Tijdens proefverlof gearresteerd en teruggestuurd Humanitas wordt door nieuwe naam geen 'algemene' vereniging WYBiRT Triest weekeinde met vele doden op de weg Tom Smeding kreeg hulde van velen br mm tt Advies premie ziekenfondsen te verhogen Voltreffer van de week Kantonrechter gaat proefrit maken HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 PAGINA i (Van onze speciale verslaggever Sjoerd Leiker) Dries Wagenaar, eigenaar van een transportbedrijf op Ame land, is hoofdfiguur en slachtoffer in een rfrnrua geworden. Hij is een onstuimige persoonlijkheid, een bravour-rijder, die met zijn vrachtwagen wild en roekeloos en vaak na gebruik van drank door het dorp Nes jakkerde. Hij had echter een vaste hand van sturen en maakte geen brokken, tot verbazing van zijn dorpsgenoten. Deze Dries Wagenaar is op 10 oktober jl. na aankomst van de boot uit Ameland op de pier te Hohverd gearresteerd en overgebracht naar de psychiatrische inrichting Brinkgreve bij Deventer, geheel onverwachts, tijdens een uitstapje met twee van zijn kinderen naar Leeuwarden. De Amelander arts J. B. Ente huisarts van Wagenaar heeft tegen deze handelwijze van de autoriteiten hartstochtelijk geprotesteerd. De heer Wagenaar was reeds eerder in de psychiatrische inrich ting behandeld. Hij had er een zware anti-alcoholkuur ondergaan vrijwillig, maar met een rechterlijke machtiging van de presi dent van de arrondissementsrechtbank te Leeuwarden. FORMEEL JUIST OPNAMEBRIEFJE UITSTAPJE OPENBARE ORDE VERLOFKWESTIE LEVERANCIERS GEMEENSCHAP IN UW MIDDAGPAUZE EEN KOSTELIJK DESSERTI Vraag FYFFES met het blauwe etiket Uit het verhaal van de burge meester hebben wij ook beslist de indruk gekregen dat hy deernis heeft met de familie Wagenaar Toch heeft er iets ontbroken aan het samenspel tussen burgemees ter en medicus. Uiteindelijk ligt hier de aanleiding tot wat de bur gemeester heeft genoemd* een ongelukkige samenloop van om standigheden. SO maakt de kleren Sameniverking Pot voor meneer Bescherm Uw keet en voorkom verkoudheid met Zieke matroos van tankschip gehaald Motel bij de tunnel van Velsen halfzwaar dié Is het toch maar! (Van een onzer verslaggevers) De heer Th. Smeding is zaterdag tijdens een receptie in hotel Atlanta te Rotterdam door tallozen uit de Nederlandse vakbeweging en uxt het bedrijfsleven gehuldigd met het feit, dat hu veertig jaar in dienst is geweest van de Centrale Bond van Transportarbeiders en sedert 195Ö van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel. VERLOVINGSRINGEN bij Mamix Gij sen tulp Amelander in gesticht - fel protest van arts weid pobtieversterkmg van de vaste wal. Wagenaar was als verlofganger van deze inrichting naar zyn woon plaats teruggekeerd. Tijdens een der gelijk proefverlof blijft de rechter lijke machtiging van kracht Juri disch gezien is heropnenung van de patient op elk tijdstip mogelyk. Juist tegen de onverwachte heropne ming richten zich de bezwaren m het geval-Wagenaar. En tegen de wijze waarop Wagenaar werd terugge haald. De reden van de maatregel is duidelenk Dues Wagenaar heeft op de avond van de 9e oktober ruzie gekregen in zyn dorp. Daarbij zyn rake klappen uitgedeeld Na deze verstoring van de openbare orde volgde de volgende *moi gen. op ini tiatief van mr. P. G A Huber, bur gemeester van Ameland, de arres tatie. Mr. Huber betoogt dat er door het onverwachte uitstapje van Dries een ongelukkige samenloop van omstan digheden is ontstaan. Hij betreurt dit, maar het gedrag van Dries gaf aanleiding tot het nemen van forse maatregelen, aldus de burgemeester. Dries Wagenaar, patient van dok ter J. B. Ente, was al eens In het Diaconessenhuis te Leeuwarden ge weest, waar men hem had pioberen te genezen van de kwaal, die alcoho lisme heet. Begin juni ondernam Dries eon nieuwe poging om zich te beviyden van de brandende dors* naar jenever. Na o vei leg met het consultatie- buieau voor alcoholisme en op aan dringen van mevrouw Wagenaar was Dues bereid zich in de spycluatnsche inrichting Brinkgreve by Deventer te onderwerpen aan een antl-alcohol- behandellng, de zogenaamde Pavlov- kuur. De president van de arrondis- sements rechtbank te Leeuwarden verstrekte hiervoor een rechterlyke machtiging Dries Wagenaar onderging de uiterst zvvaie Pavlovkuur en keerde na een week huiswaarts met een zo genaamd proefverlof. Hij verviel na enige tijd weer in zijn oude kwaal. Juridisch gezien ligt de zaak for meel wel juist. Dr. Dolk, inspecteur Advertentie lil Vijftig duizend gulden gaal er deze maand van onze prijzen af. in tientallen aanbiedingen zult U zien wat dat betekent. Zorg er voor dat ook U Uw aandeel krijgt... door nu te kopen. Als U drie gulden voor een badhanddoek te gortig vindt kom dan morgenvroeg in onze textielafdellng, want dan begint om 9 uur de verkoop van een grote partij baddoeken (met kleine weeffoutjes). Baddoeken m een extra grote maat f50 x 100 cm) In moderne fantasiestreepdesslns bad doeken met body. waar veel garens In verwerkt zijn baddoeken die U nooit genoeg kunt hebben baddoeken van f 2.95 per stuk, koopt U morgen voor minder dan de halve prijs. voor Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze partij extra grote badhanddoeken, 50 x 100 cm. voor geestelijke volksgezondheid m het rayon Arnhem, vertelde ons. dat opneming in Brinkgreve kan geschie den op basis van vrijwiüleheid bij de patient, op grond van een rechter lyke machtiging of op grond van een rechterlijk vonnis Tijdens het proefverlof van de pa tient blijft de ïechterlyke machti ging van kracht Juiidisch gez'tn is heropneming van de patient op elk tydstip mogelijk Vanzelfsprekend, aldus de heei Dolk, kan de patient en kan meviou» Wagenaar hiertegen protesteren Zulke klachten worden onderzocht door de inspectie voor de geestelijke volksgezondheid De Amelander arts J. B. Ente vindt het onjuist, dat hij geen opname- briefje heeft ontvangen van de in richting te Brinkgreve. Zodra hij hoorde, dat zyn patient gevankelijk naar Deventer werd gevoerd, heeft hy de directie van de inrichting ge beld en verklaard, dat deze vreemde beëindiging van het verlof beslist niet zyn instemming had. De behandeling, die "Wagenaar thans ondergaat, kan wel eens en kele maanden dui en. De therapie, die op hem wordt toegepast, be oogt een beteugeling van zyn, agres siedriften, zo heeft de psychiater Van Rliyn verklaard tegel ver de raadsman, van mevrouw Wa maar. De heer Ente daarentegen .-«eft ons meegedeeld, dat zijn collega's nog geen diagnose hebben gesteld. Hf} wenst vrijlating van zijn patient of, zo zei hij, ze moeten me duidelijk maken wat voor therapie ze op Wa genaar toepassen. De heer Ente is van mening, dat langdurige opslui ting zbn patient geen goed zal doen. De heer Struik, waarnemend dnec. teur van Biinkgreve, die wy om op heldering vioegen in de kwestie Wa genaar, gaf ons de raad maar een brief te schrijven. Mevrouw Wagenaar belde ons uit eigen beweging toen zy vernam dat het geval van haar man onze aan dacht had. Ik vind het heel onrechtvaardig wat er met mijn man gebeurd is, zo vertelde zy. De burgemeester heeft hier by my zitten praten. Hy heeft gezegd "dat het met zo bedoeld was. Mevrouw Wagenaar moet nu zelf het tiansportbedryf gaande houden en zorgen voor haar 72-jarige schoon vader en voor haar dile kinderen. Mevcouw Wagenaar heeft pas na dat haar man drie weken in Brink greve zat een brief ontvangen met de mededeling van de gestlchtsdirectie dat het proefverlof was ingetrokken. Men krijgt uit dit feit de indruk dat de directie van de inrichting, zy het wat laat en waarschijnlijk om ge rechtvaardigd protest te smoren, nog een officieel gebaar heeft willen ma ken. De psychiater Van Rhyn, door mevrouw Wagenaar enkele malen gebeld, was aanvankelyk vrij kort af, maar sloeg zaterdag (31 okto ber) een wat vriendelijker toon aan. De toestand van Dries was hoop gevend Dit zyn de verklaringen van me vrouw Wagenaar, die zich enige tyd geleden m verbinding heeft gesteld met de Leeuwatder advocaat, mr. C. H. Beekhuis, die inmiddels stappen heeft ondernomen bij dr. Dolk. de inspecteur voor de geestelijke volks gezondheid in het rayon Arnhem. Bij de lezing, die burgemeester mr. F G. A Huber van Ameland geeft van het geval wagenaar stuiten wij allereeist op de kwestie van de open bare orde. De Amelander bevolking is barig voor Dries, aldus de burge meester Vrijdag 9 oktober heeft Dries wagenaar, die altyd al een moeilyk heerschap is geweest, de maat doen overlopen. Dries kreeg ru zie met de jongens Brouwer en zou rake klappen hebben uitgedeeld Er zouden ook klappen gevallen zyn toen twee wachtmeesters van de rijkspoli tie op Ameland Dries over de mis handeling van de jongens kwamen onderhouden. Dues zou toen in woede een van de politiemannen naar de keel zyn gevlogen. De beide politiemannen wisten hem evenwel tot bedaren te brengen en by een kopje koffie kwamen de mannen tot de conclusie dat het zo toch eigen lijk niet moest. De burgemeester, die van het ge val op de hoogte weid gesteld, achtte maatiegelen noodzakelijk. Hy heeft nog diezelfde avond de substituut-officier van Justitie te I,eeuwarden, mr. L. Janssen, ge beld en bovendien de inrichting in Brinkgr°"e. Er weid besloten dat Wegen /o spoedig mogelijk oiergeb-..-it zou worden naar het gesticht. Er werd voor dit geval een extra-boot gecharterd en, er Volgens de burgemeester is ook de Amelander arts J. B. Ente in kennis gesteld van deze maatregelen, die ge nomen werden in het belang van de openbare orde. Rapporten over de zaak Wagenaar zyn voorts gegaan naar de commis saris der Koningin m de provincie Friesland, mr H. P. Linthorst Homan en naar mr B, J. Besier, procureur- generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden (fgd, dir v. politie), al dus burgemeester Huber. De extra-boot is niet nodig ge weest. Wagenaar bleek de volgende dag, op zaterdag 10 oktober, een uit stapje in het hoofd te hebben. Met twee van zyn kinderen ging hy aan boord van de veerboot. Het doel van kun reisje was Leeuwarden. Toen Wagenaar In Holwerd aan wal stapte werd hij gearresteerd, uiteraard tot grote ontsteltenis van zyn beide kin deren, die later door de politie met een taxi zyn vervoerd naar familie aan de raste wal, De burgemeester spreekt hier van een ongelukkige sa menloop van omstandigheden. We hebben hier al heel wat afge tobd met Wagenaar. zo verzekerde hy. Ik heb by hem thuis vaak rustig met hem zitten praten Ei was by Wagenaar, zo meent de heer Huber, spiake van een woeste zelfvernieti- gingsdrang. De moeilijkheden van Dries, zijn drankzucht, zijn agressi viteit en zijn bravourrydery hebben een brede achtergrond, die ook de bmgemeester niet onbesproken laat Een zwaie klap voor Dries is geweest het overlijden m dezelfde week van zyn broer Enke en een imbeciel zusje Ze zyn beiden op dezelfde dag be- giaven. Dries en Epke waren woeste naturen, maar voor hun zusje waren het engelen Dit drievoudig snoer weid vei broken Diies raakte mede hieidoor op drift. Mevrouw Wagenaar, aldus de heer Huber, is een flinke ouw, die vaak de wanhoop nabij is geweest, Door het vieemde optreden van Dries leed zyn transportbediyf veel schade. Wagenaar moet diankleveranciers hebben gehad in het doip. Deze men sen hadden behoren te beseffen welk een zware verantwoordelijkheid zy op zich laadden met het verschaffen van drank aan een alcoholist. Er weid een onderzoek ingesteld, maar dat leverde mets op. Als er op Ame land voor een of andere zaak ge tuigen worden gevraagd dan geeft iedereen niet thuis, aldus de burge meester. Wagenaar reed dikwijls zwaar on der invloed van drank door het dorp, Hy deed zo wiid dat hy een gevaar was voor de bevolking. Op grond daarvan heeft de heer Huber als hoofd van de politie op het eiland ten slotte ingegrepen. De burgemees ter is er zich wei van bewust dat dokter Ente gepikeerd is over deze ingreep. De burgemeester achtte die noodzakelijkheid uit een oogpunt van openbare orde. Dokter J. B. Ente neemt als uit gangspunt het belang van zijn pa tient Wagenaar en heeft daarover op dit ogenblik verschil van mening met zyn collega's m Brinkgreve. Na de ingreep van burgemeester Huber is de zaak-Wagenaar met meer een zaak van politie en officier van Justitie, maar van medici Een merkwaardige coïncidentie Is dat de heren Huber, Ente en Van Fóhijn (psychiater van Wagenaar in Brinkgreve) alle drie In Utrecht heb ben gestudeerd en jaargenoten ofwel clubgenoten zyn geweest Huber en Van Rhijn zyn het onderling eens. De heer Ente daarentegen kan hun standpunt niet delen. De bezwaren van dokter Ente zyn nog eens kort samengevat: de op neming in bet gesticht is op een on prettige manier gebeurd, ik ben er niet in gekend, ik heb geen opname briefje ontvangen en myn patient Wagenaar wordt langer vastgehou den dan verantwoord is. Binnen het kader van de Ame landse gemeenschap ls het geval- Wagenaar een vrij ernstige zaak, die echter naar buiten toe onbesproken blijft. De Amelander gemeenschap is een gesloten, niet-agressieve ge meenschap ,die zich doorgaans stil- zwygend schikt onder „het gezag". Uit het feit dat er nooit getuigen te vinden zyn, zolas de burgemeester opmerkt, blykt de strenge gesloten heid. He zwygen kan leiden tot doodzwygen, waaruit de gezaghebber de conclusie kan trekken dat men het niet met hem eens is. Om een openhaitig gesprek te krij gen over raadsvoorstellen volgde de vorige burgemeester, de heer R Walda (thans burgemeester van Idaarderadeel) zyn "eigen, door de Advertentie IM. Mg De Ziekenfondsraad heeft thans aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid advies uitge bracht tnzake het percentage van de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering In 1960. De ziekenfondsraad heeft zich uit gesproken voor de opvatting, dat het percentage op vijf dient te worden gesteld. Voor het lopende jaar is het percentage 4,5. Daarmede kunnen echter de kosten niet volledig worden gedekt De kostendekkende premie over 1959 sou 4,7 zijn geweest Het tekort wordt aangevuld uit de reser ve. welke daarmee echter eind 1959 zal zijn gedaald tot circa 32 miljoen. praktyk beproefde methode Op de ochtend voor de raadsvergadering kwamen burgemeester en raadsleden bijeen m een van de Amelandei ho tels en bespraken onder het genot van een kop koffie de dingen, die aan de orde zouden komen m de raads vergadering Na deze gemoedelijke voorbereiding op de laadszittmg volgde dan de officiële veigadermg Er is op het eiland een aantal vrij buiters, men kan zelf spieken van vrijbuiter-families, mensen, die alles anders doen. De familie Wagenaar ka nmen daartoe rekenen Dat wil echter allerminst zeggen dat deze mensen uitgestotenen zyn Ze durven vaak wat meer dan de andeien en ze bewandelen eigen wegen De ge meenschap accepteert deze mensen Dokter Ente acceeptert hen ook Hij heeft een diepgaande belangstelling voor het Amelander volk en door zyn ervaringen met Dries Wagenaar, die lang niet alle van ongunstige aard zijn, zelfs een grote sympathie voor deze moeilyke figuur. Advertentie IM (Van een onzer verslaggevers) Het tweejaarlijkse congres van Humanitas in het AMVJ-gebouw te Rotterdam heeft zich zaterdag en zondag met enkele belangrijke zaken beziggehouden. Daar was allereerst een door Rotterdam voor gestelde naamsverandering. Tot dusver was de naam: Vereniging voor Maatschappelijk Werk op Humanistische Grondslag „Humani tas". Voortaan is de naam: Nederlandse Vereniging voor Maatschap pelijk Werk ..Humanitas". Prima zuiver wollen Monty coat, gegarandeerd winddicht en waterafstotend, marine blauw. voor [ongens en meisjes. Normale prijs, T C 50 leeftijd 7 laar, TIJDELIJK ,,^- slechts KI. st. p. m. Wordt Humanitas daarmede een .algemene" veienigtng? Voorzitter mr J in t Veld heeft dat in zyn opersmgsiede afgewezen. Hij zei* „Wij moeten ons vrij houden van alle leer stelligheid. Wy willen geen propa ganda maken voor een bepaalde le vensbeschouwingEn verder: „Het kan met op de weg van een vereni ging voor maatschappelyk werk lig gen zich te bezinnen op de diepere vragen van levens- en wereldbeschou wing Mr. In 't Veld zette uiteen, dat het by het maatschappelyk werk gaat om de mens-m-nood te helpen, en dat- men geen lid van het Humanistisch Verbond behoeft te zijn om dit werk te doen, als men slechts uitgaat van het beginsel, dat men het doet In het besef van de verantwoordelijkheid voor het lot van de naaste en voor het welzijn van de samenleving „Dat zyn humanistische uitgangs punten," aldus mr. J. in 't Veld. Spreker hoopte nog op de mogelijk heid samenwerking in het maat schappelijk werk tot stand te zien komen tussen Christel''ke en buiten kerkelijke humanisten Voor het maatschappelijk werk is dat van be lang, maar de voorzitter van Huma nitas zag in zulk een samenwerking ook en In wijder verband een stuk verdediging van de westerse bescha ving. Deze samenleving met vrijheid, mogelijkheid tot vrije ontplooiing van de menselijke geest en tot persoonlijk initiatief zal stericer zijn dan een samenleving, die eist, dat de mens zich in „het systeem" schikt. Het begrip humanisme omvat daarom volgens spreker veel meer dan de activiteiten van het Huma- D£ KLEREN MAKEN DE MAN EN HUISMAN KORTE HOOGSTRAAT IS 1* MIDDELLANDSTRAAT 98-100 WOLPHAERTSBOCHT 218-224 De kantonrechter te Groningen gaat een proefntje maken in het kleine autootje, dat een inporteur uit die stad op de markt brengt en dat men zonder rijbewijs zou mogen be rijden, omdat het niet sneller kan dan twintig kilometer per uur. Hij zal dit vrijdag 6 november doen, nadat vrijdag voor hem diende de zaak tegen de verkoopleider van de autohandel, die was bekeurd, omdat de bepaling uit het Wegenverkeers reglement omtrent de maximumsnel heid op dit wagentje met van toepas sing zou zijn Het betrokken artikel ls ontworpen voor landbouwtractoren en dergelijke voertuigen die inder daad niet harder kunnen dan 20 km De officier van Justitie eiste vijf tien gulden of dne dagen hechterms. omdat het autootje wel negentig kan rijden, maar voor ruet-beziters van hét rijbewijs is afgesteld. Het ver mogen is dus groter dan de wetgever heeft bedoeld met de bepaling, aldus de officier. De verdedigster, mejuffrouw mr. A. Bleeker. vervees naar een vroegere uitspraak van de kantonrechter te Sneek. die de bestuuider van een mo- toi bakfiets welke met sneller kon dan 20 km. heeft vrijgesteld van het rij bewijs Het vonnns van de kantonrechter wordt schriftelijk gewezen. nistisch Verbond Het omvat alle ac tiviteiten, die de menselijke geest willen bevrijden uit de kluisters van het dogma, aldus mr In 't Veld. Humanisme en vryzinnig christen dom kunnen hierby samen optrek ken. In vele afdelingen van Humanitas zyn initiatieven genomen om te ko men tot de bouw van bejaardente huizen. Om enige coördinatie en een zo goed mogelyk verantwoord bouw en exploitatieplan op te zetten is het congres er mede akkoord gegaan, dat met het Humanistisch Verbond en de vereniging De Vrije Gedachte in de A. H. Gerhardstichting een vorm van samen» erking zal worden gezocht, in het bijzonder voor advies en controle. Zondagmiddag heeft de heer Ph. H van Praag, adjunct-directeur van de Sociale Academie m Amsterdam een inleiding gehouden over „De beteke nis van het maatschappelijk werk voor de geestelyke volksgezondheid" De inleiding paste in het program van de Verenigde Naties, die dit jaar heeft bestemd om aandacht te vra gen voor de geestelijke volksgezond heid, die zowel het lichamelijke, gees telijke als sociale welzijn van de mens betreft, aldus de heer Van Praag. In dese rubriek vermeldt Het Vrijt Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen du worden geciteerd 'Wat het oude womngbezit betreft is, m het kader van de huisblokkering, beproefd een deel van de vorige huur verhoging tc reserveren voor verbe tering en vernieuwing. De pot, waar al 66 miljoen in zat, zal nu echter zonder meer aan de huiseigenaren worden terugbetaald. Heeft de minis, ter naar andere mogelijkheden ge- zocht om verbetering en modernise, ring van het oude woniagbezit ts bevorderen? Och, zegt de bewinds man, dat komt allemaal vanzelf terecht als de huiseigenaar weer wordt gedwongen om zijn huis voor da huurder aantrekkelijk te maken. Maar voor het zo ver is, zyn we nog wel enkele jaren verder. Dan moet eerst de woningnood zijn opgeheven. Zo wordt het wel duidelijk dat vrij op het nu uitgestippelde beleid nog bepaald niet gerust zijn.' De Volkskrant 29 oktober 1958. Advertentie IM (Van een onzer verslaggevers) De 21-jarige matroos H W. van Looy uit Haarlem is zaterdag m het ziekenhuis van Cherbourg opgeno men voor een blmde-darmoperatie. Hij werd hieitoe door de loodsdienst van de Franse havenplaats van boord gehaald van de tanker Papendrecht. De gezagvoerder tan dit Neder landse schip had om assistentie ge vraagd De toestand van de matroos is thans goed Op een terrein ten noorden van de Veiser tunnel zal een motel worden gebouwd Het krygt achtentwintig kamers voor dne tot vyf personen,, een cafetaria en een café-restaurants voor honderd gasten. Ook komt er een vergaderzaal voor honderd be zoekers. De bouw zal driekwart miljoen kos ten, men hoopt er in november snee te beginnen. Initiatiefnemer is de heer A Stam te IJmuiden en archi tect Jan Wils. Advertentie IJl. De Italiaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Folchl, zal op uitnodiging van de Zuidslavische re geling. op 11 november naar Belgia- do gaan voor een offi leel bezoek aan Zuidslavie. De TTBV-voorzitter. de heer H J Kanne heeft Smeding die onlangs tot Advertentie I.M. •jénslctte 'kpcKt'eproJiic, WU;ohie)j udder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd, getekend als een man van soms al te giote werkkracht Daaraan herinnerde ook de tweede voorzitter van het NVV, de heer H Korte jrdie de jubilaris namens het NW een enveloppe met inhoud over handigde De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van VPalsum, zegde Sme ding namens de Rotterdamse bevol king dank voor de ijver, die hij als raadslid en voor de kennis, die hij als lid van de havencommissie heeft opgebracht. „Rotterdam kan op zulk een burger trots zijn," aldus de bur gemeester. Vele andere toespiaken getuigden van de grote waardering voor deze vakverenigingsbestuurder. Zo heeft dr. W F van Glinsteren gesproken namens de werkgevers in de binnen vaart, die verenigd zijn in het Cen- tiaal Bureau voor de Rijn- en Bin nenvaart Glorieuze dag Het was een gloi leuze dag voor de jubilaris zelf, maar bepaald niet min der voor de moeder en vader van Smeding, die uit Amsterdam waren overgekomen Ter receptie waren om ook aan wezig de gedeputeerde van Zuid- Holland mevr. mr. Chr. de Ruyter de Zeeuw, mr. Vmkesteyn. directeur- generaal van Verkeer, Herman van Kuilenburg, directeur van de Arbei derspers, waarvan Smeding een der commissarissen is, Joh Brautigam en R Laan srbeiden oud-voorzitter van de CBTA, de heer Van Rossen, voorzitter van de ABVA, P. de Vries, seeertaris van het NW, de oud-pen ningmeester van het NW, de heer H. van Dugteren, de heer J. Peters, directeur van de havenvakschool te Rotetrdam, de heer A. v. d. Busse, directeur van het AP-bedrijf te Rot terdam, J. W. Lebon voor de VARA, mr W. Brak voor het CNV, ir. Post humus, directeur van het Rotterdam se Havenbedrijf, de wethouders van Rotterdam, de heren R. Langerak en J. U. Schilthuis, ir. J. J. Oster, hoofd van de verkeersmsnectie te Rotter dam en voorts zeer vele vakbeweging- menden Een met te noemen aantal ge schenken kreeg de heer Smeding op deze jubileumdag mee. (Van een onzer verslaggevers) Opnieuw is in het weekeinde een groot aantal mensen om gekomen bij verkeersongeluk ken. Dne Duitsers twee mannen en een vrouw zijn zondagmiddag ge dood toen hun auto op de ryksweg ValkenswaardOverpelt tegen een boom reed. Een vierde inzittende werd ernstig gewond. De Duitsers hadden een Duits militair kerkhof In het Belgische Loramel bezocht. De 24-jarige schippersknecht M. Bays uit Hippolytushoe.' is in de nacht van zaterdag op zendag omge komen toen de auto die hij bestuur de op Wiermgen met grote snelheid uit de bocht vloog en over de kop sloeg. Zijn vriend, de 24-jarige C. Kleys, liep een hersenschudding en enkele nbkneuzingen op. Te Vroomboseh (gemeente Sloch- teren) is zaterdagmiddag de 21-jarige bromfietser M. Krans mt Appinge- dam om het leven gekomen. Hy werd aangereden door. een. afslaande auto. De fabrikant L. de Vries (35) wo nende aan de Raam te Gouda is zaterdag om het leven gekomen op de Autobahn tussen Berlyn en West- Duitsland. Hy botste op een vracht wagen, die dwars de rybanen over stak. De (Duitse) bestuurder van de vrachtauto zou onder invloed van alcohol zyn geweest. In Stevensueert (Limburg) is za terdagmiddag het tweejarig zoontje van de familie Roost door een perso nenauto doodgereden toen het kind plotseling de weg overstak. ïn Opijnen ts het drie en een half jaar oude zoontje van bakker Aldus om het leven gekomen toen het onder een achteruitrijdende fruitauto kwam. In Hom (Limburg) kwam vrijdag avond de 77-jarigee heer Reynders mt Haelen om toen hij bij het over steken van de ryksweg door een per sonenauto werd aangereden. De 76-jarige R. van Dijk te Zwolle werd vi ijdagavond bij het oversteken door een auto gegrepen en is later overleden. Zes auto's waren zondagavond üe- trokken op de grote verkeersweg bij Itiliand Bath. Twee wagens kregen daar een onbetekenende aanrijding: bij het opnemer van de schade botste nog viermaal een auto op de stilstaan de voertuigen. De heer Hoogebqom uit Middelbuig, zyn vader, vtouw en zoontje werden daarbij ernstig gewond. Mevr. Hooge- boom kreeg een schedelbasifractuur en een ingedrukte boistkas. Ook de heer en mevrouw De Rooy uit Aruba weiden ernstig gewond. De 83-jange heer L van Kempeh stak zatei dagnamiddag plotseling de Molenstraat te Nymegen over. Hy werd gegiepen door een scooter en dodelijk gewond. Op de Hoofdstraat te Velp is za tei dagavond de 82-jange G. A. "Ver beek. rustend aits te Velp, dodelijk gewond bu een aanrydmg V. die te voet de Hoofdstraat wilde oversteken heeft vermoedelyk een naderende personenauto niet opgemerkt waardoor hij door deze auto gegrepen werd. (Van een onzer verslaggevers) Een in santpoort gekweekte tulp heeft de naam van de Vlaamse schrij ver Mamix Gysen gekregen. De tulp :s de schrijver vrijdag aangebo den tijdens een ontvangst op de Bel gische ambassade m Den Haag ter gelegenneid **an zyn zestigste ver jaardag Hij werd onder meer toege sproken door minister Cais.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2