Extra-treinen naar overdracht van Het Witte mm 10 Jaar CABALLERO- export Muziekexperimen ten in Go udea m us-we Lage waterstand op Rijn brengt schade aan binnenschippers VERKEER LAM IN TUNNEL Huis Waalsdorperweg in Den j laag geveild DEMOCRATISCH HOFFEEST IN PA MPA LEIS GVB-chef ontvreemdt duizenden kaarten Hl? Machmeschade op proefvaart Landbouwer op erf overreden Utrechts vuil verontreinigt Vechtwater OPENT VRIJDAG IK SEPT. 12 UUR en i wornaamske- is op Lwwna Les in m m Levensverzekerings maatschappij en vergroten produktie Nota op komst over garantiebeleid in de landbouw staatsinrichting Vechtstreek boos Staatssecretarissen Defensie blijven aan Prof. dr.J. Kok wordl rector magnificus Extra-treinen Geheimzinnigschip 'Geluidsarchiteci' Stroppen 'f-nf* fi (WAAR DE QUAY ZOU WILLEN WONEN) SOCIAAL ACCENT KOSTUUM VRIJ In paniek geraakt IA"\ HET VRIJE VOLK WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 ■PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Eindelijk is het dan zover, dat het zonnehuisje voor de beide kinderen Rothuis in het Witte Huuske aan de spoorlijn Nijme- gen-Geldermalsen kan worden overgedragen. Aanvankelijk zou het zonnehuisje op 12 augustus worden overgedragen, maar toen werd een van de beide meisjes plot seling ziek. Zij is inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen, zodat de officiële overdracht nu kan worden vastgesteld op zaterdag 12 september. Vorig jaai- Kerstmis startte de actie voor de beide kinderen Rothuis, die door een nog onbekende ziekte van het beendermerg zijn aangetast. Zij zijn goeddeels verlamd en him enige afleiding bestaat in het zwaaien naar passerende treinen. Een aantal Nijmeegse spoorwegmannen nam vo rig jaar het initiatie! iets voor de bedde kinderen te organiseren. Er ontstond een sneeuwbalactie, die in korte tijd 16.000 in contanten op bracht en nog veel meer in natura. Daarvoor kon een speciaal huisje voor Annie (6) en Alie (3) worden gebouwd, waarin zij prachtig kunnen spelen met een wijd uitzicht naar alle kanten. Vit alle delen van het land heeft men hulp geboden bü de verwezenlijking van de plannen en ook nu nog stromen de blijken van medeleven toe. Zo heeft nog pas een boomkwekers- organisatie aangeboden rondom het zonnehuisje eer. tuin aan te leggen, hoofdzakelijk bestaande uit vaste planten en struiken. Een bollenkuie- ker heeft al eerder 3000 tulpen ge stuurd, die volgend voorjaar rond het zonnefiuisje in bloei zullen staan. Men verwacht zoveel belangstel ling bij de overdracht op 12 sep- Aóvertentie I.M. BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING tAHOr GEBOUW Hm 23 S«pt. tember, dat er twee extiatreinen zijn ingelegd. Een trein vertrekt, uit Geldermalsen om 14.13 uur (aan komst Opheusden 14.38 uur)De andere trein vertrekt om 14.00 uur uit Nijmegen en arriveert om 14.19 in Opheusden) Belangstellenden voor de over dracht worden verzocht met deze extra-treinen te reizen. De over dracht begint om 3 uur. Langs de Betuwelijn zullen alle stations za- zaterdagmiddag vlaggen. (Van een onzer verslaggevers) Het Nederlandse vrachtschip Mu- lan-M, In aanbouw bi) de Arnhemse Scheepbouw Maatschappij, heeft gis teravond tijdens de technische werf- proefvaart op de Noordzee ter hoogte van Scheveningen machineschade gekregen. Het schip werd door de sleepboot Slmson van Bureau Wijs muller naar Vlaardingen gesleept, Het is niet geheel duidelijk voor welke maatschappij de Mulan-M (een duizend tons shelterdekschip) be stemd is. Het schijnt, dat de oor spronkelijke opdrachtgever, wiens naam door de werf niet wordt vrij gegeven. zich heeft teruggetrokken. De Arnhemse Scheepsbouw Maat schappij zou het schip voor eigen rekening hebben afgebouwd. In Rotterdamse scheepvaartkringen gaan geruchten, dat de Arnhemse werf vergeefse pogingen heeft ge daan, het nieuwe schip te verkopen. Er bestaat echter noch in Nederland, noch op de internationale markt be langstelling voor. Deze geruchten konden wij in Arnhem niet beves tigd krijgen. Men wilde daar de Mu lan-M liever onbesproken laten. Advertentie I.M. In 1949 maakte Australië kennis met Cabailero. En sindsdien prijst Sydney evenzeer ais Sneek, Brisbane evenzeer als Breskens, de constante kwaliteit van deze hart- en wereldveroverende sigaret... Jordanië en West-Duitslatid hebben dinsdag te Amman een ak koord gesloten betreffende de oprich ting van een handelsschool te Irbid in Noord-Jordanië. De bondsrepu bliek zal gedurende twee jaar mate riaal en personeel verschaffen. Opnieuw biedt de Gaudeamus-Muziekweek een concert. Ditmaal in Biithoven onder auspiciën van de VPRO. Evenals zondag tijdens het AVRO-eoncert, vertegenwoordigen de vijf uitgevoerde werken een drietal nationaliteiten. Ditmaal zijn het de composities van twee Nederlanders, twee Duitsers en een Amerikaan, die in een „experi menteel" concert zijn samengebundeld. Het experiment overheerst en dat betekent, dat men werken van de meest progressie ven der avant-garde krijgt te beluisteren. Composities, die veelal behoren tot de seriële muziek, waarbij alle muzikale elementen, zo als ritmiek, dynamiek toonopvolging etc., van tevoren worden vastgelegd. Twee jonge Nederlandse compo nisten maken daarbij hun debuut m de Gaudeamus-kring. Allereerst Michael Mengelberg (geb. 1935), zoon van de bekende componist-dirigent De landbouwer B. Diephuis te Een rum (Gr.) is gisteren op zijn erf door een paard en wagen overreden en onmiddellijk gedood. De man verliet met zijn paard en wagen liet erf, toen door een zwen king een bus water op de grond viel. Het voor de wagen gespannen paard schrok van het geluid van de vallen de bus en liep plotseling naar het erf terug. Ten gevolge van deze manoeuvre viel de landbouwer van de wagen. Hij kwam er onder terecht, waarna hij werd overredffn en ge dood. ffisys In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. (Van een onzer verslaggevers) Laag water op de Rijn, Vroeger dan normaal is de waterstand lager dan normaal, hoewel een vergelijking met de zeer droge zomer van 1947 nog in het voordeel van 1959 uitvalt. De lage waterstand, overigens nog niet verontrustend, betekent uiteraard hinder voor de binnenscheepvaart. Dat heeft weer tot gevolg, dat de vrachtprijzen voor vervoer, waarvoor nu contracten worden afgesloten, iets geste gen zijn. Een ander gevolg is, dat de ver schepers gemakkelijker tot het be sluit komen om goederen, vooral ert sen en kolen, nog even in de zeeha vens op te slaan, omdat ze anders de laag wa ter toeslagen moeten betalen. Ook komt het voor. dat men en dat is thans mogelijk door de slapte in de zeescheepvaartzeeschepen minder snel lost. De peilstand bij Kaub, die voor tal van overeenkomsten bepalend is, be droeg 1,18 m (in 1947: 42 centime ter). Wanneer de waterstand daar beneden 1.30 meter komt, worden de laagwatertoeslagen van kracht. Voor de zogenaamde Kettwiger Pooi is dat dertig percent van de vrachtprijs. Karei Mengelberg, met een kwartet voor trompet, fagot, altviool en slag werk, waarin alle mogelijkheden met het gegeven materiaal rekenkundig zijn vastgelegd en ontwikkeld. Ver der Joop Stam {geb. 1934), met een werk voor strijkkwartet „functionele muzieken". Stam maakt evenals Mengelberg gebruik van de twaalftoonstechniek en hij bepaalt de ritmische con structie van zijn werk volgens een vierkantevergelijking, waarna deze wiskundige symbolen a,h.w. In mu zikale tekens worden vertaald. De meest experimentele compositie werd echter door de Duitser Josef Anton Riedl (geb. 1927) vervaardigd, Riedl, die zichzelf geen „componist" maar „klankarchitect" noemt, schreef een Stück für Slagzeug in een nota tiesysteem, dat slechts weinig op het normale notensclirift lijkt. De uit voering kan door de enorme moei lijkheden slechts door ingewijden, ge schieden. In dit geval twee speciaal geëngageerde slagwerkers uit Mün- chen. die zich bij de aanvang achter een enorme battery slagwerk van ver schillend kaliber verschansen. Het allermerkwaardigste lijkt nog het feit. dat het werk gebaseerd is op een thema van Beethoven, dat via een ingewikkelde omrekeningstabe} tu slagwerkgeluid wordt getransfor meerd. B(j het afsluiten van vervoers- (Van een onzer verslaggevers) Een paard heeft maandag het verkeer in de Velsertunnel voor enige tijd lamgelegd. Het dier koos de vrijheid, toen het bij het Beverwijkse slachthuis op zijn einde stond te wachten, en ver dween met een wilde ren ra de oostbuis van de tunnel, dwars tegen het verkeer in. De tunnelpohtie zette onmiddel lijk de verkeerslichten op rood en slaagde erin de vreemde en wilde bezoeker naar buiten te krijgen maar aan de andere kant van de onderdoorgang. Toen waren de moeilijkheden, nog niet achter de rug, want men moest om het dier in een wei land aan de westkant van de tun nel te krijgen, ook het verkeer in de westelijke buis enige tijd stilleggen Nadat de nerveuze viervoeter wat tot bedaren was gekomen heeft de eigenaar er zich weer over ontfermd en hem met een zacht lijntje opnieuw naar het slachthuis gebracht. contracten op de Rijn houdt men altijd rekening met de mogelijkheid van laag water. De verscheper ver plicht zich laagwatertoeslagen te betalen, ais de waterstand beneden een bepaald peil is. Dit zelfde geldt In de wintermaanden bij ijsgang. De laagwatertoeslagen nemen even redig toe met liet afnemen van de waterstand. Wanneer bjj Kaub min der water wordt gemeten dan één meter bedraagt de toeslag zestig per cent bij mmder dan negentig cen timeter tachtig percent. Het schijnt overigens dit jaar voor gekomen te zijn, dat binnenschippers contracten hebben afgesloten zonder deze beschermende bepalingen. Zjj lijden op het ogenblik zeer grote schade, omdat de schepen niet meer vol geladen kunnen worden en men dus voor gedeeltelijk geladen schepen dezelfde vrachtprijs krijgt, die voor geheel geladen schepen was bedon gen, Daar het ladingaanbod op dit mo ment nog geringer is dan de beschik bare vloot, heeft de laagwaterstand geen hinderlijke gevolgen voor het vervoer. Men kan de aangeboden la ding nog vlot wegwerken, ook al kun nen sommige schepen maar voor de helft geladen worden. Vertraging De vaart op de Run wordt door het lage water wel sterk vertraagd. In halen is op bepaalde trajecten ver boden. Snel varende schepen („hard lopers") moeten hun snelheid beper ken, omdat ze anders te veel water wegzuigen, waardoor andere schepen in moeilijkheden zouden komen. Op dit moment is er echter nog geen sprake van een noodtoestand. Toch ziet men in Rijnvaartkringen de toekomst niet optimistisch tege moet, omdat men voorlopig moet aannemen, dat de val van het Rijn water nog enige tijd zal doorgaan. Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft bekendgemaakt, dat een Israëlisch offiicer m de na bijheid van de Egvpni-che grens is doodgeschoten en iofd. Hij was tijdens oefeningen i i de Negeb- woestijn zijn onderdeel kwijtgeraakt. Vrijere principes liggen ten grond slag aan het Klaviertrio van Peter Michael Braun (geb. 1936) en vooral ook aan de liederen voor sopraan en cello van Robert Michael Lombardo. Uiteindelijk geldt bij deze werken slechts het klinkend resultaat, waar bij men technische achtergronden be hoort te vergeten. Dan blijkt Mengel- bergs kwartet een qua instrumenta tie zeer sober, te sober werkstuk, dat wel een buitengewoon efficiënt ge bruik van de stilte maakt. Het korte vijfdelige Strijkkwartet van Joop Stam is een sonoor en laat-roman- tisch klinkend werk, dat zich naar de conservatieve klank nauwelijks als seriële muziek laat horen. Het slagwerkstuk van Riedl bracht een ware ovatie teweeg. Virtuoos vertolkt is dit werk een interessante poging het slagwerk volkomen zelf standig te behandelen, terwijl de componist zich een grote beperking ten opzichte van de mogelijkheden oplegt. De liederen van Lombardo troffen door hun buitengewoon fraaie realisatie van de celloklank, terwijl het Pianotrio van Braun zeer gede cideerd en helder gecomponeerd is. OTTO KETTING Wie jubileert wil ook anderen gelukkig zien,— Ete fabrikant van Cabailero beeft een Neder landse emigrante die sinds 1952 in Australië woont in de gelegenheid gesteld naar Rotterdam te reizen teneinde daar het 60-jarig huwelijks feest van haar ouders bij te wonen. Hiermede wil Cabailero dank brengen aan zoveel trouwe rokers en eer betuigen aan de export. «3SE23S33 CONSTANTE KWALITEIT ESSESE»»»» (Van onze sociaal-economische redactie) De produktie van de levensver zekeringsmaatschappijen is in de eerste helft van dit jaar boven de twee miljard gekomen, In totaal werd voor 2054 miljoen aan nieuwe ver zekeringen ingeschreven tegen 1856 miljoen in dezelfde periode van het vorige jaar. De volksverzekering wordt zowel absoluut als relatief steeds minder belangrijk. Het aandeel van deze categorie ver zekeringen daalde tot 6.5 percent van het totaal. De premie-ontvangsten van de verzekeringsmaatschappijen stegen tot 432 miljoen. (Van onize p&rlementsredaetie) Minister Marijnen (Landbouw en Visserij) zal binnenkort een nota bij de Tweede Kamer indienen, over het garantiebeleid. Het is de bedoeling dat de nota gelijktijdig zal worden ingediend met de begroting voor 1960. De nota zal zowel gaan. over de ga rantieprijzen voor de akkerbouwpro- dukten als voor de zuivel. Advertentie LM. (Van onze parlementsredactiei Het herenhuis aan de Waalsdorperweg in Den Haag, waarvoor minister president De Quay belangstelling zou hebben, Is dinsdagmiddag geveild. De bieding eindigde op 60.400,Daarmee is echter nog niet uitgemaakt wie eigenaar van het huis zal worden, want pas volgende week wordt het af gemijnd. Eerst dan komt vast te staan wie zich de nieuwe eigenaar mag noemen. Voorlopig maakt het makelaars kantoor Doorschodt en Zn., dat het hoogste bod heeft uitgebracht, de meeste kans. Wordt er niets afge mijnd wat overigens onwaarschijn lijk lijkt dan is het huis voor de heren Doorschodt. Het was m het Venduhuis der No tarissen In de Nobeistraat iets druk ker dan gewoonlijk en dat stond kennelijk in verband met de belang stelling voor het herenhuis aan de Waalsdorperweg. Misschien was het ook wel omdat ■hij wist dat er zoveel journalisten aanwezig waren, dat notaris mr. H. L. Maaidrink een lange lijst van bij zondere voorwaarden voorlas. Daartoe was hij contractueel ver plicht, zei hij, maar vaste bezoe kers haalden er hun schouders over op en zeiden dat notaris Maaidrink een grapjas was en al tijd iets anders had. 'A's ze dat bij elk huis zouden doen. zouden we by een beetje giote verko ping niet meer thuiskomen,' bromde een ander.' Hoe het zij, als professor De Quay ooit nog eens in het bewuste pand zou mogen gaan wonen, mag hij er geen lunchroom beginnen, geen pa- tates-frites verkopen en ook geen bordeel vestigen. Dat en nog veel meer dat onverstaanbaar was, staat allemaal in de voorwaarden. Het is niet bekend geworden of Rijksgebouwendienst meegedaan heeft aan de bieding. In ieder geval treedt het makelaarskantoor Door- schodt niet op voor het rijk. Degene, die volgende week eigenaar wordt van de woning, moet behalve het dinsdag geboden bedrag ook nog het bedrag betalen waarmee het volgende week wordt afgemijnd plus nog 1 percent hekgeld aan de hoogste bie der. als hij dat tenminste ulet zelf is geweest. De meeste aanwezigen waren gis teren vaste bezoekers van dergehike huizenveilingen en er slechts op uit om wat trekgeld te verdienen. (Van een onzer verslaggevers) Meer dan vijfhonderd Neder landers hebben gisteravond de betekenis geleerd van het oude woord 'rout': een grootscheep se ontvangst ten hove. Een lange rij auto's reed na acht uur door de straten van Amsterdams centrum naar het paleis op de Dam, waar konin gin Juliana en prins Bemhard een unieke receptie hielden. Onder de flonkerende lichtkronen van de Burgerzaal bewoog het Ko ninklijk paar zich ongedwongen tus sen de gasten, op wie de kwalificatie 'uit alle lagen van de bevolking' dit maal werkelijk van toepassing was. De allerhoogsten onder de bezoe kers waren de commissarissen uit de elf provincies en de burgemeester van Amsterdam, gastheer immers van de vorstin en de Prins, die een driedaags werkbezoek aan de hoofdstad bren gen. De lijst van de genodigden om precies te zijn 537 personen, -,an wie 102 dames werd samengesteld door de commissarissen der Ko ningin, die voor een 'gemengd gezel schap' moesten zorgen. Uit iedere provincie reden gister avond de auto's voor. De hof chauf feurs maakten saluerend de portieren open voor kunstenaars, zakenlieden, winkeliers, notarissen, dijkgraven, rechters, advocaten, priesters, domi nees, architecten, sportfiguren en vertegenwoordigers van. alle mogelijke beroepen en instellingen. Het was, de belangstelling van da koningin in aanmerking genomen, uiteraard niet toevallig, dat het accent van deze rout- wel enigszins viel op de sociale kant van het maat schappelijk leven. Daarnaast waren er ook directeu ren van grote bedrijven, zoals Huub van Doome van de DAF, en dr. S. van Zwanenberg, president-directeur van de n.v. Qrganon, Oss. Van de andere gasten noemen wij 3e zwemster Cockie Gastelaars, de nusici Hem Jordans, Phia Berghout, ir. Anton van der Horst eu Paul Huppert, de beeldhouwer Man An- iriessen, de cineast Bert Haanstra, 3e dichter A. Roland Holst, de to- ïeelspeler Rob de Vries en de KLM- jezagvoerder Henk van Ulsen. De Koningin kon zich uiteraard liet persoonlijk met al haar gasten lemoeien. Voor een gesprek in kleine ermg waren uit iedere provincie vijf lersonen aanwezig, onder wie Hein lordans, Cockie Gastelaars, dr. J, W. ichulte Nordholt, leraar en dichter, -levr. H. Berends-Graafhuis, echtge- lote van de burgemeester van Meer- :erk. een zeer vooraanstaand oud- Uegaai werkster en mej. ds. J. C. •"aiiaeii, de eerste viouwelijke Nedei- ands-Hervormde dominee in Noord- iolland. Kenmerkend voor dit eenvoudige n democratische hoffeest in de wofdstad was de beslissing van de ■orstin, dat niemand op hoge kosten nocht worden gejaagd en dat de :euze van het kostuum vrij diende te vjn. Velen verschenen dan ook in lonkere gelegenheidskleding, iet decorum te schaden. zonder De Kath. Volkspartij wordt ge woonlijk kortweg genoemd RVI». Men is het iu deze partij vrijwel eens over de volgende punten: de noodzakelijkheid van de bijzondere school, over de erkenning van het eigendomsrecht, over de bescherming van de arbeid en de arbeiders. De socialistische partij of Partij van de Arbeid, kortweg PvdA, is niet be paald vóór de bijz. school en hecht ook niet zo erg aan het eigendoms recht. Twee grote Protestanse par tijen zijn de Antirevolutionaire Partij en de Christelijk-Hlstorische Partij. Zij zijn b.v. net ais de KVP voor het koningschap, wat de PvdA niet is. Dan is er nog de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, kort weg VVD. Deze is geen voorstander van het bijz. onderwijs, maar ze is wel voor het koningsschap en voor het eigendomsrecht. Tenslotte noe men we nog de Communistische Partij Nederland of CPN. Deze i» uitgesproken goddeloos, tegen alle kerken, tegen het eigendomsrecht. Uit Staatsinrichting, les 2 van Maxwell's Schriftelijk Onderwijs-Instituut. (Van een onzer verslaggevers) De oude binnenstad van Utrecht zal niet aangesloten worden op de mo derne centrale riolering zoals eerder was bepaald. Utrecht binnen de singels blijft zijn riolen via de grachten spuien op de Vecht. Dit verontrust de burgemeesters van de Vechtstreek dermate dat zij besloten hebben een actie te ont ketenen. Enkele Vechtdorpen werken namelijk aan plannen om zelf voor enkele miljoenen rioolzuiveringsin- staUaties te bouwen. Maar als Utrecht de Vecht blijft verontreinigen .heb ben wij ons geld voor niets wegge gooid, protesteren de burgemeesters van de rivierdorpen. Zij willen de zaak aanhanging maken by de mi nister van Verkeer en Waterstaat. Utrechts commentaar: De Vecht streek reageert wel een beetje laat. Destijds hebben we openlijk' gezegd, dat het technisch niet mogelijk is het volslagen antieke lozmgssysteem van de binnenstad op de moderne cen trale riolering aan te sluiten. Voor het leggen van nieuwe rio lering zal de binnenstad helemaal overhoop gehaald moeten worden. En voor we zo'n miljoenendans ontkete nen .willen we eerst het plan-Feuch- tmger en mocht dat afgeketst wor den, een ander ingrypend verkeers plan afwachten. De beide staatssecretarissen van Defensie, de heren M. R. H. Cal- meyer (Oorlog) en P. J. S de Jong (Marine) hebben de Koningin ver zocht hun ontslagaanvrage te mogen intrekken. Dit verzoek is ingewilligd, zodat z(j dus in functie blyven. Hun ontslagaanvrage was een nor maal gevolg van het aftreden als mi nister van Defensie van de heer S. J. van den Bergh. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse recherche heeft de 50-jarige afrekenchef R. van S. van het Gemeentevervoerbedrijf in de remise Tollens- straat gearresteerd. S. heeft toegegeven uit een trommel voor 12.500,- aan vijfrittenkaarten te hebben gestolen ten nadele van een collega. De man is voor de officier van Justitie geleid. By de afrekenohefs in de remises betrekken de conducteurs hun kaar ten Zij rekenen ook by deze chefs af. Elke chef heeft een depot van :f}?:rlen waarde van ongeveer 35^000. De gearresteerde afreken- ehei had de laatste drie tot vier jaar telkens afgedragen gelden te eigen bate gebruikt. Dat was opgelopen tot ongeveer 12.500 Bjj gehouden controles is het ge knoei in de kas van de betrokken chef niet opgevallen. In augustus raakt B. van S in paniek in verband met de komende tariefswijziging by het Gemeente vervoerbedrijf. Dan moest de ge pleegde verduistering wel uitkomen. De chef. die al twintig jaar in dienst is van het Gemeenfcevervoer- zon op middelen om aan o ekfcing te ontkomen. Zijn kans knam, toen een collega met vakan tie gmg. Juist in die periode werd door het hoofdkantoor aan de Nas- saukade een groot aantal kaarten gezonden naar de remise van de chef met vakantie. B. van S. maakte zich meester van de kaarten in de trommel van zijn coilega. De recherche was er echter al spoedig achter, dat een van de chefs om ontstane gaten te vullen de kaarten gestolen moest hebben. Het intensieve onderzoek leidde de re chercheurs naar Van S. De senaat der universiteit van Amsterdam zal op maandag 21 sep tember om 4 uur de jaarlijkse open- oare vergadering houden. Daarin zal de rector magnificat, prof. dr. M. W. woerdeman, verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgelopen studiejaar en de rectorale waardigheid overdragen aan prof. dr. J. i\0£.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2