Ma met vrijere Nieuwe leden stromen naar de PvdA Finet blijft kandidaat voor Hoge Autoriteit naar avontuur Van Hemelrijck vindt goed onthaal in kamer ZONDER COMMENTAAR Spreeuwenpraat Oud-staatssecretaris Heistelling in bouwput viel om Conflict dreigt om houding van verkoopleider Compensatie is te ruim, zegtAKWV Menzies: Geen misverstand HET VRIJE VOLK WOENSDAG 1 JULI 1959 PAGINA 3 üMÉi| ■■Hli v: iwiilMP mm&zpm Moerasandijvie Niet vogelvrij DML koopt Friendships Kort van memorie Gunstig ontvangen Streekplannen garanderen Voornes recreatief behoud Amsterdammer in Frankrijk beroofd Dictatoriaal Celstraffeii voor Nieu wen dij k-nozems Automobilist krijgt vijftien maanden Onderwijzers boos: ballonnetjes met sigarettenreclame Obligatielening KLM „£r is zaterdag druk voor de jeugd zorg geofferd. 'Waar om ook niet? Geen zinnig mens is tegen Jeugdzorg. En 't is niet alleen een goed doel, maar ook een algemeen doel, want het gecollecteerde bedrag komt ten goede aan de jeugd in al haar geledin gen," schrüft de heer P. C. G. Gar- dien, Hogehof 2 in Rotterdam-Zuid. Een heel vriendelijk begin, dacht Pleter toen. hij dit las, maar er zou den wel eens enkele kritische opmer kingen kunnen volgen. Dit bleek in derdaad het geval: „Tot zover is alles in orde, of schoon Vijfenzeventig procent van wat een collectant ontvangt, is be stemd voor de organisatie namens welke hij of zij collecteert; slechts een vierde deel wordt naar evenredig heid verdeeld, Of dit correct is, zul len we hier buiten beschouwing la ten, maar wel meen ik, dat de gever er recht op heeft te weten, dat een bijdrage voor collectant A misschien voor andere jeugdzorg bestemd is dan bij collectant B, althans voor drie kwart. In het licht van deze feiten is het dubbel te veroordelen, dat door bepaalde Jongeren reeds op vrij dagavond. direct na het uitreiken van de collectebussen, straten huis aan huls werden bewerkt. Dat andere collectanten, die zich aan de voor geschreven zaterdag hielden, hierdoor werden benadeeld, spreekt vanzelf. Ook op de leeftijd van de collec terende kinderen werd niet zo gelet. Een meisje antwoordde, toen haar gevraagd werd of zij wel mocht col lecteren: „Ja, hoor, want mijn zus is riek geworden." Zo te zien waren er veel zieke zussen In Pieters straat is die vrijdag avond niet gecollecteerd, maar als de heer Gardien verzekert, dat het in sommige andere buurten wel is ge beurd, neem ik dit aan, omdat ik hem ken ais een serieus man die geen praatjes verkoopt. Collectanten be horen zich te houden aan de bepa lingen die voor de collecte gelden. Collecteren op een andere dag dan die, waarvoor toestemming is ver leend, is onbehoorlijk. Het zou ertoe kunnen leiden dat de groepering, waartoe de overtreders behoren, van een volgende collecte worden uitge sloten, of dat men besluit, de bussen voortaan alleen op de morgen van de collecte uit te reiken. Men zal dat dan al heel vroeg moeten doen en dat is voor vele collectanten niet zo prettig. Ook wat de leeftijd van de collec tanten betreft, behoort men zich aan de voorschriften te houden. En is het nu werkelijk niet mogelijk, op de bussen aan te geven voor welke in stelling op het gebied van de jeugd zorg wordt gecollecteerd? 't Zijn al lemaal verdienstelijke instellingen, maar wie bereid is iets voor een goed doel af te staan, mag toch wel het recht van keus hebben. KÏSM mmm 5: Het zaadpluis van de moerasandij vie is uit de nieuwe Zuiderzeepolders over. half Nederland en misschien nog verder gewaaid, maar volgens de bio logen waren er veel loze zaadjes bij en zullen er van de andere heel wei nig ontkiemen. Eigenlijk wel jammer, want 't is een mooie plant, die het ook in de vaas wel doet. Pleter heeft een paar bloemstengels met dikke proppen gele bloemen in de sluis- bouwput bij het Oostplein geplukt. Er is daar een klein veldje moeras andijvie ontstaan, verleden jaar al. Wie een eindje verder wandelt over het voormalige emplacement van het Maasstation, zal nog verscheidene andere soorten wilde bloemen kun nen muien. Vermoedelijk hebben er dit Jaar ook kuifleeuweriken gebroed, die lieten zich voortdurend zien en horen. Ik zag er ook een tapuit, een vogel die je eerder in de duinen dan in de stad zou verwachten. In een iep voor de woning van me vrouw S. (..Geen naam' en adres in de krant, Fieter. anders komen er misschien kwajongens op af") broedt voor de tweede keer dit jaar een houtduif. Mevrouw S. houdt van vo xels en nu heeft ze tot haar schrik gehoord, dat de houtduiven vogelvrij zouden zijn verklaard en dat ieder een ze zou mogen vangen of dood schieten. Zo is het gelukkig niet, mevrouw. Wie houtduiven wil schieten, heeft een jachtakte nodig en bovendien een jachtterrein of althans een ver gunning cm op een bepaald terrein te jagen. Aanbod Ook ditmaal hebben wij met veel ge noegen de volgende aanbiedingen in ons boek der Bijdragen opgeschreven: een éénpersoons ledikant van S. van de Spar- rendaai. een fauteuiltje, twee stoelen en drie dozen kleding van H. uit de 2e Leyden van Gaelstraat te Vlaardlngen. een tafel en twee fauteuils van O. van de bange Htlleweg en een kinderwagen van M. van de Boezemkade. De spreeu- weapot werd verrast roet een gulden van Fred E. uit de Helenastraat en een gul den van fc>. van de Lange HlUeweg. Ailen onze dank. Verlies Mevr. Snijders, Paisterkarop 30n, is zeer gedupeerd door het verlies van een briefje van vijftig gulden. Bet was een gedeelte van haar AOW. Hans Huisman. Maaskade 87a. heeft deze we ken pech. Op 18 Juni op weg naar de tandarts (met lijn 3) miste bij zijn paarse portemonnee met ƒ5.10 en op 28 juni gaande van het clubhuis in de Spaanse polder en het Kolpabad In Vlaardlngen (roet buslijn 43) een bruine portemonnee roet zijn flets- 6leUteitje. In het Krallngse strandbad is Fred Eshuls, Helenastraat 18. op 25 Juni zijn nieuwe bril kwijtgeraakt. Wie heeft de witte regenjas gevonden van mevr. Duvalols. Overijselsestraat 24, die ze ver moedelijk in lijn 11 heert laten llgNan. Gaande van de spangeneekade vla de Hoogstraat naar het Krallngse strandbad miste T. Smol, Spangensckade 36. een kinderbadpakje. Vondst Tineke Klelnsmld, Van Duylstraat 35a, heeft maandag in deze omgeving een beige kinderjasje gevonden. De heer P. A. van Driel, Sandellngstraat 109. heeft op de laatste avond van de vier daagse in HJn 2 een medaille van de Bode-Kruismars opgeraapt. De eigenaar (esse) kan hem na 7 uur afhalen. BIJ mevr. Ten Hoopc. Busslnghstraat 23. be rust een bril. die zij op 13 Juni in deze straat heeft gevonden. PIETER SPREEUW Vrijdag 26 juni j.l. vergaderde het partübestuur van de PvdA onder voorzitterschap van ir. H. Vos. Het partijbestuur verheugde zich over het herstel van partij voorzitter E. A. Vermeer, die per 1 juli zijn werkzaamheden zal hervatten. Medegedeeld werd, dat het leden tal van de partij per 31 maart jl. 153.648 bedroeg, dat in tegenstelling tot de zomermaanden in vorige ja ren thans honderden nieuwe leden worden ingeschreven, dat de nieuwe contributieregeling bevredigend ver loopt en het aantal abonnees op het party-orgaan „Paraat" regelmatig toeneemt. Met instemming nam het PB kennis van het overzicht van de ver kiezingsactie en de succesvol verlo pen advertentiecampagne na de verkiezingen. Deelplannen van de actie voor liet seizoen 16591960 werden vastge steld. evenals de opzet van het jon gerenwerk zoals dit aan het congres zal worden voorgelegd. Het PB machtigde de secretaris penningmeester e> ii nieuwe c.a.o. voor het personeel af te sluiten. Voorts werd besloten het aantal be zoldigde gewestelijke secretarissen met één uit te breiden. Naar aanleiding van een verzoek van het SDC besloot het PB een SDC-vertegenwoördiger, te doen ontvangen door een delegatie uit het PB. Het PB nam mee instemming ken nis van een verklaring van het be stuur der Europese Beweging inzake de toestand in de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. De regeringsnota van 26 juni over het in de naaste toekomst te voeren sociaal-economische bek d werd aan eën uitvoerige bespreking onderwor pen. Ook hield het PB zich bezig met de discussies in de Engelse Labour- party over de denkbeelden omtrent ,,de club zonder kernwapenen". Het PB acht het van groot gewicht zich nader te doen informeren over deze aangelegenheid. Besloten is een com missie in te stellen onder voorzitter schap van G. J. N. M. Ruygers, met de opdracht aan het PB op korte termijn een informatieve nota uit te brengen. Tot afgevaardigden van de PvdA naar het congres van de Franse so cialistische partij SFIO, dat op 9, 10 en 11 juli te Parjjs wordt gehouden, werden aangewezen: mr. M. van der Goes van Naters, mr. M. van der Stoel en ir. H. Vos, Ten slotte werd de delegatie naar het congres van de Socialistische In ternationale dat van 14-18 juli te Hamburg wordt gehouden als volgt samengesteld: mej. dr. R. de Bruyn Ouboter, mr. M. van der Goes van Naters, mr. M. van der Stoel. drs. J. M. denTJvI, E. A. Vermeer en ir. H. Vos (wijzigingen in verband met de aanstaande kamerdebatten echter niet uitgesloten. E. MEESTER, secretaris-penningmeester. (Van onze Brusselse correspondent) Er is een goede kans, dat Paul Finet lid blijft van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Finet liet vorige week de zes regeringen weten, dat hij onder geen beding nogmaals het president schap van de Hoge Autoriteit zou willen aanvaarden. Hij hoopte daarmee, schreef Finet, de samenstelling van een nieuwe Hoge Autoriteit te verge makkelijken. De vrije vakverenigingen van de zes Eurolanden stellen er echter prijs op, dat Paul Finet.. oud-vakbondsieider. in de Hoge Autoriteit blijft. Zo niet als president, dan toch als gewoon lid. Het coördinatiebureau van de vakver enigingen in Brussel heeft dan ook Finet bij de Raad van Ministers weer .kandidaat gesteld. CVan een onzer verslaggevers) Tussen Fokker en het directoraat materieel luchtmacht is over de aan koop van twaalf Friendshlps-27 vlieg tuigen overeenstemming bereikt. Van deze twaalf toestellen zullen er drie in normale passagiersuitvoe ring worden omgebouwd en negen als vrachtvliegtuigen. De ondertekening van het contract aal nog deze week geschieden. tn deze rubriek vermeidt Het Vrijt Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Volgens het socialistische blad Het Parool is de nota een 'liberaal pro gram-. Dat klinkt beter dan wat het socialistische partijblad Het V r ij e Volk donderdag schreef, naar aan leiding van de beperking van het aantal woningen waarvoor in 1959 regeringspremie zal worden gegeven. 'Het blad prijst het voorzichtige beleid van minister Aartsen te dezen en construeert dan een tegenstelling tus sen dit beleid en hetgeen 'liberalen en andere vrijheidsaanbtdders' in de vcr- dezingsiijd hebben gezegd. Wij kunnen ons niet herinneren ilat enige partij heeft gezegd een on voorzichtig beleid voor te staan. liit De Nieuwe Rotterdamse Courant van 27 juni 1959. De ministers zelf (de regeringen) f zullen Finet niet benoemen. Maai wel kunnen zij er akkoord mee gaan, dat de acht leden van de Hoge Auto riteit die rechtstreeks door de minis ters aangewezen worden. ,.ls negen de lid Paul Finet coöp.eren. Ook •zijn entree, in augustus 1352, maakte Finet ais gecoöpteerd negende lid van het college De nieuwe Hoge Autoriteit had al in februari benoemd moeten worden. De Raad van Ministers van de KSG (dat wil dus zeggen: de regeringen) stelde echter steeds de beslissing uit. Totdat werd bepaald, dat men vandaag in Brussel spijkers met koppen zou slaan. Ook die verga dering is echter weer uitgesteld. Maar het heeft er alle schijn van, dat de Raad nog op zeer korte termijn bijeen zal komen. Er is reden om aan te nemen, dat ie kandidatuur van Finet bij de ver moedelijke nieuwe leden van de Ho ge Autoriteit gunstig is ontvangen. Hoewel over de personen nog geen absolute zekerheid Bestaat, hebben welingelichte kringen m Brussel sterke aanwijzingen over de samen stelling van het hoge gezagsorgaan. Voorzitter wordt vrijwel zeker de Italiaan Piero Malvestlti, thans vice- president van de Europese Econo mische Commissie. Maar weinigen zijn met de kandidatuur van Mal vestlti erg gelukkig. Hij staat in Brussel niet zo goed bekend als de sterke Finet. De komst van Malvestiti zal het heengaan betekenen van het tegen woordige Italiaanse lid van de Hoge Autoriteit, Giacchero. West-Duits- land heeft dr. Westrick, staatssecre taris van Economische Zaken, kan didaat gesteld, ter vervanging van de overleden Duitser Blücher. Twee de Duitse lid blijft Heinz Fotthoff. De Fransen zullen vrijwel zeker het tegenwoordige lid Léon Daum vervan gen Voor hem in de plaats zou ko men Baseilhac, thans directeur-gene raal van de Charbonnage de France. Roger Raynaud, de tweede Frans man In de Hoge Autoriteit; biyft zitten. Eveneens zullen blijven: de Nederlander Dirk Spierenburg, de Luxemburger Albert Welver en de Belg Albert Koppé. waarmee we dan het negental weef vol hebben. (Van een onzer verslaggevers) In de bouwput in het Haringvliet is maandagmiddag om half een een drijvende heistelling omgevallen. Oorzaak was het breken van een on derstopping van de rails- Het ruim 25 meter hoge gevaarte kwam zo lang zaam naar beneden dat de arbeiders in de buurt alle tyd hadden om zich in veiligheid te stellen. De arbeidsinspectie heeft gisteren een onderzoek ingesteld. Het is nog niet bekend of het breken van de onderstopping te wyten is aan ver moeidheid van het materiaal dan wel aan het verkeerd aanbrengen van de onderstopping. De schade loopt in de tienduizenden. (Van een onzer verslaggevers) Een ernstig conflict dreigt bjj de N.V. Wavin, een fabriek van plastic. produkten te Hardenberg. Bij de 200 werknemers heerst groot onbehagen over de houding die de vroegere pro curatiehouder L. Niemeyer, thans verkoopleider van de Wavin te Zwolle, tegenover het personeel aan neemt. Het personeel eist het vertrek van de heer Niemeyer, die in december reeds na een enkele uren durende staking werd overgeplaatst naar Zwolle. „Dat heeft niets geholpen", zeggen de werknemers, „zyn invloed is de zelfde gebleven". De heer Niemeyer was tot dan toe, in verband met de herhaaldelijke afwezigheid van. de directeur ir. J. C. Keiler, belast met de dagelijkse leiding van het bedrijf. In verband met de ontstemming onder het personeel is er donder dag te Zwolle een bespreking tus sen de directie, de fabriekskern en vertegenwoordigers van de drie grote vakcentrales. Toen wij de heer Niemeyer giste ren om commentaar vroegen ver klaarde hij niets van een conflict te weten. (Van een onzer verslaggevers) Mevrouw mr- Chr. de RuJjter-De Zeeuw (arb.), lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, heeft gis teren in de vergadering van Provin ciale Staten bij de bespreking van de mededelingen inzake het recreatie- beleid gezegd, dat ook de laatste plannen voor de ontwikkeling op het eiland Voorne het behoud van Voorne voor landbouw en recreatie garande ren. „Dat deze uitspraak noch stout moedig, noch voorbarig is", zo zei zü in antwoord op een desbetreffende vraag van ir. W. Verhoeven (arb.), „zult u zien aan het spoedig komende streekplan Brielsche Maas en het kort daarop volgende streekplan Voorne-Putfcen". Mevrouw De Ruyter hoopte het plan voor recreatie langs de Lek in de winterzitting aan de staten voor te leggen. Dit is al veel verder ge vorderd dan een dergelijk plan voor de Merwede. Het plan om de Reeuwijkse pias- heel eind gevorderd, zei ze, evenals de plannen voor de noordelijke over van de Oude Maas. Recreatieplannen voor de strook langs de Vlaardinger Vaart zijn met het gemeentebestuur van Vlaardin- gen besproken. Het overleg duurt voort. Een groot deel van het centrum van Londen is in de oorlog door Duitse bommenwerpers en V- viapens verwoest. Het vroeger zo driftig kloppende hart van Lon den heeft van deze bombarde menten een gevoelige klap gekre gen. Er is nu weer nieuw leven ingeblazen en de city is fraaier dan ooit te voorschijn gekomen. Op onze foto ziet u .op de voor grond de kathedraal van Sint- Paul en daaromheen een aantal fraaie nieuwe gebouwen in zeer moderne stijl. (Van een onzer verslaggevers) De vrijere loonvorming, zoals deze in de regeringsnota wordt uit eengezet belooft een gevaarlijk avontuur te worden. Wil het systeem van de regering-De Quay goed worden doorgevoerd, dan vraagt dit vreemd genoeg een sterk overheidsingrijpen. Bij mislukking is een bestedingsbeperking en werkloosheid onvermijdelijk. Deze waarschuwing richtte een bij uitstek deskundige op dit ge bied, de vroegere socialistische staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, dinsdagavond tijdens een vergadering van de afdeling Veldhoven (bij Eindhoven) van de Partij van de Arbeid tot zijn toehoorders. (Van een onzer verslaggevers) Eerst thans wodSt bekend, dat een 64-jarige Amsterdamse accountant in de nacht van vrijdag op zaterdag in Frankrijk op de weg van Sois- son naar Laon door drie mannen, gewapend met pistool, dolkmes en knuppel, is overvallen. Om hem het wegrijden te beletten, vernielden zij een achterband van zijn auto. De drie overvallers namen de ac countant zijn portefeuille af, waarin zich behalve zijn autopapieren, ƒ150 en 21.000 Franse francs bevonden. Daarna kozen zij ijlings het haze- pad. Het slachtoffer begaf zich zo snel mogelijk naar de politie in Soisson en deed daar aangifte van het gebeulde. In 1956 is het experiment van een vrijere loonvorming mislukt doordat elke bedrijfstak zich optrok aan het richtiyncijfer van zes percent. Zou deze regering dit keer ge*richtiyn cijfer geven dan dreigt er in de kort ste keren een overbesteding. Er zou zich spontaan toch een cijfer vor men, gelijk aan de eerste goedkeu ring. Het is onjuist, voor te stellen dat de huurverhoging van twintig per cent slechts met een Iooncompensa- tie van 2(4 percent zou zijn betaald. Doordat bepaalde minima zjjn aan gehouden is het percentage drie of vier, met de verhoging van kinder bijslag en het verrekenen van de huurtoeslag-1957 wordt het zelfs 5 tot 6 percent. Maar dan is de hele ruimte voor vrije loonvorming al gebruikt. En: in haar geheel naar de huiseigenaren ge gaan. „Dit is typische VVD-politiek. Als dit christelijke sociale politiek moet worden genoemd, weet ik niet hoe men dit begrip uitlegt," aldus dr. Van Rhijn. Geeft dit alles meer vrijheid? Nee, want er mogen geen prijsverhogingen komen, geen loonsverhogingen die uitschieten, achterstelling mag geen argument zyn. Loonsverhoging is al leen gewettigd als produktiviteitsver- hoging er aanleiding toe vormt. Maar, vroeg dr. Van Rhyn zich af, hoe wil de regering die hogere produktiviteit constateren. Een ap paraat bestaat er niet voor. Dr, Van Rhyn verwachtte hiervan een bron van conflicten. Het College van Rijksbemiddelaars krjjgt haast dictatoriale bevoegdhe den om te beoordelen of een loons verhoging redelijk is. Dat geeft niet minder, maar veel meer overheids bemoeiing. De minimumloontrekkers mogen niet de dupe worden, hebben KAB en CNV betoogd. De regering wil daarover nu een advies van de SER vragen. Het kan jaren duren voor dit advies er is en dan nog ge ruime tyd voor de maatregelen wet worden. De vragen stapelen zich nu trouwens al op: welke arbeiders be treft het hier, welke organen moeten het minimumloon vaststellen. Welke straffen kunnen er.gesteld worden bij overtreding, hoe lang zal dit alles op zich laten wachten? Dr. Van Rhjjn herinnerde eraan hoe de geleide loonpolitiek na de oor log tot steeds meer welvaart had ge leid. Terugvallen tot een vrije loon politiek betekent de klok terugzetten, zonder dat daarhU de voordelen wor den bereikt die de voorstanders voorspiegelen. In de discussie merkte dr. Van Rhijn nog op dat de geleide, maar ook de vrije loonpolitiek zoals in de nota uiteengezet, niet kan zonder een sterk prijsbeheersingsapparaat. Maar dat heeft liet departement van Economische Zaken afgebroken. Met ais gevolg dat de verschillende grond- stoffenverlagingen geen invloed op de pryzen hebben gehad en dat er geen krachtig kartelbeleid is gevoerd. Door de compensatie voor de huur- en melkprijsverhoging 'ruim te ne men, heeft de regering in feite een concessie gedaan aan de voorstan ders van de geleide loonpolitiek. Dit is. naar de Volkskrant meedeelt, ge zegd op de vergadering, die de Alge mene Katholieke Werkgeversvereni ging (AKWW) dinsdag te 's-Graven- hage heeft gehouden. De ruimte, die na het doorvoeren van de regeringmaatregelen nog overblijft voor de vrijere loonpolitiek is zeer gering, zegt de AKWW. Zij is ook van mening, dat de termijn, waarbinnen de lonen verhoogd kun nen worden door vrijere loonvorming (tot 1 juli 1960) te ruim is genomen. De gedifferentieerde loonpolitiek is in een ongunstigr. positie komen te verkeren dan het geval zou zijn ge weest by een minder ruime compen satie. Ook is op de vergadering gezegd: Wanneer de tijdeiyke belastingver hoging ongedaan gemaakt moeten worden, zou dat hans moeten gebeu ren. Volgens de AKWW kan dit vol gend jaar niet meer. omdat de con juncturele ontwikkeling het wellicht niet meer toelaat. u)tcUet- De 'rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend aan twaalf Amsterdam se nozems in de leeftijd van 18 tot 24 jaar ter zake van een reeks dief stallen in vereniging door middel van InkUmming en braak straffen opgelegd variërende van negen maanden waarvan vier voorwaarde lijk tot maximaal 20 maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Twee der knapen hoorden zich zelfs tot drie straffen veroordelen voor diefstal in vereniging met ver schillende makkers gepleegd. De jon gelui, die elkaar in cafés en bars op de Niemvendijk ontmoetten en daar plannen smeedden, waren er in groepjes van drie of vier op uti ge trokken. De meesten hebben reeds een aanzienlijk strafblad. De buit der diverse diefstallen en inbraken bestond uit filmmateriaal, sigaret ten, grammofoonplaten en een auto. De officier van Justitie had straf fen geëist, die varieerden van zes maanden tot anderhalf jaar. Tegen vier jongelui er hadden er in to taal 16 twee weken geleden terecht gestaan heeft de rechtbank de za ken aangehouden voor het doen uit brengen van rapporten. (Van onze Brusselse correspondent) Applaus van katholieken, liberalen en de socialistische oppositie oogstte vanmorgen in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers de Belgische minister voor Congo, Maurice van Hemelrijck, na de rede van nog geen drie kwartier over zyn jongste drieweekse reis door de kolonie. Een rede, die op vastberaden toon werd uitge sproken en die een duidelijk gunstige indruk in het parlement ach terliet. Veel is er te doen geweest, zei de minister, over incidenten in Thijs- stad en Bukavu, tomatengegooid en die foto met .Leve de koning" met de naam Boudewijn doorgeschrapt en Kasavubu bijgeschreven. Dus „Leve koning Kasavubu". Die foto, verteldede minister, is buitengewoon snél verspreid, zy heeft in ongeveer alle kranten van de wereld gestaan, maar ik heb zelf gezien hoe de fotograaf nauw samenwerkte met de drager van het bord". Minister Van Hemelrijck beweer de dan ook. dat alleen een handige fotograaf het bord heeft uitgedacht en dat de man die ermee liep, al leen diende om het plaatje te kun nen maken. Dc fotograaf heeft slechts geld willen verdienen. Wat zegt zo'n incident, zei mi nister Van Hemelrijck. Niets. Ik kan u verzekeren, dat in het algemeen by de Congolese bevolking wel degelijk bereidheid is tot samenwerking met de Belgen. En dat de huidige onaf hankelijkheidsacties alleen geleid worden door een paar lieden, ge steund door enkele kranten. De blanken in de Congo staan eveneens onder invloed van bepaal de belangengroepen, zei de minister. Groepen die spoedig het vertrek van de Belgen wensen en die niet opzien tegen het voeren van een bedrieglij ke en leugenachtige campagne. België, zei de minister, zal scrupu leus de in de regeringsverklaring van 13 januari omschreven politiek uitvoeren. De minister waarschuwde tegen wat hy noemde pseudo- progressiviteit. Namens de socialisten zei Hou- siaux: „Het is geen toeval, dat de minister applaus kreeg, ook van de socialisten, wy hebben daarmee on derstreept, dat we nog steeds achter het regeringsprogramma voor de Congo staan". De bloemist L. de G. uil Sïttard i gisteren door de recht bank te Maastricht veroordeeld tot eeD jaar en drie maanden gevange nisstraf met ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van twee jaar. Hij had in de avond van 30 maart onder de gemeente Roosteren een ver loofd paar. dat rechts van de weg wandelde, aangereden. Het paartje was op slag gedood. Verdachte was ten laste gelegd: grof, roekeloos, onachtzaam rijden onder zodanige invloed van alcohoi. dat hij niet in .staat kon worden geacht een auto naar behoren te be sturen. (Van een onzer verslaggevers) Na zijn. besprekingen met premier De Quay heeft de minister-president van Australië, Robert Menzies, op Schiphol uitdrukkeiyk verklaard, dat er geen sprake is van enig misver stand tussen Nederland en Australië over Nieuw- Guinea. „Ik heb tegen de Nederlandse pre mier gezegd, dat Australië voor 'de volle honderd percent achter Neder land staat in de overtuiging, dat de souvereiniteit over westeiyk Nieuw- Guinea bij Nederland berust en dat daarop door geweld noch bedreiging enige inbreuk mag worden gemaakt. By zijn recent bezoek aan Australië heeft de Indonesische minister Soe- bandrio uitdrukkelijk gezegd, dat In donesië daartoe ook niet zijn toe vlucht zou nemen". Op de vraag hoe zyn land stond tegenover Amerikaanse en Britse wapenleveranties aan Indonesië, zei Menzies: „Wij ondernemen altijd stappen om wapenleveranties te voor komen, die gebruikt zouden kunnen worden voor een aanval op Nieuw; Guinea. Wij erkennen, dat Indonesië wapens heeft voor zyn binnenlandse veiligheid (een ernstig probleem), maar voor zover we kunnen, probe ren we iets te doen tegen de levering van aanvalswapens". Premier Menzies vertrok raar Zurich, waar hy vandaag nog een be spreking met minister Luns zou voe ren. (Van een onzer verslaggevers) De Kampense onderwijzers van de openbare scholen zijn. ontstemd. Ze voelen zich by hun streven naar een verantwoorde vorming van de jeugd in de wielen gereden door de midden stand. Oorzaak: een ballonnetjes- wedstryd. deden eraan mee. Maar de ballon- had dit evenement georganiseerd, en de kinderen van vrywel alle scholen deden er aan mee. Maar de ballon netjes, die werden gebruikt, waren niet neutraal: er stond een reclame op voor een bepaald sigarettenmerk. En dit gaat de onderwijzers te ver. „Wy hébben juist tot taak het ro ken bij de jeugd tegen te gaan," zeg gen ze, „en daarom vinden wy het onverantwoord de scholen In te schakelen bij het propageren van si garettenmerken." De Koninklijke Luchtvaart Maat- sehappy N.V. zal jvergaan tot de uit gifte van een 4% pet. 20-jarige obligatielening groot nominaal 50 miljoen, waarvan een bedrag ad no minaal ƒ20 miljoen op inschryvings- voorwaarden zal zyn voorgeplaatst. De koers van uitgifte zal 98 pet. be dragen. De Spaanse schrijver en diplo maat graaf Agustin de Foxa is dins dag op 53-jarige leeftyd te Madrid overleden. Hy leed aan een lever ziekte.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2