De student en de politieke vrijheid Geen termen stappen te ondernemen Muzikaal geëerde Back begroet eregast Veldslag met vijftig strijders2 gewonden Wis bar en Chabrol op Morrison trekt zich uit politiek terug Congres van Politeia Meisje doet rong Zes jongens in weekend verdronken Vijf doden in verkeer ZONDER COMMENTAAR Spreeuivenpraat Bruins Slot vindt liberalen 'even lekker' B. en W. over overslagbedrijf Bergingsgeld Ocean Layer ƒ1.360.000 HET VRIJE VOLK MAANDAG 22 JUNI 1959 PAGINA 3 Boot Geen krisis Moderne klokken -Vï-ANDEL-^BEI jERL-LAAN-l 76- 164 HOOGSTRAAT 152 Dat is nogal wat (Van onze filmredacteur) Het weekend heeft de festivalgangers in Arnhem twee splinternieuwe films laten zien, die beide in hun land van herkomst in ongekend korte tijd een formi dabele faam hebben verworven: „Hunde willt ihr ewig leben" van Frank Wisbar, en „Les cousins" van Claude Chabrol. Verdienen zij hun faarn? Maar ten dele. spaar meter Bankier verdacht van verduistering gearresteerd Ongekroonde koning Ovatie ,Jn Het Vrije Volk las ik weer eens over een verregaand staal tje joy-riding. Geluk kig voor de daders en gelukkig voor de eventuele slachtof fers bleef het irt dit geval enkel bij mate riële schade. Dit ge vaarlijke spelletje tvordt meestal bedre ven door jongens, kinderen eigenlijk nog, van vijftien, zes tien jaar of iets ouder. Vanzelfsprekend treft deze jeugdi ge daders schuld, maar, wat zeggen we van de autobezitters? Door hun wagen niet op slot te doen, maken zij de joy-riding mogelijk. Bij mij rijst de"vraag: „Gaan de autobezit ters in dit geval vrijuit?" Zij hebben toch in eerste instantie de gelegen heid gegeven tot het plegen van zul ke misdrijven. Ik meen te weten dat ie fietsers hun rijwielen op slot moeten zetten. Soms worden die fietsen door de po litie mee naar het bureau genomen. Als de eigenaars ze komen afhalen, krijgen ze een bonnetje. Krijgen die nonchalante autobezitters nu ook een bonnetje? Mijns inziens zijn zij me deschuldig aan die joy-riding. Ik snap die nonchalance van be paalde chauffeurs toch nietAl3 ik in het stadion zat, heb ik meerma len door de luidspreker een oproep gehoord, waarin werd meegedeeld dat de auto met nummer zo en zo de mo tor' nog draaiende had. Wat is jouw mening, Pieter." Aldus lucht de heer K. H. W. Adams uit de 2e Bes. Boezemstraat te Rotterdam zijn hart. Ja, hij heeft gelijk: ooit in de nieuwe algemene politieverordening is een artikel over het onbeheerd laten staan van rij wielen" opgenomen: „Het is verboden op of aan de weg een tweewielig rij wiel, al dan niet voorzien van een hulpmotor, te plaatsen of in stil stand te hebben, tenzij onder onmid dellijk toezicht van een daartoe be kwaam persoon dan wel door middel van een deugdelijk slot of op andere wijze voor onmiddellijk; gebruik on geschikt gemaakt." In de toelichting wordt gezegd: „Het doel van deze bepaling is het onbeheerd laten staan van rijwielen tegen te gaan, zulks ter voorkoming van diefstal of joy-riding." Dit geldt dufvoor fietsen en brommers en ik kan me voorstellen dat sommigen het merkwaardig vinden dat deze be palingen niet bestaan voor auto's. Want ook daar kan sprake zijn van diefstal en joy-riding. Lees de kran ten er maar eens op na. Op strafrechtelijk gebied is dus niets tegen deze nonchalante auto bezitters te beginnen. Of zij er civiel rechtelijk zo gemakkelijk afkomen? Deskundigen, hebben mij verzekerd, dat zü daar een lelijke pijp kunnen roken. De heer Adams meent dat de auto bezitters in deze gevallen niet vrij uit gaan. Men zou kunnen zeggen dat de heer Adams gelijk heeft. Maar, waarde lezer, het moet toch mogelijk zjjn iets op straat te laten staan zon der dat het onmiddellijk gestolen of vernield wordt? Ten slotte: Joy-riding is een bij zonder moeilijk onderwerp. Wat-be zielt die knapen? Willen ze graag „gemotoriseerd" zijn? Zucht naar wat luxe? Verlangen naar avontuur? Beïnvloeding door films en slechte strips? Pieter heeft heel wat van die knapen terecht zien staan. Een dui delijk antwoord konden zij eigenlijk nooit op deze vragen geven. Een brief die bij het bovenstaande aansluit: „Ondergetekende, eigenaar van een motorboot, kwam woensdag avond 10 juni tot de ontdekking dat jongens in zijn boot hadden inge broken. De boot lag bij de spoorbrug over de Rotte. Na vernieling van een ruit zijn zij binnengeklommen. Tiuee grote plastic-ballen (een rode en een groenehebben zij meegenomen. Deze jongens zijn door enige men sen gezien. Hun gezichten zijn be kend. Als ze weer in de buurt komen, zullen die mensen de politie waar schuwen. En wat zijn dan de gevol gen voor jongens en ouders Ik hoop dat de ouders van die kna pen dat stukje lezen. Ze moeten zich toch afvragen waar die twee grote ballen zo plotseling vandaan komen? Toe, moeders en vaders, weest verstandig en zorgt ervoor dat die ballen terugkomen." Zo schreef de heer J. van Gelder, 'Soetendaalse- plein 2a te Rotterdam. Pieter vindt dit ergerlijke diefstal letjes. Mijnheer Van Gelder kan na tuurlijk niet de hele dag op zijn boot zitten. Een vriend van Pieter heeft hetzelfde meegemaakt. Toen hij na een maand of wat afwezigheid bij zjjn boot terugkwam, was die zo on geveer gesloopt. Met tranen in de ogen keek m'n vriend naar de ravage. Ja ouders, weest verstandig. Want als de politie er eenmaal aan te pas komt is de narigheid zéér groot. Viermaal Een spreeuwenvriend is tot zijn grote teleurstelling voor de vierde maai opgenomen in een sanatorium. Tijdens zijn derde verblijf heeft hij veel gehandwerkt; materialen daar voor zijn hem door de lezers ver schaft. Na die derde kuur heeft hij alles door ons laten ophalen; 't Was immers toch niet meer nodig? 't Was wél nodig! Wie helpt deze man aan een plankje voor het ma ken van boekenleggers en beschrij vingen van figuurrandjes?. „Jullie hebben nu 300.000 abonnees. Ik hoop dat er daar een bij is die mij kan helpen." Voor de vierde maal naar het sa natorium..Pieter wenst deze spreeuwenvriend van ganser harte beterschap toe. Aanbod Aan het begin van de nieuwe week nebben wij de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen opgeschreven: een tweepersoons opklapledlkanfc met een tweepersoons bed van H. van de Spangesekade, een tweepersoons ledi kant met spiraal, twee fauteuils en twee tafeltjes van R. vilt de. Meerkoet straat, een kinderledikant met drie stoelen van De J. uit de Kortenaer- straat en een fauteuil van O. uit de Kleine Visserijstraat. Kleding hebben wij genoteerd van Van de VV. uit de Davldstraat, (met grammofoonplaten). E. van de Rotterdarasedljk te Schiedam, Van de J. van de Maoskade en van G. van de Nijenburg. zilverpapier hebben wij ontvangen van D. lilt de Kruize- muntstraat, capsules van N.N. uit de IJsclubstraat en waardepunten van een onbekende. De spreeuwenpot werd ver rijkt met vijf gulden van N. uit de Boomgaardstraat, twee gulden van B. Uit de Hoogstraat te Schiedam en twee kwartjes van Van L. uit de Zoutzleders- •traat. Allen onze dank. (Van een onzer verslaggevers) Het is voorgekomen, dat een afge studeerde, die was aanbevolen voor een functie als wetenschappelijk as sistent, de benoeming niet kreeg, omdat de desbetreffende overheidsin stantie ongunstige inlichtingen bezat over zijn. politieke overtuiging. Hoe moeten we over zo'n geval denken? Op deze en dergelijke vragen heeft prof. mr, G. E. Langemeyer het ant woord gegeven, toen hij zaterdag in (Vervolg van voorpag.) „Ik ben bepaald geen socialisten vreter" had eerder op de dag de fractieleider van de antirevolutionai ren in de Tweede Kamer, dr. Bruins Slot verklaarde. „Prof. Zijl stra en mr. Algera.zijn in 1952 met mijn volle instemming in het kabi- net-Drees gaan zitten, en ik geloof nog steeds, dat het goed was. Maar als mijn opvatting zou mogen blijken uit de graagte waar mee ik politieke tegenstanders con sumeer, moet ik zeggen, de libera len even lekker te vinden als so cialisten." Dr, Bruins Slot herhaalde nog eens, dat hij de kamerontbinding niet nodig heeft gevonden. „Wij hadden meteen al een rechts kabinet willen vormen. 'In principe zjjn in de nieuwe regeringscoalitie analoge moeilijkheden mogelijk met de liberalen." Het resultaat, waarmee prof. De Quay uiteindelijk voor de dag is ge komen vond dr. Bruins Slot veel be ter dan het kabinet waar hij aan vankelijk mee strandde. Alleen wat de bezetting van het departement van Sociale Zaken be treft, sprak hij van een verslechte ring. „Het is jammer, dat de gang van zaken zo is geweest dat de heer Ha- zenbosch ten slotte moest afvallen. Van dr. Van Rooy weten wij voorlo pig nog niet meer dan dat hij bur gemeester van Eindhoven is geweest." Over de mammoet-wet op het voortgezet onderwijs is vooral tijdens de discussies nog gesproken. „De no ta van wijziging van minister Cals zal betrekking moeten hebben op de 6tructuur van het wetsontwerp. Ik hoop dat het overleg tussen kamer en regering er toe mag lei den, dat er geen kabinetscrisis over zal ontstaan," antwoordde de fractieleider van de antirevolutio nairen. De AR-fractie^ zo deelde dr. Bruins Slot nog mede, staat positief tegen over de algemene kinderbijslagwet. Op voorwaarde evenwel, dat bepaalde onrechtvaardigheden en onbillijkhe den eruit worden verwijderd. de aula van de Amsterdamse univer siteit sprak voor de democratiscli- socialisctische studentenvereniging Politeia. Politeia hield dit weekend zijn landelijk congres in Amsterdam. Ex- minister prof. mr. I. Samkalden open de het zaterdagmiddag. Het thema 'student en politieke vrijheid' kreeg voor de studenten zelf extra-actuali teit, waar het werd toegespitst op de vraag; In hoeverre kan enige poli tieke houding en gedrag in de stu dententijd invloed hebben op zijn latere positie in de maatschappij? Prof. Langemeyer had daar, waar hij sprak over de politieke overtui ging, voornamelijk het communisme op het oog en zijn conclusie was: Uitsluiting van een afgestudeerde is billijk in dat geval, waarin de poli tieke gezindheid invloed zou kunnen hebben op de geschiktheid voor het ambt. Bij voorbeeld waar 't. gaat om iemands opvattingen van de rechts orde. Overwegingen die niet met dit ambt te maken hebben, mogen niet leiden tot een dergelijke negatieve beslissing. Het is niet altijd gemakkelijk, de politieke gezindheid te bepalen, zo zei prof. Langemeyer. Teksten van redevoeringen geven wel duidelijke aanwijzingen, maar moeilijker wordt het als vergaderingbezoek en toeval lige uitingen in de vroegere tijd ais beslissende factoren worden aange merkt. Het grootste bezwaar dat men kan inbrengen, is dat de gedupeerde zich niet verweren kan. Hfi kan verkeerd worden beoordeeld en al kan de over heid dan wel niet haar informatie bron blootleggen, men zou tóch min stens de afgewezene kunnen laten praten. Prof. Langemeyer vond het onjuist, te poneren dat over activiteiten in de studententijd geen gegevens zouden mogen worden verzameld om iemand te kunnen beoordelen. Voor de zuiver wetenschappeliike functies legde orof. Langemeyer Iets andere maatstaven aan: protesten tégen de weigering een professor te, De Deense kroonprinses, Mar- bennemen staan biivoorbee'rt veel grethe, gaat nu naar de universiteit, sterker: benaalde figuren ziin nu Na het fttosofikum zal zij constitu- eenmaal onvervangbaar politiek be- tionee! recht gaan studeren en aio- hoeft hier geen kwaad te doen gelijk bok oudheidkunde. (Van een onzer verslaggevers) Zondagavond na sluiting van het natuurbad 'De Kienehoef te St. Oedcnrode bemerkte men dat van twee jongens kleding was achterge bleven. Na dreggen vond men in bet bad de lichamen van de 14-jarige Van de Heijden uit St. Oedenrode en van een tot nu toe onbekende on geveer 20-jarige jongeman, die een hoofdwonde had. Vermoed wordt dat deze jongeman met het hoofd tegen een. betonnen paal terecht is gekomen, zich aan de 14-jarige jongen heeft vastge klemd en toen bewusteloos is geraakt. Zaterdagmiddag is de tweejarige Adrianus Heliemons in de woonsche- penhaven in de Waarderpotöer te Haarlem bij het spelen te water ge raakt en verdronken. De 18-jarige Theo van der Werff, eveneens uit Haarlem, is zondagmid dag aan het Bloemendaalse strand in zee verdronken. Duitse badgas ten troffen de jongeman vlak bij de vloedlijn in zee aan. Zaterdagmiddag gleed de tienja rige Jacobus van der Staal uit de Zaagmolendrift in Rotterdam op de kant van het Stokviswater uit en verdronk. De 12-jarige Frans van Meegden- burg is zondagavond bij het zwemmen in de Linge onder Geldermalsen ver dronken. Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur is nabij de monding van het Zwin het stoffelijk overschot aangespoeld van het meisje N. Weststrate, een van de drie slachtoffertjes van het tragische verdrinkingsgeval te Cadzand op 13 juni. Het vrijdag opgehaalde levenloze lichaam van een onbekende man uit het Buiten-IJ nabil de Oranjesluizen te Amsetrdam is thans geïdentifi ceerd. De verdronken man blijkt te zijn de 60-jarige schipper C. J. L. Oomen uit Rotterdam. Het is onbe kend op welke wijze de man te water is geraakt. In de Dordtsche Kil is zaterdag avond het stoffelijk overschot gevon den van de 48-jarige heer P. C. van der Heijden uit 's-Gravendeel. Hij werd sinds dinsdag vermist. De 21-jarige J. de Jonge uit Ero- mercompascuum botste zaterdag met zijn bromfiets In Munnekentoer tegen een andere bromfietser op. Hij werd hierbij zo ernstig gewond dat hjj in de loop van de nacht overleed. Zaterdagavond is de 76-jarige C. J. van Vliet uit Rotterdam bij het oversteken van de weg door een per sonenauto aangereden. Hij werd met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij enkele uren later is overleden. Zondagmiddag zijn te Wageningen twee jongens tegen een NBM-bus ge reden. De 15-jarige G. Rozeboom was op slag dood. De andere jongen, de 17-jarige A. Gerrits werd ernstig gewond. Op de Zuider Parallelweg te Velp is zaterdag de 24-jarige motorrijder J. v. d. H. komen te vallen, vermoe delijk doordat hij met te grote snel heid en slechts een hand aan het stuur een verhoging in de weg pas seerde. In het ziekenhuis te Velp is hij later overleden aar. de gevolgen van een schedelbasisfractuur. Een zestienjarig meisje, dat op de duo zat werd eveneens ernstig gewond. Zij is met een hersenschudding naar het Gemeenteziekenhuis te- Arnhem overgebracht. Vanochtend is de 55-jarige J. L. van de Weerd om het leven gekomen, toen zijn bromfiets werd aangereden door een personenauto op de Amstel- veenseweg nabij de Zuidelijke Wan delweg te Amsterdam. De man was op slag dood. ïn Duinkerken is het grootste Franse tankschip, de Artagnant, van stapel gelopen. Het schip meet 48.720 ton. (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester en wethouders van Rotterdam zijn van mening, dat, wanneer een particuliere onderneming tarieven in rekening brengt, die beneden de gangbare liggen, daarop geen aanmerking kun wor den gemaakt, zeker niet wanneer de tarieven toereikend zijn om de kosten van de onderneming te dekken. Anders zou het echter liggen, als ten gevolge van het verlenen van financiële faciliteiten door de overheid lage tarieven ïn rekening zouden kunnen worden gebracht. Het college zegt dit in antwoord op vragen van het Rotterdamse ge meenteraadslid De Kwaadsteniet, die het op te richten Amsterdamse over slagbedrijf als onderwerp hadden. Het Rotterdamse college zegt ver der, dat de Amsterdamse burge meester desgevraagd aan zijn Rotter damse collega uitdrukkelijk heeft verzekerd, dat het in het tweede punt gestelde niet het geval is. Aangezien de burgemeester van Amsterdam bovendien nog heeft ver klaard, dat de gemeente Amsterdam op de voorzieningen, die zij voor het overslagbedrijf moet treffen, zeker geen verlies zal lijden, hebben bur gemeester en wethouders van Rot terdam geen. termen gevonden ver dere stappen te ondernemen, gesteld al, dat daartoe de mogelijkheid be stond. Ten slotte wijst het Rotterdamse college erop, dat Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland de genomen en nog te nemen besluiten ter goed keuring krijgen voorgelegd. Als GS 'n positief standpunt innemen en de Kroon geen aanleiding vindt de dan verleende goedkeuring te vernietigen, mag worden aangenomen, dat op het gevoerde en nog te voeren Amster damse beleid redelijkerwijs geen aan- Advertentie I-M. (Van onze Farijse correspondent) Een Nederlands meisje is aan de Middellandse-Zeekust het slachtoffer geworden van een ontvoeringspoging. In haar angst sprong z\j uit een snel i rijdende vrachtwagen en werd zo zwaar gewond, dat zü korte tijd later overleed. Het is de 2X-jarige Alber- dina Smilde uit Groningen. Het meisje kampeerde met drie vriendinnen in Boulouris bij St.- Raphael. Zij waren te voet onderweg naar laatstgenoemde plaats, toen een vrachtwagen hun achterop reed. De chauffeur, vergezeld van een Al gerijn, nodigde het viertal uit te lif ten naar St.-Raphael. Toen de wagen in deze stad was aangekomen, reed de chauffeur echter met grote snelheid verder. De meisjes gilden van angst. Alber- dina sprong uit de wagen terwijl deze in volle vaart reed. Zij over leed in het ziekenhuis Pasteur te Nice. De chauffeur, de 25-jarige Hubert Honorat uit St.-Raphael is gearres teerd. De Algerijn heeft de vlucht genomen. Volgens welingelichte weten schappelijke kringen in Washington is men in de bergen van West-Vir ginia bezig een radiotelescoop te bouwen die de grootste van de we reld zal worden. De telescoop zal waarschijnlijk in 1962 in werking worden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) Een geweldige vechtpartij heeft zondagmiddag ïn de Tullingh straat in Den Haag zeker vijftig combattanten, onder wie dertig vrouwen, vijf welbemande politiejeeps, alsmede een flink aantal agenten te. fiets en te voet, geruime tijd bezig gehouden. De oorzaak van de veldslag lag in een reeds jarenlange vete tussen twee families, een In de Koningstraat en een in de Tullinghstraat. Gistermiddag kwant het tot een forse uitbarsting, omdat, naar ver luidt, een lid van de ene familie ge schopt zou hebben in de richting van een hond, die het eigendom was van de andere. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. 'De sociaal-economische politiek van dit kabinet rust wel in uitzon derlijke mate op de ARP en dé CHl). Zijlstra aan Financiën, De Pous aan Economische Zaken en nu Roolvink aan een belangrijk onderdeel van Sociale Zaken als verantwoordelijk bewindsman. Dat is nogal wat. Moge bet hun gegeven zijn, daar, in de Ujn van hnn beginselen, wat van te maken; in het büzonder wen sen wij dat au de heer Roolvink toe. Wij hopen dat hij gestatte mag ge ven aan een loonbeletd dat de chris telijke partijen in Nederland toe spreekt.' Trouw juni U>58» Wisbar pakte Stalingrad aan, om de kwestie van de Duitse schuld nog eens onder de aandacht te brengen, en hij epon daar een film omheen, die aan een notoirekreet van Fre- drik de Grote zijn titel ontleende. Die film was nog niet klaar, of er .was al een legende. Uit Bonn kwam het bericht, dat de Bondsregering hem beslist voor het buitenland verbieden zou. Toen sleepte Wisbar van heinde en ver critici aan om de wereldpre mière in Hannover bij te wonen. De Arnhemse filmweek-organisa- toren verdienen hulde voor de gele genheid die zji ons geboden hebben om „Hunde, willt ihr ewig leben" zo kort na Hannover (terug) te zien. Het blijft een film die de aandacht waard is, maar een vergelijking met „Van het westelijk front" is meer dan geflatteerd. Wij zagen helse stukken film over de slachtpartijen in Stalingrad, met inlassen van onversneden journaal- opnamen. Maar rufinexLze afbreuk deed Wis- mar aan zijn werk door een reeks van op de grofste sentimenten afge stemde concessies. Gelukkig heeft de zaal daar. zaterdagavond 'tenminste, zeer verstoord op gereageerd. Wisbar wist al heel weinig goed te maken, toen hij na dé voorstelling op het toneel met onverteerbaar pathos een trits gemeenplaatsen ten beste kwam geven over de „diepere zin" van zijn film. Zondagavond was het- woord aan Chabrol: een van die in Frankrijk naar de top stuwende jonge filmers van de Nouvelle Vague. „Les cousins" zijn twee neven. Paul is Parijzenaar. welgesteld, grenzeloos verziekt en verveeld. Charles komt uit de provincie, is arbeidzaam, on nozel. Hij ontvlucht een dominerende moeder en kiest het milieu van Paul om zijn rechtenstudie aan de Sar- bonne te voltooien. Het verhaal-is snel verteld; hij strandt en dat heeft hij aan de tricheurs-vriendjes van zijn neef Paul te danken. Paul zelf schiet hem dan, tot overmaat van. ramp, per on geluk nog dood ook. Waar verdient deze film zijn naam aan? Aan de „in niets verhullende filmtaal vervatte futiliteit van het leven van vandaag"? Ik ben geneigd deze vraag met een korzelig „weineen" af te doen, maar dan onthoud ik Chabrol de eer waar van hem toch wel iets toekomt- Hij toont namelijk meer dan eens onder weg dat hij filmen kan. Maar zijn snel verworven faam zal hem niet mogen beletten om nog uitgebreid in de leer te gaan bij voorbeeld bjj vakveteranen als Came of Decoïn. Zijn film vertoont hinderlijke fou ten. Geregeld trakteert hy ons op scènes waarin de camera zulke pre tentieuze standjes aanneemt, dat de toeschouwer zijn adem inhoudt, maar keer op keer loopt dat op een anti climax uit. Het is een soort aanstel lerij. Meer dan 800 leden van de Da- roel Islam in Atjee hebben zich bij de regeringstroepen aangesloten, zo heeft het Indonesische leger meege deeld. Deze rebellen hebben hun lei der. Doaoed Beurcuh, in het oerwoud in de steek gelaten en geweigerd zich bii andere groepen opstandelingen aan te sluiten, aldus het commu niqué. Met een hoffelijke handkus be groette de vioolpedagoog Oscar Back zaterdagavond in het Con certgebouw te Amsterdam zijn ere-gast: de Belgische koningin moeder Elizabeth. Ter gelegenheid van Backs tachtigste verjaardag werd een huldigingsconcert gegeven. Her man Krebbers, Theo Olof, Willem Noske en Jean Louis Stuurop, allen oud-leerlingen van Back, waren de solisten. De rijksinspecteur voor muziek onderwijs, dr. J. Daniskas, over handigde de tachtigjarige de ver sierselen die behoren bij de on derscheiding van officier in de orde van Oranje-Nassau. FALMOUTH (AP). De Duitse sleepboot Wotan Is gisteravond met het uitgebrande Britse kabelschip Ocean Layer op sleeptouw aangeko men in de haven van Falmouth. De Wotan heeft hiermee naar schatting 1.360.000 gulden bergingsgeld ver diend. De Ocean Layer smeulde nog steeds by aankomst en maakt zware slagzij naar bakboord, In het ruim staat twee meter water met dikke diesel olie er boven op. De havenmeester achtte het schip niet geschikt om de haven binnen te gaan zodat het by de ingang voor anker Is gelegd, om ringd door brandweerboten. Bloedverwanten en bondgenoten van beide partijen trokken hun troe pen samen, men schopte elkaar en sloeg erop los, en zelfs werd er met messen gezwaaid. Een menigte sup porters van wei honderdvijftig kop pen stond langs het lijntje geani meerd toe te zien. Ernstige verwon dingen werden by dit handgemeen overigens niet toegebracht. Wel dacht een der vechtersbazen, dat hy met een mes gestoken was, maar achteraf bleek, dat hij. uit halende voor een kapitale schop, niet zjjn tegenstander had geraakt maar de ruit van een woning, waar zijn been doorheen schoot. Enkele pezen werden doorgesneden en. hij moest in het ziekenhuis Zuidwal worden opge nomen. Een vijfjarig jongetje C. J. Tooren- burg uit de Tullinghstraat, dat hele maal nerger/ mee te maken had, werd omvergelopen en kwam, met een sleutelbeenfractuur, eveneens aan de Zuidwal terecht. De politie heeft, na twintig minuten, het con flict op minnelijke wijze kunnen schikken. Wel poogden de strijders daarna in een café nieuwe oorlogs moed in te nemen, maar ook daar kwam het gezag vriendeiyk doch be slist tussenbeide. Processen-verbaal zijn niet opgemaakt. De arbeiders in de Italiaanse staalindustrie zullen op 26 en 27 iuni staken ter ondersteuning van loon eisen. De staking wordt door alle vakbonden gesteund. Op het Farijse station Saint Lazare is een trein op twee stilstaan de wagons gereden. Door de schok werden 21 reizigers in de trein ge wond. Vier van hen zijn er vrij ern stig aan toe. merkingen te maken zijn, zodat zeggen burgemeester en wethouders van Rotterdam ook elders indien nodig in voorkomende gevallen over eenkomstig kan worden gehandeld. Eerder in zijn antwoord zegt het Rotterdamse college, dat het nieuwe overslagbedrijf als een particuliere onderneming moet worden be schouwd, omdat de deelneming van de gemeente Amsterdam van be perkte omvang is en kennelijk be doeld om de gemeente in bepaalde omstandigheden een zekere medezeg genschap te geven. Advertentie I.M. door nu te feöpien Weet U dat 1 /3 van alle dames japonnen zelf wordt gemaakt? Hoort U ook bij dat derde deel en heeft U ook vooral in deze prachtige voorzomer de ondervinding, dat U nü beter en modieuzer en véél goedkoper gekleed kunt gaan dan vroeger? Ook U kunt dan ten volle profiteren van deze speciale aanbieding Italiaanse zomer stoffen, honderden verschillen de dessins in strepen, fantasie dessins en bloempatronen, voor minder dan de halve prijs. meter Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze Italiaanse zomerstoffen voor japonnen, rokken en blouses. Een ongekende aanbieding voor al onze klanten. (Van een onzer verslaggevers) Verdacht van verduistering, is dezer dagen te Woerden gearresteerd de directeur van het bijkantoor van de Rotterdamse Bankvereniging al daar, de heer T. J. M. In verband hiermee is hij vrijdag voor de offi cier van Justitie te Utrecht geleid, die bevel heeft gegeven hem in ar rest te houden. Het bedrag van de verduistering Is nog niet met zekerheid bekend. Ver moedelijk bedraagt het 20 tot 25 mille. Door de recherche wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld naar oorzaak en omvang van deze fraude. (Van onze Londense correspondent) Herbert Morrison heeft besloten zich uit de politiek terug te trek ken en zich niet meer verkiesbaar te stellen voor het Britse Lager huis. Hij heeft verklaard ook niets voor het Hogerhuis te voelen. Hij wil rust hebben, lezingen houden en zijn studie over de parlemen taire democratie voortzetten. Dit betekent het einde van een grote carrière van een grote per soonlijkheid. Zesendertig jaar lang heeft Morrison, de zoon van een Lon dense politieagent, tot de meest voor aanstaande figuren in de arbeiders- party behoord. Twee maai, in 1935 en in 1955. heeft hU meegedongen naar de hoogste baan in de party, de po sitie van partijleider. Beide malen heeft hy de strijd verloren, de eerste keer tegen Attlee, de tweede keer tegen Gaitskell. Sedert 1955 heeft hjj zelden gespro ken in het Lagerhuis, dat het steeds ietwat Pijnlijk vond dat deze man, die op de eerste rij behoorde tc zit ten. ergens achter op de banken van de arbeidersfractie zat. Herbert Morrison liep van huis weg. omdat rijn vader altijd op de socia listen schold. HU werd loopjongen, telefonist, kantoorbediende en was op zijn 27ste reeds secretaris van de af deling Londen der arbeiderspartij. In deze positie werd hy de ongekroonde koning van Londen. Hü veroverde het bewind In Londen voor de party en bestuurde de hoofdstad tot 1940. Hij was minister van Verkeer In 1929, toen hij 41 jaar was. Tussen 1940 en 1951 ivas hij minis ter van Bevoorrading, van Binnen landse Zaken, lord-president en ten slotte belaas minister van Buiten landse Zaken. Helaas, omdat dit de enige post was waar hU beslist niet geschikt voor was. In 1952, op het partijcongres van Morecombe, verloor Morrison zijn zetel in het partijbestuur. De linker vleugel, die tegen hem had gestemd, bracht hem e cnovati toen hij. kort nadat de uitslag bekend was gemaakt, opstond en een groie redevoering hield, onbewogen, alsof er niets was gebeuvei. Maar toen in 1955 by de verkiezing van de nieuwe partyieider slechts 40 party-afgevaardigden op hem stemden, moest hy Inzien, dat de partij een jongere kracht wilde hebben. Van deze slag heeft hij zich nooit hersteld. ..Herb", zoals Morri son in Londen genoemd werd, heeft Lewisham, zyn afdeling verzocht naar een jpvolgcr uit te zien. Hu heeft slechts één wens: dal zjjn op volger een man uit de arbeidersstand is. zoals hy zelf, en geen intellectueel Misschien dacht hy. toen hij dit zei. aan de overwinnaar van 1955, Hugh Gaitskell.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1