Typografen in verzet aantasting van nieuwe c.a.o. waar het OMGAAT Roermondse arts keert niet terug - in Minister Korthals opent nieuwe Tanker stoot op wrak miljoen liter benzine stroomt golven in Beatrix weer in Nederland m Televisiecamera's doen groot deel van Vindt A ZR tocli oplossing in eigen land Parlementaire behandeling afwachten Brieven spelen cake-walk je en roetsjbaanlje fCijferscijfers ZONDER COMMENTAAR HTS-studenten nemen Slot Loevestein in Chauffeur komt in vlammen om Jongen (17) in Waal verdronken ORANJEFONTEIN IN AANVARING MET NOOR Trein grijpt oplegger' op onbewaakte - chauffeur ongedeerd li HET VRUE VOLK DINSDAG 22 SEPTEMBER 195B PAGINA 3 (Vervolg van pagina 1) Het besluit om in Amsterdam maandag: geen dagbladen te laten verschijnen, is zaterdagmorgen genomen. Delegaties van het technische personeel van de dagbladen waren, terwijl het werlc op de zetterijen reeds ernstig werd ge stagneerd, bijeengekomen om het laatste slechte nieuws te be spreken: het bericht dat de rijksbemiddelaars de nieuwe c.a.o. waarover tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties volledige overeenstemming was bereikt, niet wilden goed keuren. VAN NEDERLAND Leuke momenten GEEN UITSTEL De grafische werknemers- en werkgeversorganisaties wa ren overeengekomen, dat in de nieuwe c.a.o. zou worden op genomen: BRIEF GEZONDEN - (Van een onzer verslaggevers) De Roermondse zenuwarts dr. O. Banki, die op 13 september naar Keulen vertrok om daar een medisch congres bij te wo nen, is niet in zijn woonplaats teruggekeerd. In een telefoongesprek dat hij op 14 september met zijn ga ragehouder voerde, zei hij op 17 september terug te zullen komen. Op grond van enkele sindsdien ontvangen telegrammen wordt aangenomen, dat dr. Banki in Oost-Berlijn verblijft. Dr. Banki, die van geboorte Hongaar is, werkt al meet1 dan dertig jaar in Neder land. Haagse agglomeratie O (Van een onzer verslaggevers) Het nieuwe districtspostkantoor te Rotterdam, vandaag ge opend door de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, kan men nauwelijks een kantoor noemen. Het is een postfabriek. fflj fe de man, die ervoor moet Panorama Niet ondertekend Ambtenaren en kabinet nu... beduidend goedkoper Inmiddels was ook bekend geworden, dat de rijksbemiddeiaars van de overeengekomen loonsverhoging een flink stuk wilden afknabbelen. Advertentie I.M. FORD (Vervolg van voorpagina) Op de vraag of zij het eens was met, de Amerikaanse journalisten die hadden geschreven dat haar reis „in structief en opwindend" was geweest, antwoordde prinses Beatrix: „Daar ben ik het helemaal mee eens. Er was oprechte vrolijkheid. U weet wel hoe de Amerikanen zijn. En het was zalig weer. De reis was instructief omdat ik het land een beetje heb leren ken nen. Ik heb een indruk hoe het land wordt bewerkt, hoe het leven daar verloopt. Gevraagd naar het aardigste mo ment vervolgde de Prinses: ,.Er zijn zo veel aardige momenten geweest,' dat ik geen bepaald hoogtepunt zou kunnen noemen. Ik ben overal even vriendelijk ontvangen en ik heb heel aardige gesprekken kunnen voeren." In New York heeft prinses Beatrix gesproken over „de negatieve levens houding die zo verbreid is onder de jeugd van Europa en Amerika." Vanmorgen gaf zij hier desgevraagd een korte toelichting op: „Dit is in het algemeen gezegd. De universiteit kan een positieve factor zijn tegen het negativisme onder de jgugd, on der de nozems bjj voorbeeld. V weet dat is in Amerika wat erger dan hier met de juvenile delinquency en de gangs." Haar indrukken over de twee kerk diensten die zij had bijgewoond gaf zij als volgt weer: de kerken waren natuurlijk wat voller omdat ik er was. Dat is meestal zo. Het gods dienstige leven treedt in de Verenig de Staten meer op de voorgrond by officiële gelegenheden. Over het samenvallen met een deel van haar rets en het bezoek van de Russische premier Chroesjlsjow: Hij U me zo'n beetje op de voet gevolgd, speciaal in New York en Hyde Park. Persoonlijk heb ik er niet veel van gemerkt. De Amerikanen waren er vol van." (Van een. onzer verslaggevers) Zondagmorgen om ongeveer kwart over acht is in de Waal achter het woonhuis van dokter Y. Rodenhuis het stoffelijk overschot gevonden van de 17-jarige P. W. Stallinga uit Delft. De jongen is in 't riviertje verdron ken. Hy kon goed zwemmen, maar had de laatste tyd last van even wichtsstoornissen en duizelingen. Het slachtoffer logeerde met zyn zusje bij de familie Van der Berg, Dorp straat 75. Hun ouders waren met vakantie in Duitsland, 't Is de derde zoon, die het echtpaar verloren heeft. (Van een onzer verslaggevers) Het Nederlandse nas. Oranjefon- teta (10.549 brt.) kwam gistermorgen voor de dokken in de Antwerpse ha ven' in een dikke mist in aanvaring met het Noorse schip Havtroll, nabij de Kruisschans op de Schelde. Er Vielen hierbij geen slachtoffers. De Oranjefontein liep schade op boven de waterlijn. Het schip kan zün reis naar Amsterdam en Ham burg vervolgen. De Havtroll heeft eveneens schade boven, de waterlijn opgelopen, name lijk aan stuurboord. Dit schip ls op de plaats van de aanvaring wr as&or gegaan. Na de wekenlange onzekerheid, de berichten over meningsverschillen in de adviserende Stichting van de Ar beid, de dringende telegrafische ver zoeken aan de rijksbemiddelaars om de c.a.o. nu eindelijk goed te keuren, was dit de druppel die de emmer deed overlopen. De gezamenlijke personeelscommis sies zagen geen ander middel meer dan een staking om het Coliege aan het verstand te brengen, dat het ge duld was uitgeput. Op twee zaken legden zij de na druk: de staking was niet tegen de directies gericht en het betrof een ac tie van leden van de erkende vakor ganisaties. Communisten die hun goede diensten kwamen aanbieden, werden buiten de deur gehouden. Er was nog even sprake van, dat de actie zou worden uitgesteld om af te wachten wat het aangekondigde na der beraad van de werkgevers- en werknemersorganisaties op maandag middag zou opleveren, maar de meer derheid in de personeelscommissies was van oordeel, dat een protest niet langer kon uitblijven. De dagbladdirecties werden op de hoogte gebracht van het besluit. In allerijl bijeengeroepen personeelsver gaderingen betuigden hun instem ming met de beslissing van hun ver trouwenslieden. Door een proteststaking van 24 uur zou het College van Rijksbe middelaars en via dit college de regering duidelijk worden ge maakt hoe groot de teleurstelling was over de beknibbeling op de con tractsverbeteringen, die in het vrije overleg waren tót stand gekomen. De besturen van dc werknemers- en werkgeversorganisaties hebben op de stakingsaankondiging gereageerd met een beroep op de werknemers om de arbeid normaal te hervatten, in af wachting van het resultaat van de besprekingen op maandagmiddag. Aan deze oproep werd echter geen gevolg gegeven. De staking had in Amsterdam een rustig verloop. Volgens de personeels commissies waren achtduizend typo grafen bij de actie betrokken. Tegen drie uur hadden vele hon derden typografen zich verzameld op de Nieuwe Zijds Voorburgwal. De personeelscommissies lieten toen door een luidsprekerau*o van de politie be kendmaken, dat de actie was afeelo- 1. een loonsverhoging van 7 cent per uur. neerkomende op een gemid delde van 4.7 percent; 2. een geleidelijke verkorting van de arbeidstijd, waardoor tijdens de contractperiode de wekelijkse werktijd van 48 uur op 45 uur zou worden teruggebracht. Het College van Rijksbemiddelaars heeft, naar wij vernemen, vi-ydag aan de vertegenwoordigers-van de werk gevers en werknemers meegedeeld,' dat de loonsverhoging niet meer dan 3,5 percent kan bedragen. Het college "zou van oordeel zyn, dat de ruimte tot 1 juli 1961 ook voor een deel in beslag wordt genomen door zogenaamde autonome loonstij gingen en door de verkorting van de arbeidstijd. De werktydverkorting zou voor 75 percent uit de ruimte moeten komen. Voor een loonsverhoging zou, vol gens het college dan 3,5 percent over bleven. De stakende typografen waren maandagmiddag in zo groten ge tale naar het Amsterdamse kran tencentrum gekomen, dat hun vertrouwenslieden de massa niet meer konden overstemmen. Een luidspi'ekerauto van de Amsterdamse politie moest er aan te pas komen om mede te delen dat. de demonstratie ge ëindigd was en dat de eerste ploegen 's avonds om. acht uur weer aan het werk konden gaan. pen en dat iedereen de volgende" dag weer aan het werk moest gaan. De nachtploegen konden maandagavond het werk hervatten. Er werd - nog een brief gezonden aan het Centraal Bureau vow: de Grafische Bedrijven, dat in vergade ring bijeen was. In deze brief wordt dank en waar dering uitgesproken voor de resulta ten, die na lange en moeizame onder handelingen over de vernieuwing van de. c.a.o. tussen werkgevers en werk nemers aijn bereikt. De brief gewaagt van de teleurstel ling en verontwaardiging over de be slissing van de rijksbemiddelaar?, die zich hebben geuit in eenspontane staking van achtduizend typografen tegen het advies van hun bondsbesfcu- ren in. De personeelscommissies spreken- de wens uit, dat de werkgevers- en werk nemersorganisaties - bij verdere, be sprekingen met het College van Rijksbemiddelaars het tussen beide partijen bereikte resultaat onverkort zuilen handhaven. Bij de vakbondsbesturen en bij het College van Rijksbemiddelaars wordt erop aangedrongen de meeste spoed té betrachten. (Van een onzer verslaggevers) De stichting ziekenhuisverzekering AZR te Rotterdam kan misschien toch nog in eigen land de oplossing voor haar moeilijkheden vinden. Kort geleden brachten wij het be richt, dat een buitenlandse maat schappij bereid was gevonden de ver zekeringsportefeuille van de AZR te herverzekeren. Daartoe zou een nieu we n.v. in het leven worden geroe pen. In eigen land zou de AZR een dergelijke bereidheid niet hebben aangetroffen. Wij vernemen nu, dat R. Mees en Zoonen, bankiers en assurantiemake laars te Rotterdam, bezig is zich van de problemen bij de AZR op de hoog te te stellen. Daarbij zou voorzitten te onderzoeken of wellicht Neder landse geïnteresseerden tot overeen stemming met de stichting kunnen komen. De overeenkomst van de AZR met de buitenlandse maatschappij is nog niet definitief. Omdat de wagen van de zenuwarts een mankement had, zorgde de gara gehouder Cup in Tegelen ervoor dat dr. Banki van de autoverhuurder Thissen een Opel Kapitan kreeg om naar Keulen te rijderi. Hy beide op 14 september vanuit een door hem niet genoemde plaats in Duitsland de heer Cup en vroeg hem ervoor te zorgen dat zyn eigen wagen donder dag weer in orde zou zyn, omdat hij op die dag thuis zou komen. Donderdag kreeg de heer Cup een telegram van zyn klant uit Oost- (Van onze parlementsredactie) Minister Toxopeus heeft in de toe lichting op de begroting van Binnen landse Zaken maar weinig woorden gewijd aan het vraagstuk van de Haagse agglomeratie. Hij meent de behandeling te moeten afwachten van de nota, die de regering vorig jaar heeft uitgebracht. De nota is by de Tweede Kamer in behandeling, die er enige tijd ge leden een voorlopig verslag over heeft uitgebracht. Minister Toxopeus zelf, als bewindsman van Binnen landse zaken en mr. Van Aartsen, de minister van Volkshuisvesting en Bouwnyverheid, zullen daar een me morie van antwoord op moeten in dienen. Eerder kan de nota niet in openbaar debat komen. Eén man kan op een aantal televisieschermen controleren of de technische apparatuur in het machtige gebouw haar taak naar behoren vervult. Men wordt in de zes enorme, zeven meter hoge hallen overweldigd door de techniek. Er werken nog mensen in dit su permoderne PTT-bedrijf, maar zy vailen haast in het niet by de gigan tische glijbanen en transportbanden. Door geen mensenhand aangeraakt worden de postzakken van beneden naar boven en van boven naar bene den door het ruim 57 meter hoge gebouw gevoerd. Deze door-en-door gemechaniseer de en geautomatiseerde posifabriek Hjkt een kermisattractie van een an dere planeet. Brieven, kaarten en pakketten spelen cr driftig cake- walkje en roetsjbaantje. Natuurlijk, de mens is ook hier nog onmisbaar. Maar vele van zijn taken zijn er al overgenomen door fotocellen en televisiecamera's. Hoog boven in het gebouw troont één man achter acht TV-schermen en een verwarrend bureau vol ge kleurde lampjes, knoppen en scha kelaars. Hij zal straks, als het me chanisme volledig in bedrijf is, op twintig plaatsen van het gigantische gebouw (240,000 kubieke meter) kunnen kijken. Vanaf zijn hoge plaats in het zenuwgestel van dit elektronische postkantoor zal hij transportbanden naar believen in beweging stellen en stoppen. zorgen, dat er nergens een opstop ping van postzakken ontstaat. Gelukkig zijn al de her en der door het gebouw verspreide TV-ca- mera's niet gericht op mensen, die er werken temidden van snorrende motoren en ratelende jacobsladders. Het televisiecircuit dient slechts ter controle van de machinerieën. Voor de niet-technisch aangeleg de leek is dit gebouw een nachtmer rie, voor de liefhebber van machines on elktronica is het een luilekker land. Het is verheugend, dat de PTT'ers, die met de machines moeten (sa men) werken, tijdens hun werk be halve beton, staal en poststukken, ook nog iets anders kunnen zien. De architecten, de broers ir. E. H. en H. M. Kraaij vanger, hebben er voor gezorgd, dat men vrijwel over al in het gebouw door lage ramen een uitzicht heeft op het panorama van de stad Rotterdam. Men zal zich daardoor minder sterk door de ma chines 'opgeslokt' voelen. Bovendien hebben vyftien kunstenaars in het gebouw 34 wandschilderingen, plastie ken en mozaïeken aangebracht. In teressant is vooral dé buitenwand van het westeiyke hoofdtrappenhuis, waarin de kunstenaar Louis van Roo- de 22 glas-in-bctomamen asymme trisch heeft aangebracht. (Van een onzer ver- j U slaggevers) g H Het nieuwe districtspostkan- s toor te Rotterdam is 57M me- g ter hoog, ruim 104 meter lang en 36 meter breed. Een lage g aanbouw is 78 meter lang, S g meter breed en 4.70 meter g hoog. g Het gebouw staat op 1019- g heipalen. Men gebruikte o.m. f| 27.000 m3 beton, 3300 ton be- g tonijzer, 12000 m2 glas en g ruim 1,8 miljoen bakstenen. g De eerste paal voor het g bouwwerk werd in 1955 op 4 juni geslagen door de direc- g teur-generaal der PTT, ir. J. g D. H. v. d. Toom. Door de be- g stedingsbeperking werd de g bouw ongeveer een jaar ver- traagd, g Het gebouw heeft ongeveer g 23 miljoen gulden gekost. De installaties voor de posfcmecha- nisatie kosten circazes mil- s joen. g In de keider is een fietsen- W stalling met 1200 plaatsen, s Bromfietsen en motoren kun- s nen gestald worden in een g apart gebouwtje. Op de begane grond vindt 1 men aan de zyde van het Cen- traal Station een postkantoor jg voor het publiek. s Berlün, waarin deze meldde dat hy een paar dagen later zou terugkeren. Vrijdag kwam er een tweede, niet ondertekend, telegram. Daaruit bleek dat de gehuurde auto kon worden opgehaald op het Oostduits Folizei- prasidium in Oost-Berlijn, Bij informatie op het telegraaf kantoor in Maastricht bleek dat men daar uit de ondertekening van het telegram niet wijs had kunnen wor den. Er had iets gestaan dat op het woord „Bank" leek. De familie van dr. Banki, in Roer mond had al die tyd niets gehoord. Zij schakelde later, evenals de eige naar van de vermiste auto, de poli tie in om opheldering te krijgen. De nasporingen van de politie hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. De autoverhuurder, de heer This sen, wil pas naar Oost-Berlijn gaan om zijn auto op te halen als hij eni ge zekerheid heeft. In deze rubriek vermeldt Het Vrijt Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. 'We willen als ambtenaren dit ka binet gaarne met veel vertrouwen tegemoet treden, maar. zijn ernstig bezorgd, of de politieke moed kan worden opgebracht om het Nederland se volk voor te houden: er zullen meer belastinggelden moeten komen want van nu af aan zullen de ambtenaren niet alleen niet meer gebukt mogen gaan onder de zorgen van een finan ciële achterstand maar ook moeten delen in de naoorlogse welvaarts- styging.' Uit: "De Centrale', orgaan van de Centrale van Rijkspersoneel, van 15 september 1959. (Van een onzer verslaggevers) Slot Loevestein is zaterdagavond na ruim vier eeuwen opnieuw inge nomen door de Geuzen. Bij verras sing trokken 35 groenen van de HTS te Dordrecht het slot binnen. De poort werd gebarricadeerd en een enkele toerist die nog binnen was, werd niet al te zachtzinnig verwij derd en weldra wapperde de vlag met de woorden Vive les gueux van de toren. Ofschoon de geuzen bekend had den gemaakt, dat ze voor onbepaalde tyd zouden blijven, bliezen ze om streeks tien uur de aftocht, daartoe dringend uitgenodigd door de rijks politie. De aankondiging, dat de HTS'ers voor onbepaalde tyd hun kwartier zouden opslaan in Loevestein ze waren beladen met proviand en ge vulde melkbussen vervulde slotbe waarder Beter van Andel met on gerustheid, want zondag was er een bijeenkomst belegd door nakomelin gen van Arnolöus Geesteranus. een Remonstrantse dominee, die in de zeventiende eeuw enige jaren op Loe vestein heeft gevangen gezeten. Hij waarschuwde daarom de po litie. die omstreeks tien uur een le gertje van dertig man had samen getrokken rondom het slot. De eer ste sommatie van de districtsadju dant uit Nymegen bleek voldoende (Van een onzer verslaggevers) Het treinverkeer tussen Zwolle en Meppel was tof gisteravond gestremd, doordat 's morgens de sneitrein Mep pelZwolle op de onbewaakte over weg bij Nieuwleusen met een snelheid van 120 km per uur-was ingereden op een truck. Beide sporen werden versperd, da bovenleiding werd ontwricht. De restj van de dag moesten de NS-passagiers) tussen Zwolle en Meppel per bus reizen. De locomotief sleurde de met een dragline beladen oplegger, die op de overweg was blijven steken, over enige afstand mee. De chauffeur van de oplegger, v. d. K. uit Almelo, sprong tijdig uit de cabine en bleef, onge deerd. (Van een. onzer verslaggevers) Vier bodemtanks van de 12.119 ton metende Nederlandse tanker Kha- sielia werden opengescheurd, toen hel schip zondagmorgen in de Duitse Bocht op cen wrak stootte. Bit een scheur, die mogelijk vijftien meter iang en tien meter breed is, stroomde meer dan een miljoen. liter super- benzine, die onmiddellijk naar de op pervlakte steeg. Het schip werd omringd en ge volgd door een laag hoogbrandbare brandstof op de golven. Schevenin- gen-Radio zond zondag een veilig- heiasbericht uit, waarin voor de Khasiella en het haar omringende gevaar werd gewaarschuwd. De Khasiella keerde, behoedzaam op eigen kracht varend, terug naar Rotterdam. De tanker, eigendom van Shelltankers, kwam om kwart voor negen maandagmorgen de Nieuwe Waterweg op. De rijkshavenmeester had het schip eerst geïnspecteerd. Lichters hebben de rest van de lading (ook gasolie) in de Tweede Fetro- leumhaven overgenomen. De Khasiella was op weg naar de Zweedse haven Norrköping, waarna nog enige havens aan de Botnische Golf zouden worden bezocht. Uit het feit, dat vièr tanks lek werden gestoten, maakt men op, dat de scheur inderdaad vijftien meter lang en tien meter breed is, al houdt men rekening met de mogelijkheid, dat er verschillende gaten in de bodem zijn. Een onderzoek in het dok zal zeker heid geven. In de afgelopen nacht omstreeks twaalf uur is er een ernstig ongeluk gebeurd op de provinciale weg tus sen Nieuw Namen en Clinge in de gemeente HJulst, De 20-jarige R. de Bruin uit Hulst verloor hierbij het leven. De Bruin bestuurde een auto die uit de rich ting Nieuw Namen kwam. Vermoede lijk door het springen van een band sloeg de wagen over de kop, vloog over de sloot aan de kant van de weg, kwam met de wielen omhoog in een weiland terecht en vloog in brand. De bestuurder kwam in de vlammen om. Advertentie I.M. Stel U eens voor! Een hele fabrieksvoorraad van de mooist* overgordijnstof, in één kwaliteit... in diverse kleuren.... maar dan ook het mooiste, dat ooit gemaakt is konden wij in één ruk kopen voor minder dan de halve prijs. Op elke meter kunt U een rijksdaalder besparen, omdat U deze overgordijnstof, In zes- kleurige Rouleaudruk, die normaal voor 4.98 de meter verkocht wordt, kunt kopen voor nog géén rijksdaalder de meter woensdagmorgen om 9 uur beginc de verkoop van deze zes-kleurendruk overgordijnstof, 120 cm. breed per meter voor

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2