BB BRUID OF NIET? prober en Zeven man smeulend kabelschip nog te redden Golf van stakingen in Britse auto-industrie S Zaak-valse meesters strenge straf geëist Gevluchte moordenaar in Amsterdam gepakt M. R: H. Calmeyer wèl staatssecretaris» ktz. De Jong niet ZONDERCOMMENTAAR VS-toestel beschoten bij Korea Spreeuwen praat Typografen in Engeland man staken 80 Italiaanse schepen liggen stil Danseresjes (teruggehaald) vertrekken weer Schilderij moet miljoen gulden opbrengen In 't hart Jury beraadt zicb over zaak-Liberace Arrestatie in ver drinkin srszaak Leraressen vier jaar zonder regeling Journalist De Wit mag toch blijven c HET VRIJE VOLK WOENSDAG 17 JUNI 1959 PAGINA S Robbie Ook in Birmingham Samen 13.000 Tivintig gulden Certificaten ,X>e heren archi tecten letten te veel op de fraaie lijnen en vergeten de bal- Tcons, de spanjolet- sluitingen (ondingen voor kinieren) en de trapgaten veüigT te maken." Met dit verwijt be gint de brief van de heer N, Fortmann uit de Banierstraat 62a te Botterdam, die me schrijft naar aanleiding van een ongeval in de Brussestraat. Op ne gen juni viel een zesjarig meisje daar van een houten trapleuning op de derde verdieping in het trapgat. Ze kwam in de kelder terecht. De val •werd een paar keer gebroken, anders zouden de gevolgen heel ernstig zijn geweest. Van die gevaarlijke spanjoletslui tingen had de heer Fortmann ook een voorbeeld kunnen noemen. De dag tevoren is een tweejarig meisje uit een raam van de ouderlijke wo ning aan de Graaf Florisstraat ge vallen. Het kind was uit haar bedje op het kozijn geklommen en had ver moedelijk kans gezien, de spanjolet sluiting te openen. Dit kleintje maakte een val van negen meter. Volgens het eerste onderzoek in het ziekenhuis scheen het letsel nogal mee te vallen. De briefschrijver pleit voor het aanbrengen van valschermen in de trapgaten.- voor elke etage een, ge maakt van het zeer sterke „plant- soenenruitjesgaas". Men kan dat gaas in elke gewenste kleur verven en dan wordt het zelfs artistiek verantwoord, naar de heer F. "erzekert. De bewo ners zijn voortaan tevens beschermd tegen vallende voorwerpen en de hek ken langs de trappen kunnen veel eenvoudiger 2ijn als men valscher men heeft. Grotere veiligheid voor de kinderen, minder angst voor de ouders! „Op mijn veranda heb ik ook een scherm van gaas aangebracht,*' ver volgt de heer F. „Het wasgoed valt nu niet meer bii de buren als je 't naast de lijn hangt en als er een bloempot valt of zoonlief iets over de rand gooit, kan dat geen kwaad meer. Zul ke schermen zijn ook aan te raden voor de achterzijde van de flats met hun veel te lage hekken, waarin meestal nog een opstapje zit. Vele moeders voelen zich daar niet prettig bij de gedachte aan de gevaren voor hun kroost. Wat de spanjoletsluitingen betreft: doe in kinderslaapkamers de onder- ramen dicht, boor een gat in de bo venste stang van de sluiting en steek daar een spijker in. Het kind kan de schuif nu niet meer naar boven of naar beneden krijgen." Pieter informeerde bi] Bouw- en Woningtoezicht en vernam, dat er wel degelijk voorschriften bestaan die betrekking hebben op de afrasterin gen van balkons en op de raamafslui- tingen. Mijn zegsman vond het uit stekend, dat de ouders, waar nodig, de veiligheid vergroten door het ma ken van rasterwerkjes. Vangnetten van gaas zijn aangebracht in een aantal hoge flatgebouwen in Over- schie. Bobble Bergwerff. die 13 juni zeven jaar is geworden, ligt nu al ruun 2% jaar in het Rotterdams Zeehospitium te Katwijk aan Zee. Hij zou verleden jaar mei al thuisgekomen zijn, maar er deed zich een complicatie voor die een langere verpleging nodig maakte. „Robbie heeft ai heel veel kinde ren zien komen en gaan," schrijven sjn ouders. „De meeste kinderen kunnen naar huis gaan als ze een jaar tot anderhalf jaar hebben ge kuurd, dus onze jongen krijgt telkens heel wat te verwerken. Hü voelt zich niet ziek; hij wil graag zijn bed uit, maar het mag niet. In het eerst kreeg hij veel kaarten, maar nu het zo lang gaat duren, schijnt men hem te ver geten." Deze brief bereikte ons niet vroeg genoeg om de lezers nog voor Bobbie's zevende verjaardag te vragen, hem eens een prentbriefkaart of een briefje te sturen, maar hij zal ook nu blij zijn met wat correspondentie, het zy van ouderen, het zij van leef tijdgenootjes. Adres: Robbie Berg werff, sanatorium Rotterdams Zee hospitium te Katwijk aan Zee. Stoepranden Hoge stoepranden zijn struikelblok ken voor kleine kinderen en voor moeilijk lopende bejaarden en ze zijn bovendien erg lastig voor mensen, die een invalidenwagentje voortduwen. Hierover schrijft de heer W. Stier man. Brink 2 in Zuid: „In Rotterdam wonen vele invali den, dat valt me steeds op, vooral sinds mijn vrouw invalide is. Vaak zie ik, hoe erg er moet worden ge tobd om zo'n wagentje van de rijweg cp het trottoir of van het trottoir op de rijweg te krijgen. Zelf ondervind ik dat, als Ik achter het wagentje van mijn vrouw loop. De stoeprand is op sommige plaatsen zo hoog, dat de wagen bijna kiept. Zou hier niet eens wat aan gedaan kunnen worden? 't Zou een uitkomst voor de invaliden zijn en wellicht ook voor anderen, zo als de moeders met kinderwagens. Al werden om te beginnen voorlopig al leen de erg hoge randen verlaagd." Dit lijkt me een heel redelijke wens. Zulke verlagingen moeten stellig mogelijk zijn op de plaatsen, waar men het trottoir verlaat om een zij straat over te steken. Aanbod Ook ditmaal hebben wij met veel ge noegen de volgende aanbiedingen In dank opgeschreven: een tweepersoons opklapledtkant, twee armfauteulls. twee bloemtafeltjes en een kapstok van B. •uit de Boekweitstraat, een tweepersoons opklapledtkant met ombouw van T. van de Molendijk te R'aoon, en een twee persoons ledikant met spiraal, een één persoons ledikant met een strijkplank van N. N. Een vogelkool hebben wij ge noteerd van O van de Dordtsestraatweg, een kinderwagen van M. uit de Groene Kruisstraat te Spijkenlsse, kleding, lamp en een schilderij van Van de O. uit de Borselaarstraat en sigarebandjes van J. van de Drakenburg. Een rijksdaalder ont vingen wij voor de spreeuwenpot van De G. uit de Dirk Smitsstraat. Verlies In de omgeving van de Dordtselasn Strevelsweg is mevr. Van de Burg. Beu- kelaarstraat 41. een nieuw wit b a b y- schoentje kwijtgeraakt. De zoon van mevr. M. Hoek. Diepenhorst 8d. was zo onfortuinlijk zaterdagmorgen ƒ25 te verliezen, gaande van de Lokhorst via de Scbere naar de Palsterkamp. Uit de cabine van een vrachtauto op het Noord- plein miste mevr. W. B van Helden. Zaagmolenstraat 165c, tel. 84445, een fototoestel. Het gebeurde op 13 juni op de grossiersmarks. In de omgeving van de Bottekade heeft mevr. Tasma, Grote Kerkplein 44b, op 14 juni haar beige orlon vestje verloren. De heer G. B. Antes, Brede- rodestraat 28b, was zo onfortuinlijk een waterzak van zi)n brommer te -ver liezen van de Spaansepolder naar tfuta. Het was een dubbel pech, want die zak was niet van hem. Wie kan er inlich tingen over geven? Het was zondag 14 juni. Mej. M L, Molengraaf, Oleander- straat 91a, miste op 13 Juni tureen de Barcndrcchtsebrus en de ie Barendreoht- seweg een witte knipporte m-o n- n e e met twee papieren rijksdaalders, één zilveren gulden en twee kwartjes. PIETER SPREEUW A SAINT TROPEZ (Reuter) Het roem ruchte Franse meisje wier voor letters BB de verduidelijking Bri gitte Bardot niet meer van node nebben, heeft weer voor nieuws en veel werk gezorgd. Aan de Azuren Kust van Zuid- Frankrijk liepen namelijk hard nekkige geruchten dat zij in het geheim getrouwd was met de knappe Jacques Charrier, met wie zij* de laatste tijd vaak samen is gezien. Verslaggevers trachtten uiteraard tot BB door te dringen en toen dit in Saint Tropee gelukte, kregen zij op hun nieuwsgierige vragen het ver- BRIGITTE BARDOT in de boot? rossende antwoord: "Ja, wij zijn getrouwd.' Deze verklaring werd bevestigd door Jacques. Beiden droegen bovendien duidelijk zicht baar trouwringen. Men bleef echter twijfelen. Stad en land werd afgebeld, maar in het gehele zuiden van Frankrijk was geen stadhuis te vinden waar dat huwelijk ingeschreven staat. BB's woord heeft blijkbaar onvoldoende gezag om iedere twijfel omtrent haar burgerlijke staat uit te ban nen. (Van onze Londense correspondent) Het drama van de Flying Enterprise van 1952 schijnt'zich te her halen. even Duitse zeelieden aan boord van het Britse kabelschip Ocean Layer, allen afkomstig van het Duitse vrachtschip Flavia, proberen de vrijwel uitgebrande, nog- steeds smeulende Ocean Layer naar Falmouth te brengen. In 1952 deed de sleepboot Turmoil een mislukte poging de Flying Enterprise eveneens naar Falmouth te brengen. De Ocean Layer stond maandag in lichterlaaie. De bemanning van het kabelschip werd door de 5800 ton metende Flavia uit Bremen aan boord genomen. De eerste stuurman en zes matrozen van de Flavia gin gen aan boord van de Ocean Layer en zij proberen op het ogenblik de kostbare buit te redden. De Ocean Layer was elf jaar ge leden nog een Duits schip. Het moest door de Duitse regering ter vergoe ding van geleden oorlogsschade aan Groot-Brittannië worden overge dragen. Het schip is voor vijftien miljoen gulden verzekerd. Hefc weer op de oceaan is slecht en de zeven mannen proberen te voorkomen dat de tros breekt. De Flavia heeft door het slechte weer en de hoge golven een snelheid van slechts zes mijl per uur. Ook Loire onderweg? De Duitse sleepboot Wotan vaart de Flavia tegemoet om bijstand te verlenen. Ook de Nederlandse sleep boot Loire heet onderweg te zijn, maar er wordt beweerd dat kapitein Gerhard Theune van de Flavia op dracht heeft gekregen van zijn rede rij om alleen de assistentie van de Wotan te aanvaarden. Ook in het geval van de Flying Enterprise poogden tal van sche pen, waaronder Nederlandse, de sleepboot Turmoil te helpen; maar de Turmoil weigerde iedere hulp, hetgeen toen eveneens aanleiding tot vele geruchten gaf. De Flying Enterprise is ten slotte gezonken, maar kapitein Carisen en stuurman Dancy van de Turmoil werden gered. Over de geheimzinnige lading van de Flying Enterprise werd en wordt nog steeds veel gegist en er is wel beweerd, dat er uranium aan boord was. (Van onze Londense correspondent) Een golf van stakingen gaat op het ogenblik door de Britse auto industrie. De ontslagen 117 arbeiders van de carrosserie-afdeling der Standard-fabrieken in Coventry is de toegang tot het bedrijf ge weigerd. De directie staat op het standpunt dat zij al haar hoop ge steld heeft op de produktie van de Herald, het nieuwe model waar mee zij de markten hoopt te veroveren, dat de prijs van de Herald stabiel moet blijven en dat de 117 arbeiders onmogelijk hoge loon eisen hebben gesteld. O (Van onze Londense correspondent) De typografenslaking, die eind van deze week moet beginnen in de druk kerijen van de regionale en plaatse lijke Engelse kranten, alsmede in de 3400 bij de drukkersfederatie aange sloten drukkerijen, schijnt door te gaan. Bovendien dreigt plotseling het ge vaar dat geen enkele Britse drukkerij meer zal kunnen werken. Sedert enige tijd eisen de 2000 arbeiders, werkzaam bij de 38 bedrij ven die 90 tot 95 pet. van de in Groot- Brittannië gebruikte drukinkt produ ceren, opslag. Deze 2000 arbeiders zijn eveijeens bij de typografenbond aangestoten en zij willen nu ook staken. Mochten deze 2000 man, van wie de produktie en distributie van bijna de gehele drukinktbehoefte afhangt, inderdaad liet werk neerleggen, dan zou na twee of drie dagen geen enkele drukkerij in Groot-Brittannië meer kunnen werken. De vakbonden proberen deze twee looneisen en eventuele stakingen, die In wezen niets met elkaar te maken hebben, van elkaar geschei den te houden om niet de indruk te wekken dat de drukinktarbeiders de typografen steunen. Het is zelfs mogelijk dat de typo grafenbonden de drukinktarbeidTS willen verzoeken hun aangekondigde staking voorlopig uit te stellen en te wachten tot het loonconflict in da grafische industrie «eregeld te. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref- jende uitspraken van anderen, uiter- aanvoor rekening van hen die worden geciteerd. Neen, wat Jae. Gans zegt, komt hierop neer: Als mijn onafhankelijke, anarchistische haan geen koning kan kraaien wegens de sia-in-de-weg van de evenredige vertegenwoordiging in het kiesstelsel van Nederland, dan weg met de democratie! IJlt zijn woorden spreekt het ge vaarlijke politieke avouturisme, dat wij kennen uit de vroegere fascisti sche leuzen van Mussolini en dat de Italiaanse fascisten onder woorden brachten met de term: Vivere peri- colosamente (vertaald: Gevaarlijk le ven). Dit politieke vagabonderen hebben wg in een verkiezingspamflet van een van de door de heer Gans zozeer ge smade bona fide politieke partijen in ons land op treffende wijze gety peerd gevonden in de volgende waar schuwing: Antidemocraten. Dat zijn de ge- niepigen die schrijven, dat wij maar op, 'de minst slechte partij' moeten stemmen, Heden die dag aan dag de poEtiek.een koehandel noemen, een bedrüt^van verkochten, van leuge- naarsf'van baantjesjagers. ZD treffen de democratie In 't hart. - Dit Voormalig Verzet Nederland van 13 juni 1959. Volgens de vakbonden echter is het onzin te beweren dat de 117 arbeiders een ioon van 400 tot 500 gulden per week hebben geëist. Op het beslissen de moment zou de kloof tussen de eisen (ongeveer 300 gulden per week) en het gebodene (250 gulden per week, overwerk inbegrepen) niet al te groot geweest zijn. De bonden wil len proberen te bereiken dat de ont slagen worden ingetrokken, zodat er opnieuw kan worden onderhandeld. Bij de firma Mulliner in Birming ham, die het eigendom is van de Standard-fabriek, staakten gisteren 26 arbeiders die de machines in de fabriek onderhouden. Vijfhonderd arbeiders waren daardoor gisteren zonder werk. Eveneens in Birmingham zijn 600 man ïd staking gegaan, waardoor 4000 arbeiders in een fabriek van de Bri- tisch Motor corporation niet konden werken. Als gevolg hiervan korden de carrosserieën voor de Morris Minor, die in Oxford worden geproduceerd, niet worden afgeleverd. Twaalfhonderd arbeiders in Oxford is meegedeeld dat er vandaag geen werk voor hen is. De produktie in Oxford staat voor de vierde maal in twee weken stil. De directies vna de bedrijven waar gestaakt wordt gebruiken de woorden 'chaos' en "anarchie' in de auto industrie. De stakingsgolf is bijzonder opmerkelijk in een industrie die drie jaar geleden een zware crisis door maakte en die op het ogenblik voor treffelijke zaken doet. Door de auto matisering van de bedrijven worden tegenwoordig meer auto's geprodu ceerd door minder arbeiders. De arbeiders in de auto-industrie schij nen te vrezen dat er straks nog min der arbeiders werk zullen hebben en dat de directies later de lonen zullen willen verlagen. LONDEN (Reuter, AP). Vandaag zal de Londense jury van tien per sonen moeten uitmaken, of de pianist liedjeszanger - voordrachtkunstenaar showman Liberace zich werkelijk be ledigd mag achten door William Connor en het Britse blad Daily Mir ror. De kern van de vragen die rechter Salmon aan de jury heeft voorge legd is. of Connors woorden 'volgens de normale betekenis' er op neerko men dat hij Liberace als homosek sueel afschildert of dat hij slechts geoorloofd commentaar heeft ge leverd op de voorstelling van Libe race. Liberace heeft een aanklacht we gens belediging en een eis tot schade vergoeding ingediend. ROME (Reuter) Bijna tachtig Italiaanse schepen overal ter wereld zijn op het ogenblik betrokken bij de staking van zeevarenden, die acht dagen geleden begonnen is. Daar komt nog een nieuwe stakingsdrei ging bij: de vier vakbonden van spoorwegarbeiders hebben hun volle dige vrijheid van handelen hernomen en zullen vrijdag vergaderen over de datum en bijzonderheden van een .noodzakelijke strijdactie". Het Ministerie van Vervoer heeft namelijk niet geantwoord op de jongste eisen tot hogere lonen en het opstellen van een vijfjarenplan voor het bouwen van nieuwe tehuizen voor spoorwegarbeiders. Bovendien staken de lagere Ita liaanse bankemployés nu reeds voor de derde dag, eveneens voor loon eisen. De hogere employés, die bij een andere vakbond zijn, houden met moeite het dringendste werk bij. Elders zijn nog andere kleine sta kingen, maar de ergste tot nu toe is toch wei de zeeliedenstaking, die on geveer 12.000 passagiers op Italiaanse schepen overal ter wereld ophoudt. Achttien schepen liggen in dertien buitenlandse havens, zoals New York, Melbourne, Karatsji, Cuxhaven, Buenos Aires, Marseille, Alexandria, Istanboel, Dar es Salein en Dakar. Een schip, de Castel Felice, is door gestoomd naar de eindbestemming Cuxhaven zonder de tussenhavens Lissabon, Southampton of Rotterdam aan te doen. Het schip kwam uit Australië. asm (Van een onzer verslaggevers) Een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk voor de 54-jarige kunsthistoricus F. H. uit Amsterdam cn tien maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk voor de 59-jarlge restaurateur W. van W. en de 47-jarige koopman B. L„ beiden uit Dieren. Zo luidde de eis van mr. J. van IJzendoorn. officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank gisteren aan het eind van een iange dag van onder zoek en verhoor naar aanleiding van de verkoop van twee vervalste schil- rTpriipn WASHINGTON (Reuter, AP). Ten minste twee MIG-straaljagers heb ben gisteren een Amerikaanse bom menwerper boven internationale wa teren bij Noord-Korca aangevallen. De boordschutter van het Ameri kaanse toestel, dat zich op 150 km ten oosten van de Noordkoreaar.se stad Wonsan bevond, is zwaar ge wond. Hij is het enige slachtoffer. De jagers waarvan de nationaliteit nog niet vaststaat, openden do aan val zónder enige waarschuwing. De bommenwerper maakte ontwijkende duikvluchten maar de jagers bleven vuren. De Amerikaanse piloot wist zijn toestel, dat inmiddels zwaar was be schadigd, toch nog veilig op zijn Ja panse basis neer te zetten. De bom menwerper bevond zich op een nor male patrouillevlucht. In het Verre Oosten is het al eerder tot dergelijke incidenten gekomen. In 1951 verdween, een Amerikaanse ma rine-bommenwerper met tien man aan boord. Het toestel was boven zee, ter hoogte van Siberië, door Russi sche vliegtuigen beschoten. In 1958 werd een Amerikaans vliegtuig boven de Japanse Zee door Sowjet-jagers bestookt maar niet geraakt. (Van een onzer verslaggevers) Op last van de officier van Justi tie is de 41-jarige handelaar H. M. uit Annen aangehouden. De officier nam dit besluit naar aanleiding van een onderzoek dat is ingesteld naar de wijze waarop een 67-jarige inwo ner uit Blokzijl, Ch. M„ verleden week donderdag om hel leven is ge komen. Het lijk van M. werd aangetroffen in de Beiiervaart nabij Meppel. Het is zeer waarschijnlijk dat de handelaar M. uit Annen contact met het slachtoffer heeft gehad. Tot nu toe ontkent M. iets met de verdrin kingsdood uitstaande te hebben. Maar uit het onderzoek blijkt dat hij de allerlaatste is geweest met wie M. contact heeft gehad voordat deze verdronk, "V c~ De handelaar, ontkent- verder eniger ruzie of onenigheid met het slacht offer te hebben gehad. Het slachtoffer is gevonden met de zakken binnenstebuiten gekeerd en het enige wat de man nog bij zich had waren drie dubbeltjes en zijn huissleutel. Het lijk vertoonde geen tekenen van een voorafgaande vechtpartij. Het onderzoek is nog in volle gang. Liberace, omstuwd door enthousiaste bewonderaarsters, bij zijn aankomst bij het ge rechtsgebouw. Het Tweede-Kamerlid, mevrouw Teüegen-Veldstra (arb.) heeft aan minister Cals gevraagd, waarom de salansregeling voor de leerkrachten aan de opleidingsscholen voor kleu terleidsters nog steeds niet tot stand is gekomen. Zij herinnert eraan, dat de minister al in juli 1958 heeft ge zegd, dat de conceptregeling 'binnen kort' by het georganiseerd overleg aan de orde kon worden gesteld. Er zijn leerkrachten die al vier jaar werkzaam zijn zonder salarisregeling. Mevrouw Tellegen-Veldstra vraagt wanneer de regeling tegemoet kan worden gezien. Ir. Ali Olovi, actief lid van het centrale comité van de verboden com munistische Toedehpartij is door een vuurpeleton terechtgesteld wegens samenzwering tot omverwerping van de Perzische monarchie en de rege- Aan de heer J. Krijgsman, ex pediteur van de N.V. Algemeen Vrachtkantoor te Rotterdam, is ver leend de zilveren eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau. (Van een onzer verslaggevers) De 24-jarige Enschedeër J. S. is gisteren in het hart van de Jordaan gearresteerd door de Amsterdamse politie. Deze jon geman was sedert zaterdagavond voortvluchtig uit de Rijks- psychiatrische inrichting te Eindhoven. Wegens moord op een 17-jarig En- schedees meisje op tweeda kerstdag 1955 werd hij veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en levenslange terbeschikkingstelling van de rege ring. J. S. bevond zich bij kennissen in een woning in de Willemstraat. Zon der tegenstand te bieden liet hij zich door de hoofdstedelijke politie mee nemen. De jeugdige Enschedeër is inmid dels al weer overgebracht naar de Eindhovense inrichting. In 1958 ontsnapte S. voor de eerste keer uit deze inrichting. Enkele dagen later kwam hij zich toen uit zich zelf weer melden. Op woensdag 23 juni zal de heer Gerrit Diepeveen zijn 100ste verjaar dag vieren. Hü is gezond, doch enigs zins doof. In het rusthuis, waar hij verpleegd wordt heeft zijn vader de 102-jarige leeftijd bereikt. WILLEMSTAD (ANP) De rege ringsvoorlichtingsdienst van de Ne derlandse Antillen heeft bekendge maakt, dat een Antilüaans Iandsbe- sluit is verschenen, waarbil het uit zettingsbevel tegen de heer A. de Wit door de regering is ingetrokken. In de overwegingen op dit besluit wordt gezegd, dat veranderingen in de per soonlijke omstandigheden van appel lant grond opleveren om de bevolen uitzetting niet in stand te laten blij ven. s De hear A. de Wit is de voormalige hoofdredacteur van het te Willem stad verschijnende blad Beurs en Nieuwsberichten. mf s (Van onze parlementsredactie) Luitenant-generaal b/d M. R. H. Calmeyer wordt staatssecretaris van Defensie. Hij zal worden belast met zaken van land- en lucht macht. Zijn benoeming is spoedig te verwachten. De kapitein ter zee P. S. J. de Jong, die ook als staatssecretaris van Defensie was aangezocht en die zou worden belast met marine zaken, heeft bedankt. Hij hoopt weer het commando over de onder zeebootjager Gelderland te gaan voeren. Volgens politieke kringen zou de heer De Jong hebben bedankt om dat hij zou vrezen, dat de marine bij de reorganisatie van de defensie- leiding niet geheel tot haar recht zou komen. Van de heer Calmeyer is immers bekend dat hij een groot voorstander is van een hechte in- (Van een onzer verslaggevers) Na overleg tussen de Nederlandse consul in Genève en de Nederlandse justitie zijn dezer dagen drie min derjarige meisjes, die als danseres optraden in Zwitserland, naar Ne derland teruggebracht, omdat er een klacht was binnengekomen dat hun dansnummer ,de Domingues Floor Show" in de nachtclub Laussane- Palace, immoreel waren. De Haagse kinderrechter heeft echter geen aan leiding gezien de meisjes aan de ouderlijke macht te onttrekken, zodat de meisjes binnenkort weer naar Zwitserl&lnd terugkeren. De klacht was uitgegaan van een van de twee andere danseresjes uit de groep, die kort nadat zij gearri veerd was. weer ontslagen was en naar Nederland terug wilde keren. In Zwitserland werden de paspoor ten van de minderjarige leden van het gezelschap ingetrokken. De meis jes ziin in Den Haag door de politie aan de ouders teruggegeven, maar deze hebben tegen de dans-aspiraties van hun dochter geen enkel bezwaar. De NAVO heeft beurzen verleend aan twaalf mensen afkomstig uit Frankrijk. Duitsland, IJsland. Italië, Noorwegen, Turkije, de VS en Cana da, Zü zullen een onderzoek instellen naar de gemeenschappelijke belangen van het westelijk bondgenootschap en de bestudering daarvan bevorderen. tegratie van de drie krijgsmacht delen. Ook al is dan nu definitief gekozen voor een verticale organi satie met staatssecretarissen voor Marine en voor Land- en Lucht macht toch vreest men blijkbaar in marineklingen, dat de heer Cal meyer vooral administratieve en fi nanciële beleidszaken op het gebied van de marine wil samentrekken met die op het gebied van land- en luchtmacht. De heer Calmeyer zegt echter zelf: „Van het moment af, waarop minis ter Van den Bergh mij ate staats secretaris in zijn formatie heeft aangetrokken doe ik loyaal afstand van mijn oorspronkelijke opvattin gen over de organisatiè van de de fensieleiding. Daarvoor is immers de minister zelf verantwoordelijk". Al die tijd stonden twee schilde rijen ten toon in de rechtszaal. Het waren "Een vrolijk tuinfeest' van Herman Heijligers uit omstreeks 1920 en 'Een nijver wasdagtafreei" van de Franse schilder Pegot Ogiër. Dit wa ren ze echter pas weer. nadat de directeur van het gerechtelijk labo ratorium in Den Haag, prof. dr. W. Froentjes, onthuld had, dat beide doeken vervalst waren geweest en d« directeur van het gemeentelijk mu seum in Den Haag, dr. L. J. F. Wij senbeek. ze had teruggebracht tot hun werkelijke waarde, die uitermate gering is. Toen H„ L. en Van W„ bekende figuren in de nationale kunsthandel, de stukken nog onder hun berusting hadden, heette 'Het tuinfeest' een Renoir en 'Het wasmeteje' ver eeuwigd te ziin door C. Pissarro.Een Pissarro is minstens 150.0(50 gulden waard, een Renoir zelfs 500.000 tot 800,000 gulden. Toch bond H. de Renoir te koop aan voor 8000 gulden en L. de Pis sarro voor 5000 gulden aan de schat rijke heer Heintjes uit 's-Heerenberg, die zich de gelukkige eigenaar mag noemen van 140 werken uit de vijf tiende eeuw tot op heden. Het was ook deze heer Reintjes. die via zijn advocaat uiteindelijk de stoot heeft gegeven tot de thans dienende rechtszaak. Kunstbedrog is zo oud als de kunst zelf, zei mr. Van IJzendoorn in zijn requisitoir. Het nam echter in om vang en betekenis toe, toen de be langstelling voor de kunst groter werd en het aanbod der werken ge ringer. Onder invloed van die ver scherpte concurrentie kreeg de ex pertise overwegende invloed op de- markt. Het is verbazingwekkend hoe weinig het publiek van dit soort din gen afweet, zei de spreker. Zeker is nochtans, dat de verdachten volledig op de hoogte waren en met kennis van zaken gehandeld hebben. De 'Pisarro' was door de Zutpben- se veilingmeester Jurrissen voor twintig gulden mee naar huis geno men. toen het stuk nog een Ogier was en onverkoopbaar bleek. Hij verkocht het door naar een zekere heer Voulon. Deze ging er mee naar de kunstschilder E. 1 H uit Soest. l'H. kende restaurateur tan W„ die hem al eens om Franse im pressionisten had gevraagd. Zowel Het tuinfeest ais Het waSmeisje vol deden enigermate aan de eis, maar ze waren op zich zelf onvoldoende om waardevol te zijn. Toen heeft l'H. naar hij toegaf, van de Heijligers een Renoir ge- maakt en van de Ogier een Pissarro. Waarschijnlijk zou dit bedrog met de signatuur lange tijd- onopgemerkt zijn. gebleven, als het toeval niet had voorgedaan, dat veiling meester Jurrissen de belde stukken bij een Arnhemse restaurateur haa aangetroffen. I Toen bleek, dat l'H ook de certifi caten had vervaardigd, die de doe ken voor echt moesten laten door gaan. Van W. had deze documenten in handen gespeeld, van H., die tegen over de heer Reintjes bovendien met zijn persoonlijk gezag borg stond voor de echtheid der schilderijen. L. zat als een geslepen handelaar tus sen de verschillende partijen in. Thans bleek uit het onderzoek, dat alles op zwendel had berust. H. en L. maakten zich schuldig aan op lichting, Van W. aan het medeple- gen van oplichting. Over veertien dagen zal de recht bank uitspraak doen. LONDEN (Reuter) „De aanbid ding der wijzen", het schilderij van Rubens dat volgende week in Londen zal worden geveild, moet ten minste een miljoen gulden opbrengen, zo is in Londen meegedeeld. Dit bedrag moet dienen tot betaling van een deel der successierechten, verschul digd op de nalatenschap van de vroegere eigenaar, de zes jaar gele den overleden hertog van Westmin ster. Tot nu toe is reeds zeventig miljoen gulden aan successierechten betaald, maar de betalingen moeten nog jarenlang worden voortgezet. Het schilderij altaarstuk van Brittannië. Het hoog. is het enige grote Rubens in Groot- is bijna 3,3 meter

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2