NOZEMS SLACHTOFFERS NAZI-REGIME KRIJGEN VIJF MARK PER DAG Vrijwillige verzekering tegen ziektekosten Fabiuswas te goeder trouw TOCH WAS DE AFGELOPEN ZOMER NIET WARMSTE VAN DE EEUW maastridits ZONDER COMMENTAAR S preemvenpraat Vóór maart 1963 Phs v. Ommeren geridderd Verdediger: \e perc&nien of niets Eerst 125 miljaen R.-k. Centrum Staatkundige Vorming: HST VRIJE VOLK WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 PAGINA 3 Al vijf (Van een onzer verslaggevers) Vier Amsterdamse jongemannen stapten gisteren zwaar bewaakt met stijve benen stok ln hun broek door de gangen van het Paleis van Justitie. De politie nam kennelijk geen enkel risico bij het binnenleiden van deze vier zeer ge vreesde verdachten, die bij de „overval in de Amsterdamse Bankastraat" hebben getoond, voor niets terug te deinzen. Met de behandeling van deze overval, waarbij de 67-jarige alleenwonende kruidenierster Carolina Belles om het leven kwam, werd gisteren door de Amsterdamse rechtbank, onder presidium van mr, L. Spanjaard, een begin gemaakt. Voor deze zaak zijn voorlopig twee dagen uitgetrokken. Niet onder indruk Deze laatste, een bleke jongeman met een bril en gekleed in een keu rig zwart pak, is uiterlijk geenszins onder de indruk van deze zitting. Alarm geslagen In de nacht van de overval werd de 26-jarige gezinsverzorgster mej. C. H., Als deskundige NEERGESLAGEN BEDOELING NIET Een dreun gegeven Emotionele opschepper VERVOLG VAN PAG. 1 Complete veldtocht Ook militairen (Van onze sociaal-economische redactie) Een nieuw systeem van ziektekostenvoorziening wordt aanbe volen in een rapport van een commissie, ingesteld door het r.-k. centrum voor staatkundige vorming. Het stelsel is gebaseerd op vrijwillige toetreding. De commis sie ziet geen ernstig gevaar in afschaffing van de verplichte ziekenfondsverzekering. Zij verwacht, dat vrijwel het gehele Nederlandse volk zich zal verzekeren. (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen zomer is in De Bilt op twee na de warmste ge weest van deze eeuw. Het aan tal zon-uren was ver hoven nor maal en maar één zomer "bracht sedert I90Q nog droger weer dam in de zojuist voorbije Langer dan de „Masireeehter1 Siaar" zingt aardewerk Nee, lezers, over de veiligheidsgasslangen zijn -we nog steeds niet uitgesproken. De discussie blijft leven dig, maar vandaag gaan we er toch een vette streep onder zetten. Eerst echter nog even aandacht voor de opmerkingen van mevrouw J, R. van de Mathenesser- dijk te Rotterdam. Zy zegt om.: „Ook ik wil je eens schrijven over de veiligheidsslang; veiligheid dik onderstreept. Zoals ve len kregen ook wij bezoek voor zo'n slang. We hebben er niet lang over gepraat en kochten er een; 14.50. Op zekere maandagmiddag wilde ik het gas aansteken. Daar vliegt me die slang met kraantje en veer en alles eraf! Toen ik tot de conclusie kwam dat het gas vrij wegstroomde, heb ik eerst de meter afgezet, daarna mijn ramen opengegooid (het was hartje winter) en heb vervolgens ge probeera van mijn schrik te bekomen Ik ben gaan nadenken. Wat had daar nu geen verdriet en ellende van kunnen komen! De slaapkamer grenst aan de keuken; het had toch immers ook 's nachts kunnen gebeu ren. Nog nooit had ik 's nachts de meter afgezet; we waren immers veilig? Nu doe ik het overdag ook als ik geen gas nodig heb. Vertrou wen heb ik er nog steeds niet ia. Ik ben naai' die loodgieterszaak gegaan, maar eigenlijk had ik er misschien beter het gasbedrijf bij kunnen halen. En in die zaak kreeg ik van mevrouw zélf te horen; „Is dat nu zo erg? Het is zó weer ver holpen". Na een uur of twee kwain er iemand. Een gasfitter, die zeer zeker nie terkend was (zijn baas was het wel). Weken later heb ik pas geschre ven naar het gasbedrijf. Ik kreeg iemand ter controle. Maar wat heb ben ze achteraf nog gedaan? Hij vroeg me niet eens wie de loodgieter wel was. Met een heel grote waar schuwing zou die zaak het best ge diend zijn geweest. En ook dit nog, Pieter. Omstreeks Kerstmis was mjjn gasmeter lek. ik kreeg een nieuwe afsluiter, maar die persoon controleerde ook mijn slang. Hij vertelde ons, dat we naar die zaak terug moesten gaan, want de hoofdkraan lekte als ze dicht stond Ik er weer op af. „Ik moest niet zo veel service voor 14.50 verwachten," hoorde ik. Ten slotte kreeg ik het toch gedaan. Wat zei de zoon van de baas? „Ja, die dingen zijn aan slij tage onderhevig." En daar moet je het mee doen, Pieter. De slang was nog geen 2% jaar oud Wat is er feilloos op dit onder maanse, mevrouw R.? Niets, t Kan misschien best gebeuren dat zo'n slang inderdaad niet helemaal goed was. Dat is dan betreurenswaardig, zéér betreurenswaardig, maar £an zult u net zo lang bij de leverancier moeten aankloppen tot de zaak hele maal voor elkaar is. En blijft die leverancier nalatig, dan moet u het gasbedrijf waarschuwen. Dat gasbedrijf kan wel degelijk tegen de installateurs optreden. Deze installateurs hebben zich verplicht werk af te leveren, dat voldoet aan algemene en plaatselijke voorschrif, ten. Is de zaak niet naar voldoening afgewerkt, bestaat er een gegronde reden voor klachten, en blijft de in stallateur nalatig, dan kan hij boetes krijgen. Negeert hij een en ander nog steeds, dan wordt de installatie voor zijn rekening door het GEB in orde gemaakt. Er zijn zelfs moge Hjkheden tot schorsing. Is dat ge beurd, dan mag de man geen gas- werkzaamheden meer verrichten. Ik zou het zo willen zeggen; We hebben hier te maken met veel ver antwoordelijkheid. Daar is de ver antwoordelijkheid van de installateur die de plicht heeft te zorgen dat een installatie deugdelijk is. Daar is de verantwoordelijkheid van de werkne mers van de installateur, die ervoor moeten zorgen behoorlijk werk af te leveren. Daar is de verantwoordelijk heid van de controlerende ambtena ren die hun best moeten doen, dat er niets aan hun speurende blikken ont snapt. Maar daar is óók de verant woordelijkheid van de verbruiker zelf, die tegenover zich zelf maar ook te genover anderen de plicht heeft er op te letten, dat zijn aansluitingen zo goed mogelijk zijn. Vandaag zijn we tot vijf gekomen: Vijf personen, die evenals prinses Wilhelmina ook op 31 augustus 79 jaar zijn geworden. Zo schreef me- vrouw D. IJkema-Meerkerk, Slie- drechtstraat 154 ie Rotterdam Pen- drecht): Mijn man Joh. IJkema is maandag 79 jaar geworden, gelijk met de Prinses. P. J, Zwartewadlsloot, Eendracht- straat 51 te Vlaardingen, schrijft. Hfet dezen meld ik. je, dat mijn moe der maandag 79 jaar werd. Zij heet Keeltje de Klerk en woont Richard Holstraat 13 te Vlaardingen. Verlies Het dochtertje van mevr. Klanderman, Fazantstraac 2, heeft donderdag in de omgeving van de Ka tend rechtse Lagc- dijk een zilveren armband met brede schakeltjes verloren. Tussen Terbregge en het Krallngsebos ls de heer M. van Ee, Bovenkerkseweg 213 te Stolwijk, tel. K 1824, op 20 augustus zijn grijze ga bardine regenjas kwijtgeraakt. Op 24 auguBtus miste de heer A. Moelong. Ploegstraat 89, aan de Kralingseplas of ln de omgeving van de molen zijn lees bril la etui. Toen mevr. J. 't Hart, Godschalkstraat 110, op woensdag 26 augustus op haar horloge wilde kijken, merkte z(J tot haar schrik, dat alleen het bandje en het kastje nog om haar pols zaten en het uurwerk was verdwenen. Vermoede lijk ls dit weggeraakt op de Sltnge. H. van Leeuwarden, Hogenbanweg 57a te Schiedam, heeft zondag ln de Spaanse- polder zijn zweefvliegtuig opge laten. Vermoedelijk ls het de kant van Rotterdam of Schiedam opgegaan, maar het ls niet teruggekomen. Wie heeft dit vliegtuigje van l meter spanwijdte ge zien? Tussen de Merwehaven en zijn huls miste de heer Van Leeuwen, Fuik straat 1. op 30 augustus zijn knljver- z ak. Ongeveer drie weken geleden beeft de heer Van Strlen, Fleretstraat 86. tus sen de CrooswiJkseslngel en Schiedam zijn zwarte lederen handschoen met kap verloren. Vondst De heer J. M. Durlan, Spanjaardstraat 101, heeft zaterdag op de Mathcnesserdijk een zo goed als nieuwe witte overall gevonden. Dierenrijk De gele mankanarie van de heer Hol leman, Meiendaal 28. is donderdagavond van huls weggevlogen. Voor dierenlief hebbers zijn bij de lam. C. Spek, Sophia- kade 40, nog drie mooie katjes te be komen. Mevr. Trirum, Gouveraestraat 54a, heeft voor liefhebbers nog vyt goud hamsters. Een rode kater met witte bet „Ample" ls op 26 augustus van huls weggelopen- Zijn thuis ls bi) de fana. 3. C. Vreeburg, Haspelstraat 27. Wie ..x de eigenaar van de Jonge bruine hond met een witte vlek op de borst, korte dikke poten en een lange staart, die ln Overschie liep te zwerven? De fam. M. van Klei], De Lugt 49a, verzorgt hem sinds een week. PIETER SPREEUW Jonge gangsters niet onder de indruk van rechtszaak... Om even half tien wordt het vier tal voor de rechters neergezet. He lemaal links van de president staat de zwartharige 24-jarige schilder M. van G.. Zijn donkerblonde vriend P. A. H.t een achttienjarige papier perser, staat naast hem. Beiden zijn helemaal het type van de nozem. Het eerste deel van de tenlasteleg ging. die de officier van Justitie, mr. Van .de Berge, met veel nadruk voorleest, heeft betrekking op deze twee. Zij worden ervan verdacht, in de nacht van zaterdag op zondag 8 maart, het huis van de winkelier ster in de Bankastraat te zijn bin nengedrongen. Bijna vijf uur na de overval werd de oude Carolina Belles aan handen en voeten gebonden op haar bed aan getroffen dood. De kamers waren overhoop gehaald. De buit was stel lig geringer dan men verwachtte. De jeugdige misdadigers vonden slechts 317 gulden. De politie sloeg met grote felheid toe. De arrestaties lieten niet lang op zich wachten. Rechercheurs ver moedden dadelijk, dat hier een klei ne bende gevaarlijke gangsters aan het werk was geweest. Zij grepen de beide jongens, die zy als daders zagen, hun uitkijk, de achttienjarige loodgieter A. de H. ende man die zij als soort hoofd van de bende beschouwden: de 28- jarige cafetariahouder W. van V., die het drietal tot de overval en andere misdaden zou hebben aange zet, en bovendien ook aan de over val zou hebben deelgenomen. Datzelfde geldt trouwens voor de twee andere hoofdverdachten, die elkaar tijdens het verhoor van de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust (met lugubere anatomische bijzon derheden over de dode vrouw) en kele malen lachend aankijken. De cafetariahóud er onderbreekt zelfs de officier, als deze bij de medeplichtig-' heid is aangeland. Hij haalt zijn schouders op en roept luid: „Ik pro testeer!" Het verhoor van de 52-jarige pa tholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust is' zeer uitvoerig en belangrijk. De officier is van mening, dat het dicht knijpen van de neus en de keel van het slachtoffer de dood heeft ver oorzaakt. Het rapport van de deskundige is voorzichtig geformuleerd. De slotcon clusie luidt; „Zij had een ernstige hartafwijking, zjj is overleden door een hevige gemoedsaandoening óf door een gewelddadige verstikking, waarvoor géén overtuigende bewijzen zijn.'' De officier stelt vast, dat het slachtoffer zich niet is „dood ge schrokken". Enige tijd na de geweld pleging immers is zij overleden. Dr. Zeldenrust licht mondeling toe: ,De hartdood is het gevolg van een emo tionele belevenis, mogelijk hardhan dig beetpakken." De officier wil concreet weten: ,Js ziJ door verstikking om het leven ge komen?'' De deskundige verklaart: ,Door emotie kan bewusteloosheid met verstikkingsverschünselen optre den. die later door de dood wordt ge volgd." Dr. Zeldenrust heeft in zijn rapport vermeld, dat de rechter maar moet beslissen „wat bewezen is". 1 die boven het slachtoffer woont, ge wekt door gestommel, het blaffen van een hondje en gegil „Eerst zocht ik er niets achter, maar later ben ik er toch uitgegaan." vertelt zij. Tussen half drie en half vier die zondagmorgen belde zij twee keer bij de melkboer verderop. Zij kreeg geen gehoor en stapte weer in bed („Och, het zal wel niets wezen.") Maar om half zeven hoorde zij liet hondje wéér te keer gaan. Toen zij over de veranda keek, zag zij beneden de balkondeuren open staan. „Dat is niet in orde," dacht zij. „Om tien over acht alarmeerde ik de politie." Verdachte M. van' G., wiens hou ding zeer zelfbewust is en die als een advocaat vragen aan de lopende band stelt, springt op en wil van de getuige weten: „Was het haar pape gaai niet? Ik liep tegen de kooi aan en dat beest begon te gillen." Officier; „Dat is een nieuwe lezing van het geval." Getuige: „Ik weet best hoe een pa pegaai gilt en hoe een mens." De achttienjarige loodgieter A. de H. zo te zien een zeer keurige jonge man, die eerst als getuige in de zaak tegen Van G. wordt gehoord, belicht even de rol van de cafetariahouder. Hij en de twee andere jongens la ten er geen twijfel over bestaan: in zijn zaak werden de plannen (ook een aantal inbraken! uitgebroed. Iedere enstond onder de invloed van deze man. Hij was een soort leider. Hij had geld nodig en de inbraken werden gepleegd om hem te helpen", zegt de loodgieter. heeft doorgebracht, vol ressentiment zit tegen de maatschappij, maar toch ook gevoelig is en de dood van de vrouw diep betreurt Een woord van spijt heeft geen hunner overigens gesproken. (De zitting duurt voort). Bij het verhoor komt verder vast te staan, dat de kruidenierster al eerder jongemannen in het donker voor haar winkel had zien rondzwer ven. Dat klopt ook, want de bende had aanvankelijk overwogen, de vrouw ('een oud wijf in de Banka straat, dat veel geld heeft,' zou P. H., die in dezelfde straat woont, hebben gezegd) te bespringen als zij haar hondje zou uitlaten. De jongens vonden het echter toch te 'link' en slopen een volgende zater dag in zwarte pakkend) gekleed, met maskers en een breekijzer over de daken van de Bankastraat naar twee scholen, grenzend aan de kruide nierswinkel van het slachtoffer. De cafetariahouder stond aan de overkant in een portiek. Hij zou de juffrouw een 'draaier5 (klap op het hoofd) geven als zij de winkel uit zou vluchten... Maar dat was, zoals men weet, niet nodig. De oude vrouw werd leergeslagen en met ecu koord vast gebonden op haar bed. Zij stierf niet lang daarna. Na de overval zag de achttienjarige loodgieter A. de H. (de uitkijk, die al gauw naar huis was gegaan en be weert van de hele opzet niets te heb ben geweten) zondagmiddag z'ijn vrienden Van G. en H. op straat weer terug. Hij had inmiddels van de cafe tariahouder vernomen, dat het tweetal de vrouw had gewurgd en vroeg zijn. vrienden geschrokken: 'Hoe hebben jullie dat nu kunnen doen?' Volgens hem had P. H. daarop geantwoord: 'Ja, maar ze gildeDan had ze maar niet zo moeten gillen Het verhoor levert deze middag overigens geen nieuwe gezichtspun ten meer, op. By' iedere vraag die be trekking 'heeft op de geweldpleging halen, beide _hoofdverdachten .hun schouders op. v. G. spreidt theatraal zijn armen en roept: 'Moet u eens luisterenzal ik u eens wat ver tellen Bn vertelt eigenlijk niets. Hij Js ongetwijfeld de slimste van de twee, antwoordt onbevangen op vragen als hij dat nodig vindt, of kapt ze afen ziet vaakt kans fel van leer te trekken tegen de officier en de advocaten. Na de overval, waarvoor hij als De minder intelligente F. H. ge- uitkijk diende, hoort hy het drie- j bruikt minder woorden, tal napraten over de dood van de Öp de vraag: 'Hoe ben je er nu toe gekomen?' maakt hy het bekende gebaar met duim en wijsvinger. Geld*Ik was op staande voet ont slagen, ik kon niet van -de „wind, leven 'Be .president zegt:'Moét je daarom éeti oude juffrouw kapot maken?? .De verdachte beweert: -'Dat- is nooit m'n bedoeling geweest.' In deze rubriek vermeldt Het Vrijt Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van Hen die toorden geciteerd. Het leger der loontrekkend» heeft ongetwijfeld met enige verwondering kennis genomen van de gegevens die het CBS heeft verstrekt over de vermogens. Gebleken i» dat .het aan tal miljonairs in een vijftal jaren meer dan verdubbeld is (van 941 in 1951 tot 2243 in 1956). Hoewel men deze cijfers niet mag hanteren zonder rekening te houden met da bijzondere omstandigheden, kan en het de werknemers niet euvel duiden, dat zij na een langdu rig gekrakeel over een geleide of vrijere loonvorming wat ongeduldig worden als het gaat om de vraag of er ook voor hen perspectieven zijn. Zij zullen Wel zo nuchter zijn, dat zij er niet op rekenen, zelfs met bezit bevorderende maatregelen van de kant van de regering, in een vijftal jaren tot de categorie miljonairs te gaan behoren. Voorlopig zullen zij. als het kan, genoegen moeten nemen met een loonsverhoging van enige percenten of met niets. Staatssecre taris Róolvink heeft namelijk duide lijk te verstaan gegeven, dat de zgn. achterblijvers, dat zijn dus de wer kers in de bedrijfstakken of onder nemingen waar loonsverhoging niet mogelijk is. zullen moeten wachten tot 1961, eer er wat in het vat zit. Git: Gids voor Personeelsbeleid VAR aflgitó'Ws 1959. vrouw. Een van de daders moet toen hebben gezegd: „Dan had zij maar niet zo moeten gillen." De achttienjarige verdachte P. H. maakt de rechtbank af én toe wan hopig. Hij speelt de rol van de dom me, onverschillige, is brutaal en beeft zeer veel praatjes. P. H. weigert de eedsaflegging, legt na veel vijven en zessen de belofte af en steekt dan toch de twee vingers van zijn rechter hand omhoog. Meermalen herroept hij de verkla ringen, die hij voor de politie en de xechter-commissaris heelt afgelegd Zelfs de verdedigers vier aan één tafel kunnen er geen touw meer aan vastknopen. „Ik werd op het laatst ziek van al die verhoren. Ik ging maar wat ver zinnen". Zij nverklaring komt erop neer, dat zyn vriend Van G. alleen het vuile werk heeft gedaan. Deze neemt dat niet, vraagt om een plattegrond van het huis van het slachtoffer en staat op een gegeven ogenblik als een zelfbewuste deskun dige tussen de rechters bij de groene tafel met veel verve uitleg te geven. In de zaal wordt gemompeld: „De verdachte neemt de leiding". De jongste hoofdverdachte P. H. blijft ontkennen, dat hij de vrouw- heeft aangeraakt en houdt vol: „Ik heb helemaal geen vrouw gezien, to taal geen vrouw gezien, Ik heb al leen maar een dof gekreun gehoord. Mijn maat heeft gezegd: Ik heb d'r een dreun gegeven, ze is bewuste loos. Dat is alles wat ik weet". Verdachte M. van G. is best be reid de schuld te dragen van een inbraak in de Celebesstraat, waar duizend gulden uit een zaak werd weggenomen. Ook P. H. wordt er van beschuldigd. M. van G. herroept echter alle eerdere verklaringen en zegt: „Nee, ik heb het alleen ge daan, helemaal alleen!" Maar wat de geweldpleging in de Bankastraat betreft (het beetgrypen van de vrouw, het slaan op haar hoofd, het dichtdrukken van mond, neus en keel) draalen zij als een kat om de hete brij. P. H. zegt: „Mijn maat deed het". M. van G. sugge reert dat P. H. hier de schuldige is. Suggereert, want hy zegt niet recht uit: „P. heeft haar keel dichtgekne pen". Een der rechters herinnert hem aan de vroegere verklaring: „Ik dacht dat P. met zijn grote handjes te ver was gegaan". Daarop antwoordt hy nu: ,Dat was een indruk, geen constatering van een feit. Ik hoorde wel gillen en rochelen en kreeg een raar gevoel in mijn maag". Wat hij wel toegeeft is dit: „Ik heb de vrouw gebonden, want anders loopt ze de straat op, dacht ik, en zijn we erby. En ik heb ook de kasten opengemaakt en het geld er uit gehaald. Dat geld heb ik aan de cafetariahouder afgedragen". De officier gelooft niet dat deze verdachte niets met de dood van de winkelierster te maken heeft. M. van G. gebruikt het stopwoord dat hy de hele morgen bezigt: „Moet u goed luisteren, edelachtbareals ik die vrouw had willen doden had ik geen maskers gemaakt." Officier: „Dat zegt niets. De over val had kunnen mislukken." Verdachte: „Moet u goed luisteren, ik wist dat het een oude vrouw was en dat P. bij me was, nee, tegen twee man, nee Om kwart voor een sluit de presi dent het verhoor van de eerste ver dachte af met een greep uit een paar voorlichtingsrapporten. De jongeman die nog steeds zo zelfverzekerd over het hekje hangt wordt geschetst als een emotionele opschepper, die ge ruime tijd in opvoedingsgestichten 'Hoeveel,' vraagt de president, 'heb je van de buit gekregen?' De ver dachte schudt zijn hoofd. 'Niets. Helemaal niets. Het geld is naar Van V. gegaan.' Hoe belangrijk de rol en hoe groot de invloed van deze Van V., da cafe tariahouder, is geweest, zal donder dag moeten blijken. 'Ik sta bekend, dat ik vecht,' zegt Rinus V., 'maar dit is te mal. "Waar om wij wel en de politie niet? Nu dertig man, morgen zestig en als bet moet brengen we honderd man bij elkaar. En dan blijven we rammen, ook al komt de politie ertussen.' Een zekere Hannes 16 jaar oud) en werkzaam bij een spuiterij had 's middags medegedeeld, dat ver schillende nozems revolvers en pisto len bezitten. De nozemtroepen had den aangekondigd, dat zij gewapend wraak zouden komen nemen op de "Wallen voor de nederlaag, die zij gisteravond in de Warmoesstraat bi] de Lange Niezel hadden geleden. 'Weet u dat er oudere mensen zijn, die met een mes naar de bioscoop gaan om zich tegen dat leeglopende tuig te beschermen?' vroeg een van de •verdedigers' der brave burgerij ons. Deze uitlating heeft de onderwe reld aanleiding gegeven om een veld tocht voor te bereiden. Autobrigades werden geformeerd, telefoonposten ingesteld om de bewegingen van de nozems le melden aan het hoofd kwartier in café Pleinzïcht, waar een uitgelezen verzameling zware knup pels en afgezaagde biljartkeu* onder het biljart lagen voor een eventuele nieuwe charge. Enige opwinding ontstond, toen ge meld werd "dat 200 nozems van het Leidseplein op weg waren naar de Dam. Maar het bericht bleek later niet juist, want het restantje nog moedige nozems was juist op weg naar het Leidseplein toe. Maar de aardigheid was er af voor deze avond. In de vooravond waren rondom de Dam ook grote aantallen militairen te vinden die duidelijk belust waTen op WTaak tegen de nozems, die maan dag het meisje van een sergeant had den gemolesteerd. Velen hadden hiervoor speciaal vrij genomen. Maar door het optre den van de onderwereld kon militair geweld achterwege blijven. Nederlandse nazi-slachtof fers krijgen een schadevergoe ding van vijf mark voor elke dag, "waarop zij in een concen tratiekamp hebben gezeten of rijn ondergedoken. Het gaat hier om hen die öjn vervolgd om redenen van ras, geloof, wereldbeschouwing en politieke overtuiging. Ver- Eetslieden vallen hier niet on der; zij moeten wachten op een vredesverdrag met Duits land. Dat heeft de voorzitter van de tperamissie voor de herstelbetalingen uri de Westduitse Bondsdag, de heel K. Frenzel, ons dinsdag in Den Haag meegedeeld. Hij heeft daar <te öerde internationale conferentie vaa het verzet bijgewoond. De conferentie meent, dat ooi verzetslieden schadevergoeding moe ten krijgen. Als een vredesverdrag met Duitsland te lang uitblijft, zul- ïpn de verzetslieden aldus de con ferentie tussentijds aan bod moe ien komen. Onderhandelingen, die elf lan den -thans over de schadevergoedm- Emet West-Duïtsland voeren o! jen gevoerd, hebben alleen be lting op andere nazi-slachtoffers Nederland krijgt daarvoor, aldus di heer Frenzel, 125 miljoen mark. Dï bedrag is bestemd voor enige tien duizenden, onder wie naar schattin) 20.060 joden. Vólgens de conferentie moeten de verzetsorganisaties worden inge schakeld by de selectie van hen die voor schadevergoeding in. aanmer king komen. In Noorwegen en Dene marken gebeurt dit reeds. Over de totale financiële aan spraken van Nederland- is nog geen overeenstemming met Duitsland •bereikt. Het bedrag voor de nazi slachtoffers 125 miljoen mark js ech-ter al gereserveerd, aldus de heer Frenzel. De onderhandelingen hierover zijn vandaag in Den Haag voortgezet. Naar verluidt zou "West-Duitslamd tot dusverre nog steeds minder dan 300 miljoen (inclusief de schadever goeding voor nazi-slachtoffers) wil len geven, terwijl Nederland aanzien lijk meer vraagt. De heer Frenzel heeft voorts ver klaard, dat de Bondsrepubliek ernaar streeft het probleem van de herstel betalingen voor maart1963 op te, lossen. Daarom gewaagde de conferentie van een positieve houding van "West- Duitsland in tegenstelling tot het negatieve standpunt van Oost-Duits- land, dat el-k verzoek van niet-Duit- sers en van slachtoffers uit Israël om schadevergoeding heeft afgewe zen. Aan Duitse naad-aiachtcrff-ers zal West-Duitsland in totaal ruim 17 miljard markt uitbetalen. Daarvan heeft het tot dusverre reeds ruim 6 miljard betaald. De ongeveer 1000 tot 1500 perso nen, die het slachtoffer zyn gewor den van pseudo-medigche proefne mingen door de nazi's zullen binnen kort individuele uitkeringen krijgen. Bij koninklijk besluit is benoemd tot' ridder in de orde van de Neder landse Leeuw, de heer Phs. van Om meren P.Jzn te Rotterdam, voorzit ter van de raad van beheer van Phs. van Ommeren N.V. De heer Van. Ommeren herdenkt vandaag de dag, waarop hij veertig jaar geleden zijn werkzaamheden bij de vennootschap begon. Prinses Irene heeft gistermor- houdschool geopend. De Prinses gen in Apeldoorn het nieuwe was gekleed in een zachtgeel gebouw van de christelijke huis- i middagtoilet waabij zij een veren kapje in pasteltinten droeg. tot bijvoorbeeld 6.000 waarbij voor elk kind 500 komt. Bij de vrijwillige verzekering is de toetreding vrij voor hen, die kunnen aantonen dat hun inkomen beneden- deze bedragen ligt. In de ziekenfondsraad zouden de vertegenwoordigers van de minister van Sociale Zaken en van het be drijfsleven waarnemers zonder stem- recht moeten worden. Zowel de particuliere ziektekosten verzekering als de ziekenfondsen worden in het nieuwe stelsel wettelijk geregeld. Iedere ingezetene is vrij bij de ene dan wel bij de andere instel ling zijn kosten en hulp te dekken. Beide instellingen komen wat hun financieel beheer betreft onder toe zicht van een ryksverzekeringska- mev. De instellingen van ziektekosten verzekering worden verplicht stan daardcontracten op te stellen, die voldoen aan de bepalingen van de ziektewet. De verzekerden hebben dan aanspraak op ziekengeld. (Dit recht bestaat nu alleen als men on der de verplichte ziekenfondsverze kering valt). Voor deze contracten stellen de instellingen zelf een pre mie vast. Daarnaast fungeren de zieken fondsen, die de betaling van een minimum-voorziening garanderen. Voor deze vorm van verzekering bepaalt de ziekenfondsraad de premie op een 'uniform percentage van het belastbaar inkomen. De loongrens vervalt, evenals het onderscheid tussen werknemers en zelfstandigen. Ohgehuwden betalen de halve premie. De bijdragen worden door de ziekenfondsen zelf geïnd. De commissie-erkent, dat het hef fen van een procentuele premie ern stige administratieve bezwaren met zich brengt, want voor de niet- loontrekkenden kan het belastbaar inkomen eerst na twee jaar worden vastgesteld. Zij acht een procentuele premie echter gewenst, om de toe vloed van de hogere-inkomenstrek- kers af te remmen. De ziekenfondsraad dient voor tweederden uit vertegenwoordigers van de ziekenfondsen en de mede werkers te bestaan en voor eenderde uit kroonleden. (Thans hebben ook vertegenwoordigers van de werk nemers- en werkgeversorganisaties zitting in de raad). De besturen van de fondsen zou den paritair moeten worden samen gesteld uit fondsleden en medewer kers. Het oprichten van een fonds is vrij. Het moet echter na twee jaar ten minste één percent van het^tötaal aantal ziekenfondsleden omvatten. Naast een nieuwe voorziening bevat het rapport ook aanbevelin gen ter verbetering van de be staande ziekenfondsverzekering. Het pleit onder meer voor grotere financiële vrijheid voor de fondsen. De loongrens zou moeten worden verlaagd voor ongehuwden tot bij voorbeeld f 450 en voor gehuwden "(Van een onzer verslaggevers)' Voor de Hoge Raad heeft gisteren jnr. F. Stoffels, de verdediger van de wegens, smaadschrift en belediging door het hóf veroordeelde hoofdredac teur van Nieuwsbrief 3. Fabius, gepleit voor een beperkte uitleg van het wetsartikel dat zich keert tegen belediging van het openbaar gezag. 'Dit artikel was gericht tegen het optreden van de voormalige NSB,' aldus mr. Stoffels, *maar het gevaar bestaat dat het wordt toegepast op allen die kritiek uitoefenen op da overheid.' Ia het geval-Fabius zou dit volgens hem inderdaad zijn gebeurd, Mr. Stoffels voerde verder als cas satiemiddelen aan dat de veroorde ling wegens smaadschrift tegen mr. J. T. Buurman van Vreeden. voor malig officier-commissaris bij de Krijgsraad, ongegrond is, daar deze functionaris in het betrokken artikel; dat slechts in het algemeen van cor ruptie spreekt, niet met name wordt genoemd, In elk geval heeft Fabius het be wijs van de waarheid geleverd, en •daarmee gehandeld in het open baar belang. De belediging van een marechaussee, waarvoor Fabius eveneens door .het hof is veroor-' deeld, beschouwde de pleiter slechte als een kritisch verwijt. 'Fabius', zo zei mr. Stoffels, 'heeft, te goeder trouw gehandeld en goede trouw moet straffeloos maken.' De conclusie van de Hoge Raad is bepaald op 14 septèinber. De gemiddelde etmaal tempera tuur bedroeg 17,4 gr. C, juist één graad meer dan normaal. Alleen de zomer van 1947 (18,7) en 19X1 (17,6) waren deze eeuw nog warmer. Het aantal uren zon overschreed het normale peil ver: De Bilt kwam in de meteorologische zomer, waar onder juni, juh en augustus vallen, op ongeveer 800 «ren tégem ruim 600 normaal. Hoewel exacte gegevens nog ont breken, schijht het seizoen van 1959 toch niet helemaal zoveel zonne schijn opgeleverd te hebben als de schitterende zomer van .1947. Wel uniek, zo lang er zonneregistrerin- gen worde» verricht, is de zonne- Bcnritt tussen 1ntei en 1 sentember geweest. Dit cijfer benadert" 3h De Bilt de 1100! In De Bilt viel ceel te weinig regen tussen 1 juni en 1 september t.u). 104 mm. In slechts één zomer se- iert 1900 leverde Pluvius nog minder nattigheid af t.w. in het jaar 1921 tS€ mm). Ook septemuer fes bestendig be gonnen. Er is een hogedrukgebied uit Schotland komen drijven hetzelfde dat ons vlakvóór het weekeinde in de kou heeft laten staan en gaan en dit presen teert ons deze week droog en over wegend zonnig nazomer weer De temperaturen gaan, nu het maxi mum zich over het continent Uitbreidt, geleidelijk aan de hoog- to in» Wanneer we de Duitsers mogen geloven - en in de afgelopen maan den voorspelden zij het weer zeer exact staat ons 'een erg zomerse september, misschien wel de mooiste maand van het jaar te wachten'. We geven deze prognose een beste Naa-r d« Enkhuizer Almanak kijkt geen mens meer om. Weet a nog, wat deze over het nu gepasseerde seizoen orakelde? 'Het wordt een bar slechte zomer! Juli wordt slecht en in augustus kunt u wel thuisblijven.' Er zijn inder daad mensen thuis (lees in Neder land) gebleven, maar dat was dan alleen omdat de zon hier veel meer scheen dan in het buitenland, met name in landen als Oostenrijk en Zwitserland. Er zijn nu ook al weer mensen, die na deze warme zomer een strenge winter verwachten. Git een statistisch onderzoek t> ons evenwel gebleken, dat de volks uitspraak (Op warme zomers volgen strenge winters) volkomen iedere grond mist. Het tegendeel schijnt eerder waar te zijn. De kans op «en winter aan-de-warme-kant is na een bijzonder warme zomer groter dac sn-ffio-jBJam Advertentie LM. De „Mastreechter Staar", het be- roemde, vér over onze grenzen be kende zangkoor, bestaat al rairo 75 .jaar. (Toch is de Maastrichtse Aardewerk- I Industrie nog ouder, daar Petrus j Regom 125 jaar geleden de grond slag van deze industrie legde. I Thans «verken meer dan 4000 men sen in de fabriekscomplexen van de N.V. Sphinx-Céramique v/h Petrus Regout aan de vervaardiging van het beroemde Maastrichts Aarde werk. Er zou een loflied te zingen zijn op de sterke kwaliteit, de moderne vormgeving, de aantrekkelijke kleu ren en decoraties van het Waas trichts Aardewerk Het is waarde- werkLet op deze merken, dan heeft D een goed product en dan natauvfejk van da SniOeUEMMIQOE Vffl PETRUS REGOW, (WtóTRtCBI Reizigers, die zich maandag in een. station van de Parijse onder grondse bevonden zijn in paniek ge-, vlucht toen er schoten in het station klonken en een Algerijn gewond bleef liggen. Do Algerijnse schutter wist ia de wrwairtag te ontkomen.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2