?Het gaat goed - nu geen angstvallige controle op de investeringen Naaper van wil eerherstel ROOMBOTER HOFNJR PICCOLO 1 Niet-rokersprotest tégen heeld voor tabaksimporteur9 Voorzitter Verbond van Werkgevers: Z. Hollander overleden Tegenproces in voorbereiding? Mevr. v. R. zeker van onschuld van haar man Schippersknecht verdronken ZONDER COMMENTAAR Politieivagens uit de weg 'uitnd Vrouw van Rus toch terug naar Sow jet-Unie Nederlander bij gevecht gedood N MORGEN OP m i gei NIEUW! Te water gewaaid en verdronken Willem Barendsz. pas woensdag naar zee PAGINA 3 mm New York 29 okt. 1929 Het geheim? Die schol is gebakken op de allerbeste manier waarop een vis gebakken kan worden - in gouden roomboter! A!1één is boter en •••boter is niet te vervangen! CAO bloemkwekerijen is goedgekeurd HOOFDPIJN?*!" 10' LEKKER het VRIJE VOLK DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 (Van onze sociaal-economische redactie) De investeringen en de noodzaak daartoe kunnen slechts van de ondernemingen uit worden beoordeeld. Wanneer recentelijk stemmen zijn opgegaan, die thans aan het begin van een con juncturele hausse, bij de regering er op aandringen, de investe ringen nauwlettend te volgen en binnen de perken te houden, dan verwachten wij van de regering, dat zij aan zulke stemmen geen willig oor zal lenen. Nu reeds afremmen, of nog erger, reguleren, zou een co- veren betekenen van iets, dat in wezen niet alleen gezond, maar ook dringend noodzakelijk is. Dit was een van de belangrijke conclusies in de jaarrede van cle voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, dr. ir. F. Q. den Hollander tijdens de vandaag in Den Haag gehouden algemene ver gadering van dit verbond. Er is, aldus zijn mening, bepaalde lijk geen reden voor een paniekstem ming. Integendeel, het gaat juist goed. Het voeren van een redelijke, jn het structuurbeleid ingebedde, conjunctuurpolitiek is gewenst, maar vereist zeker geen angstvallige con trole op de investeringen. Het fiscale beleid moet naar spre kers opvatting, afgestemd zijn op de structurele eisen van onze samenle ving en moet zodanig zijn, dat de noodzakelijke reserves van het be drijfsleven niet worden aangetast. Een verdere verlaging moet worden nagestreefd, terwijl de toegestane af schrijvingen meer in overeenstem ming moeten zijn met de veranderde geldswaarde. Pleiten voor verlaging van belastingdruk, aldus de heer Den Hollander, geschiedt niet om het be lang van de ondernemers, maar om dat van de ondernemingen bron nen van werkgelegenheid en wel vaart. Instemming Een van de andere problemen, die de voorzitter van het verbond tevo ren had aangesneden, was dat van het loon- en prijsbeleid, dat zoals het door de regering deze zomer is aan gekondigd en in maatregelen is ver werkt, in het algemeen de instemming van het werkgeversverbond heeft. Daar waar herziening van lonen en andere arbeidsvoorwaarden door de economische positie van het bedrijf, door de produktiviteitsontwikkelini gewettigd is, dient zulks te geschie den. aldus dr. Den Hollander. Hij voegde hieraan toe, dat een werkelijk gedifferentieerde loonvorming toe te juichen is, omdat de produktiviteit en de rentabiliteit in de afzonderlijke bedrijfstakken en ondernemingen sterk uiteenlopen, al is natuurlijk ook een zekere coördinatie nodig. Men moet in alle groeperingen door drongen zijn van het besef, dat dit ook bij technisch gelijkwaardige pres taties kan leiden tot verschillen in beloning. Evenzeer, aldus de voorzitter van het werkgeversverbond, moet worden aanvaard, dat er bedrijfstakken en ondernemingen kunnen zijn, waar de lonen niet verhoogd kunnen worden, vooral omdat de rentabiliteit van de ondernemingen niet door de gevoerde loon- en prijspolitiek in het gedrang mag komen. In zijn openingstoespraak heeft de heer Den Hollander, die voor 't eerst deze vergadering presideerde, woor den van herinnering gewijd aan wij len zim voorganger, de eer Twijn- stra, de man die in vaak moeilijke omstandigheden het verbond in de naoorlogse jaren heeft geleid. Advertentie LM. Pi. P li- WlilimJI.IW (Van onze kunstredactie) De Limburgse jongeman Theo Denessen, die door Frangoise Sagan wordt aangesproken omdat hij haar roman „Un certain sourire" zou hebben nagevolgd in zijn boek „Als het morgen krieken", wil een tegenproces beginnen. Hij wil eerherstel afdwingen bij de Franse schrijfster en „de Ne derlandse liberatoren die haar steunen", zo zegt hij in een inter view, dat het Nieuw Limburgs Dagblad hem in zijn woonplaats Parijs heeft afgenomen. iltlllhUllllllilii'Mt'il! i;'i Rood Wit Dry 2,7 t 1 r 7 7 rr. 7 exemplaren van zijn Doek du qs uit- iVlOOrd op de Utrecht l gever heeft opgekocht. „Ik wil niet, l dat er nog ooit een exemplaar van BOSTON (AP), De echtgenote van de van moord beschuldigde Ne derlandse radiotelegrafist van de Utrecht, Van R„ heeft op een pers conferentie verklaard voortdurend aan de zijde van haar echtgenoot te rullen blijven. Zij zei ervan overtuigd te zijn, dat zij te ramen naar Neder land zouden terugkeren. Mevrouw Van R., die via een tolk sprak, verzekerde opnieuw volkomen ïeker te zijn van de onschuld van haar man. Zij had uit de gevangenis in Bos ton 2es brieven van haar man ont vangen, waarin hij haar smeekte spoedig over te komen om hem ter zijde te staan. Haar vertrek had al leen enige vertraging ondervonden, omdat haar papieren in orde ge maakt moesten worden. Na de persconferentie heeft mevr. Van R. haar echtgenoot in de gevan genis bezocht. r'r „tegenproces" zou in voorbe- reiidng züa bij een Limburgse advo caat, Hij zegt, in het bezit te zijn van talrijke bewijsstukken, die zullen aantonen dat hij niet schuldig kan zijn aan plagiaat. Zoals men weet, is de beschuldiging van plagiaat liet eerst uitgesproken in Het Vrije Volk, in september 1958, In juni van dit jaar werd de zaak met grote ophef bekend gemaakt in de Parijse pers. Op verzoek van Frangoises Nederlandse advocaat heeft de Haagse criticus Pierre H. Dubois een rapport uitgebracht, waarin gezegd wordt dat er aan het literaire plagiaat geen twijfel kan bestaan. Denessen verklaart in het inter view ook, dat hij de overgebleven 125 exemplaren van zijn boek bü de uit- t. „Ik wil nog ooit een exemplaar dit boek wordt verkocht," zó zegt hij. Als reden geeft hij op: „Ik heb mijn boek „Ais het morgenkrie ken" geschreven onder invloed van een zielstoestand, die ik op dit moment overwonnen heb. Dat be tekent niet. dat ik mijn interpre tatie van het behandelde onder werp onzedelijk acht. Dit heb ik nooit gewild of beoogd. Maar het betekent wel. dat ik ditzelfde boek vandaag niet meer zou durven schrijven.'" Een aanbod van een Franse uitge ver om een vertaling van het. boek te verzorgen (dit zou dus een terug vertaling worden, red. HVV) heeft hij van de hand gewezen. „Ik wijs er met kiem op, dat dit niets heeft uit te staan met de aanklacht van Fran- goise Sagan. een aanklacht die trouwens nooit is ingediend." Denessen heeft een nieuwe roman geschreven, maar voor hij die naar een uitgever stuurt, wil hij de nieuwe roman van Frangoise Sagan. Aimez- vous Brahms? uitvoerig bestuderen. „Je kunt nooit weten", zo besluit hjj het interview. Intussen vernemen wij van de Ne derlandse advocaat, die optreedt na mens de schrijfster en haar Parijse en Brusselse uitgevers, dat hij nog steeds op zoek is naar het adres van Denessen. Dit schijnt door de be trokkenen zorgvuldig geheim te wor den gehouden, Ölijt de man onvind baar, dan zal er een dagvaarding worden uitgebracht tegen hem, „met onbekende verblijfplaats". (Van een onzer verslaggevers) In een gnntgat nabij Stevensweert in dinsdagavond de 21-jange onge huwde Belgische schippersknecht E. Verbeek van het schip G-ogaes uit Antwerpen gevallen en verdronken. Het stoffelijk overschot werd woens dag opgehaald. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. 'Bankiers, commissionairs, bedien den van effectenkantoren, boodschap penjongens waren aan het einde van hun krachten; ze hadden zich dagen en nachten achtereen ingespannen om gelijke tred te houden met de ont- stellendste drukte in de omzetten die zo oo't te verwerken hadden gekre gen. Het zag er niet naar uit dat se ditnog v-ei langer zouden kunnen volhouden. Maar het ergste moest nog komen. En het kwam de dag daarop, dinsdag 29 oktober. Nauwelijks had die dinsdagmorgen om tien uur de grote gong in de rui me beurshal geklonken, of de storm brak in alle hevigheid los. Grote aan delenpakketten werden op de markt gegooid tegen iedere prijs die ze maar konden opbrengen. Partijen van vijf duizend en tienduizend aandelen tegelijk verschenen op de zwoegende ticker tegen prijzen die ontstellend hard terugliepen. Niet alleen werden er ontelbare kleine handelaren uitgeschakeld, maar ook de grote die een leidende rol hadden gespeeid in het nieuwe economische tijdperk en die zich en kele weken tevoren nog tot de mil jonairs hadden gerekend. Steeds op nieuw werden de specialisten in be paalde aandelen belegerd door com missionairs die elkaar verdrongen om te kunnen verkopen en nie mand dacht ook maar aan kopen. De beurszaal bood een chaotische aanblik. Hoewei de verbindingen vol komen waren vastgelopen, kwamen koop- en verkooporders maar voornamelijk verkooporders sneller binnen dan mensenhanden ze met enige mogelijkheid konden verwer ken; op die dag vond een totaal uit geputte commissionair in effecten bij het sluiten van de beurs een grote prullenmand die hij had volgepropt met onuitgevoerde opdrachten, veilig heidshalve keurig apart gezet en ver volgens volkomen vergeten... Uit Frederic Lewis Allen's 'On ly Yesterday", een aangrijpende beschrijving van de hausse in de jaren twintig en de daarop vol gende zwaarste economische cri sis, die de mensheid ooit getrof fen heeft. Advertentie I.M. 7-7- MET NEDE81AN0S 2WVEL8UREAW RIJSWIJK (ZJt Vrjj onverwachts is dinsdagavond in Halfweg overleden de heer Z, Hol- «p 46-jarige leeftijd te zijnen huize lander, redacteur kerk en school van het dagblad Trouw en voorzitter van de afdeling Noord-Holland van de Protestants Christelijke Journalisten Kring. -i. De heer Hollander, die voor de oor log op de Haeagse redactie van De Standaard werkte, was sinds 1945" aan Trouw verbonden, waarvan de eerste jaren in Rotterdam. - De begrafenis zal. zaterdagmiddag om twee uur geschieden op de be graafplaats Zwanenburg te 'Halfweg. LONDEN (Reuter, AFP). Mevr. Nina Dmitreifna, de echtgenote van een Russische diplomaat die eind mei jl. politiek asiel in Engeland vroeg, is woensdag per vliegtuig naar Mos kou teruggekeerd. Dit werd bekendgemaakt door een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken te Londen, die zei dat het besluit van de Russische volkomen een persoonlijke zaak was Er was z.i. geen reden om te ver onderstellen, dat zij tegen haar wil gedwongen was naar Rusland terug te keren. De 35-jarige mevrouw Dmitriefna is de echtgenote van de 38-jarige kapitein Aleksander Dmitrief, die assistent-marme-attache van de Sow- jet-Ume m Londen was. Hij was juist naar Moskou teruggekeerd, toen zij voor zich en haar vijfjarige dochter asiel vroeg. Het kmd nam zij woensdag met zich mee naar de Sow- jet-nie. De Peruaanse schrijver Ventura Garcia Calderon, zoon van een vroe gere Peruaanse president en broer van de schrijver Francisco Garcia Calderon, is dinsdagavond op 73-ja- rige leeftijd te Parijs overleden. LONDEN (AP). Dertien ho ge Britse politiefunctionaris sen, die gisteren in een luxueus Londens restaurant hun jaarlijkse diner hebben gehouden, zochten na afloop tevergeefs naar hun in de om geving geparkeerde auto's. De wagens bleken niet ge stolen te zijn. Zij waren alle door de verkeerspolitie naar de andere kant van- Londen gesleept, omdat zij het ver keer hinderden. In Denemarken KOEGE «Denemarken! (AFP, Rit- zau). Gisteren is in een zieken huis m het Deense plaatsje Koege een twintigjarige Nederlandse zee man, de heer H. A, Schols. wonende in Groningen, overleden. De jonge matroos maakte deel uit van de be manning van de Velex, een schip dat het eigendom is van de rederu Beck's Shipping te Groningen. De Nederlander is overleden, nadat hij de vorige avond in een gevecht gewikkeld was geweest met een ma troos van de Deense marine. De Deen, wiens naam niet bekend is geworden, heeft verklaard dat het gevecht ont staan was, nadat de Nederlander te zamen met een kameraad de meisjes had lastig gevallen, met wie ds Deen en enkele vrienden uit waren. Nadat de vechtenden waren ge scheiden, bleef de Nederlander lig gen. Men dacht eerst dat hij simu leerde. omdat hij geen tekenen van verwonding vertoonde. Later bracht men hem toch over naar een zieken huis. waar hij bij aankomst echter reeds bleek te zijn overleden. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de doodsoorzaak. Advertentie I.M. 10 senoritas in decoratief plat blikje (Van onze Londense correspondent) De kapel speelde het Engelse volkslied, de militairen salueerden, de burgers hadden hun zwarte hoeden in hun hand en langzaam zakte het omhulsel van het monument van Sir Walter Raleigh, de ontdekkingsreiziger, wijsgeer, scheikundige en eerste „importeur van tabak". Op dat ogenblik doorbraken drie mensen de afzetting voor het nieu we getouw van het Ministerie van Militaire Luchtvaart in White Hal], tegenover Downingstreet, waar de Britse politiek wordt gemaakt. De drie mensen toaren ie predi kant Hubert Little, de voorzitter van de vereniging van met-rokers, de zanger David Hughes en de perschef van de vereniging. In zijn handen hield Little een bord met een rijm pje, geschreven in twee gezichten. Het aeel-zieke gezicht van een man die veertig sigaretten ver dag rookt en het blozende gezicht van een man, die niet rookt en waarschijnlijk nooit gerookt heeft. De drie heren hadden niets tegen Sir Walter Raleigh persoonlijk, zei den ze, helemaal niets, behalve dat hij de tabak uit Amerika naai- Euro pa had gebracht en volgens hen veel op zijn geweten heeft, hoewel hij toen niet had kunnen weten, wat hjj begonnen was. Bovendien droegen de drie heren aan een lange stok een groot bord met een doorgestreep te sigaret. De politie gedroeg' zich zo- ais de Londense politie zich op kri tieke ogenblikken hoort te gedra gen: „Even doorlopen, 'heren," was alles wat zij te zeggen hadden De Amerikaanse ambassadeur in Lon den, die het monument had ont huld, lachte en Sir. Walter Raleigh, die zijn monument in Londen op een dag na 341 jaar na zijn terecht stelling had gekregen, stond ook te glimladhen. En hij glimlacht nog. (Van een onzer vesrslaggevers) De 84-jarige oud-politieman J. Kaas uit Sas van Gent is vanmor gen in de Sasse Siuiskolk verdron ken. De man, die slecht kon zien, ia waarschijnlijk zo dicht bij de water kant gekomen, dat hij er door de harde wind inwoei. Zijn stoffelijk overschot, dat enkele uren later werd ontdekt, is door de politie geborgen. Moet u horen! Het College van Bijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wijziging in de c.a.o, bloem kwekerijen, gebaseerd op werk- classificatie. De wijziging gaat In per 26 oktober 1959. De vakarbeiders- lonen zijn verhoogd tot 73,39. Extra toelagen voor diploma's, verband houdende met de basisopleiding, ver dwijnen. Advertentie I.M. Mijnharde Hoofd pij npoeders. Doos 50 et Mijnharde Hoofdpijoeablettcn. Koker 80 et. Messgelden verduisterd (Van een onzer verslaggevers) ,De Krijgsraad te Velde West heeft de beroeps-sergeant-majoor J. de J. uit Den Helder wegens verduistering van ongeveer 3800 gulden uit de on derofficiersmess te Harderwijk ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de dienst. (Van een onzer verslaggevers) De walvisvaarder Willem Barendsz zal niet zaterdag, maar woensdag 4 november uit Amsterdam vertrekken, Deze vertraging wordt veroorzaakt door het aanbrengen van een vries- installatie. Het schip kan de vier da gen vertraging op de reis naar Kaap stad, echter gemakkelijk inlopen. Advertentie INI. oed/ioogde zuidimédm Ze is een kwart eeuw geleden naar Nederland gekomen als Alma Roma Italia Silezia Schiavon. Maar ze heeft dit feest van klanken vrijwillig ingeruild voor de. .nuchtere oer-Hollandse naam van de huisarts Klein Obbink. Als mevrouw Klein Obbink Schiavon kennen ze deze kleine beweeglijke vrouw met haar verrukkelijk expressief gezicht bij het Amsterdamse Conservatorium, bij de Neder landse Opera, bij rechtbank en Hof als beëdigd vertaalster en van de volksuniversiteitscur- susscn in Amsterdam, Utrecht, Groningen, enfin, ln het hele land. Want Nederland 'lijdt' de laatste jaren aan de Italiaanse ziekte. De verschijnselen: hon ger naar het land, honger naar de cultuur, honger naar de taal en gewoonten. 'Nee,' zegt ze afwerend, 'voor alles honger naar warmte. En als ik zeg WARMTE, Slgnore, dan moet u dat niet verkeerd uitleggen. Wie zegt, dat de Ne derlander koud is, kent hem niet. Ik ken geen mensen die zo enthousiast, zijn, zo vol ge weten, zo trouw en zo vol van ontroerende toewijding. Maar uw volk heeft het mijne ontdekt. Het heeft ont dekt, dat Italianen ongecom pliceerde mensenkinderen zijn, die de gave hebben om harten te openen. Dat is, geloof ik, de sleuteL Mijn volk Is geen ro mantisch volk, wij zijn realis ten. De Italiaan maakt een abstract begrip als geestelijke warmte tastbaar reëel en dat trekt de Nederlanders aan.' 'Italiaans leren is geen rage meer, maar een epidemie. De zelf, als ik daar mee beginnen mag, geef dertien- cursussen per week, dat zijn ongeveer 500 cursisten. Mijn dochter geeft er zes en dan is er nog een docent die er zes voor zijn rekening neemt. Dan zwijg ik nog van de gewone universitaire cur sussen in het hele land en van alle andere docenten die even bezet wat zeg ik: bezeten! zijn als Ik.' De Vereniging Dante Ali ghted beleeft een ongekende bloei: in acht afdelingen, Am sterdam, Den Haag, Rotter dam, Hilversum, Groningen, Nijmegen, Utrecht en Arnhem trekt een stroom van nieuwe Italië-mlnnaars aan de bel. Ze heeft haar eigen metho de, deze kleine, charmante vrouw. Ze houdt haar cursis ten voor, dat men niet moet verwachten in Italië Holland terug te vinden, ("Dan zon hat reizen niet meer de moeite waard zijn, Slgnore!') en ze striemt hen met haar goed moedige spot. Ze is een ware kunstenares, deze Alma Roma Italia Silezia Schiavon. Maar zelf zegt ze: ..Ik heb, geeru.bijzondere gave. Niet Ik, maar Italië, breekt de harte» van 'inijn' "ïêertlngen open!' Het doek in het drama van de Haagse glazen wasser W. A. Bisschops, die in het voorjaar ten onrechte vier dagen op het Hoofdbureau en tien dagen in het Huis van Bewaring vast gezeten heeft, Is gevallen. En een compleet drama is het geworden. Het Hof kende hem 500 gulden schadeloosstel ling toe, dat is nog 250 gulden minder dan de rechtbank ln eerste instantie besliste. Cassatie ls niet meer moge lijk ln deze trieste zaak. Van die 500 gulden moet de wan hopige glazenwasser, die ze een Inbraak in z'n schoenen had den geschoven waaraan hij part noch deel had, z'n schul den en z'n advocaat betalen. Werkelijk smartegeld is er niet bij. Gelukkig heeft de man een fatsoenlijk advocaat, die diep begaan ls met zijn lot en hem het vel niet over de oren zal halen. Dat neemt niet weg, dat dit jonge gezin er dik bij In schiet en diep ontgoocheld is over deze uitspraak, die het als een schreeuwend onrecht ziet. In Hilversum brult men nog na over de domi nee die dezer dagen voor een van ds om roepverenigingen een praatje hield, dat van tevoren in de KRO-studio op de band zou worden opgenomen. De technicus, die de- tijds duur in de gaten zou houden, zag op z'n klok dat de weleer waarde z'n limiet belangrijk overschreden had. Toen dominee uitgesproken was, zei de technicus somber: 'Zeventien vijftig, dominee.' Waarop de predikant ge schrokken: "En ae hadden mij 25 gulden beloofd!' In Harlingen, begreep lk uit de Harlinger Courant, moeten ze van lichaamshygiëne niet veel hebben, want vol gens dit zeer lezenswaardige nieuwsblad kreeg mevrouw K. uit het Oosterkwartier een grote wasteil met sop over zich heen, waarbij 'de schade be perkt bleef tot enkele blauwe plekkenen een algehele ver schoning WILLY LEVÏE

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1