daveren nozems Absolute nuchterheid eis voor het verkeer de saus voor Uw slaatjes Troep nozems tuigt invalide auteur af NIEUW Muts af voor XJ, Mevrouw Verveling ontlaadt zich soms in baldadigheid Sparen voor aandelen in eigen bedrijf Regens maakten ons land stofvrij Twee jaar voor wiirgpoging Rebellen in Nicaragua geliquideerd Verdacht van verduistering Het Vrije Volk Ben Essing wil belasting terug Redder Kuiper overleden Voortaan kunt U gast en gezin verrassen met slaatjes zoals ccn chef-kok ze maakt: apart, gedistingeerd, verfijnd! Dat doet Delfina voor U. de superieure saus die Calvé voor Uw fijnste gerechten ontwierp. Tomaten- en huzarensla, koudvlees- of visgerecht... ze krijgen op slag hun „fijné keuken" smaak. Geen wonder: echte Delftsche Slaolie, volop eidooier en een nieuwe, milde kruidenmelange maken Delfina tot de zachtste, „romigste" saus die er is! voor goede smaak' HET VRIJE VOLK DINSDAG 9 JUNI 1959 PAGIh (Van een onzer verslaggevers Het lijkt wel of ze steeds staan te wachten op weer een 'gebeurtenis' die de verveling even kan doorbreken. Elke af leiding is welkom- De politie patrouilleert. Om het kwartier passeren een paar agenten. Dan worden de brom mers aangetrapt: ze spuiten met veel lawaaiweg naaneen andere cafetaria. Scholier noemt zich on der wijsinspecteur Geen vraag: „Men kan heel wat argumenten aanvoeren om het nut van alcohol verkoop schijnbaar te motiveren," stelde ir. P. Brouwer, directeur van het Utrechts gemeente-vervoerbedrijf, in een lezing, die namens hem werd voorgelezen. Voor velen gaat de con sequentie, bedrijfskantines in het vervoerwezen (speciaai de pleister plaatsen langs de autowegen) alco holvrij te exploit; .-en, te ver. Het merkwaardige is echter, dat de SOV (Snclverkeers Onthouders Vereni ging) in de door haar beheerde kan tines heeft ervaren, dat onder een behoorlijk lopende klandizie nimmer vraag is naar alcoholhoudende dran ken." veruit cle grootste krant van Nederland Hoofdambtenaar verdacht van verduistering mm ÖftWCU*; Zo (raat dat in Enschede en Eygels- Jioven, in Venlo en Vaals. De Duit se nozems daveren door elke grens gemeente, die bereikbaar is per 'moped.' Hur. snelbrommers zijn opgetuigd gis kerstbomen. De windschermen vertonen allerlei pin-ups. Elke stang is voorzien van plakplaatjes. Ook wordt gebruik gemaakt van schuim- plastic figuren: ik heb er zelfs een gezien met op het stuur zo'n 'boeket' namaak-tulpen. De zadels moeten lang zijn en afgezet met nikkelen noppen, net als de spijkerbroeken en leren windjacks. De favoriete kleuren: rood. geel, zwart-. Elke avond komen ze zo de grens over. En niemand kan ze tegen houden als de spullen in orde zijn. Onze douaniers letten daar scherp op. 'Vroeger konden toe er nog wel eens eet stuk of wat terugsturen omdat hun 'moped' geen bel had maar ze tveten nu allemaal, dat onze dienst daarop let.' De wegen in ons land zijn prima. De Duitse nozems (Halbstarken) kunnen zich er op uitleven.- Ze lig gen in racehouding voorover op hun snelbrommers en scheren met een vaart van vaak zestig kilometer per uur langs de fietsers op weg naar staat af en toe een explosie dan. ontlaadt zich de verveling in balda digheid. Zo hebben de nozems wel' eens een café geplunderd. Of ze gaan vechten. In Kerkrade was verleden week: kermis. Twee politieagenten grepen in bij een'twist. Het werd meteen een veldslag. Eén van die agenten ligt nu nog met een hersenschud ding in het ziekenhuis. 'In Duitsland Is dat ondenkbaar,' zeggen de grensbewoners. .'Daar sturen ze een hele overval wagen er op af. De politie bij ons treedt niet streng genoeg op. De Halbstarken weten dat daarom komen ze hier. Thuis hoeven ze niet dat uit te halen of ze gaan de cel de verzamelplaats: meestal de markt, soms ook een bepaalde straat met veel 'tenten'. In Enschede is dat de Stadsgraven- straat: een nauwe slurf tussen oud? buizen. De politie heeft er al eenrichtingsverkeer ingesteld: het helpt niet veel zo stuiven er van beide kanten door ais er geen agent in de buurt Is. Zaterdagavond was het daar zo druk als op de Amsterdamse Nieu- wendijk. Er werd gehangen in de vensterbanken. Of voor de deur van een cafetaria. Af en toe gaan ze naar binnen en drinken wat. Er gebeurt niets. Maar toch ont- in en hun 'moped' wordt afgepakt.'' Onze politie stelt daar tegenover:- als wij een. rel ontketenen, dan krij gen we de week. daarop een com plete invasie; het is verstandiger ons- te beperken tot verscherpt toezicht'. De instanties zien de nozems nieti als 'een probleem' - ze spreken van 'een hinderlijk verschijnsel'. Er valt niets aan te doen. 'De Duitsers moeten een oplossing zoeken door betere vrijetijdsbesteding mogelijk te maken. Deze jeugd geboren in dei. oorlog, opgegroeid in ontwrichte ge- zinnen moet gestuurd worden.' Overigens geldt dar misschien even goed voor onze eigen nozems. Dit is de Stadgravenstraat in EnschedeElke zaterdag avond is het daar druk als op de Nicuwendijk in Amsterdam. Duitse nozems hangen er op de vensterbanken of zitten in een van de cafetaria's. Af en toe springen ze op hun snel brommers en gieren als ner veuze wespen door de stad. (Van onze weerkundige medewerker) Pluvins heeft eindelijk weer eens van zich doen spreken, maar erg in drukwekkend is zijn eerste optreden sedert 4 mei niet geweest. Het noor- -l-n -"an on- 'r,h~»ft nog het meest geprofiteerd. In het zuid oosten van Friesland bevatten de regenmeters vanmorgen ongeveer 7 mm. Doordat de neerslag omstreeks middernacht in het noorden een meer buiig karakter kreeg, ontvingen de tuinen en weilanden hier iets meer dan elders. In de rest van ons land bleef het in hoofdzaak bij één tot vier mm. De neerslag was op de meeste plaatsen dus net- voldoende om ons io.il- het, nare stof af te helpen, dat gisteren door een harde tot storm achtige wind hoog opdwarrelde. Het front van een diepe depressie ten zuiden van IJsland veroorzaakte aan de kust grote windsnelheden: op de lichtschepen Texel en Ter- schellingerbonk werd 's avonds om 6 uur een gemiddelde snelheid van 37 knopen gemeten, dat is storm achtige wind. We bevinden ons nu in een polaire lucht, waarin, door -de zonnewarmte, een paar buien tot ontwikkeling kun nen 'j-'-Tten. De kans hierop is in het binnenland groter dan aan 't strand, waar de zon het grotendeels voor het zeggen houdt. Ook morgen. De temperatuur is niet ai te schit terend: hoger dan 15 a 17 graden kan het kwik niet komen. Tropische warmten werden gister middag alleen nog in Polen en Italië gemeten (30 graden) (Van een onzer verslaggevers De Haarlemse politierechter ver oordeelde gisteren de 18-jarige ulo leerling J. van G. uit- Amsterdam tot honderd gulden boete wegens een oplichtingspoging. Begin mei had de scholier zich tegenover een drukker van eindexa- ■menopgave.n telefonisch uitgegeven als inspecteur van het onderwijs, en op deze wijze getracht de opgaven in handen te krijgen. Bij een twee de telefoontje gaf een meisje zich uit voor secretaresse van de 'inspec teur'. De drukker Treeg toen argwaan en belde de loïitie, dit, de scholier vond doordat hij een adres in Am sterdam-Zuid. had opgegeven. De officier van Justitie wind dat de jongen wel buitengewoon zacht moedig behandeld is. hij mag na melijk toch nog examen doen. Indoia Jf.V. in Den Haag heeft voor het personeel waarschijnlijk als eerste onderneming in ons land de mogelijkheid geopend deel te nemen aan s?en bedrijfsspaarrc-»ling voor h~' -rr. werven van aandelen in de eigen onderneming. De voorwaarden zijn aantrekkelijk. Het benodigde bedrag kan bijeenge- spaard worden in een periode van minimaal negen maanden en maxi maal drie jaar. De koers waartegen de aandelen kunnen worden verwor ven wordt bepaald door bij de 'no minale waarde' (100 percent) de helft van het verschil tussen 100 percent en de beurskoers op het mo ment. dat men begint te sparen, op te tellen. Is de koers 250 percent, dan be taalt men dus voor het aandeel 175 percent. Daalt gedurende de spaar- tijd de beurskoers, dan wordt aan het eind van de spaartermijn het nade lige verschil in contanten uitbetaald. Als de waarde van een aandeel In doia aan het eind van de spaarter mijn dus tot 225 percent mocht zijn gedaald, dan krijgt de spaarder voor een aandeel van 100 nominaal ook nog 25 'koersverlies' vergoed. Deze regeling geldt voor meerder jarige spaarders. Ook voor minderjarige spaarders is een spaarregeling ingevoerd, waar bij de onderneming jaarlijks het be snaarde bedrag met viermaandelijkse spaar termijnen vermeerdert tot een maximum van 24 per jaar. Het dooi de minderjarigen bespaarde bedrag wordt bij het bereiken van de 21- jarige leeftijd uitgekeerd of desge wenst overgebracht naar de spaarre geling voor aandelen voor volwas senen. (Van een onzer verslaggevers) De 38-jarige Amsterdamse bouw vakker B. N. is door de hoofdstede lijke rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring. Half juni van het vorig jaar heeft hij in een tenthuisje op het Franse kamp te Bussum geprobeerd zijn vrouw te wurgen. De officier van Justitie had wegens poging tot doodslag vier jaar geëist. Een recent psychiatrisch rapport achtte de bouwvakker sterk vermin derd toerekenbaar, dit in tegenstel ling met een eerder uitgebracht psy chiatrisch rapport. (Van een onzer verslaggevers) „Met de toeneming van het verkeer is tegelijk het alcoholgebruik gestegen. Ik ben ervan overtuigd, dat indien wij erin zouden slagen, de factor alcohol uit te schakelen, het aantal verkeersongevallen aanzienlijk zou afnemen. Dit is een internationaal probleem, dat de landen kunn^i helpen oplossen door eikaars ervaringen uit te wis selen." Met deze woorden opende drs. A. Korthals; minister van Verkeer en Waterstaat, vanmorgen het interna tionale congres in Utrecht van de IEAV (de internationale federatie van spoorweg-drankbestrvjdersvereni- gingen). „Waarom kan men voor degenen, die aan het verkeer deelnemen geen matigheid propageren, maar moet men absolute nuchterheid eisen," vroeg dr. F. A. Nelemans, leider van het klinisch geneesmiddelenonder zoek. TNO, zich af. De onderzoekin gen hebben toch wel duidelijk ge maakt, dat ook kleine hoeveelheden alcohol in het bloed het vermogen om juist te reageren verminderen." meende dr. Nelemans. „Deze vermindering begint reeds na het gebruik van een glas. In onze beschaving is sociaal (dus niet overmatig) drinken echter prijzens waardig. Men gaat voor flink door als men goed kan drinken. In onze samenleving is het dus onmogelijk de alcohol binnen korte tijd volledig uit te bannen. De houding van de leidinggevende figuren en de strenge straffen, die rechter en wetgever opleggen, werken blijkens de ervaring echter ais een goede voorbehoeding," besloot dr. Nelemans. De Rijkswaterstaat heeft de stichting SOV-kantines dan ook uitgenodigd over enige tijd de ex ploitatie ter hand te nemen van een nieuwe pleisterplaats nabij Drachten aan de autoweg E 43. die de verbinding AmsterdamAfsluit dijkGroningenNoordwest-Dui Is land zal vormen. Morgen vergaderen de afgevaar digden van de IEAV in Zeist. De in ternationale federatie zal dan een nieuwe president kiezen. De heer J. Riemensbergen uit Bern (Zwitser land) moet wegens gezondheidsrede nen aftreden. MANAGUA (AFP) Generaal Anastasio Somoza, bevelhebber van de nationale garde van Nicaragua, heeft maandag in Managua bekend gemaakt dat de rebellen „militair geliquideerd" zijn. De generaal, een broer van pre sident Somoza. deelde op een pers conferentie mede, dat de rebellen zijn verslagen bij een zwaar gevecht dat maandagmiddag te Cerro de ia Laguna, circa 180 km ten noordoos ten van Managua, is geleverd. Twee uur nadat de slag begon staakten de opstandelingen het vuren, zo zei hij. Generaal Somoza wilde niet zeg gen hoeveel doden en gewonden er waren gevallen. De eerste secretaris van de ambas sade van Nicaragua te Washington, Lazo, is maandag als zodanig afge treden. Hij heeft zich bij de tegen standers van president Somoza aan gesloten. (Van onze correspondent) Verdacht van verduistering van ƒ450 ten nadele van de NV Koning's Slagerijen in Rijsoord heeft de Rid- derkerkse politie de negentienjarige slagersknecht G. S. uit Rotterdam aangehouden. Hij zal voor de officier van Justitie worden geleid. Advertentie (Van een onzer verslaggevers) Donderdagavond komt de raad van Blokker bijeen om te beslissen over de vermakelijkheidsbelasting, die het Blokkerfestival heeft opgeleverd. B. en W. adviseren het totale be drag van ƒ3500 aan de organisator Ben Essing terug te betalen. Zonder dit geld zit hij met een nadelig sal do van ongeveer ƒ6000. De feesten zijn opgezet zonder met vermakelijkheidsbelasting te rekenen. Het raadslid Dekker was het daar mee niet eens eri schreef hierover iaan Gedeputeerde Staten. Dit college (Verlangde, dat alsnog- vermakelijk- iheidsbelasting zou.worden, geheven, I De mogelijkheidtot teruggave is er, want de verordening bevat een 'artikel, dat de raad kan hanteren om 'ontheffing van betaling te verlenen. Er wordt donderdagavond op een grote belangstelling gerekend. De kleine raadzaal, die geen publieke tri bune heeft, wordt voor deze gelegen heid uitgebreid. (Van een onzer verslaggevers) De Leeuwarder gemeentepolitie: heeft in samenwerking met de Rijks politie vrijdag aangehouden de. heer B, J, de V„ hoofd van de afdeling Sociale Zaken in de gemeente Leeu- warderadeel. Hij wordt ervan verdacht geduren de de laatste 31 A 4 jaar in dienst verband 4500 verduisterd te hebben. De heer De V. werd kort geleden gehuldigd bij zijn zilveren ambtsjubi leum. Een controle door ambtenaren van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bracht de- verduistering aan het licht. (Van onze kunstredactie) De schrijver A b Visser is zon dagavond in een bijwagen van lijn 10 in Amsterdam ,ng»nrmr bezet 'door een twaalftal nozems. De heer Visser, die door een ziekte ernstig invalide is. werd, door een der knapen opzet telijk tegen een. ruit geduwd. Toen hij hierover een opmerking maakte, keerde de hele troep zich tegen hem en ontstond er een hand-1 gemeen. De schrijver werd geslagen en geschopt en slechts door zijn aan vallers van zich af te trappen kon hij zich overeind houden. Bij het Frederiksplein sprongen de meesten van de wagen en ver dwenen in het donker. De schrijver, die bijna bewusteloos was, heeft slechts door vriendenhulp zijn woning kunnen bereiken. (Van een onzer verslaggevers) De laatste ran de oud-redders uit de tijd van Doms Rijkers, de 75s jarige Jan Kuiper, te zondag in hed ziekenhuis Parkzicht te Den Helder, overleden. Jan Kuiper, verschillende malen aiderscheiden, heeft meegewerkt aan tet redden van in totaal llï schip- )t enkelingen. De begrafenis is woenadag om «est uur met korpeeer van <ïe reddersver-: eniging Moed, Volharding en Zelfop offering op de algemene begraaf-: plaats te Hihafcaaer., Aan de grens worden de Halbstarken nauwkeurig gecon troleerd. Aan de brommers mag niets mankeren en elk identi- teitsplaatje moet geregistreerd staan in dat boek anders komen se er niet in.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1