MOLENBOUWERS BALANCEREN TIENTALLEN METERS HOOG Weer acht partijen om titel 5de klas libre 1 Humanisten debatteren over WAAR KOMT DE 6 DAAGSE?? Bouw christelijke l.t.s. eerder dan neutrale Datering wel voor melk; niet voor pap en vla ontmoet Hermes-DVS Limburgia Ook Schiedam ac tief voor kerkbouw GEVONDEN Geschil tussen Kambodsja en Thailand Twee doden: eis tegen chauffeur twee maanden Vier afdelingen Lua opgeheven Politie dregt: geen resultaat Treinreizigers lopend over spoorbrug chiedammers onckrelkaar Voetganger raakt onder bromfiets BOER'S VISBEDRiJF Burgemeester opent nieuw bedrijfspand Burgerlijke Stand Wisselkoersen BESTUUR PRODUKTSCHAP ZUIVEL: RAADSLID STELT VRAGEN: Vlaardingse auto in Frankrijk verbrand Visafsïag HET VRUE VOLK DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) 'De meeste timmerlieden hebben er geen aardigheid meer in. 'tls altijd werken met hard hout, he?' zegt de ier A. Beeken kamp. Hij is 69 Jaar, maar hij beklimt laddertje/ als een jongen. Hij kijkt langs een molenwiek omhoog naar cL 'baard' van de molen, waarop in sierlijke letters staat: Anno 1794. F O TO AL B U M S Kerktorens En dan, onder de kap, is daar plot seling een uitzicht over de hele stad. Beneden is alles weggevallen: bomen en straatjes, huizen en grachten. De molen heeft de kerktorens als zijn gelijke.. Samen rüzen ze zwijgzaam en ongenaakbaar boven heel de zon nige stad uit. HEERLIJK SMULLEN KIJKEN KIJKEN KIJKEN DE MOL-JANSEN PANTALON? De Broekenspecialist We zijn langs allerlei trappetjes In het binnenste van de molen aan de Westvest naar boven geklommen. En in de deur naar de omloop leunde de heer Beekenkamp, H^j wees op de vloer: 'KJjk, hier hebben we nieuwe plan ken gelegd..Ja, je moet geen hoogtevrees hebben/ Door de openingen sche mert de straat. En achter die grappige, afstaande leuning van de omloop weerspiegelt het "water de blauwe lucht en de langzamerhand geelgroene bomen. Advertentie IJM. SCHtl^DAH- Z O t D-.H..O U.'L A.N D SC H jE kantoor boexhandel Het winterseizoen is weer op gang gekomen en de ene uitvoering volgt op de andere. Maar ook Cs televisie trekt en. zoals het er tot dusver uit ziet, heus niet minder sterk dan ver leden jaar. Veel trouwe bezoekers van toneel- en muziekavonden laten hun vereni gingen in de steek om thuis voor hun televisietoestellen - te zitten. En het zijn vooral de kleinere verenigingen die daarvan schade ondervinden. Vandaar dan ook. dat de Schie- damse Gemeenschap, sectie muziek weer een gezamenlijk concert van verschillende kleinere muziekgezel schappen organiseert. XJ kunt ze dinsdag horen in gebouw Arcade aan de Lange Haven. Het jeugdorkest van St.-Ambro sius" speelt daar het populaire „Mig- nonnette", de accordeonisten van KDO voeren onder meer „Lovely Girl" uit en verder kan men er de mondaccordeonisten van Bravo", het mandolineorkest „La Matinata" en het jeugdorkest van O BK beluisteren. Wellicht gaan die vijf enthousiaste groepjes, die afzonderlijk niet zo gauw tot een uitvoering zullen ko men, nu eens veel belangstelling trekken. Dat zou 1 hun moed geven voor de toekomst. "En de schilders voelen er ook niets meer voor.' Nu wijst de molenbouwer naar de wieken: ze zijn pas geschil derd in fris wit en groen, precies zo als je je dat voorstelt van een Hol landse molen. 'We hebben het zelf gedaan, want het Is de. meeste schil ders te hoog op zo'n wiek'. Tevoren zijn die zelfde wieken grondig hersteld en dat op zich zelf is al een meer dan ingewik kelde zaak. De wind moet kunnen spelen, alles moet beweegbaar zijn en iets mee hebben van die elasti citeit, die de hele molen kenmerkt. En: het is allemaal handwerk. De, 'Walvisch', zoals deze grootste molen van Nederland heet. wordt op het ogenblik gerestaureerd. Hoe ho ger in de molen, hoe kleiner wordt de omvang en hoe smaller ook zijn de steile laddertjes van luik tot luik. De treedjes kraken nu en dan, het touw, dat als leuning dient, flapt be neden heen en weer. Geelbruin is het hout van de formidabele assen, die door het binnenste van de molen lo pen. Hendrik Timmers klimt van de kap, af en door een gat aan de 2ijkant, tientallen meters hoog, komt hij naar binnen,'Waarom ik molenbouwer ben geworden? Timmerman zijn, dat is tegenwoordig met hardboard en zachtboard werken. Dit is beter. Hier doe je handwerk. Je hebt met hard hout te maken en je voelt je ten minste écht timmerman!.' 'Ik heb het vak geleerd van de oudere knechts en ik leer het weer aan de jongere.' Beiden zijn door. heel Nederland werkzaam voor het Kethelse molenbouwbedrijf van de heer H. van der Loo. Werk is er genoeg. Een molen moet eens in de twee jaar opgeknapt worden. En molens vind je overal in ons land nog. Nieuwe worden er na tuurlijk niet gebouwd. Het zou niet renderen. 'Het is met die 'dingen net als paarden,' zegt de heer Beeken- kamp, 'ze verdwijnen en dat is jam mer, want het zijn mooie dingen!' Heel Nederland. Een paar jaar geleden hebben de molenbouwers in Leimuiden een oude molen gesloopt en die in Schipluiden weer opgebouwd, op de plek waar een molen was verbrand. 'Als het helder weer is, kun je hem van hier af zien.' En dan gaan ze naar Zee land, naar Noord-Holland, Friesland en overal waar maar molens te repa reren zijn. Hun oude ambacht roept hen daar heen, Hoog boven toeterende auto's, rinkelende fietsbellen en wandelaars balanceren ze over de molenkap, de teerkwast in de hand. Langzaam want anders wordt het gevaarlijk. "Maar lekker rustig,' vinden ze. De 61-jarige Schledamse portier P. N. wilde gisteravond op de Stadhou derslaan oversteken bij de Nieuw- brug. Ds achttienjarige bromfietser J. C. T. hield voor hem In om daar na weer op te trekken. De voetganger bleef echter plotseling staan en raakteonder de bromfiets. Beiden kregen een hoofdwond. De voetgan ger brak bovendien zijn linkerbeen. Hij is in het Gemeenteziekenhuis op genomen. Advertentie IM. van de prima KALFSVLEESCROQUETTEN van MGR. NOLENSLAAN Schiedam 850 Bij het SVV-terrein is gisteren brand ontstaan op een hoop puin. Onder leiding van de heer. Titulair heeft de brandweer het vuur ge blust. Hermes-DVS is reeds aan de ze vende competitiewedstrijd toe. En be kijken wij de resultaten van de blauwwitten tot nu tre, dan valt di rect op, dat Hermes al zijn thuis wedstrijden met ruim verschil wist te winnen. Alle uitwedstrijden echter gingen verloren. Bij deze laatste waren echter twee nederlagen met het kleinst mogelijke verschil tegen clubs, die lijstaanvoer der zijn. In dit licht gezien zijn de prestaties van Hei-mes dus lang niet slecht. Zondag om 2 uur komt Limburgia aan de Damlaan en, deze ontmoeting moet Hermes winnen om niet te veel achterop te raken. Het zal echter niet eenvoudig zijn, want de Limburgers beschikken over een ploeg, die zich niet zonder meer gewonnen geeft, zo als de praktijk heeft geleerd. Daarom zal het spannen aan de Damlaan met Hermes lichtelijk favoriet. Hermes-DVS 2 krijgt het zeer moeilijk. Zaterdag om 4 uur spelen de reserves in het Stadion tegen Feijenoord 2. Het derde elftal gaat naar Gorkum om SVW 2 te bekampen en er zal hard moeten worden gewerkt om de punten mee naar Schiedam te ne men. Het vierde elftal moet in staat wor den geacht om Transvalia 2 te klop pen om 10 uur. op het sportpark Har- ga. Oppassen blijft echter de bood schap. Om het persoonlijk kampioenschap vijfde klas libre, in het district Schiedam van de KNBB, zijn dezer dagen onder leiding van de bil jartvereniging Volksgebouw In het clubgebouw aan de Schledamse- weg te Vlaardingen, wederom een achttal partijen gespeeld. Koens bracht het in zijn partij tegen Brussaard, met zelfs drie se ries van 6 tot slechts 35, als gevolg van te veel poedelen. Twintig maai miste hij een stoot. Hoewel Brussaard maar één goede serie van 8 maakte, wist hij toch zijn party in 32 beurten te winnen. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 Advertentie I.M Dan pos vergelijken. Met ERRES-TELEVISIE ziet u'het beslist beter. De gehele collectie vindt u bil LANGE KERKSTRAAT 66 - SCHIEDAM - TELEFOON 68570 Het adres voor een vakkundige service. .liiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ De Hervormde Gemcer.le Schiedam neemt op grootse wijze deel aan de Nationale Hervormde Kcrkbouwactie 1959. Dat Is gisteravond overduide lijk gebleken in de consistoriekamer van de Grote Kerk, waar de eerste gelden werden aangedragen. Dc ac tie die wijksgewijzc wordt gevoerd heeft in onze stad al een groot be drag opgebracht. De leider van de actie ln Schiedam, secretaris-rentmeester J, van Heer den heeft een aantal ouderlingen, die belast waren met het Incasseren van de gelden, verdeeld over zeven I wijken. In deze wijken nu werden aan alle hervormden brieven en fol- ders gezonden waarin zij op de komst van de ouderlingen werden voorbe reid. Dat alles tot dusver naar wens is verlopen heeft gisteravond de voor lopige opbrengst wel bewezen. De heer Van Heerden kon maar liefst een bedrag van 19.845,19 in ont vangst nemen. Verder was een bedrag van 4916 door het landelijke comité in Den Haag rechtstreeks uit Schiedam ont vangen en bovendien zijn uit de ver schillende wijken toezeggingen ge daan tot een bedrag van 32.090. De opbrengst zal dus in totaal 62.351,19 zjjn. Daarbij maken het westen en Nieuwland belde met ƒ11.000, waar bij inbegrepen de toezeggingen, wel een heel goede beurt. Maandagmiddag .zal burgemeester mr. J. W. Peek het nieuwe bedrijfs pand van Foots vleeswaren-fabriek en grossierderlj aan de Vlaardinger- dijk 542 officieel openen. Geboren; Arianne M d v O G A de Oude en W P de Jonge; Elizabeth M d v p h Kreischer en J A M van Veggel; Nicolaas J L z v N J van Eek en H van Eek; Karlijn J d v K J Farwerck en T'W O Hoolboom; Onno z v A L Dijkshoorn en J P Schop; Marcus JFMzvGLM Daniels en jonkvrouw CTIvon Heijden; Esther d v J N de Bruin en J H Witjes. DONDERDAG Bioscopen MONOPOLE-THEATER: Rlo Bravo. 2, 1 en 9.15 uur. Apotheek: Fa. A. Gouka, Tegen Spronkers paste Koens be ter op zijn tellen. Hij won zijn partij met een verschil van slechts 3 ca ramboles. maar hij had het grootste aantal beurten, 53, nodig. Spronkers bleef hem gedurende de gehele par tij dicht op de hielen, doch kwam slechts tot 47. Brussaard won ook zijn tweede partij, die tegen Hoekveen, die al heel slecht op stoot bleek te zijn en het in zijn 17 beurten niet verder bracht dan „acht" caramboles. Doch tegen Spronkers zagen wij plotseling een andere Hoekveen, waarvan Spronkers de dupe werd. Toch ging het Hoekveen niet zo ge makkelijk af om deze party te win nen, want in de benodigde 36 beur ten had Spronkers het nog tot 44 gebracht. Brussaard 50 50 32 8 1.50 Koens 50 35 32 6 1.09 Koens Spronkers Brussaard Hoekveen Hoekveen Spronkers 50 50 50 50 50 50 50 47 50 9 50 44 53 53 17 17 36 36 0.94 0.88 2.94 0.47 139 1.22 Het ging in het begin van de par tij van Schra tegen Van G-enderen heel aardig en hij had in zijn 10e beurt, met 21 caramboles reeds een voorsprong van 13. Maar toen hij ln zijn volgende 9 beurten 5 maal poe delde, had Van Genderen met 23 cal ramboles nog slechts een achterstand van 2. Hierna ging het tussen beide spe lers spannen en toen Schra met 40 caramboles 2 maal achtereen miste, passeerde Van Genderen hem ln de 29e beurt (4043). Schra bracht het nog wel tot 46, doch Van Genderen maakte zyn 50 vol. Tegen Hoekveen heeft Van Gen deren het ook niet moeilijk gehad. Het wilde met het spel van Hoekveen niet vlotten. Hy poedelde in zyn 40 beurten 23 maal. Twee series van 7 en een van 5 maakten nog wel een en ander goed, maar konden een overwinning voor Van Genderen niet tegenhouden, die in zijn 30e beurt met 41 caramboles nog een voor sprong had van 9. Nog 10 beurten, waarbij Van Genderen 5 poedels no dig had om zijn 50 vol te maken. Koens had gisteravond in de twee gespeelde wedstrijden niet veel gé- luk. Beide partijen verloor hij. In zUn eerste party, die tegen Schra, ging het spel aanvankelijk gelijk op, doch na de 20e beurt kwam er een verbe tering in het spel van Schra, zodat hij 6 beurten later met 39 caramboles een voorsprong van 13 noteerde. Koens profiteerde niet van een viertal poedels van Schra om zyn achterstand te verkleinen, zodat Schra in zyn 36e beurt zyn 50 vol had en Koens het tot slechts 39 had gebracht. Op de omloop van de molen aan de Westvest ver boven de grond, maar bij lange na nog niet het hoogste punt van de molen werken de heren A. Beeken kamp en H. Timmers aan het harde hout. En ze voelen zich er „écht timmerman"! Advertentie IJM. ggi gfc T» TV 4V TV. «V tiUOUblKAAT se XELEFOON eSUSI Hoogstraat 29. Diversen: PASSAGE: Ned. Ver. tot behartiging der belangen van tbc-patlënten. propaganda-avond. IRENE: Wljkgenaeeme V, toneelavond. WIJKCENTRUM: vergadering Ned. Onderwijzersvereniging.: VRIJDAG Bioscopen: MONOPOLE-THEATER: Overval ln de Pacific. 2, 7 en 9.15 uui". passage-theater: Tiger Bay. 2 en 8.15 Uur. Apotheek: Fa. A. Gouka, Hoogstraat 29. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9— 12.30 uur en-24 uur; aktentas met inhoud. Te bevragen bij de vinders; speel goedhondje, A. Struyk, Den Bommel- sestraat 2; autoped, Struchem, de Loeffstraat 48; rozenkrans in etui, Th. v. dLinden, Dwarsstraat 37 kinderring, Smits, Grote Markt llc; herenpolshorloge, E. Verbaardschot, Lombokstraat 31, Vlaardingen: be drag aan geld, M. Slavenburg, Boer- havelaan 46; geel Indisch vogeltje, A. v. d. Poel, Wattstraat 35b; jonge Duitse herdershond, Verburg, Gras- winkeistraat 31b, Botterdam; bruine pijp, L, Sents, Swammerdamsingel 43; biauwe honderiem, Tims, Eendracht- straat 64b; stalen maat, C. A. Faber, Lorentzlaan 27; autonummerbord, A. v. Bommel, Puttershoeksestrawt 36; bruin lederen damesporemonnee m. inh., B. Vermeulen, Ruysdaell. 68b; kinderportemonnee, Vleghert, Laan 14; rode portemonnee met inhoud, J. v. Otterloo, Loeffstraat 115; kinder- portemonnee met inhoud, Draër, St. Liduinastraat 82b; portemonnee met inhoud,'Koelingv. Limburg Stirum- straafc 65;- parapluhoes, Collignon, Lorentzlaan 38; dubbele fietstas, v. Dijke, d. Tempeïstfaat 12; blauw grijze herenshawl, M. v. Duppen, Damlaan 15b; 1 p. voetbalschoenen, A.-v..Leeuwen, Copernicusstraat 10a; zijden shawl, P. Collenburg, J. v. Avennesstraat 45b; rood kindër- schoentje (L.), v. d. Horst, Celsius- straat 28; grjjze dameshandschoen (R.), Duehenne, Singel 132-8; glacé dameshandschoen (R.)Hogerboord, v. Beverenstraat 22. „Waarvoor is dit alles wat betekent dit leven voor mij?" Deze vraag stelde woensdagavond dr. D. H. Prins aan een kleine groep humanisten, die in het wijkcentrum Nieuwland bijeen was om zijn lezing over het onderwerp: „Vele levensbeschouwingen één waar heid?" te beluisteren. Met enkele levendige voorbeelden leidde de heer Prins zjjn betoog in. Duideiyk toonde hij aan, dat men sen, die elkaar vreemd zyn, tot een goede verstandhouding kunnen ko men, anneer zij elk eenzelfde ingry- pende gebeurtenis ondergaan. (Van een onzer verslaggevers) Tussen de regeringen van Kam bodsja en Thailand is een geschil gerezen dat ter beoordeling is voor gelegd aan het International Ge rechtshof te Den Haag. De klacht van Kambodsja is dat Thailand in strjjd met het char ter van de Verenigde Naties sinds 1949 een stuk grondgebied bézet houdt dat de bevolking van Kam bodsja van oudsher tot pelgrimsoord heeft gediend. Het betreft de streek waar de tempel van Preah Vlhear is gelegen. Het Internationaal Gerechtshof heeft ondertussen al enkele maanden de handen voi aan de berechting van een geschil tussen Portugal en India, die elkaar het recht betwisten van doortocht naar een paar Portugese koloniën, die zich in de vorm van enclaves binnen het grondgebied van India bevinden. Van Portugese zyde is enkele we ken achtereen gepleit, Na een korte onderbreking van de behandeling zal morgen de tegenpartij aan het woord komen. Gezien deze stand van zaken is be handeling van de klacht van Kam bodsja niet op korte termyn te ver wachten. Tegen Hoekveen heeft Koens het weliswaar iets verder gebracht doch met 43 caramboles verloor hy ook deze party. Hoekveen, die van meet af onbedreigd, naar een overwinning ging, had na een serie van 14 met 34 caramboles een voorsprong van 14. Hoewel Hoekveen hierna diverss poedels voor zich liet noteren, be nutte Koens de kansen niet om zyn achterstand weg te werken, zodat ln de 83e beurt Hoekveen met 45 nog een voorsprong had van 8, In de 41e beurt had Koens met 43 caramboles nog een achterstand van 4, maar Hoekveen maakte In zjjn volgende beurt de 50 vol. Koens miste zjjn nastoot. Van Genderen Schra v. Genderen Hoekveen Schra Koens Hoekveen Koens 50 50 50 50 50 50 50 50 50 46 50 39 50 39 50 43 32 32 40 40 36 36 42 42 1.56 1.44 1.25 0.98 1.39 1.08 1.19 1.02 De vastgestelde voorwedstrijden om het persooniyk kampioenschap 4e kl. libre ln het district Schiedam van de KNBB vonden in poule 1 geen doorgang. In poulè 2 werd :n bjj Café MES te Vlaardingen gespeeld: Van wyk Hovener v. Heyningen Hovener Vormer v. Heyningen Vormer v. wyk In BV Confianee Coens v. Harlingen De Kruif Davids Schewè Verbeek Droppert Mondt 75 75 75 75 75 75 75 75 75 74 75 52 75 69 75 71 37 37 51 51 34 34 32 32 6 11 6 9 11 9 13 8 2.02 2.00 1.47 1.01 2.20 1.73 2.34 2.21 poule 3 wérden gespeeld b yde Jonfianee te Vlaardingen: 32 14 75 75 75 75 75 75 75 75 75 40 75 54 75 70 32 30 30 56 56 75 36 65 39 2.34 1.25 2.50 1.80 1.33 1.25 1.92 1.66 Voor de Zeekrjjgsraad stond giste ren terecht de twintigjarige marinier 2e klasse zeemillcicn H. H., verdacht van het veroorzaken van een ongeval met een militaire auto, waarbij twee personen om het leven zjjn gekomen. De eis luidde twee maanden gevan genisstraf. Verdachte reed op 14 april 's avonds op Texel met een vrachtauto. In de laadbak zaten acht marinemannen. In esn bocht is de auto gaan slinge ren. in de berm geraakt en gekanteld. De passagiers werden eruit geslingerd en twee hunner, de vlleedlenstweer- kundige J. H. Mekkes en de elektro- monteur 2e klas F. Meijer, kwamen onder de laadbak terecht en over leden kort na het ongeval. Verdachte werd verweten, dat hU op de zeer slechte weg veel te snel heeft gereden, namelijk omstreeks dertig kilometer, terwijl ongeveer zeventien kilometer was voorgeschre ven. Ter zitting zei verdachte dat hij pas na het ongeluk van dit voor schrift op de hoogte was gesteld. De verdediger merkte op, dat de desbetreffende order tot de officie ren en het kader en niet tot de chauffeurs was gericht. Voor de bocht heeft verdachte, zo verklaarde hjj. by'geremd en getracht terug te schakelen. Dat lukte echter niet, de handel bleef in de vrijstond steken, waardoor hij de macht over de wagen kwytraakte. BIJ het technisch onderzoek na het ongeval bleek, dat de schakellnrich- ting goed werkte. 7 oktober Engels pon,: Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling 10.571—10,571 3,77,^-3:"* 76,77J—76,87i 7.54J—7,541 87,06—87,11 72,9173,96 90.2290,27 54,704—54,754 52.88—52,93 3.8713,873 60,764—60,814 14.61Ï—14.621 Advertentie IM. DEELNEMERS DIT DUITSLAND, BELGIË, NEDERLAND EN ENGELAND (Van een onzer verslaggevers) Handhaaf de dagaanduiding op de flessemelk. ma?r ver vang die aanduiding op flessen met zoetemelkse pap en vla's door een codering. Deze aanbeveling heeft het bestuur van het Produktschap voor Zuivel gericht aan het ministerie van Sociale Zaken haar aanleiding van een suggestie van het bedrijfschap voor melk en melk- en zuivelprodukten. Er kan een gesprek uit voortvloeien, dat de moeiiykste en meest essentiële levenspunten aanroert. Het ideale on derhoud zal datgene zijn. waarin men niet probeert om eikaar te overtuigen, maar waarin men de waarheid van het leven en het levensdoel poogt te benaderen. Voor een gelovige i„ c<c kerk daarby zeer belangrijk. Voor een humanist is het de taak, die hem elke dag wacht en die hem levensblijheid schenkt. Spreker wees er nadrukkelijk op, dat het nooit de bedoeling van het Humanistisch Verbond, is geweest, mensen, kost wat het kost, aan te trekken. Men moet een ieder zyn eigen waarden laten. Het eigen leven wordt door een eigen standpunt het best geleid en het léven is immers het doel der huma nisten. Een echte overtuiging is een stuk van de mens zeif en daarom geldt het „gebod": Hebt eerbied voor uw medemens en voel u met hem ver bonden. Na deze toespraak werden de aan wezigen in de gelegenheid gesteld om de heer Prins vragen te stellen. Dit leidde tot een interessante discussie: De eind vorig jaar haastig opgerichte stichting Christelijk Tech nisch Onderwijs te Vlaardingen heeft van de staatscecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bericht gekregen dat op de ontwerp-rijksbegroting voor 1960 een subsidiepost voor een christe lijke lagere technische school te Vlaardingen is opgenomen. Dit zou inhouden dat het ministerie aan de Vlaardingse christelijke l.t.s. toestemming verleent in september van het volgende jaar met de lessen tc beginnen. (Van onze parlementsredactae) Nog vóór het einde van 1959 zul len vier- afdelingen (middel) zware luchtdoeiartiilerie worden opgehe ven. Het betreft twee parate afdelin gen, de 955 afd. territoriaal te Schalkhaar en de 117 afd. mobiel tc Bussum, en twee mobilisabele afde lingen, dé 207 en de 237 afd. Deze maatregel is het eerste ge volg van de in de memorie van toe lichting op de defensiebegroting aan gekondigde opheffing van de (mid del) zware Lua en modernisering van de lichte Lua. Het vrijkomende personeel van de vier afdelingenzal worden bestemd voor aanvulling van andere Lua- onderdelen en van bestaande afde lingen veldartillerie. Gisteravond kwamen bij de po litie verscheidene telefoontjes binnen over een hondje dat ln dé Groenlaan was aangereden door een RET-bus. Het dier. een bruine reu, was ievens- gevaarlyk gewond en is in het asiel afgemaakt. Zoals men zich zal herinneren heeft de Vlaardingse gemeenteraad dit voorjaar na herhaalde vergade ringen en na langdurige debatten besloten eerst een tweede neutrale l.t.s.-te bouwen en pas in tweede in stantie te beginnen aan de bouw van een christelijke l.t.s. De Vlaardingse stichting „De Ambachtsschool", die op het ogenblik de eerste neutrale 1-t.s. beheert en die bestuursleden van alle gezinten rijk is, zal belast wox"denmet het beheer over de tweede- neutrale l.t.s.; Naar aanleiding van de medede ling van de staatssecretaris heeft het Vlaardingse raadslid H. M. J. Dub beldam (v.v.d.) de .volgende vragen aan B. en W. gesteld: 1. Heeft uw college kennis geno men van de mededeling van tie staatssecretaris, waarin wordt mee gedeeld dat op de ontwerp rijksbe groting 1960 geld is uitgetrokken voor de stichting van een christelüke lu ge school te Vlaardingen, welker i ventueie bouw strydig is met het be sluit van de Vlaardingse gemeente raad van maart JLJ 2. Indien deze mededeling juist is, hoe staat uw college dan tegenover een dergeiijke negatie van een door de gemeenteraad genomen besluit? 3. Is het college met my van me ning dat door deze nieuwe ontwikke ling het technisch onderwys te Vlaardingen niet is gediend, daar het nu onmogelijk zal zyn om de zo nodige uitbreiding aan dit onder wys te geven met order meer enkele vakken? 4. Is het niet wenseiyk dat door uw college de minister nog eens. ge wezen wordt op het besluit van de raad vau maar jl. en dat wordt aangedrongen op herziening van het door hem genomen besluit, ten ein de te bereiken, dat de bouw van de tweede technische school zal worden verzorgd door de vereniging „De Am bachtsschool"? De heer P. D. van der Knoop uit Vlaardingen zag dinsdagavond, toen hy met zyn auto naby Bailleulmont in Noord-Frankryk reed. de weg ver sperd door een aantal stropakken. De automobilist remde tussen de stro pakken en toen hy tot stilstand kwam geraakten zowel stro als auto in brand, kenneiyk doordat de gloeiende uitlaat van de wagen in aanraking kwam met stro. De heer Van der Knoop heeft zich zonder ook maar het minste letsel op te lopen, uit de brandende auto kunnen bevryden, die geheel vernield, werd. De stropakken bleken verloren te zyn door een vrachtauto die bestuurd werd door een Belgische chaulfeur. Toen de politie de auto te Rijssel vond, bleek dat de Belg er niets van heeft gemerkt dat de stropakken van de wagen vielen. Enkele uren lang heeft gistermid dag de Vlaardingse politie, bygestaan door rykspolittemannen, ln de Vlaar dingse Vaart .lopen dreggen. Dit dreggen bleef echter zondsr resul taat. Men was met het karwei be gonnen, toen een bewoner van de Trekkade had gemeld, dat hy in de Vlaardingse Vaart een roeiboot had gevonden, die onbemand en met een Jongensrywiel erin stuurloos rond dreef. De bewoner had kort tevoren nog een ongeveer elfjarige jongen in het bootje gezien. Men vermoedt nu. dat de jongen het bootje naar de kant heeftge groeid, eruit is gespron gen en naar huis is gehold. De flets is naar het bureau van politie over gebracht. In de bestuursvergadering van het produktschap is nog meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, volgend jaar een koelkast in eike melkzaak ver plicht te stellen. Er zal naar worden gestreefd de bezorgwagens zo in te richten, dat de temperatuur niet bo ven de tien graden komt. De melk wordt dan in aanzienlijk gekoelde toestand bij de consument bezorgd. Eerst wanneer deze situatie is be reikt heeft het. volgens het bestuur van het produktschap voor zuivel, zin, zich nog eens op de zaak van de dagaauduiding op de flessemelk zelf te beraden. (Van een onzer verslaggevers) Treinreizigers, die gistermorgen met de trein van 9.52 uur vanaf het Rotterdamse Centraal Slation naar Hoek van Holland vertrokken, heb ben in Maassluis de trein moeten verlaten. Te voet trokken zij de spoorbrug over de Binnenhaven in Maassluis over om aan de andere kant weer in een speciaal treinstel naar Hoek van Holland door te reizen. Een kwartier later dan het spoorboekje aangaf, om 10.26 uur, arriveerden de reizi gers ln Den Hoek. Even later moesten in Rotterdam de treinreizigers van de boottrein uit Amsterdam en van de Noord-West- Express op de stoptrein naar Hoek van Holland overstappen. Ook deze reizigers liepen een kwartier vertra ging op. De boot naar Engeland heeft op hen gewacht. De oorzaak van dit alles was, dat de spoorbrug over de Maassluise Binnenhaven die geopend was ge weest om een schip door te laten, omstreeks half tien niet goed gesloten kon worden. De zogenaamde „schieters" van de brug wilden niet in hun lig plaatsen terug, zodat de brug wel dicht, maar niet afgegrendeld was. Veiligheidshalve liet men daarom de treinen niet over de brug gaan. Het euvel was binnen het kwartier verholpen en het overige treinver keer heeft de achterstand daarna snel Ingelopen. ROTTERDAM, 7 oktober. Aan de Visafsïag alhier werden van IJmuiden en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd. De prUzen waren: tarbot klein 0.85—1,00 p. kg; schol gr. 55—57; id. midd. 4553; id. klein 30—34: zeebot 19—22; schelvis midd. 30—35- kabel jauw midd. 38—43; id. klein 18—2J; makreel 2325; zeehanen midd. 50 52; ld. klein 14—17; wyting 15—19: haring verse 33—35 p. kist.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1