Excelsior start met zege DHS speelt gelijk (2-2) ALLEEN DRZ start zonder puntenwinst HBSS en PPSC halen weer de volle winst Schotloos Zwaluwen opnieuw verslagen De Hollan diaan start met B-O-overwinninsf Hoopgevend begin van nieuwe tiveedeklasser 'Beati' toont korte tijd werk van vele leden Politienieuws uit Schiedam Man duikt in gracht en redt kind Go Ahead met 3-1 haas over Hermes DYS Dick Bergwerf werd gehuldigd WMMTMI 84.65.0 (3 lijnen) Taptoe op de Grote Markt VDL overspeeld door Leonidas Student trapt spiegelruit in Sunlight elftal is geen eenheid TRS-voorhoede weer op schot b Diplomazwemnien in Bacl Groenoord L. BOER'S VIS8EDBMF Gelijk spel voor Schiedamse Bovs Hoe de vierdeklassers speelden R'dam-Vlaardmgen in Schiedam langs nieuwe perrons ZATERDAGMIDDAGVOETBAL WF verliest weer met grote cijfers Vlaardingse politie in Airbommars Zwarte Zivaan in Muds Sacrum Vlaardingen wint j udo- tweekamp Hoogerwcrf wint van A. de Jong HET VRIJE VOLK MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 PAGINA 4 DHS—VOC rijsitafelingrediënien en hartige hapjes DunoSVDPW MartinitQuick Steps B arendrechtPPS C GSS -Goudsw. Boys EDSSchiedam SFCTediro WoerdenDRZ UrsusDirhsland 30-voorsprong Advertentie LM. (Van onze sportredactie) De hoogste vertegenwoordigers van het Schiedamse amateurvoet bal. Excelsior -0 en DHS hebben een verdienstelijk voetbal-week- ene1 achter ae rug. Tweedeklasser Excelsior maakte zijn entree door op ':ilf^ rrtm D.e ,Mu.sschen met 2—1 te slaan. DHS, dat het al oude VOC op bezoek had, behaalde één winstpunt en voerde hiermee het nmtenaantal uit twee wedstrijden op tot drie. ■t Benjamin tweedeklasser Excelsior startte in de strijd tegen De Musschen bijzonder hoopgevend. Reeds binnen de eerste minuut bereikte een pass van Vermaas linksbuiten Kerklaan, die van dichtbij scoorde. Alhoewel aangemoedigd door dit spoedige suc ces viel de volgende treffer toch aan de andere kant. De Rotterdamse rechtsbuiten Riet hof, diee en prima wedstrijd speelde, bracht in de 9e minuut de bal scherp voor doel. waarbij Gudde het on geluk trof in eigen doel te scoren (11). De Rotterdamse aanval bleek niet voldoende krachtig te zijn om door te zetten, terwijl de Schiedam mers zich bepaalden tot uitvallen. Hieruit knalde Kerklaan op aange ven van v. d. Ven rakelings over en werd een vliegend schot van v. d. Ven zelf net over de lat getipt. Dit een hoekschop van Kerklaan kopte Jansse net over, maar overi gens vielen in deze helft geen doel punten meer. Met het windvoordeel waren De Musschen In de eerste twintig minuten van de tweede helft sterker. De Schiedame wielrijder Th. M. v. d. V/. heeft zaterdagmorgen het be wustzijn verloren toen hij omstreeks kwart voor twaalf op het BJC-laan ter hoogte van de Warande van het fietspad werd gedrukt door een plot seling naar links uitwijkende brom fietstandem. Als gevolg van de2e on verwachte manoeuvre van de tan dem kwamen twee wielrijders, een bromfietser en de bromfietstandem op de weg terecht. V. d. W. kreeg het stuur van zijn fiets in de maagstreek. Hij moest per GG en GD naar het Gemeentezie kenhuis worden gebracht. Later kon hU weer naar huis worden vervoerd. De andere bij de botsing betrokken weggebruikers liepen geen letsel on. De Schiedamse wielrijdster J. M. G. is zaterdagmiddag tegen het openstaande portier van een stil staande bestelauto gereden. De flets waarop zü reed werd ernstig bescha digd. De wielrijdster liep geen ver wondingen op. De aanrijding ont stond op de Harreweg, toen een ne genjarig jongetje, dat in de bestel auto zat, het rechterportier opende op het moment dat mevrouw G. pas seerde. In Bad Groenoord is saterdag middag mevrouw J. G. uit Rotter dam op nogal ongelukkige wijze in het ondiepe bad terecht gekomen. ZU brak haar linker kleine teen. Per GG en GD is zij via het gemeente ziekenhuis naar huis gebracht. De duopassagiere mej. J. W. uit Rotterdam heeft zondagmiddag om streeks vier uur een hersenschud ding opgelopen toen de bromfiets waar zij achterop zat in de Stadhou derslaan in botsing kwam met een auto. Zij is per GG en GD naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. De bromfiets werd bestuurd door de 19 jarige dienstplichtige militair J. R. uit Schiedam, de auto door de Schie damse caféhouder A. J. K. H. De stryd bepaalde zich op de helft van onze stadgenoten, maar succes sievelijk werd het evenwicht weer hersteld. Wel belandde een Rotter dams schot tegen de onderkant van de lat, maar het was toch Excelsior, dat het laatste en beslissende succes liet aantekenen. Na een goed opgezette aanval door de middenhnie joeg v. d. Ven in de 28e minuut door de Rotterdamse de fensie om met een lage schuiver het winnende doelpunt te scoren. Er kwam meer activiteit bij de Schie dammers, terwijl We Musschen meer en meer uitgespeeld raakten. Wel moest. De Groot nog een bal van de doellijn koppen, toen v. Veen reeds gepasseerd was, maar in de stand kon dit geen wijziging brengen. Ook in de tweede competitiewed strijd is DHS niet onverdienstelijk voor de dag gekomen. VOC, altijd weer een moeilijke tegenstander, werd een gelijk spel afgedwongen nadat de Schiedammers met een 02-ach- terstand de rust waren ingegaan. In de 25e minuut opende VOC de score, doordat de Schiedamse defen sie voor vermeend buitenspel bleef staan en de Rotterdamse linksbuiten kon scoren. In een feile scrimmage viel tien minuten later het tweede Rotterdamse doelpunt. Oerlemans kopte m, maar de bal werd door de Schiedamse doelman Soudijn terug gestompt. Opnieuw kopte Oerlemans in en nu was het de rechtsbinnen, die Soudijn definitief passeerde. Gezien het spelbeeld was deze score beslist tegen de verhouding. Ook in de tweede helft waren onze stadgenoten technisch beter en zij slaagden er ook in dit in doelpunten uit te druk ken. ült een strafschop wist De Ja ger in de 20e minuut de stand tot 12 terug te brengen en vijf minu ten later scoorde v. Cocckom uit een saolo met een afstandsschot de ge lijkmaker. Met deze stand werd de verhbuc ing behoorlijk weergegeven. Voor de eerste maal is zaterdag in bad Groenoord te Schiedam diploma gezwommen, waarvoor de inschrij ving vrij was. Voor diploma 1 meld den zich 120 deelnemers, waarvan er 118 slaagden. Voor het diploma 2 behaalden "6 van de 17 deelnemers een gunstig resultaat. Voor diploma 3 meldden zich 35 kandidaten, die de proeven met glans doorstonden. Voorts waren er nog enige wed strijden. Bij de hindernisbaan werd Bert Romeyn winnaar enkwam hier mee voor 'een jaar in het bezit van een beker. De luchtbeddenraces werden gewonnen door onze bekende zwemster Cockie Gastelaars. De strijd „Houd droog dat pak" werd beslist door W. v. d. Berg. Het geheel stond onder-leiding van chef badmeester A. cda. Advertentie I.M. Voor allo één adres MGR. NOLENSLAAN 850 j Schiedamse Boys heeft op eigen terrein broederlijk de punten ver deeld met Smeetsland in een wed strijd die door de aanvalslinie werd beslist. Na tien minuten scoorde Bonte voor de Schiedammers 10, maar nog binnen het kwartier had Smeets land de stand op 12 gebracht. Met een geweldig schot bracht Bonte nog voor de rust de partijen op ge lijke voet. In de tweede helft nam Smeetsland de leiding, maar het was opnieuw Bonte (hattrick) die het net vrist te vinden. Eindstand 33. De 5-jarige Johan van Houten uit de Oranjestraat 3 te Delft, die zon dagmiddag tijdens het spelen in de gracht Oostemde was gevallen, dankt zijn leven aan het kloeke besluit van de heer Hogedoorn die zich geen ogenblik bedacht maar gekleed te water sprong om het jongetje op het droge te brtngen. Drenkeling noch redder ondervonden nadelige gevol gen van hjt onvrijwillige bad. (Van onze sportredactie) In de vierde klasse van het Schiedamse amateurvoetbal is er gis teren volop werk aan de winkei geweest. Alle clubs kwamen in actie voor de eerste competitiewedstrijd. Martinit maakte hierop een uitzondering door vorige week reeds gestart te zijn. Het deed dit door nu een verdienstelijke 32-overwinning te behalen. Ook SVDPW en Schiedam, beide in uitwedstrijden, behaalden gisteren de volle winst, terwijl SFC en onze nieu we vierdeklasser Ursus de winstpun ten deelden. Wat tegen de verwach ting in moest de kampioen van vorig jaar DRZ de eer aan Woerden laten Deze wedstrijd stond vooral in de de eerste helft op verdienstelijk peil, m welke helft de Schiedammers ook hun slag sloegen. Het vertoonde spel van onze stadgenoten was in de twee de helft iets minder, maar zij slaag- den er niettemin In de zege op te eisen. I nde vierde minuut nam SVDPW door Knaap de leiding en het was de zelfde speler die in de 30e minuut een voorzet afgaf waaruit v. d. Vlist het tweede Schiedamse doelpunt Het no teren. Het enige doelpunt van Duno ontstond in de 20e minuut uit een kopbal van de midvoor. De Schie dammers verdienden door beter voet bal de overwinning volledig. Doelman Kooyman speelde een pnma partij. Martinit heeft zich keurig hersteld van de wat onfortuinlijke lederlaag van vorige week. Onze stadgenoten versloegen nu op eigen terrein Quick Steps met 32. Toen de wedstrijd Go Ahead— Hennes DVS (31) vier minuten oud was. hadden de gastheren al drie corners te nemen gekregen. De gas ten boekten succes, toen na goed voorbereidend werk van Van der Tuyn, Ten Braak zich snel omdraai de en met een ver schot Koster het nakijken gaf, Vier minuten later kwam de gelijkmaker: goed werk van Niebaus schonk de uitstekend mee gekomen Mos de gelegenheid van dichtbij te scoren. De Hermcs-verde- diging zocht haar heil in de buiten- spelval, waaruit de Go Ahead-voor- hoede telkens nittippelde. In de 23ste minuut werd deze tak- tiek de gasten nodlottig. Van Brussel lanceerde Ten Brinke op de juiste wijze en deze, mete en vrij veld voor zich, bracht zijn clup op winst. Van de resterende tijd voor de verdienen een fraai schot van Van Rijke, door Koster mooi corner ge werkt, een bijzonder fraaie kopbal van Ten Braak (juist over) en een schot van Van de Burg, dat de lat scheerde, vermelding. Van de tweede helft is het eerste vermeldenswaardige, het doelpunt van Mos (in buitenspelpositie), waarna enkele Schiedammers zich niet van hun beste zijde lieten zien. Scheids rechter Florin trad beslist op en hield de zaak in de hand. De Schie damse speler Kijke werd wegens na trappen uit het veld gestuurd. (Van een onzer verslaggevers) De eerste trein, die zondagmorgen vanuit Rotterdam via Schiedam naar Maardingen reed, schoof in Schie dam niet meer naast de perrons van bet oude station. Om vijf over zeven zondagmorgen kwam deze trein als eerste op de lijn RotterdamHoek van Holland aan onder de nieuwe overkapping van het Schiedamse sta tion. Ook de tweede competitie-zaterdag heeft voor het Schiedams zaterdagmiddagvoetbal rijke puntenbuit opgeleverd. Zowel HBSS als PPSC wonnen opnieuw, eerstgenoemde zelfs overtuigend met 30. Het door invallers gehandicapte GSS hield tegen het pas ge promoveerde &oudsw.aardse Boys, de 'stand gelijk./,; - Alhoewel HBSS iets*' overtuigender van start ging, golfde het spel in de eerste helft gelijkelijk heen en weer. De strijd was aantrekkelijk om aan te zien en eenmaal kroop Capelle door bet oog van de naald in de 12e minuut hetgeen echter ook voor de Schiedammers na 20 minuten spelen het geval was. Meuldijk knalde nog rakelings over» doch gedoelpunt werd er In de eerste helft niet. In de tweede helft gingen de Schie dammers wat effectiever spelen en in de zesde minuut was het Duyven- bode, die uit een hoekschop raak kopte. Capelle antwoordde met een schot op de lat. m?.r direct hierop gaf Nauman antwoord door het tweede Schiedamse doelpunt aan e tekenen. Doelman Meuldijk kreeg een moei lijk schot te verwerken, hetgeen hem uitstekend afging. De kansen kwa men echter voor de Schiedammers, waarbij roen eenmaal vrij voor de doelman kwam en in de 25e minuut knalde Scheffers zijn club naar een 30-voorsprong. Hierna werd het rustig, behoudens dat v. Walsum nog op een gevaarlijk moment redding moest brengen en back Walkenbach nog eenmaal de lat trof. PPSC heeft zich in de uitwedstrijd tegen Barendrecht uitstekend ge weerd. Er werd in de eerste helft al direct flink aangepakt, zonder dat van enig overwicht sprake was. In de 15e minuut ontkwam het Schiedam se doel aan een gevaarlijk moment, terwijl Bijl aan de andere kant een goede scoringskans teniet zag gaan. Er werd voor rust echter niet ge doelpunt. In de tweede helft kwam Baren drecht verwoed opzetten. Dg Schie dammers werden in de verdediging teruggedrongen. In de vijfde minuut werd een uittrap van doelman v. d. Gaag ineens opgevangen en inge schoten. PPSC sloeg echter terug en Boertje kon de stand gelijk brengen. Twee minuten later werd v. Veen ten val gebracht en de toegestane strafschop werd door Groeneweg be nut. PPSC toonde zich in deze periode technisch de betere ploeg, terwijl zich de defensie uitstekend weerde. In» de 25e minuut maakte 'Bijl aan alle onzekerheid een einde door-mët een goede kopbal het derde Schie damse doelpunt te scoren. PPSC was hierna heer en meester van het ter rein. In deze wedstrijd moeten de Schie dammers met niet minder dan vier invallers aantreden. In de 20ste mi nuut wist. v. Dijk goed door te zet ten en te scoren. Goudswaardse Boys, dat een jonge ploeg had opgesteld, kwam hierna verwoed opzetten. Uit één van de aanvallen op het Schiedamse doel werd doelman v. d» Heyden geblesseerd. De verdediging wist echter stand te houden. In de tweede helft trachtten de gasten met alle inspanning de score te wijzigen. Het had echter een te zachte terug speelbal van Smits nodig om door de midvoor de stand gelijk te krijgen. Na dit doelpunt ging de strijd gelijk op, waarbij zich nog enkele "kansen voordeden. Doelpunten bleven echter uit. Ook in de tweede competitiewedstrijd heeft Zwaluwen zaterdagmiddag zijn meerdere moeten erkennen in een fellere, maar ook stukken beter spelende, tegenstander. Het bezoekende 's-Gravenzandse SV kon daardoor met een 20-zege huiswaarts keren, een overwinning, die in alle opzichten was verdiend. Snelheid en doortastendheid waren de wapenen, waarmede de Westlan ders hun succes hebben behaald. Van meet af aan hebben de beide vleugel spelers Stoize en Van Nieuwkerk voor verrassende aanvallen gezorgd. En de doortastendheid van de West- landse voorhoede was oorzaak, dat de vlaardingse achterhoede voortdu- Dick Bergwerf, de populaire rechtsbuiten van Zwaluwen, is zaterdagmiddag, vóór de aanvang van de wedstrijd tegen 's-Graven- zande. SV gehuldigd in verband met'hét spelen vanzijn 200e wed strijd. W'. - - In.» de-tf middencirkel van het Zwaluwenveld, in het bijzijn van zjjn medespelers en die van 'sGra- venzande, is hij toegesproken door voorzitter K. Smit, die hem na mens het bestuur een' boekwerk aanbood. Van aanvoerder Koos v. d. Weyden kreeg hij bloemen van het elftal. Bergwerf werd in tref fende woorden geroemd om zijn prettige sportiviteit in het veld, maar ook daarbuiten. Hij is nu al 16 jaar lid van Zwaluwen, waar hij als twaalfjarige zijn voetbal loopbaan begon by de c-junioren. -- Advertentie IJU. Beati, de schildersanderajdeling van de -personeelsvereniging van de werf Gusto, heeft zaterdagmiddag en zondag werken van enkele van haar leden geëxposeerd. Het was voor de twaalfde maal, dat een dergelijke tentoon stelling gehoden werd. Ditmaal in samenwerking met de fotoclub en de postzegeivc. zamelaars van de personeelsvereniging. De tentoonstelling werd gehouden in de kan tine van Gusto. Vanaf het tijdstip, waarop de laat ste trein zaterdagnacht was gepas seerd tot zondagmorgen vroeg, is door de NS-techmci in een razend tempo gewerkt om de nieuwe verbinding tot stand te brengen. Bij het licht van een aantal schijn werpers werd het oude spocr aan de kant van Vlaardingen, vlak by het woonwagenkamp, op het nieuwe stuk aangesloten en 300 meter vanaf de Delfshavense brug gebeurde aan de Rotterdamse kant hetzelfde. Alleen de treinen vanaf Vlaardin gen naar Rotterdam rijden nu nog «a de oude perrons. Over veertien dagen gaat ook deze lyn „naar bo ven". Ferst dan kan met de af- orsuak van de oude lyn, sioop van het oude station en de verwijdering van oe spoorwegovergang worden begon nen. MAASDIJK Dinsdagavond speelt het eerste tiental van de Maasdijkse damclub een competitiewedstrijd voor us le klasse tegen Dio te Den Haag. Op dinsdag 15 september (Frins- jesdag) geeft het Schiedamsch Poli tie Muziekgezelschap, oi.v. de heer M. Brilleman een taptoe op de Grote Markt. Aanvang 21.00 uur. Het programma luidt: 1 roffel door de marstamboers; 2 fanfare door hoornblazers; 3 taptoe door mars tamboers; 4 Bede voor het Vader land, koraal, muziekkorps; 5 mar sen door de marstamboers; 6 Saint Triphon, mars, muziekkorps en tam boers; 7 marsen door marstamboers; 8 Geluckig Vaderlandt, koraal, mu ziekkorps; 9 marsen door marstam boers; 10 Ciel Azure, wals, muziek korps, mars door marstamboers 12 12e Regiment, mars, muziekkorps; 13 marsen door marstamboers; 14 Hu zaren van Boreel, mars, muziekkorps 15 marsen door door marstamboers 15 Sambre et Meuse. mars. muziek korps 17 marsen door marstamboers; 18 taptoe door hoornblazer; 19 Oud Hollands Dankgebed, koraal, mu ziekkorps; 20 roffel door marstam boers; 21 Wilhelmus van Nassamve, muziekkorps. Er werd geëxposeerd door 14 schil ders, 7 postzegelverzamelaars en 12 fotografen. En wat getoond werd bleek gemakkelijk de toets der kri tiek te kunnen doorstaan. Bij de schilderijen en de foto's zaten beslist goede produkten. De heer P. Stapels heeft in zijn vrüe tijd een volmaakt getrouwe ko pie gebouwd van een 150-tons kraan. Tot in de kleinste details heeft hij zich aan. het origineel gehouden. Zij het dan alles op een schaal van 1 40. Ook deze .Inzending" heeft veel bewondering geoogst. Zaterdagmiddag werd de tentoon- stellng geopend door de heer T. H. Nieuwenhuizen, voorzitter van de personeelsvereniging. Voor hem werd het woord gevoerd door de heer Vrauwdeunt, secretaris. Opnieuw heeft Wilton I'ijenoord, nu op eigen terrein, een gedecideer de nederlaag geleden. Na Putters- hoek (7—2) ging nu de strijd kans loos verloren tegen Zuider Ster: en dat het met de scheepsbouwers op opnieuw bewezen de cijfers (1—5) dit ogenblik niet bijster gunstig ge steld is. Na vyf minuten keek V/F reeds tegen een 01-achterstand- aan, maar het gelukte De Gids na tien minuten de stand gelijk te brengen. Deze speïer moest in de tweede helit Zuider Ster toonde zich echter ster ker en wist nog voor de rurt de stand op 1—4 te brengen. Me. nog een treffer in de tweede helft .rd de eindstand 1—5. Deze bedankte de bedrjjfssehool voor de welwillende medewerking. Voor deze tentoonstelling waren spe ciale houten wanden vervaardigd, door leerlingen van de bedrijfsschool. De voorzitter memoreerde onder andre dat „Beati" reeds bestond voor de oprichting van de personeelsver eniging. Ooktober ieerd de schil- dersverem,g opgericht. En bijna jaarlijks heeft „Beati" een tentoon stelling georganiseerd. Hij noemde het werk een uitstekende propagan da voor een verantwoorde vrije tijdsbesteding. „Beati" telt op het ogenblik 24 le den. Elke zaterdagmiddag wordt er geschilderd onder leiding van de heer Spetter, een Rotterdamse kunst- sechilder. De vereniging heeft de be schikking over een eigen atelier op de werf. Doch niet alleen binnendeurs wordt er gewerkt. Wanneer de weers omstandigheden het toelaten, trek ken de schilders naar buiten. Onder andere naar Kethel. Een enkeling gaat wel eens naar Gelderland. rend voor problemen werd geplaatst. In. de eerste twintig minuten kon nog van een enigszins geljjk opgaande strijd worden gesproken. Maar toen Kluin daarna Van der Reyden wist te passeren uit een vrije trap wegens hands, werd Zwaluwen op eigen helft teruggedrongen. Tien minuten later ging rechtsbuiten Stoize er weer eens tussenuit en stelde hij Van Alphen in staat de stand op 02 te brengen, onder luid gejuich van de vele West- landse supporters. Ook in de tweede helft heeft Zwa luwen enige tyd weerstand aan de bezoekers geboden. Maar vele malen miste de Vlaardingse voorhoede de geboden kansen. Dat de gasten daar na een veldmeerderheid niet in nog meer doelpunten hebben weten uit te drukken, dankte Zwaluwen aan Don die meermalen redding bracht. Een maal was v. d. Reyden al gepasseerd en kon hjj op de lijn staande de bal nog uit doel trappen. Zwaluwen kreeg ten slotte nog ge legenheid een eindoffenslef in te zet ten, maar tot een treffer kwam de voorhoede niet. Hieruit blijkt thans wei dat het voorhoedevraagstuk nog niet is opgelost. VDL, op bezoek by Leonidas, zette de competitie heei slecht in en leed een overtuigende nederlaag. Het is een verdiende 60-overwinning ge worden voor de gastheren, al is de stand wel wat geflatteerd. Gezien het spel zullen de Maas- sluizers uit een ander vaatje moeten gaan tappen, willen zij in de compe titie een behoorlijk figuur slaan. De eerste tien minuien overheerste het spel van VDL, doch tegen de verwachting in kon Leonidas het doel vinden. De midvoor bracht de stand op 1—0. De kans om in de 15e minuut ge lijk te maken, ging voor VDL ver loren. G. v. Gyzen, die een zeker schynend doelpunt meende te kun nen scoren, werd in het strafschop gebied „genomen". Bevaart schoot de penalty naast. Leonidas zette een fel offensief in. Met kunst- en vliegwerk wist VDL zich een tijdlang te handhaven. Kort voor rust wist Leonidas op nieuw te doelpunten. Bevaart werd hierbij met bal en al over de lyn ge werkt. 2O. In deze periode bepaalde VDL zich tot enkele uitvallen. Het tekort aan behoorlyke vleugelspelers maakte de aanvallen volkomen lam. In de tweede helft gaf VDL enige tijd de toon aan. Leonidas, dat tech nisch beter speelde, had echter meer geluk en wist de stand op te voeren tot 60. Een penalty wisten de gast heren beter te benutten dan hun gas ten. Een 23-jarige student S. heeft in de nacht van zaterdag op zondag een grote spiegelruit Ingetrapt van een kledingmagazijn in de Jacob Gernt- straat. De eigenaar van de zaak S n Brouwer werd door de buren gewaar schuwd. Toen de inmiddels gealar meerde politie de dadeT aan de tand voelde bleek hy onder invloed. Als motief van zyn fatalistische daad gaf hij op, dat zyn vriend iets nodig had dat In etalage lag. Opnieuw is gebleken, dat het elftal van Sunlight nog geen goed geheel vormt. Daardoor werd in Rhoon een zeer zware nederlaag geleden. De thuisclub was over alle linies sterker en had niet de minste moeite om de Vlaardingers te overspelen. Geleidelijk aan kwam de doelpunten- machine van Rhoon op gang, met als resultaat dat Sunlight met 5over slagen. Uit alles blijkt dat onze stadgeno ten zich niet zo best hebben voorbe reid op deze competitie. Ook begint zich nu te wreken, dat alleen voet ballers, die in het Sunlightbedryf werkzaam zijn, lid van de vereniging kunnen worden. Men zal er goed aan doen deze bepaling tijdig over boord te gooien. Een groep politiemannen uit Vlaardingen heeft zaterdag onder leiding van de waarnemend Commis saris van politie de heer J. w. Fnso- Dorleyn, deelgenomen aan de Air- born mars te Renkum. Verder namen 6 leden van het Vlaardingse korps individueel deel. Er werden geen uit vallers genoteerd door de Vlaardin gers. Het liet zich aanvankelijk niet zo gustig uitzien. In de zevende minuut wist v. d. Berg door een misverstand in de Schiedamse defensie Quick Steps de leiding te geven. Het duurde tot de 22e mmuut al vorens De Nijs uit een hoekschop van Maltha de partijen weer op gelyke voet bracht. Het was opnieuw De Nijs, die nog voor de rust uit een solo actie de Schiedammers een voor sprong bezorgde. In de tweede hellt bleek Vermeulen vervangen door Jan Schrumpf, die reeds in de eerste minuut uit een individuele actie een prachtig doelpunt scoorde. Deze 31-voorsprong werd in de 21e minuut door Beerman van Quick Steps tot 32 verkleind, doch ver der lieten de Schiedammers het niet komen. Schiedam heeft voor een prettige verrassing gezorgd door EDS op eigen terrein met I3 te slaan. Alhoewel de thuisclub het eerst in de aanval was, kwam het succes toch voor de Schiedammers. Uit een goed opgezette aanval bracht v. Gent in de 25e minuut de bal by Huet die in de uiterste hoek raak schoot. Met deze 0I kwam de rust, In de tweede helft hadden de Schiedammers opnieuw succes. I nde 10e minuut trok Huet de bal naar Brouwer, die ineens inknalde. Met een wat' twyfelachtig doelpunt wist EDS in de 35e minuut tegen te scoren, maar de zege werd duidelijker gesteld toen twee minuten voor tyd Huet een hard schot losliet, dat EDS-doelman voor de voeten van v. Gent stmopte. Het betekende het derde Schie damse doelpunt en tevens de eind stand. v. d. Ven moest in deze strjjd wegens een blessure uitvallen. Door te fors spel aan beide zyden een niet bepaald fraaie wedstrijd. Herhaaldelijk moest het spel wegens overtredingen onderbroken worden. Tien minuten voor rust kregen de Schiedammers een 01-achterstand toen de verdediging wegens ver meend buitenspel bleef staan en Ista hieruit Tediro de leiding kon geven. De tweede helft gaf een fel aan vallend SFG te zien. Wegens aanval len van de doelman werd een Schie dams doelpunt afgekeurd. Het duur de tot vijf minuten voor tyd alvo rens SFC loon na werken kreeg. Midvoor Schell brak door de Tediro- defensie en bracht met een fraai schot de partijen weer geiyk. Het heeft er in de eerste helft van deze wedstrijd naar uitgezien, dat de „Zonners' niet met lege handen naar Schiedam zouden terugkeren. Reeds in de 13e minuut kreeg DRZ een pe nalty toegewezen, die door Zeeman feilloos werd benut/ Er kwamen nog diver - goede aan vallen waarbfj Collee eenmaal rake lings overschoot. Alhoewel Woerden door midvoor Ravenstein de stand gelijk kon brengen waren het toch weer de Schiedammers, die door een doelpunt van Molendyk, na goed aangeven van Invaller Ouwens, met een 1-2-voorsprong de rust ingin gen. Na tien minuten in de tweede helft was het echter opnieuw gelijk en DRZ had bepaald pech toen slechts twee minuten voor tyd een hard schot niet voldoende door doelman Zonneveld werd verwerkt, hetgeen de 3—2-nederlaag voor DRZ bete kende. Ursus heeft zyn entree in de vier de klasse niet onverdienstelijk ge maakt, Het dwong Dirksland een ge- ïyk spel af, hetgeen tegen deze te genstander niet altijd even eenvou dig is. Ursus, dat de nieuwe aan winst Weeda in de voorhoede had heeft zeker driekwart van de wed- stryd een overwicht gehad, hetgeen door betere techniek werd verkre gen. Op 11 maart 1960 zal de Schie damse amateurtoneelvcrcnlging „Tot steun in den strijd" optreden in het kader van de door de Schiedamse Gemeenschap uitgeschreven toneel wedstrijd. Deze mededeling werd ge daan door de voorzitter van de ver eniging in zijn openingswoorden za terdagavond in Musis Sacrum" te Schiedam. Hier voerde het gezelschap eeu blijspel op van Peter Blackmore. Het stuk was getiteld: Zeilschip „De Zwarte Zwaan' en het was vertaald door B. B, Freriehs. De zaal was slechts ten dele bezet. Waarschijnlijk te wijten aan het zeer warme, mooie weer en de tele visie, waarop Theo Eerdmans als guizmastcr te zien was. Als vanouds heeft „Tot steun in den trijd" het publiek op amusante wijze een blijspel voorgeschoteld. Na tuurlijk was het niet geheel en al feilloos. Vooral In het begin liep het spel wat stroef, mede te wijten aan de germge rolvastheid, maar over de gehele avond genomen was het be vredigend. Wij willen hier volstaan, met alle medewerkenden aan het stuk te noe men, omdat een ieder tot deze ge slaagde uitvoering heeft bijgedra gen. By de dames waren dit mevr. P, Rodenberg-de Vogel, mevr. Roden burg-de Vogel, mevr. A. Hmer-Ro- denberg, mej. A. Rodenberg en mej, I. van Waardenbufg. L. Rodenberg. D. Goedhart, H. v. d. Roer, L. de Vogel en H. Geeratz speelden de mannelijke rollen. Regisseur was de heer P. Roden berg. Na afloop was er een gezellig sa menzijn. Zaterdagmiddag was er een judo- wedstrijd in de dojo van sportschool J. van Gorsel tussen sportschool Van Gorse] ensportschool Van Gorsel. Dit was mogelijk door een strijd tussen de Vlaardingse leerlingen van de heer Van Gorsel en „zijn filiaal" te Hoogvliet. Hier wordt les gegeven door de zwartcbander C. de Korte, die zijn plannen om een zwerftocht langs het Middellandse Zee-gebied te maken heeft laten varen. Tegen elkaar op de mat kwamen twee jeugdteams. Zovel het Vlaar dingse A-team als het Vlaardingse B-team won de partij met 4—1. Bij de B-wedstryd werden de Vlaardingse punten gescoord door Joop Ruiven, Frans Kronemeyer, Er- win Boshard en Gerard Vroeg. Daarna was het de beurt aan de A-jongelingen. T. Vermeer, Ton Wil- lemstein, Tino Hoogendijk (kampioen van Vlaardingen t.m. 12 jaar 1959) en Dick Poldervaart waren hier degenen die voor de vier punten zorgden. Zaterdag 19 september wordt er In de dojo van de heer Van Gorsel aan de Ketheiweg te Vlaardingen de judo wedstrijd gehouden tussen Vlaardin gen en Gouda. (Van een onzer verslaggevers) Het gaat nog niet erg voorspoedig tijdens de strijd om de Vlaardingse schaaktitel 1959. Als vanavond in de HVO-kantine aan de derde ronde be gonnen wordt, dan zijn er nog maar vier partijen in de hoofdklasse tot een einde gebracht. De rest van afgebroken partijen moet nog uitge speeld worden. Vrijdagavond heeft A. Hoogerwerf volgens de verwachtingen zijn afge broken partij tegen A. de Jong in winst omgezet. In de andere klassen werden de volgende beslissing genoteerd. Pro motieklasse A: P, KorpelJ. v. d. Berg 10: J .Jansen—J. v. d. Vaart !ieerste klasse, groep A: L. Veldheer—E. Bongers 10; tweede klasse A: P. de Goede—J. J. M. v. d. Horst afgebr. Ook in de tweede competiticwed- stryd, tegen Stedos, heeft de TRS- voorhoede. blijkt van een grote schot vaardigheid gegeven. De bezoekers werden met een 4I-nederlaag naar huis gezonden. In de 30e minuut kregen de Schie dammers een strafschop toegewezen die door v. Strien in een doelpunt werd omgezet. Even kwam Dirks land hierna opzetten, doch al spoe dig was Ursus het terrein weer mees ter. In de tweede helft was het beeld ongewijzigd. Er deden zich legio Schiedamse kansen voor, die echter onbenut bleven. Zelfs slaagde Du*ks- land erin de gelijkmaker te scoren, waarmee het zeker meer dan tevre den kon zijn. Reeds spoedig bleek dat The Red Stars weer op een overwinning aan stuurden. Met treffers van rechtsbui ten Middendorp en midvoor Den Haan ging de rust al m met een 20-voorsprong. Na de hervatting verkleinde Stedos de achterstand door het benutten van een strafschop, maar daarna kreeg Den Haan het op zijn heupen. Met twee doelpunten bracht htj de eindstand op 41. (Van onze sportredactie) De HoUandiaan is de nieuwe competitie ingegaan met een verdienstelijke 30-overwinning op het Rotterdamse Transvalia. Dit resultaat is vooral te danken aan het uitstekende opbouwende werk van de belde binnenspeleis Bannet en Pattiapon en spil De Vette, die voor de Rotterdamse voorhoede steeds eeu groot struikelblok was. Gesteund door de wind kon de thuisclub direct in de aanval gaan Met schoten van Pattiapon en Ban net werd de Rotterdamse doelman De Jong op de proef gesteld, doch deze was goed op dreef. Transvalia, hoewel met drie invallers spelend, bleek over een snelle en ge"aariyke linksbuiten te beschikken, waartegen Van Eek voor de rust niet ai te best opgewassen was. De thuisclub had echter het gvluk, dat Rysdyk enkele mooie kansen onbenut liet, terwtji ui de tiende minuut een Rotterdams doelpunt uitbleef door een schot te gen de lat. Het daarop volgende kwartier pro beerden beide teams om beurten tot succes te komen. Transvalia had pech toen een schot van linksbuiten Rijsdyk op de lat terechtkwam. Aan de andere kant knalde Groeneveld, die maar niet op dreef kon komen in deze wedstrijd, uit een vrhe trap over doel. Na 37 minuten spelen opende Pat tiapon op verrassende wyze de score na een hoekschop van rechts en even voor öe rust kon B. de Vette di man De Jong voor de tweede maul passeren, toen Tetteiaar hem de bal toespeelde (20). Binnen enkele minuten na de rust maakte Tetteiaar handig gebruik van missen in de Rotterdamse achterhoe de. Met een geweldig schot bracht hy de stand op 3u. Transvalia heeft daarna vele wanhopige pogingen ge daan deze achterstand m te lopen. Talrijk waren de hoekschoppen die op het Vlaardingse doel werden ge nomen, maar hieruit werd geen enkel effect gesorteerd. Evenals voor de bouwden Ban. net en Pattiape- aaldelijk goede aanvallen op, ok De Hollan- diaan wist hiertt en profijt meer te trekken. Zo luuim het einde met een 3—0-zege voor de thuisclub, een weelde die men het vorige seizoen op eigen veld geen enkele keer heeft ge kend. Het ziet er nu wel naar uit. dat De HoUandiaan méér perspectief heeft, want het elftal speelt ongetwijfeld ook een stuk beter. Transvalia be hoort od. ook nu weer tot de zwakke teams.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1