Meisjes van kantoren en fabrieken op Zonnebloem „En óf we er wat aan hebben!" zeggen ze ANMB actief voor werving van leden De Studievrienden vieren jubileum met expositie CENTRIFUGES Iemol-jansen Wegens verduistering van twintig mille 15 maanden geëist Dordtenaar met vlotte show op VARA-feest Tot Steun" betreurt haast bij liet werk HOFSTEE Hoe maakt men een clubblad Schooltuinder s met laatste kool naar huis Eerste concert van Toonkunst DOK-tamboers en pijpers jubileren Man uit auto geslingerd bij harde botsing Student belandt op tafel met glasscherven GEVONDEN Vlaardingens groei bereikt dieptepunt chiedammers onderelkaar Leerling- verkoopsters Hulp- verkoopsters Verkoper Coupeuse naaister Invalidenwagen omgeslagen PPSC en GTB in belangrijke derby Eigenaar gestolen gereedscbapstasje gezocht NV V-vrouwen op excursie Burgerlijke Stand 129.00 HET VRIJS VOLK DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Om vier uur in de huishoudschool. Buiten regent het en een winterse, grijze schemering dringt langzaam door tussen de huizen aan de Prins Mauritsstraat. Binnen het gebouw branden gele lampen en paarsroze neonbuizen. De meisjes draven er heen en weer tussen de lokalen en de garderobe. Ze ruimen gebruikte kopjes op, bergen naaiwerk weg en dan fietsen ze, weggedoken in hun regenmantels naar huis. Maar andere fietsbellen klinken voor het schoolhek. En een andere groep jeugd hangt de kapstokken vol: de meisjes van De Zonnebloem. Verkoopsters HOOGSTRAAT 219 VLAARDINGEN Ondergrond öMlS Stimulans Hij sprak de hoop uit, dat de ten toonstelling een stimulans zou mogen zijn voor jonge talenten om op vet- antwoorde wijze tot ontplooiing te komen. PANTALON De Broekenspecialist 158.- 226.50 198.- 238,- 215.— 275.50 royale, luxe warmte scHiecw* Al die kinderen, die in de afgelo pen zomer zoveel plezier hebben be leefd aan „Jeugd Jolijt", kunnen straks van een „staa'rfje" aan dat programma gaan genieten. Sen van de avonden is namelijk verregend al-lijkt dat bijna onmogelijk. En men moest de laatste zogenaamde „vijf- kamp" dus uitstellen. Toen waren er de vakanties en ver volgens andere belemmeringen. Maar nu is het toch zover, „Jeugd Jolijt" gaat de laatste vtjfkampbeleven en wel zaterdagmiddag op de terrei nen aan de Maaskant. Het feest wordt georganiseerd door de sport vereniging van Wilton-Fijenoord in samenwerking met de commissie Jeugd Jolijt". Deelnemers van tien tot zestien jaar kunnen zich van twee uur af aanmelden op de velden. Voor de winnaars zijn er allerlei aardige prijzen. Advertentie I.M. Wij kunnen direct plaatsen: voor diverse afdelingen voor diverse halve 'da gen voor onze afdeling woninginrichting voor ons confectie- veranderatelier Wij bieden een aan trekkelijke werkkring in een moderne omge ving; goede salariëring en sociale voorwaarden, Aanmeldingen dagelijks 913.30 en 1518 uur. 'b Avonds telefonisch tel. 5913 De achttienjarige P. G. en K W. zijn aangehouden en ingesloten op het hoofdbureau van politie. Zij worden ervan verdacht enige radio- onderdelen te hebben weggenomen van een Schiedamse werkplaats. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLEi De scbat van Afrika, 2, 7 »n 9 is uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Nederlandse schilderkunst na 1900, schilderijen, tejseningen en gouaches van Luce- bert. KOOPMANSBEURSBB-tentoonstel- llng. ARCADE: teken- en schildervereni ging ,,De Studievrienden", tentoon stelling, 7.30 uur. Diversen: PASSAGE: Toonkunst-concert door het Rott. Phllh. Orkest o.l.v. Ed, Flipse met medewerking van Fredell Lack, vlooi, S uur. IRENE, Ned- Ver, van Huisvrouwen, voorlichtingsmlddag door de Caltex, 14,15 uur. MUSIS SACRUM: Wilton-Fijenoord, film Alpenlied", 8 uur. WIJKCENTRUM: NCVB, bijeenkomst afdeling Nieuwland, 8 uur. Apotheek: Nieuwland Apotheek, Wibautplein 17; C. Jansen, Sw&mmerdamslngel 41. VRIJDAG Bioscopen: MONOPOLE: Eiland der verschrik king, 2, 7 en9.15-uur. SASSAGE: Duinkerken, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Nederlandse jSOhilderkunst na 1900, schilderijen 'tekeningen en gouaches van Luce- beft.' HOOP MA". SB-tentoonstel- "Ungr. ARCADE: i "chitdervereni- 'Siag „De iIcn". tentoon stelling, 7 3u Li1,:. Apotheek: Nieuwland Apotheek, Wibautplein i7' C, Jansen. Swadunerdamslngel 41. Of er nu huishoudsohoüeren dan wei meisjes van de fabrieken en kan toren koken, naaien, zmgen. en gym doen dat maakt weinig verschik Behalve misschien in dat ene lokaal, waar de Zonnebloem-meisjes zo ge agiteerd en met rode kleurtjes rond lopen. Waar andere meisjes met niet minder rode hoofden lijdelijk zitten uitgestrekt op rotan stoelen en gewillig eenschoonheidsbe- handelmg ondergaan. Trudie Sloot een pittige, blonde krullebol met een vlugge lach vindt het allemaal fijn, maar: „De make-up-les is hetleukst!" Ze plukt de wenkbrauwen van haar vriendin Ina Chodzynska uit tot het nette boegjes zyn en straks gaat ze haar een wit klei masker opleggen, zodat ze er uit ziet als een clown voor een carna valsfeest. Om drie uur iveg Ze zijn allebei negentien jaar en werken in de restauratie van de Sun- lïght-fabriek. Om drie uur 's mid dags mogen ze daar weg en om vier uur begint de Zonnebloem-cursus. De bedrijven betalen, een gulden, de meisjes twee kwartjes per week voor vi]f lesuren en dan is er nog een belangrijke rijkssubsidie, zonder welke het werk niet mogelijk zou zijn. Mevrouw T. Bijl-Smit Sibinga heeft het Schiedamse Zonnebloem- werk langer dan twee jaar geleid. Ze gaat nu half november vertrekken in verband met haar huwelijk. Ze heeft ons verteld over de grote betekenis van dit vormingswerk voor meisjes, die de hele dag in een fabriek of een kantoor zitten. De belangstelling is dit jaar weer heel goed: meer dan 140 meisjes uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis volgen de cursussen. Ze zijn ver deeld in zeven groepen. En het clublokaal aan de Nieuw- straat is constant bezet. Dat jam mer, want daardoor zijn er buna geen mogelijkheden voor het orga niseren van gezelligheidsbijeenkom sten of instuiven, waarvoor de meis jes vrienden en verloofden mogen meenemen. Het is allemaal gericht op hetzelf de doel: de meisjes, die werken in bedrijven een ondergrond geven voor hun verder leven, als ze wellicht een gezin moeten verzorgen. Persoonlijk heidsvorming, ontwikkeling van eigen smaak het werk is onder allerlei begrippen te vangen. Maar in de eerste plaats komt het aan kweken van verantwoordelijkheids besef. Dat vooral beogen mevrouw Bijl en de Vlaardingse leidster, zus- tèr J. J. P. Tieleman, De meisjes leren bij de Zonnebloem dingen, waar ze iets aan hébben: hun eigen kleren naaien, koken, met eenvoudige middelen een huis of een kamer inrichten, blöemenschikken, eenvoudige muziekleer, handenar beid. Ze krijgen medische raad en ze leren zich zelf opmaken. De cursus duurt twee jaar, maar er zijn meisjes, die, uit enthousiasme, al voor het vierde jaar meedoen. De bedrijven gaan het werk steeds belangrijker vinden. En daar lopen en zitten de Zonne- bloemmeisjes dan: het hoofd boven 'n stoombad, ginnegappend onder de handdoek. Of met een kleimasker op het gezicht, dat niet mag breken: doodsbenauwd zijn ze om te lachen. En ze draaien hun vingers met elegante gebaren over de wangen van een slachtoffer, precies zoals de bei de schoonheidsspecialisten het voor doen. Een korps van twintig leer krachten staat klaar voor deze 140 meisjes. En resultaten? Vraagt het de meisjes zelf en ze zeggen geestdriftig: „En óf we er wat aan hebben!" Vrijdagavond houdt "VVim van Halm weer zijn bekende radiopraatje, dat deze week een grote, landelijke NW- actie voor het werven van nieuwe leden zal inleiden. In aansluiting daarop komen om halfacht m het Volksgebouw aan de Tuinlaan de huisbezoekers en kader leden van de ANMB in Schiedam bijeen. De ANMB heeft in de afgelopen weken al enige successen geboekt met zijn activiteiten om leden te werven. En men hoopt m de week van 23 tot 30 oktober dat succes nog belangrijk te kunnen vergroten. Daartoe zijn veel medewerkers nodig en een ieder, die zich in de komende week een avond of enkele uren wil vrijmaken om deel te ne men aan het huisbezoek is hartelijk welkom. In het Volksgebouw worden de te bezoeken adressen en instructieve brochures verstrekt. Het aantal huisbezoekers, dat tot dusver meewerkt aan de wekelijkse huisbezoekactie stijgt gestadig, even als hun succes. Werd er in septem ber een netto-ledenwinst van 16 ge boekt (de ANMB telt hier thans 2613 leden), in oktober denkt men dat aantal ruimschoots te passeren. De SBLO heeft gisteravond in het Wijkcentrum een eontactavond voor de clubbladcursisten gehouden, waar enige experts de aanwezigen demon streerden. hoe ze op eenvoudige wijze een gedistingeerd gestencild clubblad kunnen samenstellen. Verschillende reproductiemogelijk heden, zoals fotografische en elek tronische overname van originelen, duro-, print- en verity pes teneur wer den getoond op de modernste ma chines. Ook aan de grote mogelijkheden van het kleurenstencil werd aandacht besteed. Enkele cursisten werden in de gelegenheid gesteld een tekening te snaken, aan de hand waarvan het heïe proces van blank tot bedrukt papier werd gedemonstreerd. Begin volgend jaar, op 20 en 29 januari en 3 februari organiseert het SBLO nog een cursus jeugdleiding, die voor alle belangstellenden open staat. <*.U? >V V 4 'W v'? -&(. :\T k'f'M Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan houdt de teken- en schildervereniging De Studievrienden in gebouw Arcade van 21 tot en met 24 oktober een tentoonstelling van werk harer leden. Men vindt er olieverfschilderijen, aquarellen en tekeningen. Om hun grote verdiensten zijn de heren J. Jaspers en J. Haak tot ere leden benoemd. Deze beide heren én de technische leider, de heer J, de Raat, hebben de leden tot goede resultaten helpen komen. De ontwikkeling van het aanwezige talent wordt volkomen vry gelaten: slechts wanneer er pertinente feuten worden gemaakt, grijpt men in. Wel wordt er nauwkeurig op gelet dat de amateurschilders en -tekenaars zich houden aan een doelbewuste vorm geving. De heer F. A. de Wolff, voorzit ter van de Schiedamse Gemeen schap, legde er woensdagavond, toen hij de expositie opende, de na druk op, dat deze vorm van kunst beoefening meer betekent dan al leen maar vrijetijdsbesteding. Er zun op de expositie verschillen de belangwekkende werkstukken te zien, onder meer van de heren L. Hamerslag en H. M. Hemerik en van mejuffrouw N. Kooy. Hun werk valt op door de doelbewuste doorleving van het onderwerp. De 73-jarige H. C. van V. ia dins dagmiddag op de boek van de Scbie- damseweg en de Nieuwe Daml&an mei zijn invalidenwagen met hulp motor omgeslagen. .-Hij" brak zijn rechterpols, kreeg schaafwonden en een lichte hersen schudding. Hij werd opgenomen in ht'. Gemeenteziekenhuis. Advertentie IJM, HOOGSTRAAT SS TELEFOON 68983 Het einde van de zomer betekent ook het einde van het werk op de Schiedamse schooltuintjes. Het sei zoen heeft dank zij het mooie weer uitzonderlijk lang kunnen duren en nog staan de goudsbloemen in volle bloei. Ondanks de droogte was er een redelijks oogst en vooral een schat aan bloemen. Telkens een kleine tweehonderd kinderen zullen vandaag, vrijdag en zaterdag voor het laatst op hun tuintje zijn om er de boerenkool weg te halen. En ze zullen in spanning het eindsignaal afwachten waarna bekend wordt gemaakt wie de prijs winnaars van dit jaar zijn. Voor elke groep zyn drie mooie planten uitgeloofd. Er zijn twaalf groepen en dus 36 gelukkige winnaars. De velen die geen prijs winnen krijgen toch als aandenken een fraai tuindiploma, Deze les vinden ze de leukste: de les in schoonheidsverzorging. Vanavond om aeht uur begint in de Passage het eerste Toonkunst- concert, dat wordt yerzorgd door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse. Op het programma staan de Sym fonie nr. 95 in c van Joseph Haydn, net derde vioolconcert in b van Saint Saens, La Mer van Debussy en La Valse van Ravel. Soliste is Fredell Lack, viool. De bromfiets van J, D. G, de B„ die niet op slot aan de "Groen van Prmstererlaan stond, Werd daar weg genomen. Advertentie I.M. LANGE KERKSTRAAT 66 TELEFOON 68570 SCHIEDAM jiiiiiBiiHiiifiifiiiiitimiiiiuinnHiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiHffliiHiiniiiifiiiitiiiiiHiiiiiiJiiiiiiniiiiiiiuniiiirHiiiiiiHtiuinïiifiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiitiiHiiiriTiRiframHiiiHtBiHiiiiiiiiiiniiiiiiifliiiiimiiniiiiiiirtiiiJHniiiiiutiiniiiiiiiiiiiH (Van een onzer verslaggevers) Een jaar en drie maanden eiste de officier van Justitie van ochtend tegen de 36-jarige procuratiehouder J. A. die verdacht werd in totaal ongeveer twintigduizend gulden te hebben ver duisterd ten nadele van de N.V. Hadef te Schiedam. Uit het verhoor bleek, dat ver dachte in 1952 procuratiehouder was geweest, hetgeen pas drie jaar later contractueel was vastgelegd. In de cember 1955 had hij aan de kas van het bedrijf vijfduizend gulden ont trokken en ongeveer achtduizend gulden op zijn girorekening laten Vele leden van de christelijke gymnastiekvereniging DOK zullen de bondsdag 1960 bijwonen, die wordt gehouden in Coevorden. Het vijftigjarig jubileum van het NCGV za! enthousiast worden meegevierd. Dit is steravond op de najaars vergadering van de vereniging mee gedeeld. Ook voor het tamboers- en pijperskorps van DOK wordt het feest. Het bestaat 1 november 25 jaar. Twee leden zijn tijdens de bij eenkomst gehuldigd: mevrouw Slie- ker-Van fet en de heer J. Vlug, die hun zilveren lidmaatschap herdach ten. Zij zijn waarderend toegespro ken en mochten enige fraaie ge schenken in ontvangst nemen, Zalerdagvoetbal In het Schiedamse zaterdagmid dagvoetbal gaat ongetwijfeld voor aanstaande zaterdag de belangstel ling uit naai- de plaatselijke ontmoe ting GTBPPSC. En niet alleen om dat na lange tijd deze beide rivalen elkaar in competitieverband ontmoe ten, maar bovendien heeft PPSC in deze strijd zijn bijzonder eervolle leiderspositie op de ranglijst te ver dedigen. Met slechts één veriiespunt uit zes wedstrijden is het optreden van onze stadgenoten wel bijzor.der verrassend geweest en zullen zij ongetwijfeld een be'angrijke rol in deze competitie gaan spelen. De resultaten, van GTB zijn tot op heden nog niet bepaald imponerend geweest en het is.buiten twijfel dat PPSC -in de derby van zaterdag favoriet is. Het is inmiddris wel duidelijk ge worden, dat het met HBSS volkomen mis is. De overtuigende 61-neder laag tegen Sportlust, de vijfde neder laag in successie, spreekt voor zich zelf. Zaterdag gaan de Schiedammers by Groote Llndt op bezoek en ook m deze wedstrijd zijn de kansen voor onze stadgenoten gering. De eigenaar van het gereedsohaps- tasje voor een bromfiets, dat zondag is gestolen in de omgeving van het SYV-ter-ein er, dat gisteren bij de dertienjarige A, L. is weggehaald, wordt verzocht zich te melden aan het hoofdbureau van politie, afdeling kinderpolitie, voor het verstrekken van inlichtingen. De Vrouwenbond van het NVV in Schiedam gaat dinsdagavond om, half acht de vleesshow in het open baar slachthuis bezoeken. Deelne mers aan deze excursie (toegang gra tis) worden verzocht vijf minuten voor de aanvang aanwezig te zijn. Geboren- Hendrika W M. d v T W J van der Hoeven en A M Kerklaan; Rudi, z v H Bergman en M M J de Kort; Johan C, t v C Flipse en W Donker; Laurentia C M, d v H T de Raaij en P Virduyn. Overleden: A J Engels, 70 jr; A J van den Beedjjk, 58 jr; E Vering- meier, I maand. In de AVA-fabriek aan de An- nastraat is gisteravond ingebroken. Het kantoor was1 onderzocht. Er worden verschillende kleine bedra gen vermist tot een totaal van hon derd gulden. De afdeling Schiedam van de VARA beeft gisteren in het Passagc- fheater de eerste feestavond gehouden van de twee, die voor dit sei zoen op het programma staan. Het bestuur had juist vernomen, dat de oud-voorzitter, de heer Arend de Vries, na een langdurig ziekbed was overleden. De aanwezigen herdachten de overledene met een minuut stilte. Het feestelijke programma werd opeenvolging van handelingen van ----- J•1~ tot de laatste minuut te nog even opgehouden, zij het door een minder droevig bericht. Een kla- verjasclub uit Schiedam had te ken nen gegeven, dat zy honderd kinde ren wilde adopteren voor de bekende St.-Nicolaasactie van de VARA. Het programma zelf bestond uit het optreden van de Dordtenaar Nico Scholenberg met zijn one-man- show. Deze rasartiest amuseerde de aanwezigen met piano- en aceor- deonmuziek, met goochelen en paro dieën. rijwielacrobatiek, telepathie, enz. enz. Hij wist het publiek door' zijn viotte wijze van spreken en de snelle de eerste boeien. Ongetwijfeld zou Nico Scholenberg een grotere ster aan het firmament van deze kleinkunstartiesten kunnen zijn, wanneer hij zijn optreden iets beter afwerkte. Niettemin zullen d: VARA-leden stellig genoten hebben van deze vro lijke en gevarieerde avond. En ze kfjken wellicht met enig on geduld uit naar de 17e maart i960 als de vermaarde Tom Manders, alias Dorus, in het Passage-theater voor hen komt optreden op de laatste feestavond van dit seizoen. overschrijven waarbij hy op de eerst blanco gelaten strookjes later de na men van leveranciers der firma in vulde. Hij had het gedaan om een huis te kunnen kopen en om zich ook nog een auto en een kampeerwagen te kunnen aanschaffen, had hij later opnieuw geld van het bedrijf ge bruikt. Van een behoorlijke controle was geen sprake; na 1953 was er zelfs van een interne controle door de moeder onderneming Hostaco niets gekomen. Verdachte verklaarde verder, dat hij te laag bezoldigd werd en dat de tan tièmeregeling ongunstiger was ge worden dan in het concept-contract was vastgelegd. Daardoor was hij niet in staat ge weest het opigenomen geld met de verwachte uitkeringen te verrekenen. Te weinig tijd Ook van een eigen handel in pri mussen en ventilatoren die hij had opgezet om de achterstand aan te zuiveren, was weinig terechtgekomen omdat de Hadef al zyn tijd opeiste. Nadat naast hem een andere ad junct-directeur was aangesteld, had verdachte ontslag genomen. Die adjunct-directeur, ais getuige gehoord, verklaarde dat verdachte hem wel had gezegd dat het bedrijf krap In het geld zat, maar dat hij niet zeif tot de conclusie was ge komen, dat er verduistering was ge pleegd. De procuratiehouder van de Hostaco zei in zijn getuigcn-verkla- ring, dat er voor steekproeven nooit tijd was geweest en dat pas sinds be gin van dit jaar controle van buiten af wordt uitgeoefend. Mr. D. A. Slager voerde als raads man aan, dat verdachte het bedrijf te vee! als het zijne had beschouwd en in feite ook de hele zaak dreef. Ook omdat verdachte alle mede werking had verleend bij het achter halen van de onregelmatigheden, drong pleiter aan op een gecombi neerde straf met een zo klein moge lijke onvoorwaardelijk: gedeele. Uitspraak iover veertien dagen. Op de Vrijenbanselaan te Delft deed zich gisteren een gecompliceerd verkeersongeval voor, bij welke de heer C., die naast de bestuurder zat, uit een bestelauto werd geslingerd. Hij liep daarbij geen lichamelijk let sel op. Vier auto's werden ernstig beschadigd. By de zuidelijke oprit van de Remeveldbrug (trambrug) op de Vrijenbanselaan schampte de vrachtoutobestuurder M. uit Zoeter- meer een daar stationerende auto bus bestuurd door de heer W. J., om dat de vrachtauto by het uitwijken in de tramrails bleef steken. Terwijl de autobestuurders de schade ston den op te nemen, naderden er ge lijktijdig van de ene kant een bak fiets en een bestelauto met als in zittenden de heer R. uit Den Haag (bestuurder! en de heer C., en van de andere kant een vrachtwagen be stuurd door de chauffeur v. d. B. uit Rijnsburg. De twee motorrijtuigen, die elkaar niet konden ontwijken, maakten een frontale botsing, waar bij de heer C. uit de bestelauto werd geslingerd. Advertentie IJML Handen diep in de ferme steekzakken™ U voelt de van Uw nieuwe VICTORr-COAT Chique Engelse Tweed le klas verwerkt tot een sportieve Raglan met naadloze rug en zysplitten af. HeCCNKl£0>M9 «OOG&TBAWUM (Van een onzer verslaggevers! Be maatschappelijke werkers, die zich bewegen op het terrein van de kinderbescherming, hebben het niet gemakkelijk. Althans, dat moet men concluderen uit het jaarverslag van de voogdijvereni ging „Tot bleun'afdeling Rotterdam, dat de haast betreurt, waar mee het belangrijke werk moet worden verricht. De omstandigheden zijn op het ogenblik zo, dat de maatschappelijke werker zo vaak met sjjoed een plaats voor het kind moet zoeken, dat hij er lang niet altijd in slaagt een thuis voor hem te vinden. Dit is vooral zo jammer, omdat het moderne kinder- beschermingswerk zich veel meer dan vroeger richt naar het gezin. De maatschappelijke werkers zou den de kinderen door en door moeten In het Sociëteitsgebouw m de Phoenixstraat te Delft is vannacht do 21-jarige student W. P. G. ern stig gewond geraakt, en inet bloe dende hoofdwonden na-ir het Gast huis vervoerd. Daar aanwezige stu denten verklaarden dat het slacht offer met zyn hoofd op een tafel was gevallen waar glasscherven op lagen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 9 12.30 uur en 26 uur: kinderporte- monnee; I p zwarte nylon dames handschoenen; kinderschoen met steunzool; grijze rok: achterklep van auto. Te bevragen bij de vinders: licht bruin hondje. NV De Gulf, Adm. de Ruyterstraat; zakje met pakkings- ringen voor Solex, F. Odé, "Warande 217; splithengei, v. Giessen. Westpol derstraat 17, Kethel; 2 sleutels, L Post, v. Musschenbroekstraat 17; ro zenkrans, R. Bos, Burg. Knappertlaan Refcssleuteltje. Afd. Beveiliging, Wilton Fjjenoord, Vlaardingerdyk: doosje met aanstekers, mevr. Jan sen, IJsselmondesestraat 51a; zwem broek met handdoek, J. Berlee, Swammerdamsingel 49: zwembroekje,' mevr. Van Mil, Schiedamseweg 181, Kethel; grijs kinderjasje, L. Timmers, Schiedamseweg 180; wit zijden sjaal met zwarte stippen, Schoenmakers, Alb. Thiimstraat 51a; 3-wielig kin derfietsje, A. v. d. Veen, v. d. Tem pelstraat 52; 1 p rolschaatsen, v. d. Laan, Hagastraat 8; rode autoped. J, Kamp, J. v. Lennepstraat 18; auto ped, v, Schijndel, Th. k Kempisstraat 48; bruin lederen handschoen (L), v. d. Meulen, Rotterdamse dijk 429; I p rose dameshandschoenen, v. Mil Schiedamseweg 131; 2 weekkaarten RET, v. d. Steen, Julianalaan 98a of 94a; bedrag aan geld, D. v. Loenen, dr. Boslaan 1; bedrag aan geld, Lau rens, Rozenburgsestmat 7a: akten- tas, H. Litterman, Markgraaflaan 49, Vlaardingen: portemonnee met in houdt, Middeldorp, p.a. Hoogenbooms Automobielbedrijf, y. Deventerstraat 15, Rotterdam; portemonnee met in houd, M. Schoenmaker, Fabristraat 71a; herenportemonnee met inhoud, P, Droge, Lekstraat 47b; etui met vulpen en potlood, M. Haagsma, Sui- erstraat 13b. Rotterdam; portemon nee, A, Schiks, Prof. Kamerlingh On- neslaan 97b. kennen, maar helaas is dat lang met altijd het geval. Deze betreurens waardige omstandigheid is volkomen verklaarbaar, want voor het nauw keurig volgen van de kinderen Is on voldoende tijd. Een maatschappelijk werker wordt van rijkswege volledig gesubsidieerd als hij 75 kinderen onder zyn hoede heeft met dien verstande, dat drie in een inrichting verblijvende kin deren voor één in een gezin verblij vend kind wordt gerekend. Dat komt er m de praktijk op neer, dat een maatschappelijk werker de zorg heeft voor ongeveer honderd kind- Die zorg omvat niet alleen een voortdurend contact met het kind, maar ook met zyn ouders, met de inrichting of het pleeggezin en dikwijls ook met de school of de werkgever. Maar ook: het bezoe ken van véle aspirant-pleeggezin nen. het rapporteren over de kin deren en het bijwonen van vele vergaderingen. En als men nu weet, dat deze opsomming niet eens volledig is, zullen zelfs niet- mgewyden begrijpen dat dit alles voor éen mens een te zware taak Is. De kinderen, zo zegt het verslag, hebben niets aan een geroutineerd en snel opererende maatschappelijk werker: zy hebben behoefte aan een. mens, die hen kent en begrijpt. Het aantal aan de zorg van de vereniging toevertrouwde kinderen nam in 1958 met slechts zeven toe. Het bedroeg op 31 december 1958 106. Daarvan verbleven er 78 in een gezin en 28 in een inrichting. Het is nog altijd vrij moeilijk om voor de kinderen, die met naar hun ouders kunnen terugkeren maar die ook niet langer in een inrichting kunnen verblijven, geschikte pleeggezinnen te vinden. De groei van Vlaardingen heeft een ongekend dieptepunt bereikt. In de maand september van dit jaar be droeg de totale vermeerdering van de bevolking slechts 31 personen: drie mannen en 28 vrouwen. En dat is een maandcijfer dat in de afgelopen twaalf jaar niet is voorgekomen. Het aantal inwoners van de ge meente Vlaardingen was op 1 okto ber 67.799 groot. Er was in september een vertrekoverschot. Niet minder dan 328 burgers verlieten Vlaardin gen en daar tegenover stond, dat slechts 258 mensen Vlaardinger wer den, Het geboorteoverschot tn de maand september was 101. Twee ge zinnen vertiokken er meer dan er binnen kwamen (57). Niet minder dan 456 mensen verhuisden in sep tember binnen de gemeentegrenzen. Sinds 1 januari van dit jaar tot X oktober kreeg Vlaardingen er 1053 inwoners bij.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1