Drentse landarbeiders door da Oude wens wordt Scheidende v. Hattem ANMB: Blijf trouw!' NOVIB-geld VOLENDAMMERS ENGAGEREN TITO SCHIP A (teen de faUMten- Hank houdt tevergeefs brandwacht wordt goed besteed Droogte ivordt ramp voor landbouiv jf Tp Fraudebij NHM -beheerder aangehouden Deense boeren krijgen hulp met (p0 is het Verdeeldheid over ontwerp- prijzenwet DE vakantie van zi jn leven "Klein metaal' wacht op c.a.o. Pyromaan bang? I Bromfietser maakt fatale verkeersfout Pers 1 HET VRIJE VOLK ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 PAGINA 3 (Vervolg van de voorpagina) Extra klap '00êm. (Van een onzer verslaggevers) Als de 72-jarige heer J. H. A. Ahsman zaterdag van Schiphol ver trekt, zal hij waarschijnlijk nóg niet van zijn verbazing zijn bekomen. Het is dan ook wel heel bijzonder wat deze man, die al tientallen jaren in Duitsland woont, deze week, in ons land overkwam. Levend in een tehuis voor bejaarden in het dorpje Eschwegeniet ver van het IJzeren Gordijn, was het al lange tijd zijn liefste wens zijn vader land nog eenmaal te zien. Die wens werd werkelijkheid. (Van een onzer verslaggevers) De afscheidsreceptie van D. W. van Hattem die na 40-jarige dienst de Algemene Metaal Bedrijfsbond heeft verlaten, is geen treurige bijeenkomst geworden. Er zijn geen of althans heel weinig overdreven redevoeringen uitgesproken en het kleine beetje overdrijving, dat er geweest mag zijn, heeft Van Hattem er dan zelf wel weer afgetrokken. rh<*rtJL#K<W#g*iW#^sti8dfcHi. in .ëtPC|tB|»®!lCe5r_Jolt een hfndlgf JEsTlc miTSMT>niEEK r - nun "iwi""' ti-j Eensgezind oordeel Geschenken De hoge zandgronden van Drente, waar de fabrieksaardappe len moeten worden gerooid, lijken op een woestijn. Aardappel- rooimachines verwekten hier enorme zandstormen. Landarbei ders, die in deze niet-aflatende stofwolken hun werk moesten doen, zijn met longaandoeningen in de ziekenhuizen opgeno men. De resultaten van de oogst zijn op veel bedrijven bedroevend. In Zuidoost-Drente waren de aardsippelopbrengsten meer dan de helft lager. Het Drents Landbouwgenootsch'ap heeft aan zijn overkoepelende orga nisatie, het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, gevraagd voorstel- ien te doen voor een speciale krediet- verlening. Ook zou naar de mening van deze Drentse boerenorgaaisatie de invoer van vee moeten worden stilgelegd, terwijl er toeslagen gege ven zouden moeten worden op ver koop of aankoop van koeien. De gedwongen verkoop van vee ia nog rampzaliger geworden doordat de boeren reeds in de eerste droogte periode veel grotere kosten hebben gemaakt voor de aankoop van ander voer. Uit de verkoopcijfers van een ■zuivelfabriek in Hooghalen, die spre kend voor de gehele toestand zijn, ifclijkt dat in de periode van 10 mei 'Aot 12 september bijna drie maal zo- veel krachtvoer is verkocht. Daarbij kwamen dan nog grote hoeveelheden pulp en aardappelvezel, ,dïe anders nooit gevoerd werden. /Bovendien beschikten de boeren nog over vrij veel wintervoet, dat waj overgebleven doordat er gedurend» bet voorjaar vroeg gras was. Tie boeren In Drente, hebben er bij ;Beze ellende nog een extra klap •bovenop gekregen doordat de poot- aardappelen, die anders een belang rijke bron van inkomsten vormden, voor 12 percent zijn mislukt. En dan 'komt daar voor oost en zuid nog eens -bij, dat de eieren deze zomer goed koop waren. Uitwijkmogelijkheden hadden de boeren niet: de droogte sloeg zijn slag naar alle kanten. In de Achterhoek is. zo deelde men ons mee, op het ogenblik nog geen reden tot grote bezorgdheid. Wel zal daar in de laatste wintermaanden een tekort aan veevoer ontstaan. De boeren houden daar nu al rekening mee en ruimen hun slechtste vee op. ';Ook de boeren op de Veluwe brengen ,op het ogenblik meer vee naar de 'markt dan normaal, maar men hcopt 'daar nog op een redelijke oogst aan 'knollenvoer. In. het Land van Maas en Waal en In Noord-Limburg is op de weilanden geen sprietje gras meer te vinden. De boeren hebben daar reeds veel vee opgeruimd, tv- dieren die zij deze winter willen houden worden nu in de weilanden bijgevoerd met hooi dat dit voorjaar is gewonnen. In het westen is de toestand veel gunstiger, hoewel daar ook uitzon deringen voorkomen. In de Noord hollandse duinstreek en in de droog makerijen. moet het vee in de wei landen worden bijgevoerd. De voor raad kritript snel in, maar de nood is hier njj; niet zo hoog. dat men massaal vee moet verkopen. We! wordt ook hier liet overtollige vee opgeruimd, om voldoende voer over te houden voor de wintertijd. Er is veel vraag naar voerbieten en bie- .Öenblad, waarvoor hoge prijzen wor- Wan een onzer verslaggevers)' Verdacht van valsheid in geschrifte en verduistering heeft de rijkspolitie te Epe gisteren de 53-jarige G. IV. A. R., beheerder van de Nederlandse Handelmaatschappij te Epe,aange houden en in verzekerde bewaring gesteld. R. zou de hem ten laste ge legde feiten hebben toegegeven. Een inmiddels begonnen accoun tantsonderzoek zal de grootte van het ontvreemde bedrag moeten uitwijzen. Vast staat, dat er in de boekhouding aanzienlijke knoeierijen hebben plaats gehad, die zich over een groot tijd vak uitstrekken. Tegenover de politie heeft deman verklaard, dat hij in financiële moeilijkheden verkeerde. Hij kon i zich echter niet herinnerde hoe groot het bedrag ls dat hij zich op onrechtmatige wijze heeft toegeëi- j gend. Hel is zeker, zo vernamen wij van officiële zjjde, dat de som, die R. te eigen bate heeft aangewend, in de -duizenden guldens loopt. I De beheerder stond in Epe gunstig (bekend. Twee jaar geleden aanvaard de hij de functie van correspondent- filiaalhouder. Voordien was hij werk zaam in Apeldoorn. Hij zal dezer dagen voor de officier jvan Justitie te ZutpheD worden ge- lleid. Dg landarbeider in Drente anno 1959, De traag over de kurkdroge velden kruipende aardappelrooimachines jagen zoveel stof op, dat de gezich ten van da arbeiders veran- deren, in zwarte maskers. Er zijn al arbeiders ziek gewor den door het voortdurend in ademen van de alles doordrin gende stof. Enkelen moesten zelfs naar het ziekenhuis. KOTENHAGEN (Reuter) De Deen se boeren, die ook een harde klap van de droogte hebben gekregen, zul len hnlp ontvangen van de regering. Er zjjn leningen ter beschikking gesteld en de regering zal bijdragen in de transportkosten van hooi uit streken waar nog wel wat over is, naar de getroffen gebieden. Ploegen is op het ogenblik onmo gelijk in Denemarken, de grond is keihard en de ploegscharen van de koppige boer, die het toch wil pro beren. breken. Tal van Deense boe ren zien zich ook genoodzaakt htm vee te verkopen. II Advertentie LM. den betaald, terwijl de kwaliteit niet best is. Op Texel is de toestand bedenke lijk. De weilanden zijn bruin en het ziet ernaar uit, dat het gras daar evenmin als elders in het land nog weer zal gaan groeien ais er regen komt. De groei is er uit en niemand verwacht dat die er dit jaar nog in zal komen. i "(Van onze parlementsredactie) Zoals wel te verwachten was, staat Be Tweede-Kamercommissie voor Eco nomische Zaken zeer verdeeld tegen over het ontwerp-prijzenwet. Blijkens het voorlopig verslag van de commissie vallen de meningen in hoofdzaak in drie groepen uiteen: vele leden kunnen over het algemeen ,wel instemmen met het wetsontwerp j op voorwaarde, dat de regering er in 1 .verplicht- wordt overleg te plegen met het bedrijfsleven, voordat er maatre gelen worden genomen. Vele andere leden daarentegen zijn erg bezorgd over de grote bevoegd heid, die de wet aan de minister van Economische Zaken zal geven. Zij willen meer rechtswaarborgen. Ten slotte sün er nog verschillende le den, die het wetsontwerp rondweg on aanvaardbaar achten. De prijzenwet wil aan de minister van Economische Zaken bevoegdhe den geven om prijzen vast te stellen, als hij dat in het algemeen belang nodig acht. De vertegenwoordigers van de regeringspartijen in de com missie hebben in het voorjaar ge poogd de behandeling van het wets ontwerp tegen te houden. De nieuwe minister van Econo mische Zaken. De Pous, liet even wel weten, dat hij het indertijd door prof. Zijlstra ingediende wets-j ontwerp wel wil verdedigen. Het ziet er intussen naar uit, dat hij straks bij de openbare behande ling in de Kamer de meeste moeite zal hebben met de regeringspartijen.- (Van een onzer verslaggevers) In en om Hank hebben de boeren gisteravond weer op wacht gestaan. Zou zo tegen middernacht opnieuw een 'hooiberg in vlammen opgaan? Het is niet gebeurd. De maniak dia al drie keer brand heeft gesticht tel kens op vrijdagavond tussen elf en twaalf uur liet voor de tweede keer verstek gaan. De dorpelingen zijn ge rustgesteld naar bed gegaan.* Hij durft niet meer*. Op 21 augustus brak de eerste brand hier uit, achter op het erf van boer Gerrit van der Pluym. De week daarop werd weer alarm geslagen, nui aan de andere kant van dit kleine! dorp op de rand van de Biesbosch,. Van Velthoven was het slachtoffer. Nu, 14 dagen terug kleurde de hemel opnieuw rossig rood boven het land van Heusden en Altena. Een hangar van Wagemakers met graan, vlas en hooi werd in as gelegd. Niet alleen de bevolking veronder stelde toen dat dit het werk moest zijn van een pyromaan, ook de justi tie kwam tot deze conclusie. Verle den week werd er dus gepatrouilleerd door een tot 30 man versterkte poli tiemacht. Er'gebeurde niets., Gisteravond was men weer op zijn hoede. Rijkspolitiemannen hadden zich verstopt in de polder. In het dorp bleef alles rustig. De fanfare repeteerde gewoon en de voetbalclub vergaderde luidruchtig. Maar in de door een volle maan: verlichte polder stond op ieder erf' een wachtpost onbewegeiijk én zon- der sigaret of sigaar om zich niet j te verraden. En al die wachters hoopten dat de pyromaan toe zou slaan, dan kon de politie hem grijpen en daarmee een eind maken aan de onzekerheid, want die blijft bestaan zolang de brand stichter nog niet achter slot en gren- del zit. We troffen hem vrijdagavond in de hal van een gerenommeerd. Rotter dams hotel, waar hu" verbleef op uit nodiging van het stadsbestuur. Hij had zojuist een prachtige tocht ge maakt in een auto met chauffeur, die hem door Delft, Den Haag. het Westland en Hoek van Holland had gevoerd en bleek alweer van de ene verbazing in de andere te zijn gevallen. „Het is ongelofelijk, overweldi gend," zei hij steeds maar weer, daarbij doelend ook op de voorge schiedenis van deze korte vakantie in Nederland. Hij wijt het feit, dat zijn oude wens werd vervuld, ge heel aan de Nederlandse consul- generaal in Frankfort, die bijzon der zijn best voor hem .heeft ge daan. Hjj interesseerde de KLM en enkele gemeentebesturen voor de oude heer die 28 jaar geleden naar Duitsland ging in de hoop ge nezing te vinden voor een geeste lijke overspanning en tezamen maakten zij een programma, dat de heer Ahsman in enkele dagen tijds een groot deel van West-Ne derland zou laten zien. Dinsdag al arriveerde hij op Schip hol. De KLM hield hem nog even onder haar hoede en toonde hem de hoofdstad. Hij bezocht vervolgens Hilversum en Utrecht en verscheen ten slotte donderdagmiddag in Rot terdam, de stad waar hij van 1898 tot De 37-jarige W. de Vries te Heer len, die gistermorgen op de hoek OvidiusstraatVergiliusstraat ver zuimde met zijn bromfiets voorrang te geven, werd door de auto van de chirurg G. L. overreden. Het slacht offer overleed op weg naar het zie kenhuis. Maar het afscheid dat velen (honderden) vrijdagmiddag in Schevenin- gen de oud-voorzitter van de ANMB hebben bereid, is een hartverwarmen de zaak geworden. Uit de vele speeches spraken waardering, genegenheid en vriendschap voor de man die van zich zelf zei. dat hij toch zo gemakkelijk niet was. Advertentie LM. in etuis met 6 poeders rnaar ook ia zonder prijsvwLoging. Vraag uw drogist. MEENKB POEDj^ heipen! Cr zijn Metnk't PoedenCÏA hoofdpijn, kies pijn hoest, griep, jMmhtc, influenza, rhemnatiek. fcoortripdd bij gevaste kou. periodieke pijnen enz. Verkrijgbaar in etuis mor 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (raet 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn MAU| fflMklffcijft. jettyj* Jgjes- periodieke .piinen jnt-jnz, Vflttgigbaar Da NW-voorzitter, C. W. van Wingerden, vond onmiddellijk al de -juiste toon, toen hij zijn vriend en leermeester Van Hattem toesprak: 'Je kunt tevreden zijn over wat je dn de vakbeweging hebt kunnen doen.' De vertegenwoordiger van de Bel gische metaalbewerkers, Victor Thijs, die volgens de huidige voor zitter van de ANMB tussen twee stakingen door naar de receptie was gekomen, ging in debat Hij ontkende, dat er in België zo druk gestaakt wordt. Telkens als er een voorzitter van de ANMB afscheid neemt, heb ik een rustdag,* beweer de hij. Hij bood Van Hattem vijf kilo boeken van Vlaamse schrijvers aan, zoals hij ook in 1952 aan Van Wingerden heeft gegeven. Verder spraken vertegenwoordigers van werkgevers en van concurreren de, maar niettemin bevriende orga nisaties, die één waren in imn oor deel: 'Van Hattem is een man «Be zoekt naar wat samenbindt.' Er werd gesproken namens het kantoorpersoneel met veel kritische waardering en door een collega-be stuurder, die even veel jaren telde, als Van Hattem in dienst van de bond heeft doorgebracht en ook sprak de oud-bestuurder Van der Houven, die in 1918 nog aart Van Hattems benoeming heeft meege werkt. Namens de oude en nieuwe bowïa- raadsleden voerde Van straten uit Utrecht het woord en aHen droegen een afscheidsgeschenk aan. 2o kon Van Hattem zeggen, dat het een prettige en voordelige receptie "was geweest. Hij eindigde zijn rede met een woord van dank aan de bond en de hele beweging en besloot mét de woorden: "Blijf trouw aan het mooie en goede dat in ons leven is.' De opvolger van Van Hattem, de huidige voorzitter van de ANMB, I. Baart, toonde zich een uitstekend ceremoniemeester. De Bondsraad van de Algemene Nederlandse Metaalbedrfj/sbond heeft donderdag een motie aangeno men, waarin het bondsbestuur wordt opgedragen géén collectieve contrac ten voor de kleine metaalindustrie te tekenen, zolang voor het verwar ming»-, loodgieters- en modelmakers^ bedrijf geen overeenstemming met de werkgevers Is verkregen. De kleine metaalindustrie omvat een reeks bedrijfstakken, waarvoor da werkgevers en de werknemers als één geheel onderhandelen. De bonds- raid van de ANMB is uitgegaan, van de 'feitelijke verwevenheid der di verse bedrijfstakken in de kleine me taalnijverheid, in het bijzonder de installatiebedrijven,' De raad dringt er bij het bondsbe stuur op aan alle ten dienste staande middelen ter hand te nemen om op korte termijn tot het gesteld# doel te geraken. De rechtbank van Folio, in Noorwegen, heeft de olieniaatschap- pij „Noreke Esso" en de eigenaars van. de Nederlandse taakbóot Bloe- mendaal veroordeeld tot een geza menlijk te betalen boete van 250.000 kroon (ongeveer 132:500) wegens besmetting van h-efc water van de Oslo-fjord nu enkele jaren geleden. (Van een onzer verslaggevers) Het door de NOVIB büeen ge brachte geld wordt op het ogenblik in een klein stad je in Noord-Grieken land o.a. omgezet in een grote tech nische school waaraan reeds hard wordt gewerkt, sinds daar twee maanden geleden de eerste steen ls gelegd. In deze school zal een opleiding voor o.e, houtbewerkers en metaal bewerkers worden ondergebracht. De werkzaamheden in Noord-Grieken land worden onder meer verricht door Een nieuwe ster aan het fir mament van het chanson, Serge Ginsbourg, maakt zijn filmde buut. Met niemand, minder dan BB, in Voulez-vous jouer avev moi (Wil je met mij spelen Serge Ginsbourg, tekstschrijver en zanger, filmt met zijn char mante tegenspeelster in de stu dio's van La Victorine, in Tiet Zuid-franse Nice. de internationale vrijwillige hulp dienst, de IVH, een organisatie van scholleren en studenten. Inmiddels moet de geldinzameling van de NOVIB natuurlijk doorgaan. Binnenkort wordt een 32 pagina's tellende foto-brochure uitgegeven. De NOVIB zal binnenkort ook een nieuwe geld&ctie lanceren onder het motto: „Kiezen is delen". Het wordt een zogenaamde éénproceatsactie. Een orchidee, die 116 jaar ge- den uit Mexico naar Denemarken werd overgebracht heeft dit jaar na de warme zomer, die ook Denemar ken meemaakte, voor het eerst ge bloeid, De orchidee bevindt zich in de plantentuin van Kopenhagen. '<Van een onaer verslaggevers)' In Volendam staan se voor niets. Na de plaatselijke voetbalclub be wijst de opera- en operettevereniging dit. Haar artistieke leider Klaas Maoijer engageerde niemand anders dan de ruim 70-jarige Italiaan Ttto Schipa. Vrijdag 30 oktober komt deze tenor zingen in het vissers dorp. Op dit ogenblik is Schipa, die in ,de vooroorlogse periode in «en groot ded van Be wereld easgtriomfen •vierde, bezig aan een afscheidstour- nee. Waarschijnlijk treedt hij nu ergens in Polen op. Tk wil ook naar Nederland,* was de wens van de man, wiens Napoli- taanse liederen befaamd zijn. Hij moet daaraan toegevoegd hebben: 'En als het even kan naar een niet so groot dorp in het polderland.' Mooijer kwam dat via zijn Itali aanse vriend Pino te weten. Daarna lag het voor de hand: Tito wilde zalf graag zingen in Volendam, waar hij als toerist eenmaal geweest waa Dat zal dan ook gebeuren. Schipa komt niet alleen. Hij neemt uit Italië mee de 25-jarige sopraan Bemadette van Gogh, dis in Nederland geboren zou zijn. Ze zingen elk hun eigen repertoire maar bovendien zal Tito zich in het AMVO-gebauw doe* horen t» vUQS&c met de Volendam-mer*. Daarvoor is ■uitgekozen Don Pasquate. Bij voorbaat zijn de ondernemen de Volendammers overtuigd van een uitverkocht huis "Vorig jaar werd een concert met de Italiaan1 Ettori Babini al een geweldig succes' aldus een van de bestuursleden "wat moet het nu dan worden!' Eén zorg had onze zegsman ook: 'Als Schipa iooagr in vottB na zo mtewB-wttfc 1921 had gewoond. Weliswaar was hij er in 1943 nog eventjes terug ge weest, maar dat hielp hem weinig. Onder de indruk Als de goede gemeentelijke zorgen niet zover waren gegaan hem ook een begeleider mee te geven, dan zou hij in de nieuwe stad volkomen verloren hebben gestaan. Het meest was de oude heer onder de indruk van. het nieuwe centrum, de al even jonge stadsdelen in zuid en de fraaie villa wijken rond de Kralingse plas. Slechts nu en dan herkende hij nog een punt, dat uit zijn jonge jaren is overgebleven. In Delfshaven bij voor beeld, waar hij groot werd. Hij gelooft het eigenlijk nog maar half: vliegreizen, particuliere auto's met chauffeur en straks op de koop toe nog een verblijf van. enige dagen in het ook al zo nieuwe Frankfort. En dat alles door 'n consul-generaal, die begreep dat een landgeoot er gens diep in Duitsland een beetje eenzaam was. J. H. A. AHSMAN Ongelooflijk In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hén die worden geciteerd. Wij zouden willen vragen ons één pers aan te willen wijzen in Neder land, die meer 'open' staat dai. de rooms-kalholieke! En vervolgens: ls er één pers in Nederland die meer zijn lezers afsluit van de overige Ne derlanders dan in het socialistische partijblad geschiedt? Limburgs Dagblad van 15 september 1959 Hij ls een heel lief Jongetjé van drie. Hij heeft lange kas tanjebruine lokken en mooie diepbruine kijkers, die hij ver legen neerslaat als een vreem de tegen hem praat. Aan een van zijn pietepeuterige vinger tjes blikkert een goud zegel ringetje. Een heel mensenleven ligt nog voor hem, maar hij zal het niet zelf leven. Hij wordt ge leefd door zijn 26-jarige rader, die van hem een Jehudi Me- nuhin wil maken. De KRO is erin getrapt en belooft voor aanstaande dinsdag in het Zormebloempfogramma van Alex van Wayenburg het solo optreden van de driejarige Nello Mirando, Nederlands jongste violist. In een morsig achteraf- straatje in Arnhems binnen stad vertelt vader Adolph Mi rando, een donkere zigeuner uit Hongarije die al 24 jaar in ons land woont, wat hij met z'n kleine Nello voor heeft. De Mirando's trekken mu- srfekmakerid door Nederland. Hun orkest bestaat uit groot vader Tatta en zes van zijn zoons. Adolph, de pianist, heeft twee kinderen: Nello en Diana (2). Vier maanden geleden heeft Nello voor het eerst een viool mogen vasthouden. Vader en grootvader Mirando ontdek ten een grote muzikaliteit in het kind. De familie kocht een kinderviool en Nello leerde spelen. Maar in een onbewaakt ogenblik beukte Diana met een hamer de viool van Nello in diggelen. Daarom zit de solist van dinsdag nu zonder. Geen nood, vader Adolph pakt een grote- - mensen-viool en manoeuvreert het gevaarte onder het kinne tje van Nello. Er blijkt plaats voor drie kinnetjes. Vader on dersteunt het instrument en doet het vingerwerk. Nello strijkt. Uit de viool klinkt een zangerige melodie op. De kleine Diana graait naar de strijkstok. "Wil Jij ook Geige spelen?' De kleuter roept ta. 'Zij,' zegt de vader trots,'wordt later pianiste. En als Nello vijf is, gaat hij eerst naar de muziekschool en dan naar het conservatorium.' De Mirando's ontvangen voor dit, overigens niet eerste, radio-optreden het gebruike lijke honorarium. Vader Adolph vindt, dat Nello ook aanspraak mag maken op een financiële vergoeding voor zijn solo-optreden. Maar dat grapje gaat in Ne derland nét niet op. De baard, nou baard... van de 18-jarige voet baller René Tlllemans uit Hoek van Holland, die van zijn club te verstaan heeft gekregen dat het ding eraf moet, heeft een reactie uitgelokt. De jonge voetballer had onder meer gezegd, dat ieder een in De Hoek zich een aap lacht om zoveel bekrompen heid. Het bestuurslid Dick van den Burg van Hoek van Hol land schrijft me nu: 'Deze jongen maakt zich wel belachelijk, stelt zich aan. brengt door zijn gestoffeerde kin de naam van onze vereni ging in opspraak en leidt op het voetbalveld de aandacht van het spel af.' 'Indien,' zegt Dick van den Burf fel, 'indien men mijn per soonlijk standpunt bekrompen of conservatief wil noemen, dan wens ik de voorstanders van baarden binnen de krijt lijnen veel succes, maar dan ga ik liever naar de diergaar de Blijdorp. Zijn er dan echt geen andere idealen meer dan het fokken van baarden?' GELEZEN inhet week- 1 blad De Nieuwsbron (van de mijnstreek): De PTT heeft meer dan 4000 abonnees op de radiodistri butie verrast met de opzeg- gin van het abonnement, om dat de exploitatie van de draadomroep ter plaatse on rendabel werd. Niet enkel uitlopertjes van minder bezet te netten, maar ook complete gemeenten, -waarvan de inwo ners dan maar ineens allemaal een radiotoestel moeten aan schaffen. ...met dit voorbeeld voor ogen, aldus De Nieuwsbron, rijst de vraag of straks ook de postbestellingen, de telefoon dienst, de bezorging van tele grammen en de giro in onren dabele gewesten zal worden gestaakt. De Nederlandse Ver eniging van Postzegel handelaren heeft een pijnlijke vergissing ge maakt. Zij brengt ter gelegen heid van de Europazegels zo genaamde 'eerste dag van uit gifte-enveloppen' in de handel met de vlaggen van Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië en de Duitse Bondsrepu bliek. Met de Duitse vlag (zwart- rood-geel) heeft de Neder landse Vereniging kennelijk overhoop gelegen: ze drukt hem af in zwart-geel-rood. En nu zijn net de besprekin gen over de herstelbetalingen zo fijn op gang gekomen. Een jongeman die zich dezer dagen bij de hoofdredactie van dit rode dagblad als aan komend journalist presenteer de, werd zoals elke sollici tant op de gebruikelijke Wilze aan de tand gevoeld. Of-ie bij meer dagbladen had gesolliciteerd? Ja zeker, bij De Telegraaf, antwoordde de jongen monter. De hoofdredacteur fronste z'n werkbrauwen, waarop de knaap hem verbaasd aan staarde en uitriep: "Maar er Is principieel toch weinig ver schil tussen De Telegraaf en Het Vrije Volk!' Een domme gans, dus. WILLY LEVEE vJa

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2