NIEUW NS-STATION IN 1961 GEREED Schiedam zal zes miljoen moeten bijdragen IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Kapitein van luxe-schip heeft 't niet makkelijk ESS en SCS vormen samen Schaakvereniging ;Schiedam: .Door fusie vorming van sterkere tientallen Bezoek aan het Kolpabad valt nu wat tegen Buitenbad (216 C) blij ft voorlopig nog open Doktersdiensten Competitie klaverjassen Mondharmonika van nieuw type bij Excelsior HALVE TON VOOR KWF Kaarten voor Theo Eerdmans Ondanks mooie septemberdagen: Duits bezoek aan Vlaardingen Bazen gezocht chiedammers elkaar onder Predikbeurten Burgerlijke Stand Een kwart eeuw bij het Leger Lutheranen vieren lialve eeuwfeest King Elvis Brandkast geopend; buit 158- Winkeldief stallen Wisselkoersen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Schiedam krijgt nu snel een stationsgebouw. De Nederlandse Spoorwegen hebben de gemeentelijke autoriteiten meegedeeld, dat met de 'bouw' zal worden begonnen. Met het oog daarop stelt het college van B. en W. van Schiedam de raad voor thans vast te stellen hoe het nieuwe Stationsplein en omgeving er straks uit zal gaan zien. Het nieuwe Stationsplein gaat veel kosten. Met inbegrip van de brug over de Schie en nieuwe verkeersweg tot aan de grens met Rotterdam, moeten de kosten zeer globaal op zes miljoen gulden geraamd worden. Het plan zal in vier fasen worden uitgevoerd. Veel verkeer Nieuw plan T unnels Kosten Eind 196 i In 1963 Het kluchtige Engelse blijspel „Met de kapitein aan tafel" begint heel aardig. Een zeeman, die tot nu toe kapitein was op een ontstellend slecht vrachtschip, wordt ineens benoemd op een prachtig passagiersschip. Hij moet zich wel heel erg sne! omschakelen! Hij heeft geen gala-kostuum en geen sokophou ders en vooral geen conversatie aan de kapiteinstafel, waar schone en jjdele vrouwen complimenten en grapjes van hem verwachten. Bij KNSB Nog open Stationsgebouw en -plein komen er nu spoedi g Tot 1964 zal het duren voordat de laatste fase van het belangrijke werk zal zijn voltooid. Volgens tot nu of ficiële gegevens zou het stationsge bouw in 1961 al voltooid moeten zijn. Het nieuwe station is geprojecteerd op het westelijk deel van de plaats, waar thans nog het oude perron is gelegen, derhaive ten westen van het bestaande stationsgebouw. Volgens de oorspronkelijke plannen lag het in de bedoeling de Burge meester van Haareniaan aan te slui ten op de Prof. Kamerlingh Onnes- laan; het stationsvoorplein zou dan tussen deze verkeersverbinding en het nieuwe station zijn plaats vinden. Aan deze oplossing kleefden echter belangrijke bezwaren, waarvan de voornaamste zijn: 1. de Prof. Kamerlingh Onneslaan, hoewel een behoorlijk brede straat, is ten enemale onvoldoende voor het te verwachten zeer drukke verkeer op de nieuwe verkeersverbinding; 2. de brug over de Schie zou met de bovenkant, in verband met de hoogte van de bebouwing van de Prof. Kamerlingh Onneslaan, niet hoger kunnen liggen dan op 2,50 m 4- NAP, hetgeen een beweegbare brug noodzakelijk zou maken; 3. alle verkeer, dat zich langs de Singel naar het station begeeft, zou de drukke verkeersverbinding ni veau moeten kruisen. Dat de bedoelde nieuwe verkeers verbinding zeer veel verkeer tot zich zal trekken wordt duidelijk uit het volgende 1. de Burgemeester van Haareniaan begint bij de Vlaardingerdijk en sluit daar aan op 'de zeer drukke verkeers weg VlaardmgenSchiedam—Rotter dam; 2. na het gereedkomen van de Pol- dervaartbrug II (over ongeveer een jaar) zal de Burgemeester van Haa reniaan via de verlengde Nieuwe Damiaan een verbinding vormen Wij, Schiedammers, houden als iedere rechtgeaarde Nederlander van versnippering. Als je het iedereen op de man (of vrouw) af vraagt, dan is iedereen tégen die versnippering, maar ondertussen blijven er allemaal verenigingetjes, partijtjes en kerkge- nootschapjes met allemaal een te kort aan belangstelling bestaan. De Schiedam.se schakers hebben het nu bekeken. Elders in uw lijfblad kunt u zien hoe de vanouds bekende schaakverenigingen ESS en SCS een fusie hebben aangegaan. Op deze manier kunnen de Schie- damse schakers een sterk tiental vormen, wat weer als gevolg heeft, dat de Schiedammers in hogere schaakregionen verzeild kunnen ra ken. en daardoor sterkere schakers binnen ie gemeentegrenzen kunnen halen. Dat kan grote gevolgen hébben. Onder meer kunnen de vijf of zes Schiedamse schakers, die nu in Rot terdamse verenigingen spelen omdat ze daar veel meer mensen van hun eigen kracht tegen zich krijgen, in hun gemeente self blijven. Bovendien betekent een concentra tie van leien meer macht. Er kan meer gedaan worden om da schaak sport nog populairder te maken en er kan meer aandacht besteed wor den aan. het jeugdwerk. Vandaar, dat wij vandaag, als Schiedammers onder elkaar, de nieu we schaakvereniging veel sterkte en voorspoed toewensenWe wachten met spanning de resultaten af. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE: King Creole, 2, 4.15, 7 en 945 uur. PASSAGE: met de kapitein aan tafel. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Stoute kin deren, zoete kinderen, 10—5 uur. Apotheek: Hembrandt-Apoth, Rembrandtlaan 3. Diversen: BAD GROENOORD: zwemfeest, 2 uur. ZAAL IRENE: toneelgroep Het Zui den, a uur. MUSIS SACRUM: Tot steun In den strijd, 3 uur. VOLKSGEBOUW: Jaarfeest Vrienden kring, 8'uur, WIJKCENTRUM: korfbalver. Schie dam, 'E uur. ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE: King Creole, 2. 445, 7 en 9,15 uur. PASSAGE: met de kapitein aan tafel, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Stoute kin deren, zoete kinderen, 1D5 uur. naar Kethel en naar Vlaardingen- Noord; er zal dan een nieuwe recht streekse verkeersverbinding ontstaan tussen Vlaardmgen, Kethel, Schie dam en Rotterdam geheel los van de bestaande route; ook na het gereed komen van de Rijksweg nr. 20 zal de nieuwe verkeersverbinding druk be reden blijven; 3. na het doortrekken van de Broersvest onder de spoorlijn door, naar het industrieterrein bewesten de Schie, zal via de nieuwe verkeers verbinding een rechtstreekse verbin ding ontstaan tussen het industrie terrein en Rotterdam-West. Om aan bovengenoemde bezwaren tegemoet te komen is een nieuw plan ontwikkeld, dat in overleg met de Nederlandsehe Spoorwegen, de Dienst Stadsontwikkeling van Rotterdam eui, verder is uitgewerkt. Het essentiële verschil met het oor spronkelijk plan is, dat de Burge meester van Haareniaan niet aange sloten wordt op de Prof. Kamerlingh Onneslaan, doch op een nieuwe ver keersweg, welke Is ontworpen direct vóór het nieuwe station en dan in oostelijke richting langs de zuidzijde van de nieuwe spoorbaan (gedeelte lijk op de oude spoorbaan), met aan sluiting op het Rotterdamse wegen net. Het grote voordeel van deze ver binding is, dat het zeer drukke ver keer niet door de bestaande stads straten behoeft te worden geleid; bovendien kan de hoogteligging vry bepaald worden. De brug over de Schie kan nu zo hoog worden gelegd, dat de onder kant gelijk komt met die van het spoorwegviaduct, zodat het een vaste overbrugging kan worden, welke te vens hoog over de Overschieseweg kan -worden gevoerd, zodat ook hier geen kruising niveau ontstaat. Hoewel de nieuwe weg van de brug af weer omlaag zal gaan, zal hij vóór het nieuwe station toch nog zo hoog liggen, dat het mogelijk zal zijn er twee voetgangerstunnels onder door te voeren. Deze zullen het nieuwe station kruisingsvrij in ver binding brengen met het op het te genwoordige peil (4- NAP) te hand haven Stationsplein. De westelijke van deze twee tun nels zal dienen voor voetgangers. Via een trap geeft zij in het station toe gang tot de plaatskaartenhal. De oostelijke tunnel dient voor reizigers met rijwielen. Zij komt uit in een onder de plaatskaartenhal te maken rijwielbewaarplaats; deze is weer met een trap met de plaats kaartenhal verbonden. De vloer van de plaatskaartenhal is ontworpen op 1.80 m. NAP; op deze hoogte ligt eveneens de vloer van de toegangstunnel tot de nieuwe perrons. Het nieuwe Stationsplein zal dus uit twee gedeelten bestaaneen hoog gelegen deel op 200 m. 4- NAP (onmiddellijk vóór het station, waar de nieuwe verkeersweg zal lopen) en een laaggelegen deel op NAP, dat hiervóór ligt. Beide delen zullen van elkaar wor den gescheiden door een keerwand, waaraan uiteraard esthetische eisen gesteld moeten worden. In deze keer wand komen de toegangen tot de beide reeds genoemde voetgangers tunnels, die onder de hoge verkeers weg liggen. Het laaggelegen deel van het Sta tionsplein zal worden ingericht als autobusstation, terwijl taxi's er te- Gedurende het weekeinde, vanaf zaterdagmiddag één uur tot zon dagavond twaalf uur, hebben de vol gende Schiedamse huisartsen zon dagsdienst: dokter L. H. Geerdes, Veenlantstraat 2, tel. 68357, dokter P. van Santbrink, Monsieur Nolens- laan 183, tel. 62562, dokter W. A. de Ridder, Stadhouderslaan 46, tel. 67590. Als -apotheker zal geopend zijn apotheek Evers te Schiedam. Hervormde Gemeente. Grote Kerk 10 uur: ds. W. J. Schouten, Vlaardingen, 5 uur: ds. H. Stolk, Scheveningen. Bethelkerk 10 uur: ds. H. W. Hem mes, 5 uur: ds. S. van den Bos, Vlaardmgen. Opstandingskerk 10 uur: ds. J. G. Jansen, 7 uur; dr. L. J. Cazemier en da. mej. G. S. Westerouwen van Meeteren, Rotte.dam (Oecumenische Dienst). Vredeskerk 9 en 10.45 uur; ds. A. Hoffman; 7 uur: ds. H. S. J, Kalf, Bennebroek (Opendeurdienst). Geboren: Maria W., dv A, van Marion en M. W. Pronk: Annetje, dv J. D. van Noort en A. Smits; Johan A., zv A. van Dijk en J. van der Velde; Gerarda C.. dv J. van Mourik en M. B, Jung; Poulina M., dv K. Visser en W. W. van Wezel; André, zv L. P. Groeneweg en J. den Duik. vens een gelegenheid zullen vinden om voor te rijden. Voetgangers en wielrijders uit de stad alsook de autobuspassagiers zul len dus via het lage deel van het Sta tionsplein door één van de beide tun nels het station kunnen bereiken, zooder dat zü de drukke nieuwe ver keersweg behoeven over te steken. Het station zal echter tevens een ingang krijgen op het hoge niveau, zodat reizigers van en naar Nieuw- land over de hoge verkeersweg direct in of uit het station kunnen komen. De kosten van de aanleg van dit nieuwe stationsplein c.a. zullen vrij hoog worden. Met Inbegrip van de brug over de Schie en de nieuwe ver keersweg tot aan de grens met Rot terdam, moeten zij zeer globaal worden geraamd op 6.090.000, Het is echter nietnodig, dat de gehele aanleg ineens ter hand ge nomen wordt;de uitvoering zou in etappes kunnen geschieden. Op de ter visie gelegde tekeningen 3 t/m 6 is aangegeven hoe het werk in 4 fasen zou kunnen worden ver deeld. Ter verduidelijking is boven dien in dezelfde vorm overgelegd tekening no. 2, die de bestaande toestand weergeeft Fase 1 omvat alles wat in verband met de ingebruikneming van het nieuwe station onmiddellijk nodig is, d.w.z,: het maken van de beide voetgan gerstunnels en een deel van de keer wand tussen hoog en laag: het inrichten van een gedeelte van het hoge deel van het Stationsplein vlak voor het nieuwe station; het inrichten van het lage deel van het Stationsplein; het maken van een oprit tussen het lage en het hoge deel (nodig om de stationsafdeling „Afgifte van snel- goederen" bereikbaar te maken, waarvan de toegang op het hoge niveau is gelegen); deze oprit zal, om de aankoop van panden voors hands zoveel mogelijk te beperken, slechts een voorlopig karakter krij gen. Gedurende deze fase blijft het b" staande station nog in gebruik. Aangezien de Nederlandse Spoo wegen van plan zijn het nieuw station tegen het einde van 1961 i bedrijf te steiien, zal dus fase 1 i de loop van 1961 gereed moete komen. De kosten worden (Inclusief die van de reeds tot stand gekomen en nog uit te voeren onteigeningen) globaal geraamd op 1.100.000. Fase, 2 omvat in hoofdzaak de bouw van de nieuwe brug over de Schie en de aansluiting van de Burgemeester van Haareniaan aan het dan reeds gereed gekomen deel van het hage plein. Tijdens deze fase kan het bestaan de stationsgebouw worden gesloopt. Met de uitvoering kan worden be gonnen in de loop van 1961 of in het begtn van 1962, zodat deze fase be gin 1963 gereed zou kunnen zijn. Daarna zou fase 3 ter hand ge nomen kunnen worden. Deze omvat de afwerking van de nieuwe ver keersweg in oostelijke richting tot de grens met Rotterdam. De uitvoering is gepland In 1963. Zij is echter nauw verbonden met de uit voering van verdere werken op Rot terdams gebied en zal. afhankelijk van het gereedkomen daarvan, mis schien moeten worden versneld of vertraagd. Ten slotte blijft fase 4 dan nog over; deze omvat het maken van de rechtstreekse verbinding tussen de Prof. Kamerlingh Onneslaan en de nieuwe verkeersweg. Daar hiervoor vele panden langs deze straat ge sloopt moeten worden, is dit onder deel zeer kostbaar. Wordt het geheel achter elkaar af gemaakt, dan moet de uitvoering van dit onderdeel worden gepland in 1964. Deze fase is echter onafhankelijk van de voorgaande fasen, zodat de uitvoering dus eventueelnog zou kunnen wachten, b.v, totdat de mo gelijkheid aanwezig is, door verkoop van de vrijgekomen bouwterreinen, een deel van de kosten terug te krij gen. zo is het leven van een kapitein j genu de film, die aan boord van een luxe-schip vol- iPeisage draait. deze week Zondag zal het 25 jaar geleden zijn dat mevrouw majoor W. Souverein- Kaspers als officier van het Leger des Heils werd uitgezonden van uit de kweekschool voor heils-officleren t> Amstelveen. Na in korpsen Oude Pekela. Breda en Rotterdam-Delis- haven werkzaam te zijn geweest, trad mevr. Souverein in januari 1937 in het .huwelijk met kapitein M. Souve rein. Vanaf dat moment heeft zij de mede-verantwoordelijkheid gedragen voor de korps-arbeid en trouw haar echtgenoot terzijde gestaan bij het leiden van samenkomsten. Sinds mei 1958 is mevr, Souverein met haar echtgenoot te Schiedam gestatio neerd. In verband met het jubileum van mevr. Souverein zullen zondag de samenkomsten van het Leger des Heils te Schiedam geleid worden door lt. kolonel en mevr. Gladpootjes, Divisie Officier voor de Zuid Neder land Divisie. In de heiiigingssamen- komst (i.vm. de Oogstfeest-Zen dingspoging tevens Altaardienst) zal de jubüaresse het insigne voor 25 jaar getrouwe dienst ontvangen. Zijn nieuwe rol van begeerde fi guur in de vakantie-society van zo'n luxe-passagiersschip gaat hem eerst heel moeilijk af. Zijn pakken zitten slecht; zijn moppen zijn niet behoor lijk; zijn omgang met de passagiers en de officieren mislukt totaal. Ge lukkig wordt hij gesteund door een voortreffelijke hutbediende en een mooie, jonge weduwe. Zoals vaak by dit soort blijspelen is de uitwerking niet zo verrassend als de inzet zou doen verwachten. Al te veel slapstick moet een gebrek aan vondsten verbergen. Maar „The captain's 'able" blijft in elk geval een stukje plezierig amu sement, warain enige aardige type- (Van een onzer verslaggevers) De twee oudste en grootste onafhankelijke schaakverenigingen van Schiedam, ESS en SCS, hebben een fusie aangegaan. Binnenkort zal men gezamenlijk aan de nieuwe competitie gaan .deelnemen onder de naam schaakvereniging .Schiedam'. Door deze fusie hopen de Schiedamse schakers de sterkste krachten te hebben gebundeld, waardoor met een eerste tiental betere prestaties kunnen worden geleverd. Men hoopt daardoor met sterkere schakers in contact te komen en ook sterke Schiedamse schakers, die op het ogenblik in Rotterdamse verenigingen hun sport bedrijven, naar Schiedam terug te krijgen. De vierde Schiedamse Bcdrijfs- kiaverjascompetitie begint op maan dagavond 5 oktober en wordt weder om verspeeld in de kantine van óe N.V. Excelsior aan de Buitenhavcn- weg. Hier hield de SBKC gisteravond een vergadering en was er tevens ge legenheid tot inschrijven. Voiig jaar namen elf verenigingen aan de competitie deel, een aantal dat men nu eveneens rond de wed- strijdtafels verwacht. Verenigingen welke op deze vergadering niet ver tegenwoordigd waren kunnen zich alsnog opgeven tot en met 30 sep tember aan het secretariaat, Jacob van Lennepstraat 30a, alhier. De SBKC heeft plannen opgevat om dit jaar eveneens een groot kerst toernooi te organiseren. Deze plan nen verkeren echter nog m een be ginstadium en worden nader uitge werkt. Het belooft een groot kaart- evenement te worden, des te meer omdat hieraan een aparte wedstrijd voor dames gekoppeld zal worden. Gisteravond vond in het gebouw Irene te Schiedam een feestelijke herdenking plaats. De Schiedamse afdeling van de Nederlandse bond .Maarten Luther" bestond 50 jaar. Afgevaardigden nit alle delen van het land waren met de Schiedamse Lu theranen bijeengekomen om dit heug lijke feit te vieren. De avond werd begonnen met een gezang door alle aanwezigen. Hierna nam de voorzitter van de afdeling F. G. de Vletter het woord. Hy heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Speciaal natuuriyk de belangstellen den van andere afdelingen. Na de hierop volgende pauze droeg de heer J. B. Oosterwelde het wel bekende „Koentje van Kattenburg" voor. De Schiedamse Lutherse predikant ds. S. G. van der Haagen leidde de avondsluiting. Met nog een gemeen schappelijk gezang en een dankzeg ging werd de avond besloten. De Lu therse bond kon trots zyn op de stemmige manier, waarop hy het ju bileum herdacht heeft. SCHIEDAM Maandag houdt de afdeling van ANM3 haar eerste ledenvergadering van dit seizoen, aanvang 8 uur in zaal 8 van Het Volksgebouw. Er komt aan de orde het komende winterwerk en - pro paganda. De schaakvereniging ESS is de oudste van het tweetal. Op 25 fe bruari 1923 werd deze club opgericht. In de crisistijd, toen tal van mensen de vrye tyd met schaken doorbrach ten, vormde een groepje „werklozen" de schaakvereniging SCS. Op 19 ok tober 1938 was dat. Toen dit voorjaar voor het eerst gezameniyk het schaakkampioen schap van Schiedam werd georga niseerd, toen werd geopperd: „Waar om zouden we de Schiedamse schaakwereld niet op bredere leest gaan schoeien." Men stak de hoofden by elkaar. De besturen van de twee verenigingen den ze samen. Op vrij vlotte wyze kwamen de, besluiten. Ende le denvergaderingen namen de fusie met algemene stemmen aan! De voormalige schaakvereniging SCS schaakte met zijn eerste tiental in de Nieuwe Rotterdamse Schaak bond in de eerste klasse. Het eerste tiental van ESS kwam uit In de tweede klasse van dc Rotterdamse Schaakbond, die is aangesloten bij de KNSB. De nieuwe schaakvereni ging Schiedam zal met zijn eerste, veel sterkere tiental, ook in deze afdeling gaan meedoen. Men begint in de tweede klasse. Men hoopt het komende seizoen met een drie tot vier tientallen aan de competitie deel te nemen. Men hoopt nog veel meer te doen. Men wil het jeugdschaken aanpak ken en men heeft nog andere plan nen, die door het bestuur van de nieuwe vereniging eerst nog rustig moeten worden bekeken. Het bestuur ziet er als volgt uit: voorzitter G. van den Berg; secre taris J. Marbus, Lorentzstraat 46C; penningmeester Chr. Slagmoolen; lid C. M. Smits en wedstrijdleider J. Stahlie. Tijdens een vergadering op 20 sep tember zal door de RSB worden be slist wanneer de nieuwe competitie begint en bij wie de schaakvereni- vergaderdea lang. Daarna vergader- ging Schiedam zal worden ingedeeld. ringen- voorkomen. John Gregson speelt de hoofdrol. Het verhaal komt van Richard Gordon. Jack Lee heeft de film geregisseerd. In Passage. Men heeft Elvis Presley eens iets anders willen laten doen dan zingen en voor de film „King Creole" een uiterst ingewikkeld verhaal bedacht. Hij is een Marlon Brando-achtlge nozem, die ten bate van zijn mis lukkende vader 's morgens vroeg nachtkroegen reinigt. Daarby is hy in de gelegenheid een minnares van de eigenaar voor kastyding te be hoeden. Helaas: zy is dronken en brengt hem per taxi naar school. Als zij hem zoent, beginnen de scholieren te joelen. Hy slaat erop en dat kost hem zyn diploma. De relatie met de minnares van de nachtkroeg-eigenaar Maxie Fields maakt hem op gecompliceerde wijze tot zanger. Hy geeft met enorm suc ces één van zyn ritmische nummer tjes en wordt voor een andere nacht kroeg aangezocht. Hy aanvaardt; hy wordt artiest in de „King Creole". Tussen de zangnummers door heeft hy sombere en tedere liefdes en raakt hij verstrikt in een uiterst ge vaarlijk komplot. Maxie Fields, de gretige allesbezitter, wil ook hem be zitten, en wendt daartoe zeer onbe hoorlijke listen aan. wy zullen geen poging doen om u het onzinnige verhaal dat t,e.m. maandag in Monopole draait ver der te vertellen. King Creole is een combinatie van Place Pigalle-film, Er wordt veel in geslagen en veel in gezongen, Carolyn Jones speelt de mooie rol van dronken lietje. Walter Mattheu is de afschuwelijke Maxie Fields. En Elvis Presley? Men moet van hem houden Van dinsdag t.e.m. donderdag in dit theater „Bosbrand". (Van 'een onzer verslaggevers) De Rotterdamse accordeonvereni ging Excelsior gaat haar aspirant leden opleiden volgens een nieuw systeem. In plaats van de kinderen dadeiyk te behangen met een levens groot accordeon, laat de vereniging hun eerst lesgeven op een. mondhar- mo.nika. Zij kunnen daardoor eerst al spelend en lerend de grondbeginse len van de muziek onder de knie krij gen en kunnen daarna eventueel aan de technische moeiiykheden van het accordeon beginnen. Hit pedagogische overwegingen koos men als begininstrument een mondharmonika met melodica genaamd. pianoklavier, (Van een onzer verslaggevers) De straatcollecte, die in Rotterdam is gehouden voor de kankerbestry- ding. heeft nagenoeg een halve ton opgebracht. De preciese cyfers zyn 49,391,69 in vergelijking met 1958 betekent dit een verhoging van de opbrengst met 9 859. Het Koningin Wilhel- mma Fonds is byzonder gelukkig met dit resultaat. (Van een onzer verslaggevers) By een inbraak by de N.V, S., ko lenhandelaar te Rotterdam, hebben in de nacht van donderdag op vrydag asfaltjeugd-fllm en rock 'n roll-film.' inbrekers in het kantoor een gat we ten te maken in de zykant van een verouderd soort brandkast. Door het gat konden zy de brandkast leeg ha len. De buit bedroeg 158. (Van een onzer verslaggevers) Ds bekende auteur-journalist-t.v.- quizmaster Theo M. Eerdmans uit Amsterdam komt zaterdagavond 3 oktober in Schiedam een babbeltje houden over zijn ervaringen op de drie terreinen, waarop hij werkzaam is. Hij spreekt in het Volksgebouw aan de Tulnlaan voor de leden van het Schiedamse Instituut voor Arbei dersontwikkeling, dat sinds kort on der een andere naam opereert. Kaarten voor deze avond zyn van af vandaag verkrygbaar by: secre taris van de VARA, R. Boomsluiter, Haver.dijk 94a, Het VrUe Volk, Pas sage 20, Volksgebouw. Tuiniaan 50. P. Spruit. Heemskerkstraat 2c, mevr Van Gog, Loeffstraat 107, Ouwenee!. Galileistraat 45a, secretaris IvAO. RotterdamsedUk 24c. (Van een onzer verslaggevers) Het aantal bezoekers van het Vlaardingse Kolpa-bad Is beslist niet in evenredigheid met het mooie weer van de afgelopen dagen. Het is zelfs zo dat het aantal bezoekers het vorige jaar in de eerste week van september hoger lag dan dat van de eerste week van september van dit jaar. Alleen de tweede weck van september toont een voor delig saldo ten gunste van dit jaar. Hiervoor is beslist wel een oorzaak aan te wijzen. Het vorige jaar was het weer de gehele zomer niet goed geweest. Alleen tegen het einde van de maand augustus en begin september werd het weer beter. De eerste week van september was dan ook de topweek van het seizoen voor het Kolpa-bad. Daartegenover staat dat het dit jaar al geruime tijd byzonder goed weer is. Het gevolg is dat er in Vlaar dingen een zekere „zwemmoeheid" te constateren valt. En niet alleen m Vlaardingen, ook m het Schiedamse zwembad Groenoord constateert men dit verschynsel. Op de tweede zaterdag van het vorige jaar was de dagtemperatuur door 4100 mensen bezocht. Dit jaar had de eerste zaterdag in september een ongeveer gelijke temperatuur. Het was 22 graden. Maar het aantal be zoekers lag slechts rond de 1900. En verder gedeeltelijk het einde van de vakantie van de scholen. Alhoewel dit als oorzaak niet overschat moet worden. Want wel liggen de aantal len van de bezoekers op woensdag en 24 graden. Het Kolpabad werd toen zaterdag iets hoger dan de overige dagen van de week, maar beslist niet zoals het zou kunnen. Voorlopig heeft de heer J. Traas nog geen beslissing genomen over een eventuele sluiting van het bui tenbad. Zolang het weer Let toelaat, blijft het buitenbad voor zwemmers geopend. Gisteren was de tempera tuur van het water niet minder dan ruim 21 graden. Het binnenbad is overdag gesloten. Alleen voor schoolzwemmen wordt een uitzondering gemaakt. En verder kan men in de avonduren na 7 uur m het binnenbad terecht. De werkzaamheden aan het dak van het Kolpabad, die enige tijd ge leden begonnen zijn, verlopen vol gens plan. Zoals bekend bleek cie iso lerende werking van het dubbele dak niet geheel en al aan de verwachtin gen te voldoen. Hierin wordt nu een verbetering aangebracht. Door onder andere gebruik te maken van de iso- latïe-mogeiykheid van kurk. Het dak heeft men verdeeld in zes segmenten. En segment voor segment wordt „be werkt". Het enige wat de bezoeker van deze werkzaamheden bemerkt is het op vangnet, dat boven het binnenbad is aangebracht. Er is dan ook geen sprake van een sluiting gedurende een wat langere periode in verband met deze werk zaamheden. (Van een onzer verslaggevers) Maandag zal voor de officier van Justitie worden geleid de 54-jarige mevrouw J. P. K.H. uit Rotterdam. Gistermiddag werd zij in een groot magazyn m het centrum van de stad betrapt bij het stelen van een trui. In haar woning vond men nog enige goederen die van diefstal afkomstig waren. Gistermiddag heeft een vertegen woordiging van de dienst voor stads uitbreiding uit Betmold (Did., 18 per sonen) onder leiding van de Baurat Schinker een studiebezoek gebracht aan de gemeente Vlaardingen. Het gezelschap werd ten stadbulze ontvangen, waar de heer M. Bot, chef der afdeling stadsuitbreiding der gemeentesecretarie, een uiteenzetting gaf omtrent de stadsuitbreiding der gemeente Vlaardingen en de daaraan verbonden problemen. Een rondrit door de gemeente be sloot dit bezoek. In zyn dankwoord beklemtoonde de heer Schinker, dat het gezelschap bijzonder onder de indruk gekomen was van de zeer snelle stadsuitbrei ding en de wfjze, waarop de verschil lende problemen in dcre gemeente werden opgelost. ROTTERDAM, 11 september Engels pond 10,591—10,59! Amerik. dollar 3,783,781 Franse frank 77,05—77,15 Belgische frank7,551—'7,561 Zwitserse frank87,431—87,481 Zweedse kroon 73,04173,091 Duise mark90,341—-90,391 Deense kroon54,761—54,811 Noorse kroon 52,3952,98 Canada 356A—3,96j-| Italiaanse lire 60,91160.961 Oostenrijkse schilling 14,6514,66 De vrijheid is een waardevol iets. Dat weten de meeste Neder landers nog goed na de vijf jaren durende zegening van ,J)as Reich". Goed. wij zijn vrij, maar heeft u wel eens één minuut stil gestaan b;j het lot van de dieren m een asiel Ach neen, wie denkt daar nu aan! Maar toch zitten er op h«t ogevhtik s honden en 2 katten door iedereen vergeten in het asiel te Leerdam. En zij zou den geen recht op vrijheid heb ben Ach komBel eens 03451 2401 en neem de zorg voor een van deze dieren op u.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1