enerven m m fill Prof ronde in Schiedam bezorgen Schiedam moet Shell een pmit laten Excelsior 20 trekt in triomf door de stad WALDO-TAXI Twee inbraken: kleine buit Jeugd danste in Arcade Begrafenis met korpseer Twee gewonden op sportveld m Jongen schopt tegen auto 11 8Ü 64.65.0 (3 lijnen) Pedaalridders (VI.) maken goede tijden in Schiedam Voor bromfietsen ENGELEN Er gaat niets boven Burgerlijke Stand Er gaat niets boven Prestatiewedstrijd jonge hengelaars Er gaat niets boven Twee bromfietsers in botsing HET VRIJE VOLK MAANDAG 22 JUNI 1959 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Honderden Schiedammers schreeuwden zich gistermiddag de kelen schor, toen een juweel van een kopbal van A. Molendijk een einde maakte aan de bijna onverdraaglijke spanning, die twee volle uren over het SW-terrein in Schiedam had gehan gen, De Rode Zon was kampioen geworden! DRZ had zijn grote rivaal Hillesluis met 21 verslagen, nadat de wedstrijd tot tweemaal toe vèrlengd had moeten worden. De DRZ-supporters renden het veld op en onder veel gejuich ging het kampioenselftal op de schouders. Het was een ecltant slot van een wedstrijd, die wel enerverend, maar niet bijzonder aantrekkelijk was geweest. In deze laatste fase van de titel strijd in de vierde klas F speelden de zenuwen beide ploegen danig parten. Gehuldigd Na de eerste vreugde kwam De Rode Zon in de zaal Marijke aan het Broersveld, waar de eerste-elftal- spelers door een groot .aantal leden van de vereniging werden gehuldigd. Geschiedenis TfTtK heeft niet altijd de wind zo meegehad als In dit seizoen, zo blijkt ook uit de geschiedenis van de ver eniging. Op 15 juni 1930 werd het huidige DRZ opgericht als de afde-, j ling Voetbat van de Nederlandse Ar- beiders Sportbond te Schiedam. Promotie Receptie Feest op DRZis ïoen Advertentie 1JS1. In het afgelopen weekeinde zijn twee inbraken gepleegd. In de slijterij van de distilleerderij Hasckamp in de Hagastraat kwamen onbevoegden binnen in het pakhuis. Zij klommen over een muur, kwamen toen op de binnenplaats en bereikten via een ladder het dak, waar men een gat maakte en via een ladder afdaalde. In het kantoor werd met een schroevendraaier een bureau ge opend. Men vond hier niets, doch uit een blikken doosje ontvreemdde men een geldbakje met 48 gulden. Langs dezelfde weg verliet men het pand. In het hibA.-gebouw kwam men binnen nadat een ruitje van de open slaande deuren van het gymnastiek lokaal was vernield. De deur van de directeurskamer werd uit het slot ge rukt en het bureau werd onderzocht. Er werd echter niets gevonden. Ver der werd nog In de leraarskamer een kast opengebroken en ook hier was de buit nihil. (Van een medewerkster) In Arcade te Schiedam werd zaterdagmiddag een. balletuitvoering gegeven door Toonkunst Dansschool onder leiding van LIesbeth van Buul en Henriëtte Langgro. Er werden vrolijke, „vertellende" dansen ge bracht, aangepast aan de gedach- lensfeer van de kinderen, die be halve op het toneel ook In de zaal in groten getale aanwezig waren. De kostuums waren fleurig en heel verzorgd. Mevrouw Van Buul had zowel voor de choreografieën als voor de kostuums van de dansen, ge bracht door haar leerlingen, zelf ge zorgd. Mevrouw Langgro had eveneens zelf de dansen verzorgd, maar de kostuums voor haar dans „De droom van het meisje" werden ontworpen door de heer Wim van der Leyé uit Rotterdam. Een opvallend detail waren de laarsjes bij de Russische dans, die in plaats van het traditionele rood nu eens grappig groen gekleurd waren. Hst nummer „De ontvoerde zee meermin" werd iets te rommelig uit gevoerd om boelend te blijven, hoe wel het zeemeerminnenmelsje, Els Meuse haar rol op gracieuze wijze wist te brengen. Het nummer „De modeontwerper en zijn wensdroom" was een zeer geslaagde finale, ook al door de wijze waarop de verschil lende rollen uitgevoerd werden. Morgenochtend om half elf wordt met korpseer op de Algemene Be graafplaats te Schiedam begraven het lid van de Rode-Kruiscolonne de heer P. van Grootveld, die zaterdag morgen na een kortstondige ziekte op 72-jarige leeftijd is overleden. Wijlen de heer Van Grootveld diende de colonne ongeveer twintig jaar. Zaterdagavond sloeg bij H. H. G. a,an de Rotterdamsedijk de vlam in een braadpan, die op het gascom- foor stond. De heer en mevrouw G. wisten de brand te blussen, doch He pen daarbij brandwonden op aan ge laat en armen. Per GG en PG wer den zij naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Dat was dhuideljjk te zien. Bij vla gen zag men voetbal van het formaat twee kampioenskandidaten waardig. Meermalen werd er echter naar har telust geblunderd. Maar het ging dit keer niet zozeer op het spel als wel om de knikkers. Het publiek wilde doelpunten zien. En het was DRZ dat middels W. Zee man reeds in de achtste minuut de score opende (10). Zonder verdere doelpunten ver streek de eerste helft, waarin DRZ bij tijde een licht overwicht had. Kort na de rust was het de mid denvoor van Hillesluis, -die op ver rassende wijze de stand weer in even wicht bracht (X1) en daarmee de spanning in het duel volledig terug- braoht. Er vielen kansen aan beide zijden, maar de afwerking bleek onvoldoen de om tot succes te komen. Beide voorhoedes" misten voldoende stoot kracht en waar de keepers moesten ingrijpen, deden zowel de Schiedam mer als de man van Hillesluis dit af doende en soms zelfs spectaculair. Tegen hot einde van de wedstrijd strijd ging het er nogal ruw aan toe. Verscheidene spelers werden door hun tegenstanders tegen de grond gelopen. In de eerste verlenging van 7% minuut zag men niet meer dan een voortzetting van dit rammelige spelbeeld. Maar direct in de tweede verlenging, van af de aftrap, was Molendijk erbij om met een feilloze kopbal aan de onzekerheid een einde te maken. Volgende week zaterdagmiddag zal DRZ in zijn kantine een officiële re ceptie houden om het pas behaalde kampioenschap te vieren. Daarna be- binnen de promotiewedstrijden te gen Schiebroek, Maasstraat (Den Haag) en Schoonhoven. Men kon zegge en schrijve één elf tal formeren, maar zelfs voor dat ene elftal was geen terrein voorhan den in Schiedam. De thuiswedstrij den werden dan ook aan de Krom me Zandweg te Rotterdam gespeeld. Op de flets gingen de Schiedammers er naar toe. Na ongeveer twee jaar werd de voormalige Officlerentuln aan de Laan Ons Genoegen ter beschikking gesteld, daarvan werd met vereende krachten een voetbalveld gemaakt. De Ned. Arbeiders Sportbond breidde zich snel uit en zo ging het ook DRZ, toen nog AWS geheten, dat goede successen boekte. Zoals afdelingskamgioenschappen en zelfs eenmaal, in 1937, het lands kampioenschap van de NASB. In 1942 was nog slechts een bond op voetbalgebied mogelijk, namelijk de KNVB. DRZ sloot zich hier dan ook bij aan en wist. zich te handha ven, ondanks vele moeilijkheden. Met wisselend succes werd in de eerste klas van de afdeling Rotter dam gespeeld, tot DRZ in het sei zoen 1949-'50 kampioen werd en promoveerde naar de 4e klas van de KNVB. Twee seizoenen verbleef DRZ in de 4e klas, voor het weer degradeer de naar .de afdeling Rotterdam. In 1953 slaagden de Schiedammers er nogmaals in afdelingskampioen te worden, opnieuw promoveerden zij naar de vierde klas van de KNVB. In hetzelfde jaar werden het tweede en het derde elftal kampioen. In 1955 vierde DRZ zijn 25-jarig bestaan. Inmiddels was DRZ ver huisd naar het nieuwe terrein aan de Schiedamseweg te Kethel. Toen werden de plannen gemaakt voor een „eigen home". Op 1 april 1957 werd een aanvang met de bouw ge maakt, op 24 augustus smaakte DRZ het genoegen zijn prachtige, geheel door „amateurs" gebouwde kantine met een oppervlakte van 36,5 m2 te kunnen openen. Tevens werd op de openingsdag de tweede voorzitter A Groenewegen, wegens zijn 25-jarig bestuurslidmaat schap door de KNVB tot bondsrld- der benoemd. Op het ogenblik telt DRZ ongeveer 150 leden en 150 donateurs. Aan de afgelopen competitie werd deelgeno men met 4 senior-, 1 junior- en T aspirantenelftal, Door de toeloop van vele nieuwe leden is het mogelijk, dat DRZ zeker met 4 of 5 senior en 2 of 3 junior-elftallen aan de nieuwe competitie zal deelnemen. Dit is het kampioenseljtal van De Rode Zon, dat gistermiddag op het SVV-terrein na twee spannende uren vele DRZ-supporters tot grote vreug de bracht. Staande v.l.n.r.: M. v. d. Most {trainer}, Kolmetjer, Molendijk, v. Meeteren, Zeeman, v. Eijk en Col li, zittend: v. Os, Meulwijk, Zonne veld, Rissema en Van 't Hof. De vijftiende Wielerronde van Schiedam wordt dit jaar niet in de vakantieweek gehouden, maar op za terdag 5 september. Gezien dit tevens de jubilleum- ronde wordt van de rennersclub Schiedam ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, worden pogingen aangewend een ronde voor profs te doen houden. Mocht men hierin niet slagen, dan zal het een wedstrijd worden voor onafhankelijken en amateurs, met als bijprogramma een cours voor nieuwelingen. Het staat eveneens nog niet vast op welk parcours dit jaar de ronde verreden zal worden. Tijdens het juniorentoernool op het Fortuna-terrein in Vlaardingen von den zondag twee ongevallen plaats. De vijftienjarige J. M. v. K. uit Schiedam kreeg een trap tegen zijn hoofd en liep een lichte hersenschud ding op. De vijftienjarige R. H. uit Rotter dam raakte eveneens aan het hoofd verwond. Hij moest met een zware hersenschudding naar het Zuiderzie kenhuis in Rotterdam worden over gebracht. De rennersclub Schiedam hield gisteren op het traject Gustoweg een onderlinge clubontmoeting, waaraan tevens werd deelgenomen door leden van de rennersclub Rotterdam en de Pedaalridders uit Vlaardingen. Met uitzondering van de B-junioren, waar D. Valk van de RC Schiedam eerste werd, is deze wedstrijd een Vlaar- dingse aangelegenheid geworden. De uitslagen waren als volgt: Amateurs, 63 km in 1.50 uur: 1 Den Braber (PR), 2 Kellmann en ,3 A Schiicht, Schiedam. Nieuwelingen, 63 km in 1.52 uur: 1 Bendeler, 2 v d Berg, 3 Schouten allen Pedaalridders. A-junioren 27 km in 49 min,: 1 v Leeuwen, 2 Stolk, 3 Marion allen Pe daalridders. B-junioren 18 km in 35 min: 1 D Volk, Schiedam, 2 v Deursen, R'dam, 3 Goosens (PR). Advertentie XM. Célsiusstraat 42 - Schiedam Telef. 66852 (hoek PLC.OJaan) (Van onze honkbalmedewerker) Zaterdagmiddag trok SW naar Schoten 2' in Haarlem om de returnwedstrijd te spelen in de overgangsklasse B der KNHB. De zesde en zevende innings werden voor SVV noodlottig door fou ten in het bui ten veld. De slagploeg van Schoten gaf juist goede honkslagen in het buitenveid, terwijl SW op de werper Munster man van Schoten slechts korte tikken kon geven. De oorzaak was echter niet alleen het buitenveid, want ook in het binnenveld werd geblunderd, hetgeen voor werper De Lange van SVV moeilijk kon worden verwerkt. De slagploeg van SVV was trouwens die middag in goede vorm, doch het Schoten-veld verwerkte deze honkslagen prima door goede aangooien en prima stoppen, uitgezonderd in de 3 e innings. een tweede nul werd een punt ge scoord. In de eerste innings kon SVV reeds door goede honkslagen de honken doen vollopen zonder nullen. Twee nullen werden echter gemaakt door dat Schoten reeds bij velderskeus het thuishonk liet uitbranden en de tik ken over het algemeen te kort waren. Met al de drie honken bezét werd de derde nul gemaakt door hem op het eerste honk met een goede aangooi van de werper uit de branden. Dit was echter hoopgevend, daar de gelijkmakende slagbeurt Schoten niet verder kwam dan het tweede honk door het goede werk van het SVV-binnenveld. In de tweede innings werd. SVV met drie man naar de bank gewezen zonder een honk te bereiken, terwijl Schoten daarentegen, .een foutvan Cor Bras uitbuitte en in plaats van Advertentie IH. (Van onze honkbalmedewerker) In een enerverende wedstrijd met veel spanning en beurtelings een voorsprong moest Schiedam in de hoofdstad aan Shell een gelijk spel toestaan (1010). In de eerste innings ging Schiedam met nul aan de kant, terwijl Shell door vier-wijd en goed stelen van honken een goed geplaatste honkslag het eerste punt scoorde. De Schie dammers wisten echter in de tweede innings 2 punten te scoren door honk slagen van Kok en Molenaar en een prachtige stootslag van Natrop, de Amsterdammers daarentegen gingen met drie maal drie-stag aan. de kant. Ook in de derde innings konden de Schiedammers een punt scoren door vier-wijd en een goede opofferings slag. Stand 31 voor de Schiedam mers. Shell sloeg echter hard terug en wist drie man over de thuisplaat te brengen, waardoor de stand weer in hun voordeel was gewijzigd (4—3). Schiedam beet echter toen op zijn beurt de tanden op elkaar en sooor- den 4 punten door tweehonkslagen en een 3-honkslag van Natrcp, welke speler in deze wedstrijd de beste slag man was van Schiedam. Shell kon hier niets tegen over stellen en zo hadden de Schiedammers opnieuw de leiding met 7—4. De vijfde innings bracht voor Schiedam niets op. terwijl Shell 3 mannen over de thuisplaat kon bren gen. Wederom gelijk. Ook in de zesde innings slaagde Schiedam er niet in een punt te scoren en keek zelfs te gen een achterstand aan, want de Amsterdammers konden dit wel. Stand -7 in het voordeel van Shell. De Schiedammers sloegen echter in de 7e innings terug en door een twee- honkslag van Lupke en honkslagen van opnieuw Natrop en Schol konden zy de stand wijzigen in een voor sprong van 98. In de laatste in nings wist Schiedam opnieuw een punt te scoren, waardoor het met 10—9 de gelijkmakende slagbcurt van Shell moest afwachten. Shell slaagde er echter in deze beurt uit te buiten door een goede opofferings- stootslag. Werpersresultaten: Schiedam 12- 11-6: Shell 5-4-17. Schiedam speelt woensdagavond om 7 uur een bekerwedstrijd tegen Neptunus uit Rotterdam op de sport velden in Harga, doordat zij afgelo pen vrijdagavond Ondina in Vlaar dingen met 197 hebben verslagen en daardoor de volgende ronde der bekerwedstrijden van de KNHB heb ben bereikt. Hierbij bleef het en ging SW de derde innings in met een 1—0-ach- terstand. In deze innings kwamen de goede slagmensen van SVV in het veld en zij wisten door zeer goede honkslagen en geholpen door een fout van Sohoten, achtereenvolgens Gerard Gommel, Hans de Lange, Cor Bras en Huib Kooy over de thuisplaat te slaan, waardoor de ach terstand werd omgezet in een 4—-1- voorsprong. In de gelijkmakende slagbeurt wist evenwel Schoten "door Sohiedamse foute vangen en, een doorgeschoten bal de stand tot 43 te reduceren. De vierde innings begon bü SVV goed want door twee keer 4-wijd en goed honklopen waren met nog geen enkele nul het tweede en derde honk bezet. Werper Munsterman wist echter daarna twee man met 3-slag terug te wijzen, terwijl de derde nul werd gemaakt door een korte tik in het binnenveld op het eerste honk uit te branden. SVV had dus opnieuw het in eigen hand gehad, doch wist dit niet uit te buiten, ook echter Scho ten kon in de vierde innings niet verder komen. In de vijfde innings bleek het veld van Schoten moeilijk van het stuk te brengen, want een goede slag van Cor Bras werd in het veld uitgevan- gen, waarna de andere nullen met 3-slag werden teruggewezen. In de gelijkmakende vijfde slagbeurt van Schoten Hepen de drie honken vol, nadat door SVV een slagman was teruggewezen. Door een grote fout van korte-stop De Haas (door bleussure als achter vanger verhuisd naar korte-stop) kwamen daarna twee man de thuis plaat voorbij en werd de stand we derom in het voordeel van Schoten gebracht (54). Alles was toe nog toe mogelijk en de wedstrijd was tot deze Innings het aankijken best waard geweest. In de zesde en zevende innings werden echter de grote fouten ge maakt, zoals hierboven Is vermeid, terwijl deze fouten op werper De Lange een grote invloed uitoefenden en hy te sloom ging werpen, zodat SW hierdoor een groot aantal tegen standers over de thuisplaat zagen verdwijnen, zodat hy het einde van deze innings de stand voor Scholen was opgevoerd tot 14i. In de twee volgende Innings kon SVV zich niet meer herstellen en Schoten geloofde het toen wel. Geboren: Maria F C, dv F J A Mol en P J M Ham: Jules, zv F K M A de Kort en H Stornebrinfc; An toinette F,,dv K den Uijl en W Fels: Anderas A*J, zv T H de Vette en H C Ham; Hcrmanus F, zv H F van Un- nik en J van Dommele; Johannes M, zv M Tlmmers en H Salari; Mar- garetha, dv H Ouwens en C Reine; Robertus. zv J G Seti en C M Wijzen- broek; Martinus W, zv C M den Boer en J Hoogmoed. OverledenJ M van de Graaf, 4 maanden: F M Slinkert, 69 jr; A J Rijnberk, 86 jr. Advertentie HM. Gisteravond om zeven uur heeft sportminnend Schiedam I nieuwe tweedeklasser Excelsior '20 feestelijk Ingehaald. de, Reeds ver voor het uur van aankomst waren leden van de gym-' nastiekv'ereniging Excelsior voortgekomen uit de grote zwartwit- gemeenschap op het Lorentzplein aanwezig alsmede een aantal junioren en pupillen van de nieuwe tweedeklasser, gestoken in club tenue. Zondagmiddag om twaalf is de 100.000ste bezoeker de loketten van Bad Groenoord te Schiedam gepasseerd. Het echtpaar G. H. Emons-Stolk van het Pinas plein 3c te Rotterdam, dat met twee dochtertjes, een zoontje en een buur meisje een fris bad wilde komen ne men, werd. bij de ingang opgewacht door de penningmeester van het bad, de heer F. Hofman, die mevrouw Emons bloemen aanbood. Op het badterras werden de heer en mevrouw Emons toegesproken door wethouder mr. P. van Bochove, die de honderdduizendste een waar debon van 50 aanbood, te besteden bij de Schiedamse middenstand, en een seizoenabonnement voor het vol gend jaar. Vorig jaar haalde Bad Groenoord pas op 16 juli de honderdduizendste binnen. In 1957 was dat op 5 juli. Jozef Delafortrie, directeur hoofdredacteur van het blad De nieuwe Gids, is op 49-jarige leeftijd na een korte ziekte te Brussel over leden. Zondagmiddag tegen zes uur wilde de 63-jarige koopman D. V. O. met zijn auto de Grote Markt oversteken. Midden op de Grote Markt stonden een jongen en een meisje zodat O. signaal gaf om te kunnen passeren. Om onbekende reden trapte de jon gen tegen de auto, zodat een deuk en lakschade ontstonden. B. J. v. d. B., de schoonzoon van O., die naast hem zat, stapte uit en vroeg wat dat te betekenen had. Als antwoord gaf de jongeman hem een stomp tegen bet gezicht waardoor Van de B. twee tanden moet missen, De jongen stapte toen snel met zijn meisje in bus 40. De bus reed weg in da richting Kethel en de auto zette de achtervolging in. Het meisje stapte uit in Tuindorp, waarna de jongen terugging en in de Vlaardingerstraat uitstapte. De auto achtervolgede de jongeman tot het Rubensplein, waar men het spoor bijster werd. In het haar toebedeelde viswater In Kethel hield de Jongerenafdeling van de twee Schiedamse hengelsport verenigingen zaterdagmiddag een prestatiewedstrijd, echter niet be doeld als een concours. Bij een con cours gaat het erom zoveel mogelijk vis te vangen om hierdoor een prijsje te winnen. Dit is echter geenszins de bedoeling geweest van deze wed strijd doch eerder een hengelinstruc- tie onder deskundige leiding. Zij die deelnamen hebben ander half uur lang prettig gevist en veel geleerd. De beste prestaties leverden uiteindelijk J. van Male, A. Korpers- hoek en H. Steenbergen, zy ontvin gen een leuk prijsje. Tot 15 juli kunnen zich nog leden opgeven voor deze jeugdafdeling welke momenteel uit ongeveer 130 leden bestaat. Advertentie LM. In de Lange Nieuwstraat tegenover het postkantoor vond zaterdagmiddag een aanrijding plaats tussen de brom fietsberijder M. van N. uit Rotter dam en de scooterberyder B. V. Van N. verleende geen voorrang. V. werd aan het linkeroog gewond en Van N aan het rechteroog. In het Rode- Kruisgebouvv werden de wonden ge hecht. Het muziekgezilschap Sf.-Ambro- sius arriveerde later ook en naar ge lang de tyd verstreek, vormde zich op het plein een grote mensenme nigte. die die feesteiyk gebeuren niet wilde missen. Toen de bus vanuit de Franselaan naderde, steeg het enthousiasme on der de wachtende leden en supporters van Excelsior eerst recht ten top. Onder luid gejuich bekommen de speiers de oude mailkoats, die voor deze gelegenheid weer eens van stal was gehaald, terwyi het bestuur plaats nam in een open landauer. Onder de tonen van pittige mars muziek zette toen de stoet zich in be weging om via de Boerhavenlaan en Rotberdamsedijk door de binnenstad te trekken met als einddoel Musis Sacrum. Ook Sn de stad waren veal mensen op de been, zodat deze tocht voor de zwartwitten een ware triomftocht is geworden. De wethouder van sportzaken, mr. P. van Bochove, heeft tydens de in de grote zaal van Musis Sacrum ge houden receptie als eerste spreker spelers en bestuur gelukgewenst met het bereikte resultaat. Ook de heer A. Byioc heeft als voorzitter van de afd. Rotterdam, alsmede in zijn kwaliteit van voor zitter van de SBLO en vice-voor- zitter van de sportraad, enkele be wonderende en waarderende woorden gesproken. Voorts waren er afgevaardigden van de diverse plaatseiyke sportver enigingen en competitie-tegenstan ders van het promoverende elftal. Onder hen was ook de voorzitter van i Overmaas, de heer P. Thomas. Er waren vele bolemstukken en te- vens werden van verschillende zijden biyvende herinneringen toegezegd. Na dit officiële gedeelte was er voor de rest van de avond voor de leden en donateurs groot feest. De junioren krijgen ter gelegenheid va ndit heugeiyke feit een aparte feestavond aangeboden. MAANDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER: Ketenen van de haat. 2 en 8.15 uur. MONOPOLE-THEATER: Sayonara. 2 en 7.30 uur. Apotheek: A. Gouka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: 30 X I varia ties op een portret door Kees Ver- wey en „Drie uit het zuiden' (Snydere, Lennarta en Overstegen) 105 uur. DINSDAG Biescopen: PASSAGE-THEATER: Ketenen van de haat. 3 en 8.15 uur. MONOPOLE-THEATER: Sayonara, 2 eu 7.30 uur. Apotheek: A. Gouka, Hoogstraat 29. Ten toonstelUngen: STEDELIJK MUSEUM: 30 X 1 varia ties op een portret door Kees Ver- wey en „Drie uit bet zuiden (Snijders, Lennarts en Overstegen) 105 uur. Diversen: AMSTELBRON: ESS-streektoernool, laatste ronde en prijsuitreiking. 8 uur.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2