Excelsior 20 ging tegen VUC eervol ten onder DHS blijft opnieuw ongeslagen; nu 1-0 waldojXxi Van Diest behoedt Hermes DY S voor grotere nederlaag PPS C door geli jk spel bovenaan ranglijst Derde nederlaag van DRZ; alleen Martinit boekt zege Vlaardingse redder krijgt erepenning HET HANDGEKNOOPTE SMYRNA TAPIJT 2.55 ZFC wint met 2-1 Verlies voor SFC'ondanks s-a groot veldov er dk T&je+tf<trp^ - leee-fF-'Fr.. 64.05.0 (3 lijnen) Maassluis wint judo-strijd Maassteden Prof. v. Os 40 jaar aan TH Buslijn 60 van Schiedam naar Rotterdam-N. De Schiedamse vierdeklassers Oude station Schiedam nu buiten gebruik In oktober vier BB-exposities Weer nederlaag van Zwaluwen Helft middelen naar onderwijs hoe weinig het nu hoeft te kosten en hoe makkelijk het is te maken 'VLUTiGE HANDEN' in Os Bijenkorf kaadvaFk-afdaiing! ï£f ST-rST S Zaterclagmiddagvoetbal De Hollaiidiaau verloor van DY O Piloot uit brandend wrak gehaald Monster eerste in brandweerwedstrijd HET VRIJE VOLK MAANDAG 28 SEPTEMBER 1859 PAGINA 4 DHS—Flakkee FOTO AL B U MS De Schiedamse vierdeklassers zijn in het afgelopen weekeinde slechts tot geringe puntenwinst kunnen komen. Alleen Martinit kwam tot een overwinning. DRZ daarentegen boekte zijn derde achtereenvolgende nederlaag, SVDPW kreeg zijn eerste verlies te slikken, terwijl ook Ursus het tegen Merwede moest afleggen. Het gelijke spel van SFC bij Rockanje stak bij al deze nederla gen nog gunstig af. RockanjeSFC Franse atleten winnen van Zweden Delf iaSVDPW UrsusMerwede Ursus heeft het op eigen terrein GSSEnergie Boys In deze wedstrijd stuitte GSS op bijzonder weinig tegenstand. De gas ten bleken niet in staat onze stad genoten tot grotere prestaties te in spireren, waardoor het optreden van GSS een onproduktief karakter kreeg. Voor rust scoorden Smits en Putters en in de tweede helft waren het nogmaals Putters en v. Dijk, die de eindstand op 40 brachten. Deze stand had ongetwijfeld hoger kun-, nen zijn. Als eersten Uit het ivrak (33°h minder met Parley Bagdadtapijtwol (demonstratie in de Bijenkorf Handwerkafdeling!) J/akékff BAGDADTAPIJTWOL Advertentie I.M -Met het kleinst mogelijke versehil is Excelsior '20 in Den Haag tegen het gerenommeerde VUC ten onder gegaan. In tegenstelling met de vorige nederlaag tegen CW is deze nederlaag van de Schie- damse tweedeklasser echter bijzonder eervol. DHS ging op het pad der successen voort door op eigen terrein met 10 te winnen van Flakkee. De Schiedammers misten Gudde en v. Oers in de gelederen. Zuidewijk bezette de mldvoorplaats, aart de rechterkant geflankeerd door Ver maas. Invaller L&kwljk bezette de rechtsachterplaats en speelde hier een verdienstelijke partij. Excelsior werd al direct gedwongen een defensieve houding aan te ne men Het stug spelende VUC kwam tot een licht overwicht, alhoewel de acties van Lakwjjk en Zuidewijk niet van gevaar waren ontbloot. Een schot van v. d. Ven ketste op de paal af. VUC nam echter het grootste deel der aanvallen voor zijn rekening en Excelsior moest zich bepalen tot en kele uitvallen, waaruit. 'Kerklaan na een algemene aanval tegen de paal schoot.. Wat ongelukkig voor de Schiedammers viel drie minuten voor rust het enige doelpunt. Een aarzeling to de Schiedamse defensie werd door de Haagse rechts buiten aangegrepen om met een 'ooogbal doelman v. Veen te slaan. Direct in de tweede helft trachtte VUC de strijd te beslissen, maar Ex celsior had een uitstekend verweer. De judoka's uit Maassluis hebben zaterdag in Schiedam voor een grote verrassing gezorgd. De jongens van „Henneveld" slaagden erin ditmaal het vler-Maasstedentoernool, dat in het Schiedamse Sportcentrum werd gehouden, te winnen. Judoclub „Vlaardingen", als favoriet naar het toernooi gekomen, moest met een tweede plaats genoegen nemen. De judoka's uit Maassluis kwamen geladen de mat op. Zij zouden nu wei eens laten zien, dat het nu met de Vlaardingse hegemonie gedaan was. ZlU wilden dit temeer, omdat Vlaardingen met een aantal jonge krachten op de proppen kwam. En het lukte de Maassluizenaren won derwel. Werd in de eerste wedstrijd Vlaar dingen door Maassluis verslagen met drie overwinningen en twee onbe sliste partijen, daarna werden de Vlaardlngers weer op het nippertje winnaar over de pupillen van Blshoff doordat de vier eerste par tijen onbeslist werden en v. Oosten een houdgreep wist aan te leggen bij Kleyheeg. Bij flit alles speelden de jongens van Keinier Hulsker een zeer be seheiden rol. Alleen de oranje band Groenendaal (als brume band opge steld) verraste Buitelaar uit Maas sluis en gaf hem een waza-ari (half- punt). En de 16-jarige gele band Stoker kwam, zag, maakte een be weging en overwon de Vlaardlnger Van unen met o-uehl-gari (5e been- worp). De belangstelling voor deze wedstrijd was verheugend groot. De volledige uitslagen zijn;. Maasstad-SCS Maassluis 1730 Maassluis Vlaardingen.... '40—10 Maasstad-SCS Schiedam 10—37 Schiedam Maassluis 20—30 Maasstad-SCS Vlaard.1535 Schiedam Vlaardingen 20—30 Eindstand: 1 Maassluis 3 gew. part. met 100 pnt 2 Vlaardingen 2 gew. part. met 75 pnt 3 Schiedam 1 gew. part. met 77 pnt 4 De Maasstad—SCS met 42 npt Zelfs kwamen onze stadgenoten door v. d. Ven en Jansse nog tot goede acties, maar aan de andere kant moest De Groot ook eenmaal op de doellijn redding brengen. De stand onderging geen wijziging meer, hetgeen uiteindelijk voor de Schie dammers zeker niet onverdienstelijk genoemd mag worden, Met het kleinst mogelijke verschil heeft DHS een fel aanvallend Flak kee van het lijf gehouden, om daar mee na vier wedstrijden nog steeds ongeslagen te zijn. De eerste twlm.Sg minuten leverde een duidelijk over wicht voor d. Schiedammers op. waaruit v. Unen uit een voorzet van Roozen in de 18e minuut scoorde. Hierna kwam Flakkee heftig op zetten en werd de achterhoede van DHS zwaar op de proef gesteld. Met Gudde en spil Struyk aan het hoofd wist de Schiedamse defensie zich echter op knappe manier staande te houden. Ook In de tweede helft bleef dit spelbeeld onveranderd. Genoemde Schiedamse verdedigers bleven de Flakkeese aanvallen beheersen. De zeldzame uitvallen van DHS lever den nog het nodige gevaar op. Uit een slecht teruggespeelde bal kreeg Koo zen nog een «scoringskans. Zijn schot werd echter.op uitstekende wijze ge keerd Met Flakkee in de aanval kwam het einde van deze strijd. (Ongecorrigeerd) Dinsdag 29 september zal het veer tig jaar geleden zijn, dat prof. C. H. van Os benoemd werd sot hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de zuivere en toegepaste wiskunde en mechanica. Dit feit zal woensdag 30 september in besloten kring worden herdacht. Prof. dr. C. H. van Os werd op 29 juni 1881 te Ambarawa geboren. Hij bezocht de h.b.s. te Den Haag en studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden. Hij promoveerde te Utrecht in 1916. In 1919 werd hij benoemd tot lector aan de universiteit te Utrecht en en kele maanden later tot hoogleraar benoemd aan de hogeschool te Delft. Van zijn hand verschenen verhan delingen, leerboeken en verschillende artikelen in tijdschriften. Adv. PASSAGE itic i SCHIEDAM Z U f D- H O L L A N D's C H KAM T O RB O E KMA N DEL Verdacht van diefstal ten na dele van een groot warenhuis in Schiedam is aangehouden de 39-ja- rige l.npakker G.C. W. uit Schiedam. De buit van de inpakker bestond uit een wekkerklokje, een zakmes en en kele andere kleine voorwerpen. Zondagavond omstreeks zes uur zijn op de Parallelweg te Schiedam twee bromfietsers tegen elkaar ge botst. Hst ongeluk ontstond doordat bromfietser J. H. K. S., zonder beroep, de bocht te groot nam en op de verkeerde weghelft kwam te rij den. Daardoor kwam hij to aar ding met de Schiedamse schil;, sr L. W. L. S, Met de ambulance-auto moest J. H. K. S. naar het Gemeen teziekenhuis worden gebracht. Hij had diepe wonden opgelopen. Met een hersenschudding is za terdag in het gemeenteziekenhuis te Schiedam de zevenjarige jongen J. K. uit Schiedam opgenomen. De jongen was omstreeks kwart voor twaalf plotseling de Mgr. Nolensla&n over gestoken. Hy wérd aangereden door de bromfietser C. Z. uit Schiedam. Werknemers in de Sowjet-repu- bliek Rustand met een vaste werk kring zullen voortaan in speciale winkels op afbetaling kunnen kopen, zo heeft de ministerraad van deze republiek besloten. In Moskou zijn hiervoor 47 winkels aangewezen. (Van een onzer verslaggevers) Michel was bij ZFC de beste speler. Na 20 minuten spelen in de tweede helft van de wedstrijd ZFC-Hermes DVS te Zaandam schoot hij uit een voorzet van Smit de bal ineens achter de uit stekende Hermes-doelman Van Diest, die zijn ploeg voor een grote nederlaag heeft behoed. Dit doelpunt van Michel bezorgde ZFC een 21-overwinning nadat de rust met gelijke stand (11) was ingegaan. Twee sterke verdedigingen., een fa lende Hertnes-voorhoede, waarin slechts Cockle van der Tuyn een goede wedstrijd speelde en een schotvaardige ZFC-voorhoede waren de voornaamste feiten van deze aan trekkelijke wedstrijd (Van onze sportredactie) In het Schiedamse zaterdagmiddagvoetbal heeft PPSC door zelf gelijk te spelen tegen Melissant en geholpen door een ne derlaag van DVO in de betreffende afdeling de leiding geno men. HBSS kreeg na zijn goede start de tweede nederlaag in successie. GSS bleef ongeslagen. Tegen Energie Boys wonnen de Schiedammers opnieuw met 40, HBSS is met lege handen uit Maasluis teruggekeerd. In een hard duel verloren onze stadgenoten van Excelsior met 20. Tegen het stugge voetbal van de Maassluisenaren bleek HBSS niet opgewassen te mijn, al hoewel het in technisch opzicht vaak een overwicht had. Uit een doelwor- steling kwam Excelsior nog voor de (Van een onzer verslaggevers) Na overleer met het gemeentebe stuur van Schiedam stellen burge meester en wethouders van Botter dam de gemeenteraad voor buslijn 40 te splitsen. De tegenwoordige route van l(jn 40 zal op enkele punten worden gewijzigd en verder afzon derlijk worden geëxploiteerd. Er wordt een nieuwe HJn onder nummer 60 ingevoegd, die het traject Schie- dam/Broersvest-Overschie/Schielaan, Kleiweg, Hillegersberg/Station -Noord v.v. zal verzorgen. De nieuwe route van lijn 40 in Schiedam wordt: Station, centrum. Nleuwland, Kethel (tuindorp),Kethel (r.k. kerk) v.v. De nieuwe lijn 80 brengt het voor deel mee, dat" de bewoners van de Zestletihovense kade en van het Klel- wegkwartler in Rotterdam een ver binding krijgen met station-noord ui Rotterdam, Op lijn 40 zal het normale stadsta- rief gelden, voor lijn 60 gaan de vol gende grondtarieven gelden: Schie dam (Broersvest), Overschie (Schie man) en omgekeerd 20 cent, Over schie (Schielaan), Hillegersberg (sta tion-noord) en omgekeerd 20 cent, Schiedam (Broersvest), Hillegersberg (station-noord) en omgekeerd 25 cent. Martinit heeft in de uitwedstrijd Bosman onbenut liet. Schell deed dit (Van een onzer verslaggevers) Alle treinverkeer door Schiedam wordt Sinds zondagmorgen onder de nieuwe enorme stationsoverkapping doorgeleid. Het oude station is nu buiten gebruik gesteld. Met ingang van zondagmorgen is de laatste lijn. die de treinen nog langs de oude perrons voerde naar de nieuwe over kapping gebracht. Het is de lijn Hoek- van Holland-Vlaardingen-Schiedam- «totterdam. In de nacht van zater dag op zondag zijn de sporen van deze ljjn op het nieuwe net aange sloten 'De eerste trein vanuit Hoek van Holland vertrok zondagmorgen Om 6.39 uur vanaf het eerste perron onder de nieuwe overkapping. Het was tevens de eerste keer dat van dit perron een personentrein ver trok. Vanaf gisteren wordt eveneens het hele treinverkeer door Schiedam vanuit het Centraal Station te Rot terdam geregeld. Bij Cuautla, honüerd km ten zuiden van Mexico Stad, is op een overweg een autobus door een trein gegrepen, waardoor negen personen werden gedood en vier gewond. tegen Velo alle krachtsinspanning nodig gehad om beslag te leggen op de volle puntenwinst. In de eerste helft was Velo herhaaldelijk gevaar, lijk en kon Martinit door de hoog geplaatste ballen weinig nut sorte ren. Niettemin had Koppenhagen reeds in de vijfde minuut succes door een pass van Bos goed af te ronden. V. Dijk bracht Velo echter weer gelijk en het was het sein van een aanhoudend Velo-offensief, warauit benauwde moménten voor Martinit ontstonden. In de tweede helft beet Martinit feller van zich af. Mede door het goede spel van De Ni)s kwam er meer verband in de ploeg, Midvoor Bos wist hiervan uit stekend te profiteren en met twee doelpunten bracht de Schiedamse aanvalsleider de stand op 1—3. Ondanks groot veldoverwicht beeft SFC ook deze moeilijke uitwedstrijd niet in winst kunnen omzetten. Met een gestart overwicht kregen de Schiedammers reeds in devijfde mi nuut een reële scoringskans, die (Van een onzer verslaggevers) Gedurende de maand oktober heeft de A-kring RotterdamSchiedam en Vlaardingen van de Dienst Bescher ming Bevolking de beschikking over uitgebreid expositiemateriaal. Het zal worden gebruikt voor vier tentoon stellingen die noodwachters er; pu bliek ervan zullen moeten overtuigen, dat individuele zelfbescherming m het kader van de BB voor iedere in woner van de kring noodzakelijk is. De exposities worden gehouden in het wijkgebouw van de Maranatha- weg aan de Zuidpolderstraat in Rot terdam-Zuid (5 t.m. 10 oktober), in de Harmonie te Vlaardingen (12 t.m. 15 oktober), in de Koopmansbeurs te Schiedam (16 t.m. 22 oktober) en in het gebouw van De Rotterdamse Kunstkring aan de Witte de With- straat te Rotterdam (23 ton, 28 okt.). Zeer verrassend heeft Frankrijk een tweedaagse atletiekwedstrijd te gen Zwedên gewonnen. De uitslag was 109—103. De Fransen waren zeer sterk op de loopnummers behalve dan de 800 en de 1500 meter, die door de Zweed Dan Waem werden ge wonnen in 1 min. 47,8 sec. en 3 min. 44.9 sec. Frederikson (Zweden) won het speerwerpen met een worp van 75,60 m. De Fransman Collardot sprong 7,56 m ver. even later beter met een hard schot, dat van richting werd veranderd. Door een strafschop kwam Rockanje weer gelijk. Opnieuw was het Schell, die kort na rust de Schiedammers de leiding gaf. Uit één van de gevaar lijke aanvallen der thuisclub maakté uiteindelijk de rechtsbuten de stand gelijk (2—2). Delfia. heeft de ovenvinningenreeks van SVDPW een-halt toegeroepen. I een vaak te harde wedstrijd wisten Öe Delftenaren met 2te zege vieren, Het wilde bij de Schiedamse aanvallers deze middag niet bijzon der lukken alhoewel er bij tijde aar dige combinaties werden opgezet. Door een fout in de Schiedamse verdediging viel In de 10e minuut het eerste doelpunt. SVDPW was in deze periode zeker niet de mindere en ook in de tweede helft gaven de Schie dammers behoorlijk partij. De uit vallen, geleid door de snelle vleugel spelers, van Delfia bleken echter zeer gévaaarlijk en in de laatste mi nuut stelde Delfia de zege veilig door een overigens dubieus doelpunt. helft stonden de "Schiedammers met. 0—3 achter en de resterende tijd rust op een 10-voorsprong en met een afstandsschot werd een kwartier voor tijd het tweede doelpunt aan getekend. In. deze zware wedstrijd, waarbij het publiek zich vooral ach ter het Schiedamse doel heftig roerde, moest Meuldijk vlak voor tijd geblesseerd het veld verlaten. MelissantPPSC Door ook in deze idstrijd niet geslagen te zijn heeft TPSC de lei dersplaats in deze af dei og ingeno men. Door de wind gesteund namen de Schiedammers In deze wedstrijd ai direct een overwicht, waaruit Boertje in de vijfde minuut scoorde, In de resterende tijd voor de rust werd. het doel van Melissant zwaar belaagd. Aanhoudend waren onze stadgenoten in de aanval, maar me de door het goede werk van de Me- lissantdoelman werd niet meer ge scoord. In de tweede helft had Me lissant het spel in handen, doch dour slecht schieten van de Melissant- voorwaarsten duurde het tot in de 25e minuut alvorens een hard schot vla het hoofd van spil v. Kijf 'doel trof. De sporadische uitvallen van PPSC bleken niet van gevaar ont bloot en' eenmaal knalde v; Veen bleek te weinig om deze stand nog hard tegen de lat. Er bleef spanning weg te werken. De gasten hadden in de eerste helft een licht overwicht, waaruit de Schiedamse doelman twee maal ge passeerd werd. Weinig geluk had Ursus met schoten van Weeda, Huygen, v. Strien en v. d. Pol, die of net naast of te zacht waren, In de tweede helft had Ursus een sterk overwicht, maar niettemin sloeg Merwede voor de derde maal toe. Inmiddels was Weeda vervangen door Landzaad. Energiek ging Ursus door en met een boogballetjt; sloeg v. Strien in de 30, minuut doelman De Goey. Hierna had Merwede alle inspanning nodig om de aanvallen van Ursus te weerstaan. Een doel punt vsn Huygen werd geannuleerd. Het ontbrak de Schiedammers aan tijd om tot een gunstiger uitslag te komen. DRZSteeds Volharden Voor de derde maal in successie beeft DRZ een nederlaag te incasse ren gekregen. Tegen het zeker niet sterk speiend Steeds Volharden gin gen onze stadgenoten met een roem loze 02-nederlaag ten onder. Van de zijde der Schiedammers was het een bijzonder slechte wed strijd. Niets herinnert bij de „Zon- ners" nog aan de glorie van vorig jaar, Er wordt in alle opzichten on geïnteresseerd en futloos gespeeld. Door een falende Schiedamse verde diging konden de Rotterdammers reeds in de derde minuut de leiding nemen. Tot aan de rust liet DRZ met zich spelen, zonder dat Steeds Volharden hieruit winst kon boeken. Opnieuw door een fout in de defen sie werd de stand in de 20e minuut in de tweede helft tot 02 opge voerd, (Ongecorrigeerd) tot het einde. Zwaluwen heeft tegen Zwart Wit in Rotterdam zijn derde nederlaag geleden. De eindstand werd 4-2 voor de gastheren, doch uit deze uitslag blijkt tevens, dat de Vlaardingers nu, in deze vierde competitiewedstrijd, ook eindelijk de kunst van het ma ken van doelpunten weer verstaan. Zelfs slaagde Zwaluwen erin een voorsprong van twee doelpunten te nemen. Na een half uur spelen wist Hoogerboord het eerste Zwaluwen- doelpunt vaa het seizoen ter wereld te brengen. Na in totaal 5 uur com- petitievoetbal! Vrij spoedig daarop verraste Post de Rotterdamse doel man uit 'n vrije schop, doch Zw. Wit repliceerde op dezeifde wijze <12). Na de rust bracht Zwart Wit, met een kopbal stijf onder de lat, de stano op 22. De sterk verdedigende tac tiek, die Zwaluwen toepaste, gaf de Rotterdammers nieuwe kansen. Hier uit maakten de gastheren nog twee doelpunten, zodat het einde met 42 kwam. Even weifelen in de 11e minuut kostte Hennes een doelpunt. De snelle Van der Linde bemachtigde de bal en wrong zich langs twee Her mes-verdedigers, hij trok de bal vlak voor de zijlijn voor het doel en 3 aanstormende ZFC'ers met spil Rijke liepen de bal langs doelman Van Diest (1—0). Vlak voor de rust werd het weer gelijk. Linksback Kabel liet de bal uit een ongevaarlijke Herxnesaan- val uitgaan. Maar voordat de baJ over de lijn ging pikte Hermes- middenvoor Burger de bal op. In een zeer moeilijke positie schoot hij de bal via een been van ZFC-doel- man Plekker in het net (11) Ondanks de ZFC-druk kon de hechte Hermes-verdediging in de tweede helft de stand lange tijd ge lijk houden. Toch kon een doelpunt niet uitblijven. Michel schoot na 20 minuten uit een voorzet van Smit die ver opgedrongen was, de bal ineens keihard achter Van Diest (21). Hennes deed verwoede pogingen om het spel te verplaatsen, maar het goed opbouwende werk van Van der Tuyn werd niet afgerond. Alle aan vallen strandden op de ZFC-haifli- nie. Nog minder werd het. toen Van der Tuyn 10 minuten voor het einde met een verdraaide knie het veld moest verlaten. Hermes gaf zich met 10 man nog niet gewonnen. Een omzetting, spü Rijke op de middenvoorplaats en middenvoor Burger spil, kon even wel geen verandering meer in de stand brengen. De ZFC-verdediging hield de deur voor de gelijkmaker dicht. De Vlaardingse voorhoede van De Hollandiaan heeft dit keer geen bes te middag gehad. Het spel werd steeds te kort gehouden, zodat OVV de aanvallen van De Hollandiaan gemakkelijk onschadelijk kon ma ken. Hoewel beide clubs eerst beurtelings in de aanval waren, moest Meeidijk spoedig een schot van v. d, Linde keren ten koste van een hoekschop. Daarna had Tettelaar pech dat hij uit een hoekschop van Mostert rake lings naast kopte. Zonder doelpunten verstreek de eerste helft. Het eerste doelpunt van OVV werd na een kwartier spelen In de tweede helft gemaakt. Moerman loste een schot, dat door B. de Vette van rich ting werd veranderd, waarna de bal in doei verdween <01). Het duurde tot enkeie minuten voor het einde voor OW de stand door toedoen van v d. Linde op 0—2 kon brengen. Uit een strafschop, wegens een overtreding door een der OW-backs, kon Groeneveld de eindstand nog op I2 brengen. Uit 's-Gravendeel meldde onze correspondent dat tussen de club van deze naam en RKWIK een vrij tamme, doch uiterst sportieve wed strijd is gespeeld, Beide clubs kregen vele doelrijpe kansen, maat* hiervan wist men geen profijt te trekken. Ook de beide doelverdedigers heb ben door hun goede werk toe bijge dragen dat de wedstrijd eindigde zo als hp was begonnen, namelijk met 0—0. Het college van B. en W. van Vlaardingen heeft laten uitrekenen, dat bijna de helft van de gemeente lijke middelen in 1960 voor „het on derwijs" en „maatschappelijke zorg" bestemd zal zijn. Met name de post „onderwijs" Is de laatste jaren met grote sprongen uitgedijd. Werd in 1951 nog rond 18.4 per cent van de totale geldmiddelen voor het onderwijs uitgetrokken, In 1960 zal het percentage gestegen zijn tot 26.8. Bijna 18 percent van het totaal gaat- naar de post „maatschappelijke zorg". De stadsuitbreiding doet haar in vloed slechts in geringe mate gelden, omdat hogere lasten zijn opgevangen door hogere inkomsten. De riool&e- lasting bij voorbeeld werd verhoogd. De 53-jarige heer R. uit Noord hoorn wilde vooraan de Krügerlaan zijn auto keren. Inplaats van op de rem. trapte hij op het gaspedaal zo dat de auto in het water schoot. Er was slechts schade aan de auto. (Van een onzer verslaggevers) „Op-zo'n zoon, op zo'n .broer kunt u' trots zijn," zo zei zaterdag middag de burgemeester van Vlaardingen, mr. J. Heusdens. tot- een vader en moederton een hele schare broertjes en zusjes. En de eerste burger wees op de sterke, blonde knaap, die vlak voor hem stond. Dat was de bouwvakarbeider J. van der Lugt, geboren 12 juli 1937 en wonende Delistraat 34 in Vlaardingen. En even later speldde burgemees- r Heusdens de held de erepenning brons voor menslievend hulpbe toon op de borst. Niet alleen was de heer Van der Lugt bij koninklijk besluit de erepenning toegekend, ook kreeg hij een „loffelijk getuig schrift" en een felicitatiebrief van de staatssecretaris van Defensie. Het was allemaal op n augustus 1958 op de vliegbasis Eindhoven ge beurd. Op die dag verongelukte vlak na de start het tweepersoons Lock- heed-straalvliegtuig T-33. De tweede-luitenant-vlieger toen nog vaandrig H. ten Hove werd door de schietstoel uit het vliegtuig geschoten. Maar de re- i-eserve-eerste-luitenant-vlieger L. R. M. van Dijk kon niet meer uit het direct in brand vliegende toestel ko men. De dienstplichtige soldaten J. v. d. Lugt uit Vlaardingen en G. P. Bakx uit Leende (N.-B.) renden als eer sten naar het brandende wrak. Zjj waren ingedeeld bij het grondperso neel, dat een speciale reddingoplci- ding had gehad. Zonder er aan te denken, dat hij wel brandwerende, maar geen brand vrije kleding aan had en zonder dat de ondertussen gearriveerde brand weer met een schuimstraal de vlam men rond hem geheel konden weg nemen. bewoog Van der Lugt, bijge staan door Bakx zich onverschrok ken naar de door vlammen omgeven cockpit om luitenant Van Djjk te redden. Soldaat Van der Lugt wist, dat eik moment de benzinetanks aan de vleugeltanks konden ontploffen. Hij wist, dat ze gevuld waren met hon derden liters kerosine. Hij wist ook, dat projectielen elk ogenblik konden explodeien. Ondanks dat alles zette soldaat Van der Lugt door. HU haalde lui tenant Van Dijk uit het wrak. En uit de vlammenzee. HU wist toen nog niet, dat de luitenant reeds overle den was. „U heeft uw leven Ingezet om dat van eeri ander te redden, Uw Optre den getuigt van veel moed", zo sprak mr. Heusdens, toen hjj het verhaal verteld had, „Wij ais Vlaardingers zijn er trots op zo'n mede-inwoner te hebben". De huldiging van de inmiddels in november 1958 reeds afgezwaaide diensplichtige soldaat Van der Lugt werd m de koffiezaal van het Vlaar dingse stadhuis gehouden en oyge- woond door een deputatie va» de vliegbasis Eindhoven. Niet aücen majoor IJ. Baanstra, de comman dant van het squadron van luite nant Van Dijk, was aanwezig, ook Ten Hove gaf van zijn belangstelling blijk. (Van onze correspondent) Tijdens de jaarlijkse wedstrijden, die zaterdagmiddag in Hoek van Hol land zhn gehouden, heeft de West- landse brandweer een grote paraat heid getoond. Veertien ploeger; na men ann de wedstrijden deel. De eerste prijs werd behaald door de ploeg van Monster met 170 punten. De commandant C. N. v, d. Zalm kreeg tevens de prijs voor dé beste leiding. Maassluis werd met. 154'a punt tweede en Maasland derde met i 46 L punt. Amsterdam Den Haag Rotterdam Vroeger kostte een 2x3 meter tapijt f 505.- ian wol, met Parley Bagdadtapijtwol komt 't op f 337.-, Ze is lichter en volumineuzer, er gaat méér in een 100 grams knot - per m* maar 22 in plaats van 35 knotten nodig! Parley Bagdadtapijtwol >s motecht, heeft grote slijtweerstand en: de stugge pool blijft rechtop. in vele kleuren, per 100 grams knot

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1