Ruim 4,3 miljoen nodig voor bouw 132 woningen en winkelgalerij IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Bekeerde Romein in wdd-westgevechten Diploma's uitgereikt aan 45 leerlingen van de Het kind, onderwerp van eerste ontmoeting met kunst in museum Twee exposities Stedelijk Zes koren werken mee aan Mandellierdenking W. A. VERWAYEN Bouw nieuw gymnasium B. en W. vragen 60.000. voor aanschaffing van 255 lavetwasmachines BB-expositie in Koopmansbeurs Wij etaleren TWISTED MAT Steun collecte voor kruiswerk Hoofdweg door industrieterrein WILSO Excelsior en SVV spelen aan de Bosrand Ook in Schiedam groots concert [Corfbalprogram veelbelovend HET VRIJE VOLK ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 PAGINA 4 Geldleningen voor aantal werken Voorzieningen In Nieuwland groeit inmiddels de behoefte aan winkels en bovendien zal men genoodzaakt worden kost bare voorzieningen te treffen om de fundering en kelders te beschermen. Burgemeester en wethouders zien nu in dit plan voor 132 woningen en 28 winkels een oplossing. Evangelisatie in Jnlianakerk Voorwedstrijd: SVV-F eijenoord Tot en met dinsdag vertoont Monopole „De slavinnen van Carthago". Dit zijn twee tot het christendom bekeerde meisjes die verzeild raken in het paleis van een proconsul van Rome, In dat paleis wordt met geld en moord een vuige politiek bedreven met als een der hoofddaders een jonge Romein, 'die de dochter van de proconsul wil trouwen. En die om dat doel te bereiken zijn aanstaande schoonvader van het leven berooft. Schat op zeebodem D ln het SteüelijkxMuseum begint maandagavond kwart over acht de eerste] „ontmoeting met kunst''Tn''ëitsei$&èn, Ds conservatorde heerP. L. A. Janssenheeft daarvoor een Heel vanzelfsprekend onderwerp gekozen: Het kind.'"' - 's-Gra velandseiveg: Gelukkigste vrouw Fotozaak v. Vuuren gemoderniseerd Voor Schiedammers: Tempi. Elektriciteit voor Prinses Beatrixpark Zondagsdiensten Burgerlijke Stand Prof. Gimningsehool in Nieuwland Aankoop woningen op grond voor stadhuis Predikbeurten (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse gemeenteraad gaat in de vergadering van vrijdag avond een plan behandelen voor de bouw van 132 woningen en een galerij van 28 winkels in Nienwland. Deze woningen vormen een onderdeel van het totaal van 2500 woningen, dat volgens continu- contract met Muijs De Winter's Bouw- en Aannemingsbedrijf NV te Rotterdam wordt gebouwd. Men zal daarbij hoogbouw toepassen. Er zullen vier flatgebouwen verrijzen (van zes woonlagen), die ieder 24 woningen bevatten 36 woningen worden ta twee woonlagen boven de winkels gebouwd D» woningen zullen toegankelijk zijn vanaf galerijen. Per woongebouw wordt een lift aangebracht; centrale verwarming is niet mogelijk, gebleken. De huren mogen niet hoger liggen, dan die van het project van 430 wo- ningen, die thans In aanbouw zijn. De gemiddelde huur zal ongeveer vijftien gulden bedragen, terwijl de huren van de winkels naar grootte en situatie zullen worden bepaald. Aanvankelijk zou het architecten bureau Spruyt en Den Butter plan nen gereed maken voor de bouw van 472 woningen, terwijl de architect E. F. Groosman te Rotterdam een plan voor 432 woningen zou ontwerpen. Dit complex is later teruggebracht van 904 op 884 woningen, die admi nistratief werden gesplitst in delen van 412. 260 en 206 woningen. Om technische redenen was het noodzakelijk het heiwerk en het storten van de kelderwanden en de begane-grond-vloeren voor dit derde complex tegelijk met dat voor de an dere complexen te doen uitvoeren. Anders was wellicht door de bo demgesteldheid ter plaatse schade ontstaan aan projecten in de onmid dellijke nabijheid. In verband hier mee was de minister in april 1957 be reid premie in het vooruitzicht te stellen. Daarmee was de gemeente nog niet uit de moeilijkheden. Premiebouw immers betekent, dat rijksvoorschot ten niet worden gegeven, zodat de gemeente om de bouw te financieren geld moest aantrekken op de kapi taalmarkt. Dit gelukte niet binnen de grenzen van het rentegamma. Advertentie LM. Ie TOONKUNST CONCERT, DONDERDAG 22 OKTOBER, PASSAGE THEATER, HET ROTTERD. FHILH. ORKEST dirigent: EDUARD FLIPSF,; soliste: FREDELL PACK, viool. Haydn: symfonie 95 in e; Salnt-Saëns: derde vloolconc. to b; Debussy; La Her; Ravel: la Valse. Leden van Toonkunst en leden van vakver.: abonn. voor 5 cone, k 6.50 en losse kaarten A 1.50; onderen alleen losse kaarten h ƒ3.-. AUea aan kassa .Passage-Theater. Lidmaatschap 5.- per pers. en per jaar. Voor lidmaatschap en kaarten s.v.p. overschrijven op giro 247454 t.n.v. Toonkunst Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) Tot en met donderdagavond kan men in de Koopmansbeurs dagelijks van 2 tot 10 uur nam, (behalve op zondag) een tentoonstelling zien, die is ingericht door de BB. De bedoeling van de expositie is de bezoekers te wijzen op de maatregelen, die ze kunnen nemen ter bevordering van hun eigen veiligheid. De tentoonstelling heeft wat dat betreft de betekenis van een basis. Men wil de bevolking ertoe brengen om na het bezichtigen van deze ex positie ook eens lezingen over de be scherming tijdens atóomaanvallen te beluisteren. Er is onder meer een filmapparaat geplaatst, waarop de film Fall-out" wordt vertoond. Verder zijn talrijke apparaten op gesteld. waarmee radioactiviteit in verschillende situaties kan worden gemeten. De zogenaamde ABC- dienst, bestaande uit vooral plicht- noodwachters, heeft hierbij een spe ciale taak. Fotomateriaal en ma quettes verduidelijken het BB-werk. B. en W. stellen de raad voor In te gaan op verschillende aanbiedin gen van de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten voor het afsluiten van vaste geldleningen. Het gaat om een lening van 694.000 voor het bouwrijp maken van industrieterrein ten noorden van de Parallelweg, van 2.400.000 voor consolidatie van vlottende schuld en van 187.000 voor de financiering van de elektrificatie van de Groene- weg en voor het omleggen van een deel van de Westfrankelandsedijk. Het werk mocht echter niet wor den uitgesteld en men betaalde de kosten, in totaal ruim 1 miljoen, uit de lopende kredieten. Daarna moest het werk worden stopgezet. Het aannemingsbedrijf heeft als kostprijs voor het gehele bouwwerk 5.805.685.20 opgegeven, waarvan 2.834.695.51 voor de woningen en 2.970.989.69 voor de winkels. De raad heeft bij besluit van 18 augustus 1958 al een krediet beschik baar gesteld voor de bouw van 884 woningen aan de Nieuwe Damlaan, waarvan 1.488.398.59 bestemd was voor de bouw van de winkelgalerij met woningen. Er te dus nog een krediet van 4.317.286.61 nodig. Het college van B. en IV. stelt voor te besluiten tot de bouw van 132 wo ningen en 28 winkels aan de Mgr. Nolenslaan en daarvoor een bedrag van 3.788.087.98 voor de boirw te voteren en een bedrag van 529.198.63 voor de grond. Het comité Schiedam voor Chris tus organiseert op 29, 30, 31 okt. en 1 november een evangelisatiecam pagne in de Julianakerk aan de B.K. Laan. Evenals gedurende de tentweek zullen er dagelijks samenkomsten worden gehouden aanvangende om acht uur. Als sprekers treden op ds. A. van Gent, Jo Klein Haneveld, ds. W. A. Krijger en majoor Hoevers van het Leger des Heils. Ter voorbereiding van deze samen komsten wordt er vrijdag 23 oktober een bidstond gehouden ln de boven zaal van het Geref. Jeugdhuis, In gang Vismarkt. Als voorwedstrijd van de strijd tussen SVV en Excelsior spelen de B-junioren van SW tegen die van Feijenoord. Aanvagn van deze jeug dige krachtmeting 12.45 uur. Advertentie IM. 90 cm. breed, JT AP per meter J WONINGINRICHTING HOOGSTRAAT 186—184 SCHIEDAM - TELEF. 67581 De kruisverenigingen geven steun aan hen, die tijdelijk in moeilijk heden z|jn. Niet ai(|jd kan die hulp volledig betaald worden en zo ontstaan de tekorten, waarmee een maatschappelijk werkende vereniging steeds te kampen heeft. Laten wij nu allen te zamen de ze tekorten wegwerken, zodat de Schiedamse kruisverenigingen hun werk kunnen voortzetten zonder de handicap van een oude schuld, In de komende week zal hiertoe van U een bijdrage worden ge vraagd. Deze collecte van de sa menwerkende kruisverenigingen beveel ik gaarne bij u aan. De burgemeester van Schiedam, Mr. J. W. PEEK Een andere Romein, die dank zij een der slavinnen al enigszins onder de Invloed van het christendom is, wil recht en orde herstellen en dat lukt hem na een serie wildwestge vechten en -paardenrennen. „De schat van Afrika", heet "net boeiend spionageverhaal rondom een schat op de bodem van de Rode Zee, waar een man van de Ameri kaanse Inlichtingendienst (vanwege de geheime documenten), een eige nares van een nachtclub, een duistere Armeniër en twee Duitsers op azon. De enkele onwaarschijnlijkheden ln het verhaal doen aan de span ning niets af, want de verwikke lingen krijgen door het goede spel van Dawri Adams, Isa Miranda, „Een diploma is een springplank voor de toekomst", aldus de heer P. C. van der Jagfc, directeur van de Wiiton-Fijenoord Bedrijfsschool tijdens de uitreiking van de eind-diploma's van deze insteliing. Men moet begrip kweken om tot een goede samenwerking te komen. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE-THEATER I Slavinnen vavl Carthago, 7 en 9.15 uur; De nieuwe avonturen van Dik Trom, 2 en 4.15 uur. PASSAGE-THEATER: Die glücfcllcbste Fr&u der Welt, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Schilderijen, gouaches en tekeningen van Luce- bert; Nederlandse schilderkunst na 1900. KOOPMANSBEURS: Bescherming Bevolking, expositie. Diversen: MUSIS SACRUM: Rennersclub Schie dam. feestavond. 8 uur. IRENE: Tamboer- en pijperkorps Harmonie, uitvoering. VOLKSGEBOUW: SW honkbalver., receptie 4 uur: cabaret 8 uur. ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE-THEATER; Slavinnen van Carthago, 7 en 9.15 uur; De nieuwe avonturen van Dik Trom, 2 en 4,35 uur. PASSAGE-THEATERDie glücklichste Frau der Welt, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Some like It hot. Zat. en zondag 2, 4.30, en 9.30 uur (18 Jr). CAPITOL: Jagade, de onruststoker. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 jr). CENTRAAL: Vliegende tijgers. Zat. en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 jr). CINEAC (ln Beursgebouw): Tea for two. Zaterdag 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5 JO, 7JO ea 9JO uur; zondag vanaf 1 JO uur (a.U. Zondagmorgen 11 uur: Zanzabuku (aJ.). CTNEAC (naast de Bijenkorf): Jour naal van S tot 24 uur. COLOSSEUM: Hunde wollt Ihr ewig leben. Zaterdag en zoudag 2, 7 en 9.15 uur (14 jr). HARMONIE: Warlock. Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 jr). LUMIÊRE: The nun's story. Zaterdag 2 en 8 uur; zondag 1.15, 4.30 »n 8 uur (14 jr). LUXOR: vier meisjes en een miljo nair. Uitsluitend zaterdag 2 en zondag 2 en 430 uur (aX). METRO: Al Capone. Zaterdag 3.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2, 4J0, 7 en 9.15 uur (18 jr). PRINSES: Gangsters van 18. Zaterdag 7 en 9J0 uur; zondag 4.30, 7 en 9.30 uur (14 jr). REX: Tanganyika. Zaterdag en zon dag 2. 430, 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA; Room at the- top. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 jr) 't VENSTER; Mijn beste vijand. Zat 2, 7 en 9.15 uur; zondag 1.30, 4.15. 7 en 9,15 uur (a.l.). VICTORIA: De tien geboden. Zater dag 1.30 ea 7.30 uur; zondag 3 en 730 uur (al.). De wereld begint per slot van re kening met het kind. De verschijning van het kind in de beeldende kunst door de eeuwen heen dus is middel punt van de ontmoeting, maar de heer Janssen zal zich daarbij niet aan een strikte tijdsvolgorde houden. Hf) wandelt door de tijd juist zoals hem dat goeddunkt. Van Fermeke naar Geertgen St.-Jans, van Picasso naar Piero della Francesca en van de Etrusken naar Rembrandt. Wonderkinderen komen ter sprake, scènes uit het kinderleven in ver schillende eeuwen worden snel ge schetst. Kinderstemmen lezen uit oude kinderboeken, waarvan men in het Schiedams Museum op het ogen blik voorbeelden vindt als wellicht nergens anders. De hele collectie oude Nederlandse kinderboeken van de heer Van Veen namelijk, die te zien was op de tentoonstelling „Stoute Kinderen, Zoete Kinderen" blijft voorlopig in het museum. Mej, dra. M. C. Janssen, psychologe verbonden aan het Rotterdamse Coolsingelziekenhuis, zal vertellen over een kind, waarvan tekeningen op de muur worden geprojecteerd. Het geheel wordt muzikaal geïllustreerd niet fragmenten uit Schumanns Kinderszenen, Mahlers Kindertoten- lieder en Debussy's Children's Cor ner. Boeiende vergelijkingen worden mogelijk gemaakt door twee licht beelden, waarvan een groot aantal in kleur, steeds naast elkaar te projecteren. Het Stedelijk Museum heeft in sa menwerking met de Schiedamse Ge meenschap tot dusver een tweetal se ries van dergelijke kunstontmoetin gen georganiseerd en steeds was de belangstelling ver boven verwachting. Het experiment om van het gebrui kelijk idee van een lezing af te stap pen en in plaats daarvan een meer persoonlijke ontmoeting met kunst te stellen heeft steeds meer waarde ring gevonden. Een onverwacht gevolg was wel, dat conservator Janssen werd uitgeno digd om dergelijke ontmoetingen ook voor de televisie te houden. De eerste uitzending van zijn „Kunstgrepen" vindt zondagavond 25 oktober plaats. Voor de ontmoetingen in het Schie dams Museum zijn op de avond zelf nog losse kaarten verkrijgbaar. Men kan zich daar ook tegen een geredu ceerde prijs laten inschrijven voor de volgende ontmoetingen, die ook op maandagavond worden gehouden. De serie jeugdavonden begint za terdagavond met een bijeenkomst van de VCJC. Verder staan bijeenkom sten van de Lutherse jeugdorganisa tie en van de leiders en leidsters van de Katholieke Jeugdbeweging in Schiedam op het programma. De hele opleiding is te vangen on der drie h's. Deze omvatten de be grippen handvaardigheid, nodig voor een goede vakman, hersenen, onont beerlijk bij het nemen van besluiten, en hart, men moet met heel zijn wezen in de samenleving staan. De bedrijfsschool is al werkzaam sedert 1928 en heeft dit jaar 170 leerlingen. Er zijn een drie- en een tweejarige cursus, waarin de leerlin gen na een voorbereidende opleiding van enige jaren mulo of l.t.s. opge leid worden tot o.a. plaatwerker, ketelmaker, koperslager en draaier. Naast het praktische onderricht genieten zij theoretisch algemeen vormend onderwijs en krijgen zij ver schillende sporten te beoefenen. Voor hen die slechts de lagere school heb ben- doorlopen bestaat, een voorbe reidend jaar, waarin ze. stelselmatig met allerlei materialen in kennis' worden gebracht. Hét praktische gedeéït# "van 'het eindexamen omvat het maken van een werkstuk in ongeveer zestig uur; hierbij zijn zeer fraaie voorwerpen gemaakt, zoals enkele heel mooie kastjes. 1 Dat ook de jongere leerlingen het een en ander kunnen, blijkt uit een op schaal gebouwde compleet mo del van de mast van de Randfon- tein. Dit jaar hebben vijfenveertig jon gens hun Be metel diploma „Stich ting Bedrijfsopleiding metaal en elektronische industrie" behaald. De gelukkigen zijn: D. v. d. Gaag, A. Broekhoven, W. Jansen, A. H. A. Britsem, H v. d. Nagel, W, Troost, H. v. d. Velde, M. van Wijk, J. den Braber, W. H. Den Broeder, J. Brokling, W. Brouwer, M". Bijl, J. Don, C. Harreman, F. Knaap, J. Plomp, A. M. v. d. Polder, H. A. Schoonfeld, J. M. Verseput, K. Bouwmeester, A, v. d. Goolberg, G. Krabbendam, B. Landheer, J. Oos terling, J. D. Schippers, M. Bruinsma, C. G.~ Donkersloot, F. I. v. Rooijen, N. Vroon, R. Kuüpers. G. G. Peek, A. N. Sliep, A. Boon, A. Koster, A. Pappers, W. H. v. d. Polder, P. v. Vliet, H. F. Jung, A, B. Bal, P. v. Bokkum, G. den Brinker, J, v. d. Gaag, P. Jagt, C. A. Zwaan. 's-Gravelandseweg dat is de naam, die het college van B. en IV. voorstelt voor de straat in het indus trieterrein bewesten de Schle, waar de N.V. Aannemerscombinatie SSN haar bedrijfspanden bouwt. Deze straat zal zich onderscheiden van de andere ln dit stadsdeel, door dat zij de grote zuid-noordweg gaat vormen, die vanaf het Oversehiese- plein in het verlengde van de Broers- vest, dwars door 's-Gravelana eerst onder de spoorbaan doorloopt, daar na naar Rijksweg 20 en ten slotte naar de weg, die in het verlengde van de Rotterdamse Doenkade is ontworpen. Het betreft dus de hoofdweg door het industrieterrein. Omdat de 's-Gravelandsekade in de toekomst komt te vervallen en de 's-Grave- landsestraat een klein straatje Is, willen B. en W. de naam 's-Grave- land aan deze weg verbinden en daardoor de herinnering aan 's-Gra- veland bewaren. Caterina Valente als de gelukkige vrouw Paul Christian en Bruce Cabot vaart en overtuigingskracht. Wie spanning in een exotische sfeer wil beleven, kan vanaf dins dag in Monopole terecht. Zaterdag- en zondagmiddag draait in dit theater „De nieuwe avonturen van Dik Trom". Ondanks aller'ei moeilijkheden blijft Catharina Valente, al dansend en zingend, „de gelukkigste vrouw ter wereld". Drie Parijse .muziekstuden ten en een jonge componist slaan zich showend door het leven. We! neemt een deurwaarder hun •Instru menten af en gaat een revue twee maal niet door, maar alles komt zoals u al dacht: terecht. Voor de fans van Catharina en niemand anders maar dat zijn er nogal wat is deze film iets. Advertentie IJM- i - 7 góede HERENKLEDING HOOGSTRAAT Cl SCHIEDAM PUTSELAAN 32—34ROTTERDAM Zondagmiddag heeft er aan de Bosrand een traditionele semi -derby plaats tussen de twee oude rivalen SVV en Excelsior. Beide elftallen hebben in deze competitie nog wei nig punten vergaard zodat men el kaar zondag geen duimbreed toe zal geven en er aan spanning en strijd dus geen gebrek zal zijn. Excelsior bengelt in deze afdeling lelijk onderaan en zal alles inzetten om in Schiedam winst te boeken. Voor de roodgroenen is het echter ook van het grootste belang de volle winst te grijpen, daar men anders te veel achterstand krijgt en eveneens ln de onderste regionen belandt. De SVV'ers hebben tegen BW zeker niet onverdienstelijk gespeeld. Op nieuw bleek echter duidelijk het ge mis van een man ln de voorhoede, die doelrijpe kansen kan, benutten. Vrouwe Fortuna is de roodgroenen in deze competitie nog niet gunstig gezind geweest, want ook zondag zal men, gezien de diverse blessures, in een gewijzigde formatie ln het veld moeten komen. De opstelling tegen Excelsior wordt nu als volgt: doel: Tap; achter: Ro mein-v. Elderen, midden: Wink- Hekman sr.-Klein; voor; Lupker- Kónemann-v, Felt-de Groot-Molen dijk. De roodgroene reserves gaan een moeilijke uitwedstrijd tegemoet tegen DFC 2, waarvoor het moeilijk is een voorspelling te maken, SW 3 speelt om 10 uur aan de Poldervaart tegen Gouda 2. Het vierde elftal gaat op bezoek bij de Spartaan "20. De heer Van Vuuren heeft zijn zaak aan de Hoogstraat gemoderni seerd. Legde hü zich tot dusver vooral toe op fotograferen, de winkel is nu uitgebreid en er zal meer ea meer aandacht worden besteed aan smalfilms en dia's. De zaak kreeg een fraaie betimmering en een nieuwe verlichting. Talrijke andere voorzieningen hebben het geheel een fleurig en aantrekkelijk aanzien ge geven. Overal worden Handelconcerten gehouden om de dag te herden ken, waarop, tweehonderd jaar geleden, de grote Duits-Engelse com ponist in Londen stierf. Ook Schiedam neemt deel aan deze herden king en wel met een groots concert van verschillende Schiedamse koren. Er zit winst in het korfbalprograin- ma -van het komende weekend voor onze plaatselijke clubs. Na de fraaie successen van de laatste weken lijkt ons dat de uitwedstrijd van ODI te gen het Dordtse Oranje Wit geen moeilijkheden hoeft op te leveren. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de winst ODI in tic- schoot zal ge worpen worden. Schiedam gaat op bezoek bij Unicum, dat zich in zijn nieuwe omgeving wel duchtig te weer als karakteristiek voor de stemmm- Handel werd in 1685 in Halle an der Saaie geboren. Hij was als com ponist een veelomstreden figuur. Hij behoorde met zijn tijdgenoot Johann Sebastian Bach tot de grote meesters van de barok. Zijn stijl kenmerkt zich door een grote statigheid, maar is tevens beïnvloed door de pompeuze uiterlijkheid, die bij de Italiaanse barok behoort en die Bach volkomen vreemd is. Het was dus geen wonder, dat Han del, na zjjn opleiding ln Duitsland en Italië en na zijn Hannoverse pe riode in Londen zeer verschillend werd gewaardeerd. Hij heeft vooral felle strijd moeten leveren voor het handhaven van zijn eigen opera-on- derneming. Zijn operastijl was typisch statisch. De dramatische omwikkeling hield hij buiten recitatief en aria, die hij zal stellen. Maar toch zijn de rood zwarten in staat om de volle buit binnen te halen, al zal dat geen vette zijn. We zijn benieuwd wat Succes dit maal op eigen terrein zal doen. Men krijgt Charlois op bezoek, dat vier punten uit vijf wedstrijden heeft be haald, één meer dan Succes. Het ter reinvoordeel kan ditmaal dus wel van bijzondere betekenis zijn. De blauw- witten doen goed hun kans te grij pen. In het verdere programma zijn op genomen Succes 2DOP. DIO 3 ODI 2, Succes 3—Schiedam 2, ODI a -—TOP 3, Overkanters a—Succes a, Unicum aSchiedam a, Schiedam b Hillegersberg a en Thor b—ODI b jen van de personen in de wisselende situaties hanteerde. Zijn oratoria, die geen dramatische handeling inhou den. hebben daardoor langer bewon deraars gevonden dan de veertig opera's, die hij heeft gecreëerd. Ook echter rond de oratoria, waarvan de Messiah wel een hoog tepunt is, heerste veel meningsver schil. Heden nog lopen de opvat tingen vooral omtrent tempi sterk uiteen. Het zal boeiend zijn t- ho ren van welke opvattingen Ria Borgmeyer, die de leiding over het Schiedamse herdenkingsconcert heeft, uitgaat. Aan het concert werken op maan dag 26 oktober in de Grote of Slnt- Jaeobskerk de volgende koren mee: r.-k. gemengde zangvereniging „Bel Canto", Schiedams Christelijk Man nenkoor, de arbeiderszangvereniging „Excelsior", het koninklijk Schie dams mannenkoor „Orplieus", het Schiedams Vrouwenkoor en het da meskoor Wilton-Fyenoord. Solisten zijn Jacq. P. Bekkers, or gel en Jan Waayer, tenor. De bege leiding wordt verzorgd door de pia niste Annie Nederbragt, de organist Jacq. P. Bekkers en vyf leden van het Rotterdams Fhilharmonisch Orkest, die trompetten en hoorns bespelen. Het programma bevat, behalve te noraria's en koorfragmenten uit Han dels belangrukste oratoria (Messiah, Esther, Saul, Judas Maccabeus. Jeohta en Joshua) de orgelconcert: in g en F. (Van een onzer verslaggevers) Het toekomstige theehuis in het Prinses Beatrixpark. de kinderboer derij en de ijsbaan moeten over elek- tnciteitsaansluiting kunnen beschik ken. Verder zou op vier belangrijke punten van het park verlichting moe ten worden aangebracht. De kosten van deze voorzieningen worden ge raamd op 11.810. B. en w. vragen de raad bovengenoemd krediet be schikbaar te stellen. De volgende artsen hebben dit weekeinde dienst: G. W. Ormel, Schoolstraat 5, tel. 64244: F. Junge- rius, Catslaan 8. tel. 67355: P. J. W. Beukers, Burg, Knappertlaan 76, tel. 68004. Apotheek: Nieuwland-apotheek, Wibsutplein 17; C. Jansen, Swam- merdamsingel 41. SCHIEDAM Geboren: Eddy, z. v. H. Kempen en E. M. L. Diks; Leo- nardus J., z. v. L. H. J. van der Vel den en J. Korporaal: Johanna C., d. v. C. de Graaff en G. Vroege; Ja cobus G- A„ z. v. G. Immerzeel en P. C. J. Niemantsverdriet, Overleden: J .van Dijk, 70 jr. (Van een onzer verslaggevers) De dichter-schilder Lucebert en een aantal van zijn Amsterdamse vrienden waren gisteravond tegen woordig by de opening van het nieuwe seizoen in het Schiedams Stedelijk Museum. Mr. M. J. M. van Kinderen, wet houder van Culturele Zaken en voor zitter van de commissie, die het mu seum bestuurt, sprak over de taak van een plaatselijk museum; „Wij zien niet veel heil meer in een oud heidkamer. Integendeel, hier Is de plaats, waar men op actieve wijze in aanraking moet komen met de kunst. In die geest hebben we de laatste jaren gewerkt en. naar ik geloof, ook resultaten bereikt". De heer Van Kinderen legde er de nadruk op. dat het Schiedams museum streeft naai- een geva rieerde reeks tentoonstellingen. De wethouder opende gisteravond zelfs twee exposities tegelijk, In een van de zalen is een keur- coUectie Nederlandse meesters van na 1900 bijeengebracht. De werken zijn hoofdzakelijk afkomstig uit het museum Boymans-Van Beunlngen en aangevuld met enkele schilderijen uit het bezit van het Schiedamse museum. De heer Van Kinderen sprak zijn grote dankbaarheid uit over de prachtige samenwerking met de directie van het museum ln Rot terdam. Verder zijn schilderijen, gouaches en tekeningen van Lucebert tentoon gesteld, terwij! een kleinere ruimte is gereserveerd voor nieuwe aanwin sten van het museum, waaronder een aantal gouaches van Appel. Na het officiële gedeelte werd een bandje afgedraaid, waarop Lucebert „elektronische" gedichten zei: zijn eigen verzen met op de achtergrond moderne jazzklanken. (Van een onzer verslaggevers) De Rijksgebouwendienst heeft de schetsplannen voor een gebouwen complex in Schiedam, waarin een Rijks hogereburgerschool, een mid delbare meisjesschool en het gemeen telijk gymnasium kunnen worden ge huisvest, zijn bijna gereed. Nadat het gemeentebestuur had vernomen, dat er bij het Rijk plan nen bestonden voor de bouw van een R|jks-h.b.s. en een middelbare meis jesschool, heeft men verzocht een gebouw te stichten, waarin ook het gemeentelijk gymnasium kon worden ondergebracht. Dit met het oog op de mogelijkheid, dat de verschillende scholen diverse vaklokalen gezamenlijk zouden kun nen gebruiken. Het departement van O., K. en W. kon zich hiermee ver enigen. B. en W. stellen de raad nu voor om in principe te besluiten tot de bouw van een nieuw gymnasium en deze bouw op te dragen aan het Rijk. Omtrent de kosten kunnen nog geen mededelingen worden gedaan. Als de Schiedamse gemeenteraad er in zijn vergadering van vrijdag 23 oktober mee instemt, zal de derde openbare lagere school, die op het ogenblik in aanbouw is in Nieuwland, de naam krijgen van prof, dr. J. H. Gunning Wzn. Prof. Gunning, die in 1859 in Utrecht werd geboren, nam na zijn studie in de klassieke letteren, gron dig kennis van alle vormen van on derwijs, van kleuterschool tot univer siteit. Geen pedagoog in ons land heeft met zoveel liefdé en geestdrift voor de hervorming van het onder wijs gestreden als hü, zelfs tot op zeer hoge leeftüd. (Van een onzer verslaggevers) Voor de complexen van 228 en 479 woningen zijn. indertijd op ver zoek van de bewoners lavetwasmachines beschikbaar gesteld. In het eerste complex werden 137, in het andere 85 lavetwasmachines ge plaatst. In verband met de bestedingsbeperking werd deze voorzie ning echter stopgezet. Van de verleende kredieten resteert nog een bedrag van 7.569,58. Dit restant nu ls niet voldoende om tegemoet te kunnen komen aan alle aanvragen. Er hebben zich tot dusver namelijk 210 gegadigden voor een la vetwasmachine gemeld en wel uit het complex van 479 woningen 50, uit het complex van 412 woningen 88. uit het complex van 266 woningen 42 en uit het complex van 318 woningen 30. Men verwacht bo- endien, dat uit d' implexen van 318 en 531 wonln- zich nog 55 gegadigden zullen melden. Men zal dus nog 255 wasmachines moeten aanschaffen, waarvoor een krediet van ƒ67.365,90 nodig is. Er ls ƒ7.569,58 beschikbaar en du» nog rond ƒ60.000 nodig. B. en W. stellen voor Cf krediet van /cn.90n te ratc-en. (Van een onzer verslaggevers) B, en W. stellen voor een aantal woningen op percelen, die nodig zijc voor de bouw van het nieuwe stad huis, tussen de Broersvcst en de Em- mastraat, aan te kopen. Het betreft hier de woningen Hof- laanstraat nrs. 2, 4. 6, 8, 10, 21, 23, 25 en 27 en Overschiesestraat nrs. 8a en b met de erven, alsmede een perceel - tje openbare straat van 2 ca. Na onderhandeling met de gebrs. P. N. en N. M. Lansbergen is de koopprijs bepaald op ƒ37.000. De panden kunnen voorlopig nog worden verhuurd aan de huidige be woners. B. eri W, stellen voor een krediet van ƒ37.000 te verlenen en bovendien nog een krediet van 2.000 voor eventuele onderhoudswerkzaam heden. NED. HERV. GEM, Grote kerk 10 uur: ds. D. J. Spaling; 5 uur; ds. A. Hoffman. Bethelkerk; 10 uur; ds. J.D. Smids; 5 uur ds. J. D. Smids. Opstandlngskerk: 10 uur: ds. H. W. Hemmes, H. Doop, 7 uur: ds. D. J, Spaling. Vredeskerk 9 en 10.45 uur: dr. L. J. Cazemler, H. Avondmaal: 7 uur: dr. L. J. Cazemier, H. Avondmaal en Dankzegging. Ned. Protestantenbond: 10.30. uur: ds. J. A. Hebly. Jehovah's Getuigen: Volksgebouw 6 uur: wachttorenstudie: woensdag 7.30 uur dienstvergadering en theo cratische bedien ingssehooï.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1