ij vernietiging van gevaarlijk oleum damp en - man gaten in kleren wjk-- Li Rapport zegt: Evert C. bijna week gebonden KOU 0 GEVAT ITAUANO Geert gerucht, waarheid is nog erger Boer wilde drie [verkopen, maar "deed een bod ROOMBOTER ZONDER COMMENTAAR SIEMENS TELEVISIE 0ae lekkere Veel vraag naar ons fruit HET VRIJE VOLK DINSDAG 6 OKTOBER 1959 PAGINA 3 f (Van een onzer verslaggevers) Verschillende Vlaardingers liepen gistermiddag tegen vijf uur kuchend en proestend door hun stad. Eén man werd zelfs onwel door een bijtende damp, die vanaf de Koningin Wilhel- minahaven de stad indreef, en die o.m. ook de nylonkousen van een passerende vrouw vernielde. De stroom van klachten bij de politie werd ten slotte zó groot, dat waarnemend korpschef C. A. van Eenden burg besloot een door deskundigen als „zeer gevaarlijk karwei" gebrandmerk te „operatie" stop te zetten. Niet mogelijk toch waar'. Melton pantalons voor de jeugd, in prachtige ruitdessins. Als U ze goed bekijkt, taxeert U de prijs op minstens f 12.-. Tijdelijk betaalt U voor dit broekje, 2 t/m 8 j., alle maten, m gg slechts Geen explosiegevaar Naar aanleiding van dit ongeluk had de politie opdracht gegeven om alle 26 cilinders zo snel mogelijk te vernietigen. Omdat de Mijnop- ruimingsdienst zich niet met het ge val wilde bemoeien wegens het ont breken van ontploffingsgevaar had men de chemische deskundigen van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabrieg gevraagd de ver nietiging voor te bereiden en advie zen te geven. Opgeschort Kiel van grootste tanker gelegd GEEN MISHANDELING (Van een onzer verslaggevers) Het rapport van de recher che van bureau Leidseplein bevestigt op een reeks punten de klachten van de 25-jari'ge kantoorbediende Evert C, over zijn behandeling in het Huis van Bewaring op de Wetering schans te Amsterdam. Geen advies Geen opzet (Van een onzer verslaggevers) Alle boeren die langs het kanaal van Apeldoorn naar Dieren Wonen, kennen het verhaal van Leo de Vries uit Eerbeek. Het is van mond tot mond gegaan, hoe De Vries laatst drie beesten zou gaan markten in Doetinchem omdat zijn elf bunder er bij lagen als woestijnland, bruin verschroeid gras waar het zand doorheen kwam. Maar hij kon ze niet kwijt niemand deed er een bod op en toen is hij 's avonds weer met de drie bees ten teruggekeerd op de boerderij. Advertentie 1M. Boterzacht, geurig goudgeel mmm alleen Zien kunt.a t niet aan dit pronkstuk uit moeders oven, maar proeven des te beter: is oter en boter is niet te vervangen J MKSBSms Schrale troost Strafvervolging Innerlijke afkeer Het Friese dorp Térhorne met z'n 420 zielen ligt wegge drukt aan de oostkant van het Sneeker Meer tussen Sneeken Grouw. Doorgewinterde zei lers wèteii ''tiet al jaren té vinden. Aarzelendetoeristen sinds kort ook. Aan het eind van de zomer plegen de dagbladredacties met opgewekte stem de WV's van onze vermaarde badplaat sen op te bellen met de stereo tiepe vraag: 'Nou jongens, hoe is het geweest?" Geen krant in Holland zal het in z'n hoofd halen om meester E. Bergsma van de WV in Terhorne, naar z'n succesen te vragen. Die successen deden mijn oren klapperen. Want had u er enig idee van, dat dit dorp jemet ruim 400 inwoners dus deze zomer 80.000 va kantiegangers heeft ontvan gen, soms wel 5000 op één dag? 'Onze middenstanders heb ben nog nooit zoveel verdiend,' zegt meester Bergsma voldaan, 'zo zie je maar, dat deze dor pen nog springlevend zijn!' Die laatste opmerking gaat per aangetekende post naar de socioloog professor Sj. Groen man, die van mening is dat dorpen als het Friese Terhorne gedoemd zijn van de kaart te verdwijnen. Meester Bergsma is een van de felste bestrijders van deze overigens op wetenschappelijke gronden berustende theorie van de hooggeleerde. De Friese hoofdonderwijzer vecht tegen de ontvolking van het platte land met alle energie, die zijn lichaam en geest kunnen op brengen. En dat is niet gering. 'Elk vertrek van hier is een gevoelig verlies. Als de melk boer 's winters niet kan be staan en er de brui aan wil geven, zit Terhome zonder. In een klein dorp zoals het onze is iedereen van hoog tot laag een persoonlijkheid. Ik zal u zeggen en dat kunt u gelo ven of niet het leven van een mens in een goede dorps gemeenschap is beter dan in de stad. Je bent van elkaar afhankelijk, je hebt elkaar nodig. Voor alles. En kom daar i es om in een stad, wat zeg ik? Kom daar es om in Akkrum!' i In het buurtschap Loo- zen onder Gramsber- gen woont een feno meen van zeventien jaar, dat Berend Bekman heet. Berend kan geen lot óf rebus aanraken of er valt een hoofd prijs op. In Coevorden, waar hij dit jaar voor de grap aan een Io~ terijtje meedeed, won hij een paar Noren. Veertien dagen later kreeg hij voor een goede oplossing van een rebus in .iet blad 'Tussen de Rails' een bromfiets thuisgestuurd. Toén wilden ze hem'in Em- men een lootje verkopen, maar tot hun verbazing bleef Berend lang zoeken tot hij een num mer gevonden had dat hem aanstond. Een lot met het nummer 713 moest het zijn, want 'dat was 'n bekend num mer, het nummer van onze melkbussen op de boerderij.' Op lot nummer 713 viel een radio-grammofooncombinatle. En bij de loterij in Slagha ren stónd Berend op nummer 713... Ja, 't was een accor deon! Toen ik hem opzocht, kon ik Loozen niet vinden. Maar iedereen in Hardenberg en Gramsbergen was even hulp vaardig: 'Hettie weer wat ge wonnen?' Berend zelf was niet thuis. Zei z'n moeder: 'Nee, hij is niet op een zondag maar op een dinsdag geboren.' Ofschoon het volgende en dat mag ik u met de hand op mijn hart verzekeren niets te maken heeft met de Belgische Week in Amsterdam, geef ik u graag uit een advertentie van een Belgische uitgeverij de volgende onthutsende aan bieding door: IK WILDE. EEN BLANKE ZIJN. Ze was zo blank van huid dat niemand ook haar man niet wist dat zé een negerin was. Maar een kille dodelijke angst over weldigde haar toen ze vrees de, dat haar kind zwart zou zijn. DE SHEEK DE ZONEN VAN DE SHEIK, De beroem de verfilmde exotische ró- - man spelend in de zwoele atmosfeer der Oosterse ha rems. Licht houtgevecd pa pier. fin de 'Strijdkreet' las ik van een sergeant, die tegen z'n rekruten bul derde: 'Noemen jullie dat marcheren? Het lijkt het Leger des Heils wel! Er is er maar, een onder jullie, die er kaas van gegeten heeft. Jij daar, achteraan, kom eens even hier en laat deze stakkers es aien wat marcheren is!' Nadat hij de rekruut had la ten heen en weer marcheren,, brulde de sergeant: 'Datis tenminste marcheren. Waar heb je dat geleerd?' 'In een muziekkorps van het Leger des Heils, sergeant,' was het deemoedige antwoord. WILLY LEVIE Advertentie l.M DE KLEREN MAKEN DE MAN EN HUISMAN MAAKT DE KIEREN KORTE HOOGSTRAAT 15 1» MIDDELLANDSTRAAT 98-100 WOLPHAERTSBOCHT 218-224 De verstikkende damp werd door de zuid-oostelijke wind vanaf hét terrein van de Zuid-Hollandse oud- metaalhandel Zethameta de stad in* gedreven. Omstreeks twee uur gistermiddag waren deskundigen vanöe Eerste Ne derlandse Kunstmestfabriek onder leiding van i r. M a k met behulp van drie leden van de Vlaardings Vrijwillige Brandweer, een motor- spuit en personeel van de Zethameta onder toezicht van de politie op het terrein begonnen met de vernietiging van 26 cilinders, leder 160 kilogram wegend. Deze cilinders waren gevuld met oleum van een bijzonder hoog zwa velzuurgehalte. De cilinders stamden nog uit de oorlogstijd. Toen werden ze door de Duitsers gebruikt, onder meer om accu's van onderzeeboten by te laden. Woensdagmiddag 23 septemeber waren twee Vlaardingse jongens van 12 en 13 jaar gewond, toen zij bij wijze van spelletje met een gieter water in één van de cilinders goten. Zij hadden de gevaarlijke kokers op het terrein van de Zethameta gevon den en hadden daarna de vuldop losgeschroefd. Door de bijtende damp, die ontstond, werden de jon gens zó ernstig gewond, dat ze enige tijd in het ziekenhuis moesten wor den verpleegd. Een onderzoek had toen al uitge wezen, dat de cilinders al zo oud waren, dat vervoer te gevaarlijk zou zijn, zodat de gevaarlijke vloeistof ter plaatse moest verdwijnen. Daartoe werd gistermiddag op het terrein van de Zethameta een gat van twee tot drie meter diepte gegraven. Door de brandweerlie den werd ditgat half vol water ge spoten. Vervolgens werden nk twee uur gistermiddag de cilinders één voor één tot vlak boven het water oppervlak gebracht, waarna zij werden geleegd. Onhoudbaar Zodra het oleum met het waterop pervlak in aanraking kwam, ont stond een lichte explosie en daarna vormden zich heftige dampwolken. Deze dampwolken bewogen zich aan vankelijk door de oostelijke wind in de richting van de Nieuwe Water weg, maar later draaide de wind naar het zuid-oosten, waardoor de damp de stad indreef. Op en rond de Julianabrug bij het NS-station %vas de toestand ten slotte niet lan- ger houdbaar. Zestien cilinders waren reeds ge leegd toen de waernemend korps chef van de Vlaardingse politie be vel gaf de vernietiging stop te zet ten. "Ik wil eerst weten of de dam pen niet gevaarlijk zijn. Eerder zal het karwei niet worden afgewerkt", zo vertelde hij ons. Intussen had op het terrein zelf ir. W. Mak lichte verwondingen op gelopen, toen een wolkje van de damp hem raakte. Zijn overall werd Nog tien 160 kg wegende cilin ders met oleum moeten op het terrein van de Zethameta te Vlaardingen vernietigd worden. Gistermiddag omstreeks vijj uur werd de vernietiging van 26 ge vaarlijke uit de oorlog stam mende cilinders op last' van üe politie gestaakt. Men had in Vlaardingen last van verstik kende dampen. op verschillende plaatsen door de damp „verbrand". Brandweerpersoneel en Zethameta- werknemers hadden als extra-bevei liging lange rubber handschoenen en hooge rubber laarzen aangetrokken. Van de zijde van de Vlaardingse poiitiedeeide men ons vanmorgen mee. dat de vernietigingswerkzaam heden nu opgeschort zijn tot nader order. Morgen zal de chef van de afedling Bijzondere. Wetten van de Vlaardingse politie, hoofdinspecteur J. W. F. Dorlijn, die enkele dagen de stad uit is, een onderzoek instellen. Dan zal worden beslist of de vernie tiging van de laatste tien cilinders op dezelfde voet kan worden voort gezet. QTJINOY (AP)De kiel van het grootste tankschip ter wereld Is gis teren gelegd op de werf van Bethlem Steel Company in de VS. Het schip wordt 106.500 ton groot. Opdracht gever is de Griekse reder Niarchos die de tanker onder Amerikaanse vlag in de vaart zal brengen. Het is meer dan 300 meter lang en het kan in één keer voldoende benzine mee brengen om de tanks van bijna twee miljoen auto's te vullen. Syrische politie en douane heb ben aan de grens met Turkije zes uur lang gevochten met 60 smokke laars, zo meldt het gezaghebbende Syrische blad „AI Wahda". Advertentie I.M 19 ct. per rol €£N PROOUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Het vijftig pagina's beslaande rap port bestaat voornamelijk uit verkla ringen van directie en bewakers van het Huis van Bewaring. De officier van Justitie mr. W. P. Bakhoven he-";:-, het rapport in zijn bezit. Hij is an mening, dat Juri disch gesproken geen strafbaar feit Is gepleegd jegens Evert C. Mr. W. P, Bakhoven heeft de ver klaringen van directie, personeel en gedetineerde getoetst aan de wet. Op grond van deze verklaringen is niet vast komen te staan, dat Evert C. mishandeld is. Wel is vast komen te staan, dat de gedetineerde op 15 september toen hij verzet pleegde ten minste een klap heeft gekregen met de gummi stok. Voorts is gebleken, dat hij op die dag aan zijn krib is vastgebonden zonder dat daarover door het gevan genispersoneel advies is ingewonnen van een psychiater. In deze toestand heeft hij twee dagen gelegen. Op 17 september werd C. losge maakt. 's Middags is hij op advies van de gestichtspsychiater weer ge bonden. Op 19 september is hij op nieuw losgemaakt, maar op 20 sep tember werd hij weer vastgebonden. Pas op 23 september werd hij van zijn riemen bevrijd. Bij elkaar heeft de gedetineerde bij na een week gebonden gelegen, waar van de eerste twee dagen op gezag van het gevangenispersoneel. Mr. W. P. Bakhoven acht het niet uitgesloten, dat Evert C. uit uitlatin gen van de bewakers de indruk heeft gekregen, dat hij de eerste keer werd vastgebonden met het doel uit hem te krijgen, waar hij het zaagje van daan had om uit het Huis van Bewa ring te ontsnappen. Er is echter volgens de officier van Justitie geen sprake van opzettelijke mishandeling. De officier heeft in deze zaak zijn gegevens uitsluitend getoetst aan de wet. Buiten beschouwing heeft' hij ge laten het reglement van het Huis van Bewaring. Vastbinden ziet hij niet als mishandeling, al zou het er theore tisch onder bepaalde omstandigheden wel onder kunnen vallen. De verwondingen, die Evert C. zich zelf op 19 september toebracht, vindt de officier van Justitie te on beduidend om het de naam 'zelf moordpoging' te geven. Van het politiële rapport zal de heer Bakhoven een afschrift aan de minister van Justitie zenden. Het is aannemelijk, dat de mi nister zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mr \T Mr,-.. lijk over de behandeling" vanTEvêrt C. groténdeels op dit rapport zal baseren. Uit ditzelfde rapport is onder meer gebleken, dat 'de gedetineerde ten minste een keer in zijn eigen urine heeft gelegen, toen hy vastgebonden lag op zijn brits. Het staat ook vast. dat meer eede- Het Is geen gerucht. De waarheid is nog erger. Dat blijkt als deze Leo de Vries, een man van even in de, vijftig, vertelt over die marteltocht en wat eraan voorafging. Hii doet ziin relaas in de stal. waar. a>s was hét midwinter, zijn melkkoeien wor den gevoerd met hooi en met stro. Acht jaar geleden zijn ze hier gaan boeren en het ging goed. Ze hadden het beter dan de boeren aan de over zij, waar de grond laag ligt en het water vaak overlast bezorgt. Ze heb ben hun veestapel uitgebreid en toen kwam die zomer die het gras deed verschroeien. Waarin 30 april en 10 augustus historische dagen waxen, omdat het toen regende. 'Acht bunder grasland en drie bun der hooiland heb ik,' zegt De Vries. 'We hebben de beesten ten slotte maar in het hooiland laten grazen. We kopen wel hooi bij, daarmee red den we het wel, hebben we gedacht. Voor drieduizend gulden hooi en stro hebben we gekocht, maar die voor raad is nou al bijna op.' Zijn vrouw staat erbij en ze vult hem aan. 'We dorsten niet meer In hef land te komen, want dan liepen de beesten je na. We bleven er zoveel mogelijk vandaan. Je mag het gerust weten, ik heb heel wat gehuild als ik het zag. En 's nachts werd je wakker en het eerste waar je aan dacht, dat was: de beesten. We gaan er drie verkopen zeiden we in augustus en toen kwam de regen en wat doe je dan, je houdt ze. Je hebt weer hoop. Dat 3s mis ge weest. Toen m'n man ging markten, heeft hy geen koper gezien. Geen mens wou er melkkoeien bij hebben.' Ze vertellen hoe ze bij wijze van noodmaatregel drie koeien nu naar Holland hebben gebracht, naar een zwager in Moordrecht. Die zal ze voor hen 'opweiden*. Maar daarmee zijn ze niet uit de zorg. Een maand geleden hebben ze alle dieren, behalve het jongvee, op stal gezet en daar voeren ze nu het stro dat 100 per ton kost en het hooi dat nog twee maal zo duur is. Maar de melkgift was slecht gewor den en is dat nu nog. Ze zoeken naar een lichtpunt. Regen? Nee, regen is nauwelijks een lichtpunt. Op dit moment kan daarmee niets goed worden ge maakt. Het gras gaar er niet meer door groeien. Het enige voordeel kan zyn, dat het gras dank zij regen volgend jaar weer groen wordt. De enige schrale troost die ze kun nen bedenken is, dat er hier ten minste nog geen vee is gestorven door 'zandverstopping', In Overijsel moet dat gebeurd zijn. Daar hadden ze de koeien zo lang in de zandige wei gelaten, dat de maag ten slotte vel zat met zand en geen voedsel meer opnam. Buiten staan de pinken en als er bietenloof over het hek wordt ge worpen, komen ze toelopen. Het stof stuift dan onder hun poten op. Boer De Vries en zijn dochter gaaa melken. In de stal meerden om verschillende redenen" zijn vastgebonden. Mr. W. P. Bak hoven is echter van mening," dat dit geen gebruik is in het Huis van Be waring. De uitdrukking 'op de fiets nemen' gebezigd door een bewaker toen de gedetineerde werd vastgebonden, is wellicht geen standaarduitdruk king. 'Er waren bewakers, die deze uitdrukking niet kenden.' aldus de officier. De Commissie van Toezicht op de Gevangenissen zal zich in een aparte vergadering beraden over het rap port. waarin de behandeling van Evert C. besproken wordt. De officier van Justitie zei uit drukkelijk, dat hij bij de bepaling van zijn houding afgaat op het beschikbare materiaal, dat hem ter hand is gesteld. Dat is het rapport met verklarin gen van directie.' bewakers ec de ge detineerde. Aan dit rapport ontbreekt, overigens de verklaring van de ge stichtspsychiater, Hij beroept zich op zijn medisch ambtgeheim. De raadsman van Evert C., mr. J. A. van Waarden, had nog geen mededeling ontvangen van de officier van Justitie, dat niet tot strafvervol ging zal worden overgegaan. Hij zei ons gistermiddag, dat hij de officier van Justitie zal verzoeken hem het rapport ter inzage te geven. Over nadere stappen wilde de raads man zich nog niet uitlaten. 'Ik moet ertegen waken de zaak van mijn cliënt schade te doen,' al dus mr. Van Waarden. Overigens was ook hij van mening, dat wat hem ter ore was gekomen over het uitgebrachte rapport in grote lijnen de lezing van zijn cliënt bevestigt. In een grote chemische fabriek te Sarpsborg in Noorwegen heeft zich maandag een hevige ontploffing voorgedaan, waarbij drie arbeiders zware verwondingen hebben opgelo pen. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen,-uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Het wekt telkens weer de indruk, dat cr in Den Haag zijn, die de vrijere loonvorming nog wel met de mond belijden, maar die er in bun hart een afkeer van hebben. Waarom anders gaat men er niet veel meer toe over, om evenals bij de prijzen berëlkte resultaten bij het overleg in het- bedrijfsleven globaal te bezien? En otn er op te wijzen: denk eraan, achteraf komt het uit. of gij, werkgevers en werk nemers in een bedrijfstak wat te hoog gegrepen hebt en zult ge het in uw prijspolitiek merken, want verboging van prijzen is nu niet toegestaan. Dan handelt men als bij de prijsvorming en sluit men er rich ten zeerste bij aan. Hit 'De Gids', orgaan van bet Christelijk Nationaal Vakverbond, van 3 oktober 1959. Iedere week gaan er meer Neder landse appels en peren over de grens. Er is een bijzonder grote vraag In het buitenland. Volgens het Centraal Bureau voor Tuinbouwprodukten zijn in de periode van 20 tot 26 september 486" ton appelen en 3954 ton peren uitge voerd. Het meeste ging naax Duits land. Advertentie LM J

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2