Wijzer, maar zonder goud, terug uit Nieuw-Gui nea Russen publiceren foto s van hun 1 ruimtevaartpioniers eigen 'Karei Doorman Columbus ontdekte al bekend Amerika' 1 _u r Dit gebeurt in de wereld SlOWS Leger gaat in Wormers avert Socialisten vergroten meerderheid ii i i i 1 -4-.I ZONDER COMMENTAAR Admiraal Sir William Davis: i Duits meisje na diefstal gedood? VN-commissie verlaat Laos Troelstra-Oord herrijst uit as £1 i i I i 1 ~TUZ> 1) 4 Advies gevraagd over loongrens ziekenfonds VIER DODEN IN VERKEER Att Rookgordijn ALS er 'ding' is ■JAQO SHAWLS Burgemeester tijdens jacht overleden i i i i i i i i HET VRIJE VOLK MAANDAG 12 OKTOBER 1959 pagina (Van een onzer verslaggevers) Het hoofd van de Nieuw-Guinea-expeditie dr. L. D. Bron gersma, de technisch leider overste G. F. Venema en de geo loog dr. C. Bar zijn zondagavond op Schiphol "met kransen ver welkomd en toegedronken met champagne, die de scheepsbou wer C. Verolme (garant voor twee ton) had laten aanrukken. 50.000 gulden vooronze klanten ter me uien MOSKOU. De Russen, die ervan dromen nog eens in het bezit te komen van een eigen auto, hebben nu kunnen horen hoe het communisme zal pogen sommige van deze dromen te verwezenlijken: met hele vlo ten taxi's. Bejaarde inan raakt door duisternis misleid te water en verdrinkt VERVOLG VAN PAGINA 1' In Bremens Landdag: Te jong Wereldivonder Oud zeer Angeltjes Heethoofd Oorlog Advertentie I.M. Vijftig duizend gulden gut et deze miand van onze prijzen af. In tientallen aanbiedingen zult IJ zien wat dat betekent. Zorg er voor dat ook U Uw aandeel krijgt... door nu te kopen. Wie hangen er dit najaar de mooiste splinternieuwe gordij nen voor de ramen? Dat zijn onze klanten, omdat er morgen duizenden meters van de mooiste Richelieu mar quisette en Ruche marquiset te van 3.2S wordt verkocht voor nog géén twee gulden. Richelieu marquisette van 100% katoenen garens met rijk geborduurde broderie. Ruche marquisette van mat glanzende Zwitserse garens met macra entredeux en met dub bele rvche. Dinsdagmorgen om 9 our be gint de verkoop van deze rijke Richeleu en ruche marquisette. 90 cm. breed, per meter voor m "De expeditie.' zo vertelde dr. Bron gersma kort na zijn aankomst op een persconferentie, 'heeft aan haar doel, het wetenschappelijk onderzoek, be antwoord, Een algemene conclosïc kan ik nog niet trekken. Er is een schat van gegevens verzameld en het zat jaren kosten oro ze uit te wer ken.' 4a Hoeveel de expeditie heeft gekost wist dr. Brongersma niet. Ook de voorzitter van de Stichting Expeditie Nederlands Nieuw-Guinea, prof. da-. H. J. Lam. moest op een vraag hier over het antwoord schuldig blijven De heer C. Verolme, die de pers-' conferentie op Schiphol bijwoonde, riep de resp. weledelzeer- en hoog geleerde heren toe: 'Dat is niet voor de pers. Daar hebben ze niets mee te maken.' Op Nieuw-Guinea is geen goud ge vonden. Drie experts die het Sterren gebergte hierop hadden onderzocht, kwamen met lege handen thuis, al dus dr. Brongersma. De geoloog dr. Bar bevestigde dat niets van economisch expioitabele aard, zoals goud óf uranium was ge vonden. Wel heeft hij vrij volledige gegevens van een doorsnede van het centrale bergland en het gebied ten noorden daarvan. De vraag of de wetenschappelijke staf niet beter later naar het basis kamp aan de Ok Sibel had kruinen vertrekken, werd grotendeels door prof. Lam beantwoord: Er was geld opgevraagd en er moest een datum worden vastgesteld. Theoretisch hadden we-moeten wachten, prak tisch niet.' Dr. Brongersma noemde het uitgangspunt 'pompen of verzui pen'. Bovendien moest men niet ver geten, aldus de expeditieleider, dat een tijd van acclimatiseren zeer be langrijk was. De autochtone bevolking vond de expeditie prachtig. De Sibil Papoea's organiseerden rondleidingen door 't 'zilveren huis' van de expeditieleden. Nadat de heer C. Verolme vergeefs mm getracht had de persconferentie te beëindigen en zelf was vertrokken, kwamen nog even de financiën ter sprake. Prof. Lam verklaarde de penning meester niet te hebben laten komen. HU kon zelfs niet bij benadering zeg gen wat alles heeft gekost. De begro ting beliep 1 miljoen honderd dui zend gulden. Men had veel steun In natura ontvangen en in Hollandia moeten nog tal van zaken worden afgehandeld. Pas. daarna zal men een financieel overzicht kunnen geven. In een korte toespraak die aan de persconferentie voorafging zei dr. Brongersma, dolblij te zijn geweest (toen de expeditie in juli dreigde te stranden door geldgebrek) met het bericht dat Verolme zich voor een groot bedrag garant stelde. Dr. L. D, Brongersma, leider van de Nieuw-Guinea-expeditie, lachend op Schiphol te midden van twee medewerkers: overste G. F. Venema (links} en de geo loog dr. C. Bür (rechts). In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volle zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden, geciteerd Betekent dit ogenblik ook het einde van de politiek van vrijere loonvor ming? In die zin, dat deze regering terugkeert naar liet systeem van ionn ronden beslist niet. maar in veler ogen zal het lijken of het kabinet zijn koers heeft gewijzigd, Os regering is zich dit wei bewust en tracht het ogenblik waarop deze (ogenschijnlijke) politieke nederlaag aan het daglicht zal treden, zo lang mogelijk uit te stellen. Vandaar dat de staatssecretaris floolvink zijn nieuwe richtlijnen een 'nadere ver duidelijking' heeft genoemd en zulk een cryptische (duistere) taal heeft gebruikt, dat experts zicli heel wat hoofdbrekens moeten getroosten om er uit te komenEen duidelijke voor lichting, waar het hele bedrijfsleven mee zou zijn gediend, heeft de staats secretaris niet willen geven. Het ge hele overleg met gesloten deuren tus sen Overheid, Stichting van de Arbeid en Rijksbcmiddelaars lijkt wel opge zet om een rookgordijn rondom het loonbeleid te leggen. Een gordijn dat niet meer nodig is voor een beleid, dat erop gericht moet zijn om met zoveel mogelijk behoud van de vrijere loonvorming tei waken tegen overspanning op de arbeidsmarkt, tegen prijsverhogingen en tegen inflatie. Algemeen Dagblad van 8 oktober 1959. MOSKOU (Reuter). In de laatste uitgaven van de Russisch!?® geïllustreerde tijdschriften „Ogonjok" en „Sowjet-Unie" zijn foto's gepubliceerd van Ruslands toekomstige ruimtevaartpioniers zM: mensen en honden compleet met ruimtepakken en -helmen. (Van onze speciale verslaggever Tom Lambert). Het gebruik van taxi's zal een einde maken aan het parkeerpro- (Van een onzer verslaggevers) Onze problemen bij marineoefeningen in NAVO-verband liggen in het vinden van de coördinatiemogelijkheden, in het samenstellen van een goede gemeenschappelijke doctrine. Er moet vooral begrip zijn. Met het Neder landse vliegdekschip Karei Doorman hebben we reeds zeer geslaagde oefe ningen gemaakt in de Atlantische Oceaan.' Dit vertelde de Britse admiraal Sir William Davis op het vlaggeschip Tyue, dat zaterdag aan de Amster damse Javakade meerde. Admiraal Davis, commandant van de Britse 'Homefleet en de NAVO- vloot in het oosten van de Atlan tische Oceaan, zeide de Nederlandse marine te kennen. Niet alleen is hij vele malen in Nederland geweest, maar in de Tweede Wereldoorlog voeren er twee Nederlandse schepen, de Flores en de Soemba. onder zijn commando en na men deel aan vier invasies. 'De Karei Doorman heeft nog een uitermate belangrijke functie in de NAVO', verklaarde Sir William toen wij hem vroegen of een dergelijk reusachtig schip nog in ons tijds beeld paste. 'Een vliegdekschip als de Doorman kan een geweldig wapen zijn bij de bestrijding van onderzeeboten en het kan, bij voorbeeld bij een oorlogvoe ring op beperkte schaal, in vrij korte tijd ergens aanwezig zijn met lucht strijdkrachten. Maar we moeten na tuurlijk de functie van de Doorman in NAVO-verband zien.' Admiraal Davis voegde er echter als zijn mening aan toe, dat de kern energie het beeld bij de strijdkrach ten ter zee in enkele tientallen jaren volkomen zal wijzigen. 'Een enorme revolutie staat ons op dit gebied te wachten.' aldus Sir William. 'Alle NAVO-Ianden zullen up to date moeten blijven. Op het ogen blik is onze zorg een tekort aan escortes. In geval van oorlog zou bij voorbeeld de hele koopvaardij moe ten worden beschermd op vele zeeën. Het Britse vlootbezoek duurt tot 14 oktober. Er liggen vijf oorlogsbodems in de haven, namelijk de Tyne (hoofdkwartierschip), de Tideflow (voorraadschip). Trafaiear en Jut land (onderzeebootjagerS» en de Ta lent (onderzeeboot). Advertentie lid. iVan een enzer verslaggevers» De Mljnopruimingsdienst te Culemborg gaat vandaag on der leiding van kapitein J. Blommaerts een onderzoek in stellen naar het 'ding', dat in Wormer terecht is gekomen. Eerst laat men een soort stalen tol (in vaktermen sonde geheten) in het gat zakken en deze kegel wordt aan een tweeduims pijpleiding bevestigd. Hiermee kan men om te beginnen tot een diepte van 24 meter komen en, wanneer'dit noodzakelijk mocht blij ken, zelfs nog verder. Stoot men op een voorwerp dan is het mogelijk om met een bepaald apparaat, een zogenaamde förster of locaiisator te constateren van welk materiaal het 'ding' is vervaardigd. Indien er inderdaad iets mocht worden ontdekt, gaat men stalen ringen van 1,8 meter diameter om het gat plaatsen. Militairen zullende grond dan weggraven en door opeen stapeling van deze ringen is het mo gelijk zonder gevaar tot zeer grote diepte te komen. Deskundigen nemen 3an, dat men vier ft vijf dagen nodig zal hebben om tot een diepte van 24 meter te komen. De 75-jarige D. Verbiest uit het rusthuis Avondzon aan de Heem- raadssingel te Rotterdam, is zater dagavond door de duisternis misleid in de Delfshavense Schie gelopen en verdronken. Het stoffelijk, overschot is zondagmorgen opgehaald. bieem en andere verkeersmoeilyk- heden, waarmee de eigenaars van privé-auto's te kampen hebben. I Bovendien „bespaart het kosten" en is het „in het belang van de samenleving in haar geheel en dat van de afzonderlijke burger," zo konden "de auto-begerigen verder vernemen. Het taxiplan is afkomstig van de Russische regeringsleider Nikita S. Chroesjtsjow, Hij ontvouwde het in een rede die hij hield in het meest oostelijke puntje van de Sowjet-Unie, in Wlaaiwostok. Hij sprak over de verschillen tus sen de autoproduktle van de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten en zei: „De Amerikanen zeggen de laatste tijd steeds vaker dat zij meer auto's hebben dan de Sowjet-Unie. Amerika heeft inderdaad meer auto's, maar wij zijn dan ook helemaal niet van plan met de Amerikaanse auto-in dustrie te gaan wedijveren. Wij zijn thans bozig met de ontplooiing van onze autoproduktie en zullen daar mee voortgaan, maar niet op de ma nier van de Amerikanen: „We zullen veel auto's maken, m'aftr niet op dit moment..We willen ook auto's op een andere'manier gebruiken, dan in de kapitalistische landen, waar de men sen denken: „Laat ie maar lorrig zijn, als het maar een auto van me zelf is." De Russische premier zei: „Wjj zullen de auto's op een zuiniger ma nier gebruiken dan de Amerikanen. Wij zullen over een steeds wijder ge bied steeds grotere „taxi-vloten" in stellen, zodat de mensen een auto kunnen gebruiken wanneer zij deze nodig hebben. Waarom zou iemand zich het hoofd breken over de vraag waar hij een parkeerplaats voor zijn auto kan vinden?" „Het taxipian komt meer tegemoet aan de menselijke behoeften. Het is meer in het belang van de maat schappij en van de afzonderlijke burger." De honden Miesjka en Dzjipsi en de mannen Aleksei Gra- tsjew en Aleksei Bjelokonjew zijn gefotografeerd terwijl zij in een va cuümkamer en een centrigue de in vloeden ondergaan, die men ook bij een ruimtevaart veronderstelt. Hoewel de Sowjet-Unie nog steeds met nadruk verklaart, dat bemande ruimtevaartraketten in de naaste toekomst nog niet mogelijk zijn, ont hullen de foto's en de begeleidende artikelen de Russische lezers toch, dat er intensieve voorbereidingen worden getroffen voor een bemande ruimtevlucht. Een van de foto's toont een ruimteman, die een glas water in zijn hand houdt, waaruit het water omhoogspuit als de luchtdruk daalt. In een onderschrift heet het, dat de man slechts weinig hiervan merkte aan zijnhart en tongen. Een verslaggever van Ogonjok vertelt, dat hij een hond een soortgelijk experiment heeft zien ondergaan maar nu zonder ruim- tepak. Het dier zwol op als een rubber speelgoedbeest, daar zijn vel zich losmaakte van zijn lijf. Da journalist zegt: „Ik was stom verbaasd, toen ik zag dat een hond een plak worst opat, zodra hij uit de vacuümkamer werd ge laten". Geleerden verklaarden, dat dit experiment geen "nadelige gevolgen heeft, als het maar niet te lang wordt volgehouden. Het blad Sowjet-Unie vertelt, dat volgens de geleerden een mens in staat is te verdragen, dat zijn li chaamsgewicht tienmaal zo groot wordt bij de start van een raket. Zij geven tevens toe, dat de gevol gen van gewichtloosheid nog niet helemaal bekend zijn. Advertentie Ijtf Een DC-7 van de KLM is zon dag op het vliegveld van New York geland met een weigerende motor. Brandweer en ambulances stonden gereed, maar de landing verliep zon der enig incident. Er waren geen pas sagiers aan boord. LONDEN (Reuter) De ontdekking van Amerika door Columbus is op losse schroeven konicn te staan. Spaan se zeelieden zoudrn al lang op de hoogte zijn geweest met het be staan van dit wereld deel. Een Russisch histori cus beweert (volgens radio Moskou) een brief van Columbus te heb ben ontdekt, waaruit blijkt, dat de Spaanse zeevaarder in westelijke richting zee koos met de duidelijke weten schap op weg te zijn naar West-Indië. HU zou zelfs hebben beschikt over een kaart van het Westlndische ei nit ülandengebied, zo blijkt lit deze brief, die hü aan koningin Isabella van- Spanje zou hebben geschreven Spaanse zeelieden zouden hem deze kaart hebben ver schaft. Het verhaal dat Co lumbus een westelijke zeeweg naar Oost-Indië zocht, werd, zo stelt dë Russische geleerde, met opzet door het hof ver spreid om de expeditie en de eraan verbonden hoge kosten te recht vaardigen. De Amerikaanse schout-bij-nacht Samuel Morison bestrijdt het verhaal. Morison heeft met zijn studie over Co lumbus (admiraal of the Ocean Sea) de Pulitzer- prjjs gewonnen. Hij zegt, dat de Russische bewe ring niets anders is dan de opgewarmde theorie. die omstreeks 1910 zon der succes is gelanceerd door de Amerikaanse historicus Henry Vig- naud. Die theorie was gebazeerd op een ver haal, dat al in Colum bus' tijd de ronde deed als zou een blinde oude zeeman uit dankbaar heid aa nC'olumbus een kaart hebben gegeven met de nieuwe wereld er op. Al tijdens het leven van Columbus is die geschiedenis weer sproken. De „blinde oude zeeman" heeft niet be staan. Wel echter blijkt uit talrijke passages van het scheepsjournaal dat Columbus inderdaad naar China en Japan zocht. De passages zijn zo talrijk dat ze ntct ge fingeerd kunnen zijn, al dus Morison. Terwijl de trein tussen Zevenaar en Emmerik; voortraasde, meende een van hen in een alleenzittende pas sagier de gezochte Heinz, Monshau- sen te herkennen. De politiebeambte deelde de passagier mee, dat hij on der voorlopig arrest stond en de coupé niet mocht verlaten. Daarop wilde de beambte de coupé aan de buitenzijde afsluiten om as sistentie te kunnen gaan halen. Op het ogenblik dat hij zich In 't gang pad omdraaide hoorde hij achter zich de knal van een pistoolschot. Monshausen lag gewond tussen de banken. In Emmerik heeft men hem on middellijk naar het ziekenhuis ge bracht. Zaterdagavond om keven uur is hü er overleden, zonder een verklaring tc hebben afgelegd. Later kwam uit, dat Monshausen vrijdagochtend vroeg met de trein uit Brussel in Amsterdam was gear riveerd en zich daar van nieuwe kle ding had voorzien. Hij was vertrok ken van het station Brussel-Noord: geheel alleen. En daar in Brussel is althans tot nu toe het spoor weer doodgelopen. Blijft «lus «Ie vraag: waar zijn Margreth Ruchrig en Flecken? Le ven beiden nog? or alleen de laat ste? Of geen van beiden meer? Het bloed op de in Fieckens auto gevon den spade doet de politie het ergste vrezen voor Margreth Ruchrig. Maar zij kan nauwelijks het ver moeden onderdrukken, dat ook Flec ken niet meer leeft. De zelfmoord van Monshausen sterkt dit vermoe den. Maar ook het feit, dat deze nog in het bezit bleek te zijn van meer dan elfduizend mark. Tijdens een jachtpartij in St. Mi chielsgestel is zaterdagmiddag Vughts burgemeester jhr. mr. F. J. c. M. van Rijckevorsel plotseling overle den. Hij is 52 jaar gewordeD. Jhr. Van Rijckevorsel werd gebo ren in Den Dungen. waar zijn va der burgemeester was. Hij begon, na in Utrecht rechten te hebben ge studeerd, zijn gemeentelijke loop baan als ambtenaar ter secretarie van y-ht. In 1938 werd hij burge meester van Lisse, in '46 burgemees ter van Vught. VIENTIANE (Reuter, AP) De commissie van onderzoek van de Verenigde Naties, die sinds 15 sep tember de situatie in Laos heeft be studeerd, is klaar met haar werk en zal dinsdag naar New York terug keren. Een kleine kern zal in Laos achterblijven om nadere informaties door te geven cn eventuele nieuwe ontwikkelingen op de voet te volgen. De voorzitter van de commissie, de Japanner Sjinichi Sjiboesawa, zei, dat de commissie in haar rapport, dat zij nog deze maand aan de Vei ligheidsraad hoopt voor te leggen, geen enkel oordeel zal vellen doch slechts haar feitelijke bevindingen sal neerleggen. (Van een onzer verslaggevers) Bijna vijf jaar nadat in februari 1955 het Troelstra-Oord in Beekber gen door brand werd verwoest, heeft zaterdagmorgen de weduwe van Ome Jan van Zutphen, mevrouw B. J. van Zutphen-Greger, symbolisch de eerste steen gelegd voor een nieuw hoofdgebouw. Ome Jan van Zutphen legde in 1926 de eerste steen voor dit vakan tie- en studiehuis, waarvan het nieuwe hoofdgebouw vijf verdiepin gen zal tellen. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door Jelle Troelstraj wiens vader destijds het initiatief tot de stichting van het Troelsra- Oord nam. In de aula, gevestigd in de zijvleu gel, heette de voorzitter van de Stichting Troeistra-Oord, de heer C. W. van Wingerden, de vele belang stellenden welkom. Het nieuwe gebouw, dat gebouwd wordt onder architectuur van de heren Van Brakel en Bums uit Overveen, krijgrt 259 bedden. In het vroegere gebouw waren 120 bedden. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Zondag hebben in Bremen, de kleinste deelstaat van West-Duits land de socialisten bij de verkiezin gen voor de nieuwe landdag een sprong vooruit gemaakt. Tot dus verre regeerde in Bremen de SPD met een absolute meerderheid van 52 zetels van de honderd, in een coalitie met de CDU en de Deutsche Parten De uitslag van de verkiezingen van zondag bracht het aantal zetels van de SPD op 61 (winst 9), van de Deut sche Partei van 21 op 16, van de CDU van 15 op 16 (do CDU had de vorige keer 18 zetels, maar drie van haar kandidaten liepen naar de FDP over). De liberale FDP daalde van 8 op 7 zetels. Het is te verwachten, dat de SPD aan haar beide coalittegroepen, de Deutsche Partei en de CDU, het aanbod om een nieuwe coalitie te vormen gestand zal doen. De verkiezing in Bremen, die in tegenstelling tot de verkiezingen in de andere deelstaten niet met de ar gumenten van Bonn. maar op deel staatniveau werd gevoetd, moet voor al gezien worden als een overwin ning van de senaatspresident, de so cialist Kaisen. (Van onze soc.-econ. redactie) De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer Roolvink, heeft aan de Sociaal-Eco nomische Raad op korte termijn ad vies gevraagd over te treffen tijde lijke voorzieningen in verband met overschrijding van de loongrens voor de ziekenfondsverzekering ais een ge volg van de loonontwikkeling. Verscheidene werknemers die door loonsverhogingen de loongrens van 6900 overschrijden, zouden genood zaakt worden hun verplichte zieken fondsverzekering te beëindigen. De Ziekenfondsraad heeft de staats secretaris gevraagd voorlopig, in af wachting van een beslissing omtrent verhoging van de loongrens, de ver plichte ziekenfondsverzekering voor deze werknemers te handhaven. De Sociaal-Economische Raad heeft besloten de adviesaanvrage van de staatssecretaris in handen te stellen van de commissie die het vraagstuk van de loongrens voor de ziekengeld en ziekenfondsverzekering in onder zoek heeft. De SER heeft de commis sie verzocht bij voorrang een pre advies uit te brengen, zo mogelijk voor de op 13 november a.s. te hou den vergadering van de Raad. Twee doden cn een zwaargewonde lagen tussen dc brokstukken van twee auto's en een scooter, nadat zondagavond op de rijksweg Venlo Nijmegen een auto was ingereden op ecu groepje mensen rond een slacht offer van een even tevoren gebeurd ongeluk. Het gebeurde omstreeks acht utu' zondagavond, onder Afferden bij Bergen. Een Duitse wagen met meer dere inzittenden stopte. Een scooter rijder merkte dat te iaat, reed tegen de auto op en bleef gewond liggen. Toen de inzittenden van de Duitse wagen om hem heen stonden, reed een tweede auto pardoes op het groepje in. Twee doden en een nu zwaargewonde scootc -rijder werden uit de enorme ravage gehaald. De laatste ligt in een Nijmeegs zieken huis, Bij het Ambonnezcnkamp te Well tussen Nijmegen en Venlo is zon dagmorgen een personenauto met vier ieden van een tennisclub uit het Duitse Krefeld van de weg geraakt cn enkele malen over de kop gesla gen. De achttienjarige J. Jansen werd daarbij zo zwaar gewond dat hij en kele uren later in het ziekenhuis te Venlo is overleden. De toestand van de eveneens acht tienjarige mej. F. Börner is ernstig. De beide andere inzittenden bleven ongedeerd. De Duitsers zouden in ons land deeinetnen aan wedstrijden. Het zevenjarige meisje Francina Verstappen werd zaterdagmorgen op slag geuood toen zij in de Nieuwborg- straat in Venlo nabij de spoorweg overgang van een aanhangwagen viel en een der wielen over zich heen kreeg. De trekker werd bestuurd door J. J. uit Grubbenvorst. Het kind was op de aanhanger geklauterd om een eindje nree te riiden. Advertentie f-M. In Koeala Locmpoer (Malakka) is een verordening die aan jon gens en meisjes beneden de twaalf jaar verbiedt te fietsen. Zij wor den te jong geacht om een fiets te kunnen besturen. In de Libanon is een nog niet zo lang geleden ontdekte grot onder de rivier Nahr Ei Kalb ('Hondsri- vier') opengesteld voor het pu bliek. Deze zomer hebben 11.000 toeristen de twee gulden voor een boottocht van een uur door de on deraardse geweiven neergeteld. Zij noemen de grot onbeschrijfelijk schoon, een 'wereldwonder". Uit het gehele Midden-Oosten stromen mensen toe alleen om de grot te bezichtigen. Een drama uit de- tijd der farao's is aan het licht gekomen door de ontcijfering van de in scriptie op een 3500 jaar oude vaas, die onlangs te Fayoum is gevonden. De inscriptie vertelt, dat. de zestienjarige prinses Ne- ferptah van verdriet is gestorven omdat haar vader, de farao, en ltaar moeder verboden dat zij zou trouwen met een gewone burger. In plaats daarvan zou zij moeten trouwen met haar broer! een ge bruik bij de farao's om de troon in de familie te houden. Te Sewerby in Engeland, zes küometer van de noordzeekust, is een begraafplaats uit de zesde eeuw gevonden. Een der bloot gelegde graven is vermoedelijk dat van een koningin die heeft geheerst over het voik'der Ange- len. In 547 n. Chr. kwam dat volk uit het huidige Sleeswijk-Holstein en veroverde oostelijk Engeland De Angelen waren zeer klein van stuk. Het skelet van de ver moedelijke vorstin is anderhalve meter lang. In het graf vond men een met brons afgezette doodkist. kralenkettingen, vergulde arm banden, een ijzeren ring en ver gulde kistjes. Albert Smith, een brandweer man uit Bamsiey in Yorkshire, Engeland, wilde deze zomer be wijzen hoe doeltreffend zijn af deling werkte. Daarom heeft hij tot elf maal toe een brandje ge acht in gras. struikgewas en bremstruiken. Toen hij ten slotte gesnapt werd, zei hij: 'Ik heb toch niemand kwaad gedaan of schade toegebracht?' Smith, die nu in een glasfabriek werkt, moet een boete van 300 gulden betalen. Be Zweedse regering heeft onlangs met schrik moeten er varen, dat het officieel nog in oorlog verkeert met het dwerg staatje San Marino Op hel Weense vredescongres van 1814 is namelijk vergeten de vrede tus sen beide landen te sluiten. Een speciale afgezant van San Marino heeft zojuist te Stockholm mede gedeeld, dat San Marino geen invasie van Zweden overweegt, behalve dan een toeristeninvasie In de betrekkingen tussen beide landen is nooit bloed gevloeid, maar wel veel wijn. Op die voet wil men voortgaan. Inlichtingen De Italiaanse ambtenaar Fa vini-had gesolliciteerd naar een begeerde functie. Om inlichtingen over Favtni in te winnen werd een particuliere detective naar zijn huis gestuurd. Toen die aan belde, liet Favini hem binnen, deed de deur op slot, ergerde zich aan de vragen die hem werden gesteld, verzocht de detective zijn jasje uit te trekken en begon hem vervolgens met een riem te ran selen. Nu heeft Favini de begeer de betrekking niet. maar wél een veroordeling tot gevangenisstraf wegens mishandeling en vrij heidsberoving.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2