Zeven jaar tegen Maria P. en vij legen Arie A. geëist in drama Rotterdam Officier acht bewezen: Van Wijnen viel niet maar werd vermoord Groenen ont Gees de Lange oef u horen! Vloedgolf van veenvliegen plaagt Peel WATERNOOD SCHEPT NOODSITUATIE ZONDER COMMENTAAR Assurantieman rook lont... ■*v Vete r0 Advies is niet geheel unaniem met fjjö is het Uó&i <Ct tfaééiPt PvclA-fractie naar Sluiskil Kassier bank Driesum heden voor rechter commissaris I Grafische c.a.o.'s: Kleuter verdronken Slechts eisen EET VRIJE VOLK ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 PAGINA 3 Over hoogtepunt? Angstaanjagend ONTHULLING 'SCHERPE TONG PROTEST 'TRAPRAKET' ÏRHB98 Naar de mening van jhr. mr. F, A. Groeninx van Zoelen, officier van Justitie liij de Rotterdamse rechtbank, zijn beide verdachten in de zaak-St. Agatliastraat schuldig aan het mede plegen van moord. De officier heeft deswege vrijdagmiddag zeven jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 38-jarige Maria P., de weduwe van het sla chtoffer Leo van Wijnen en vijf jaar met daarna terbeschikkingstelling van de regering tegen Maria's vroegere minnaar, de 30-jarige chauffeur Arie A. IlilIIIIIIIIIIIll! Na het pleidooi van mevrouw Ver stegenKettlitz laat de president de verdachte Maria P. nog eens naar voren komen. ■•Er is gebleken," zegt hij, dat een levensverzekeringsmaatschappij u na de dood van uw man 1500 heeft uitgekeerd, hoewel u recht had op 3000 als de dood het gevolg van een-ongeval was. Is het zo, dat u eerst ook 3000 hebt gevraagd maar dat de verzekeringsagent, na infor maties in de buurt, ging twijfelen aan. het ongeval? En hebt u toen met 1500 genoegen genomen?" De vrouw geeft dit toe. Wat vier ervaren politiemannen bij het eerste onderzoek niet vermoed den, werd dus wel vermoed door een voor particulier detective spelende assurantieman (Van een onzer verslaggevers) De Peel vecht al veertien dagen tegen een vloedgolf van vliegen, gevlucht uit het brandende veen. Huisvrou wen scheppen emmers vol insekten van hun vlieringen. De vliegen verzamelen zich meest in droge donkere ruimfer, zoals droogzolders en kasten. Zij dringen de huizen binnen via onwaarschijn lijke kieren van slecht gesloten vensters of tussen dakpannen door. De dieren vertonen zich niet in zwer- men, wel hier en daar als 'trossen'; dikke pakken of koeken van zwart wriemelende lichamen. Naar het schijnt is de plaag nu over zijn hoogtepunt heen. De vliegen worden bestreden met vloeistofver stuivers en verbrandende tablet- preparaten. De insekten raken daar door bedwelmd maar sterven niet; ze moeten das worden opgeveegd en gedood. Opvallend hevig woedde de plaag in een spiksplinternieuwe kerk van beton op het plein van Neerkant, Leo van Wijnen werd in de nacht van 18 op 19 november 1954 vermoord. Dat is volgens de officier bewezen door het rap port van dr. Zeldenrust, die de sectie heeft verricht, door de bloedspatten op correctiewerk waarmee het slachtoffer bezig was, door het bloed op de kleding en de vloerkleedjes, gezien door Maria's moeder en stiefvader en door de verklaringen van Maria, ...uit de brand zijn ze!... gemeente Deurne. De tegelvloer van het gebouw zit vol vlekken van doodgetrapte vliegen. Twee weken duurt hier al het ge vecht, dat herinnert aan een voor de oorlog bekend geworden verhaal De oorlog met de vliegen van Jacques Spitz. Deze Franse schrij ver jiet de insekten beschikken over intelligentie, waardoor ze de hele wereld konden veroveren. De Peel-vhegen hebben kennelijk nog geen enkele vorm van benui: ze laten zich gewillig uitmoorden en kunnen zich niet snel genoeg ver menigvuldigen om de bevolking blij vend te hinderen. Maar iets angstaanjagends hebben ze wel: de kerk is vol gegons van nog altijd een paar duizend vleu gels. die tegen de ramen tikken. En bij elke stap knerpt het onder de voeten. Zelfs het wijwatervont ontkwam niet aan de. plaag: er dreven gister avond een stuk of wat verdronken insekten in. Overigens zijn niet alleen de vlie gen hinderlijk, In Oost-Brabant en Noord-Limbui-g worden dit jaar ook verbazend veel bijen en wespen ge signaleerd. De ongewoon lange zomer schijnt daarvoor verantwoor delijk te zijn. Arie A., betoogde de officier, was dolverliefd op een oudere en rijpere zeer ervaren en geraffineerde vrouw. Hij genoot kost, inwoning en liefde en op kostgeld werd niet aangedron gen. Wijnen wilde een einde maken aan deze situatie en dat was voor Arie het motief tot de moord. Maria P. ioog er ook al dadelijk op los met haar verhaal over het 'ongeluk'. Nadat zij steeds weer werd ondervraagd legde zij eindelijk een gedeeltelijke bekentenis af. Het is on aannemelijk dat Arie haar half be wusteloos sloeg toen zij tussenbeide wilde komen. Welke vrouw die ziet dat de vader 7an haar kind wordt vermoord, zou niet dadelijk doordringend gaan schreeuwen, welke vrouw heeft na zo'n moord de kracht alles op te rui men en regen de politie te huiche len? Alleen zo'n koelbloedige en in telligente vrouw als deze verdachte. Zij wist wat er ging gebeuren. Sinds 194? bedroog zij haar man geregeld. De kleurloze figuur die 's avonds met eenvoudig correctiewerk ra de leun stoel zat, moest uit haar leven ver dwijnen. Zij kende haar charmes. Zij was er zeker van dat zij wel een andere man zou krijgen. Zij hoopte bovendien op een pensioen en dat heeft zij ge inregen ook. De officier doet dan een onthulling waarop velen in de zaal sinds net begin van de rechtszaak hebben ge wacht. Vier jaar na de moord is er aan gifte gedaan door Maria's moeder. Het was haar te doen om Hansje, het zoontje van haar dochter en Arie A. Hansje was door de voogdij raad in een pleeggezin ondergebracht, maar in 1958 vorderde zij het kmü terug en de rechtbank wees deze vordering toe. Dit kon Hansjes grootmoeder niet verkroppen. Haar lief klein kind mocht niet worden opgevoed door iemand met bloedvlekken op de handen. Na lange aarzeling ging zij spreken, eerst met een sociaal werkster, toen met de officier van Justitie. De officier besprak dan het over Arie A. uitgebrachte psychiatrische rapport, waarin deze verdachte zeer dom en verminderd toerekeningsvat baar wordt genoemd. De psychiater acht Maria echter volkomen verant woord voor haar daden. Zij heeft Arie A. tot haar lust in huis gehaald. Zij is een harde, egoïs tische en cynische vrouw. Bij de bepaling van de strafmaat heeft de officier er rekening mee ge houden, dat beide verdachten jaren lang in grote spanning heoben ge leefd. De verdedigster van Maria, me vrouw mr. Ch. VerstegenKettlitz betoogde uitvoerig dat haar cliënt alleen schuldig kan zijn aan het ver wijderen van sporen die tot de ont dekking van het misdrijf zouden heb ben kunnen leiden. De verdedigster staat sceptisch te genover de verklaringen van Maria's moeder. Dit is een driftige vrouw met een zeer scherpe tong die een wrok tegen haar dochter heeft. Bij de rechter-commissaris beet zij Maria toe: 'Je liep altijd naar je vader om geld te vragen.' Laat de rechtbank voorzichtig a c - i zijn met de verklaringen van deze vrouw. Maria had volstrekt geen motief om haar man uit de weg te ruimen. Zij verwachtte een kind en er was geen aanleiding voor haar om een vaste bron van in komsten op te geven en verder door het leven te gaan met een oneven wichtige en werkloze jongeman. Dat zij tijdens het plegen van de moord niet om hulp heeft geroepen is verklaarbaar. Zij was in een pa niektoestand geraakt en wist niet wat ze moest doen. Voor het verwijderen van de spo ren kan zij hoogstens tot zes maan den gevangenisstraf worden veroor deeld, een straf dus die veel korter 'S dan het voorarrest dat zij reeds heeft ondergaan. De verdedigster wilde echter geen invrijheidstelling vragen maar wach ten op de uitspraak van de recht bank. De verdediger van Arie A., mr. J. M. van der Vorm, heeft in de och tendzitting krachtig geprotesteerd tegen het doen horen van Maria P. als getuige in de zaak tegen zyn cliënt. Deze vrouw wordt van hetzelfde fr"*, verdacht en zij heeft de verkla ringen kunnen horen van alle getui gen die in de zaak tegen mijn cliënt z'jjn gedagvaard, zei pleiter. De recht bank heeft dit protest echter ver worpen. Mr. Van der Vorm doet nu ook een aanval op het beleid van de rechter commissaris. Hij vindt het zeer on juist dat de rechter-commissaris een (Van onze sociaal-economische redactie) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft vrijdagmorgen verga derd over de ca.o.'s voor de hand arbeiders, chefs en het administra tieve personeel in het grafisch be drijf. Na afloop van de vergadering it medegedeeld, dat de adviezen, die aan het; College van Kijksbemiddelaaw zullen worden uitgebracht, niet ge heel unaniem zijn. In verband met het vertrouwelijk karakter van de adviezen wilde men over de inhoud geen nadere medede lingen doen. Aangenomen mag worden, dat het geschilpunt betrekking heeft op het tijdstip, waarop de contracten voor het eerst weer kunnen worden her zien. De grafische werknemers- en werk geversorganisaties waren overeenge komen, dat eind 1960 zou worden be keken of er opnieuw ruimte was voor een loonsverhoging in 1961. In de Stichting van de Arbeid zou den de werkgeversvertegenwoordigers van mening zijn, dat die ruimte nu al is gebruikt voor de verbeteringen, die in 1959 en 1960 zullen gelden. Lij willen, dus wel de nu overeen gekomen loonsverhoging toestaan, maar dan sou het grafisch bedrijf met verdere verbeteringen moeten wachten tot 1962. Het oordeel van de werknemersaf gevaardigden in de Stichting is, dat de ruimte in 1959 en 1960 groot ge noeg is om de contractsherziening voor die jaren mogelijk te maken en dat de ruimte, die in 1961 zal ont staan, nu buiten beschouwing kan blijven. De werknemersvertegenwoordigers 3n de Stichting zijn dus mét het gra fisch bedrijf van mening, dat de mo gelijkheid van verdere verbeteringen in 1961 open moet bliiven. Het Col lege van Rijksbemiddelaars zal spoe dig een beslissing nemen. te groot deel van het onderzoek aan de politie heeft overgelaten. Het zelfde is destijds gebeurd in de zaak Glessen Nieuwkerk. Bij verscheidene verhoren mocht de verdediger niet aanwezig zijn. Het vooronderzoek is niet objectief ge weest. Spreker heeft ook ernstige be zwaren tegen de psychiatrische rap porten. De psychiater schijnt ervan te zijn uitgegaan dat Arie schuldig was aan het ten laste gelegde. Dit had hij. niet mogen doen. De verklaringen van Maria P. vindt mr. Van der Vorm buitengewoon on betrouwbaar. Zij heeft zes verschil lende lezingen van het drama gegeven, waarin haar eigen rol steeds groter werd. Het was een trapraketbekente- nis. Als het vooronderzoek nog langer had geduurd zou zij misschien wel bekenl hebben dat zij de moord ge heel alluen heeft gepleegd. De verklaringen van de buren bren gen ons ook geen stap verder. Het eerste onderzoek door de poli tie is buitengewoon onvolledig ge weest. Er zijn geen sporen gevonden die met Arie in verband konden wor den gebracht. Pleiter kamt tot de conclusie dat «r tegen zijn cliënt geen enkel bewijs is aan te voeren. Het is onbevredi gend dat een ernstig misdrijf niet tot oplossing komt maar het zou veel er ger zijn wanneer een onschuldige werdi veroordeeld. Beide verdachten maken siechts heei kort gebruik van het recht op het laatste woord. 'Laat mij eerst mijn. kinderen op voeden. dan wil ik mijn straf wel uit zitten.' roept Maria schreiend. Arie zegt bedaard; 'Ik wou alleen maar zeggen dat ik onschuldig ben' De rechtbank zal over 14 dagen uit sprak doen. biji. 4' kv/.M Bennie Bredek uit Sellinger- beetse in. de Groningse gemeente Vlagtwedde staat midden in de sloot (zie de foto). Het kan, want de sloot is tot op de bodem uit gedroogd. Dat er In geruime tijd geen drup nel water is gevallen heeft in Sel- lïngerbeetse en andere dorpen die geen waterleiding hebben, een noodsituatie geschapen. In het Hoofdkanaal bij Ter Apel staat het water 40 centimeter la ger dan normaal. Er wordt water bijgepompt, want de schepen naar de aardappelmeelfabrieken moeien blijven varen. Toch lopen er nog scheepjes aan de grond (zie de foto). Ook in de Achterhoek, bij Eiber gen. schept het watergebrek een kritieke toestand. De bodem is he lemaal uitgedroogd, negen op de tien landbouwers in deze omgeving hebben geen drinkwater voor zich zelf en het vee. Het militaire kamp Holterhoek, dat wel waterleiding heeft, springt thans bij. In Renkum en Oosterbeek mogen de sportclubs voorlopig geen ge bruik van de verdroogde terreinen maken. Het gemeentebestuur vreest dat anders de velden voor geruime tijd onbespeelbaar zullen worden. (Van een onzer verslaggevers) De tweejarige C. van der Horst uit de Noorderkroonstraafc in Amster dam is vrijdagmiddag in een sloot aan de Vegastraafc verdronken. Het kind is vermoedelijk spelenderwijs te water geraakt. Een buurman zag het lijkje in het water drijven en heeft het op het droge gebracht. Dr. Simon T. Cantrll, een voor aanstaand deskundige op het gebied van radioactieve straling, is te Seattle op 50-jarige leeftijd gestor ven. Hij heeft een hartaanval gehad. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van. hen die imrden geciteerd. De zelfbewuste 'proletariër' kent slechts eisen en geen plichten. Plich ten heeft alleen de bezittende klasse en hij rekent het eveneens tot de plicht van een voor-alles-wel-zorgende overheid te behoren, dat met 'geen hand uit te steken' toch een aandeel in de kapitalistische buit wordt ver kregen. Dat de democratie langs deze weg niet gered kan worden, doch zo spoedig mogeiijk aan de dictatuur uitgeleverd wordt, deert de baciiien- dragende professoren van de lViardi Beekman Stichting en haar aanhang echter wel allerminst; zij hebben de ondergang van alle particuliere bezil reeds lang in hun politieke streven verdisconteerd. Het zich toe-eigenen van, naar men meent parasitaire baantjes ten be hoeve van partijgenoten die op de een of andere wijze 'beloond' moeten worden, is altijd het duidelijkste symptoom van culturele aftakeling gev eest. Hit een beschouwing in Burger recht van 12 september over het rapport De Naamloze Vennoot schap van de Wiardi Beekman Stichting, waarin gepleit wordt voor de benoeming van commis- ■ariss-n algemeen belang. Koning Frederik van Denemar ken heeft een bezoek aan Jutland en Funen moeten afzeggen, omdat hij wegens een verkoudheid het bed moet houden. Advertentie XM. Na oriën tatiebezoeken van KVP- en AR-zijde is het thans de PvdA- groep uit de Tweede Kamer, die op 22 september a.s. een bezoek zal brengen aan de kanaalzone in Zeeuws Vlaanderen. De deputatie, bestaande uit deskundigen op landbouwkundig, middenstands, juridisch en regionaal gebied, zullen in de namiddaguren m aanwezigheid van het Terneu- zens gemeentebestuur de grieven en wensen van het Sluiskils actie comité aanhoren. In de avonduren vindt een hearing plaats, waarop de gehele belanghebbende groepering territoriale uit de kanaalzone wordt uitgenodigd, f Twee aankomende studenten van de Haagse Academie voor licha melijke ontwikkeling hebben gisteravond de bekende conferencier en oud-gymnastiekleraar Cces de Lange uil zijn woning aan de Kiet- wijkstraat no. 9 in Badhoevedorp ontvoerd. Deze alleszins geslaagde ontvoe ring was een onderdeel van heb ont- groenlngsprogramma van de studen ten. De „groenen" hadden namelijk de opdracht Cees de Lange uit zijn woning te ontvoeren en hem naar het kampeerterrein Ockenburg nabij zijn oude woonplaats Den Haag over te brengen, waar alle nieuwelingen van de academie worden ontgroend. Op het kampeerterrein werd Cees de Lange geconfronteerd met de koe, die hem in zijn radioconférences van enige jaren geleden voortdurend gesprekstof opleverde. De twee studenten arriveerden gisteravond per scooter in Badhoeve dorp, maar kwamen al ras tot de ontdekking dat zij hun slachtoffer, die een respectable lichaamslengte heeft, moeilijk met dit vervoermid del naar Den Haag konden meene men. Na enig onderhandelen loonde Cees de Lange sportief zijn waarde ring voor het ontvoeringsplan en verklaarde zich bereid in zijn eigen auto zijn ontvoerders op de wielen te volgen. Het slachtoffer zag blijkbaar niet zo erg tegen de expeditie op, want hij heeft zelf 23 jaar geleden aan de Haagse Academie voor Lichame lijke Ontwikkeling gestudeerd. Hij verwachtte dat de ontvoering dan ook wel zou eindigen m een gezel lige ontmoeting met een aantal oude bekenden. Twee Franse treilers z. \rij- dag tijdens een dichte mist b:, Daver In een baai aangehouden en opge bracht, omdat zy binnen de Britse wateren zouden hebben gevist. (Van een onzer verslaggevers) Vandaag zal de achtenvijf tigjarige kassier van de BO.\Z- bank te Driesum, de heer H. 'R. D., die ervan wordt ver dacht een kwart miljoen gul den te hebben verduisterd, voor de rechter-commissaris te Leeuwarden geleid. Men is er nog steeds niet achter waar het geld is gebleven. De kas sier blijft zwijgen en ook de gear resteerde accountant J. S, uit Norg kan geen verklaring geven. Of de inleggers een veer zullen moeten laten is nog steeds de vraag. In ieder geval zullen eerst de leden aandeelhouders. 73 in totaal, voor het tekort worden aangesproken. De meesten van deze aandeelhouders wonen in of rond Driesum. Volgens de statuten zijn zij aan sprakelijk tot maximaal het viervou dige van het gestorte ledenkapitaal dat ongeveer 20.000 gulden bedraagt. Het bestuur van de BOAZ-bank bestaat uit vijf personen in de leef tijd van 74 tot 85 jaar. Bij de Raad van Toezicht varieert de leeftijd tussen de 60 75 jaar. Over enkele dagen zet de Amsterdamse Bijenkorf een streep onder een 45 jaar oude traditie: de leesbibliotheek gaat eruit. De Haagse Bijen korf volgt dit voorbeeld over enkele maanden. Het nieuwe Rotterdamse pand had bij de opening in 1957 al met de uit leenboekerij afgerekend. Oorzaken: ruimtegebrek, het populaire pocketboek en. de televisie. Vijf jaar heeft de Bijenkorf over dit besluit zitten dubben. In de boekenkasten waren de 30.000 titels uit de glansperiode teruggelopen tot een slordige 18.000. Boeken waar anderhalf jaar lang niet naar gevraagd werd, verdwenen geruisloos. De slimme heer Arthur Isaac, die in 1914 terecht van mening was, dat driftige boe kenlezers ook wel op andere afdelingen van het warenhuis zouden blijven plakken, heeft tientallen jaren het grootste gelijk van de wereld gehad. Nu is het fini en de Bijenkorf zet er op chique wijze een punt achter. Elke trouw abonnee en dat geldt straks ook voor Den Haag mag twee boeken uit-, kiezen en mee naar huis nemen. Maar, zegt een levens grote waarschuwing op de af deling: als de keuze van te veel lezers valt op Jan de Har- tog, W. F. Hermans, Kirst, Fa- bricius, "Willy Corsari, Hans Martin of Nevil Shute, of meer dan honderd lezers vragen naar Bob en Daphne (van Aal- berse) of Lolita (van Nabokoff), dan begrijpt iedereen, dat we dat niet waar kunnen maken. De Rotterdammers dus zijn eraan te kort gekomen. D® Bijenkorf neemt kennelijk aan, dat zij al een boek bezitten. Twee handige jongens uit Petten, de veekoop man Janne Tasnyazov en de boer Ko Vader, hebben op de veemarkt to Alkmaar een kameel gekocht. Een derde handige jongen, de caféhouder Piet Roozïng, van Vislust aan de Züpersluis, heeft de bruine geweldenaar voorlopig op z'n erf neerge poot, zodat stomverbaasde voorbijgangers hoofdschud dend blijven staan en schrik een slokje kopen. Janne en Ko willen 'voor 'n paar centen" met hun woestijn- schip komen opdraven bij een ieder die volk naar zijn zaak wil trekken. Ze ruiken business. De tweebultige Janneko, die dromerig en onbewogen in onze Saharazon ligt te soezen, heeft al de autocross in Oudorp van en de zeedijk in Petten met zijn aanwezigheid opgefleurd. 'Je ken d'r alles mee doen,' riep Piet Roozing enthousiast, 'kijk 'm daar nou es leggen. Hij legt niet van beroerdig heid, hij legt van. weelde. Hoe oud of-ie Is? Nou, ze hebben 'm gekocht voor negen jaar, maar als je 't mij vraagt, is-ie 79, kijk maar naar dat grijs In z'n snuit. Hij is zo mak as wat, je ken d'r op zitten en hij eet brood uit je hand.' De eigenaars willen Janneko voor een lekker winstje ook wel weer kwijt. Wat-ie waard is? 'Wat de gek ervoor geeft. Je ken d'r mee romtrelen; als je 'm naar de mart in Schagen brengt, komen er 500 mensen meer, wat ik je zeg.' De paarden en koeien in de wei moeten hevig ontstemd geweest zün, 'Ze verschoten,' zegt Piet Roozing grinnikend 'ze hebben natuurlijk nog nooit zo'n ding gezien, ze gingen meteen in de benen.' Janneko, wachtend op een koper of een huurder, is geen dure kostganger. Met twee emmers water en wat hooi is hij lodderig tevree. 'Ach, 't is 'n dier wat arrnoed gewend is,' zegt de waard van Vislust. GELEZEN in PTT-Be- drijfsbanden: Op een postkantoor vervoegde zich een moeder met niet-alledaagse vraag of men 'de babyfles even wilde afkoelen' Voor de ambtenaar begreep wat er gebeurde, kreeg hij een fles in z'n hand gedrukt. Hij wist alleen nog stamelend te vragen hoevéél die fles wel af gekoeld moest worden. 'Op handwarmte,' was het antwoord. Even later zag men de ambtenaar in een onder danige houding, de zuigfles in beide handen gedrukt, heen en weer lopen, waarna moeder zich op een bank neerzette om de baby te voeden. f OPGEVANGEN in Hil versum: Voor de toe ristische quiz Wegwijs op Reis, die de Neder landse Televisie Stichting van avond presenteert, mochten zich koppels opgeven. De KRO maakte echter bezwaar tegen- verloofde paren... Uit een onlangs door het weekblad Vrij Nederland Inge stelde enquête werd op de vraag 'Wat vindt n ervan, als ongehuwde paren samen met vakantie gaan?' door 54 per cent van de rooms-katholieke geëaqueteerden geantwoord: 'Geen bezwaren'. WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2