Chief Whip Financiers strooien met bankbiljetten m WAPEN IN STRIJD TEGEN KANKER Directeuren slaags met politie 18 Eisenhower pessimist Koopvaardij neemt 7de plaats in Spreeuwenpraat Rijkswegramp komt voor ZONDER COMMENTAAR Scholenbouw '59 is meegevallen Officier Zwolse rechtbank Breekt het ijs op een lunch Bij 't zwemmen verdronken ii op ieders tipl HET VRIJE VOLK DONDERDAG 16 JULI 1959 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Woensdagmiddag tien voor vier. Over liet wijde Veersche Gat blaast alles wat een sirene of een fluit heeft en dat is heel wat de triomf uit: Rijkswaterstaat heeft een hruggehoofd gevestigd van waaruit de aanval op de Noordzee wordt in gezet. Het eerste echte delta-offensief is geopend. In 1961 zal die aanval wor den beëindigd. Dan is het eer ste deltagat dicht. Op straal Koelte Pullen-rijm Moeilijke positie Speciaal dok Kranen open „Houd uw stad rein" stond er in de Rotterdamse editie van Het Vrije Volk boven een artikel over een proefactie tegen de verontrei niging van straten en plantsoenen. welke actie naar Pieter vurig hoopt succes zal opleveren. De ROTEB heeft in de buurt van Beursplein en Binnenweg zoveel nieuwe papierbakjes geplaatst dat men er om de ongeveer 25 meter een kan zien; de RET bracht by wijze van proef in de nieuwe gelede trams bij de uitgang goed bevestigde papier- bakjes aan. °t Aantal tramkaartjes, dat jaarlijks op straat wordt gewor pen. is onvoorstelbaar groot, 't Zou prettig zijn als men die bakjes nu ook ging gebruiken. Zal Rotterdam een schonere stad worden? Wijlen mr. Hein Willemse stelde in 1955 al vragen aan het Maasstedelyk gemeentebestuur over de zyns inziens ernstige verontrei niging. Het bleek dat velen het met hem eens waren. In Pieters kolom is er toen ten minste levendig over ge discussieerd. We beloofden rond de spreeuwentroffel beterschap, maar k geloof niet dat de stad Rotterdam er schoner op is geworden. Pieter was er ook bij toen op het raadhuis tijdens een persconferentie door zeer deskundige heren over de ze proefactie bijzonderheden werden verteld. Zo deelde commissaris _,ems mee dat de politie scherper dat weg werpen van huisvuil zou controleren. „Betekent scherper opletten ook snel ler bekeuren?" wilde Pieter weten. De commissaris vertelde me toen, dat er bij de politie nog steeds ge brek aan personeel is. Dat het voor een agent natuurlijk niet doenlijk is om voor ieder weggeworpen sigaret tendoosje een verbaal op te maken. Dat het verder bijzonder moeiiyk is om de schuldigen te ontdekken want men wacht wel met het wegwei-pen van vuil tot de politie voorbU is. De commissaris zei verder nog dat in deze zaak de houding van het pu bliek liet belangrijkst was. Hoe voe den wy ons zelf op tot reinheid Pieter is het met de commissaris eens. De Rotterdammers moeten zélf meewerken! wy kijken natuurlijk graag naar ..reinheidsreclame" in trams en bioscopen, maar als we bui len een zak met oliën ootschillen op straat werpen, helpen al die reclames niet. De ROTEB en de RET kunnen tienduizend papierbakjes plaatsen, maar als we ze toch voorbijlopen en de boel op het plaveisel weipen, kun nen we die bakjes net zo goed ach terwege laten. En het is onmogelijk om in elke straat twee politieagen ten te zetten om een en ander te con troleren. De politie heeft waarlijk m-er te doen, In een keurig plantsoen zag Pie ter laatst een krant vol mosselschel pen. Tegen de muur van een nieuwe kerk ontdekte Pieter vorige week een Vies stuk pakpapier met stinkend visafval. Ik zag hoe in een puinput (geluk kig zyn er niet zoveel meer) een man een kruiwagen vol snoeisel, onkruid ea andere ongerechtigheden uit zyn tuin wilde werpen, een politiepet ont dekte, schichtig wegliep, even later tooh weer terugkwam, de kruiwagen omkiepte en toen als een haas ver dween. Hü was de rommel kwijt, de gemeenschap werd ermee opgeknapt. En als wij zo blijven doen, mönc vrienden, dan zal er van zo'n proef actie took al zou er een miljoen te gen aan gegooid worden niets, maar don ook niets terechtkomen. Eerste bruggehoof d in Delta-offensief stevig s (Van een omër verslaggevers) De afschuwelijke aanrijding op de rOksweg 13, die op 25 oktober van het vorig jaar aan vyf mensen het leven kostte, zal op 9 september voor het Delftse kantongerecht nog een na sleep hebben. Dan komt namelijk de eigenaar van de met bloedmeel geladen vrachtauto voor, die zich móet verantwoorden voor het feit, dat indertyd het voor- veerpakket was gebroken. Een week eerder, op 2 september moet de eigenaar van de vrachtauto, die enkele maanden geleden door een zelfde mankement in de Schie dook, weer voorkomen. Gisteren was hy ook al bij de kantonrechter, maar tegenover de verklaring van 's mans garagehouder wilde de kantonrechter nog wel eens horen, wat de getuige-deskundige hierover onder ede had te vertellen. De chauffeur van deze vrachtauto kwam om het leven, doordat hy in de kabine klem kwam te zitten. Een merkwaardige speling van het lot: het bruggehoofd in het Veersche Gat aan de IValcherense oever is" gelegd met een AX-caisson. De letters AX zijn de codeletters van de cais sons die in 1944 in Engeland werden gebouwd voor liet vestigen van een ander bruggehoofd, het bruggehoofd waarover de geallieerde tanks en troepen in Norznandië, aan land moesten gaan. De 20.000 ton grote caisson die nu bij Veere is gebruikt (een gevaarte zo groot als een flatgebouw met 60 woningen) kwam er bij de invasie niet meer aan te pas. Hij werd na de ramp met nog acht andere voor Advertentie I.M. Pieter schreef dezer dagen een stukje over lieden die voor zij met vakantie gaan hun huisdier zomaar op straat zetten: iets waarover de Dierenbescherming terecht veront waardigd is. Een brief van mevr. Van Roey, Boeirstraat 15a, te Rotterdam; herhaaldelijk heb ik voor zwerf katten goede tehuizen gezocht en ge vonden. Maar nu ivordt hel me toch ie bar. Op het ogenblik heb ik er vier in huis. 't Lijkt, wel of de mensen die dieren zomaar op straat zetten. Die katten zien er werkelijk allemaal goed uit. Er is een oranje kater bij en een oranje-witte, prachtige die ren. Verder heb ik een grijsgestreepte kater en een. bruin-grijze poes. die binnenkort jongen, moet krijgen. Pie ter, doe eens een beroep op de dieren vrienden om zich over deze katten te ontfermen." Op deze zomerse dag vraagt Pie ter de aandacht voor een patiënt, die reeds meer dan 25 jaar ziek is. Ver staat u het- goedV ij e n t w i n t i g j aar! Wac wij voor deze zieke nodig hebben? Een ventilator voor het ver krijgen van koelere lucht, een zgn. fan. Florine en Pieter hopen van ganser harte, dat hier geholpen kan worden. Met de enorme toevoer van wringers voor ogen. hebben wij de beste verwachtingen. Aanbod Met vee! plezier hebben wij vandaag de volgende aanbiedingen opgeschreven: een tweepersoons driedelig bed van L. uit de Anemoonstraat, een eenpersoons iedikftnt met een ligstoel en kleding van V uit de Albert CuJJpstrnat en twee fauteuils van P. van de Polderlaan. Drie fauteuils, een bijzettafel en drie kenken- tafels hebben wij genoteerd van De K. van de Boergoensevliet. een kinderwagen van De B. van het Zcvenbergsedljkje en capsules van N. N. De spreeuwenpot werd verljkt met drie gulden van M. uit de Zcgenstraai en van D. van de Maas- kade. Allen onze dank. Verlies Mevr. J. Krieg. Vosmaerstraat 4a. heef: maandag tussen de Mathenesserdijk en de Betje Wolfstraat een ring met onge veer zeven sleutels verloren. Er zaten sleutels van vacantlegangers aan. In de omgeving van de Korte Hoogstraat ls mevr. IV. van de Velde, Van der Meyde- straat 14. zaterdag een rode porte monnee (ritssluiting) met Inhoud kwijtgeraakt. Op 13 Juni miste dc heer P Ccenradi. Taanderstraat 119a. in de omgeving van de Schulpweg een voet balschoen met een kous. Vondst Ongeveer twee weken geleden heeft de heer Everwijn. Korte Sehoouderloostraai Ba. bij het ventilatiegebouw een lees bril in een etui gevonden. Bij Leo Ho- r.erwerf. Justus van Effenstraat 137. be rust een bankbiljet dat- hij in deze straat beeft opgeraapt. Johnny de Hoog, I 's-Gravcnweg 68. heeft op S Jiill op deze weg een bril gevonden. Dierenrijk Mevr. Van de Klein. Nlc. Beetsstraat 52, zoekt een goed tehuis voor een Jong katertje. Vier parkieten van mevr. Dek ker. Wandeloordstraat 50d, zijn zondag avond weggevlogen. Het waren twee blauw-grljze en twee groen-gele. PIETER SPREEUW Feestiyk maal mannentaal toegeklonken gul geschonken veel plezier Amstel Bier nog eens vullen. Amstel Pullen AMSTEL kleure It alië (Vervolge van voorpagina) H. K. stapte weer uit zyn auto, toen hij zyn broer zo in moeilykhe- den zag. Juist op het moment, dat hij wilde ingrijpen, werd hij gepakt door de inmiddels van de telefoon terug gekeerde hoofdagent. Kond vijf minuten worstelden de vier mannen in de duistere straat. De publieke belangstelling groeide. De werknemer M. W. de B.. die ook naar beneden was gekomen, werd ook in het strijdgewoel betrokken. Welk aandeel hij in de strijd had is niet duidelijk. De twee directeuren, die zich door arrestatie bedreigd voelden, wisten zich ten slotte van de inmiddels ge wond geraakte agenten te bevrijden. Zij holden onmiddellijk de fabrieks- deur binnen die zij barricadeerden. De inmiddels telefonisch op de hoogte gebrachte waaraemed com missaris van politie J. W. F. D o r - I e ij n, besloot toen verder geen actie te ondernemen. En de fabrieksdirecteuren, die In middels naar het dak van het pand waren geklommen, zagen vanuit hun hoge observatiepost hoe de twee agenten, die in het havengebouwtje verbonden waren, de inmiddels ver schenen versterking en het publiek langzaam maat zeker verdwenen Eerst in de loop van woensdag zijn de betrokken partijen gehoord. De directieleden werden gisteren nog niet gearresteerd. Wèl werden uit voerige rapporten opgemaakt. De Nederlander Leo Brunnel- borg uit Weert, wiens auto dinsdag in Kaulille (België) over de kop ge slagen is, is gisteren in het zieken huis aan de bekomen schedelfractuur overleden. Hü was 49 jaar oud en va der van 15 kinderen. Zuidsiavië cn Roemenië zün overeengekomen het stuk van de Donau. dat dc grens tussen hun ge bied vormt, te bzuiveren van wrakken die de scheepvaart belemmeren. Het werk begint op 15 augustus. In deze rubriek vermeldt Het Vnge Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. De heer Andriessen (k.v.p.) stond op een politiek zeer moeilijke positie. Uet kabinet heeft van zich zelf een makkelijk doelwit gemaakt voor de socialistische aanvallen. Wat de so cialist Roemers zei, spreekt ook in katholieke kring we! aan. Dc heer Andriessen iiet zich niet verleiden tot een verdediging van het kabinet over de gehele linie. Integendeel. Hij was zeer kritisch. Hij kon dat zijn, want het kabinet legt zelf steeds de nadruk op zijn onafhankelijkheid. De tussenkomst van de heer Andriessen zal echter vermoedelijk wel tot gevolg hebben, dat het kabinet-De Quay blijft be staan, voorlopig tot het najaar zij het, dal liet kabinetsbeleid wordt voorzien van enkele handvaten, die w-ellieht de werknemers enig houvast kunnen geven. Git de Volkskrant van 15 juli 1959. een ton per stuk aan Nederland ver kocht. Vijf van de acht werden in Zeeland gebruikt, één verging er tijdens het transport naar Nederland en;iigt nu nog op een zandplaat voor de Wal- clierense kust De twee andere wer den voorlopig öewaard. Die komen nu te pas bij de deltawerken. Het ruim 2 km brede Veersche Gat is thans voor de ondiepste helft ge sloten met een zware dijk, de hoogste dijk in Nederland met zijn 134 m "boven NAP, Aan de andere oever ligt thans 300 m onafgewerkte dijk. Aan de kop daarvan is nu met tientallen kleine en de gisteren geplaatste grote cais son een soort bruggehoofd gebouwd. Aan de kop van de 1700 m lange dijk aan de andere oever komt vol gend jaar net zo'n bruggehoofd, waarvoor de andere Engelse caisson gebruikt zal worden. In het voorjaar van 1961 worden, tussen deze twee bruggehoofden in zeven doorlaatcaissons geplaatst. Deze worden volgend jaar in een speciaal daartoe gegraven dok bij Vrouwenpolder vervaardigd. De doorlaatcaissons zijn aan de lange zijde geheel open en laten zo doende de stroom ongehinderd door het sluitgat lopen. Bij het kenteren van het tij laat men stalen schuiven in de openingen zakken en op datzelfde moment is het Veersche Gat dicht. Het plaatsen en verzinken van de reusachtige caisson trok gisteren een zeer grote belangstelling. Duizenden badgasten en de bewoners van de Walcherense dorpen hadden zicli bo ven op de duinen opgesteld Tiental len grotere en kleinere bootjes lagen in de zeemond. Op de RP 18, het vlaggeschip van de Rijkspolitie, volgden de Commis saris van de Koningin jhr. mr. A. F. C, de Casembroot en enkele leden van Gedeputeerde Staten de operatie. Om 20 over drie was het laag wa ter. Al tien minuten voor dat tijdstip hadden de zes grote sleepboten het gevaarte op de millimeter nauwkeu rig op zijn plaats gemanoeuvreerd. Toen het tij kenterde, gaf tech nisch hoofdambtenaar Van Maide- gero, die de operatie leidde, het teken waarop de mannen aan de twaaif afsluiters wachtten. De kranen gingen open en lang zaam zakte de AX naar zijn bed van zinkstukken en grind. Na tien minu ten trokken alle schippers aan de fluiten, de caisson stond, weliswaar een bèetje scheef, maar onwrikbaar op zijn plaats Over twee jaar rijden de auto's er overheen van Walcheren naar Noord- Beveland. Van de caisson is dan geen stukje beton meer te zien. ■H (Van onze sociaal-econ. redactie) In het eerste kwartaal van 1959 zijn meer scholen gebouwd dan ge raamd is. Thans is nog niet te bere kenen, of het bouwvolume voor scho len in 1959 wordt gebruikt. De nieu we span ning op de bouwmarkt ts een ongunstige factor. Afwijzing wegens ruimtegebrek van leerlingen voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs zal vrijwel kunnen worden voorkómen. Dit deelt de staatssecretaris voor Onderwijs, de heer Stubenrouch, mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Tans. Over de leerlingentoeloop zijn moeilijk nu reeds betrouwbare cijfers te krijgen. Voor wat liet- ulo betreft ls voor het jaar 1959 bouwvolume voor alle gevraagde lokalen die noodzakelijk waren, toegewezen. De schoolruimte bij het nijver heidsonderwijs baart ernstige zorg. De staatssecretaris hoopt, dat het aantal of te wijzen leerlingen be perkt zal blijven. Het is nog niet mogelijk gegevens te verstrekken over het docentente kort bij het voortgezet onderwijs. De staatssecretaris zegde de heer Tans toe. dat hij op korte termijn zou ia- ten nagaan, welke maatregelen nog getroffen kunnen worden om in de moeilijkheden tegemoet te komen. Advertentie IJM. (Van een onzer verslaggevers) „De financieringsmaatschappij enstrooien met bankbiljetten". Dit zei de officier van Justitie bij de Zwolse rechtbank gisteren onder meer in zijn requisitoir tegen de veertigjarige garagehouder E. M. uit Nijkerk, die zich duizenden guldens heeft toegeëigend! door knoeierijen in huurkoopcontracten. Tydens de zitting Week dat E, M. tot deze verduisteringen is gebracht door de chantage van de gemeente secretaris van Nijkerk, die hem voor de aankoop van de garage 14.000 heeft geleend tegen een rente van 10% met een looptyd van 2(i Jaar. Toen de gemeentesecretaris door kreeg dat E. M. er financieel niet zo sterk voorstond, dreigde hij blij kens een brief die de verdediger overlegde met represaillemaat regelen. Hij geneerde zich er zelfs niet voor daarin de vrouw van E. M. te betrekken. De raadsman noemde de huur koopcontracten van de financierings maatschappijen schertscontracten „De contracten worden opgesteld voor nieuwe goederen, maar er is geen een financieringsmaatschappy, die erover valt als er een „nieuwe" Volkswagen rondrijdt van 2500, zei de raadsman. Een der Nederlandse deel nemers aan de Daily Mail-race Londen—Parijs, de heer H. J, van O ver eest, uit Loenersloot, controleert hier voor de start uit Londen zijn horloge. Hij heeft gebruik gemaakt van een auto (naar Southendvan een vliegtuig tot CorneiJXe) en vervolgens van een auto, race- boot en nog een auto. Zijn tijd was niet om over te juichen, maar daar gaat het in deze race ook niet alleen om.... (Van een, onzer verslaggevers) Bij het Antoni van Leeuwen hoekhuis in. Amsterdam wordt thans in een betonnen gebouw deze bijna 6 ton wegende ko- baltbestraler geïnstalleerd. Dit apparaat, dat als een der modernste medische wapens in de strijd tegen de kanker mag worden beschouwd, werd ge bouwd door Smit Röntgen N.V. te Leiden. Het werd in samen werking met de fabrieksstaf ontworpen door de heer H. Lokkerbol, radioloog van het Van Leeuwenhoekhuis. Op de tafel in het middel- punt van het enorme wiel, dat een doorsnee van circa 45 me ter heeft, komt de patiënt te liggen. Het wiel met het ko- balthuis (rechts op de foto) kan in de gewenste snelheid om de patiënt cirkelen. Bij deze beweging kan de stand van de tafel automatisch worden aan gepast, waardoor het mogelijk is geworden een zieke plek voortdurend te bestralen en het omliggende weefsel zoveel mo- lijk te sparen. In het wiel bevindt zich ook een röntgenapparaat (links), waarop een TV-camera kan icarden aangesloten, zodat de artsen het bestralingsproces op een scherm buiten het vertrek kunnen volgen. Tegen het ein de ran dit jaar hoopt men het apparaat in gebruik te nemen. JERUZALEM (Reuter, AP) David Ben Goerion heeft zich bereid verklaard op te treden ais kabinets formateur, Ben Goerion heeft een week lang met de politieke parijen onderhan deld, Het is gebleken dat de partijen geen minderheidsregering van de sociaal-democraten (Ben Goerions partij) en de liberale progressieven wensen. Zij geven er de voorkeur aan dat het huidige kabinet als zaken kabinet biyft. (Vervolg van pagina 6) En nog een man kroop ertussen, voordat Ryder definitief met zün 44 minuten en 37 seconden uit de bus kwam. Dat was luitenant Jac West- lake, eveneens van het seinkorps, die er 45 minuten en 53 seconden van maakte door op een motor naar het vliegveld Issy bij Parijs te spurten, daarna per helikopter naar het vlieg veld Viilacoublay te vliegen, In een Hunter over te "razen naar het En gelse vliegveld Biggin Hill, met een helikopter naar de Theems te vliegen en per motor naar Marble Arch te stuiven Op zyn laatste weg werd hij, opge houden door eenmilitair muziek korps, dat voorbijtrok. Het kostte hem 45 seconden en Westlake zei: „Heil!" Hfj had echter bijzondere medewer king gehad van de douane, die in de cockpit van de helikopter op hem wachtte en daar vlug een stempel op zijn pas drukte. En intussen maakte Jean Saiis, de vroegere monteur van Blériot een reis die in totaal.12 uur en zeventien minuten duurde. Hij vloog tijdens die reis over het kanaal tussen Calais en Lydd, in een getrouwe kopie van de machine, die Blériot eens gebruikte. De vlucht zelf kostte hem een uur en 21 minuten. Hy wist het vliegtuig tot een hoogte van achthonderd me ter te brengen. Jean Salis startte in Parijs bij de Are de Triomphe in een oude Hum- ber uit het jaar 1909 en gebruikte verder, op zyn dooie gemak, een stel vervoermiddelen uit lang vervlogen tijden. Salis had veel bekijks. Veel bekyks had ook de Engels man Paul Bates, slachtoffer van de kinderverlamming, die in zijn ijzeren long overstak en gebruik maakte van ambulances en een ge charterd vrachtvliegtuigje 'om te bewyzen dat de moed er niet uit was'. Nog een invalide nam deel aan de race. Owen Dixon, eveneens verlamd, maakte de eis in 2 uur en 21 minuten en vloog daarbij in een gewoon iyn- toestel over het kanaal. Paul Bates had 6 uur en 58 minuten nodig. GENÈVE (Reuter). Alle hoop op het breken van liet diplomatieke ijs tussen Oost en West in Genève is thans gevestigd op een lunch, waar voor de Sowjet-minisler Gromyko zyn Britse collega Selwyn Lloyd mor genmiddag heeft uitgenodigd. Er kan geen topconferentie komen zonder dat de Russen ondubbelzinnig Gromyko weigert namelyk sinds de de westerse rechten in Berlijn erken- WASHINGTON (Reuter) De twee de fase van de ministersconferentie te Genève heeft een moeizaam begin dat weinig hoop geeft op verhelde ring, zo heeft president Eisenhower op zijn wekelijkse persconferentie verklaard. Tydens het terugzwemmen naar het strand verdronk gisteren in de zee by Schoorl de 64-jaiSge gepen sioneerde inspecteur van politie B, J. Elhorst uit Amsterdam. Het slachtoffer heeft vermoedelijk een hartaanval gehad. De 8-jarige Ja.n van der Stege uit Zwolle, die niet kon zwemmen, ver dronk gistermiddag in het natuur bad Vechterstrand te Zwolierkerspel. In het zwembad te Axel verdronk de dertienjarige P. van Haelst uit Zuidzande, nadat een van de duik- plank gegleden jongen boven op hem was gevallen. De officier zei over de gemeente secretaris, dat deze een smerige rol heeft gespeeld, die niet te rijmen viel met zyn functie als bestuurslid van de reclassering. Hoewel de verdachte al vijftien veroordelingen achter de rug heeft, wilde de officier rekening houden met de praktijken van de gemeente secretaris en de nonchalante hou ding van de financieringsmaat- sehappyen en wilde het bij een mil de eis laten; een jaar met aftrek, voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering en toezicht van het Nederlands Genootschap. Uit spraak over veertien dagen. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse koopvaardijvloot is jonger dan de wereidvloot. De ge middelde leeftijd bedroeg voor onze vloot ruim elf jaar en voor de we reidvloot ruim dertien. Onze koop vaardij bezet met 4,6 miljoen bruto register ton de zevende plaats. In 1958 groeide de koopvaardyvlool met 480.000 ton, waarvan 55 percent In eigen land en 31 percent in het buitenland was gebouwd. De rest werd aangekocht. De tonnage van afgevoerde schepen was 233.000 ton. Nagenoeg de gehele Nederlandse vloot heeft als energiebron voor de voortstuwing olie. Zestig pereent was uitgerust met dieselmotoren, 33 per cent met stoomturbines en zeven percent met zuigerstoomsnachines. Wat het aanbouwprogramma der zeeschepen betreft, bedroeg het aan deel wan Nederland in het wcreldto- taal 1,8 miljoen ton of zeven percent. Deze gegevens vindt men in een statistiek, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De Franse ambassadeur in Ghana, die in Frankryk is, zal niet op zyn post terugkeren, omdat Ghana heeft besloten de Algerynse 'regering in ballingschap' te Cairo te erkennen. India en elf andere leden der VN, waaronder Indonesië, hebben verzocht de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika op te nemen als agenda punt van de volgende algemene ver gadering der VN. hervatting der conferentie, maandag jongstleden, deel te nemen aan in formele bijeenkomsten als daaraan niet de Oostduitse delegatie mag deelnemen, waartegen het westen zich weer verzet. Maar voor de schorsing werd alle echte werk slechts op informele bij eenkomsten verzet. Daarom hoopt men nu dat dc informele lunch van morgen uitkomst zal brengen. Op de formele zitting van giste ren is weer geen vooruitgang geboekt: nen en garanderen. Minister Herter is ervan doordrongen, aldus de Pre sident, dat er geen kwestie van een topconferentie kan zyn als het Wes ten zyn, rechten prijsgeeft of zich op een wijze terugtrekt die alleen kan getuigen van zwakte. De president zei dat Amerika geen plannen heeft om Oost-Duitsland di plomatiek te erkennen (Harriman, gewezen ambassadeur in Moskou, had zich kort geleden in deze zin uitge laten.)

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2