Sunil wast stralend wit [Geschiedeniskrant' van lyceum vindt gretig aftrek In Bergen waren al lang moeilijkheden Heeft bedrijfsleider droomschepen Tegen ex-politieman nu half jaar geëist Amerikanen brengen kunstmaan nr. 14 in baan om aarde Diamantendieven op vliegveld gepakt en spaart uw linnenkast ZONDER COMMENTAAR Dr. Vondeling naar NVT Jongen gedood door tractor Gemeenten krijgen hogere uitkering Burgemeester vraagt ontslag ANDERHALF JAAR GEËIST 4 Vri j ere lonen, maar beperkte mogelijkheden' Klacht tegen Middelburgse tandarts HET VRIJE VOLK WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 PAGINA 3 Hier is met Sunil gewassen.dat hemelsblauwe Sunil, waarin al 't wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend witi Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u min der was werk, minder te wrin gen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet/blijft alles veel langer nieuw, ook de wasmachine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige i reuzenpak AW £m m REFLECTOR: initiatief in Scheven in gen De leerlingen van het Johan de Witt-lyceum te Schevenin- gen zijn trots op hun leraar C. J. Canters: hij heeft kort ge leden een 'leskrant' gelan ceerd die nu al op ruim hon derd scholen in ons land met .veel geestdrift,.is ingevoerd. Eerst met stencil Ook de laatste oorlog neem Grote verdienste Niet- uit gemeentekas pim Fim de moderne Amerikaan, die u van twee kanten laat genietea» ran de prijs® en van de ff kwaliteit 20 STUKS Middel gevonden tegen besmetting radio-activiteit Bloemenkoopman onder tram Foute declaraties? Belgisch onderzoek o n geluk F ran s-EJ za begint donderdag Versterk rode draad ook iri Mv familie ïee j j* (Van een onzer verslaggevers) Zes maanden gevangenisstraf heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof gisteren geëist tegen de ex- commandant van de parketgroep Amsterdam, de 62-jarige Hendrikus van H. AMERICAN CIGARETTES Het lukt wel of het onderwijs heeft zitten wachten op dit 'geschiedenis boekje van de maand', zoals men het losbladige 'Reflector* zou kunnen noemen. Reflector geeft om de vier weken een kijk op het actuele wereldgebeu ren. De initiatiefnemer die samen met twee andere geschiedenisdocen ten van het lyceum zijn plannen uit werkte, had de bedoeling: in be knopte artikelen met duidelijke il lustratie van tekeningen, grafieken, foto's, de actualiteiten in 't wereld gebeuren beschrijven en deze daar na in de les behandelen. Thans is 'no. 1 van de le jaargang' versohenen, acht pagina's op goed papier, die samen met de volgende exemplaren in een handige klapper kunnen worden opgeborgen. In deze eersteling schrijft o.a. prof. dr. B, H. M. Vlekke over Berlijn, de heer G. M. Nederhorst over Midden- Afrika, mr. J. Heldring over Polen, de heer W. M. van Gogh over de rijksbegroting en mr. J. A. Mommer- steeg over de figuur van Christian A. Herter, Dulles' opvolger. Een ru briek 'Nieuws in het kort' vermeldt de laatste wetenswaardigheden, voornamelijk uit het buitenland. 'Onze leerlingen zijn enthousiast,' vertelde de heer Canters ons. 'Wü als leraren geschiedenis van het ly ceum werden ons ervan bewust, dat zij slecht geïnformeerd zijn in de actuele geschiedenis: maar uitbrei ding van het onderwijs in deze rich ting paste moeilijk in het schema. Maanden geleden al begonnen wij met een experiment: we stelden ecu stencil samen, waarop een overzicht was afgedrukt van het nieuws in de wereld en wat daaromheen zit. Da delijk is zelfs dit stencil, dat er toch saai uit zag, ingeslagen. Gedurende één les per maand bespraken wij in alle klassen de stof die dit kroniekje ons bood. Dieteren was niet meer nodig en de kinderen bewaarden alle num mers.' De proefneming van het drietal trok intussen zoveel belangstelling, dat het idee groeide, een korps van medewerkers uit het hele land te vormen, een raad van advies bijeen te zoeken en te starten met een ge drukt blad. De uitgeversmaatschappij Syste men Keesing interesseerde zich on middellijk voor de actie-Reflectdr en zo is het ervan, gekomen. VHMO-scholen, maar ook het ulo, de kweekscholen en ook het uitge breid technisch onderwijs vragen collectieve abonnementen aan. De kosten zijn laag, ouders oi anoers ne fondsen kunnen die zonder veel moeite dragen. 'Reflector' is een leermiddel mei perspectief. De redactie wil er bij voorbeeld ook de gebeurtenissen in en rondom de laatste oorlog in be schrijven om het gebrek aan kennis in dit opzicht bij de jeugd vaiGvan- dnag {waarover in veie kringen wordt geklaagd) weg te nemen: in het komende nummer start dr. Co- hen van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie een rubriek 'Twin tig jaar geleden'. In de Raad van advies hebben zit ting de professoren G. H. J. v. d. Molen (VU, Amsterdam), J. Barents (A'damse Universiteit), J.Dbondt (Universiteit van Gent), O. de Ray- maeker (Universiteit van Leuven), L. G. A. Schlichting (R.K. Universi teit te Nijmegen)B. H, M. Vlekke (Leidse Universiteit) en ook mr. Stempels, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant. Advertentie I.M Dinsdagmiddag is de 13-jarige Jo zef Scherbeijn uit IJzendijk, leerling van een technische school, met zijn fiets onder de aanhangwagen van een tractor gekomen. Hij kreeg een der achterwielen van de zwaar bela den wagen over zich heen en over leed kort na het ongeluk aan ern stige inwendige kneuzingen. In tiezt ruonsk vermeldt Hel Vrtjt Volk zonder commentaar tref fende nitsvraken van anderenuiter aard voor rekenina van hen du worden aeciteerd De grote verdienste van het nieuwe systeem van loonvorming is dat het met een beperkt percentage werkt, geldend voor een langere termijn. Het Financiële Dagblad (Van onze parlemeirtsredactle) De gemeenten krijgen in 1960 een wat hogere uitkering nit het Gemeen tefonds. Dat heeft de minister van Binnenlandse Zaken laten weten in een schrijven aan de gemeentebe sturen. In afwachting van de nieuwe rege ling van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten zuilen op de voor 1960 te verwachten uitkerin gen voorschotten worden verstrekt gelijk aan 158 pet. van het geldende basisbedrag van de algemene uit kering en 148 pet. van het basisbe drag van de belastinguitkerlng. Voor 1959 waren deze percentages 154 en 144 pet. Deze basisbedragen zijn praetisch voor alle gemeenten verschillend. Blijkens de brief van de minister hebben de voorschotten niet het karakter van voorlopige uitkeringen, zoals de oude wet op de financiële verhouding die kent. De uitkeringen zjjn technisch zo geregeld dat zij een overgang vormen naar de wet. die thans bij de Staten-Generaal in be handeling is. Strijdkrachten en politie van Venezuela zijn op hun hoede voor een poging om het regime omver te wer pen na de ontsnapping van generaal Nesto Prato. een van de voornaamste medewerkers van ex-dictator Pcrcs Jimenez. In de gemeente Bergen, waar de burgemeester, dr. W. Huygens, ontslag uit zijn ambt heeft gevraagd omdat bij hem het vertrouwen ontbreekt niet een deel van de gemeenteraad op vruchtbare wijze te kunnen blijven samenwerken, waren er al geruime tijd moeilijk heden. Deze vonden hun hoogtepunt in de raadsvergadering van dinsdag 29 sep tember, toen een motie van afkeuring over het beleid van de burgemeester inzake de stichting voor schooltand verzorging voor het district Bergen met algemene stemmen werd aange nomen. Daarin werd de burgemeester ver weten. dat hij de raad onjuiste in lichtingen had verstrekt en dat ten gevolge van een verkeerd financie ringsbeleid van het bestuur dier stichting, in het bijzonder burgemees ter Huygens, gelden van de gemeente Bergen voor deze dienst waren ge bruikt. Hierdoor heeft de gemeente Bergen een grote vordering op deze. thans in liquidatie zijnde schooltand- verzorgingsdienst. Het verzoek van burgemeester Huy gens. om ook een uitspraak te doen of men het vertrou.ven in hem zou opzeggen, werd niet ingewilligd. De raad meende, dat. hoewel men ook op andere onderdelen van het beleid van dr. Huygens we! kritiek had, dit niet aan de orde was. Kr is geen sprake van dat uit de gemeentekas van Bergen (X.H.) gei den zijn verstrekt aan de stichting voor schooltandverzorging. De vorde ring van de gemeente Bergen op de stichting bedraagt thans 41.600. Ocze vordering is voornamelijk ont staan doordat Bergen de ambtenaren, die in gemeentedienst voor de stich ting werkzaam waren, hun salaris heeft uitbetaald, terwijl de stichting door liquiditeitsmociljjkhcdcn niet in staat was deze bedragen te vergoe den. Dit heeft de minister van Binnen landse Zaken, mr. E, H. Toxopeüs, geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Ritmeester (v.v.d.). Het Verificatiebureau van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten heeft, zo gaat !e minister in zjjn beant—oording verder, in een rapport van 20 augustus 1958 de aandacht gevestigd op de moeilijke positie van de stichting. Er zal een onderzoek worden inge steld naar de juistheid van de aan tijging dat burgemeester Huygens in zijn kwaliteit van voorzitter van de stichting voor schooltandverzorging de gemeenteraad onjuiste inlichtin gen zou hebben verstrekt over de gang van zaken bü de stichting. (Van een onzer verslaggevers) Met verhalen over schepen, waarvan hij al dan niet de eigenaar zou zjjn, maar die in elk geval niet „tol zijn vrije beschikking" stonden heeft de 58-jarige bedrijfsleider A, Z. twee bankinstellingen opgelicht, zo heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren aangenomen, nomen. De Nationale Handelsbank is i 20.000. de Ned. Hnndel-Maatschap- pij 10.000 kwijt geraakt aan deze be drijfsleider. die zich vaak op felle wijze tegen de beschuldiging verzettte. Hü werd na een klacht van de piocuratiehouder van de Ned. Han- del-Maatschappy aangehouden in Roosendaal. Deze bank kreeg de ruim f 8000 terug, die de man toen nog in zijn bezit bad. Het overige geld had hij o.a. verspeeld in een casino te Oostende. „O! die schepen inderdaad be staan". aldus de officier hij eiste 18 maanden met aftrek en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regeling „betwijfel ik zeer. Ik heb de indruk dat het ai- lcen maar droomschepen zijn." „Na uw vrijlating door de rechter commissaris heeft u nl. alle gelegen heid gehad te bewijzen dat zij' be stonden en hiervan is niets gebleken." (Van onze soc.-econ. redactie; Dr. ir. A. Vondeling, oud-minister van Landbouw en lid van de Tweede Kamer heeft het voorzitterschap van het curatorium van het weten schappelijk bureau van het NVV aanvaard. Tot nu toe was drs. D. Roemers voorzitter, maar in verband met zijn benoeming tot voorzitter van het NVV heeft hij zich genoodzaakt ge zien deze functie neer te leggen. (Van onze soc.-ecenomische redactie) De mogelijkheden van de omme zwaai van nationale loonvorming naar die per bedrijfstak of bedrijf moeten beperkt wordeu geacht. Er zijn in dit opzicht te hoge ver wachtingen gewekt en de onrust is groeiende. Dit heeft drs. M. W. J. M. Peynen- burg. secretaris van de Algemene Ka tholieke Werkgeversvereniging, ge zegd in een rede voor de leden van het diocees Den Bosch. Spreker achtte liet noodzakelijk, dat de loonkostenontwikkeling bin nen de grenzen blijft van de huidige spelregels voor de vrijere loonvor ming. Niet zonder reden wordt gevreesd, aldus drs. Peynenburg. dat in de hui dige economische expansie overeen komsten in bedrijfstakken worden aangegaan op een onaanvaardbaar hoog niveau. Ook in hoger beroep ts fle M-Jarige bewaarder A. I". E. van het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg te Amsterdam vrijgesproken van de hem len laste gelegde verzaking van rijn plicht. Op 8 april wisten twee Zwitserse gevangenen te ontsnappen, terwijl deze bewaker de controle moest uit- oefenen, over de luchtcellen. waarin de gevangenen zich bevonden. Advertentie I.M. Ij ij de Russen Maar ik heb ze echt, hield de be drijfsleider vol. Ze liggen in Hekn- stedt bij de Russen en ik ben ervan overtuigd ze nu in vier dagen vrij te kunnen krijgen. Mijn arrestatie heeft dat verhin derd. Ik was via België op weg naar Duitsland, mijne heren. De officier hield de verdachte ech ter aan zijn by de politie afgelegde verklaring, dat hij. toen hij bij de banken kwam. niet wist waar zij wa ren en dat hij had toegegeven met leugenverhalen het geld te hebben los gekregen. Hü zou nl. hebben verteld, dat do in de oorlog vergane schepen' waren teruggevonden en dat hü ze reeds had verkocht. Het geld had hij nodig voor revisie èn omdat hij de Russen ƒ9000 moest betalen om de schepen vrij te krijgen. In het tweede geval zou hü ook met (niet bestaande) effecten heb ben geschermd. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Advertentie I.M. CAPE CANAVERAL, LANGLEY ben dinsdag een nieuwe satelliet met de bedoeling meer gegevens gordels rond de aarde. De satelliet, die de vorm heeft van twee met elkaar verbonden afge knotte kegels, heeft een gewicht van ruim 41 kilo en werd gelanceerd door een. raket ter lengte van ruim 23 me ter en met een gewicht van zestig ton. De raket was een viertrapsraket van het type Juno II. De satelliet heeft de naam Explorer (Onderzoe ker) VII gekregen. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft ver klaard, dat men hoopt dat de satel liet een jaar in zijn baan zal blij ven. Hü is uitgerust met twee radio zenders, waarvan er een zendt op een golflengte van 108 megacycles. Sinds januari 1958 hebben de Ame rikanen nu veertien kunstmanen met succes gelanceerd naar banen om de aarde of om de zon. Daarvan lopen er nu nog acht om de zon en om de aarde: Vanguards I, 2 en 3, Explorers 1. 4, 6 en 7 en Discoverer 6. De zojuist gelanceerde Explorer 7 loopt in een baan die varieert van 557 tot 1070 km boven de aarde. Elke omwenteling duurt 101 minuten. "We gens zijn vorm, die schommelen van de kunstmaan moet voorkomen, heeft de satelliet de bünaam Gyroscoop ge kregen. Er zijn instrumenten voor zeven soorten metingen aan boord en de zenders kunnen na volbrachte taak worden uitgeschakeld. Inmiddels hebben blijkens een be richt van AP de Amerikanen in Langley het vliegplan bekendge maakt van de eerste bemande Mer- cury-satelliet. Volgens dit plan zal de Mcrcury- eapsulé in de nabüheid van de Ba- hama-eilanden niet ver van Cape Ca naveral in de Atlantische Oceaan te rechtkomen na op een hoogte van TOKIO (AFP) Een groep Japanse geleerden denkt het volmaakte mid del te hebben gevonden tegen de be smetting met radioactiviteit. Het middel is een verbinding van calcium- citraat en sodium. De geleerden hebben dit middel in gespoten bii muizen, die eerst waren besmet met de radioactieve stoffen Cesium 137 en Zirconium 95 Zij con stateerden. dat de zo behandelde die ren bijna zeventig procent van de radioactieve stoffen kwytraakten. De leider van de groep geleerden, prof. Eiichi Ogawa, zal spoedig rap port uitbrengen aan de Japanse Ver eniging voor Farmacie. De 31-jaige Haagse bloemenkoop man A. G. Hofman is dinsdag nij het oversteken van de Van Boetzelaerlaan in Den Haag door een tram aangere den en om hel leven gekomen. De man stak met een bakfiets, die hij voor zich uit duwde, ter hoogte van de Anton Heinsiusstraat de trambaan over. Klaarblijkelijk heeft hij de tram niet opgemerkt. (Van een onzer verslaggevers) De Centrale Ziekenfondsraad heeft een aanklacht ingediend bü de offi cier van Justitie bij de Middelburgse rechtbank tegen de Middelburgse tandarts K. E. van der V. Hü wordt, er door de Ziekenfondsraad van be schuldigd opzettelijk foute declara ties bij de ziekenfondsen, waarvoor hij werkte, te hebben ingediend. Op deze declaraties zou hij meer ver richtingen hebben, opgegeven dan hij in werkelijkheid heeft gedaan, waar door hij een te hoge vergoeding ont ving. Reeds enkele maanden geleden zouden fouten in de declaraties zijn ontdekt, onder meer tijdens een ac countantsonderzoek. Het Middelburgse, het Vlissingse en het Zuidbevelandse ziekenfonds zouden zich daarop tot de Centrale Ziekenfondsraad hebben gewend die nu een klacht heeft ingediend. (Reuter). De Amerikanen heb- in zijn baan om de aarde gebracht le krijgen over de lagere stralings- 160 km drie maal om de aarde te zijn gevlogen. Deze reis zal in totaal vier en een half uur moeten duren. De satelliet zal op het grootste deel van zyn vlucht een snelheid van 30.000 km per uur hebben en daarbij over Zuid- Afrika, Australië en een kleine zuide lijke strook van de VS vliegen. In het voorjaar zullen voorberei dende onderbaanse vluchten worden gemaakt door de Mercury-astronau- ten. Dit zijn lanceringen met Red- sf one-raketten over betrekkelijk korte afstanden. De eerste man, die zal worden ge lanceerd zal uit de beschikbare vry- villigers door het opgooien van een muntstuk worden aangewezen. (Van een onzer verslaggevers) De Onderzoeksraad voor de Zee vaart te Oostende zal donderdag be ginnen met het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk met de Frans-Elza, het Belgische vissers scheepje dat in de nacht van 24 op 25 september door de Karei Doorman werd overvaren. Alle vijf opvarenden van het Belgische vaartuig kwamen daarbij om bet leven. In de zitting die de Onderzoeksraad gisteren heeft gehouden, hebben de voorzitter en de rijkscommissaris de slachtoffers herdacht. De rijkscom missaris deelde mede dat de Neder landse regering rouwbeklag had ge daan. Gisteren kon de raad niet met de behandeling van de aanvaring begin nen, doordat de vissers die getuige,, zijn geweest van de ramp, zich op zee jHUfbGENOlENl bevonden. Leden winnen is voor een politieke party geen doel op zich zelf. Ledenwinst heeft alleen maar zin, als mensen uit overtuiging toetreden tot een politieke partü- Het lid worden moet zijn een daad. waarmee men tot uitdrukking brengt dat men met beginsel en doel in stemt. De PvdA richt zich vooral tot hen. die het in beginsel met haar streven eens zün. maar nog niet kwamen tot de daad van het lidmaatschap. Die daad heeft juist, nü gaote waarde. Daarom zeggen wij tot hen, die eigenlijk reeds lang bij ons horen, sluit u aan! WIN EEN LIDbegin b(i UW EVERT VERMEER (Van onze Westduitse correspondent) De politic van Frankfort heeft op het vliegveld van Rhein-Mainz zes diamantdieven gearresteerd. Vier van hen hadden in de loop van de zomermaanden een aanzienlijke voorraad diamanten en an dere edelstenen bij elkaar gestolen uit de postzakken, die uit de vliegtugien werden geladen. De politie heeft een deel van de dia manten teruggevonden. Datis nog slechts een klein gedeel te van de buit, want de dieven viel by een van de ondernemingen een pakje van 2000 ruwe diamanten in De man heeft vier jaar lang tot 1 mei 1958, de dag, waarop hij met pensioen ging. geknoeid met declara ties. Hij gaf hogere onkosten op voor transport en voeding van gevangenen dan in werkelijkheid het geval was. De ëx-commandant, die een zeer verongelijkte indruk maakte, was in beroep gekomen tegen het vonnis van de Amsterdamse rechtbank: één jaar. Hij voelde zich geen misdadiger. Hü had het ook niet met opzet ge daan, zei hü nu weer (procureur- generaal: er is in deze zaak voort durend gedraaid), maar hy was niet meer uit de administratieve moeilijkheden gekomen. De PG. mr. A. S. de Muinck Kei zer, sprak, onder meer van 'een zwarte dag voor de politie en justitie, toen de fraude werd ontdekt, en het is moei lijk ergernis en diepe verontwaardi ging binn ende perken te houden, ook al dor de houding van deze ver dachte. die allesbehalve ridderlijk en open is- Het is een teleurstelling te meer, te merken, dat hy niet voor zijn daden durft te staan.' In dit licht bezien noemde de PG zijn officiële afscheid 'een klucht' Hij liet zicli bejubelen en stelde zich zelf als voorbeeld. Mr. D Muinck Keizer verwierp ten stelligste de conclusie van het psy chiatrisch rapport de ex-commandant een geheel voorwaardelijke straf te geven. „Deze conclusie, waarom bovendien in een psychiatrisch rapport niet wordt gevraagd, stelt de zaak in een te eenzijdig licht en moet wel tot spanningen en teleurstellingen bü de verdachte leiden." De PG wilde er echter rekening mee houden, dat de ex-commandant, die thans een baantje als kantoorbe diende heeft, reeds veel zij het door ei.grn schuld heeft geleden en maatschappelijk is achteruitgegaan. De eis luidde zes maanden. Uitspraak over veertien dagen. handen. Zü waren hoofdzakelyk op edelstenen uit die met vliegtuigen uit New York en Montevideo als gewone postzendingen aankwamen. Als pret tige bykomstigheden namen zij ook geld dat zich in de brieven bevond. De politie schat het bedrag aan buitgemaakte dollarbiljetten op 20.000. Fotoapparaten gooiden zy natuurlyk ook niet weg. Vier van de dieven waren op het vliegveld als transporteurs aangesteld bij een luchtvaartmaatschappij. Zü speelden de postzakken die zij uit de machines moest enhaien in handen van twee medeplichtigen die de Zakken dan ijlings van het vliegveld naar de woning van een der verladers ovcr- brachtên. Daar weden alle bleven na gesnuffeld, de pakjes geopend en wat de heren niet konden gebrukien werd verbrand. Van het geld leefden zij ruim, kochten meubels en auto's. Ten slotte kregen zij ruzie omdat zij el kaar by het verdelen van de buit be drogen

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1