Beatrix bedoelde: 'Niet gehinderd door hofetiquette Prinses Beatrix zal Nederlandse Pers ontvangen ti van Zuid-Afrika £eifhen Kees Buurman in 6 min. 34 sec. voor Uitgezonden na ontslag Jan Doeksen: zeeman, zeiler, mensenredder Stuntman raakt hoofd niet kwijt en geven kwart van lessen m Spreeuivenpraat Freule Roëll over intervieiv Vier boerderijen in vlammen Vliegtuig valt op de Doorman Bemiddelaar betaalt niet Niette vinden HET VRIJE VOLK MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 PAGINA 3 Jonge vriend Ponstang Ook 79 Het vraaggesprek, dat prinses Beatrix onlangs met vertegen woordigers van Amerikaanse persbureaus en bladen had, en ook in Het Vrije Volk met commentaar werd afgedrukt, heeft algemeen verwondering gewekt door de daarin door de Prinses gedane uitlatingen. i Weinig ervaring Accountants zijn tegen invoering van titel registeraccountant BABY ZEPHYR (Van een onzer verslaggevers) De VARA met als deelnemer haar jonge verslaggever Kees Buurman (22) uit Hilversum heeft de race Van Dam tot Dam gewonnen! Daarmee is de laatste deelnemer aan de wedstrijd ook de snelste geworden met de zeer bijzondere tijd van 6 minuten 34 seconden. Zelfs de Nederlandse Spoorwegen/Van Gend Loos met hun extratrein, die buiten mededinging 7 minuten 16 se conden haalde, zijn daarmee ruim geklopt. Ruim 33.000 voor Oostenrijk Geen hoge verwachting Het percentage lessen bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, dat in de afgelopen cursus door onbe voegden werd gegeven, is op gelopen tot 23,51. Tiveeslachtig Juist zaterdag de derde dag - meldden zich in de VVV-race onder de 50 star ters tal van lieden met moto ren en raceboten, die voor en na reeds zeer goed geplaatste deelnemers verdrongen van de eerste plaatsen. CAROLUS VERVOLG VAN PAGINA 1 Jan Doeksen sr. was een groot; man in de geschiedenis van de zeesleperij. Jong ai voer hij met zijn vader, Gerrit Doeksen, op het zeiltj alkschip de Volharding. Er werd toen, storm of geen storm, gevaren. Hij werd daardoor een mees terlijk zeiler en zeeman. Bijna opgehangen Dik onder reuzel - Lof voor piloot Pieter heeft nog steeds het diepste respect voor de vrou wen en mannen die in een grijs verleden dubbeltjes en kwart jes bij elkaar schar relden voor het eigen gebouw van partij en vakbeweging. Wat zijn. er voor de stich ting van zo'n ge bouw 'n opofferingen getroost! En wat zijn die gebouwen belangrijk geweest voor de socialistische gemeenschap! Pieter bewaart de beste herinneringen aan het „Ons Huis" uit de gemeente, waar hij vroeger heeft gewoond. Bijeenkom sten van de jongerengroepen, verga deringen van de partijafdeling, de vakbeweging. Bonte avonden, lezin gen. vrolijkheid en ernst. Maar- vrienden, wat werd dat „Ons Huis" door de tsnd des tijds aangeknaagd. Wat werd het oud en der dagen zat! En wat. moest het in die dertiger ja ren dringend vernieuwd worden. Xk weet nog goed hoe tevreden wij wa ren, toen een actie voor restauratie zo'n daverend sucses werd. 'k Moest aan dat ouwe, trouwe gebouw deiiken toen ik een brief ont ving van de heer Fr. Th. Schiere, G. R. weg 230 (zo stond hst er -—"en wat GJt. betekent weet ik heus niet) te Boskoop. De heer Schiere schreef ine als secretaris van de vereniging „Ons Huis": „Waarde Pg. Mag ik voor het onderstaande je aandachtIn je spreeuwenpraatje liet je al over me nige saak je licht schijnen. Dit is voor ons bestuur aanleiding zich ook eens tot jou te wenden. We hebben hier in Boskoop het geluk: een verenigingsgebouw te be zitten ten behoeve van partij en vak beweging. Ons gebouw lijdt echter aan ouderdomskwalen, waarvoor geen. kruid gewassen is. Het stamt reeds uit de eerste dagen van de Boskoopse arbeidersbeiveging, toen men ner gens een zaal krijgen. Ons bestuur zou graag een nieuwe zaal hebben, maar hiervoor is veel geld nodig. Reeds zijn we begonnen met het vormen van een. „bouw fonds". Om dit fonds te doen groeien, hebben wij een verloting op touw ge zet. Misschien zijn er buiten Boskoop ook reel partijgenoten die loten wil len hebben. Misschien Zijn, er zelfs die loten zouden willen verkopen. En om deze mensen te bereiken, doen we een beroep op jou. Wijs ze op onze verloting. En natuurlijk zijn, ook bijdragen in geld van harte welkom. De loten zijn verkrijgbaar bij de heer J. C. Schoorel, Berkenweg 67 te Boskoop. Ze kosten een kwartje. Met dank voor je medewerking groeten je alle belanghebbenden van een nieuw „Ons Huis". Ge ziet het, vrienden, Pieter werkt graag mee. Het is zo belangrijk om een eigen zaal tot je beschikking te hebben. Ik hoop dat-ie er komt. Ik hoop. dat ik er dan nog eens 'n stukje over kan schrijven, succes, Boskoop! .Jonge vriend bedrogen" stond er vorige week woensdag in de Rotter damse editie van Het Vrije Volk. Het ging over een Rotterdams jon getje van dertien jaar dat haast tot tranen toe werd bewogen door het verhaal van een onbekende man, die bij de'Kanaalweg naar de zwemmen de kinderen zat te kijken. Hij had geen geld, geen ouders, geen brood en geen zwembroek om te zwemmen Het jongetje haalde thuis brood en een zwembroek. Ook de volgende da gen gaf het kind hem brood. De knaap leende hem ook nog zijn fiets om een boodschap te doen. Fiets en man verdwenen spoorloos. Moeder heeft dit Pieter verteld. Haar verontwaardiging is zeer groot; Pieter deelt die verontwaardiging. Moeder vraagt nu: .Misschien zijn er lezers die weten waar de flets te rechtgekomen is. Het is een-groene sportfiets, merk Ornatus. De jongen is erg gedupeerd omdat hij voor het eerst naar de ambachtsschool gaat en die fiets daarvoor gebruiken moet." Diefstallen ten nadele van kinde ren: Pieter vindt dit wel de aller minste dieistailen! 't Is echter een lot uit de loterij als zo'n fiets terug komt Jk lig ongeveer negen maanden in een sanatorium. Nu wil ik iets gaan maken, maar daar heb ik een ponstangetje voor nodig. Er moeten nl. gaatjes in bordpapier worden ge maakt. Zou jij voor mij zo'n tange tje op de kop kunnen tikken? Je doet er me een groot plezier mee." Zo schrijft ons een. Rotterdamse spreeuioenvriend, die hoopt dat wij ,Jiet voor elkaar kunnen boksen." Dat hopen we ook, maar dan moe ten we een beroep doen op de lezers. Florine Heeft haar helemagazijn overhoop gehaald, maar ze heeft jammer genoeg geen ponstangetje kunnen vinden. En dus Ha, mijnheer Van der Vijver uit Rotterdam, nóg iemand die even oud is als prinses Wilhelmina en op de zelfde dag werd geboren: de heer C. L. Snijders, Kerkweg 31 te Ridder kerk. We zijn dus al tot drie geko men- En weet u nu wat zo merkwaardig is? Steeds als Pieter het hierover had, tikte hij op zijn schrijfmachine ko ningin Wilhelmina. Nog altijd kun nen de oudere mensen aan dat „Prinses" nog maar moeilijk wennen. Aanbod Aan het begin van de nieuwe week hebben wij in dank de volgende aan biedingen In. ons Boek der Bijdragen op geschreven: een tweepersoons ledikant met spiraal van De K. uit de Slaghek- e'.raat, eert tweepersoons ledikant met springveren van K. uit de Oirksland- straat en een kindericdikant met bedje van P- uit de Fabriekstraat. Vier stoeieu. een uitschuif tafel, een fornuis, twee spiegeis, een kleed en een schudbed van X,, uit de Nijverheidstraat, twee arm stoelen vanG. uit de Prinses Slarljke- straat te Dordrecht, een sjoelbak van Van L. van de Br! el se'man en kleding van S. van dc Nwe Binnenweg. S. uit dc Van Houtenstraat en van S. van de Jpalsterkamp (met capsules, versierselen en wol). De spreeuwenpot werd verrijkt met 25.- van NJJ. voor een speciaaJ doel. Alle vrienden hartelijk dank. Verlies Een wit kinderschoentje met twee riempjes, maat 20, verloor de heer W. v. d. Helde, Zierlkzeestraac 70c, vrijdag morgen op de Dordtsestraatweg of de SUnge. t Dierenrijk Do gele mankanarle van de fam. Den Braber, Paul Kugerstraat 155. ia maan dagmorgen weggevlogen. Wie heeft de vogel üt bescherming genomen? Mevr. F. C. de Gier, Slingerland tsestraat 1 of 7b te Ulaardlngen. zoekt een goed tehuis voor een klein kortharlg wit Seeshondje. Het hondje is zindelijk en lief voor kin deren. PfETEB SPREEUW Jonkvrouwe C. E. B. Koëll, secretaris van de Koningin, heeft naar aanleiding hiervan in een gesprek met een verslaggever van Het Parool verklaard, dat er een misverstand en een verkeerd ge bruik van de Engelse taal van de zijde van de Prinses heeft plaats gehad, „De uitdrukking „m y o w n i gegeven. Er is over de Agamemnon (Van een onzer verslaggevers) Prinses Beatrix zal na haar terugkeer uit de Verenigde Staten, waar zij de Hudson- feesten zal bijwonen, haar eer ste persconferentie houden voor de Nederlandse pers. On derwerp van de persconferen tie zullen de reiservaringen van de Prinses zjjn. People is niet bedoeld in de zin van „mijn eigen soort of mijn eigen standing", aldus freule Roell. „Het is een spontaan gebezigde uitlating geweest van een 21-jarig meisje. Zij heeft bedoeld te zeg gen, dat zij zich op die vakantie reis aan boord van de Agamemnon ongehinderd door de hofetiquette kon bewegen, zij was er „onder vakgenoten" zou men bijna kun nen zeggen. Freule Roëlldie samen met de secretaressevan prinses Beatrix, mevr M. Scholten-Meurs bij het interview aanwezig geweest is zei overigens, dat de -volgorde van de later ge wraakte opmerkingen juist is weer- Wkt gesproken en in verband daarmee van „my own people", mensen van mijn slag. Het is ook door de inter viewers juist opgeschreven. „Ik wil alleen met nadruk zeggen, dat dit niet met enige hooghartige of hautaine intonatie gezegd is", al dus freule Roëll. Een belangrijk feit hierbij is, aldus Het Parool, dat zaterdagmiddag de teksten der interviews voor publl- katie ten paleize zjjn voorgelegd. Een vertegenwoordiger van de rijksvoorlichtingsdienst is daarvoor naar Soestdijk gegaan, omdatde prinses de journalisten gevraagd had de tekst te mogen zien, en dezen daarin toegestemd hadden. Hierover zei freule Roell: „De prinses heeft die teksten slechts en kele ogenblikken, misschien tien mi nuten kunnen inkijken. Ze was blij, dat de zaak afgehandeld was. Ook ik heb ze doorgelezen, maar ik heb er verder niet aan gedacht, dat deze uitlatingen verkeerd zouden kunnen worden opgevat. We hebben hier ook nog weinig ervaring in dit soort za ken". (Van een onzer verslaggevers) Vier boerderijen zijn zaterdag en zondag in vlammen opgegaan. In het Maas en Waalse dorpje Leeu wenBeneden verbrandden gister middag drie boerderijen gedeeltelijk en een geheel. De brand ontstond in de met riet gedekte- boerderij van de familie Kerkhof, en sloeg snel over op de andere huizen. De schade is meer aan een ton, 14 mensen zijn dakloos. De brand zou zijn ontstaan doordat kinderen met luciferp hadden ge speeld. In Nïcuw-Vermep kwamen zater dagmiddag viec brandweren te pas aan een felle brand in de bedrijfs ruimtes van een grote boerderij aan de Hillegommerdijk. De brand ont stond, in afwezigheid van de bewo ners, waarschijnlijk doordat de wind een smeulende kafhoop aanwakker de. Hierdoor raakte een grote schuur vol stro in brand. De Amerikaanse maatschap pijen „General Electric" en „Bendix" hebben met de Amerikaanse regering contracten gesloten voor een project om voor het radioverkeer gebruik te maken van satellieten in de ruimte. Met deze contracten is i n totaal 14 miljoen dollar gemoeid. (Van onze parlementsredactie) De Zuidafrikaanse regering- is ontevreden, omdat er in verschei dene land enonvriendelijke dingen over Zuid-Afrika worden ge publiceerd. Vaak worden scheve voorstellingen van zaken gegeven. De berichtgeving is vaak verdraaid en vals, althans volgens de Zuid afrikaanse regering. In de Zweedse, Engelse, Ameri kaanse en Canadese pers worden ge concentreerde aanvallen op Zuid- Afrika gedaan, zo vertelde maandag morgen de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, de heer E. Louw. Dat is, zo vertelde hij. gebleken uit rapporten van Zuidafrikaanse in- De Algemene Vereniging van Ac countants te Gouda heelt in verband met het ingediende ontwerp van wet op het accountantswezen een adres aan de Tweede Kamer gericht. De Algemene Vereniging van Ac countants betoogt in dit adres, dat de invoering van de titel registeraccoun tant een onaanvaardbare discrimina tie is voor de accountants, die niet in het register zullen worden ingeschre ven. Advertentie LM. de zachtste voor uw kleine schal Prinses Beatrix, up kousevoe- ten. getooid met zuidwester, zoals zij zaterdag tijdens haar bezoek aan Friesland aan boord van De Groene Draeck zeilwedstrijden op de Lang weerder Wielen gadesloeg. Op het rampengtronummer 711 van het Nederlandse Rode Kruis is tot, nu toe een bedrag van 33.542 gulden gestort voor de slachtoffers van de watersnood in Oostenrijk. De Nederlandse boer Lips, uit Emmeloord, is in Wenen aangeko men om vijftien ton pootaardappe- len over te dragen aan de r.-k. sociale hulpverleningsorganisatie. In deze rubriek vermeldt Hel Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Ook ua de opschorting van huur verhoging met compensatiemaatrege len heeft men in vele werknemers- kringen van de vrijere loonvorming geen hooggestemde verwachtingen. Van veel voorbehoud getuigen ook de eerste reacties uit werkgeverskrin gen. Door haar voorgeschiedenis heeft dé vrijere loonvorming in brede kringen ruimer verwachtingen ge wekt dan nu waarschijnlijk vervuld kunnen worden. Het complex van maatregelen, waarmee die vrijere loonvorming voor wat haar praktijk nu betreft zich altijd min of meer verbonden zal zien, werkt remmend, ook op op-nhartige gesprekken over produktiviteit en aanwezige of nog to scheppen 'ruimte'. Het kabinet-De Quay loopt het risico, dat het straks allerlei tegen vallers en mislukte vrijcre-loonvor- minggesprekken op zijn bordje ge schoven zal krijgen. Ten onrechte, want het is niet de schuld van de en kele maanden oude regering, dat nu pas een eerste belangrijke stap gezet i* geworden om de verantwoordelijk heid en besluitvorming Inzake de loonvorming weer terug te brengen daar, waar ze thuis hoTen: het be drijfsleven. Uit: Katholiek Staatkundig Maandschrift van augustus 1959. (Van onze soc.-econ. redactie) Het slechtst is de toestand bij het prot. chr. VHMO. waar 30 percent van de lessen door> onbevoegden is gegeven. Voor het openbaar, r.-k. en overig bijsonder onderwijs zijn de percentages 19. 27 en 17. Dit heeft de voorzitter van leraren bij het VHMO. drs. P. van Houte, op de jaarvergadering der vereniging meegedeeld. De heer Van. Houte be pleitte een behoorlijke honorering van gepensioneerde leraren die nog fit zijn, als een middel om het lerarentekort te verkleinen. Verder zei de spreker onder meer, dat de kweekschool een tweeslachtig karakter krijgt, nu de afgestudeerden toegelaten worden tot de universi taire studie in pedagogie en psycho logie. De scheiding tussen het voorberet-- dend wetenschappelijk onderwijs en liet middelbaar onderwijs in de nieu we vorm (havo) zou de spreker aan vaarden, als de bevoegdheden voor de leraren aan de beide onderwijsinstel lingen gelijk zouden zijn. Dit is echter niet de bedoeling en daardoor zal het havo niet de vor ming kunnen bieden, die gewenst is. Voor de middelbare meisjesschool, dia als havo beschouwd zal worden, be tekent dit een directe stap achteruit. Kees Buurman dee$ de race Zaan damAmsterdam zaterdagavond met een - Engelse Hèïlfcop ter,, diehij be reikte op de duo van een motorfiets, die hij beklom van een dekschuit in de Voortaan af, die hij verliet door een koene sprong in het U, waarna hij in een raceboot klom, zich naar de wal Het varen en weder om achter op een motor, de Amster damse Dam. bereikte. Vervolgens ging hij terug, maar maakte een slechtere tijd doordat hij een minuut verloor bij het uit de raceboot overklimmen op de touw ladder van de helikopter. Arie Kleywegt en Kees Buurman zelf heb ben van dit alles een boeiend oog- getuigeverslag gegeven tussen 18.20 en 18.45 uur. Voor het overige is bewezen, dat men van Amsterdam naar Zaan dam en omgekeerd het snelst gaat Dieven hebben kans gezien om uit de villa van hertogin Irene van Aosta in Florence juwelen ter waarde van ruim 100.000 gulden te stelen. üïRSSS: KEES BUURMAN Dam-Dam-victorie. als men de Hempont vervangt door een speedboat en zich daarheen begeeft en verder laat transpor teren per motorfiets. De combinatie motor en trein bleek, tegen de verwachting van de Nederlandse Spoorwegen, in, voor deelnemers, die niet over een aJs 'proefrit' te kwalificeren spoorver voer konden beschikken, niet het snelste intermediair. De jury heeft uren werk gehad met de uitslag, vooral omdat de ver schillen die de postduivenklokken bjj start en finish aanwezen, moes ten worden rechtgetrokken. De grote teleurstelling was daarhy voor de Amsterdamse barkeeper Francois Denker (ploeg F. Broerse) die Zaandam had bereikt via een originele weg voor een goed deel buiten Amsterdams bebouwde kom om. Zijn tijd werd een minuut lan ger dan was vastgesteld en hjj ver huisde van de tweede plaats naar de zesde. De officiële uitslag luidt nu: 1. Kees Buurman, VARA, motoren, helikopter, speedboats: 8 minuten 34 seconden (1ste prijs ƒ2500). Buiten mededinging: Nederlandse Spoorwegen/Van. Gend Loos, mo toren, speciale trein: 7 min. 16 sec. 2. J. F. H. Scheen, garagehouder, Amsterdam, auto's, motoren, speed boat Hembrug: 7 min. 50 seconden (2de prijs ƒ1000), 3. Luitenant T. Hovenier, 105de compagnie Commandotroepen Roo sendaal, auto's, motoren, speedboat Hembrug: 8 min. 10 sec. (3de prijs ƒ500). 4. J. ter Haak, speedboatkampioen van Nederland, Amsterdam, speed boat haven tot haven en motoren: 8.34. 5. Carel Em, barkeeper Caramel - 5a, Amsterdam, motoren tot Hem- brug, speedboat: 8.43. 6. Prangois Denker, barkeeper Lucky Star, Amsterdam, motoren tot Hembrug, speedboat: 9.7. 7. H. H. A, Hötte, oogarts, Baarn, trein Amsterdam—Hembrug, kabel baantje, motor: 9.23. 8. Jan Willem Bootz, directeur gloeilampenfabriek Tilburg, motoren tot Hembrug, speedboat: 9.40. 9. H. Wendelgeest, monteur firma Joop van Wees, Amsterdam, moto ren tot Hembrug, speedboat: 9.58. 10. en 11. ex aequo H. Grupstra, racebootbouwer, Amsterdam, motoren tot Centrale Hemweg, speedboat naar Zaandam: J. Langelaar, Alge meen Financieel kantoor Amsterdam, speedboat, motoren Hembrug: bel len 10.2. formatie-attaché's. Men beraadt er zich nu over wat daartegen kan wor den gedaan. Daartoe zijn de infor- matie-attaché's die zijn gedetacheerd in Europa, de Verenigde Staten en Canada, in Scheveningen bijeenge roepen. De Nederlandse berichtgeving over Zuid-Afrika is in het algemeen ob jectief, aldus de heer Loipw. Hij wilde overigens niet uitlaten over de reden, waarom de bericht geving over Zuid-Afrika in verschei dene landen ongunstig is. Wel sprak hij over de apartheidspolitiek, welk woord volgens hem echter niet juist is. Zijns inziens moet er worden ge sproken over een beleid voor een aparte ontwikkeling van respectieve lijk kleurlingen en blanken. Een der gelijk beleid is volgens de heer Louw nodig, omdat anders „die swart die witman sal absorbeer". Er zjjn na melijk drie miljoen blanken tegen over tien miljoen kleurlingen In Zuid-Afrika. Vooral de kleurlingen, die 'in de oorlogsjaren naar de grote steden zijn getrokken, bezorgen ons moeilijk heden, aldus de heer Louw. Volgens hem zouden de kleuringen in de speciale „naturellengebleden" moeten worden samengebracht. Want daar veroorzaken zij geen moeilijkheden, zo verklaarde h(j. Daarom moedigt de Zuidafrikaanse regering de oprich ting van speciale industrieën in deze gebieden aan. Geleidelijk krijgen de kleurlingen daar meer zelfstandig heid, aldus minister Louw. Wat de immigratie betreft is er alleen plaats voor geschoolde arbei ders of voor mensen met kapitaa, In het agemeen, zijn de Nederandse immigranten in Zuid-Afrika geluk kig, aldus de beer Louw. Hij voegde eraan toe, dat hij in Pretoria en Kaapstad zijn haar bij Nederlandse kappers Iaat knippen. Een Avenger-viiegfcuig van de Ka- rel Doorman is zaterdagmorgen met de rug op het dek terechtgekomen en verongelukt. De piloot, luitenant ter-zee Goudberg, werd. licht gewond. De machinist eerste klasse A. F. Driessen van de vliegdekploeg weni eveneens licht gewond. Het vliegtuig had met het uiteinde van de stuur boordvleugel de brug geraakt, waar door de deklandlng mislukte. Het flink beschadigde toestel is op onge veer twaaif mijl uit de kust ten noor den van IJmuidén overboord gezet in 26 meter diep water. Het brugcoro- plex van de Doorman heeft geen be langrijke schade opgelopen. (Van een onzer verslaggevers) Zesentwintig- Nederlandse arbeiders die sinds februari op; een werf in het Oostduitse' Warnemünde werkte iu zijn op staande voet ontslagen. Zij zijn slachtoffers van het; ■uitleenbedrijf' Van Zanten te1 Rotterdam, dat zijn verplich-: tingen niet is nagekomen, In bun gezinnen ziet men de toe- komst met grote zorg tegemoet. lede-: re zekerheid dat er straks brood op de plank, zal zijn, ontbreekt. Hoe het staat met hun sociale rechten is nog ilet bekend. Ondanks waai-schuwingen. van ds drie bonafide vakorganisaties in de metaalindustrie hebben in februari! van dit jaar 92 arbeiders zich door do' firma Van Zanten laten verleiden om! naar Warnemünde te gaan. De werf daar heeft zich correct aani de verplichtingen gehouden. Hij deed 1 zelfs meer dan hjj verplicht was. Men meent te weten, dat de heeri Van Zanten in ernstige financiële moeilijkheden verkeert. Hij zou niet hebben voldaan aan belastingvorde ringen. Het gevolg was, dat de be-, lastingdienst beslag legde op zijn, inkomsten. 2odoende ontvingen da, gezinnen van de in Oost-DuitslaacS werkende arbeiders geen geld. De werf heeft daarna het 'geld voor levensonderhoud' rechtstreeks aan de- families overgemaakt. Toen bleven, echter de sociale premies onbetaald: Het staat trouwens niet vast, dat ze voorheen voldaan zijn. De werf durfde de verantwoording dat de arbeiders niet sociaal verzekerd waren, ijiet langer aan. De 26, die nog over waren van de 92 arbeiders die in februari gingen, is ontslag gegeven. Zij zijn althans naar huis gezonder,.- Officieel en formeel zijn zij namelijk nog in dienst van de firma Van Zanten De arbeiders zijn er echter tot nn toe niet in geslaagd om in Rotterdam contact te krijgen met de heer Van Zanten of een van zijn zaakwaar nemers. Zij verkeren volkomen ia het onge wisse en hebben zich in nood tot de Algemene Nederlandse Beürljfsbond voor de Metaalnijverheid gewend. Ook daar kon men hun geen zeker heid geven. Het is nog zeer de vraag of zij in aanmerking komen voor de Nederlandse sociale voorzieningen. .Wederom is gebleken, dat het zeer -gevaarlijk, is om met dit soort 'uitleen bedrijven'-., (men- gpréëkt soms van ronselaars) in zee te gaan! Later richtte hij met zijn vader en met zijn broer Daan de rederij Doek sen on. Die rederii is uiteeeroeid tot (Van onze verkeersredacteur) hij, doordat de speedboat zo'n gang drift, hoewel hjj niet mocht landen op met negentig In de eerste versnel- had en in de rotorwind raakte, eerst dan op die Zaanse dekschuit. ling, geloof ik Toen VARA-reporter Kees (is touwladder moest laten glippen. Twee weken lang hadden wij ge- S. Lebon uit Amsterdam bestuurde Rmifmon olc nen-pntipninrio-p omdat men aan een wentelwiek niet repeteerd, maar slechts tweemaal de raceboot die Kees opving op het öuu-niui! ais "cgtjiwcijjctxioc jnaj7 en hij daarna met zijn met de heH. De heer Buurman Sr, IJ ';lj steiger 14. J. Visser, ook Am- leerlmg-verslaggever was bij hoofd in een lus van nylondraad bedrijfschef van de VARA, heeft zijn sterdam, bracht Kees terug van wal Het Vrije volk bleek hij al te bleek te steken. zoon zelf getraind. naar wachtende wentelwiek, vinden voor iedere stunt, 'Ik kreeg het gevoel te worden op- En de sprong in het IJ? Die was Met de reporters mee waren ze,en- gehangen,1 Het verwonderde ons dus niet, dat Kees zich na de wedstrijd niet ver- gaf mi] de kracht naar boven te baasd toonde, kampioen van Neder- klimmen, die ik eerst miste: (Op dat land, te zijn geworden in het Dam- ogenblik hielden Kleywegt op de ra- Dam-rccen. Hjj was alleen even van de kaart geweest toen hij spierwit en verbeten aankwam op de Amsterdamse Dam en zijn tijd hoorde (die later nog be ter bleek), want hij had op acht tot negen minuten gerekend. En bang was hjj ook maar een maal. Dat kunm op de terugweg, toen ,rden op- vWmetér isweliswaarineer «8 man ingeschakeld, van wie vijf zei Kees, maar juist dat IhoogtTX eeTdulktore^n enveertig VARA-leden als helpers. een zwembad, maar ik schoot als een - kogel weer omhoog, zodat ik snel in Moeder Zag IlietS de boot kon klimmen, zonder hulp. op de Amsterdamse wal stonden T-,., Kees Buurman Sr. en op het dak van diowagen en wij allen ons hart vast.) Voor de microfoon in het vliegtuig kon ik toen niet veel meer uitbren gen. Was het niet koud. in jack en spij kerbroek kletsnat op de motor? Nee, ze hadden me dik ingesmeerd met reuzel. Motorrijders en speedboatbestuur- Vol lof is Kees over zijn piloot ders hebben het ook goed gedaan. Lawrence H. Clare, een Engelse 'Wij hadden Triumph Tiger 650's. charter-vlieger, neef van Monty. Hij die razendsnel zijn. Adri de Leeuw en heeft meer uit de machine gehaald Jan Herenberg, technici in het radio- ging. Nog net door de stem van Kees dan erin zat en was een en al geest- bedrijf, waren de rijders. Zjj trokken zelf uit de radio 1 het postkantoor in Zaandam Kees1 blonde verloofde Willp Lug ten uit Baarn, die nu even trots op hem is als zijn moeder. Welke zeer teleur gestelde dame niets van de stunt heeft gezien, omdat haar trein uit Italië niet racede cn een uur te laat was. Toch hoorde zij, dat alles goed een vloot van twfntig schepen. Een onderdeel van de rederij is de Ter- schellinger Stoombootmaatschappij- die het passagiers,- post- en vracht vervoer tussen de vaste wal van Har- lingen en de eilanden Vlieland en Terschelling onderhoudt Bij het bergingswerk voer Jan Doeksen zelf meestal als kapitein, hij heeft sterke staaltjes uitgehaald. Zijn bekendste bergingen zijix die van de Liberty Glo, de West Aletna (het beruchte wijnschip), en het Ka toenschip de West Arvade. Bij de stranding van het Zweedse houtscnip Malmö op 28 november 192» boven Ameland redde hij vele men senlevens. In vliegende storm voer hij met de Holland I uit om de Zweed, te bergen- Het schip brak door midden en de zee werd overspoeld met hout. In de razende golven en de houtmassa kon noch de reddingboot noch de Hol land I de Malmö bereiken. Maar Jan Doeksen gaf het nje. op. Met enkele van rijn mannen ie. hij zich in een sloep overboord zet ten, en kreeg na veel moeite verbin ding met het houtschip. De sloep., kantelde, maar nxèt zijn bemannings leden wist hij weer veilig aan boord van de Holland te komen. Langs ae heroïsch tot stand gebracht red- dingslljn werden bijna alle opvaren den van de Malmö gered. Hij redde nog vele anderen in zijn leven. Ver buiten Terschelling en ver buiten Nederland weet men nu dat een groot man is heengegaan. Zijn werk blijft. Gistermiddag sleepte zijn Storie- melk een gehavende Deens palingkot- ter Harlingen binnen. Met drie men sen aan boord die stuurloos op een ruwe zee hadden rondgezwalkt, ge red door een sleper van Jan Doeksen.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2