Wethouderscrisis in De Lier opgelost B. en W. Den Helder weigeren NVSH zaal tweemaal Tante Cor eeuw de ti zich over P, de Groot a Alles blijft bij het oude m KWATTA Weer buien op komst Expositie over F.v.cLGoes ZONDER COMMENTAAR DAN I SAM Opvarenden van Maasdam kopen 2 fietsjes Duitse dievegge gearresteerd CHEFAROX Agrarische export sterk gestegen Dief lost zijn belofte in yt is weer GROOTVADER EN KLEINKIND VERDRINKEN WÊmÊÊm lÉfl^SliïiS fl»,; HET VRIJE VOLK DINSDAG 10 NOVEMBER 1959 PAGINA S Maagklachten? ts Nog niet mislukt Motorrijder (56) op onbewaakte gedood Vonken uit benzinemotor leggen boerderij in as (Van een onzer verslaggevers) De boerderij Tienboven van de heer A. Dros op Texel is maandagavond tot de grond toe afgebrand, doordat vonken uit een benzinemotor op het dak van een schuur terechtkwamen. hemelsblauw© Sunil, waarin al1 ivergeten, met S#nil hebt u min was I*-.;J ;er weljbijj mm Voor Friese tweeling Passagiers en bemanning van de Maasdam, die op het ogenblik een toeristen-reis in de Middellandse Zee maakt, i hebben, ter gelegenheid van de zesde verjaardag van de voor- f malige „Siamese tweeling" uit 6 Friesland, Folkje en Tjitskfe de Vries, een collecte ge il houden, die ongeveer zestig dollar heeft opgebracht. Men l had gehoord, dat de tweeling 7 niet over rijwielen beschikt i) en voor het opgehaalde bedrag nullen nu twee fietsjes worden j gekocht. (Van onze correspondent) De heer Jac. van der Lely (c.-h.), die twee maanden geleden als wethouder van de gemeente De Lier bedankte o,a. omdat hij niet met de voorzitter burgemeester Nieborg kon samen werken, heeft in de maandag gehouden raadsvergadering het wethouderschap opnieuw aanvaard. In de afgelopen weken kreeg deze Lierse wethoudersverkiezing grote be kendheid. omdat eerst de heer Van Advertentie I.M. 1 Kwatta Manoeuvre 20 ets reep voor ÏO Kwatta-soldaatjes bij Uw winkelier..... TP' (Van een onzer verslaggevers) Het college van B. en W. van Den Helder heeft de plaatselijke 3300 leden tellende afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming tweemaal geweigerd een filmvoorstelling irt de aula van het gemeentelijk lyceum te houden, omdat het hier geen culturele voorstelling zou betreffen. der Laar (k.v.p.) bedankte, daarna de heer Vellekoop (v.v.d.) en ten slotte de heer Van Loenen (arb.), terwijl bij een volgende verkiezing alleen blanco briefjes werden ingele verd. Ook de commissaris der Konin gin heeft zich in een besloten verga dering volledig op de hoogte laten stellen. Uit de agenda van gister avond viel op te maken dat er een nieuw gokje om tot een oplossing te komen, gewaagd zou worden. De CHU-raadsfractie had namelijk een voorstel ingediend om te komen tot een tijdelijke derde wethouder, hetgeen gemotiveerd werd met de wens dat er dan een sterker college zou komen. Op 39 november 1958 richtte het bestuur van de NVSH een verzoek aan B. en W. van Den Helder voor haar leden de film „Morgen is het te laat" te mogen draaien. Op dit ver zoek werd afwijzend beschikt onder bovengenoemde motivering. De NVSH schrapte de voorstelling van haar programma. Op 10 februari van dit jaar richtte het NVSH-bestuur een tweede verzoek aan B. en W. om de film .Kringloop" In de aula t» mo gen vertonen. Bij het verzoek wer den enige bescheiden gevoegd, waar uit bleek, dat aan de film door de 'centrale commissie het predicaat „culturele film" is verleend. Op 17 maart deelden B. en W. ech ter mede, dat er geen reden bestond om terug te komen op de afwijzen de beschikking van de vorige maal. Be NVSH heeft toen de film „Kring loop" toch vertoond, nL twee avonden in een. andere zaai. In de raadsvergadering van dins dag 3 november stelde het socialisti sche raadslid J. Wltmer vragen over de exploitatie van de aula van het gemeentelijk lyceum. Op de vraag welke vereniging de huur van de aula was geweigerd en waarom, ant woordde de burgemeester, dat Hij hierop in een openbare vergadering (Van een onzer verslaggevers) Op de weekmarkt te Venlo werden de laatste tijd herhaaldelijk portc- monnaies gestolen uit de zakken, tassen en mandjes van huisvrouwen, die de markt bezochten. Het enige spoor voor de politie was, dat de lege portemonnaies op het marktterrein achterbleven. De naspeuringen zijn echter thans met succes bekroond. Ben der rechercheurs zag namelijk een vrouw heimelijk een portemon- naie leegmaken. Hij volgde haar en arresteerde haar op het moment dat zjj de geledigde portemonnaie weg smeet. Toen men op het politiebureau de vrouw flink aan de tand voelde, be kende zij reeds zeven maal een por temonnaie te hebben gestolen en bij die gelegenheden in totaal 340 en DM 55 te hebben bemachtigd. De wouw de 49-jarige geschei den I. K. uit Solingen die in Duits land al zes jaar gevangenisstraf heeft uitgezeten wegens zakkenrollen en soortgelijke vergrijpen, is vandaag (dinsdag) voorgeleid bij de officier van Justitie te Roermond. niet wilde ingaan. De raadsleden zullen hierover te zijner tijd een nota ontvangen. Advertentie IM. voor blijvende verbetering Vormt'een genezende laag op de maagwand too tabUttan tt. 1,43. Kavr 50O ublaltn U. 5.70 Uitgestoken hond Burgemeester Nieborg deelde mee dat dit voorstel in het college was besproken. De meerderheid was ech ter van mening dat een derde wet houder niet nodig was. Thans.' zo vervolgde de burge meester. "wil ik nog meedelen dat er fouten zijn gemaakt, maar er zai niet één college jjjn. dat geen fouten maakt. Mocht Jk persoonlijk een on billijkheid hebben begaan, dan wil ik uitdrukkelijk verklaren dat het nim mer mijn bedoeling is geweest wie dan ook te krenken.' "Dat tind ik mooi van de burge meester.' zei daarop de heer Van Laar tarb.L "hier erkent iemand mogelijke fouten en wordt er een hand uitgestoken. Dat maakt een goede indruk. Het moet nu toch mogelijk zijn om tot samenwer king te komen. Laat men. zich daarop bezinnen.' Wat bedoelt u daarmee, vroeg de fractieleider van de CHU, de heer J. Stolze. 'Dat de uitgestoken hand door de CHU-fractie moet worden aangeno men,' repliceerde de heer Van Loe nen, 'en dat ik het zal toejuichen als het voorstel om tot benoeming van een derde wethouder over te gaan, wordt ingetrokken.' Na lange discussie en nadat de vergadering drie maal was geschorst, is ten slotte de kandidatuur Van der Lely in stemming gebracht. Het CHU-lid. dat zelf niet meestemde, werd met 6 tegen 4 blanco (ARP) stemmen tot wethouder gekozen. (Van onze soc.-econ. redactie) De export van agrarische produfc- ten is in de eerste negen maanden van dit jaar met tien percent geste gen tot een totale waarde van f 2510 miljoen. De stijging viel in alle sectoren waar te nemen, maar was verhou dingsgewijs wel het grootst by de tuinbouwprodukten, waarvan de uit voerwaarde steeg van 573 miljoen tot 641 miljoen. De export van ak- keibouwprodukten steeg tot een waarde van 454 miljoen (v. j. 405 miljoen) en van veehouderüproduk- ten tot 1415 miljoen (v. j. 1305 miljoen) (Van een onzer verslaggevers) Het bestuur van de 'oude' EVC heeft zich in een schrijven aan de buitenlandse zusterorganisaties beklaagd over het op treden van de secretaris van de communistische partij, de heer Paul de Groot. Hem wordt verweten dat hij door de oprichting van de EVC 1958 een scheuring in de gelederen teweeg heeft gebracht. Bén van zijn motieven was, aldus het EVC-bestuur, dat hij er niet in kon slagen 'de leiding van onze vak centrale naar zijn pijpen te laten dansen en de meest waanzinnige op drachten te laten uitvoeren'. Over de jongste ontwikkeling (het besluit van de heer De Groot om zijn 'EVC-1958' maar weer op te heffen) schrijft het EVC-bestuur: 'De reactie mag zich dan ook ge lukkig prijzen een bondgenoot te be zitten als P. de Groot, die de grote naoorlogse Communistische Party Nederland gemaakt heeft tot een kleine, machteloze sekte en die bo vendien geen gelegenheid voorbij laat gaan om de vakbeweging te onder mijnen. Zijn rol is op dit punt thans wel nagenoeg uitgespeeld, meent het EVC-bestuur. Zijn advies aan alle communisten om nu lid te worden van het NW onder het motto „wij communisten moeten deze organisa tie strijdbaar gaan maken", is onder zijn gering aanhang met schouder ophalen ontvangen. (Van onze weerkundige medewerker) Een diepe IJsland-depressie heeft een flinke plas regen gebracht. Cal- lantsoog tapte vanmorgen 27 mm af, ten station in West-Friesland 23 mm. Het lichtschip TerscheHingcrbank kreeg maandagmiddag een storm wind van gemiddeld 39 knopen, dat is 8 Beaufort, In de nu over ons land stromende luchtsoort kan zich slechts hier en daar een bui ontwikkelen, zodat de zon zich flink sal kunnen doen gel den. De wasjes die maandag niet droog geraakt zijn, kunnen dus van daag een eind in de goede richting komen. Het sïet er overigens naar uit, dat het weer morgen onbestendiger gaat worden. Naarmate de koude lucht laag dikker wordt, neemt de kans op buien van de Noordzee toe, sommige vergezeld van hagel. Matige sneeuw val wordt verwacht in de hoger ge legen gebieden van Schotland, Ier land, Noord-Engeland en Wales, Ook verwacht men op de Britse eilanden hagel en onweer. Het is te verwachten, dat in ons land het weer by stygende barometer geleidelijk aan minder goed zal worden. Zilveren schotel terug (Van een. onzer verslaggevers) De kostbare zilveren schotel, die op 11 december 1955 uit het Frans Hals-museum in Haarlem was ont vreemd, is terug. Kennelijk zijn de publikatles in de pers naar aanlei ding van de gegevens, verstrekt door de recherche en de directeur van het museum, voor de dief aanleiding ge weest het waardevolle stuk alsnog terug te zenden. De onbekende heeft dus sün belof te ingelost. Op 17 mei 1956 voerde hij een telefoongesprek met de echtge note van de directeur, waarin hy toezegde een eveneens gestolen schil derijtje .terug te zenden. Dit arriveer de des dag daarop. De belofte dat ook de schotel terug zou keren zodra het paneeltje weer op zijn plaats hing, kwam de dief echter niet na. Tot vandaag. (Van een onzer verslaggevers). Tijdens het congres van de Partij van de Arbeid op 12,13 en 14 novem ber in Amsterdam wordt een tentoon stelling ingericht door de sectie Cul tuur van de Dr. Wiardi Beekman Stichting over het werk en de tyd van Frank van der Goes, die honderd jaar geleden werd geboren. De tentoonstelling kwam tot stand onder leiding van dr. F. R. de Jong en zal tijdens de congresuren geopend zijn. De opening zal geschieden op donderdag 12 november om 12.45 uur door de partijvoorzitter E. Vermeer. Belangstellende niet-congresgangers kunnen deze tentoonstelling in Bel- levue, ingang Mamixstraat, ook be zoeken. iVan een onzer verslaggevers) Gisteren vierde mej. Cor Hoogendam, secretaresse op een kantoor in Den Haag, een merkwaardig jubileum. Het was namelijk precies een kwart eeuw geleden, dat zjj haar stem 'leende' aan het tijdmeldingsapparaat, dat door haar zwager was uitgevonden, én dat sinds die dag in een aantal steden de telefoon abonnees vertelt hoe laat het is. Op 9 november 1934 werd het eer ste tijdmeldingsapparaat, beter be kend als 'Tante Cor in gebruik ge nomen. Dit apparaat, een cilinder met geluidstrookjes, die foto-elek trisch worden afgetast, was een vin ding van de toen 28-jarige technicus F. H. Leeuwrik uit Zaandam. Tot dat moment hadden de dames van de afdeling 'Inlichtingen' van PTT druk werk met het geven van de juiste tijd aan abonnees. Na de komst van 'Tante Cor* Is het aantal tijdmeldingen astronomisch toegenomen. Op het ogenblik beiien per maand ongeveer vijf müjoeuNe- derlanders 'Tante Cor' op. De op brengst daarvan voor PTT, die inder tijd ƒ3000 betaalde voor de vinding, bedraagt ongeveer 2,5 miljoen gulden per jaar. Mej. Hoogendam vertelde ons (tele fonisch) dat men alleen in haar in tieme familie- en Kennissenkring wist, dat zij vertelde hoe laat het was. 'Het heeft heel wat geëxperimenteer gekost,' aldus mej. Hoogendam, 'voor dat alle uren en alle minuten op de band stonden.' Mej. Hoogendam, die in 1934 onder wijzeres in Hillegersberg bij Botter dam was, belt zich zelf ook wel eens op. Als haar horloge heeft stilge staan. Want zelfs Tante Cor' weet niet altijd hoe laat het is. In deze rubriek vermeldt Hei Vrvt Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen éis worden geciteerd. 'En nu terugkerend tot de vr**j die als opschrift boven dit artiktl staat, n.l. 'Is de vrijere loonpolitiek mislukt?', zou ons antwoord op moment zijn 'nog niet', maar de drei gingen zijn veie en helaas de weer standen op verschillende plaatsen in het bedrijfsleven weinig. De loonpoti- tiefc mag geen dode wiskundige for mule worden die men alleen maar be hoeft in te vullen. Dit is een van d« vele bezwaren tegeD de huidige ont- •vikkeling.' Uit 'Ons Platteland', orgaan van de Nederlandse Christelijke Koeren en Tuindersbond, van 36 okt. 1959, (Van een onzer verslaggevers) De 63-jarige landbouwer H. Hornat, uit Slootdorp en zijn vijfjarig klein dochtertje Froukje Koorn uit Wie- ringen zijn gisteren verdronken, toen hun auto door de afsluitboom van de geopende Siootsiuisbrug te Sloot- dorp reed. De schipper van een bij de brui liggend schip heeft met de bnigwadv ter nog gepoogd, de auto omhoog te takelen door de bumper met een touw aan de brug te binden. Toen de bruz verder omhoog werd gehaald, brak het touw echter en de auto verdween nog dieper onder water. Met een kraanwagen is de auto geruime tijd later opgehaald. Toen waren de in zittenden reeds overleden. Auto te water, één dode Vanmorgen tegen vier uur is in Eindhoven een auto met twee inzit tenden in het Eindhovens Kanaal gereden. Een van de inzittenden, de Helmondse wethouder H. van Ekert, wist zich te bevrijden en naar de wal te zwemmen. Z(1n broer, de 40-jarige Frans van Ekert, die de wagen be stuurde, kwam om het leven. Om streeks 6 uur is de wagen uit het water getakeld. Advertentie I.M. "Ai (Van een onzer verslaggevers) Op de onbewaakte overweg aan de Stationsstraat te Teuge is gistermid dag de 56-jarige motorrijder A. F. Nijman uit Apeldoorn tegen een uit de richting Deventer komende snel trein gereden. De man liep zulke zware verwondingen op, dat hij kort na het ongeluk is overleden. Het slachtoffer, gehuwd en vader van een groot gezin, is waarschijn lijk door de invallende duisternis misleid. De brand greep door de sterke wind zo snel om zich heen, dat de heer Dros zijn 80-Jarige hulpbehoe vende moeder nog maar net in vei ligheid kon brengen. Drie koeien werden door moedige Texelaren gered, een koe en een kalf kwamen in de vlammen om. De schade bedraagt 70 mille. mm 6UN >3«e© De Voorlichtingscommissie Roken-Jeugd, die dezer dagen door de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding is geïnstalleerd, krijgt waarachtig geen gemakkelijke taak. Hoe kan men op een werke lijk doeltreffende manier jon ge mensen van deze tijd duide lijk maken, dat overmatig roken grote gevaren Inhoudt? Wat is trouwens 'overmatig roken'? Voor wie is op dit moei-, lijk begaanbare terrein een taak weggelegd? Vragen waarop de voorzit ter van de Voorlichtingscom missie, prof. dr. J. R. von Ron- nen uit Leiden, nu nog geen antwoord weet. 'Ons werk moet nog beginnen,' zegt de Leidse hoogleraar, hoofd van Röntge nologie in het Academisch Zie kenhuis, 'en Ik neem aan, dat wij minstens een jaar nodig hebben om tot een verantwoord rapport te komen." Maar prof. von Ronnen weet ondanks zijn bedachtzame terughoudendheid één ding heel zeker. •We zullen zeer beslist nie mand de stuipen op het lijf jagen met angstaanjagende voorspellingen. Dat is niet de methode. We zullen ook niet gaan beweren, dat jonge men sen het roken beter kunnen op geven, want dat doen ze toch niet. We zullen een minder con ventionele weg moeten bewan delen, misschien in de richting van films of televisie, om maar eens iets te noemen.' Het probleem Roken-Jeugd is niet zo simpel als die twee woorden doen vermoeden. 'Jeugd,' zegt prof. Von Ron nen, 'bestaat natuurlijk uit verschillende groepen, die stuk voor stuk een eigen benadering vragen. Ik kan me voorstellen, dat we voor middelbare scho lieren met andere zaken moe ten komen dan voor de lagere scholen. Studenten vragen weer een andere aanpak dan sportverenigingen. Hoe, aan wie, op welke manier? Dat is ons allereerste probleem.' Professor Von Ronnen ge looft, dat onze gezondheid al gebaat zou zijn met een ombui ging van onze rookgewoonten. Dit geloof heeft hij in het Academisch Ziekenhuis duide lijk geëtaleerd op zijn afdeling, waar in de gang op twee plaat sen grote borden hangen met de woorden: ROKEN IS SCHA DELIJK VOOR DE GEZOND HEID, WILT U TOCH ROKEN, ROOK DAN PIJP OF SIGAAR. •Weet u wat mij nu verbaast? Dat men in ziekenhuizen, poli klinieken en wachtkamers van artsen nooit een waarschuwing ziet tegen overmatig roken. Als ergens zo'n waarschuwing op z'n plaats is, zou ik denken, is het toch wel op deze plaatsen!' Een 21-jarige Belgische schippersknecht is -ori- ge week op verzoe -n de Belgische Justi; de Waal tussen Tiel en N. ...- gen van zijn schip gesleurd en in de boeien geslagen, omdat men in hem de moordenaar zag van een Jonge vrouw in West- malle in België. Tal van dagbladen ontzagen zich niet mét het voorbeeld van de Haagse glazenwasser, die veertien dagen onschuldig vastzat, nog vers in het geheu gen de naam van de jonge Belg voluit te vermelden. Gisteren meldden de kran ten, dat de moordenaar van Westmalle was gearresteerd. Niet de in ons land aangehou den Belg, maar een ziekelijke jongeman uit Westmalle zelf, blijkt volgens zijn eigen verkla ring de dader te zijn. Niet echter voor het dagblad De Telegraaf, dat gisterochtend van de hand van zijn corres pondent in Brussel wist te mel den dat de ln Nederland ge arresteerde schippersknecht opnieuw voluit genoemd! een volledige bekentenis had afgelegd. Gruwelijke berichtgeving! Het Parool heeft ln de afgelopen week als eerste dagblad in Nederland ge deelten gepubliceerd uit een ln boekvorm vastgelegde enquête door het Criminolo gisch en Strafrechterlijk Insti tuut aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Ruim 900 gevange nen gaven bij deze enquête hun mening over de straf wetple- ging in ons land. Ook in Het Vrije Volk heeft u hierover kunnen lezen. 'Van alle schijnwerpers,' al dus Het Parool, '...beschijnt een zeer sterke de politie... die veel verwijten en beschul digingen te incasseren krijgt.' Verder is er 'ernstige kritiek op het Openbaar Ministerie.' Elsevier van deze week wijdt aan deze belangwekkende en quête, in samenwerking met het ministerie van Justitie tot stand gekomen, de volgende opmerkelijke tien regels: •Hoe is het mogelijk, zou men zeggen. Men kan van de gevangenen moeilijk vragen dat zij de politie die hen op pakte en de officieren van Justitie die straffen tegen hen eisten, aardige lieden vinden. Maar wat te denken van iemand die aan gevan genen dit soort vragen stelt. Gevangenen behoren hun mening niet te geven. Dat recht hebben zij verspeeld tot aan de dag dat zy weer vrij zijn.' Zo, dat weten we dus weer. Gevangenen zijn geen mensen met een eigen mening. Die be horen zij in te slikken, volgens Elsevier. En in dit weekblad, dat in deze twintigste eeuw er nog een dergelijke schaamteloze mening op na houdt, schrijft elke week trouw een oud- politiereehter. j Ik word er koud van. WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2