Zieke Hans verrast met Turkse7 ÉÉRST BENELUX, DAN EUROMARKT teas! voor vrijere loonpolitiek vandaag in bespreking Zonnebaden alléén op tegelpad Guinea-expeditie kan verder gaan SMOORT ZEEUWSE GROEI i KWART VAN MENSEN KOOPT GEEN BOEKEN Hansdplast ZONDER COMMENTAAR Svreeuwen praat Jongen onder bestelauto Scheepsbouwer Verolme grijpt in Provinciale Staten ernstig verontrust Bankoverval in Belvië Opklaringen na omveersbuien Immigratie niet goed begonnen Geen water in - mensen prikkelbaar HET VRIJE VOLK WOENSDAG 29 JULI 1959 PAGINA 3 Duifjes Wiïz O Het college staat welwillend ten opzichte van meerjarige c.a.o.'s. Het geeft de voorkeur aan c.a.o.'s, waar in wordt voorzien in opeenvolgende verbeteringen, die zijn agestemd op de verwachte ontwikkeling van de produktiviteit in de bedrijfstak. Neem wat extra in voorraad Condens Nieuwe regeling Effectenkantoor nu failliet verklaard (Van een onzer verslaggevers) Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren hun grote ongerustheid uitgesproken over het voornemen van de minister van Verkeer en Waterstaat om de verhoging van de zeewerin gen onder meer in Zeeland te temporiseren, in verband met de toestand van 's Rijks financiën. Dartel Trouw RECTIFICATIE Europees belang §m „Heus, Pieter, 't is te gek!" verzekert mij een Rotterdamse huisvader, die boos is omdat de buren zoveel lawaai maken. Hij wil niet kinder achtig zijn, helemaal niet, maar 't loopt nu toch de spuigaten uit: 's avonds iaat, 's morgens vroeg, steeds lawaai. De kinderen kunnen er niet van slapen. Va der ondernam stap pen, maar: „De politie zegt; ,Dc huiseigenaar kan er ook veel aan doen." De huis eigenaar zegtDe politie kan me nog meer vertellen. Ik doe niks. Ga naar de politie; die is er voor." De politie zegt: „Natuurlijk wil de huis baas er niets aan doen. Dat kost weer geld voor een advocaat." Ik heb zelfs geïnformeerd bij de vereniging van huiseigenaren en daar verwees men mij naar het consultatiebureau voor j rechtsbijstand. En ik heb absoluut geen tijd om daarnaar toe te gaan. Het is om dol van te worden." Pieter las deze brief na een moei lijke nacht. Achter mijn woning is zo'n moderne expeditiehof. Aan dat hof grenst een feestzaal. En in die feestzaal speelden tot diep in de nacht een pianist en een accordeo nist hun gehele, populaire repertoire, terwijl tientallen feestgangers veel drank in hun kelen goten en veel harde liederen r uit diezelfde kelen haalden. En daar er op die binnenplaats ook nog een fikse ruzie ontstond tus sen twee feestgangers en daar er bij een aan datzelfde hof gevestigde groothandel reeds om zeven uw zware pakken in zwaar-ronkende vrachtauto's werden geladen (een van de chauffeurs produceerde op gewekte ochtendmuziek uit zijn auto radio), zal onze briefschrijver besef fen dat ik in de juiste stemming ben om zijn epistel op waarde te schat ten. Haar dit ter zijde. Pieter heeft de wetboeken erbij ge haald. Samen met de boze huisvader lees ik artikel 431 van het Wetboek van Strafrecht: „Met een geldboete van ten-hoogste dertig gulden wordt gestraft hij die rumoer of burenge rucht verwekt, waardoor de nacht rust kan worden verstoord". En artikel 4 van de politieverorde ning: „Het is verboden op de weg, ook bulten de gevallen als bedoeld in artikel 431 van het Wetboek van Strafrecht, te gillen, te schreeuwen, overluid te zingen of op andere wijze rumoer of burengerucht te verwek ken, waardoor de openbare orde kan worden verstoord". De mogelijkheden om in te grijpen zijn dus niet zo heel erg groot. In dat eerste artikel kan men alleen in grijpen als de nachtrust wordt ver stoord; in het tweede alleen als er lawaai op de weg wordt gemaakt. Ik heb erover gesproken met iemand die de wet vrij goed kent. Hij zei: „Het is voor de politie in de meeste gevallen heel moeilijk om er wat aan te doen. Wat ik zou advi seren als het werkelijk de spuigaten uitliep? Getuigen zien te krijgen en een kort geding aanhangig maken. Een kort geding waarin onder beta ling van een dwangsom geëist wordt de storingen te doén ophouden. Im mers het is een onrechtmatige daad om de mede-huurders dermate over last aan te doen, dat ze gestoord worden in het rustig genot van het •■gehuurde". Zou de huisvader dit advies opvol gen, dan komt hij toch weer terecht bjj een "advocaat of indien hij dat niet kan betalen by het consul tatiebureau voor rechtsbijstand.... Laatst kreeg ik in een (anonieme) brief het verwijt, dat ik te veel schrijf over dierenbescherming. Anonieme brieven gaan in de vuilnisbak, maar ik had 'm toch gelezen en dat verwijt trof me. Schrijf ik er werkelijk te veel over? Nee, dat doe ik niet, onbekende lezer, want zolang ik nog dergelijke berichtjes (ik laat het hierbij volgen) in de krant lees, kan er nooit genoeg over de bescherming van het weer loze dier gelezen worden. „Bij het naar school gaan troffen enkele leerlingen van de openbare lagere school te Hellevoet sluis in een vuilnisbak van een inwoner van die gemeente een tweetal levende duiven aan. Nadat de diertjes voor zichtig uit het huisvuil waren ge haald, brachten de jongens de on geveer één week oud zijnde duiffes naar het gemeentehuis, waar-de heer C. Pieterse zich over hen ontfermde. Getracht zal worden de diertjes bij een oudere duif te plaatsen. Na hun schat afgegeven te hebben, brachten de hevig verontwaardigde jongens de politie op de hoogte van hun vondst." Hoe kómt men erbij! Aanbod Ook ditmaal hebben wil met veel ge noegen de volgende aanbiedingen in ons Boek der Bijdragen opgeschreven: een tweepersoons ledikant met spiraal, een driedelig bed, een kastje en een leun stoel van s. uit de Rugbystraat, een twijfelaar en een trapnaaimachlne van L van de Schledamseweg en een fau teuil van W. uit de Geraniumstraat. Vier stoelen, twee armstoelen en twee erspauds hebben wij genoteerd van v. V. uit de Wim Forobergstraat te Gouda, een dressoir van Van de Z. van de Put- selaan, een luidspreker van V. uit de Tldemanstraat en een tweeplts gasstel van E. uit de Bennjrstraat te Dubbel dam. De spreeuwenpot werd verrast met een gulden van H. uit de Schuddebeurs- stra'at en één gulden en twintig cent van van O. van de Westvarkenoordse- Weg. Alle vrienden onze harteiy e dank, Verlies Mevr. J. de Bruin, West Varkenoord- «eweg 33-16, is vrijdag in deze buurt baar doublé ring kwijtgeraakt. Vrij dag of saterdag heeft de heer J. Ritaoord Taiingstraat 151, in de. omgeving van de Polderiann zijn hoornen bril ln een rood etuiverlorenDick Biancbl, Zoom straat 95, heeft zaterdag bi) bet Kra- lingsebos zijn witte bal met groene strepen laten liggen Mevr. Van Hoeve," Bothastraat 7, miste in deze straat een blauwe porte monnee met ritssluiting. Inhoud: drie gulden, drie gulden aan kasabons en een paar foto's. Zaterdag is de heer P. P. Bax, Harculo 50. op de weg van Oostvoome naar Rot terdam, tussen Spijkenissc en Poortugaal a -slaapzak met basketball-schoenen kwijtgeraakt Tussen de 2e Kiefhoek- straat en de 2e Pioenstraat verloor me vrouw Broekhuis. Futsebocht 47a. maan dag twee leesportefeuilles. Op 20 juli miste mevr. T. van 't Hoenderdaal, Ta- puitstraat 3a, in de omgeving van het Oostplein een wit kinderschoentje met een doorlopend hieltje (maat 21). In de omgeving van Wllton-PUenoord (Schiedam! ls«de here Wijders. Zoutzie- öersstraat 53, zijn bril kwijtgeraakt. Me vrouw De Groot, Stoppelstraat 31 b, mis te vrijdagmiddag haar jasje gaande van het centrum naar huls. Vermoedelijk ln net centrum van de stad heeft mevrouw Poot, Caraisselaac 82c, haar gouden armband met ronde schakeltjes verloren. Vondst Bij mevrouw H. J. Borst. Hillcvlict 134, berust oen bril, die op deze vliet is ge vonden. Mevr. Potters. Zwarte Paarden straat 117, heelt zaterdag op dc Schle- rtamseslngel een badtas met drie bad pakken gevonden. Tn de omgeving van oe WolplracrtsbochtPteinweg heeft de heer B. Buik, De Buljserlaan 189, een damesvest opgeraapt. PIETER SPREEUW (Van een onzer verslaggevers) De heer J. van der Bel ('zeg maar Joop') uit Den Haag straalde toen hij dinsdagmorgen met zijn grandioze orgel 'De Turk.' het Dr. De Snooplein tc Brielle. opreed en even later stond, hij aan het bed van de zieke Hansje Huge,flet beste, jongen, het allerbeste." Hansje Hage werd gisteren twaalf jaar. Zijn vader, een fabrieks arbeider vertelde het ons: Hans ls heel erg ziek. Twee jaar geleden kreeg hij een aandoening ln zijn zenuwstelsel. Hansje ligt nu al meer dan een jaar op bed. Over Hansje Hage is vee! geschre ven. Door Marike van onze kinder- .rant, door Pieter Spreeuw. De kin eren werd gevraagd Hansje een .nsichtkaart te sturen. Toen men .oorde dat hij veel van muziek hield .reeg hij veel grammofoonplaten, edereen leefde met het zieke jonge tje mee. Waarom de heer Van der Bel aan Hans Hage dacht? In het biad maar naar Hans toe,' zei zij tegen 1 (Van een onzer verslaggevers) Twee premiers en tien ministers van de Benelux hebben maandag en dinsdag op de Hoge Veluwe vergaderd over de problemen van de landbouw in de drie landen. Minister Zijlstra trok nogal een bedenkelijk gezicht toen hem na afloop van de conferentie naar de resultaten werd gevraagd, maar minister-president De Quay toonde zich niet ontevreden, evenals minister Marijnen. Joop van der Bel straalde toen hij „De Turk" een krachtig Lang zal-ie leven" liet horen. (Van onze kunstredactie) 1 1 Eén op de vier Nederlanders 1 koopt nooit een boek. Dit pijn- lijke feit is aan de dag ge- treden bij de jongste NIPO- _j enquête, die »ieh richtte op het H kopen van boeken. Gelukkig staan tegenover g deze 25 nóóit-kopers onge- p veer 30 die korter dan twee ff maanden geleden nog een boek g hebben gekocht. Toch zijn er M ook nog 10 lieden, die hun H laatste boek vóór 1958 hebben s si aangeschaft. School- en studie- g boeken waren van de enquête g uitgezonderd. g Verder wil het NIPO ons g doen geloven, dat er nog ruim g g zes maal zoveel boeken in lin- g s nen banden worden verkocht e als pocketboeken, van de typografen 'Grafia' wus over deze kleine jongen geschreven. Een in Loosduinen verschijnende krant had het stukje overgenomen en die krant werd gelezen door ae heer Van der Bel, op een van de zaterdagen dat hij met zijn prach tige orgel in Loosduinen komt. De heer Van der Bel stuurde Hans een plaat met muziek van 'De Turk' Maar hij wilde meer doen. Hij wilde Hansje het orgel laten horen. TCom dan op zijn verjaardag/ vroeg vader Hage. Vaste ploeg' Het orgel ls er dinsdagmorgen ge weest. Met een vrachtauto werd het van Den Haag naar het verre Brielle getransporteerd. Behalve de heer Van der B.gl was daar zijn 'vaste pioeg': Joop Günther Mohr, Wim van den Boogaard en de zestienjarige zoon Hans van der Bel. Mevrouw Van der Bel bood een fruitmand aan. Zij had ook enkele boeken by zich, die mensen uit Loosduinen haar voor het Brielse jongetje hadden mee gegeven. Lang zal ie leven. De in 1907 door Limonaire te Parijs gebouwde Turk speelde alleen voor Hansje Hage, het jongetje, dat witjes maar met blijde ogen in zjjn bed in de achter kamer lag. De kinderen uit de buurt zongen mee en moeder Hage vertelde dat de eerste post zeker al 450 kaar ten en brieven had gebracht. 'Ga Gistermiddag is het 9-jarig zoon tje Rob van de fotograaf Mantz te Maastricht Achter de Oude Minder broeders tegen een bestelauto gelo pen. De jongen is kort na de aanrij ding overleden. President Tito van Zuidslavië is op het eiland Brioni de gastheer ge weest van de beroemde Zuidslavische beeldhouwer Ivan Mestrovic, die sinds 1946 in de VS woont. twee blonde meisjes, die een korfje bloemen brachten. Draaiorgelmuziek voor Hansje Hage. De buurt liep uit: Wat een prachtig orgel! De Belgische minister van Land bouw. baron De Vieeschauwer, zei echter alleen: „De Hoge Veluwe is een prachtig vakantieoord. Het is hier heerlijk." In het communiqué, dat gister avond is verstrekt, wordt onder meer gezegd, dat de drie regeringen van plan zijn de Benelux-Unie te vol tooien zonder daarbij te wachten op de ontwikkeling van de Euromarkt. De Berelux blijft dus voorop lopen. De regeringen zeggen vastbesloten te zijn de aanpassing van het landbouw beleid in de drie landen actief voort te zetten. Zij zijn van mening, dat Vandaag zal het bestuur van de Stichting van de Arbeid met de regering spreken over de richtlijnen, die de regering heeft opgesteld voor de vrijere loonpolitiek. Over deze richtlijnen zijn verleden week al besprekingen ge voerd tussen de stichting en het college van rijksbemiddelaars. Maandag hebben de vakcentraicn een gezamenlijke bespreking aan de richtlijnen gevvjjd en dinsdag zijn ze ïn het bestuur van de stichting be handeld, zodat de regering geen oppervlakkig oordeel van het bedrijfsleven te horen krijgt. De richtlijnen of spelregels zijn vervat in de zeven volgende punten: A Wijzigingen in c.a.o.'s kunnen alleen worden aangebracht na afloop ervan. De thans lopende contracten die na 31 maart 1960 eindigen, kun nen reeds op die datum worden ge wijzigd. Onder bepaalde voorwaarden kan het College van Rijksbemidde laars afwykingen toestaan van de richtiynen op het gebied van de lo nen en andere arbeidsvoorwaarden, zoals die tot nu toe zyn gehanteerd. Daarby zal het niet by voorbaat afwyzend staan tegenover een voor zichtige vermindering van de ge meenteklassenverschillen. Het college staat welwiUend ten opzichte van voorstellen tot het in- (Van een onzer verslaggevers) Het zwembad Rimburg in Ubacb over Worms (bij Heerlen) is dicht. Aanleiding hiertoe is een gemeente lijke verordening: Het is verboden in badkleding te verblijven op terrassen of beplante, dan wel bezaaide gedeel ten van de zweminrichting." Hetgeen betekent dat de bezoekers (sinds Pinksteren zijn dat er 150.000 geweest) alleen op het smalle tegel paadje langs het water zouden mogen zonnebaden. De exploitant van het zwembad, de heer J. Evers, ziet geen kans om de zaak draaiende te houden, nu vier ol vijf maal per dag agenten komen con- -troleren, of hij zich wel aan de ver ordening houdt. Zwemmen in de noordoostelijke mijnstreek is nu niet meer mogelijk. De exploitant heeft sinds hij enkele jaren geleden het zwembad weer in gebruik nam, al veel moeilijkheden moeten overwinnen. Naar zijn zeggen heeft de burge meester van Ubach over Worms des tijds, tegen hem verklaard: 'Ik heb veel liever dat u het bad dicht iaat, dan hoeven wy u geen water te leve ren.' stellen of verbeteren van winst- delings- of gepremieerde spaarrege lingen, als een redelijke continuïteit van de regeling verzekerd is. De kosten van de loonsverho gingen of de verbeteringen van an dere arbeidsvoorwaarden moeten ge rechtvaardigd worden door stijging van de arbeidsproduktiviteit in de bedrüfstak. Daarby moet men in beginsel uitgaan van de verwachte stijging van de produktiviteit, in een pe riode, die niet langer mag zijn dan de duur van de c.a.o. De verwach ting kan aannemelijk worden ge maakt door de produktiviteitssty- ging in het verleden Om te beginnen kan rekening ge houden worden met de stijging van de produktiviteit in 1959. voorzover die nog niet in een loonsverhoging ol verbetering van andere arbeids voorwaarden tot uitdrukking is ge komen. Daarbij moet dan rekening worden gehouden met de compensa tie voor de huur- en melkprysverho- ging in 1960. 0 De partijen, die bü een c.a.o. be trokken zijn, moeten voor de heie periode, waarover de c.a.o. loopt, hun uiterste best doen om ervoor te zor gen, dat de verbeteringen in de c.a.o. niet tot prijsverhoging leiden. Advertentie LM. WONDVERBAND ^Verkrijgbar op 4, 6 cn 8 _c m jbréedte 'éh in-.de .le'bgiés^;' s .-?n' TÖ'.cm - .300 crn:-. Uitgevoerd l'n''piastic..- ;rt. yii /elastische of. gevwriel scof. het niet noodzakelijk is dat de kost prijzen in de. drie landen aan elkaar worden aangepast. Naast deze beleidskwesties hebben de ministers zich ook beziggehouden met het vraagstuk van de uitvoer van Nederlandse condens naar België. Doordat de Belgen de laatste jaren zelf meer van dit artikel zijn gaan produceren, ging de Nederlandse ex port. die op 51Ö0 ton per jaar was vastgesteld, voor hen moeilijkheden opleveren. De Belgen zouden daarom voor dit produkt de voorschriften van de Euromarkt hebben toegepast, waardoor de export aanzienlijk klei ner zou zijn geworden. Zover is het echter niet gekomen. Er schijnt nu een nieuwe regeling ge vonden te zijn, die niet onvoordelig is voor Nederland, maar waarvan de details nog moeten wórden uitge werkt. Tot die tijd bl(jft de oude regeling van kracht. Het probleem met de condens bleek door de ministers als een soort „proefgeval" te zijn opge vat voor andere moeilijkheden die zich op agrarisch gebied tussen de drie landen voordoen. Aan de andere zaken, o.a, de export van groente en fruit en .de export van aardappelen, ls op dez» conferen tie niet veel tyd besteed, maar men scheen ervan overtuigd, dat hiervoor binnen niet al te lange tijd ook een oplossing gevonden zal zijn nu men elkaar ten aanzien van het te voeren beleid weer gevonden heeft. Over de kwestie van het Moerdijk- kanaal, waarover de Belgen vorige week een nota stuurden, is niet ge sproken. (Van een onzer verslaggevers) De Groningse arrondissement* rechtbank heeft het effectenkantoor NV Meersma failliet verklaard, even als de directeur H. H. M, van dit kantoor. M. was vorige week aange houden en ter beschikking geste'.d van de justitie, in verband met on regelmatigheden bij het effecten kantoor. De Poolse minister van Buiten landse Zaken, Rapachi, heeft te Wenen besprekingen gevoerd met zyn Oostenrijkse ambtgenoot Krelsky. (Van een onzer verslaggevers) 0 De voortzetting van de expeditie in Nieutv Guinea is door ingrij pen van Cor Verolme, de Rotterdamse scheepsbouwer, verzekerd. Die mededeling deed vanmorgen prof. dr. F. H. van Baren, vice-voor- Als de verbeteringen in een c.a.o. 7it-ter van de Stichting Expeditie Nederlands Nieuw Guinea in huize In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder .commentaar tref fende' uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen- die worden geciteerd. De rokken zijn een stuk langer en lieve help wat staat dat saai nu we eenmaal gewend z(]n aan de kortere rokjes en de toch wel vrolijke kuiten. De moderedactrice van Trouw (ax.) telefoneert uit Parijs. Onder het citaat in deze rubriek van 24 juli jl. vermeldden wij; Uit een artikel door de heer L. D. de Kroon, in Ome Vloot va.fi juli 1959. Het citaat was echter ontleend aan een artikel van een medewerker, die onder het pseudoniem Twiele van de Baam in dit blad schrijft. .1 Niet alleen achtte de commissaris van de Koningin, jhr. mr. De Casem- broot, het voornemen onaanvaard baar met het oog op de veiligheid, maar tevens betekent het naar zijn door de Slaten onderschreven overtuiging een ernstige belemmering van de ontwikkelingsmogelijkheden van Zeeland. De verkorting van de zeewering in het Zuid-Sloe (aan welke werken do provincie Zeeland het Sloeplan heeft gekoppeld) zou van deze maatregel namelijk ook de dupe worden. Het Statenlid jhr. nu1. Schorer (arb.) legde er eveneens de nadruk op, dat de verbetering van de zwakke plaatsen in de zeewering en de ver hoging van de zeedijken niet alleen uit veiligheidsoverwegingen noodzake lijk zijn, maar dat de ontwikkeling van de provincie Zeeland mede op het spel staat. Een ontwikkeling, die naar zijn me ning niet alleen een regionaal belang is, maar tevens een nationaal en zelfs een Europees belang. HU vroeg «oh af of hat departe ment van Verkeer en Waterstaat niet over te geringe middelen de beschikking heeft en wees erop. dat het vorige kabinet toch een harde gulden heeft achtergelaten. De heer Schorer wees in dit ver band ook op de ongerustheid die in Zeeland bestaat over de trage gang van zaken bij de medewerking van het rijk aan andere algemeen aan vaarde plannen in Zeeland, zoals de oesterproeven in het Veersche Gat en de verplaatsing van de vissers haren van de Veerse vissers naar Co- lijnsplaat in verband met de afslui ting van de zeemond bij Veere. O ANTWERPEN (Belga). In Wuest- wezel is dinsdagmiddag een gewa pende overval gepleegd op een bij kantoor van de Kredietbank. De daders maakten zich meester van de kas, die enkele honderdduizenden franken bevatte. In een vakantiekolonie te Elblag in het gebied van Gdansk (Poien). zyn vijf kinderen om het leven ge komen en tien gewond, doordat een stoomketel uit elkaar sprong in het waslokaal waar zij een douche namen. de gemiddelde styging van de pro duktiviteit te zeer overschrijden, dan zal het College van Rijks' ^midde laars de partijen uitnodigen i voor stellen te herzien. Wordt daaraan niet in voldoende mate tegemoetge komen, dan kan het college zo nodig een beslissing nemen bü bindend vastgestelde regeling. 0 Als er onvoldoende gegevens over de produktiviteit of rentabiliteit aanwezig zijn, kan het college de al gemene trend (gemiddelde stijging) in de loonontwikkeling tot richtsnoer nemen. In die gevallen kan 'fc college voorstellen tot verbetering van ionen en andere arbeidsvoorwaarden alleen goedkeuren, als met de regering overeenstemming is bereikt over de gevolgen voor het prijspeil. (Van onze weerkundige medewerker) Voordat de zon het binnenkort weer zal klaren moeten we nog en kele staaltjes depressleweer over ons heen laten gaan. In de komende 24 uur zullen er op verscheidene plaat sen in ons land regenbuien vallen, die gepaard kunnen gaan met on weer. Waarschijnlijk komen er in de loop van donderdag van het westen uit weer opklaringen. De depressie boven de Britse eilan den die gisteren in een smalle strook ten zuidwesten van Leeuwarden ha gelstenen ter grootte "an groene erw ten afleverde <er werd daar 13 mm neerslag gemeten) is nog niet uitge werkt. Een afzonderiyke kern be weegt van Zuid-Engeland naar Bel gië, vergezeld van een zone met veei bewolking en buien. Vanmorgen vlak voor 9 uur peilde de Londense radar al onweer in Zuidoost-Engeland; in de loop van de middag en vanavond zou ook op Nederlands grondgebied donder gehoord worden. Maastricht was vanmorgen om 10 uur het eerste station dat een onweersmelöin™ door gaf. "Wij achten de kans groot dat dit maal de neerslaghoeveelheden door de minder sterk wordende luchtstro mingen groter zullen zyn dan Cs af gelopen dagen. Achter de depressie voeren noordelijke winden koudere lucht aan over Schotland, Ierland en de westelijke helft van Engeland. De temperatuur kwam er gisteren al niet hoger meer dan 13 a 16 graden, tegen maximaal 29 graden in Duits land en Frankrijk. Ook in ons land zal een .naar noord omgaande wind binnenkort enige verdere daling van temperatuur teweegbrengen. „De Heul", het woonadres van de heer Verolme. De expeditie dreigde door gebrek aan middelen ontijdig te worden beëindigd. Het stichtingsbestuur had berekend nog ongeveer 200.000 nodig te hebben om het voorgenomen onderzoekingswerk teneinde te brengen. De heer Verolme vernam dit door stichtingsbestuur door uitputting van persberichten en zei tegen zich zelf: de beschikbare fondsen was geko- „Moet zoiets nu mislukken? Wat een men, laten inlichten er. is na een slechte beurt zou Nederland daar- uiteenzetting over wat de expeditie mede tegenover het buitenland ma- reeds bereikt heeft in zijn mening ge- ken-' sterkt: „Dit mag niet mislukken." hiË» oveer STlt "A,s Nederlander meende ik daar- huize over de situatie, waarin het om rayn houders onder dit werk te moeten zetten. Daar kan ik goed mijn vakantie voor besteden," zei de heer Verolme, die overigens nog niet wilde zeggen, op welke wyze het als nog benodigde bedrag byeen zal wor den gebracht. „Maar het komt er zeker," zei hy met grote beslistheid. Prof. Van Baren deelde mede, dat een nota over de situatie, waarin de expeditie thans ls, aan de regering wordt uitgebracht. Die nota is nage noeg gereed. De heer Verolme sprak het vertrouwen uit, dat ook de rege ring de expeditie in deze fase niet in de steek zal laten. ,De opzet was goed en gezond. Het is dus zeker niet zo. dat goed geld naar kwaad geld wordt gesmeten," zo besloot de heer Verolme. VEROLME ..schouders eronder. SYDNEY (Reuter). Een tienjarige Nederlandse jongen. Herman van de Brug, zal nooit zjin eerste dag in Australië als immigrant vergeten. Zeven uur nadat hy per vliegtuig uti Nederland was aangekomen, opende Herman dinsdagavond in een rijdende trein een verkeerde deur met als gevolg dat hy naar bulten werd gezogen. Woensdagochtend werd de jongen in een tunnel gevonden. Hjj bleek vrywel ongedeerd, hy had al leen wat schrammen en een buü De politie te Sydney deelde mee dat Herman, zijn ouders en drie an dere kinderen uit het gezin op weg waren naar een immigrantenkamp te Albury. Najat hij gevonden was. zei Her man: Ik wist dat vader en moeder naar my zouden zoeken. Ik was hele maal niet bang. NAPELS (Reuter) Ongeregeldheden dreigen, de politie patrouilleert zwaar gewapend en gewonden zijn al geval len ln kleine opstootjes doordat er watergebrek heerst ln Napels. Zondag zyn de waterleidingen bui ten de stad door een aardverschui ving verstopt. De gevolgen werden dadeiyk merkbaar. Vrouwen putten met em mers de stadsfonteln en vijvers leeg, zodat vissen en zwanen op het droge kwamen. Flessen mineraal water doen op de zwarte markt hogere prijzen dan dure Franse wyn. Achthonderdduizend mensen zijn van water verstoken en de dorst maakt de mensen prikkelbaar, zodal Doütieverloven' zijn t ïgetrokken. Het is nu de heet ite tiid van het taar en men kan pa* over drie dacc.r. de leidingen hebben hersteld. Met tankwagens aangevoerd water rilden af en aan naar de zwaarst getroffen wj'.ken

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1