„Waarom zon boete voor een gewone vergissing t vraagt verdachte CENT! IF JGES DEMOL-JANSEN ®0 &0&©9 ORKESTEN UIT VIJF LANDEN EENORIG EN IN STEREO Jeugd gemeenteraad over ezels, een ideeënbus en persconferenties Ook in Schiedam viert men Wereldspaardag r? Zoutzuur op straat lartijen persoon kampioenschap in 4e klas libre inmiddels begonnen Resultaten van volleybal SVC Verkeerscursus bromfietsers rijzen op de Vleto RUIME SORTERING SPEELGOED Brommer (70) met hoofd door etalageruit Vrouw valt van tweede etage Serie diefstallen in Sliedrecht r Jongens vernielen ruiten van tribune Spaarbank Anno 1326 Visafslag Jongetje bij spelen te water geraakt Techn. TckenarliluJen Schepen hotsen op Dordtsche Kil Wisselkoersen Kla ver j as toernooi Veel belangstelling voor „Helininnr' Kerstconcours HET VRIJE VOLK DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 PAGINA 4 55 (Van een onzer verslaggevers) Tk begrijp niet, hoe u een gewone vergissing met zo'n boete kan bestraffen,' sprak een overtreder van de verkeersregels tot de Schiedamse kantonrechter. Hij was niet de enige, die daar bezwaren tegen had. Er verschenen gistermorgen véél verkeers- overtreders voor het kantongerecht en het waren bijna even- zovele sputteraars. 'Wel wat veel!' vond de bromfietsende loodgieter P. van G. over zijn geldboete. Hij had geen voorrang verleend, waar dat wel behoorde. 'Ik heb op die plek wel geremd, slepend met mijn voeten over de grond. Daarna ben ik doorgereden en het kan zijn, dat ik die auto niet heb gezien.' "pantalon De Broekenspeciaiist Volmondig De reparateur A. gaf het voi"non- dig toe. Hij zou, komende uit de richting Julianalaan, de B, K.-laan hebben overgestoken zonder voor rang te geven. „Ja. ik heb het ge daan". beaamde hij. „En m'n enige excuus is een geparkeerde wagen: die mijn uitzicht belemmerde." Voor hem werd het een boete van ƒ35,- of 12 dagen. Moeilijk punt ïn Maassluis.' was een personen auto op een wat moeilijke kruising tegen een. wagen, die van rechts kwam, gebotst. Zes boeten 158.- 198.- 215.- 226.50 238.—- 275.50 were 16 spaardag* Bezoekers aan onze kantoren ontvangen die dag een. mooie kalender, terwijl nieuwe spaar ders die 10.of meer Inleg gen, een fraaie asbak ont vangen. Daarom naar BOKHORST „Moeders moeten hun kinderen al in de speeltuin verant woordelijkheidsbesef bijbrengen". De bijeenkomst van de jeugd- gemeenteraad, gisteravond in de raadszaal, werd ingeleid met deze woorden van „wethouder" Kok, waarop een vinnig debat over loslopende ezels volgde. Geen beslissing Italië Nederland Roemenië Zwitserland Advertentie lil. HOOGSTKAAT 86 TELEFOON 68981 De vijf teams van de Schiedamse Volleybal Club, die in de afgelopen week in het veld kwamen, hebben niet allen de volle winst kunnen be halen. Het eerste dameszestal, op be zoek by het Vlaardingse Shell, zege vierde met 39. "Tegen de verwach ting boden de Shell-datnes ditmaal weinig tegenstand, terwijl de Schie damse meisjes deze keer een gaaf spelletje volleybal lieten zien. De zege kwam dan ook terecht by bet sterkste team. Heren 1 won eveneens. Ditmaal was Phoenix uit Rotterdam net slachtoffer. Groots was deze over winning echter niet en. zelfs moesten .de SVC-heren in de laatste set alles op alles zetten om een gelijk spel te ontlopen. De uitslag werd hier 3—1. Dames 2 verloor met 31 van Dos 3, dames 3 moest met 30 het on derspit delven tegen ZVC 3, terwijl het 2e herenteam de balans in de goede richting bracht door met 3—1 het sterke WIK 1 te kloppen. Op zaterdag-31 oktober organiseert SVC wederom een gezellige contact avond voor zijn leden Voordien ech ter zullen de teams nog in het strijd perk moeten komen. Het programma luidt: dames: SVC 3—Sportclub Hülegersberg 1; SVC 2 —Hou Stand 1; SVC 1—Rotterdam Zuid 1. Heren: DRL 2—SVC 1; Shell 2— SVC 2. Dc afdeling Schiedam van het Ver bond voor Veiiig Verkeer zal in sa menwerking met de gemeentepolitie bij voldoende deelneming een verkeerscursus voor bromfietsers or ganiseren. Dc cursus zal worden gehouden op j dinsdagavonden van 8 tot 10 uur en bestaat uit 4 lessen. Aan het eind van de cursus wordt een schriftelijk exa men afgelegd. Aan de geslaagden zal I een diploma worden uitgereikt. De 1 kosten van deze cursus bedragen in totaal ƒ3,50. in wtlk bedrag het les- materiaal is begrepen. j Aanmeldingsformulieren zijn ver- krijgbaar aan het hoofdbureau van j politie. Lange Nieuwstraat 55. Dc aanmelding sluit op zaterdag 7 no vember 1S59. „Er stond een bordje: stoppen merkte de kantonrechter op en hij maakte aanstalten om de jonge lood gieter uit te leggen, hóe fout hij was geweest. Maar de loodgieter liet zich het woord niet ontnemen en er ont stond een verwarrende samen spraak: argumenten noch 'tegenar gumenten werden duidelijk. „Het was een voorrangskruising,' sprak de kantonrechter ten slotte en daarmee had hij het laatste woord. De loodgieter met een verontwaardigd gebaar kwam niet onder de geldboete uit. P, K. was, terwijl hij zonder rij bewijs reed. op een verkeersfout be trapt. Hy wilde met veel zwier een geparkeerd motorrijtuig omzeilen, terwijl hy gepasseerd werd door een auto- Hij kreeg twee boeten van 30,- of 12- dagen: één voor het rijden zonder rijbewijs en één voor de overtreding. H. C.' v. d. H. reed met zijn auto over de Rotterdamsedijk en is daar bij tegen een brommer gebotst. Hij boog zich naar voren en legde de kantonrechter met zachte stem en bezwerende gebaren uit, waarom hij niet was uitgeweken. De officier vond het niet helemaal in de haak, maar kon zich voorstel len, dat- het verkeer van links en van rechts op dat ogenblik veel aan dacht had gevraagd, maar de ver dachte werd toch veroordeeld tot een boete van f 15,- of zes dagen. „Mijn tegenparty moet mij eerdei hebben gezien, dan ik hem. Hy kende I bovendien deze moeilijke situatie, terwijl ik ter plaatse volkomen onbe kend was. En hy gaf niet eens een signaal", betoogde de automobilist. Officier en kantonrechter kwamen eensgezind tot de conclusie, dat de botsing inderdaad op een moeilyk punt was gebeurd. De uitspraak was 25,- of 10 dagen. Mevrouw B. was bekeurd omdat op haar schip niet de vereiste letters stonden geschilderd, terwijl bepaalde papleren niet aan boord waren. Zy kreeg 12 li of vyf dagen. A. B. had zijn leerplichtig dochter tje een aantal dagen thuis gehouden. Uitspraak 20,of acht dagen en 10,- of 4 dagen voonvaardeiyk met een proeftyd van twee jaar. De jonge Schiedammer C, R., vrachtwagenchauffeur, verscheen met zün baas voor de rechtbank. De remmen van de door hem bestuurde wagen waren ondeugdelijk gebleken, liet stuur had een te grote vrije spe ling en de auto was bovendien te zwaar geladen. Zijn baas verzekerde dat de wagen geregeld werd gecontroleerd. De jon geman zelf was kort voor de bekeu ring nog bij een garage aangereden om de remmen te laten nazien. Hen werd ondanks dat voor de drie overtredingen resp. gestraft met boe ten van 20,- o£ 8, 25,- of 10 en f 10,- of 4 dagen. Zijn baas moest boeten betalen van 30,- of 12, 25,- of 14 en 15 of 6 dagen. Gistermiddag is in de bestelauto van j. v., terwyi hii in de Gerrit Verboonstraat in Schiedam plotse ling moest stoppen voor de verkeers lichten, een fles zoutzuur naar voren gerold. Het zoutzuur lfep naar buiten en droop op het wegdek. De brand weer heeft de bestelauto en het weg dek schoongespcten. Advertentie IM. LANGE KERKSTRAAT 66 TELEFOON 68570 SCHIEDAM Op de „Vleto", de vlees- en vlees- warententoonstelling die in het abat toir te Schiedam wordt gehouden, hebben de deelnemende slagers op gemaakte schotels ingezonden, die geëxposeerd worden en die tevens door' een - jury worden beoordeeld. Het resultaat van deze beoordeling is als volgt: Vers vlees: le en 2e prijs: A. B. L. van der Ham, S'dam;. 3e prijs: C. van Selm, Kethel; 4e prijs: J. Broek Westmeuwand, Vlaardingen. Bittergarnituren: le en 2e prijs: A. Knynenburg: v. d. Duyn van Maas damlaan, Vlaardingen; 3e prijs; K. de Graaf, Mahlerstraat, Vlaaxdingen 4e prys: J. C. A. Poot. Schiedam. Geleiwerk: le prijs: wed. J. G. Maan. S'dam; 2e prys: P. Boender, Schiedam. Vleeswaren: le prys: G. Abma, Schiedam; 2e prys: J. Wielaard, Broekweg, Vlaardingen; 3e'prys, C: van Selm, Kethel. Twee baldadige jongens van elf en acht jaar hebben alle ruiten Inge gooid van de grote zittribune op het terrein van Hermes aan de Damlaan in Schiedam. De schade, in totaal 150 gulden, zal door de ouders van de jongens moeten worden vergoed. De jongens zijn ernstig onderhouden door de politie. Advertentie LM. 30 October SCHIEDAM Hoofdkantoor: Lange Haven 80 Haydns symfonieën 94 cn 103 (Paukenschlag en Paukenwirbel) zijn op Fontana CL 699036 (30 cm LP, 23,weer eens in een nieuwe uitvoering verschenen. Sir Thomas Beecham springt nogal vrij moedig met deze partituren om: ik noteerde wijzigingen in de instrumentatie, vele eigenzinnigheden in de dynamiek en zelfs een stringendo dat ik alleen maar als een nogal vérgaande verstrooidheid kan verklaren. Rotterdam, 28 okt. Aan de visafslag alhier werden van Umuiden en el ders 200 kisten versezeevis aange voerd. De prijzen waren: schol midd ƒ68 tot 70, klein 50 tot 53; schelvis gr. 53 tot 55, midd. 50 tot 58; kabeljauw midd. 49 tot 58, klein 33 tot 35: ma kreel 25 tot 30; pollak 45 tot 51; Wijting 33 tot 35; haring verse 38 tot 43, alles per kist. Advertentie LM. GROENELAAN 36 SCHIEDAM HOOGSTRAAT 34 Gistermiddag is de zevenjarige Jacques Verkaaik te water geraakt terwijl hij aan de Overschieseweg te Schiedam ter hoogte van de spoor baan aan het spelen was. Zijn vij f - Jang broertje Alex kon de jongen boven water houden en op zijn ge roep kwam de juist passerende der tienjarige Hans van Leeuwen uit Rotterdam te hulp. Hy bracht de lengen op het droge die vervolgens op de fiets van een hoofdagent van po litie. naar zijn woning aan de Zout- ziedersstraat is gereden. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Penny, de katoenpluk- ster. 2, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen; STEDELIJK MUSEUM. „Nederlandse schilderkunst na 1900" en schüde- rijen, tekeningen en gouaches van Luceberc. Apotheek; Rembrandt laan 5. Apotheek, Hembrandt- Diversen: PASSAGE: Ksth Kring, toneelgezel schap Johan Kaart met „Nacht dienst". VOLKSGEBOUW: Vrouwengroep PvdA. jaarvergadering. MUSIS SACRUM: Wllton-Fijenoord. film „Alpenlled". IRENE: Willem de 2wl)gerschool, ouderavond. VRIJDAG Bioscopen: MONOFOLE: Jerry, de schrik van het bataljon. 2, 7 cn 9.15 uur. PASSAGE- Dodende liefde. 2 en 6.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM„Nederlandse schilderkunst na 1900" en schilde rijen, tekeningen en gouaches van Lucebert. Apotheek: Rembrandt laan 5. Nadat men besloten had om in de toekomst slechts belangrijke ingezonden stukken in dit college van jongeren te behandelen cn deze stukken vervol gens, voorzien vzn advies, door te zenden naar V. cn W. (zoals by voorbeeld een voorstel om de weg naar het Prinses Beatrixpark te verbeteren en een suggestie om in datzelfde park op vestiging van een telefoonpost aan te dringen kwam men tot de voornaamste agendapunten. De heer Kok diende een voorstel in toe een, op initiatief van B. en W. te houden halfjaarlijkse persconfe rentie. Hij wilde hierbij vooral de na druk leggen op voorlichting omtrent de uitbreiding van de stad. Tevens was er een plan om deze conferen ties te doen samengaan met de zo genaamde „burgerdagen". Omdat de „burgerdag" echter is bedoeld als voorlichtingsdag voor die ingezetenen, die voor het eerst mogen stemmen besloot men unaniem erop aan te dringen, de persconferenties te houden, wanneer B. en W. of de ge zamenlijke Schiedamse pers daartoe behoefte gevoelen. De „burgerdagen" zullen in de toe komst eens per jaar plaatsvinden ut de vorm van onder meer een ten toonstelling, waarop aan de hand van maquettes de ontwikkeling van de stad wordt getoond. Overeen voorstel van „wethouder" Metaal inzake de Instelling van een ideeënbus vcor het gemeenteperso- neel kon men geen beslissing nemen. De heer Ham opperde bezwaren. De rsad kon volgens hem niet tot be spreking van dit onderwerp overgaan, voordat de wethouder een duidelijk j omlijnd plan ter tafel had gebracht. De discussie dreigde hier vast te lopen, waarop de voorzitter, de heer Sonneveld, de vergadering tot nader te bepalen datum verdaagde. Tot slot brachten de heren Son neveld en Tyssen (de laatste na mens Nieuwe Koers) de heer Kok, mede-oprichter van de Jeugdge- meenteraad en lid van de CHJG, die de raad gaat verlaten, dank voor zijn werkzaamheden. De heer Verlinden gaat de heer Kok op volgen. Advertentie IM PASSAGE ZUID. HOLLA NO SC HE K A NTOOBBO EK HM DEL Apotheek, Rerobr&ndt- Diversen: MUSIS SACRUM: Personeelsver. Tech- nische Bedrijven, toneel. y ARCADE: Amlcitla. toneel. Op de kruising van de Kolk-Noord- einde te Delft had. gistermiddag een ernstige aanryding plaats tussen de zeventigjarige bromfietser K. en de 52-jarige wielrüder F. v. U. beiden uit Delft, waarby de zeventigjarige via het rywiel van de heer Van U. en een zygevel met zyn hoofd door een etalageruit van een sporttvinkei, Noordeinde 2, belandde. De spiegel ruit ging aan diggelen. Het slachtof fer liep enkele schaafwonden op aan het gelaat. Het ongeluk gebeurde, doordat de bromfietser geen voor rang verleende aan de heer Van U. De wielryder had slechts materiële schade. By een aanvaring op de Dordtsche Kil werd vanmorgen om 2even uur het Belgische motortankschip Ant werpen licht beschadigd. De Antwer pen kwam in botsing mee de Franse sleepboot. Lorain, toen dit schip de rivier wilde oversteken. Na een nood- reparatie konden beide schepen door varen. De Antwerpen was op weg naar Amsterdam, de Lorain ging naar België. 28 oktober Engels pond 10.59810.595 Amerik. dollar3.7713.771 Franse frank 78.92177.021 Belgische frank 7.5417.553 Zwitserse frank 86.90486.955 Zweedse kroon72.99573.025 Duitse mark 90.50590.55s Deense kroon 54.77 54.821 Noorse kroon 52.9352.98 Canada 3.99é3.998 Italiaanse lire 60.844—60.891 Oostenrykse schilling 14.60114.612 Het Royal Philharmonic Orchestra speelt 'onder zyn leiding niet slecht, maar voor een ensemble met zo'n re putatie toch wel een beetje met de Franse slag. Zou dat de reden zyn, waarom Decca deze plaat in Neder land uitbrengt in een Franse persing? Overigens kan die er wat geluids kwaliteit betreft best mee door. OP Philips SF 31044 (45 t. single, 3,95) vex-ooriooft ook Francesco Moiinari-Pradelli zich met de ouver ture La gazza ladra van Rossini een paar vrijheden. Voor het overige doet de kwaliteit van dit goedkope plaatje in geen enkel opzicht onder voor die van een dure LP. Wel is natuurlek de kwantiteit geringer, en dit brengt mee dat de diefachtige ekster halverwege stopt om te worden omgedraaid. Philips AY 835013 (30 cm LP, 29,50) is een prachtig document voor bezit ters van steneo-apparatuur. 't Con certgebouworkest onder Eduard van Beinum speelt Brahms' Haydnvaria- ties. Akademiscb» .'Fcztouvertiire "h Tragische Ouve-itiire in een ruimte waarin ik het nooit eerder hoorde. "Waarschijnlijk is dat de zaal, en niet het podium, van het Concertgebouw. Maar in iéder geval speelt 't onmis kenbaar in een zaal en niet uit twee luidsprekers. Ook de tamelijk sterke nagalm maakt zelfs in dc huiskamer een ge heel natuurlijke indruk; als de tech nici van Philips die hebben t.oege- Van de avonturenroman De laatste grens van de jonge 'Schotse auteur Alistair Maclean zou niets dart goeds te zeggen zijn als de schrijver het; boek maar had laten spelen -In-een fictieve staat. Er zijn er genoeg te be denken. Nu heeft hü Hongarije uitgekozen en speculeert aldus op de belangstel ling voor en het mededogen van de lezer met dit door de Russen zo bloe dig onderdrukte land. Zeker, het boek is spannend en goed géschre ven, maar de harde stryd van de Hongaarse patriotten was en is te goed om te worden gebruikt als ach tergrond van een dergelijke 'knokker' met alle elementen die in een derge- iyk genre gebruikeiy'k zyn. Zoals de dappere held die er niet onder te krijgen is, het schattige, knappe meisje cn de wrede, meedogenloze vijand, die er allemaal toe moeten bydragen de spanning te verhogen. (Uitgave Elsevier, vertaling B. J. Eenhorn). Georges Simenon heeft ons in zijn nieuwste roman Strip-tease een uitmuntende en indringende beschry- ving gegeven van het armzalige leven van mensen in nachtclubs. De sfeer van het cabaret, het broeierig nacht leven aan de Rivièra, de typische at mosfeer van genotzoekende vakan tiegangers en vooral de verhouding van de striptease-meisjes onderling worden Simenon op meesteriyke wijze getekend. (Zwarte Beertjes, uitste kende vertaling van Pierre H. Du bois). De uitgeverij V. A. Kramers in Den Haag stuurt ons de32ste druk van het klassieke kinderboek door Hector MalotAlleen op de we reld. Toen Het Vrye Volk omstreeks het begin van dit jaar begon, met de stripbewerking van Remi's avonturen had het boek 'pas' zyn dertigste druk bereikt. De belangstelling voor het verhaal blykt dus onblusbaar.. H. J. vocgd, hebben ze het wel bijzonder knap gedaan. Ook de weergave van- de hoge- frequenties, in de eerste slereoplaten een zwak punt, is nu uitstekend. Het .gevolg van een en ander is, dat dè eigen aard van het Concert gebouworkest volledig tot zün recht komt. In geen ander orkest mengt zich het koper zo volledig met de prachtig uitgebalanceerde houtblazers en de glanzende strijkers. Nogmaals, zo mogelijk nog suggesiever dan in de hier onlangs besproken opname van de Water Music, voltrekt zich het wonder: de luisteraar woont een con cert onder Van Beinum bij.- Over de uitvoering hoeven we wei nig te zeggen. Men weet dat Van Beinum Brahms zó begreep, dat hü diens muziek, kon laten klinken alsof tussen het concipiëren van de compo sitie en de uitvoering geen noten papier. technische eisen en een hele eeuw lagen. Telefunken TW 30236 (25 cm LP, 12,brengt ons in Roemenië: niet in de sfeer van de hora en het cimbaal, maar in een concertzaal In Boekarest, vanwaar de George-Enes- cu-Philharmonie ons via de Poolse platenonderneming Polskie-Nagrania en Telefunken bereikt. Het orkest uit de Roemeense hoofdstad, zo ver achter het Gor dijn dat we er totaalniets van wisten, blijkt kwaliteiten te bezit ten die het in elke Westeuropese hoofdstad een goed figuur zouden doen slaan. Strauss' Eulensptegei, een teststuk voor dc vaardigheden van 'n orkest levert dirigent George Georgescu en zijn mensen geen noemenswaardige problemen op. Het stuk klinkt, wat overhelder, tegen het cynische aan, maar een enkele weglating en andere vrij postigheden zijn de enige werke- lyke bezwaren. De andere kant van de plaat geeft de eerste Roemeense Rapsodie van George B: Roemenië's nationale componist, ue dit orkest uiteraard bijzonder goed ligt en dan ook een ronduit voortreffelijke uitvoering krygt. De weergave is uitstekend afgewogen en doorzichtig van klank. Ansermet en het Orchestre de la Suisse Romande tonen zich ten slotte op Decca LW 5349 (25 cm LP 12,—) ideale vertolkers van de Muziek voor snaarinstrumenten,slagwerk en ce lesta van Bartók. De uitvoering is verantwoord tot in het kleinste detail maar doet bovendien recht aan dé bijzonder knappe vormbeheersing, die deze compositie zo sterk maakt. Ook het geluid van de plaat is zeer fraai. Toch doet juist het ge bruik dat Bartók van twee afzon derlijke strykorkesten maakt, ver langen. naar een twee-roige ofte wel stereofonische uitgave van deze op name. Gezien de vlucht, die de stereo- fonie na een aarzelend begin ook in ons land begint te nemen, zal cfe zeker wel komen. RIEN OÜWERKERK DORDRECHT Een val van negen meter maakte gistermorgen om half twaalf de 38- jarige mevrouw C. Bakker-van Zet ten toen zij uit het achterraam van haar woning aan de Prinses Irene- straat 7 viel. Zij is met rugklachten en een gebroken been naar het ge meenteziekenhuis vérvoerd. Mevrouw Bakker was bezig de slaapkamer te stoffen en gleed, toen zy de stofdoek wilde uitkloppen uit op bet gladde zeil. zy viel voorover uit het ge opende raam en kwam in de tuin te recht. Generaal Christian de Castries, die zich in 1954 in Indo-Chlna de erenaam held van Dien Bien Phoe, verwierf, is op eigen verzoek gepen sioneerd. Hy is 57 jaar. Een goederentrein heeft woens dag een bus met arbeiders geramd in een voorstad van Buenos Aires. Minstens tien arbeiders kwamen hier- by om het leven, een twintigtal werd gewond. Dé eindpartijen om het persoonlijk kampioenschap 4e klas libre in het district Schiedam van de KNBB zijn inmiddels gedeeltelijk verspeeld. De Bellevue-speler A. de Wit moet zijn kampioenstitel verdedigen en heeft de strijd aangebonden met de kandidaten: J. de Vormer, J. Poot, K. v. d. Linden, P, Gast, P. Davids, C, Kentie cn H. van Wijk. (Van een onzer verslaggevers) Spaarzame Schiedammers gaan 30 oktober weer Wereldspaardag vieren. En van de Spaarbank anno 1820 in Schiedam zullen op die dag weer tal van activiteiten uitgaan. Het begint op de scholen, waar in de drie laagste klassen een alleraardigst sprookjesboekje, geschreven door Mies Bouhuys en met plaatjes van H. J. Slijper, wordt verspreid. Voor de leerlingen van de hogere klassen zijn series van 24 plaatjes beschikbaar gesteld, die een leerzaam beeld geven van het leven in Europa. De klaverjasvereniging BVV heeft met 19.123 punten de kiaverjaastryd gewonnen, die door de Vlaardingse klaverjasvereniging VARA-DES was georganisee"Gedurende zeven we ken kwarm elke dinsdagavond kla verjassers i.yeen om een plaats in de finale te bereiken. Dinsdagavond vond de cindrtryd plaats tussen de zes verenigingen, die de finale had den gehaaid.. Tweede werd de kla verjasvereniging ENCK met 19—015 punten en derde werden de ouden van dagen uit Schiedam. Op de vorige Wereldspaardag wer den 891 posten verwerkt. Maar veel Schiedammers konden blijkbaar slecht wennen aan het feit, dat de spaardag sinds enkele jaren op 30 in plaats van op 31 oktober wordt ge houden. Want ook op de 3lste okto ber kwamen er nog 546 mensen naar de spaarbank. Alle bezoekers van de spaarbank op deze "Wereldspaardag ontvangen ais aardige attentie een smaakvol uitgevoerde bloemenkalender en nieuwe inleggers krijgen bovendien een asbakje. De Spaarbank anno 1820 noteert inmiddels bijzonder gunstige cyfers. Is in januari 1958 voor het eerst het totale inlegeyfer het miljoen over schreden datzelfde is in de afge lopen negen maanden van, 1959 al zes maal gebeurd. Hel gemiddelde maandcijfer van de inleg zelfs be draagt al meer dan een miljoen. In een jaar tyd is het aantal in leggers gestegen met 2068 tot 46.633. Die snelle styging is voor een deel toe te schrijven aan de jeugdspaarwet. Op 30 september precies een jaar na het in wer king treden van de wet stonden 1.116 jeugdspaarders ingeschreven. Hun gezamenlyk tegoed bedroeg 186.996,10. Spaarzin Ook in de. andere afdeling is een toenemende spaarzin geconstateerd. In de eerste negen maanden van dit jaar werden 7153 spaarbusjes geleegd, waarin 163.829,83 was gespaard. Een grote populariteit geniet ook het be- drijfssparen. Via de bedrijven werd gespaard tot een bedrag van 130.748,25. Hoewel de wekelijks afhaaldienst inmiddels is omgezet in een twee- wekely'kse of maandelijkse, nam bet spaarbedrag toe tot ƒ607.835. De jeugdspaarbank vertoont min der groei. Om de belangstelling hier voor te stimuleren heeft de spaar bank kleurkaarten uitgereikt. Er werden 3357 kaarten terugontvangen en aan de inzenders wordt thans een serie feestmiddagen aangeboden. Bij een viertal partyen is De Wit inmiddels betrokken geweest en hy heeft moeten ondervinden, dat de concurrentie zwaar is. Slechts één party kreeg hij op zijn naam door in 47 beurten Gast te kloppen, zodat hij in deze party met een moyenne van 1.59 speelde. Tegen v. d. Linden sloeg hfl al een heel pover figuur. Deze won zün partij in 24 beurten en noteer de een moyenne van 3.12, met slechts 35 caramboles, hetgeen een gemiddelde van 1.45 opleverde. Tegen Davids bracht De Wit het tot 67 in 49 beurten, terwijl Kentie in laatste instantie in 31) beurten zijn 100 caramboles bijeen had tegen De Wit slechts 39. Wanneer wij de behaalde resulta ten bezien staat de VGB-spcler C. v. d. Linden met de volle winst uit vier partijen stevig aan de kop met een moyenne van 2.05. De LEV-speler J. Poot kwam in zyn vier partijen slechts 11 caram boles te kort en behaalde een moyen ne van 1.69. Volgende week maandag, dinsdag en woensdag zullen by de laatste partijen nog wel harde noten ge kraakt worden. Biljartuitslagen derde klas libre, poule 1 gespeeld bij HVO: v. d. Brugge 100 100 37 23 2.70 Zeebregts 100 69 37 13 1.86 Micbels. Geelen De Winter v. d. Graaf Schellebeek Kruyff Mondt 100 78 45 17 1.73 100 100 100 100 130 100 100 80 100 66 100 91 21 21 26 26 51 51 40 17 XI 9 8 8 4.76 3.80 3.84 2.53 1.96 1.78 Poule 3 gespeeld Schiedam: Stadhouder 100 Hartog 100 by De Sluis te Weekamp Leenderts Van Kempen v. Reeven Schra De Wolde 100 100 100 100 10Q 100 100 94 1Ü0 89 100 84 100 94 47 47 47 47 34 34 54 54 10 12 9 7 13 9 12 11 2.12 2.00 2.12 1.89 2.94 2.47 1.85' 1.74 v. d. KOOÜ Jacobs Diebregts Valk Suurmond v. Thielen 100 100 100 100 100 100 100 51 100 73 100 81 37 37 27 27 43 43 9 6 20 19 9 11 2.70 1.37 3.70 2.70 2.32 1.88 Poule 2 gespeeld in het clublokaal van OBK te Vlaardingen: De Jong 100 100 4510 2.22 „Hellnium", de archeologische werkgroep te Vlaardingen, heeft gis teravond bezoek ontvangen van de heer von Freitag-Drabbe. Deze heeft een inleiding gehouden over de topografie en de luchtkarte- ring. Dit vooral in verband met de archeologie. Zo liet hij' enkele dia's zien, waarop duidelijk de resten van eeuwen terug te herkennen waren. De belangstelling voor deze lezing was byzonde groot. De zaai „Mes" was dan ook tot de laatste stoel toe bezet. Uitslagen van partijen gespeeld om de Rembrandt Libre Beker. Poule 1 gespeeld bij DKC: Fraterman Prein Vermehren Buddebohmer Schwagerman Fraterman 44 42 40 34 20 44 44 30 40 33 20 32 32 32 35 35 37 37 1.375 0.937 1.142 0.942 0.540 0.864 De overige vastgestelde partijen in deze serie vonden geen doorgang. Het bestuur van de Vlaardingse klaverjasvereniging DOM, gevestigd in het Volksgebouw, Schiedamseweg 12, heeft het voornemen om voor de kerstdagen een speciale kerstbout- prysklaverjasavond te organiseren, waarby de pry zen zullen bestaan uit konynen, kippen en rollades. Om enigszins een overzicht te krij gen voor de interesse van deze avond kunnen zy, die hieraan wensen deel te nemen, zich nu reeds opgeven, Een goede gelegenheid ter kennis making is de wekeiykse prijsklaver- jasavond op vrijdag, waar men zich gelyktijdig kan opgeven voor deel name bij de heer A. Korman. Om teleurstelling te voorkomen zullen zij, die zich "nu reeds opgeven, zeker zyn van deelname. Voor de. zevende achtereenvol gende maal houdt de klaverjasver eniging voor ouden van dagen ..Ex celsior OVD" uit Vlaai-dingen het iaarlykse toernooi in zaal Excelsior. Vrijdag 30 oktobei begint het toer nooi, dat cot 26 februari 1960 zal voortduren. Op die dag zal de fi nale plaats hebben. SLIEDRECHT De politie heeft een aantal jongens van vyftien en zestien jaar aangehouden, die ervan verdacht worden de laatste weken een groot, aantal kleine diefstallen te hebben gepleegd. Herhaaldelijk verdwenen uit winkels ..abaksartike- len en snuisterden. Toen deze week in een ri.iwielzaak ingebroken was en de politie aan een gebroken ruit bloedsporen ontdekte, kon men de verdachten aanhouden.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2