang" Het zou onrealistisch zijn te veel van Genève te verwachten. Maar toch mag men minstens verwachten,' dat de ministers de meningsverschillen kunnen verkleinen, aldus Eisenho wer. De ministers komen vandaag weer twee maal informeel bijeen. De oorzaak van de laatste kabi netscrisis lag z.i. in „het naar rechts gaan van een belangrijk deel van de PvdA", „Burger heeft uit vrees voor de radicalen in zijn partij zelf de PvdA in de oppositie gesleept", aldus de heer Van Doorn. Volgens de heer Van Doorn heeft mr. Burger tijdens de (in)formatie- periode tot driemaal toe nagelaten Het partijbestuur van de Partij van verstand omtrent plaats en taak van Het partijbestuur acht het daarom de Arbeid heeft zich in zijn jongste de Partij te voorkomen. noodzakelijk er op te wijzen dat het vergadering, bezig gehouden met de Het partijbestuur stelt uitdrukke- in strijd is met een gezond' functio- vraag of. en zo ja, wat het partij- lijk voorop, dat in een democratische neren van de Partij en met de dui- bestuur in het belang van de Partij partij steeds ruimte behoort te zün delijkheid van de plaats van de te doen had naar aanleiding van het voor afwijkende opvattingen en dat Partij in ons politieke leven indien optreden van het Sociaal Democra- als bijdrage tot een democratische een georganiseerde groep binnen de tisch Centrum. besluitvorming een vrije en open ge- Partij stelselmatig eigen politiek fce- Hierpver is thans een verklaring clachtenwissehng een onmisbare ver- drijft, met voorbijgaan van de regeis van het partijbestuur verschenen. is. t?t waarborging van een democra- ondertekend door de waarnemend Het partijbestuur heeft daarom tiscbe besluitvorming door het partij- oorzitter H. Vos. de algemeen secre- nimmer de behoefte gehad de gren- congres gesteld, aris J: J. A. Burger en de secretaris- ion nauw te trekken, omdat het taris J. J. A. Burger en de secretari penningmeester Meester. Het partijbestuur meent daarom te Advertentie I.M. steeds heeft kunnen rekenen op de •'«wjuesiuur meent a invalifceifc van h&Q.u Tp'Ipty ts^finovfir fpocfcsn uitspreken, ci&tj n&sr zijn ooi**" Het partijbestuur, aldus de verkla- de Partij als "eheel het °Ptreden van het SDC ring, h- ft steeds geweigerd liet ver- 0n grond echter van talriike feiten scha^e doet aan de politieke positie zoek v- u het SDC om als werkge- js he{ partijbestuur .tot.de conclusie Van meenschapje worden erkend,Jn te gekomen, dat het SDC functioneert IvdA ^ider! doorhttSDC* woken overschreden en daarmee ook de loyaliteit, die het vrijwillig aan- wihigftn, omdat overeenkomstig het ajs groep, die zich ten doel steït beginselprogram van de Partij de de poiitfelte koers van de partij op ?jeor,^^ede" werkgemeenschappen instellingen zijn essentiële punten te veranderen, dat PS'teih di met op een politieke, doch op een het SDC standpunten propageert, die p an de art J levensbeschouwelijke grondslag. ingaan tegen besluiten, die. de Partij meebrengt. ïn de situatie, die het laatste jaar op haar congressen heeft genomen geleidelijk is ontstaan, meent het en dat het zulks doet ais een per- partybestuur thans verder te moeten manente groep, die politieke me- gaan, mede om in de komende be- ningsvorming bedrijft op de wijze langrijke politieke periode ieder mis- van Party in de Partij. constructieve antwoorden te geven op vragen van de heer Beel. In de eerste fase van de informa- tieperiode had de heer Burger op een vraag naar zijn gedachten over de belangrijkste punten voor een toe komstig regeringsbeleid slechts ver wezen naar het verkiezingsprogram ma van de PvdA, in de tweede fase had de heer Burger nagelaten iets constructiefs te zeggen op een vraag naar zyn gedachten over de contro versiële punten en in de derde fase had de heer Burger geen antwoord gegeven toen hem de gelegenheid was gegeven zyn bereidheid te tonen, dat er met hem zaken te doen waren. De heer Van Doorn achtte de hui dige ministers in staat tot teamwork en een vooruitstrevend beleid. „Van De Quay. Klompé en Cals, ook van zyisfcra en De Pous en zelfs van de liberalen Korthals en Toxopeus mag men verwachten, dat zij een vooruitstrevend beleid zullen voeren, omdat ze te wijs zijn om niet de sociale en politieke noodzaak te zien van een beleid, dat door ons hele volk als vooruit strevend. wordt beschouwd", aldus de KVP-voorzitter. Hij zei voorts, dat het huidige ka binet het besliste voornemen heeft om de ruimte in de economie ten goede te laten komen aan de loon- trekkenden en dat het kabinet een gedifferentieerde loonsverhoging aan een huurverhoging wil laten vooraf gaan. Mr. Van Doorn verwachtte, dat indien liet huidige kabinet zijn „goe de -plannen" in „goede daden" omzet het buiten de regering blijven van de PvdA een „historische blunder" van de socialisten zal blijken te zijn. Het kabinet zal echter de steun van de (KVP-)kiezers nodig hebben, want als het niet slaagt, dan zal het „een historische blunder van ons" zijn, al dus de KVP-voorzitter. De westerse mogendheden zijn verontrust over de YVestduitee plan nen om de aanstaande verkiezing van de president in West-Beriijn |e houden. Zij hebben dit aan Wesi- Duitsland meegedeeld en verzocht de verkiezing te houden in de Westduitse hoofdstad, Bonn, zo wordt uit betrouwbare bron verno men. Het bezwaar tegen de Duitse plan- i nen zou zijn dat dë westelijke Grote Drie het in Genève zo hebben voor gesteld dat Berlijn een van de West duitse bondsrepubliek gescheiden eenheid is met een geheel eigen sta tus. Voorlopig is het' plan dat de presidentsverkiezing..op X juli wordt gehouden. (Van onze parlementsredactie) 'Ut heb vorig jaar november om persoonlijke redenen reeds mijn lid maatschap van de Koninklijke Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst opgezegd.' Dit heeft prof. dr. P. Muntendam, directeur-generaal van de volksgezondheid ons desge vraagd verklaard. Volgens bepaalde dagbladen zou prof. Muntendam hebben bedankt uit protest tegen een adres, dat de maatschappij aan prof. De Quay heeft gezonden. In dit adres werd erop aangedrongen om de afdeling volksgezondheid van hel ministerie; van Sociale Zaken over te hevelen naar het departement van "Maat schappelijk Werk. Reeds geruime tijd daarvóór had prof. Muntendam echter bedankt ais lid. Dit bedanken houdt dus geen1 verband met de opvattingen van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunst over de plaats van de afdeling volks gezondheid. Een'ochtendblad had beweerd, dat prof. Muntendam het de mij voor geneeskunst kwalijk heeft genomen, dat zij geen vertegenwoordigers wilde aanwijzen voor een regeringscommis sie. Daarom zou hij volgens dit blad ais lid van de mij hebben bedankt. 'Ook dit is onjuist.' zo verklaarde prof. Muntendam ons. Dc Westduitse regering heeft geweigerd zich garant te stellen by een overeenkomst tussen de West duitse scheepswerf Blohm en Voss en de Sowjet-Unie, die voorziet in de bouw van zes passagiersschepen met eexi totale waarde van 270 miljoen mark. (Van een onzer verslaggevers) Benjamin Harkarvy. balletmeester van het Nederlands Ballet, die even- we! komend seizoen artistiek leider wordt van het Nederlands Dansthea ter, heeft een kort geding aanhangie gemaakt tegen de directie van het Nederlands Ballet. Hij acht zich benadeeld door ver klaringen .die over hem zouden zijn afgelegd, en waarin onder meer zou zijn gesteld, dat hjj de tUd en de stu dio van het Nederlands Ballet, als mede de tüd van een aantal danse ressen en dansers van dit ballet zou hebben gebruikt voor het instuderen van het repertoire van zyn eigen, nieuw te vormen groep. Ook zou hem ten onrechte zijn verweten, dat hij het repertoire van het Nederlands Ballet zou hebben verwaarloosd en ten dele zou hebben laten verlopen. Dit kort geding zal op 9 juni voor de president van de Haagse recht bank worden gevoerd. Het partijbestuur acht dit uiter aard onaanvaardbaar. Het zal niet nalaten ook aan het komende partij congres voorstellen ter zake te doen. Aldus de verklaring. Advertentie I.M. regelt de transpiratie roor r/#« vri*uw <ux« draai stick f 3.2* Handi«* HMtick f |.*5 voorkomt dc geur beschermt Uw garderobe.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2