Minister Toxopeus opentideeënrijk Weer 100 geëist, nu wegens smaad jegens bestuurder van PSP I I! 'Bakkersbond stuurt p broodoorlog aan' Sar U LOONsverhoging niet verdringen door en melkprijsverhoging 1 Mi ZACHTST^ VAN v ALLE mn DE KLERKeZN Tien miljoen bespaard Eerste melk is naar Frankrijk Hoofdredacteur HVV voor Hof Unesco Centrum bestaat 10 jaar ijn LLli lilillilüLLiijiiiij i Schuimplastic matrassen so.ooo Economische onvoldoendes FIT] UÜJ 29.80 111 STALEN SLAAPKAMER FAUTEUILS W éér strijd in Haarlem - gezellen zeggen RAPPORT OVER DRAADOMROEP HET VRIJE VOLK DINSDAG 20 OKTOBER 1959 omnmri ni ïu Rolzaal van het Binnenhof te Den Haag kunstboom, een vinding van een ambtenaar van het ran het 611 Visserij' dient om leerlingen de kunst „snoeien" bij te brengen. .De resultaten van de ideeënbus zon voortreffelijk.' zei de minister. „Mogelijk is de geldbesparing al is tien miljoen in vijf jaar veel nog minder belangrijk, dan het feit dat ambtenaren dank zij de ideeënbus meer vreugde in hun werk vinden." gulden rkante PAGINA 3 Advertentie LM. Geblokkeerd huurgeld wordt terugbetaald (Van een onzer verslaggeefsters) Ten tweede male heeft een zinnetje in Het Vrije Volk van 16 mei 1958 aanleiding gegeven tot spitsvondige, juridische be schouwingen over het wezen van belediging en dat van smaad, ditmaal voor het Gerechtshof te Amsterdam. Terecht stond de hoofdredacteur van Het Vrije Volk, de heer K. Voskuil, die er van was beschuldigd de voorzitter van de PSP, 'de heer A. A. Redeker, te hebben beledigd. Advertentie IM. i mnrrm rmn ""'"1111(11 38.90 n v> Regelt de spijsvertering Bestrijdt overwicht Oók zoutarm. overal verkrijgbaar VERVOLG VAN PAG. 1 Minister Toxopeus merkte op. dat hij met de rijksideeënbus-orgamsatie had kennisgemaakt.... in de gevan genis. waar hij als advocaat de aan moedigingsrijmpjes van de organisa tie aan de muur zag hangen. Tevoren had de rijksideeënbus-orgarilsatie Advertentie LM. Vijftig duizend gulden gsar er deze maand van onze prijzen af. In tientallen aanbiedingen ■zult U zien wat dat betekent. Zorg er voor dat ook U Uw aandeel krijgt... door nit te kopen. Wij behoeven U toch niets over „Coiovinyl" te vertellen? U weet toch de vastgestelde prijs van dia leuke gezellige tegels? Maar wat U Met weet is dat wij morgen een grote partij van deze originele „Coiovinyl" tegels verkopen voor bijna de halve prijs. onder leiding van voorzitter jlir. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden een feestelijke jaarvergadering ter herdenking van het eerste lustrum gehouden. Uitvoerig schetste de voor zitter het nut van de ideeënbus voor een zo groot lichaam als de rijks diensten. „Zelfs waardeloze ideeën kunnen waardevol zijn: zij wijzen in elk geval op problemen en dagen de experts uit om met een verbetering te komen." De lustrummedailles werden uitge reikt aan de vertegenwoordigers van de departementen van Sociale Za ken, Landbouw en Visserij en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid Secretaris-generaal L. C. Rietveld van het Ministerie van Defensie naris qc jaarprijzen in ontvangst voor de grote stroom ideeën die de mannen van Oorlog en Marine hebben uit gewerkt. In het bijzonder werden hierbij (met een medaille) onder scheiden de heren J. o. Poll en c. R. Merkus. I (Van een onzer verslaggevers) De eerste melk uit Nederland is aan het eind van de vorige week naar Frankrijk gebracht. Een doch teronderneming van Albert Heyn heeft een contract gesloten voor de levering van 150 ton en de eerste vijftien ton zijn nu zeer waarschijn lijk al opgedronken. Deze week hoopt men dit eerste kwantum volledig weg te kumien brengen. Dezelfde onderneming hoopt binnenkort nog twee contracten van 150 ton te kunnen sluiten. Het eerste transport, dat bestond uit melk, die m de omgeving van Woerden was ge laden. is door de Franse douane met open armen ontvangen. De regering is van plan de geblok keerde huurgelden zo spoedig moge lijk terug te betalen als de wet tot opheffing van het Grootboek is aan genomen. Zij verwacht niet, dat erin het lopende jaar nog veel zal wor den gestort. In totaal zal er 60 65 miljoen moeten worden terugbetaald. Voor 's Rijks kas, zo heeft minister Zijlstra aan de Tweede Kamer mee gedeeld, behoeft dat geen moeilijk heden op te leveren. In deze mor sen vermeldt Het Vnp Volk zonder commentaar tref lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen du worden geciteerd. Het was ook weer prof. Romnte. di< bij dc algemene beschouwingen in' ok tober 1954 aandrong op snellere be lastingverlaging. Het is nu weer prof Romme. die de vader is van dit over- haast doorgezette punt van hel regeringsprogram. Prof. Romme moge een fijn politj. cus zijn, wat betreft de economische politiek heeft hij toch geen hijster gelukkige hand. Als wij hier nog als derde punt van zijn lijstje van econo mische onvoldoendes toevoegen zijn nooit weersproken vaderschap van het onzalig compromis der huurblok- kering, dan zouden wij hem in over. weging willen geven tegenover bei NVV niet zo hoog van de toren te blazen. Uit het Algemeen Handelsblad van 16 oktober 1959. Woensdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze Coiovinyl tegels» 25 x 25 cm, nu in deze uitlopende kleuren, groen, bruin en oker. voor een prijs, waarop U tientallen guldens kunt verdienen. Drie Amerikaanse senatoren, die een bezoek aan Siberië hebben gebracht, hebben daar vernomen dat in communistisch China een vijftig tal Sowjet-ingenleurs de leiding heb ben van voorbereidende werkzaam heden voor een reusachtige stuwdam m de Jang-Tse. In een verslag over het congres van Nieuwe Koers op 15 mei 1958 werd mededeling gedaan van het feit, dat de voorzitter van deze organisa tie, de heer H. Voorwinde een aanval had gericht op de voorzitter van de PSP en gezegd had, dat Redeker maar eens in het openbaar moest verklaren waarom hij zijn penning meesterschap van Nieuwe Koers in 1954 had moeten neerleggen. De heer Voskuil had aan dit ge deelte van het verslag een verklarend zinnetje doen toevoegen* „De heer Redeker heeft indertijd zjjn penning meestersfunctie van Nieuwe Koers moeten neerleggen in verband met financiële onregelmatigheden." De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank, mr. j. F. Hart suiker, had de heer Voskuil deswege eenvoudige belediging ten laste ge legd an een boete geeist van 25. De rechtbank achtte de eenvoudige be lediging bewezen en veroordeelde de heer Voskuil tot honderd gulden boete. De verdediger, mr. M. G 'food, pleitte destiiüs dat de opzet tot be lediging niet aanwezig was, dat de heer Voskuil derhalve diende te wor den vrijgesproken, doch indien de rechtbank van mening was dat er wel een strafbaar feit gepleegd was, smaad ten laste gelegd had moeten worden en niet eenvoudige beledi ging (by smaad heeft de verdachte liet recht te' worden toegelaten tot het bewjjs van hetgeen hij tsweerd heeft). Voor het hof voerde vandaag de procureur-generaal, mr, A. S. de Muinck Keizer een helfe serie arres ten van de Hoge Raad uit het verle den aan op „het stekelige terrein van de artikelen 261 en 266" (respectie velijk eenvoudige belediging en smaad). Op grond hiervan kwam hjj tot de conclusie dat hier alle de menten van smaad aanwezig w,'.ren. Hij eiste vernietiging van het ion- nis van de rechtbank en veroorde ling van de heer Voskuil tot honderd gulden boete. De raadsman, mr. M. G. Rood. voerde op grond van dezelfde motie ven die hij op 20 maart voor rechtbank had aangevoerd dat de betreffende 'passage niet" beledigend was voor de heer Redeker, dat er geen opzet was geweest om te bele digen en dat. de heer Voskuil dus diende te worden, vrijgesproken. Ook ditmaal stelde hjj, dat als er sparek zou zijn van een strafbaar feit, dit smaad- zou zijn en geen een voudige belediging. Het verheugde hem, "dat de procureur-generaal deze opvating bleek te delen. Mocht het hof ook deze mening zijn toegedaan, dan dient naar 'zijn mening de heer Voskuil van rechts vervolging te worden ontslagen, om dat in de dagvaarding niet smaad doch belediging ten laste is gelegd. GOLDEN FiCTïOIV (Van een onzer verslaggevers) Het tienjarig bestaan van het 'Unes co Centrum Nederland' zal op 27 ok tober worden gevierd in het Instituut voor de Tropen (e Amsterdam, waar de voorzitter van de Raad van Be stuur, prof. dr. A. N. J. den Hol lander om half vier een herden kingsrede zal uitspreken. De. rede wordt gevolgd door een toespraak van de 'Director of Mass Communication' van de Unesco, de heer T. Gjesdal. Tevens wordt op deze dag m het Tropenmuseum een expositie over het leven der Indische kinderen geopend welke tentoonstelling is ingericht door enkele Indische instanties, uit dank voor de 'Holland voor Bombay-actie', die de Unesco hier enige tijd geledea heeft gevoerd, De Indische chargé d'affaires a.i. G. L. P u r i zal deze expositie openen. au tm Voor een gezonde nachtrust l van volgeschulmd plastic. Elastisch en uiterst licht Warmte isole rend- en hygiënisch. Overtrokken met hijzonder zware damast, Een matras die jaren «n jaren meegaat! I pers. 5 cm. hoog m 0 n 2 pers. 7 cm, hoog van 45.- NU van 54.— NU Exclusief mode! bestaande uit apart model ledikant, extra versterkte spiraalmatras, bedtafeitje, tafel, 1 stoel. Prima gemoffeld en verkrijgbaar in verschillende fraais kleurcombinaties. NU 50 Dezelfde kamer b» 2 persoons met 2 stoeien, NU Leuke ROTAN bijzonder stevig op zwart gemoffelde stafen pootjes. Prettig zittend kuipmodel. Normale prijs 23.90. NU in onze verjaardag-varkoop |7 90 HH BINNENWEG "Ciiy Centrum" BEUERLANDSELAAN ROTKRDAM OSM HAM» - UTRECHT - De procureur-generaal bleek het met de laatste opvatting van mr. Rood niet eens te zijn. Hij haalde nogmaals een arrest van de Hoge Raad van 1922 aan, dat hjj ook al in zijn requisitoir had genoemd en waar in staat dat om tot een veroordeling wegens smaadschrift te komen niet alle elementen van smaadschrift in de dagvaarding behoeven te zijn op genomen. Mr. Rood bestreed deze opvatting. De dagvaarding is duidelijk geënt op artikel 261, zei hij. Om daar dan de elementen van artikel 266 uit te ha len, gaat te ver naar zijn mening. Bovendien is het een democratisch belang van de eerste orde, dat een verdachte weet wat hem ten laste is gelegd. Het hof zal op 3 november arrest wijzen. (Van een onzer verslaggevers) De rust aan het Haarlemse brood front is van zeer korte duur geweest Bakkerspatroon T. Homan heeft namelijk in een advertentie aange kondigd, dat hij met ingang van heden de prijzen gaat verlagen. "Wit- en bruinbrood zijn bij hem vijf eent goedkoper dan bij andere bakkers. Hij verkoopt dit brood respectievelijk tegen 36 en 32 cent. In de annonce vertelt deze bakker, lid van de Nederlandse Bakkersbond, dat hij blijft strijden voor het- be staan van het midden- en kleinbe drijf 'in het belang van het gehele Nederlandse volk'. De grootbedrijven zijn op dit mo ment niet van plan de uitdaging van de heer Homan ernstig te nemen. Zij denken er niet aan hun broodprijzen eveneens te veriagen. De gezellen- organisaties maken zich grote zorgen over de gang van zaken. Advertentie t.M. De collectieve arbeidsovereenkomst in het bakkersbedrijf loopt binnen enkele dagen af. Dr. Verhagen, voor zitter van de Nederlandse Bakkerij stichting. heeft opdracht gekregen bij, de minister van Economische Zaken te spréken over een verbetering van de lonen van de gezellen. Daarbij zou eventueel een verhoging van de broodprijzen kunnen worden over wogen. Een nieuwe grote broodoorlog zou een verbetering van de arbeidsvoor waarden vai: de 'gezellen volkomen denkbeeldig maken. De gezellenorga- nlsatie acht het niet ondenkbaar, dat de Nederlandse Bakkersbond bewust op zo'n broodoorlog aanstuurt. De voorzitter van die bond, de heer C. Koppelt, zou duidelijk te kennen hebben gegeven, dat zijn organisatie helemaal geen haast heeft om zich te beraden over de voorstellen van de gezellenbond met betrekking tot dr nieuwe c.a.o. Men acht het bij de werk organisaties niet onmogelijk, Nederlandse Bakkersbond prooi 111 een broodoorlog te stimuleren om twee vliegen in één klap te slaan, namelijk een actie tegen het grootbe drijf én tegen de nieuwe voorstellen van de gezellenbond. In dit verband Is het van betekenis, dat de N.V. Vermaat, het grootste bakkersbedrijf van Haarlem, reeds heeft meegedeeld de voorstellen van de gezellenbond te willen accepteren en in te voeren. (Van onze parlementsredaetie) PTT heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat een Intern rapport uitgebracht over de toestand bij en de exploitatie-mogelijkheden van de Draadomroep, Men vermoedt in Den Haag, dat PTT in dit rapport ook nader ingaat op de mogelijkheid om TV-program- ma's via het net van de Draadomroep te distribueren. Als daartoe eventueel besloten, zou kunnen worden, zou de rentabiliteit van het draadomroepnet waarschijnlijk hoger worden. Voor gebieden waar de Draadom roep onrendabel is, en die daardoor gevaar lopen te worden afgesneden, zou dit van veel belang zijn. Dit betekent in feite, dat er voor grote groepen geen loonsverhoging mogelijk zou zijn. Het betekent ook, 'dat voorrang wordt gegeven aan da in uitzicht ge stelde huur- en melkprijsverhoging, hetgeen voor het NW onaanvaard baar is.' Dit zou ook iu strijd zijn met de toezegging van prof. De Quay, fiat loonsverhoging niet wordt verdron gen door het complex van algemene maatregelen. Het NVV wil deze beperking dus wegnemen. Voldoen aan de wens van de Stichting om aan deze grens 'niet steeds strikt de band te houden' leidt tot willekeur en ongelijke behande ling van de bedrijfstakken. Ernstig bezwaar heelt het NVV er tegen dat aa nde beoordeling van loonvoorstellen thans andere maat staven worden aangelegd dan bij de voorstéllen van de grote metaalnij verheid en het grafische bedrijf. Ten slotte schrijft het Verbondsbe- stuur: Het verbondsbestuur van het NW moet u ter kennis brengen dat zijn vertegenwoordigers in de Looncom- missie van de Stichting van de Ar beid hun adviezen over ingediende loont ooi steilen aan liet College van Rijksbemiddelaars op het vorenstaan de zullen moeten baseren, daar zij anders de verantwoordelijkheid voor deze adviezen niet souden kunnen dragen. Moet u horen! Afval heeft In deze wereld waardeJ. Sommigen .verdienen er een dikke boterham mee. Maar de, ,19-jarige Hugo van Mondfrans uit Amstelveen weet er een sprookjeswereld mee op te bouwen, zo fijn en zo speels, dat kinderen en volwassenen onmiddellijk in zijn ban raken. Hugo van Mondfrans, zoon van een architect, maakt pop pen voor zijn eigen marionet tentheater. Hij maakt ze van ijzerdraad en kleedt ze aan met lapjes, blikjes, kippegaas, iso latieband. lampen, flessen, kerstversiering, struisveren, oude tennisballen en glinster- steentjes. Hij laat ze leven en bewegen, hij voert u een wereld binnen, waar illusie en fantasie tastbare begrippen worden en het onmogelijke mogelijk wordt. Hij is een kind van deze tijd en toch weer niet. Want zijn wereld is niet zwart en rot, maar rozig en ijl. Een wereld van dromen en beloften, waar in juist kinderen zich geluk kig voelen. Hugo van Mondfrans noemt zich modeontwerper. Hij heeft hoeden gemaakt en japonnen en ze ook verkocht. De onver kochte modellen heeft hij ge sloopt om er zijn poppen mee in het leven te roepen. Marionetten hebben deze jongen van zijn. achtste jaar af geboeid. Hij heeft in zijn jonge leven al talloze kinder voorstellingen gegeven voor scholen en verenigingen. Aan het begin van dit jaar heeft hij zijn kennis en techniek bij Jan Nelissen de Beroemde op gepoetst en uitgebreid. Sinds enkele maanden heeft Hugo een enthousiaste as sistente gevonden in de 20- jarige Monique Lewis, die hem in zijn droomwereld bijstaat. De kinderen.' zegt hij. 'weten donders goed dat er iemand achter staat die de fi guren laat leven. Maar ze wil len zelf een vinger in de pap hebben. Dus buig je in het ver haaltje mee. Ze vinden het heerlijk als er iemand dood gaat of ven- nordt In het begin dacht „t zo iets te griezelig was, maar ze vragen erom.' 'Ik wil es kijken hoe lang !k 't uithou. Als 't niets wordt, ga ik terug naar de mode.' Voorlopig hebben Hugo en Monique voldoende werk Hel zou me overigens niets verba zen ais u Dmnerikort rar-*r hoort van deze twee jonge mensen, die u In enkele secon den een wonderlijke wereld hun eigen .wereld, binnen leiden. Ellen Blazer, de 27- jarige produktie-assi- stente van de VARA- TV, heeft de laatste da gen meer klapzoenen gekregen dan haar misschien wel lief was. Hilversum heeft Ellen, de bijna onafscheidelijke assisten te van regisseur Gijs Stappers- hoef, een half jaar moeten missen. Ellen Blazer wilde hl Israël rondkijken en dat heeft ze bij zonder degelijk gedaan. 'Ik wou er 's uit. Ik heb van de school banken af altijd in dat Hilver- sumse wereldje geleefd en me steeds afgevraagd: is d&t nou wel de hele wereld?' Ze Is er nu achter, dat er nog wat anders bestaat. Ze heeft veel rondgetrokken en nog meer geluierd. 'Maar ofschoon de VARA echt niet op mij zat te wachten, heb ik sinds m'n thuiskomst nog geen tijd gehad om m'n koffers uit te pakken. En dat is eigenlijk wel heer lijk!' 'Want het is een raar gevoel als je terugkomt en niets ver anderd vindt. Je beseft niet dat alles gewoon doorgaat: dezelfde probleempjes, dezelfde plezier tjes, dezelfde roddels. Maar als je maandenlang lui ligt te zon nen, is het hartverwarmend als je merkt, dat ze je toch weer 'n klein beetje nodig hebben Dat luieren moet u overigens met een korreltje zout nemen. Want de VPRO zond twee klankheelden van haar uit. de VARA ruimde plaats In voor haar in de Artistieke Staalkaart en bovendien bracht Ellen Elazer vijf 'ingeblikte' pro gramma's over Israëlische mu ziek mee terug, die u nog zult horen. Van Wim Sonneveld, die nog ijverig aan het Rimrammen is, hoorde ik met moeite, dat hij eind maart op solotournee gaat naar Noorwegen, Zweden en Denemarken. Met moeite, want Sonneveld ls op bet ogenblik zo schor als een kraai. 'Ik mag van de dok ter pas 's avonds om 7 uur met praten beginnen!' Als alles loopt zoals het moet. start Sonneveld in het najaar van volgend jaar met de beroemde muzikale komedie 'My Fair Lady die nu al jaren lang in Engeland en Amerika uitverkochte zalen trekt j WILLY LEV1E J

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2